step - en to sv translation catalogue (232 entries)

[ctx: name]
en: world1
sv: värld1

[ctx: name]
en: graph1
sv: diagram1

[ctx: name]
en: disk1
sv: skiva1

[ctx: name]
en: tracer1
sv: spår1

[ctx: name]
en: solver1
sv: evaluering1

[ctx: name]
en: collisionSolver1
sv: kollisionsevaluering1

[ctx: name]
en: constraintSolver1
sv: begränsningsevaluering1

[ctx: name]
en: particle1
sv: partikel1

[ctx: name]
en: particle2
sv: partikel2

[ctx: name]
en: stick1
sv: pinne1

[ctx: name]
en: stick2
sv: pinne2

[ctx: name]
en: weightForce1
sv: viktkraft1

[ctx: name]
en: note1
sv: anteckning1

[ctx: HTML:p]
en: Double pendulum example
sv: Dubbelpendelexempel

[ctx: name]
en: disk2
sv: skiva2

[ctx: name]
en: disk4
sv: skiva4

[ctx: name]
en: stick3
sv: pinne3

[ctx: name]
en: anchor1
sv: förankring1

[ctx: name]
en: disk5
sv: skiva5

[ctx: name]
en: stick4
sv: pinne4

[ctx: name]
en: disk6
sv: skiva6

[ctx: name]
en: stick5
sv: pinne5

[ctx: name]
en: disk7
sv: skiva7

[ctx: name]
en: stick6
sv: pinne6

[ctx: name]
en: disk8
sv: skiva8

[ctx: name]
en: stick7
sv: pinne7

[ctx: name]
en: disk9
sv: skiva9

[ctx: name]
en: stick8
sv: pinne8

[ctx: name]
en: box1
sv: rätblock1

[ctx: name]
en: world
sv: värld

[ctx: name]
en: spring1
sv: fjäder1

[ctx: name]
en: chargedParticle1
sv: laddadpartikel1

[ctx: name]
en: chargedParticle2
sv: laddadpartikel2

[ctx: name]
en: solver
sv: evaluering

[ctx: name]
en: disk3
sv: skiva3

[ctx: name]
en: gasLJForce1
sv: gasLJkraft1

[ctx: name]
en: gasParticle1
sv: gaspartikel1

[ctx: name]
en: gasParticle2
sv: gaspartikel2

[ctx: name]
en: gasParticle3
sv: gaspartikel3

[ctx: name]
en: gasParticle4
sv: gaspartikel4

[ctx: name]
en: gasParticle5
sv: gaspartikel5

[ctx: name]
en: gasParticle6
sv: gaspartikel6

[ctx: name]
en: gasParticle7
sv: gaspartikel7

[ctx: name]
en: gasParticle8
sv: gaspartikel8

[ctx: name]
en: gasParticle9
sv: gaspartikel9

[ctx: name]
en: gasParticle10
sv: gaspartikel10

[ctx: name]
en: gasParticle11
sv: gaspartikel11

[ctx: name]
en: gasParticle12
sv: gaspartikel12

[ctx: name]
en: gasParticle13
sv: gaspartikel13

[ctx: name]
en: gasParticle14
sv: gaspartikel14

[ctx: name]
en: gasParticle15
sv: gaspartikel15

[ctx: name]
en: gasParticle16
sv: gaspartikel16

[ctx: name]
en: gasParticle17
sv: gaspartikel17

[ctx: name]
en: gasParticle18
sv: gaspartikel18

[ctx: name]
en: gasParticle19
sv: gaspartikel19

[ctx: name]
en: gasParticle20
sv: gaspartikel20

[ctx: name]
en: meter1
sv: mätare1

[ctx: name]
en: meter2
sv: mätare2

[ctx: name]
en: note3
sv: anteckning3

[ctx: name]
en: meter3
sv: mätare3

[ctx: name]
en: note2
sv: anteckning2

[ctx: name]
en: note5
sv: anteckning5

[ctx: name]
en: meter4
sv: mätare4

[ctx: name]
en: note4
sv: anteckning4

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Macroscopic quantities:</span>
sv: <span style=" font-size:medium;">Makroskopiska kvantiteter:</span>

[ctx: name]
en: note6
sv: anteckning6

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Spring tension:</span>
sv: <span style=" font-size:medium;">Fjädersträckningskraft:</span>

[ctx: name]
en: note7
sv: anteckning7

[ctx: HTML:p]
en: (run simulation for ~20 seconds and compare spring tension with pressure)
sv: (kör simuleringen i ~20 sekunder och jämför fjäderspänningen med trycket)

[ctx: name]
en: graph2
sv: diagram2

[ctx: HTML:p]
en: Phase diagram
sv: Fasdiagram

[ctx: HTML:p]
en: Position - time
sv: Position - tid

[ctx: HTML:p]
en: This small drop of liquid in free space is simulated using the same potential as gas. Notice how sometimes a particle leaves the drop - it is evaporation.
sv: Den här lilla vätskedroppen i fri rymd simuleras med samma potential som gas. Observera hur en partikel ibland lämnad droppen: det är avdunstning.

[ctx: name]
en: spring2
sv: fjäder2

[ctx: name]
en: controller1
sv: reglage1

[ctx: HTML:p]
en: Lissajous curve
sv: Lissajousfigur

[ctx: HTML:p]
en: Please try to change the stiffness of spring1 and see 
    how the curve will change. Try the following values:<br></br>1, 2.25, 1.7778, 1.5625, 0.6944
sv: Försök gärna ändra styvheten hos fjäder1 och se
    hur kurvan ändras. Prova följande värden:<br></br>1, 2,25, 1,7778, 1,5625, 0,6944

[ctx: name]
en: linearMotor1
sv: linjärmotor1

[ctx: name]
en: linearMotor2
sv: linjärmotor2

[ctx: name]
en: linearMotor3
sv: linjärmotor3

[ctx: HTML:p]
en: Example formula:
sv: Exempelformel:

[ctx: HTML:p]
en: Example image:
sv: Exempelbild:

[ctx: name]
en: img:0
sv: bild:0

[ctx: name]
en: img:1
sv: bild:1

[ctx: name]
en: LeftWall
sv: Vänstervägg

[ctx: name]
en: Body
sv: Kropp

[ctx: name]
en: RightWall
sv: Högervägg

[ctx: name]
en: Disk
sv: Skiva

[ctx: name]
en: PinDisk
sv: Stiftskiva

[ctx: name]
en: Spring
sv: Fjäder

[ctx: name]
en: AnchorLeftWall
sv: Vänsterväggförankring

[ctx: name]
en: AnchorRightWall
sv: Högerväggförankring

[ctx: name]
en: Graph
sv: Diagram

[ctx: name]
en: CircularMotor
sv: Cirkulärmotor

[ctx: name]
en: Velocity
sv: Hastighet

[ctx: name]
en: Stiffness
sv: Styvhet

[ctx: name]
en: Damping
sv: Dämpning

[ctx: name]
en: softBody1
sv: mjukkropp1

[ctx: name]
en: softBodyParticle1
sv: mjukpartikelkropp1

[ctx: name]
en: softBodyParticle2
sv: mjukpartikelkropp2

[ctx: name]
en: softBodyParticle3
sv: mjukpartikelkropp3

[ctx: name]
en: softBodyParticle4
sv: mjukpartikelkropp4

[ctx: name]
en: softBodyParticle5
sv: mjukpartikelkropp5

[ctx: name]
en: softBodyParticle6
sv: mjukpartikelkropp6

[ctx: name]
en: softBodyParticle7
sv: mjukpartikelkropp7

[ctx: name]
en: softBodyParticle8
sv: mjukpartikelkropp8

[ctx: name]
en: softBodyParticle9
sv: mjukpartikelkropp9

[ctx: name]
en: softBodyParticle10
sv: mjukpartikelkropp10

[ctx: name]
en: softBodyParticle11
sv: mjukpartikelkropp11

[ctx: name]
en: softBodyParticle12
sv: mjukpartikelkropp12

[ctx: name]
en: softBodyParticle13
sv: mjukpartikelkropp13

[ctx: name]
en: softBodyParticle14
sv: mjukpartikelkropp14

[ctx: name]
en: softBodyParticle15
sv: mjukpartikelkropp15

[ctx: name]
en: softBodyParticle16
sv: mjukpartikelkropp16

[ctx: name]
en: softBodySpring1
sv: mjukfjäderkropp1

[ctx: name]
en: softBodySpring2
sv: mjukfjäderkropp1

[ctx: name]
en: softBodySpring3
sv: mjukfjäderkropp1

[ctx: name]
en: softBodySpring4
sv: mjukfjäderkropp4

[ctx: name]
en: softBodySpring5
sv: mjukfjäderkropp5

[ctx: name]
en: softBodySpring6
sv: mjukfjäderkropp6

[ctx: name]
en: softBodySpring7
sv: mjukfjäderkropp7

[ctx: name]
en: softBodySpring8
sv: mjukfjäderkropp8

[ctx: name]
en: softBodySpring9
sv: mjukfjäderkropp9

[ctx: name]
en: softBodySpring10
sv: mjukfjäderkropp10

[ctx: name]
en: softBodySpring11
sv: mjukfjäderkropp11

[ctx: name]
en: softBodySpring12
sv: mjukfjäderkropp12

[ctx: name]
en: softBodySpring13
sv: mjukfjäderkropp13

[ctx: name]
en: softBodySpring14
sv: mjukfjäderkropp14

[ctx: name]
en: softBodySpring15
sv: mjukfjäderkropp15

[ctx: name]
en: softBodySpring16
sv: mjukfjäderkropp16

[ctx: name]
en: softBodySpring17
sv: mjukfjäderkropp17

[ctx: name]
en: softBodySpring18
sv: mjukfjäderkropp18

[ctx: name]
en: softBodySpring19
sv: mjukfjäderkropp19

[ctx: name]
en: softBodySpring20
sv: mjukfjäderkropp20

[ctx: name]
en: softBodySpring21
sv: mjukfjäderkropp21

[ctx: name]
en: softBodySpring22
sv: mjukfjäderkropp22

[ctx: name]
en: softBodySpring23
sv: mjukfjäderkropp23

[ctx: name]
en: softBodySpring24
sv: mjukfjäderkropp24

[ctx: name]
en: softBodySpring25
sv: mjukfjäderkropp25

[ctx: name]
en: softBodySpring26
sv: mjukfjäderkropp26

[ctx: name]
en: softBodySpring27
sv: mjukfjäderkropp27

[ctx: name]
en: softBodySpring28
sv: mjukfjäderkropp28

[ctx: name]
en: softBodySpring29
sv: mjukfjäderkropp29

[ctx: name]
en: softBodySpring30
sv: mjukfjäderkropp30

[ctx: name]
en: softBodySpring31
sv: mjukfjäderkropp31

[ctx: name]
en: softBodySpring32
sv: mjukfjäderkropp32

[ctx: name]
en: softBodySpring33
sv: mjukfjäderkropp33

[ctx: name]
en: softBodySpring34
sv: mjukfjäderkropp34

[ctx: name]
en: softBodySpring35
sv: mjukfjäderkropp35

[ctx: name]
en: softBodySpring36
sv: mjukfjäderkropp36

[ctx: name]
en: softBodySpring37
sv: mjukfjäderkropp37

[ctx: name]
en: softBodySpring38
sv: mjukfjäderkropp38

[ctx: name]
en: softBodySpring39
sv: mjukfjäderkropp39

[ctx: name]
en: softBodySpring40
sv: mjukfjäderkropp40

[ctx: name]
en: softBodySpring41
sv: mjukfjäderkropp41

[ctx: name]
en: softBodySpring42
sv: mjukfjäderkropp42

[ctx: name]
en: Solar System
sv: Solsystemet

[ctx: name]
en: Sun
sv: Solen

[ctx: name]
en: Mercury
sv: Merkurius

[ctx: name]
en: Earth
sv: Jorden

[ctx: name]
en: Saturn
sv: Saturnus

[ctx: name]
en: Neptune
sv: Neptunus

[ctx: name]
en: World
sv: Världen

[ctx: name]
en: Solver
sv: Evaluering

[ctx: name]
en: softBodyParticle17
sv: mjukpartikelkropp17

[ctx: name]
en: softBodyParticle19
sv: mjukpartikelkropp19

[ctx: name]
en: softBodyParticle20
sv: mjukpartikelkropp20

[ctx: HTML:p]
en: When you start simulation the wave starts to travel from the red particle. The blue particle will reflect the wave and it will travel in reverse direction until the red particle reflects in again. After some time the wave will vanish because springs have damping.
sv: När du startar simuleringen börjar vågen röra sig från den röda partikeln. Den blåa partikeln reflekterar vågen och den rör sig i motsatt riktning tills den röda partikeln reflekterar den igen. Efter en stund försvinner vågen eftersom fjädrarna är dämpade.

[ctx: HTML:p]
en: The graph shows oscillations of the green particle
sv: Diagrammet visar den gröna partikelns oscillationer

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 1</span>
sv: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Handledning 1</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Bodies and springs.</span>
sv: <span style=" font-size:12pt;">Kroppar och fjädrar.</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Position and velocity</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Position och hastighet</span>

[ctx: HTML:p]
en: - You can change position of any body simply by dragging it.
sv: - Du kan ändra position för vilken kropp som helst genom att dra den.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on one of the disks to select it. Now you can see two arrows on it: blue arrow depicts the velocity and red arrow depicts the acceleration. You can drag the little gray square at the end of the velocity arrow to change the velocity.
sv: - Klicka på en av skivorna för att markera den. Nu kan du se två pilar på den: den blåa pilen avbildar hastigheten och den röda pilen avbildar accelerationen. Du kan dra den lilla grå fyrkanten i slutet av hastighetspilen för att ändra hastigheten.

[ctx: HTML:p]
en: - Take a look at the Properties panel on the right. Here you can numerically set position and velocity (as well as all other properties) for the current body.
sv: - Ta en titt på egenskapsrutan till höger. Här kan du ställa in position och hastighet numeriskt (samt alla övriga egenskaper) för den aktuella kroppen.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Properties</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Egenskaper</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Select a spring by clicking on it. Change its stiffness and see how it is affecting the simulation.
sv: - Välj en fjäder genom att klicka på den. Ändra dess styvhet och se hur den påverkar simuleringen.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Quest</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Uppdrag</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Try to change the system in a way to make the disks spining around the center of the system.
sv: - Försök att ändra systemet på ett sådant sätt att skivorna snurrar omkring systemets centrum.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try to change the properties of the spring in order to make its length constant while the disks are spinning.
sv: - Försök nu ändra fjäderns egenskaper så att dess längd är konstant medan skivorna snurrar.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">More bodies</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Fler kroppar</span>

[ctx: HTML:p]
en: - In order to create a body click on its icon in the Palette panel and follow the instructions given in the information widget in the top left corner of scene
sv: - Klicka på ikonen i palettrutan för att skapa en kropp och följ instruktionerna som ges i informationskomponenten vid scenens övre vänstra hörn

[ctx: HTML:p]
en: - Create one more disk and two more springs and connect all the items in the triangle. Now make them all spin around the center.
sv: - Skapa ytterligare en skiva och två fjädrar och anslut alla objekt i triangeln. Låt dem nu alla snurra omkring centrum.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Simulation</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Simulering</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Click on the "Simulate" button in the toolbar to start simulation. Click on the same button again to stop it.
sv: - Klicka på knappen "Simulera" i verktygsraden för att starta simuleringen. Klicka på samma knapp igen för att stoppa den.

[ctx: HTML:p]
en: - After stopping the simulation you can revert to the initial state by pressing Undo button.
sv: - Efter att ha stoppat simuleringen kan du återgå till ursprungstillståndet genom att klicka på knappen Ångra.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 2</span>
sv: <span style=" font-size:24pt; font-weight:600;">Handledning 2</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Controllers and Graphs</span>
sv: <span style=" font-size:12pt;">Reglage och diagram</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Try it</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Prova</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Change the stiffness of the spring by moving the slider just below the bodies. You can also change it by pressing "Q" and "W" keys!
sv: - Ändra fjäderns styvhet genom att flytta skjutreglaget precis under kropparna. Du kan också ändra den genom att trycka på tangenterna "Q" och "W".

[ctx: HTML:p]
en: - Try changing it while the simulation is active and see how the graph will change.
sv: - Försök att ändra den medan simuleringen är aktiv och se hur diagrammet ändras.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Controller</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Reglage</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a new controller on the scene.
sv: - Skapa ett nytt reglage på scenen.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on it with the right mouse button and choose "Configure controller" from the context menu.
sv: - Klicka på det med höger musknapp och välj "Anpassa reglage" i den sammanhangsberoende menyn.

[ctx: HTML:p]
en: - Select mass of the particle1 as the data source, adjust the range and assign keyboard shortcuts.
sv: - Välj massan för partikel1 som datakälla, justera intervallet och tilldela snabbtangenter.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try moving the slider and pressing the selected shortcuts while simulation is active.
sv: - Försök nu flytta reglaget och trycka på valda tangenter medan simuleringen är aktiv.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Graph</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Diagram</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a graph for the velocity of particle1.
sv: - Skapa ett diagram för hastigheten av partikel1.

[ctx: HTML:p]
en: - Place it below the position graph and make the ranges along X axis the same for the both graphs. See how the graphs relates to each other.
sv: - Placera den under positionsdiagrammet och gör intervallen längs x-axeln likadana för båda diagrammen. Se hur diagrammen är besläktade.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 3</span>
sv: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Handledning 3</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Rigid bodies and tracers</span>
sv: <span style=" font-size:12pt;">Styva krafter och spår</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Angle and angular velocity</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Vinkel och vinkelhastighet</span>

[ctx: HTML:p]
en: - When the rigid body is selected you see three gray handlers on it. Using them you can change velocity, angle and angular velocity of the body.
sv: - När den stela kroppen är markerad ser du tre gråa grepp på den. Genom att använda dem kan du ändra kroppens hastighet, vinkel och vinkelhastighet.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Tracer</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Spår</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Tracer is a tool to show trajectory of a given point on a rigid body. Turn on the simulation to see it in action.
sv: - Spår är ett verktyg för att visa en given punkts bana på en stel kropp. Sätt på simuleringen för att se den i aktion.

[ctx: HTML:p]
en: - Change various properties like spring stiffness and see how they affect the trajectory.
sv: - Ändra diverse egenskaper som fjäderstyvhet och se hur de påverkar banan.

[ctx: HTML:p]
en: - Attach one more tracer to the box and compare trajectories of different points.
sv: - Anslut ett eller flera spår till rätblocket och jämför olika punkters banor.

[ctx: name]
en: controller2
sv: reglage2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 4</span>
sv: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Handledning 4</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Motors and forces</span>
sv: <span style=" font-size:12pt;">Motorer och krafter</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Linear motor</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Linjärmotor</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A linear motor applies a constant force to a given point on a body.
sv: - En linjärmotor: applicerar en konstant kraft på en given position av en kropp.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the force by dragging its handler 
    while the motor is selected.
sv: - Du kan ändra kraften genom att dra dess grepp 
    medan motorn är markerad.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the point of application by dragging the force
sv: - Du kan ändra appliceringspunkten genom att dra kraften

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Circular motor</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Cirkulärmotor</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A circular motor applies a constant angular momentum to a body.
sv: - En cirkulärmotor applicerar ett konstant rörelsemängdsmoment på en kropp.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to attach a circular motor to the box and start simulation.
sv: - Försök koppla en cirkulärmotor till rätblocket och starta simulering.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Global forces</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Globala krafter</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Global forces are forces that act on all bodies of a specific kind, for example weight force.</span>
sv: <span style=" font-weight:400;">- Globala krafter är krafter som verkar på alla kroppar av en viss sort, exempelvis tyngdkraft.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - By default all global forces in Step are turned off. To turn them on, just add an object for appropriate force to the scene.
sv: - Normal är alla globala krafter avstängda i Step. Lägg bara till ett objekt för lämplig kraft i scenen för att sätta på dem.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to add WeightForce to the scene and start the simulation.
sv: - Försök att lägga till tyngdkraft i scenen och starta simuleringen.

[ctx: name]
en: box2
sv: rätblock2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 5</span>
sv: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Handledning 5</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Joints</span>
sv: <span style=" font-size:12pt;">Leder</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create graphs to display coordinates of particles in double pendulum.
sv: - Skapa diagram för att visa partiklarnas koordinater i dubbelpendeln.

[ctx: HTML:p]
en: - Create triple pendulum by attaching one more particle to the particle2 using the stick.
sv: - Skapa en trippelpendel genom att ansluta ytterligare en partikel till partikel2 genom att använda pinnen.

[ctx: HTML:p]
en: - Remove anchor1 that fixes position of the box and attach a pin to the corner of the box. Try starting the simulation.
sv: - Ta bort förankring1 som låser rätblockets position och anslut ett stift till rätblockets hörn. Försök att starta simuleringen.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Joints</span>
sv: <span style=" font-weight:600;">Leder</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Joints are objects that attach bodies to each other or to the background.</span>
sv: <span style=" font-weight:400;">- Leder är objekt som ansluter kroppar till varandra eller till bakgrunden.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - An anchor is a joint that fixes the position of the body.
sv: - En förankring är en led som låser kroppens position.

[ctx: HTML:p]
en: - A pin is a joint that fixes one point of the body.
sv: Ett stift är en led som låser en punkt på kroppen.

[ctx: HTML:p]
en: - A stick is a joint that fixes the distance between two points on two bodies.
sv: - En pinne är en led som låser avståndet mellan två punkter på två kroppar.
