step - en to sv translation catalogue (199 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data Source
sv: Datakälla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Range
sv: Intervall

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shortcuts
sv: Genvägar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Decrease:
sv: Minska:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Increase:
sv: Öka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Increment:
sv: Ökning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEditIncrement)
en: 0.1
sv: 0,1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Ranges
sv: Intervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoX) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAutoY)
en: auto
sv: automatiska

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowLines)
en: Show lines
sv: Visa linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxShowPoints)
en: Show points
sv: Visa punkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of digits:
sv: Antal siffror:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display precision:
sv: Visningens noggrannhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showAxes)
en: Show scene axes
sv: Visa rummets axlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showCreationTips)
en: Show tips when creating objects
sv: Visa tips när objekt skapas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableOpenGL)
en: Enable OpenGL (EXPERIMENTAL)
sv: Aktivera OpenGL (EXPERIMENTELLT)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wikiExternal)
en: Open wikipedia in external browser
sv: Öppna Wikipedia i en extern webbläsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Area:
sv: Yta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditVolume)
en: The area the gas takes
sv: Ytan som gasen upptar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Particle count:
sv: Antal partiklar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditCount) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditCount)
en: The number of particles of this gas.
sv: Antal partiklar i gasen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Concentration:
sv: Koncentration:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Particle mass:
sv: Partikelmassa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEditMass) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEditMass)
en: The mass of one particle
sv: Massan hos en partikel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Temperature:
sv: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Mean velocity:
sv: Medelhastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Body size:
sv: Kroppens storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Body mass:
sv: Kroppens massa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Young's modulus:
sv: Elasticitetsmodul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Body damping:
sv: Kroppens dämpning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEditBodyDamping)
en: 0.3
sv: 0,3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Body split counts:
sv: Antal delningar av kroppen:

[ctx: @title:window]
en: Create Gas Particles
sv: Skapa gaspartiklar

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a region for %1
sv: Tryck ner vänster musknapp för att placera
    övre vänstra hörnet av området för %1

en: Create %1
sv: Skapa %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the region for %1
sv: Flytta musen och släpp upp vänster musknapp för att placera
    nedre högra hörnet av området för %1

en: Please fill in the parameters for the gas particles.
sv: Fyll i parametrarna för gaspartiklarna.

en: %1 named '%2' created
sv: %1 med namn '%2' skapad

en: Create Particles...
sv: Skapa partiklar...

en: You are trying to create a very large number of particles. This will make simulation very slow. Do you want to continue?
sv: Du försöker skapa ett mycket stort antal partiklar. Det kommer att göra simuleringen mycket långsam. Vill du fortsätta?

en: Warning - Step
sv: Varning - Step

en: Create particles for %1
sv: Skapa partiklar för %1

en: Context Info
sv: Sammanhangsinformation

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: Sync selection
sv: Synkronisera markering

en: Follow selection
sv: Följ markering

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: No current object.
sv: Inget aktuellt objekt.

en: Documentation error
sv: Dokumentationsfel

en: Documentation for %1 not available.
sv: Dokumentation för %1 är inte tillgänglig.

en: You can help <a href="https://edu.kde.org/step">Step</a> by writing it!
sv: Du kan hjälpa <a href="https://edu.kde.org/step">Step</a> genom att skriva den.

en: Palette
sv: Palett

en: Pointer
sv: Pekare

en: Selection pointer
sv: Markeringspekare

en: Show text
sv: Visa text

en: Move end of %1
sv: Flytta slutet av %1

en: can not launch %1
sv: Kan inte starta %1

en: error running %1
sv: Fel vid körning av %1

en: %1 reported an error (exit status %2):
    %3
sv: %1 rapporterade ett fel (status %2):
    %3

en: %1 did not create output file
sv: %1 skapade inte någon utdatafil

en: can not open temporary file
sv: Kan inte öppna tillfällig fil

en: can not open result file
sv: Kan inte öppna resultatfil

en: Interactive physical simulator
sv: Interaktiv fysiksimulator

en: (C) 2007 Vladimir Kuznetsov
sv: © 2007 Vladimir Kuznetsov

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Code contributions
sv: Bidrag till kod

en: Document to open
sv: Dokument att öppna

en: &Open Tutorial...
sv: Ö&ppna handledning...

en: &Open Example...
sv: Ö&ppna exempel...

en: Open Down&loaded Example...
sv: Öppna ner&laddat exempel...

en: Share C&urrent Experiment...
sv: Dela med n&uvarande experiment...

en: &Download New Experiments...
sv: La&dda ner nya experiment...

en: Redo
sv: Gör om

en: Undo
sv: Ångra

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Run
sv: &Kör

en: Execute the program
sv: Kör programmet

en: Run: Execute the program
sv: Kör: Kör programmet

[ctx: @option:radio]
en: 1x Speed
sv: Verklig hastighet

[ctx: @option:radio choose the slow speed]
en: 2x Speed
sv: 2 gångers hastighet

[ctx: @option:radio]
en: 4x Speed
sv: 4 gångers hastighet

[ctx: @option:radio]
en: 8x Speed
sv: 8 gångers hastighet

[ctx: @option:radio]
en: 16x Speed
sv: 16 gångers hastighet

[ctx: filename]
en: untitled.step
sv: namnlos.step

en: <new file>
sv: <ny fil>

[ctx: @title:window]
en: Open Step File
sv: Öppna Step-fil

en: Step files (*.step)
sv: Step-filer (*.step)

en: Cannot parse file '%1': %2
sv: Kan inte tolka filen '%1': %2

en: <open file: %1>
sv: <öppna fil: '%1'>

[ctx: @title:window]
en: Save Step File
sv: Spara Step-fil

en: Cannot open file '%1'
sv: Kan inte öppna filen '%1'

en: Cannot save file '%1': %2
sv: Kan inte spara filen '%1': %2

en: The experiment has been modified.
    Do you want to save your changes?
sv: Experimentet har ändrats.
    Vill du spara dina ändringar?

en: Uploading is still not implemented in kdelibs.
sv: Uppladdning är fortfarande inte implementerad i KDE:s bibliotek.

en: Sorry - Step
sv: Tyvärr - Step

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: &Simulate
sv: &Simulera

en: Cannot finish this step because local error is greater than local tolerance.
    Please check solver settings and try again.
sv: Kan inte avsluta steget eftersom det lokala felet är större än den lokala toleransen.
    Kontrollera evalueringsinställningarna och försök igen.

en: Cannot finish this step because there are collisions which cannot be resolved automatically.
    Please move colliding objects apart and try again.
sv: Kan inte avsluta steget eftersom det finns kollisioner som inte kan lösas automatiskt.
    Flytta isär kolliderande objekt och försök igen.

en: Cannot finish this step because of an unknown error.
sv: Kan inte avsluta steget på grund av ett okänt fel.

en: &Undo
sv: Å&ngra

en: &Undo: %1
sv: Å&ngra: %1

en: Re&do
sv: &Gör om

en: Re&do: %1
sv: &Gör om: %1

en: General
sv: Allmänt

en: Move %1
sv: Flytta %1

en: Press left mouse button to position a center of a %1
sv: Tryck ner vänster musknapp för att placera centrum av %1

en: Move mouse and release left mouse button to define a radius of the %1
sv: Flytta musen och släpp upp vänster musknapp för att definiera radien för %1

en: Press left mouse button to position
    top left corner of a %1
sv: Tryck ner vänster musknapp för att placera
    övre vänstra hörnet av %1

en: Move mouse and release left mouse button to position
    bottom right corner of the %1
sv: Flytta musen och släpp upp vänster musknapp för att placera
    nedre högra hörnet av %1

en: Click on the scene to create a first vertex of %1
sv: Klicka på rummet för att skapa första nod för %1

en: Click on the scene to add new vertex or press Enter to finish
sv: Klicka på rummet för att lägga till en ny nod, eller tryck på returtangenten för att avsluta.

en: Change solver type
sv: Ändra typ av evaluering

en: Change %1.%2
sv: Ändra %1.%2

en: Rename %1 to %2
sv: Byt namn på %1 till %2

en: Property
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Click on the scene to create a %1
sv: Klicka på rummet för att skapa %1

en: Please fill in the parameters for %1
sv: Fyll i parametrarna för %1.

[ctx: @title:window]
en: Create Soft Body Items
sv: Skapa objekt med mjuka kroppar

en: Create items for %1
sv: Skapa objekt för %1

note: i18n: ectx: label, entry (showCreationTips), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showCreationTips), group (General)
en: Show tips when creating items
sv: Visa tips när objekt skapas

note: i18n: ectx: label, entry (showAxes), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (showAxes), group (General)
en: Show axes on the scene
sv: Visa axlar i rummet

note: i18n: ectx: label, entry (floatDisplayPrecision), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (floatDisplayPrecision), group (General)
en: Display precision of double numbers
sv: Visa noggrannheten hos tal

note: i18n: ectx: label, entry (enableOpenGL), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (enableOpenGL), group (General)
en: Use OpenGL to accelerate drawing whenever possible
sv: Använd OpenGL för att accelerera uppritning om möjligt

note: i18n: ectx: label, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser) i18n: ectx: whatsthis, entry (wikiExternal), group (InfoBrowser)
en: Browse wikipedia in external browser
sv: Bläddra i Wikipedia med en extern webbläsare

note: i18n: ectx: label, entry (showButtonText), group (ItemPalette) i18n: ectx: whatsthis, entry (showButtonText), group (ItemPalette)
en: Show text beside icon
sv: Visa text bredvid ikon

en: several objects
sv: flera objekt

en: Change %1
sv: Ändra %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (simulationToolBar)
en: Simulation Toolbar
sv: Simuleringsverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (examples)
en: &Examples
sv: &Exempel

note: i18n: ectx: Menu (simulation)
en: &Simulation
sv: &Simulering

note: i18n: ectx: Menu (speed)
en: &Run Speed
sv: &Körhastighet

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
sv: &Rutor

en: Click to enter text
sv: Klicka för att skriva in text

en: &Color
sv: &Färg

en: &Bold
sv: &Fetstil

en: &Italic
sv: &Kursiv

en: &Underline
sv: &Understruken

en: Align &Left
sv: &Vänsterjustera

en: Align C&enter
sv: &Centrera

en: Align &Right
sv: &Högerjustera

en: Align &Justify
sv: &Anpassa

en: &Align
sv: &Justera

en: &Font
sv: &Teckensnitt

en: Font &Size
sv: Tecken&storlek

en: Insert &Image...
sv: Infoga b&ild...

en: Insert &Formula...
sv: Infoga &formel...

en: Edit %1
sv: Redigera %1

[ctx: @title:window]
en: Open Image File
sv: Öppna bildfil

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg)
sv: Bilder (*.png *.jpg *.jpeg)

en: Cannot parse file '%1'
sv: Kan inte tolka filen '%1'

en: Cannot find latex installation. You need 'latex', 'dvips' and 'gs' executables installed and accessible from $PATH
sv: Kan inte hitta Latex-installation. Du behöver ha de körbara filerna 'latex', 'dvips' och 'gs' installerade och tillgängliga från sökvägen.

[ctx: @title:window]
en: LaTex Formula - Step
sv: Latex-formel - Step

en: Enter LaTeX formula string:
sv: Ange Latex-formelsträng:

en: Cannot compile LaTeX formula: %1
sv: Kan inte kompilera Latex-formel: '%1'

en: Cannot parse result image
sv: Kan inte tolka resultatavbild

en: Object name
sv: Objektnamn

en: Property name
sv: Egenskapsnamn

en: Vector index
sv: Vektorindex

en: [not configured]
sv: [inte inställd]

en: Clear Graph
sv: Rensa diagram

en: Configure Graph...
sv: Anpassa diagram...

[ctx: @title:window]
en: Configure Graph
sv: Anpassa diagram

en: Edit properties of %1
sv: Redigera egenskaper för %1

en: Clear graph %1
sv: Rensa diagram %1

en: Configure Meter...
sv: Anpassa mätare...

[ctx: @title:window]
en: Configure Meter
sv: Anpassa mätare

en: Increase Value
sv: Öka värde

en: Decrease Value
sv: Minska värde

en: Decrease controller %1
sv: Minska reglage %1

en: Increase controller %1
sv: Öka reglage %1

en: Change controller %1
sv: Ändra reglage %1

en: Configure Controller...
sv: Anpassa reglage...

[ctx: @title:window]
en: Configure Controller
sv: Anpassa reglage

en: Clear Trace
sv: Rensa spår

en: Clear tracer %1
sv: Rensa spår %1

en: Undo History
sv: Ångringshistorik

[ctx: Object list]
en: World
sv: Världen

en: Press left mouse button to position first end of a %1
    then drag and release it to position the second end
sv: Tryck ner vänster musknapp för att placera ut första kanten av %1,
    dra därefter och släpp den för att placera den andra kanten

en: Release left mouse button to position second end of the %1
sv: Släpp vänster musknapp för att placera andra kanten av %1

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Delete several items
sv: Ta bort flera objekt

en: <no object>
sv: <inget objekt>

en: <unnamed>
sv: <namnlös>

en: Simulate %1 → %2
sv: Simulera %1 → %2

en: Cut %1
sv: Klipp ut %1

en: Cut several items
sv: Klipp ut flera objekt

en: Pasted %1
sv: Klistrade in %1

en: Pasted several items
sv: Klistra in flera objekt

en: Objects under mouse:
sv: Objekt under musen:

en: ... (1 more item) | ... (%1 more items)
sv[0]: ... (1 ytterligare objekt)
sv[1]: ... (%1 ytterligare objekt)
