subtitlecomposer - en to ar translation catalogue (174 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
ar: المبدئي: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
ar: الحاليّة: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ar: اكتشفه آليًا

en: Go to Line
ar: انتقل إلى سطر

en: &Go to line:
ar: ا&نتقل إلى السّطر:

en: Untitled
ar: غير معنون

en: Pause
ar: ألبث

en: Play
ar: شغّل

en: Exit the application
ar: اخرج من التّطبيق

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
ar: جديد

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
ar: افتح ترجمة...

en: Save
ar: احفظ

en: Save As...
ar: احفظ كَ‍...

en: Close
ar: أغلق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
ar: أزل

en: Join Lines
ar: ضُمّ الأسطر

en: Select All
ar: حدّد الكلّ

en: Go to Line...
ar: انتقل إلى سطر...

en: Find...
ar: بحث...

en: Find Next
ar: اعثر على التالي

en: Find Previous
ar: ابحث عن السّابق

en: Replace...
ar: استبدل...

en: Spelling...
ar: إملاء...

en: Change Case...
ar: غيّر حالة الأحرف...

en: Translate...
ar: ترجم...

en: Full Screen Mode
ar: وضع ملء الشاشة

en: Stop
ar: أوقف

en: Seek Forward
ar: البحث للأمام

en: Frame Step Backward
ar: اسعَ بخطوة للخلف

en: Frame Step Forward
ar: اسعَ بخطوة للأمام

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
ar: اكتم

en: Increase Volume
ar: زد الصوت

en: Decrease Volume
ar: اخفض الصوت

en: Increase Font Size
ar: زد حجم الخط

en: Decrease Font Size
ar: انقص حجم الخط

en: All Files
ar: كلّ الملفّات

en: Video Files
ar: ملفّات الفيديو

en: Audio Files
ar: ملفات الصّوت

en: Open Subtitle
ar: افتح ترجمة

en: Format: %1
ar: النّسق: %1

en: Encoding: %1
ar: التّرميز: %1

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
ar: الأولي

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
ar: الترجمة

[ctx: Suffix added to split subtitles]
en: split
ar: اقسم

[ctx: @title General settings]
en: General
ar: عامّ

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
ar: الإملاء

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
ar: شكل الموجي

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
ar: مشغّل فيديوهات

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
ar:  أسطر

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
ar:  محارف

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LinePause) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LineDuration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_SeekOffsetOnDoubleClick) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_JumpLineOffset) i18n: ectx: proper
en:  msec
ar:  م.ث

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
ar: السّلوك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
ar: عامّ

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
ar: <p>نص حكيم له سر قاطع وذو شأن <br/>عظيم مكتوب على ثوب أخضر ومغلف بجلد أزرق</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
ar: الترجمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
ar: لون الن&صّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
ar: عائلة الخطوط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
ar: ح&جم الخط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
ar: التمرير الناعم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
ar: اللون الخارجيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
ar: اللون الدّاخليّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Selected background color:
ar: لون الخلفيّة المحددة:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubNumberFontSize) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubTextFontSize)
en:  pt
ar:  نق

en: Sort
ar: افرز

en: Lower Case
ar: أحرف سفلية

en: Upper Case
ar: أحرف علوية

en: Sentence Case
ar: حالة الجملة

en: Target >>
ar: الهدف >>

en: Target <<
ar: الهدف <<

en: All lines
ar: جميع السطور

en: Primary subtitle
ar: الترجمة الأولية

en: Adjust
ar: ضبط

[ctx: @title:group]
en: Settings
ar: إعدادات

en: Change Case
ar: غيّر حالة الأحرف

en: Lower case
ar: أحرف سفلية

en: Upper case
ar: أحرف علوية

en: Title case
ar: حالة العنوان

en: Sentence case
ar: حالة الجملة

[ctx: Text encoding detected with n% confidence.]
en: %1 (%2% confidence)
ar: ‏%1 (بثقة %2٪)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
ar: التّرميز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
ar: معاينة

en: Remove From
ar: أزل  من

en: Path:
ar: المسار:

en: Subtitle
ar: الترجمة

en: Forwards (+)
ar: للأمام (+)

en: Backwards (−)
ar: للخلف (−)

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

en: Select None
ar: أزل التّحديد

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPostProc)
en: Post Processing
ar: ما بعد المعالجة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
ar: ال&رّموز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOk)
en: OK
ar: حسنًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
ar: الصّورة التّالية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
ar: أجهض

en: <b>Show</b>
ar: <b>أظهر</b>

en: <b>Hide</b>
ar: <b>أخفِ</b>

en: <b>Duration</b>
ar: <b>المدّة</b>

en: <b>Position</b>
ar: <b>الموقع</b>

en: <b>Length</b>
ar: <b>الطّول</b>

en: <b>FPS</b>
ar: <b>إطار/ثا</b>

en: <i>Unknown</i>
ar: <i>مجهول</i>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
ar: السّطر

[ctx: @title:column]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: @title:column]
en: Show Time
ar: أعرض الوقت

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
ar: اخف الوقت

[ctx: @title:column]
en: Duration
ar: المدّة

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
ar: النص

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
ar: الترجمة

en: Styles
ar: الأنماط

en: Times
ar: المرات

en: Errors
ar: الأخطاء

en: Cut
ar: قصّ

en: Copy
ar: انسخ

en: Paste
ar: ألصق

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
ar: امسح

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
ar: مائل

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
ar: تسطير

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
ar: مسطر عليه

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
ar: لون النّصّ

en: Select Line
ar: حدد خطاً

en: Unknown
ar: مجهول

en: Maintainer
ar: المصين

en: Former Maintainer
ar: المشرف السابق

en: code contributions
ar: مساهمو الشِفرة

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
ar: كلّ مَن ساهم ونسيت ذكره

en: Waveform
ar: شكل الموجي

en: Video Player
ar: مشغّل فيديوهات

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Spelling)
en: Default Language
ar: بلا

note: i18n: ectx: label, entry (wfFontFamily), group (Waveform Widget) i18n: ectx: label, entry (FontFamily), group (VideoPlayer)
en: Font Family
ar: عائلة الخطّ

note: i18n: ectx: label, entry (FontSize), group (VideoPlayer)
en: Font Size
ar: حجم الخط

note: i18n: ectx: label, entry (FontColor), group (VideoPlayer)
en: Font Color
ar: لون الخط

en: Title
ar: العنوان

en: Version
ar: الإصدارة

en: Author
ar: المؤلف

en: Path
ar: المسار

en: Information
ar: معلومات

en: Warning
ar: تحذير

en: Error
ar: خطأ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
ar: حرّر

en: View
ar: اعرض

en: Create New Script
ar: أنشئ سكربتًا جديدًا

en: Script name:
ar: اسم النص البرمجي:

en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

en: Path: %1
ar: المسار: %1

en: Tools
ar: أدوات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
ar: أنشئ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
ar: أضف...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
ar: شغّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
ar: أنعش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAD)
en: Voice Activity Detection
ar: خاصية اكتشاف النشاط الصوتي

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
ar: ترجمة

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
ar: &نصوص

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
ar: أن&ماط

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
ar: الأ&خطاء

note: i18n: ectx: Menu (video)
en: &Video
ar: ف&ديو

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
ar: أ&دوات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
ar: حرر شريط الأدوات الرئيسي

en: Translate
ar: ترجم

en: Find
ar: اعثر

en: Replace
ar: استبدل

en: Spell Checking
ar: التدقيق الإملائي

en: File does not exist.
ar: الملفّ غير موجود.

en: Suggestions
ar: الاقتراحات

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Add to Dictionary
ar: أضف إلى القاموس

en: No suggestions
ar: لا اقتراحات

en: Delete
ar: احذف

en: Check Spelling...
ar: دقّق الإملاء...

en: Auto Spell Check
ar: دقّق الإملاء آليًّا

en: Allow Tabulations
ar: اسمح بالجدولات
