subtitlecomposer - en to fi translation catalogue (719 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
fi: Oletus: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
fi: Nykyinen: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
fi: Tunnista automaattisesti

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: &Go to line:
fi: Sii&rry riville:

en: Maximize Durations
fi: Maksimoi kestot

en: Unbreak Lines
fi: Pura rivitys

en: Simplify Spaces
fi: Sievennä sanavälit

en: Open Video
fi: Avaa video

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled Translation
fi: Nimetön käännös

en: Pause
fi: Tauko

en: Play
fi: Toista

en: Seek backwards 1 second | Seek backwards %1 seconds
fi[0]: Hyppää sekunti taaksepäin
fi[1]: Hyppää %1 sekuntia taaksepäin

en: Seek forwards 1 second | Seek forwards %1 seconds
fi[0]: Hyppää sekunti eteenpäin
fi[1]: Hyppää %1 sekuntia eteenpäin

en: Shift %2%1 millisecond | Shift %2%1 milliseconds
fi[0]: Siirrä %2%1 ms
fi[1]: Siirrä %2%1 ms

en: Shift selected lines %2%1 millisecond | Shift selected lines %2%1 milliseconds
fi[0]: Siirrä valittuja repliikkejä %2%1 ms
fi[1]: Siirrä valittuja repliikkejä %2%1 ms

en: Exit the application
fi: Poistu ohjelmasta

en: Configure Subtitle Composer
fi: Subtitle Composerin asetukset

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
fi: Uusi

en: Create an empty subtitle
fi: Luo tyhjä tekstitys

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
fi: Avaa tekstitys…

en: Open subtitle file
fi: Avaa tekstitys

en: Reload As...
fi: Avaa uudelleen muodossa…

en: Reload opened file with a different encoding
fi: Avaa tiedosto uudelleen eri merkistökoodauksella

[ctx: @action:inmenu Open rencently used subtitle file]
en: Open &Recent Subtitle
fi: A&vaa viimeaikainen tekstitys

en: Save
fi: Tallenna

en: Save opened subtitle
fi: Tallenna tekstitys

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save opened subtitle with different settings
fi: Tallenna tekstitys eri asetuksin

en: Close
fi: Sulje

en: Close opened subtitle
fi: Sulje tekstitys

en: New Translation
fi: Uusi käännös

en: Create an empty translation subtitle
fi: Luo uusi käännöstekstitys

en: Open Translation...
fi: Avaa käännös…

en: Open translation subtitle file
fi: Avaa käännöstekstitys

en: Reload Translation As...
fi: Avaa käännös uudelleen muodossa…

en: Reload opened translation file with a different encoding
fi: Avaa käännös uudelleen eri merkistökoodauksella

en: Open &Recent Translation
fi: Avaa v&iimeaikainen käännös

en: Save Translation
fi: Tallenna käännös

en: Save opened translation subtitle
fi: Tallenna käännöstekstitys

en: Save Translation As...
fi: Tallenna käännös nimellä…

en: Save opened translation subtitle with different settings
fi: Tallenna käännöstekstitys eri asetuksin

en: Close Translation
fi: Sulje käännös

en: Close opened translation subtitle
fi: Sulje käännöstekstitystiedosto

en: Split Subtitle...
fi: Jaa tekstitys…

en: Split the opened subtitle in two parts
fi: Jakaa tekstityksen kahtia

en: Join Subtitles...
fi: Yhdistä tekstitykset…

en: Append to the opened subtitle another one
fi: Lisää nykyisen tekstitykseen toisen sisältö

en: Insert Before
fi: Lisää edelle

en: Insert empty line before current one
fi: Lisää tyhjä rivi nykyisen edelle

en: Insert After
fi: Lisää jälkeen

en: Insert empty line after current one
fi: Lisää tyhjä rivi nykyisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
fi: Poista

en: Remove selected lines
fi: Poista valitut rivit

en: Split Lines
fi: Jaa rivit

en: Split selected lines
fi: Jaa valitut rivit

en: Join Lines
fi: Yhdistä rivit

en: Join selected lines
fi: Yhdistä valitut rivit

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select all lines
fi: Valitse kaikki rivit

en: Go to Line...
fi: Siirry riville…

en: Go to specified line
fi: Siirry määräriville

en: Find...
fi: Etsi…

en: Find occurrences of strings or regular expressions
fi: Etsi merkkijonon tai säännöllisen lausekkeen esiintymät

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find next occurrence of string or regular expression
fi: Etsi seuraava merkkijonon tai säännöllisen lausekkeen esiintymä

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find previous occurrence of string or regular expression
fi: Etsi edellinen merkkijonon tai säännöllisen lausekkeen esiintymä

en: Replace...
fi: Korvaa…

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
fi: Korvaa merkkijonon tai säännöllisen lausekkeen esiintymät

en: Retrocede current line
fi: Siirry edelliselle riville

en: Makes the line before the current one active
fi: Siirtää kohdistuksen nykyistä edeltävälle riville

en: Advance current line
fi: Siirry seuraavalle riville

en: Makes the line after the current one active
fi: Siirtää kohdistuksen nykyistä seuraavalle riville

en: Detect Errors...
fi: Etsi virheitä…

en: Detect errors in the current subtitle
fi: Etsi nykyisestä tekstityksestä virheitä

en: Clear Errors/Marks
fi: Tyhjennä virheet/merkit

en: Clear detected errors and marks in the current subtitle
fi: Tyhjennä nykyisestä tekstityksestä havaitut virheet ja merkit

en: Select Next Error/Mark
fi: Valitse seuraava virhe tai merkki

en: Select next line with error or mark
fi: Valitse seuraava rivi, jolla on virhe tai merkki

en: Select Previous Error/Mark
fi: Valitse edellinen virhe tai merkki

en: Select previous line with error or mark
fi: Valitse edellinen rivi, jolla on virhe tai merkki

en: Spelling...
fi: &Oikeinkirjoituksen tarkistus…

en: Check lines spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Toggle Mark
fi: Aseta tai poista merkki

en: Toggle mark on selected lines
fi: Aseta tai poista valittujen repliikkien merkki

en: Toggle Bold
fi: Aseta tai poista lihavointi

en: Toggle selected lines bold attribute
fi: Aseta tai poista valittujen repliikkien lihavointi

en: Toggle Italic
fi: Aseta tai poista kursivointi

en: Toggle selected lines italic attribute
fi: Aseta tai poista valittujen repliikkien kursivointi

en: Toggle Underline
fi: Aseta tai poista alleviivaus

en: Toggle selected lines underline attribute
fi: Aseta tai poista valittujen repliikkien alleviivaus

en: Toggle Strike Through
fi: Aseta tai poista yliviivaus

en: Toggle selected lines strike through attribute
fi: Aseta tai poista valittujen repliikkien yliviivaus

en: Change Text Color
fi: Vaihda tekstiväri

en: Change text color of selected lines
fi: Vaihda valittujen rivien tekstiväriä

en: Shift...
fi: Siirrä…

en: Shift lines an specified amount of time
fi: Siirtää rivejä annetun ajan verran

en: Adjust...
fi: Säädä…

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
fi: Lineaarisesti säätää kaikkia rivejä annettuun kestoon

en: Change Frame Rate...
fi: Muuta kuvanopeutta…

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
fi: Ajasta repliikit uudelleen olettamalla kuvanopeus toisin

en: Enforce Duration Limits...
fi: Pakota kestorajat…

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
fi: Pakota rivien kestot vähimmäis- tai enimmäisrajoihinsa

en: Set Automatic Durations...
fi: Aseta automaattiset kestot…

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
fi: Aseta repliikkien kesto merkkien, sanojen tai rivinvaihtojen määrän perusteellaAseta repliikkien kesto merkkien, sanojen tai rivinvaihtojen määrän perusteella

en: Maximize Durations...
fi: Maksimoi kestot…

en: Extend lines durations up to their next lines show time
fi: Kasvata repliikkien kestoja niitä seuraavan repliikin ilmestymisaikaan

en: Fix Overlapping Times...
fi: Korjaa limittyvät ajat…

en: Fix lines overlapping times
fi: Korjaa repliikkien limittyvät ajat

en: Synchronize with Subtitle...
fi: Synkronoi tekstityksen kanssa…

en: Copy timing information from another subtitle
fi: Kopioi ajoitustieto toisesta tekstityksestä

en: Break Lines...
fi: Rivitä…

en: Automatically set line breaks
fi: Rivitä automaattisesti

en: Unbreak Lines...
fi: Pura rivitys…

en: Remove line breaks from lines
fi: Poista repliikistä rivinvaihdot

en: Simplify Spaces...
fi: Sievennä sanavälit…

en: Remove unneeded spaces from lines
fi: Poista riveiltä turhat sanavälit

en: Change Case...
fi: Vaihda aakkoslajia…

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
fi: Muuta repliikin teksti suuraakkosiin, pienaak tai otsikko- tai virketyylin aakkosiinMuuta repliikin teksti suuraakkosiin, pienaak tai otsikko- tai virketyylin aakkosiin

en: Fix Punctuation...
fi: Korjaa välimerkit…

en: Fix punctuation errors in lines
fi: Korjaa rivien välimerkkivirheet

en: Translate...
fi: Käännä…

en: Translate lines texts using Google services
fi: Käännä repliikkien tekstit Googlen palveluilla

en: Edit Line in Place
fi: Muokkaa repliikkiä paikallaan

en: Edit current line text in place
fi: Muokkaa nykyistä repliikkiä paikallaan

en: Open Video...
fi: Avaa video…

en: Open video file
fi: Avaa videotiedosto

en: Open &Recent Video
fi: Avaa v&iimeaikainen video

en: Import Subtitle Stream
fi: Tuo tekstitysvirta

en: Import subtitle stream into subtitle editor
fi: Tuo tekstitysmuokkaimeen tekstitysvirta

en: Recognize Speech
fi: Tunnista puhe

en: Recognize speech in audio stream
fi: Tunnista äänivirran puhe

en: Close Video
fi: Sulje video

en: Close video file
fi: Sulje videotiedosto

en: Full Screen Mode
fi: Koko näytön tila

en: Toggle full screen mode
fi: Vaihda koko näytön tilaan tai pois siitä

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop video playback
fi: Keskeytä videotoisto

en: Toggle video playing/paused
fi: Toista tai aseta tauolle videotoisto

en: Seek Backward
fi: Hyppää taaksepäin

en: Seek Forward
fi: Hyppää eteenpäin

en: Frame Step Backward
fi: Kuva-askellus taaksepäin

en: Frame Step Forward
fi: Kuva-askellus eteenpäin

en: Seek to Previous Line
fi: Siirry edelliseen repliikkiin

en: Seek to previous subtitle line show time
fi: Hyppää edellisen repliikin ilmestymisaikaan

en: Increase media play rate
fi: Nopeuta median toistoa

en: Increase media playback rate
fi: Nopeuta median toistoa

en: Decrease media play rate
fi: Hidasta median toistoa

en: Decrease media playback rate
fi: Hidasta mediann toistoa

en: Play Current Line and Pause
fi: Toista nykyinen repliikki ja tauota

en: Seek to selected subtitle line show time, play it and then pause
fi: Siirry valitun repliikin alkuaikaan, toista se ja keskeytä

en: Seek to Current Line
fi: Siirry nykyiseen repliikkiin

en: Seek to selected subtitle line show time
fi: Siirry valitun repliikin alkuaikaan

en: Seek to Next Line
fi: Siirry seuraavaan repliikkiin

en: Seek to next subtitle line show time
fi: Hyppää seuraavan repliikin ilmestymisaikaan

en: Set Line Show Time to Video Position
fi: Aseta nykyisen repliikin ilmestymisajaksi videon kohta

en: Set current line show time to video position
fi: Aseta nykyisen repliikin ilmestymisajaksi videon kohta

en: Set Line Hide Time to Video Position
fi: Aseta nykyisen repliikin piilotusajaksi videon kohta

en: Set current line hide time to video position
fi: Aseta nykyisen repliikin piilotusajaksi videon kohta

en: Shift Current Line to Video Position
fi: Siirrä nykyinen repliikki videon kohtaan

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
fi: Aseta nykyisen repliikin ilmestymisajaksi videon kohta siirtämällä kaikkia repliikkejä yhtäläisesti

en: Current Line Follows Video
fi: Repliikin kohdistus seuraa videota

en: Make current line follow the playing video position
fi: Aseta repliikin kohdistus seuraamaan videon kohtaa

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
fi: Vaimenna

en: Enable/disable playback sound
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä median äänet

en: Increase Volume
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Increase volume by 5%
fi: Lisää äänenvoimakkuutta 5 %

en: Decrease Volume
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Decrease volume by 5%
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta 5 %

en: Audio Streams
fi: Äänivirrat

en: Select active audio stream
fi: Valitse aktiivinen äänivirta

en: Increase Font Size
fi: Suurenna fonttikokoa

en: Increase subtitles font size by 1 point
fi: Suurenna tekstityksen fonttikokoa 1 pisteellä

en: Decrease Font Size
fi: Pienennä fonttikokoa

en: Decrease subtitles font size by 1 point
fi: Pienennä tekstityksen fonttikokoa 1 pisteellä

en: Displayed Subtitle Text
fi: Näytetty tekstitys

en: Select visible subtitle text
fi: Valitse näytetty tekstitys

en: Toggle Anchor
fi: Aseta tai poista ankkuri

en: (Un)Anchor current line's show time to timeline (Editing anchored line's show time will stretch/compact the timeline between adjacent anchors)
fi: Aseta tai poista aikajanan ankkuri nykyisen repliikin ilmestymisajalta (ankkuroidun repliikin ilmestymisajan muokkaus venyttää tai supistaa aikajanaa vierekkäisten ankkurien välissä)Aseta tai poista aikajanan ankkuri nykyisen repliikin ilmestymisajalta (ankkuroidun repliikin ilmestymisajan muokkaus venyttää tai supistaa aikajanaa vierekkäisten ankkurien välissä)

en: Remove All Anchors
fi: Poista kaikki ankkurit

en: Unanchor show time from the timeline on all anchored lines
fi: Poista aikajanalta kaikista ankkuroiduista repliikeistä ilmestymisajan ankkuriPoista aikajanalta kaikista ankkuroiduista repliikeistä ilmestymisajan ankkuri

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
fi: Hallitse skriptejä…

en: Manage user scripts
fi: Hallitse käyttäjän skriptejä

en: Waveform Zoom In
fi: Ääniaallon lähennys

en: Waveform Zoom Out
fi: Ääniaallon loitonnus

en: Waveform Auto Scroll
fi: Ääniaallon automaattinen vieritys

en: Waveform display will automatically scroll to video position
fi: Ääniaaltonäkymä vieritetään automaattisesti videon kohtaan

en: All Text Subtitles
fi: Kaikki tekstimuotoiset tekstitykset

en: All Image Subtitles
fi: Kaikki kuvamuotoiset tekstitykset

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
fi: Valittu toiminto saisi lähtötekstin ja sen käännöksen käyttämään samaa tiedostoa, jolloin tietoa mahdollisesti katoaisi tallennettaessa.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Conflicting Subtitle Files
fi: Tekstitystiedostoristiriita

en: Open Subtitle
fi: Avaa tekstitys

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
fi: <qt>Tekstitystiedostoa ei voi jäsentää.<br/>Tämän voi aiheuttaa väärän merkistökoodauksen käyttö.</qt>

en: Format: %1
fi: Muoto: %1

en: Encoding: %1
fi: Koodaus: %1

en: There was an error saving the subtitle.
fi: Tekstitystä tallennettaessa tapahtui virhe.

en: Save Subtitle
fi: Tallenna tekstitys

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
fi: Auki olevassa tekstityksessä on muutoksia tallentamatta.
    Haluatko tallentaa ne?

en: Close Translation Subtitle
fi: Sulje käännöstekstitys

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
fi: Avoimessa tekstityksessä on muutoksia tallentamatta.
    Haluatko tallentaa ne?

en: Close Subtitle
fi: Sulje tekstitys

en: Open Translation Subtitle
fi: Avaa käännöstekstitys

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
fi: Ensisijainen

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
fi: Käännös

en: There was an error saving the translation subtitle.
fi: Käännöstekstitystä tallennettaessa tapahtui virhe.

en: Save Translation Subtitle
fi: Tallenna käännöstekstitys

[ctx: Suffix added to split subtitles]
en: split
fi: jaa

en: Could not write the split subtitle file.
fi: Jaetun tekstitystiedoston kirjoittaminen epäonnistui.

en: Could not write the split subtitle translation file.
fi: Jaetun käännöstekstityksen kirjoittaminen epäonnistui.

en: Could not read the subtitle file to append.
fi: Ei voitu lukea tekstitystiedostoa, johon pitäisi lisätä.

en: The specified time does not split the subtitles.
fi: Annettu ajankohta ei jaa tekstitystä.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split part was saved as %1.
fi: Tekstitysmuokkainikkunaa ei voi avata.
    Jaettu osa tallennettiin nimellä %1.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split parts were saved as %1 and %2.
fi: Tekstitysmuokkainikkunaa ei voi avata.
    Jaetut osat tallennettiin nimillä %1 ja %2.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
fi: Viitetekstityksen täytyy sisältää enemmän kuin yksi repliikki.

en: Could not parse the reference subtitle file.
fi: Viitetekstitystiedostoa ei voitu jäsentää.

[ctx: @title General settings]
en: General
fi: Perusasetukset

en: General Settings
fi: Perusasetukset

[ctx: @title Error check settings]
en: Error Check
fi: Virheentarkistus

en: Error Check Settings
fi: Virheentarkistusasetukset

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
fi: Oikoluku

en: Spelling Settings
fi: Oikolukuasetukset

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
fi: Ääniaalto

en: Waveform settings
fi: Ääniaaltoasetukset

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
fi: Videosoitin

en: Video Player Settings
fi: Videosoittimen asetukset

[ctx: @title Speech recognition backend settings]
en: %1 backend settings
fi: %1-taustaosan asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
fi: Tekstit

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
fi:  riviä

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
fi:  merkkiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
fi: Merkkejä enintään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
fi: Rivejä enintään:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Absolute Durations
fi: Absoluuttiset kestot

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LinePause) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LineDuration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_SeekOffsetOnDoubleClick) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_JumpLineOffset) i18n: ectx: proper
en:  msec
fi:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MaxDurationPerCharacter)
en: Maximum duration:
fi: Enimmäiskesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MinDurationPerCharacter)
en: Minimum duration:
fi: Vähimmäiskesto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Relative Durations
fi: Suhteelliset kestot

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_IdealDurationPerCharacter)
en:  ms/char
fi:  ms/mki

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_IdealDurationPerCharacter)
en:  ch/sec
fi:  mkiä/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_IdealDurationPerCharacter)
en: Ideal duration:
fi: Ihannekesto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
fi: Toiminta

note: i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed)
en: Automatically clear fixed errors
fi: Tyhjennä korjatut virheet automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticVideoLoad)
en: Automatically load video file when opening a subtitle
fi: Lataa video automaattisesti tekstitystä avattaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_DefaultSubtitlesEncoding)
en: Defau&lt subtitles encoding:
fi: Tekstitysten &oletuskoodaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_TextLineBreak)
en: Line break character:
fi: Rivinvaihtomerkki:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitleLine)
en: Subtitle Line
fi: Repliikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LineDuration)
en: Default subtitle line duration:
fi: Repliikin oletuskesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On double click, &jump to show time minus:
fi: Kaksoisnapsautettaessa h&yppää ilmestymisaikaan miinus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LinePause)
en: Default pause between subtitle lines:
fi: Oletustauko tekstitysrivien välillä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ju&mp to prev/next line offset:
fi: &Hyppää edell/seur rivisiirtymään:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
fi: Pikatoiminnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Compensation for captured &video times:
fi: &Kaapatun videon aikojen kompensointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ti&me shift for selected lines:
fi: Valittujen repliikkien aikasiirtymä:

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
fi: <p>On sangen hauskaa, että polkupyörä<br/>on maanteiden jokapäiväinen ilmiö.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UnpauseOnDoubleClick)
en: Resume playback after line double click
fi: Jatka toistoa repliikkiä kaksoisnapsautettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_SeekJumpLength)
en: Seconds to &jump on seek:
fi: &Hyppyaika sekunteina:

note: i18n: ectx: label, entry (VideoAutoPlay), group (VideoPlayer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VideoAutoPlay)
en: Start playing video when loaded
fi: Käynnistä video, kun se on ladattu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
fi: Näytä sijainti-ilmaisin muokattavana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_StepJumpLength)
en: Fra&me step amount:
fi: &Kuva-askelten määrä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
fi: Äänenvoimakkuuden voimistaminen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineColor)
en: Outline color:
fi: Ääriviivaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
fi: Teksti&väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
fi: &Fonttiperhe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineWidth)
en: Outline width:
fi: Ääriviivan paksuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
fi: F&onttikoko:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpPreview)
en: Subtitles Preview
fi: Tekstitysesikatselu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Waveform Display
fi: Ääniaaltonäyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
fi: Tasainen vieritys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
fi: Ulompi väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
fi: Sisempi väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border
fi: Vieritä automaattisesti, kun toistokohta tulee vierityksen reunuksen kohdalle (prosentteina) reunastaVieritä automaattisesti, kun toistokohta tulee vierityksen reunuksen kohdalle (prosentteina) reunasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Auto Scroll Padding:
fi: Automaattivierityksen reunus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Subtitle Display
fi: Tekstitysnäyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Subtitle border color:
fi: Tekstityksen reunaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Selected background color:
fi: Valinnan taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Subtitle border width:
fi: Tekstityksen reunan leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Subtitle background color:
fi: Tekstityksen taustaväri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Selected border color:
fi: Valinnan reunaväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text Font and Colors
fi: Tekstifontti ja -väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Subtitle font family:
fi: Tekstityksen fonttiperhe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Subtitle number font size:
fi: Repliikin numeron fonttikoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Subtitle Number Color
fi: Repliikin numeron väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Subtitle text font size:
fi: Repliikin fonttikoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Subtitle Text Color:
fi: Repliikin tekstiväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Line Indicators
fi: Repliikin ilmaisimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Player position color:
fi: Toistosijainnin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Mouse indicator color:
fi: Hiiriosoittimen väri:

en: Set Primary Data
fi: Aseta ensisijainen data

en: Clear Primary Text Data
fi: Tyhjennä ensisijaisen tekstin data

en: Set Secondary Data
fi: Aseta toissijainen data

en: Clear Secondary Text Data
fi: Tyhjennä toissijaisen tekstin data

en: Change Frame Rate
fi: Muuta kuvanopeutta

en: Insert Line
fi: Lisää rivi

en: Remove Lines
fi: Poista rivit

en: Shift Lines
fi: Siirrä rivejä

en: Adjust Lines
fi: Säädä rivejä

en: Sort
fi: Lajittele

en: Enforce Duration Limits
fi: Pakota kestorajat

en: Set Automatic Durations
fi: Aseta automaattikestot

en: Fix Overlapping Times
fi: Korjaa limittyvät ajat

en: Fix Lines Punctuation
fi: Korjaa riveiltä välimerkit

en: Lower Case
fi: Pienaakkoset

en: Upper Case
fi: Suuraakkoset

en: Title Case
fi: Englanninkielisen otsikkotyylin aakkoset

en: Sentence Case
fi: Virketyylin aakkoset

en: Break Lines
fi: Rivitä

en: Synchronize Subtitles
fi: Synkronoi tekstitykset

en: Join Subtitles
fi: Yhdistä tekstitykset

en: Split Subtitles
fi: Jaa tekstitykset

en: Toggle Lines Style
fi: Vaihda repliikkien tyyliä

en: Change Lines Text Color
fi: Muuta rivien tekstiväriä

en: Set Lines Mark
fi: Aseta repliikille merkki

en: Clear Lines Mark
fi: Tyhjennä repliikkien merkit

en: Toggle Lines Mark
fi: Aseta tai poista repliikin merkki

en: Clear Line Errors
fi: Tyhjennä rivien virheet

en: Check Lines Errors
fi: Tarkista rivien virheet

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Too many characters
fi: Liikaa merkkejä

en: Too many lines
fi: Liikaa rivejä

en: Unnecessary white space
fi: Turhia sanavälejä

en: Unnecessary dash
fi: Turha repliikkiviiva

en: Capital letter after continuation ellipsis
fi: Suuraakkonen kolmen pisteen jälkeen

en: Too long duration per character
fi: Liian pitkä kesto/merkki

en: Too short duration per character
fi: Liian lyhyt kesto/merkki

en: Too long duration
fi: Liian pitkä kesto

en: Too short duration
fi: Liian lyhyt kesto

en: Overlapping times
fi: Ajat limittyvät

en: Untranslated text
fi: Kääntämätön teksti

en: User mark
fi: Käyttäjän merkki

en: Has no primary text.
fi: Lähtöteksti puuttuu.

en: Has no translation text.
fi: Käännösteksti puuttuu.

en: Has too many characters in primary text (1 char). | Has too many characters in primary text (%1 chars).
fi[0]: Lähtötekstissä on liikaa merkkejä (1 merkki).
fi[1]: Lähtötekstissä on liikaa merkkejä (%1 merkkiä).

en: Has too many characters in translation text (1 char). | Has too many characters in translation text (%1 chars).
fi[0]: Käännöstekstissä on liikaa merkkejä (1 merkki).
fi[1]: Käännöstekstissä on liikaa merkkejä (%1 merkkiä).

en: Has too many lines in primary text (1 line). | Has too many lines in primary text (%1 lines).
fi[0]: Lähtötekstissä on liikaa rivejä (1 rivi).
fi[1]: Lähtötekstissä on liikaa rivejä (%1 riviä).

en: Has too many lines in translation text (1 line). | Has too many lines in translation text (%1 lines).
fi[0]: Käännöstekstissä on liikaa rivejä (1 rivi).
fi[1]: Käännöstekstissä on liikaa rivejä (%1 riviä).

en: Has unnecessary spaces in primary text.
fi: Lähtötekstissä on turhia sanavälejä.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
fi: Käännöstekstissä on turhia sanavälejä.

en: Has unnecessary dash in primary text.
fi: Lähtötekstissä on turha repliikkiviiva.

en: Has unnecessary dash in translation text.
fi: Käännöstekstissä on turha repliikkiviiva.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
fi: Suuraakkonen lähtötekstissä jatkuvuutta osoittavien kolmen pisteen jälkeen.Suuraakkonen lähtötekstissä jatkuvuutta osoittavien kolmen pisteen jälkeen.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
fi: Suuraakkonen käännöksessä jatkuvuutta osoittavien kolmen pisteen jälkeen.Suuraakkonen käännöksessä jatkuvuutta osoittavien kolmen pisteen jälkeen.

en: Has too long duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too long duration per character in primary text (%1 msecs/char).
fi[0]: Lähtötekstissä liian pitkä kesto/merkki (1 ms/merkki).
fi[1]: Lähtötekstissä liian pitkä kesto/merkki (%1 ms/merkki).

en: Has too long duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too long duration per character in translation text (%1 msecs/char).
fi[0]: Käännöstekstissä liian pitkä kesto/merkki (1 ms/merkki).
fi[1]: Käännöstekstissä liian pitkä kesto/merkki (%1 ms/merkki).

en: Has too short duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too short duration per character in primary text (%1 msecs/char).
fi[0]: Lähtötekstissä liian lyhyt kesto/merkki (1 ms/merkki).
fi[1]: Lähtötekstissä liian lyhyt kesto/merkki (%1 ms/merkki).

en: Has too short duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too short duration per character in translation text (%1 msecs/char).
fi[0]: Käännöstekstissä liian lyhyt kesto/merkki (1 ms/merkki).
fi[1]: Käännöstekstissä liian lyhyt kesto/merkki (%1 ms/merkki).

en: Has too long duration (1 msec). | Has too long duration (%1 msecs).
fi[0]: Kesto on liian pitkä (1 ms).
fi[1]: Kesto on liian pitkä (%1 ms).

en: Has too short duration (1 msec). | Has too short duration (%1 msecs).
fi[0]: Kesto on liian lyhyt (1 ms).
fi[1]: Kesto on liian lyhyt (%1 ms).

en: Overlaps with next line.
fi: Limittyy seuraavan rivin kanssa.

en: Has untranslated text.
fi: Teksti on kääntämättä.

en: Has user mark.
fi: Sisältää käyttäjän merkin.

en: Set Line Show Time
fi: Aseta repliikin ilmestymisaika

en: Set Line Hide Time
fi: Aseta repliikin piilotusaika

en: Set Line Times
fi: Aseta repliikin ajat

en: Shift Line Times
fi: Siirrä repliikin aikoja

en: Adjust Line Times
fi: Säädä repliikin aikoja

en: Set Frame Rate
fi: Aseta kuvanopeus

en: Insert Lines
fi: Lisää rivejä

en: Move Line
fi: Siirrä riviä

en: Swap Texts
fi: Vaihda tekstit keskenään

en: Change stylesheet
fi: Vaihda tyylipohjaa

en: Set Line Text
fi: Aseta repliikin teksti

en: Set Line Secondary Text
fi: Aseta repliikin toisioteksti

en: Set Line Errors
fi: Aseta repliikin virheet

en: Target >>
fi: Kohde >>

en: Target <<
fi: Kohde <<

en: All lines
fi: Kaikki repliikit

en: Selected lines
fi: Valitut repliikit

en: All lines from first selected
fi: Kaikki repliikit ensimmäisestä valitusta

en: All lines up to last selected
fi: Kaikki repliikit viimeiseen valittuun saakka

en: Both subtitles
fi: Kumpikin tekstitys

en: Primary subtitle
fi: Ensisijainen tekstitys

en: Translation subtitle
fi: Käännöstekstitys

en: Apply to
fi: Käytä ohjelmissa

en: Adjust
fi: Säädä

[ctx: @title:group]
en: New Times
fi: Uudet ajat

en: First spoken line:
fi: Ensimmäinen puhuttu repliikki:

en: Last spoken line:
fi: Viimeinen puhuttu repliikki:

[ctx: @title:group]
en: Settings
fi: Asetukset

en: Milliseconds per line:
fi: Millisekuntia/rivi:

en: Milliseconds per word:
fi: Millisekuntia/sana:

en: Milliseconds per character:
fi: Millisekuntia/merkki:

en: Prevent overlapping
fi: Estä limittyminen

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
fi: Keston laskenta

en: Use primary text
fi: Käytä lähtötekstiä

en: Use translation text
fi: Käytä käännöstekstiä

en: Calculate both and use maximum
fi: Laske kumpikin ja käytä suurempaa

en: Current frame rate:
fi: Nykyinen kuvanopeus:

en: New frame rate:
fi: Uusi kuvanopeus:

en: Change Case
fi: Vaihda aakkoslajia

[ctx: @title:group]
en: Change To
fi: Muuta…

en: Lower case
fi: Pienaakkosiin

en: Upper case
fi: Suuraakkosiin

en: Title case
fi: Otsikkotyylin aakkosiin

en: Sentence case
fi: Virketyylin aakkosiin

en: Convert to lower case first
fi: Muunna ensin pienaakkosiin

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
fi: Vähimmäiskesto

en: Expand duration to:
fi: Laajenna kestoksi:

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
fi: Enimmäiskesto

en: Shrink duration to:
fi: Supista kestoon:

[ctx: Text encoding detected with n% confidence.]
en: %1 (%2% confidence)
fi: %1 (%2 % luottamus)

en: Detected
fi: Tunnistettu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EncodingDetectDialog)
en: Confirm detected subtitle encoding
fi: Vahvista tekstityksen tunnistettu merkistökoodaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
fi: Koodaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
fi: Esikatselu

en:  msecs
fi:  ms

en: Minimum interval between lines:
fi: Vähimmäisaika repliikkien välillä:

en: Fix Punctuation
fi: Korjaa välimerkit

en: Fix and cleanup spaces
fi: Korjaa ja siivoa sanavälit

en: Fix quotes and double quotes
fi: Korjaa lainausmerkit

en: Fix English 'I' pronoun
fi: Korjaa englannin minä-pronomini

en: Add ellipsis indicating non finished lines
fi: Osoita keskeytyvä repliikki kolmella pisteellä

en: Insert Line Before Current
fi: Lisää repliikki ennen nykyistä

en: Insert Line After Current
fi: Lisää repliikki nykyisen jälkeen

en: Insert Into
fi: Lisää repliikki…

en: Shift subtitle forwards before append
fi: Siirrä repliikkiä eteenpäin ennen lisäystä

en: Set from video length
fi: Aseta videon kestosta

en: Remove Selected Lines
fi: Poista valitut repliikit

en: Remove From
fi: Poista…

en: Path:
fi: Sijainti:

en: Select subtitle
fi: Valitse tekstitys

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: @title:group]
en: Shifting
fi: Siirtäminen

en: Forwards (+)
fi: Eteenpäin (+)

en: Backwards (−)
fi: Taaksepäin (-)

en: Minimum length for line break:
fi: Rivityksen vähimmäispituus:

en: Split Subtitle
fi: Jaa tekstitys

en: Split time:
fi: Jakokohta:

en: Shift new part backwards after split
fi: Siirrä uutta osaa taaksepäin jakamisen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labClass)
en: Space separated list of CSS classes:
fi: Välilyönnein erotettu CSS-luokkien luettelo:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, classList)
en: Class
fi: Luokka

en: Default Color
fi: Oletusväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labVoice)
en: Person name or voice title:
fi: Henkilön nimi tai puheäänen otsikko:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice
fi: Puheääni

en: Synchronize with Subtitle
fi: Synkronoi tekstityksen kanssa

en: Reference Subtitle
fi: Viitetekstitys

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
fi: Synkronointitapa

en: Adjust to reference's first and last lines
fi: Sovita viitteen ensimmäiseen ja viimeiseen repliikkiin

en: Copy timing information from reference line by line
fi: Kopioi ajoitustieto viitteestä repliikki repliikiltä

en: Find Error
fi: Etsi virhe

en: No errors matching given criteria were found!
fi: Annettuja ehtoja vastaavia virheitä ei löytynyt!

[ctx: @title:group]
en: Errors to Find
fi: Etsittävät virheet

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Clear other errors
fi: Tyhjennä muut virheet

en: Clear user marks
fi: Tyhjennä käyttäjän merkit

en: Search in
fi: Etsi

en: Available errors
fi: Virheet

en: Select None
fi: Poista valinta

en: Importing Subtitle Stream
fi: Tuodaan tekstitysvirtaa

en: Subtitle demux failed %1: %2
    %3
fi: Tekstityksen purkaminen epäonnistui %1: %2
    %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputInitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputProcessDialog)
en: VobSub Import
fi: VobSub-tuonti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStream)
en: Stream / Language
fi: Virta / kieli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPostProc)
en: Post Processing
fi: Jälkikäsitellään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceNumber)
en: Fix space between numbers
fi: Korjaa numeroiden väliset sanavälit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpacePunct)
en: Fix space around punctuation (.,;:?!)
fi: Korjaa sanavälit välimerkkien ympäriltä (.,;:?!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceParen)
en: Fix space around quotes and parentheses ("()[]{})
fi: Korjaa sanavälit lainausmerkkien ja sulkeiden ympäriltä ("()[]{})

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppAposQuote)
en: Fix double apostrophes/quotes
fi: Korjaa kaksinkertaiset heitto- tai lainausmerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppCharsOCR)
en: Fix i <-> l, 0 <-> O mistakes
fi: Korjaa i/l-, 0/O-virheet

en: VobSub Error
fi: VobSub-virhe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpText)
en: Enter character(s)
fi: Syötä merkkejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
fi: Sym&bolit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, symbolCount)
en: Up/Down: change value
fi: Ylös/alas: muuta arvoa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Ctrl+Shift+Left
fi: Ctrl+Vaihto+Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Prev Image
fi: Edellinen kuva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Ctrl+Left
fi: Ctrl+Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Prev Symbol
fi: Edellinen symboli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Ctrl+Right
fi: Ctrl+Oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Next Symbol
fi: Seuraava symboli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Ctrl+Shift+Right
fi: Ctrl+Vaihto+Oikealle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
fi: Seuraava kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
fi: Keskeytä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPreview)
en: Subtitle Image
fi: Tekstityskuva

en: <b>Show</b>
fi: <b>Näytä</b>

en: <b>Hide</b>
fi: <b>Piilota</b>

en: <b>Duration</b>
fi: <b>Kesto</b>

en: Change Voice Tag
fi: Muuta puheäänen luokitusta

en: Change Class Tag
fi: Muuta luokan luokitusta

en: No current line
fi: Ei nykyistä repliikkiä

en: chars
fi: merkkiä

en: ms/char
fi:  ms/mki

en: chars/sec
fi:  mkiä/s

en: <b>Position</b>
fi: <b>Sijainti</b>

en: <b>Length</b>
fi: <b>Pituus</b>

en: <b>FPS</b>
fi: <b>Kuvanopeus</b>

en: <b>Playback Rate</b>
fi: <b>Toistonopeus</b>

en: <qt>There was an error opening media file %1.</qt>
fi: <qt>Mediatiedostoa %1 avatessa tapahtui virhe.</qt>

en: <i>Unknown</i>
fi: <i>Tuntematon</i>

en: Unexpected error when playing file.
fi: Odottamaton virhe tiedostoa toistettaessa.

en: Error Playing File
fi: Virhe toistettaessa tiedostoa

en: &Stylesheet
fi: T&yylipohja

en: &Comments
fi: &Huomautukset

en: &Position
fi: &Sijainti

en: Intro
fi: Johdanto

en: Header
fi: Yläotsake

en: Footer
fi: Alaotsake

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubtitlePositionWidget)
en: Form
fi: Lomake

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
fi: Vaakatasaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
fi: Pystytasaus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPosition)
en: Position/Size
fi: Sijainti ja koko

en: <b>Observations:</b>
fi: <b>Havaintoja:</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
fi: Repliikki

[ctx: @title:column]
en: Pause
fi: Tauko

[ctx: @title:column]
en: Show Time
fi: Näytä aika

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
fi: Piilota aika

[ctx: @title:column]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
fi: Käännös

en: Styles
fi: Tyylit

en: Times
fi: Ajat

en: Errors
fi: Virheet

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
fi: Lihavoitu

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
fi: Alleviivaus

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
fi: Yliviivaus

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
fi: Tekstiväri

en: Generating waveform
fi: Luodaan ääniaaltoa

en: Select Line
fi: Valitse rivi

en: Remove Line
fi: Poista rivi

en: Split Line
fi: Jaa rivi

en: Set Current Line Show Time
fi: Aseta nykyisen repliikin ilmestymisaika

en: Set Current Line Hide Time
fi: Aseta nykyisen repliikin piilotusaika

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: The primary subtitle to be edited.
fi: Ensisijaisesti muokattava tekstitys.

en: The video to be subtitled.
fi: Video tekstitetään.

en: The translation subtitle to be edited.
    If included, a second pane gets added to the right of the primary subtitle for side-by-side translation.
fi: Muokattava käännöstekstitys.
    Jos mukana, ensisijaisen tekstityksen oikealle puolen lisätään toinen paneeli rinnakkain kääntämistä varten.

en: A KDE subtitle editor.
fi: KDE:n tekstitysmuokkain.

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former Maintainer
fi: Aikaisempi ylläpitäjä

en: Patches and Website
fi: Korjaukset ja verkkosivusto

en: code contributions
fi: koodiavustukset

en: code contributions, Arch Linux packaging
fi: koodiavustukset, Arch Linux -paketointi

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
fi: Kaikki, jotka ovat avustaneet, mutta joiden nimet olen unohtanut

en: Waveform
fi: Ääniaalto

en: Video Player
fi: Videosoitin

en: Styles and Comments
fi: Tyylit ja huomautukset

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSubtitlesEncoding), group (General)
en: Default Subtitles Encoding
fi: Tekstitysten oletusmerkistökoodaus

note: i18n: ectx: label, entry (TextLineBreak), group (General)
en: Line Break Character
fi: Rivinvaihtomerkki

note: i18n: ectx: label, entry (SeekOffsetOnDoubleClick), group (General)
en: Seek Offset On Double Click
fi: Hyppäysaika kaksoisnapsautettaessa

note: i18n: ectx: label, entry (JumpLineOffset), group (General)
en: Jump to prev/next line offset
fi: Hyppää edell/seur rivisiirtymään

note: i18n: ectx: label, entry (UnpauseOnDoubleClick), group (General)
en: Unpause On Double Click
fi: Poistu tauolta kaksoisnapsauttaessa

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticVideoLoad), group (General)
en: Automatic Video Load
fi: Videon automaattinen lataus

note: i18n: ectx: label, entry (LinesQuickShiftAmount), group (General)
en: Lines Quick Shift Amount
fi: Repliikkien pikasiirtomäärä

note: i18n: ectx: label, entry (GrabbedPositionCompensation), group (General)
en: Grabbed Position Compensation
fi: Kaapatun sijainnin kompensointi

note: i18n: ectx: label, entry (LineDuration), group (General)
en: Default subtitle line duration
fi: Repliikin oletuskesto

note: i18n: ectx: label, entry (LinePause), group (General)
en: Default duration between subtitle lines
fi: Oletusaika repliikkien välissä

note: i18n: ectx: label, entry (MaxCharacters), group (Error Check)
en: Maximum number of characters
fi: Merkkien enimmäismäärä

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (Error Check)
en: Maximum number of lines
fi: Repliikkien enimmäismäärä

note: i18n: ectx: label, entry (MinDuration), group (Error Check)
en: Minimum duration
fi: Vähimmäiskesto

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDuration), group (Error Check)
en: Maximum duration
fi: Enimmäiskesto

note: i18n: ectx: label, entry (MinDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Minimum duration per character
fi: Vähimmäiskesto/merkki

note: i18n: ectx: label, entry (IdealDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Ideal duration per character
fi: Ihannekesto/merkki

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Maximum duration per character
fi: Enimmäiskesto/merkki

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Spelling)
en: Default Language
fi: Oletuskieli

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultClient), group (Spelling)
en: Default client
fi: Oletusasiakas

note: i18n: ectx: label, entry (CheckUppercase), group (Spelling)
en: Check uppercase
fi: Tarkista suuraakkostus

note: i18n: ectx: label, entry (SkipRunTogether), group (Spelling)
en: Skip Run Together
fi: Sivuuta peräkkäistäminen

note: i18n: ectx: label, entry (wfInnerColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Inner Color
fi: Ääniaallon sisempi väri

note: i18n: ectx: label, entry (wfOuterColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Outer Color
fi: Ääniaallon ulompi väri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSmoothScroll), group (Waveform Widget)
en: Waveform Smooth Scrolling
fi: Ääniaallon tasainen vieritys

note: i18n: ectx: label, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll Padding
fi: Automaattivierityksen reunus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border.
fi: Vieritä automaattisesti, kun toistokohta tulee vierityksen reunuksen kohdalle (prosentteina) reunasta.Vieritä automaattisesti, kun toistokohta tulee vierityksen reunuksen kohdalle (prosentteina) reunasta.

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Background Color
fi: Ääniaallon tekstityksen taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Color
fi: Ääniaallon tekstityksen reunaväri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorderWidth), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Width
fi: Ääniaallon tekstityksen reunan paksuus

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Background Color
fi: Ääniaallon valitun tekstityksen taustaväri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Border Color
fi: Ääniaallon tekstityksen reunaväri

note: i18n: ectx: label, entry (wfFontFamily), group (Waveform Widget) i18n: ectx: label, entry (FontFamily), group (VideoPlayer)
en: Font Family
fi: Fonttiperhe

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Size
fi: Repliikin numeron fonttikoko

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Color
fi: Repliikin numeron väri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Size
fi: Repliikin fonttikoko

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Color
fi: Repliikin tekstiväri

note: i18n: ectx: label, entry (wfMouseLocation), group (Waveform Widget)
en: Mouse Location Line Color
fi: Hiiren osoittaman repliikin väri

note: i18n: ectx: label, entry (wfPlayLocation), group (Waveform Widget)
en: Play Location Line Color
fi: Videotoistokohdan repliikin väri

note: i18n: ectx: label, entry (SeekJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Jump length on seek
fi: Hyppyaika

note: i18n: ectx: label, entry (StepJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Amount of frames to skip when stepping
fi: Ohitettavien kuvien määrä askellettaessa

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPositionTimeEdit), group (VideoPlayer)
en: Show editable time position
fi: Näytä muokattava sijainti-ilmaisin

note: i18n: ectx: label, entry (VolumeAmplification), group (VideoPlayer)
en: Volume Amplification
fi: Äänenvoimakkuuden voimistaminen

note: i18n: ectx: label, entry (FontSize), group (VideoPlayer)
en: Font Size
fi: Fonttikoko:

note: i18n: ectx: label, entry (FontColor), group (VideoPlayer)
en: Font Color
fi: Fonttiväri

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineColor), group (VideoPlayer)
en: Outline Color
fi: Ääriviivaväri

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineWidth), group (VideoPlayer)
en: Outline Width
fi: Ääriviivan paksuus

note: i18n: ectx: label, entry (translateEngine), group (Translation)
en: Last used translate engine
fi: Viimeksi käytetty käännöskone

note: i18n: ectx: label, entry (gctServiceJSON), group (GoogleCloudTranslate)
en: Service Account JSON containing private key
fi: Yksityisen avaimen sisältävä palvelutili-JSON

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangSource), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangSource), group (DeepLTranslate)
en: source language - cached
fi: lähdekieli – välimuistissa

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangTrans), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangTrans), group (DeepLTranslate)
en: translation language - cached
fi: kohdekieli – välimuistissa

note: i18n: ectx: label, entry (gctAccessToken), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token - cached
fi: pääsymerkki – välimuistissa

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenExpires), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token expiry - cached
fi: pääsymerkin vanheneminen – välimuistissa

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenType), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token type - cached
fi: pääsymerkin tyyppi – välimuistissa

note: i18n: ectx: label, entry (dltAuthKey), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API authentication key
fi: DeepL-APIn todennusavain

note: i18n: ectx: label, entry (dltApiDomain), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API domain name
fi: DeepL-APIN toimialuenimi

en: Non-Script Files
fi: Ei-skriptitiedostot

en: Title
fi: Otsikko

en: Version
fi: Versio

en: Author
fi: Tekijä

en: Path
fi: Sijainti

en: Information
fi: Tietoja

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
fi: Muokkaa

en: View
fi: Näkymä

en: A script already exists with this name.
    Would you like to enter another name?
fi: Tämän niminen skripti on jo olemassa.
    Haluatko antaa toisen nimen?

en: Duplicate filename
fi: Toistuva tiedostonimi

en: Yes
fi: Kyllä

en: Create New Script
fi: Luo uusi skripti

en: Script name:
fi: Skriptin nimi:

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
fi: Tiedostoa <b>%1</b> luotaessa tapahtui virhe.

en: Select Existing Script
fi: Valitse olemassa oleva skripti

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
fi: Jotta voisi jatkaa, on annettava nimi, joka ei ole käytössä.
    Haluatko antaa toisen nimen?

en: Name Already Used
fi: Nimi on jo käytössä

en: Rename Script
fi: Muuta skriptin nimeä

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
fi: Tiedostoa <b>%1</b> avattaessa tapahtui virhe.

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
fi: Kopioitaessa tiedostoa kohteeseen <b>%1</b> tapahtui virhe.

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää tiedoston <b>%1</b> roskakoriin?

en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
fi: Tiedostoa <b>%1</b> poistettaessa tapahtui virhe.

en: Could not launch external editor.
fi: Ulkoista muokkainta ei saatu käynnistettyä.

en: Error opening script %1.
fi: Virhe avattaessa skriptiä %1.

en: Error Running Script
fi: Virhe suoritettaessa skriptiä

en: Path: %1
fi: Sijainti: %1

en: Tools
fi: Työkalut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
fi: Skriptien hallinta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
fi: Luo uuden skriptitiedoston.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
fi: Luo…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
fi: Kopioi annetusta sijainnista olemassa olevan skriptin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
fi: Lähettää valitun skriptin roskakoriin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
fi: Avaa valitun skriptin ulkoiseen muokkaimeen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
fi: Suorittaa valitun skriptin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
fi: Suorita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
fi: Lataa asennettujen skriptien luettelon uudelleen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
fi: Virkistä

note: i18n: ectx: label, entry (acousticModelPath), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Directory containing acoustic model files
fi: Akustiset mallitiedostot sisältävä kansio.

note: i18n: ectx: label, entry (trigramModelFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Word trigram language model input file
fi: Sanatrigrammikielimallien syötetiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (lexiconFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Main pronunciation dictionary (lexicon) input file
fi: Pää-ääntämissanaston syötetiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (vadPostSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Num of silence frames to keep after speech to silence transition
fi: Säilytettävien hiljaisten kuvien määrä, kun puheesta on siirrytty hiljaisuuteenSäilytettävien hiljaisten kuvien määrä, kun puheesta on siirrytty hiljaisuuteen

note: i18n: ectx: label, entry (vadPreSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Num of speech frames to keep before silence to speech transition
fi: Säilytettävien puhuttujen kuvien määrä, kun hiljaisuudesta on siirrytty puheeseenSäilytettävien puhuttujen kuvien määrä, kun hiljaisuudesta on siirrytty puheeseen

note: i18n: ectx: label, entry (vadStartSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Num of speech frames to trigger VAD from silence to speech
fi: Kuvamäärä, jolla ääniaktiivisuuskynnys ylittyy hiljaisuudesta puheeksi

note: i18n: ectx: label, entry (vadTreshold), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vadTreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Threshold for decision between noise and silence frames. Log-ratio between signal level and noise level
fi: Taustahälyn ja hiljaisten kuvien ratkaisukynnys. Logaritminen suhde signaali- ja kohinatasojen välilläTaustahälyn ja hiljaisten kuvien ratkaisukynnys. Logaritminen suhde signaali- ja kohinatasojen välillä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpModel)
en: Speech Recognition Model
fi: Puheentunnistusmalli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Pronunciation Dictionary (Lexicon)
fi: Ääntämissanasto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Trigram Model
fi: Trigrammimalli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Acoustic Model
fi: Akustinen malli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_modelInfoText)
en: <html><head/><body><p align="center">Acoustic and Language Models can be downloaded from <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>
fi: <html><head/><body><p align="center">Akustisia ja kielimalleja voi ladata <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Spinx</span></a>istä</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAD)
en: Voice Activity Detection
fi: Ääniaktiivisuuden havaitseminen (VAD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Noise Threshold
fi: Hälykynnys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Pre Speech Frames
fi: Puhetta edeltäviä kuvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Post Speech Frames
fi: Puhetta seuraavia kuvia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Start Speech Frames
fi: Puheen aloittavia kuvia

en: Recognizing speech
fi: Tunnistetaan puhetta

en: Abort speech recognition
fi: Keskeytä puheentunnistus

en: No speech recognition plugins available
fi: Puheentunnistusliitännäisiä ei ole käytettävissä

en: Initialization of speech recognition plugin failed
fi: Puheentunnistusliitännäisen valmistelu epäonnistui

en: Speech Recognition failed: %2
    Code %1: %3
fi: Puheentunnistus epäonnistui: %2
    Koodi %1: %3

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
fi: Käännös

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
fi: T&ekstit

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
fi: T&yylit

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
fi: &Ajat

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
fi: &Virheet

note: i18n: ectx: Menu (video)
en: &Video
fi: Vi&deo

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
fi: Työ&kalut

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
fi: Muokkaa työkaluriviä

en: Remote service error %1 %2
    %3
fi: Etäpalveluvirhe %1 %2
    %3

en: HTTP Error %1 - %2
    %3
fi: HTTP-virhe %1 – %2
    %3

en: Network Error %1
    %2
fi: Verkkovirhe %1
    %2

en: DeepL Engine Error
fi: DeepL-koneen virhe

en: Autodetect Language
fi: Tunnista kieli automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAuth)
en: Authentication
fi: Todennus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labAuthKey)
en: Authentication Key:
fi: Todennusavain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConnect)
en: Connect
fi: Yhdistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labApiDomain)
en: API Domain:
fi: API-toimialue:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: You need to <a href="https://www.deepl.com/pro-api">create an account</a> on DeepL website and paste your API authentication key below.
fi: DeepL-sivustoon on <a href="https://www.deepl.com/pro-api">luotava tili</a> ja liitettävä API-todennusavain alle.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSettings)
en: Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labSource)
en: Source language:
fi: Lähdekieli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labTranslation)
en: Translate to:
fi: Käännä kielelle:

en: Google Cloud Engine Error
fi: Google-pilvimoottorin virhe

en: Error opening file '%1'
fi: Virhe avattaessa tiedostoa ”%1”

en: Error parsing JSON from file '%1'
fi: Virhe jäsennettäessä JSONia tiedostosta ”%1”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServiceJSON)
en: Service Account's Private Key JSON:
fi: Palvelutilin yksityisavaimen JSON:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnLogin)
en: Login
fi: Kirjaudu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: <p>You need to <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">create a Service Account</a> in Google Cloud Console and provide public/private key JSON file below.</p><p>The Service Account needs to be assigned <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> role on IAM page or must be granted access to the Google's Cloud Translation APIs in a different manner.</p>
fi: <p>Google-pilvikonsoliin on <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">luotava palvelutili</a> ja annettava julkisen tai yksityisen avaimen JSON-tiedoston alle.</p><p>Palvelutilille tulee IAM-sivulla osoittaa <span style="text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> -rooli tai Googlen pilvikäännös-APIn käyttöoikeus tulee myöntää jollakin toisella tapaa.</p>

en: Translate
fi: Käännä

en: Translate texts in
fi: Käännä tekstit kohteessa

en: Translate texts
fi: Käännä tekstit

en: Find In
fi: Etsi

en: No instances of '%1' found!
fi: Esiintymiä ei löytynyt: ”%1”!

en: Find
fi: Etsi

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
fi: Saavutettiin tekstityksen loppu.
    Jatketaanko alusta?

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
fi: Saavutettiin valinnan alku.
    Jatketaanko lopusta?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
fi: Saavutettiin tekstityksen alku.
    Jatketaanko lopusta?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
fi: Saavutettiin valinnan loppu.
    Jatketaanko alusta?

en: Find/Replace In
fi: Etsi/korvaa

en: Replace
fi: Korvaa

en: Spell Checking
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Video Stream #%1
fi: Virtavirta nro %1

en: Audio Stream #%1
fi: Äänivirta nro %1

en: Subtitle Stream #%1
fi: Tekstitysvirta nro %1

en: File does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: Ignore
fi: Ohita

en: Add to Dictionary
fi: Lisää sanastoon

en: No suggestions
fi: Ei ehdotuksia

en: Delete
fi: Poista

en: Check Spelling...
fi: Tarkista oikeinkirjoitus…

en: Auto Spell Check
fi: Automaattinen oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Allow Tabulations
fi: Salli sarkaus
