step - en to tr translation catalogue (232 entries)

[ctx: name]
en: world1
tr: dünya1

[ctx: name]
en: polygon1
tr: çokgen1

[ctx: name]
en: polygon2
tr: çokgen2

[ctx: name]
en: polygon3
tr: çokgen3

[ctx: name]
en: polygon4
tr: çokgen4

[ctx: name]
en: gas1
tr: gaz1

[ctx: name]
en: graph1
tr: grafik1

[ctx: name]
en: tracer1
tr: izleyici1

[ctx: name]
en: solver1
tr: çözücü1

[ctx: name]
en: collisionSolver1
tr: çarpışmaÇözücü1

[ctx: name]
en: constraintSolver1
tr: kısıtlamaÇözücü1

[ctx: name]
en: particle1
tr: parçacık1

[ctx: name]
en: particle2
tr: parçacık2

[ctx: name]
en: stick1
tr: çubuk1

[ctx: name]
en: stick2
tr: çubuk2

[ctx: name]
en: weightForce1
tr: ağırlıkKuvveti1

[ctx: name]
en: note1
tr: not1

[ctx: HTML:p]
en: Double pendulum example
tr: Çifte sarkaç örneği

[ctx: name]
en: stick3
tr: çubuk3

[ctx: name]
en: anchor1
tr: çapa1

[ctx: name]
en: stick4
tr: çubuk4

[ctx: name]
en: stick5
tr: çubuk5

[ctx: name]
en: stick6
tr: çubuk6

[ctx: name]
en: stick7
tr: çubuk7

[ctx: name]
en: stick8
tr: çubuk8

[ctx: name]
en: box1
tr: kutu1

[ctx: name]
en: world
tr: dünya

[ctx: name]
en: spring1
tr: yay1

[ctx: name]
en: chargedParticle1
tr: yüklüParçacık1

[ctx: name]
en: chargedParticle2
tr: yüklüParçacık2

[ctx: name]
en: solver
tr: çözücü

[ctx: name]
en: gasLJForce1
tr: gazLJKuvveti1

[ctx: name]
en: gasParticle1
tr: gazParçacığı1

[ctx: name]
en: gasParticle2
tr: gazParçacığı2

[ctx: name]
en: gasParticle3
tr: gazParçacığı3

[ctx: name]
en: gasParticle4
tr: gazParçacığı4

[ctx: name]
en: gasParticle5
tr: gazParçacığı5

[ctx: name]
en: gasParticle6
tr: gazParçacığı6

[ctx: name]
en: gasParticle7
tr: gazParçacığı7

[ctx: name]
en: gasParticle8
tr: gazParçacığı8

[ctx: name]
en: gasParticle9
tr: gazParçacığı9

[ctx: name]
en: gasParticle10
tr: gazParçacığı10

[ctx: name]
en: gasParticle11
tr: gazParçacığı11

[ctx: name]
en: gasParticle12
tr: gazParçacığı12

[ctx: name]
en: gasParticle13
tr: gazParçacığı13

[ctx: name]
en: gasParticle14
tr: gazParçacığı14

[ctx: name]
en: gasParticle15
tr: gazParçacığı15

[ctx: name]
en: gasParticle16
tr: gazParçacığı16

[ctx: name]
en: gasParticle17
tr: gazParçacığı17

[ctx: name]
en: gasParticle18
tr: gazParçacığı18

[ctx: name]
en: gasParticle19
tr: gazParçacığı19

[ctx: name]
en: gasParticle20
tr: gazParçacığı20

[ctx: name]
en: meter1
tr: ölçer1

[ctx: name]
en: meter2
tr: ölçer2

[ctx: name]
en: note3
tr: not3

[ctx: name]
en: meter3
tr: ölçer3

[ctx: name]
en: note2
tr: not2

[ctx: name]
en: note5
tr: not5

[ctx: name]
en: meter4
tr: ölçer4

[ctx: name]
en: note4
tr: not4

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Macroscopic quantities:</span>
tr: <span style=" font-size:medium;">Makroskopik nicelikler:</span>

[ctx: name]
en: note6
tr: not6

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:medium;">Spring tension:</span>
tr: <span style=" font-size:medium;">Yay gerilimi:</span>

[ctx: name]
en: note7
tr: not7

[ctx: HTML:p]
en: (run simulation for ~20 seconds and compare spring tension with pressure)
tr: (benzetimi yaklaşık 20 saniyeliğine çalıştır ve yay gerilimini basınçla karşılaştır)

[ctx: name]
en: graph2
tr: grafik2

[ctx: HTML:p]
en: Phase diagram
tr: Faz diyagramı

[ctx: HTML:p]
en: Position - time
tr: Konum - zaman

[ctx: HTML:p]
en: This small drop of liquid in free space is simulated using the same potential as gas. Notice how sometimes a particle leaves the drop - it is evaporation.
tr: Boş uzayda bu küçük sıvı damlasının bırakılması, gazla aynı potansiyel kullanılarak benzetilir. Bazen bir parçacığın damladan ayrıldığına dikkat edin - bu buharlaşmadır.

[ctx: name]
en: spring2
tr: yay2

[ctx: name]
en: controller1
tr: denetleyici1

[ctx: HTML:p]
en: Lissajous curve
tr: Lissjous eğrisi

[ctx: HTML:p]
en: Please try to change the stiffness of spring1 and see 
    how the curve will change. Try the following values:<br></br>1, 2.25, 1.7778, 1.5625, 0.6944
tr: Lütfen yay1'in sertliğini değiştirmeye çalışın ve eğrinin
    nice değişeceğini görün: Şu değerleri deneyin:<br></br> 1, 2,25, 1,7778, 1,5625, 0,6944

[ctx: name]
en: linearMotor1
tr: doğrusalMotor1

[ctx: name]
en: linearMotor2
tr: doğrusalMotor2

[ctx: name]
en: linearMotor3
tr: doğrusalMotor3

[ctx: HTML:p]
en: Example formula:
tr: Örnek formül:

[ctx: HTML:p]
en: Example image:
tr: Örnek görsel:

[ctx: name]
en: img:0
tr: grs:0

[ctx: name]
en: img:1
tr: grs:1

[ctx: name]
en: LeftWall
tr: SolDuvar

[ctx: name]
en: Body
tr: Gövde

[ctx: name]
en: RightWall
tr: SağDuvar

[ctx: name]
en: PinDisk
tr: PimDiski

[ctx: name]
en: Spring
tr: Yay

[ctx: name]
en: AnchorLeftWall
tr: ÇapaSolDuvar

[ctx: name]
en: AnchorRightWall
tr: ÇapaSağDuvar

[ctx: name]
en: Graph
tr: Grafik

[ctx: name]
en: CircularMotor
tr: DaireselMotor

[ctx: name]
en: Velocity
tr: Hız

[ctx: name]
en: Acceleration
tr: İvme

[ctx: name]
en: Stiffness
tr: Sertlik

[ctx: name]
en: Damping
tr: Sönümleme

[ctx: name]
en: softBody1
tr: yumuşakGövde1

[ctx: name]
en: softBodyParticle1
tr: yumuşakGövdeParçacığı1

[ctx: name]
en: softBodyParticle2
tr: yumuşakGövdeParçacığı2

[ctx: name]
en: softBodyParticle3
tr: yumuşakGövdeParçacığı3

[ctx: name]
en: softBodyParticle4
tr: yumuşakGövdeParçacığı4

[ctx: name]
en: softBodyParticle5
tr: yumuşakGövdeParçacığı5

[ctx: name]
en: softBodyParticle6
tr: yumuşakGövdeParçacığı6

[ctx: name]
en: softBodyParticle7
tr: yumuşakGövdeParçacığı7

[ctx: name]
en: softBodyParticle8
tr: yumuşakGövdeParçacığı8

[ctx: name]
en: softBodyParticle9
tr: yumuşakGövdeParçacığı9

[ctx: name]
en: softBodyParticle10
tr: yumuşakGövdeParçacığı10

[ctx: name]
en: softBodyParticle11
tr: yumuşakGövdeParçacığı11

[ctx: name]
en: softBodyParticle12
tr: yumuşakGövdeParçacığı12

[ctx: name]
en: softBodyParticle13
tr: yumuşakGövdeParçacığı13

[ctx: name]
en: softBodyParticle14
tr: yumuşakGövdeParçacığı14

[ctx: name]
en: softBodyParticle15
tr: yumuşakGövdeParçacığı15

[ctx: name]
en: softBodyParticle16
tr: yumuşakGövdeParçacığı16

[ctx: name]
en: softBodySpring1
tr: yumuşakGövdeYayı1

[ctx: name]
en: softBodySpring2
tr: yumuşakGövdeYayı2

[ctx: name]
en: softBodySpring3
tr: yumuşakGövdeYayı3

[ctx: name]
en: softBodySpring4
tr: yumuşakGövdeYayı4

[ctx: name]
en: softBodySpring5
tr: yumuşakGövdeYayı5

[ctx: name]
en: softBodySpring6
tr: yumuşakGövdeYayı6

[ctx: name]
en: softBodySpring7
tr: yumuşakGövdeYayı7

[ctx: name]
en: softBodySpring8
tr: yumuşakGövdeYayı8

[ctx: name]
en: softBodySpring9
tr: yumuşakGövdeYayı9

[ctx: name]
en: softBodySpring10
tr: yumuşakGövdeYayı10

[ctx: name]
en: softBodySpring11
tr: yumuşakGövdeYayı11

[ctx: name]
en: softBodySpring12
tr: yumuşakGövdeYayı12

[ctx: name]
en: softBodySpring13
tr: yumuşakGövdeYayı13

[ctx: name]
en: softBodySpring14
tr: yumuşakGövdeYayı14

[ctx: name]
en: softBodySpring15
tr: yumuşakGövdeYayı15

[ctx: name]
en: softBodySpring16
tr: yumuşakGövdeYayı16

[ctx: name]
en: softBodySpring17
tr: yumuşakGövdeYayı17

[ctx: name]
en: softBodySpring18
tr: yumuşakGövdeYayı18

[ctx: name]
en: softBodySpring19
tr: yumuşakGövdeYayı19

[ctx: name]
en: softBodySpring20
tr: yumuşakGövdeYayı20

[ctx: name]
en: softBodySpring21
tr: yumuşakGövdeYayı21

[ctx: name]
en: softBodySpring22
tr: yumuşakGövdeYayı22

[ctx: name]
en: softBodySpring23
tr: yumuşakGövdeYayı23

[ctx: name]
en: softBodySpring24
tr: yumuşakGövdeYayı24

[ctx: name]
en: softBodySpring25
tr: yumuşakGövdeYayı25

[ctx: name]
en: softBodySpring26
tr: yumuşakGövdeYayı26

[ctx: name]
en: softBodySpring27
tr: yumuşakGövdeYayı27

[ctx: name]
en: softBodySpring28
tr: yumuşakGövdeYayı28

[ctx: name]
en: softBodySpring29
tr: yumuşakGövdeYayı29

[ctx: name]
en: softBodySpring30
tr: yumuşakGövdeYayı30

[ctx: name]
en: softBodySpring31
tr: yumuşakGövdeYayı31

[ctx: name]
en: softBodySpring32
tr: yumuşakGövdeYayı32

[ctx: name]
en: softBodySpring33
tr: yumuşakGövdeYayı33

[ctx: name]
en: softBodySpring34
tr: yumuşakGövdeYayı34

[ctx: name]
en: softBodySpring35
tr: yumuşakGövdeYayı35

[ctx: name]
en: softBodySpring36
tr: yumuşakGövdeYayı36

[ctx: name]
en: softBodySpring37
tr: yumuşakGövdeYayı37

[ctx: name]
en: softBodySpring38
tr: yumuşakGövdeYayı38

[ctx: name]
en: softBodySpring39
tr: yumuşakGövdeYayı39

[ctx: name]
en: softBodySpring40
tr: yumuşakGövdeYayı40

[ctx: name]
en: softBodySpring41
tr: yumuşakGövdeYayı41

[ctx: name]
en: softBodySpring42
tr: yumuşakGövdeYayı42

[ctx: name]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

[ctx: name]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: name]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: name]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: name]
en: Earth
tr: Dünya

[ctx: name]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: name]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: name]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: name]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: name]
en: World
tr: Dünya

[ctx: name]
en: Solver
tr: Çözücü

[ctx: name]
en: softBodyParticle17
tr: yumuşakGövdeParçacığı17

[ctx: name]
en: softBodyParticle18
tr: yumuşakGövdeParçacığı18

[ctx: name]
en: softBodyParticle19
tr: yumuşakGövdeParçacığı19

[ctx: name]
en: softBodyParticle20
tr: yumuşakGövdeParçacığı20

[ctx: HTML:p]
en: When you start simulation the wave starts to travel from the red particle. The blue particle will reflect the wave and it will travel in reverse direction until the red particle reflects in again. After some time the wave will vanish because springs have damping.
tr: Benzetimi başlattığınızda dalga kırmızı parçacıktan hareket etmeye başlar. Mavi parçacık dalgayı yansıtacak ve kırmızı parçacık tekrar yansıyana kadar ters yönde hareket edecektir. Yaylar sönümlendiği için bir süre sonra dalga kaybolacaktır.

[ctx: HTML:p]
en: The graph shows oscillations of the green particle
tr: Grafik, yeşil parçacığın salınımlarını gösterir

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 1</span>
tr: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Eğitmen 1</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Bodies and springs.</span>
tr: <span style=" font-size:12pt;">Gövdeler ve Yaylar</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Position and velocity</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Konum ve Hız</span>

[ctx: HTML:p]
en: - You can change position of any body simply by dragging it.
tr: - Herhangi bir gövdenin konumunu, onu sürükleyerek değiştirebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on one of the disks to select it. Now you can see two arrows on it: blue arrow depicts the velocity and red arrow depicts the acceleration. You can drag the little gray square at the end of the velocity arrow to change the velocity.
tr: - Seçmek için disklerden birine tıklayın. Şimdi üzerinde iki ok görebilirsiniz: Mavi ok hızı, kırmızı ok ise ivmeyi gösterir. Hızı değiştirmek için hız okunun sonundaki küçük gri kareyi sürükleyebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: - Take a look at the Properties panel on the right. Here you can numerically set position and velocity (as well as all other properties) for the current body.
tr: - Sağdaki Özellikler paneline bir göz atın. Burada, geçerli gövde için konumu ve hızı (diğer tüm özelliklerin yanı sıra) sayısal olarak ayarlayabilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Properties</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Özellikler</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Select a spring by clicking on it. Change its stiffness and see how it is affecting the simulation.
tr: - Üzerine tıklayarak bir yay seçin. Sertliğini değiştirin ve benzetimi nasıl etkilediğini görün.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Quest</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Macera</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Try to change the system in a way to make the disks spining around the center of the system.
tr: - Sistemi, disklerin sistemin merkezi etrafında dönmesini sağlayacak biçimde değiştirmeye çalışın.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try to change the properties of the spring in order to make its length constant while the disks are spinning.
tr: - Şimdi, diskler dönerken yayın uzunluğunu sabit kılmak için yayın özelliklerini değiştirmeye çalışın.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">More bodies</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Daha Fazla Gövde</span>

[ctx: HTML:p]
en: - In order to create a body click on its icon in the Palette panel and follow the instructions given in the information widget in the top left corner of scene
tr: - Bir gövde oluşturmak için Palet panelindeki simgesine tıklayın ve sahnenin sol üst köşesindeki bilgi araç takımında verilen yönergeleri izleyin.

[ctx: HTML:p]
en: - Create one more disk and two more springs and connect all the items in the triangle. Now make them all spin around the center.
tr: - Bir disk ve iki yay daha oluşturun ve üçgendeki tüm ögeleri bağlayın. Şimdi hepsini merkezin etrafında döndürün.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Simulation</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Benzetim</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Click on the "Simulate" button in the toolbar to start simulation. Click on the same button again to stop it.
tr: - Benzetimi başlatmak için araç çubuğundaki "Benzet" düğmesine tıklayın. Durdurmak için aynı düğmeye yeniden tıklayın.

[ctx: HTML:p]
en: - After stopping the simulation you can revert to the initial state by pressing Undo button.
tr: - Benzetimi durdurduktan sonra Geri Al düğmesine basarak başlangıç durumuna dönebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 2</span>
tr: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Eğitmen 2</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Controllers and Graphs</span>
tr: <span style=" font-size:12pt;">Denetleyiciler ve Grafikler</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Try it</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Deneyin</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Change the stiffness of the spring by moving the slider just below the bodies. You can also change it by pressing "Q" and "W" keys!
tr: - Kaydırıcıyı gövdelerin hemen altına hareket ettirerek yayın sertliğini değiştirin. "Q" ve "W" düğmelerine basarak da değiştirebilirsiniz!

[ctx: HTML:p]
en: - Try changing it while the simulation is active and see how the graph will change.
tr: - Benzetim etkinken değiştirmeyi deneyin ve grafiğin nasıl değişeceğini görün.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Controller</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Denetleyici</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a new controller on the scene.
tr: - Sahnede yeni bir denetleyici oluşturun.

[ctx: HTML:p]
en: - Click on it with the right mouse button and choose "Configure controller" from the context menu.
tr: - Farenin sağ düğmesiyle üzerine tıklayın ve içerik menüsünden "Denetleyiciyi Yapılandır"ı seçin.

[ctx: HTML:p]
en: - Select mass of the particle1 as the data source, adjust the range and assign keyboard shortcuts.
tr: - Veri kaynağı olarak parçacık1'in kütlesini seçin, aralığı ayarlayın ve klavye kısayollarını atayın.

[ctx: HTML:p]
en: - Now try moving the slider and pressing the selected shortcuts while simulation is active.
tr: - Benzetim etkinken kaydırıcıyı hareket ettirmeyi ve seçilen kısayollara basmayı deneyin.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Graph</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Grafik</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create a graph for the velocity of particle1.
tr: - parçacık1'in hızı için bir grafik oluşturun.

[ctx: HTML:p]
en: - Place it below the position graph and make the ranges along X axis the same for the both graphs. See how the graphs relates to each other.
tr: - Konum grafiğinin altına yerleştirin ve X ekseni boyunca aralıkları her iki grafik için de aynı yapın. Grafiklerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu görün.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 3</span>
tr: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Eğitmen 3</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Rigid bodies and tracers</span>
tr: <span style=" font-size:12pt;">Sert Gövdeler ve İzleyiciler</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Angle and angular velocity</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Açı ve Açısal Hız</span>

[ctx: HTML:p]
en: - When the rigid body is selected you see three gray handlers on it. Using them you can change velocity, angle and angular velocity of the body.
tr: - Sert gövde seçildiğinde üzerinde üç gri işleyici görürsünüz. Bunları kullanarak vücudun hızını, açısını ve açısal hızını değiştirebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Tracer</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">İzleyici</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Tracer is a tool to show trajectory of a given point on a rigid body. Turn on the simulation to see it in action.
tr: - İzleyici, katı bir nesne üzerindeki belirli bir noktanın yörüngesini gösteren bir araçtır. Eylemde görmek için benzetimi açın.

[ctx: HTML:p]
en: - Change various properties like spring stiffness and see how they affect the trajectory.
tr: - Yay sertliği gibi çeşitli özellikleri değiştirin ve yörüngeyi nasıl etkilediklerini görün.

[ctx: HTML:p]
en: - Attach one more tracer to the box and compare trajectories of different points.
tr: - Kutuya bir izleyici daha ekleyin ve farklı noktaların yörüngelerini karşılaştırın.

[ctx: name]
en: controller2
tr: denetleyici2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 4</span>
tr: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Eğitmen 4</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Motors and forces</span>
tr: <span style=" font-size:12pt;">Motorlar ve Kuvvetler</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Linear motor</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Doğrusal Motor</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A linear motor applies a constant force to a given point on a body.
tr: - Doğrusal bir motor, bir gövde üzerinde belirli bir noktaya sabit bir kuvvet uygular.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the force by dragging its handler 
    while the motor is selected.
tr: - Motor seçiliyken işleyicisini sürükleyerek
    kuvveti değiştirebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: - You can change the point of application by dragging the force
tr: - Kuvveti sürükleyerek uygulama noktasını değiştirebilirsiniz.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Circular motor</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Dairesel Motor</span>

[ctx: HTML:p]
en: - A circular motor applies a constant angular momentum to a body.
tr: - Dairesel bir motor, bir gövdeye sabit bir açısal momentum uygular.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to attach a circular motor to the box and start simulation.
tr: - Kutuya dairesel bir motor takmayı deneyin ve benzetimi başlatın.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Global forces</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Global Kuvvetler</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Global forces are forces that act on all bodies of a specific kind, for example weight force.</span>
tr: <span style=" font-weight:400;">- Global kuvvetler, belirli bir türdeki tüm nesnelere etki eden kuvvetlerdir, örneğin ağırlık kuvveti.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - By default all global forces in Step are turned off. To turn them on, just add an object for appropriate force to the scene.
tr: - Öntanımlı olarak Step içindeki tüm global kuvvetler kapalıdır. Bunları açmak için, sahneye uygun kuvvet için bir nesne eklemeniz yeterlidir.

[ctx: HTML:p]
en: - Try to add WeightForce to the scene and start the simulation.
tr: - Sahneye AğırlıkKuvveti eklemeyi deneyin ve benzetimi başlatın.

[ctx: name]
en: box2
tr: kutu2

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Tutorial 5</span>
tr: <span style=" font-size:14pt; font-weight:600;">Eğitmen 5</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-size:12pt;">Joints</span>
tr: <span style=" font-size:12pt;">Eklemler</span>

[ctx: HTML:p]
en: - Create graphs to display coordinates of particles in double pendulum.
tr: - Çift sarkaçtaki parçacıkların koordinatlarını görüntülemek için grafikler oluşturun.

[ctx: HTML:p]
en: - Create triple pendulum by attaching one more particle to the particle2 using the stick.
tr: - Çubuğu kullanarak parçacık2'ye bir parçacık daha ekleyerek üçlü sarkaç oluşturun.

[ctx: HTML:p]
en: - Remove anchor1 that fixes position of the box and attach a pin to the corner of the box. Try starting the simulation.
tr: - Kutunun konumunu sabitleyen çapa1'i çıkarın ve kutunun köşesine bir pim takın. Benzetimi başlatmayı deneyin.

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:600;">Joints</span>
tr: <span style=" font-weight:600;">Eklemler</span>

[ctx: HTML:p]
en: <span style=" font-weight:400;">- Joints are objects that attach bodies to each other or to the background.</span>
tr: <span style=" font-weight:400;">- Eklemler, gövdeleri birbirine veya arka plana bağlayan nesnelerdir.</span>

[ctx: HTML:p]
en: - An anchor is a joint that fixes the position of the body.
tr: - Çapa, gövdenin konumunu sabitleyen bir eklemdir.

[ctx: HTML:p]
en: - A pin is a joint that fixes one point of the body.
tr: - Pim, gövdenin bir noktasını sabitleyen bir eklemdir.

[ctx: HTML:p]
en: - A stick is a joint that fixes the distance between two points on two bodies.
tr: - Çubuk, iki nesne üzerindeki iki nokta arasındaki uzaklığı sabitleyen bir eklemdir.
