subtitlecomposer - en to fr translation catalogue (711 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
fr: Par défaut : %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
fr: Actuel : %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
fr: Détecter automatiquement

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: &Go to line:
fr: &Aller à la ligne :

en: Maximize Durations
fr: Maximiser les durées

en: Unbreak Lines
fr: Supprimer les retours à la ligne

en: Simplify Spaces
fr: Réduire les espaces

en: Open Video
fr: Ouvrir une vidéo

en: Untitled
fr: Sans-titre

en: Untitled Translation
fr: Traduction sans-titre

en: Play
fr: Lire

en: Seek backwards 1 second | Seek backwards %1 seconds
fr[0]: Reculer d'une seconde
fr[1]: Reculer de %1 secondes

en: Seek forwards 1 second | Seek forwards %1 seconds
fr[0]: Avancer d'une seconde
fr[1]: Avancer de %1 secondes

en: Shift %2%1 millisecond | Shift %2%1 milliseconds
fr[0]: Décaler de %2%1 milliseconde
fr[1]: Décaler de %2%1 millisecondes

en: Shift selected lines %2%1 millisecond | Shift selected lines %2%1 milliseconds
fr[0]: Décaler les lignes sélectionnées de %2%1 milliseconde
fr[1]: Décaler les lignes sélectionnées de %2%1 millisecondes

en: Exit the application
fr: Quitter l'application

en: Configure Subtitle Composer
fr: Configurer Subtitle Composer

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
fr: Nouveau

en: Create an empty subtitle
fr: Créer un sous-titrage vide

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
fr: Ouvrir un sous-titrage...

en: Open subtitle file
fr: Ouvrir un fichier de sous-titrage

en: Reload As...
fr: Recharger sous...

en: Reload opened file with a different encoding
fr: Recharger le fichier ouvert avec un encodage différent

[ctx: @action:inmenu Open rencently used subtitle file]
en: Open &Recent Subtitle
fr: Ouvrir un sous-titrage &récent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save opened subtitle
fr: Enregistrer le sous-titrage ouvert

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save opened subtitle with different settings
fr: Enregistrer le sous-titrage avec des réglages différents

en: Close
fr: Fermer

en: Close opened subtitle
fr: Fermer le sous-titrage ouvert

en: New Translation
fr: Nouvelle traduction

en: Create an empty translation subtitle
fr: Créer une traduction de sous-titrage vide

en: Open Translation...
fr: Ouvrir une traduction...

en: Open translation subtitle file
fr: Ouvrir une traduction de sous-titrage

en: Reload Translation As...
fr: Recharger la traduction en tant que...

en: Reload opened translation file with a different encoding
fr: Recharger le fichier de traduction ouvert avec un encodage différent

en: Open &Recent Translation
fr: Traductions récemment ouvertes

en: Save Translation
fr: Enregistrer la traduction

en: Save opened translation subtitle
fr: Enregistrer la traduction de sous-titrage ouverte

en: Save Translation As...
fr: Enregistrer la traduction sous...

en: Save opened translation subtitle with different settings
fr: Enregistrer la traduction de sous-titrage avec des réglages différents

en: Close Translation
fr: Fermer la traduction

en: Close opened translation subtitle
fr: Fermer la traduction de sous-titrage ouverte

en: Split Subtitle...
fr: Scinder le sous-titrage...

en: Split the opened subtitle in two parts
fr: Scinder le sous-titrage ouvert en deux parties

en: Join Subtitles...
fr: Concaténer les sous-titrages...

en: Append to the opened subtitle another one
fr: Rajouter un autre sous-titrage à celui ouvert

en: Insert Before
fr: Insérer avant

en: Insert empty line before current one
fr: Insérer une ligne vide avant la ligne courante

en: Insert After
fr: Insérer après

en: Insert empty line after current one
fr: Insérer une ligne vide après la ligne courante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove selected lines
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Split Lines
fr: Séparer les lignes

en: Split selected lines
fr: Séparer les lignes sélectionnées

en: Join Lines
fr: Concaténer les lignes

en: Join selected lines
fr: Concaténer les lignes sélectionnées

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select all lines
fr: Sélectionner toutes les lignes

en: Go to Line...
fr: Aller à la ligne...

en: Go to specified line
fr: Aller à la ligne spécifiée

en: Find...
fr: Chercher...

en: Find occurrences of strings or regular expressions
fr: Chercher les occurrences de chaînes ou d'expressions rationnelles

en: Find Next
fr: Poursuivre la recherche

en: Find next occurrence of string or regular expression
fr: Chercher l'occurrence suivante de la chaîne ou de l'expression rationnelle

en: Find Previous
fr: Chercher en arrière

en: Find previous occurrence of string or regular expression
fr: Chercher l'occurrence précédente de la chaîne ou de l'expression rationnelle

en: Replace...
fr: Remplacer...

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
fr: Remplacer les occurrences de chaînes ou d'expressions rationnelle

en: Retrocede current line
fr: Rétrocéder la ligne courante

en: Makes the line before the current one active
fr: Rend active la ligne avant la ligne courante

en: Advance current line
fr: Avancer la ligne courante

en: Makes the line after the current one active
fr: Rend active la ligne après la ligne courante

en: Detect Errors...
fr: Détecter les erreurs...

en: Detect errors in the current subtitle
fr: Détecter les erreurs du sous-titrage actuel

en: Clear Errors/Marks
fr: Effacer les erreurs / marques

en: Clear detected errors and marks in the current subtitle
fr: Effacer les erreurs détectées et les marques du sous-titrage actuel

en: Select Next Error/Mark
fr: Sélectionner l'erreur ou la marque suivante

en: Select next line with error or mark
fr: Sélectionner la ligne suivante comportant une erreur ou une marque

en: Select Previous Error/Mark
fr: Sélectionner l'erreur ou la marque précédente

en: Select previous line with error or mark
fr: Sélectionner la ligne précédente comportant une erreur ou une marque

en: Spelling...
fr: Orthographe...

en: Check lines spelling
fr: Vérifier l'orthographe des lignes

en: Toggle Mark
fr: Marquer

en: Toggle mark on selected lines
fr: Marquer les lignes sélectionnées

en: Toggle Bold
fr: Gras

en: Toggle selected lines bold attribute
fr: Passer la ligne en gras

en: Toggle Italic
fr: Italique

en: Toggle selected lines italic attribute
fr: Passer la ligne en italique

en: Toggle Underline
fr: Souligné

en: Toggle selected lines underline attribute
fr: Souligner la ligne

en: Toggle Strike Through
fr: Barré

en: Toggle selected lines strike through attribute
fr: Barrer la ligne

en: Change Text Color
fr: Changer la couleur du texte

en: Change text color of selected lines
fr: Changer la couleur du texte des lignes sélectionnées

en: Shift...
fr: Décaler...

en: Shift lines an specified amount of time
fr: Décaler les sous-titres d'une durée donnée

en: Adjust...
fr: Ajuster...

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
fr: Ajuster linéairement les sous-titres à un intervalle donné

en: Change Frame Rate...
fr: Changer la fréquence d'affichage...

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
fr: Réajuster les durées des sous-titres en utilisant la fréquence d'affichage

en: Enforce Duration Limits...
fr: Forcer les limites de durée...

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
fr: Forcer les limites minimales et/ou maximales de durée d'affichage des lignes

en: Set Automatic Durations...
fr: Régler les durées automatiques...

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
fr: Régler la durée d'affichage des lignes à partir du nombre de lettres, de mots et de sauts de ligne

en: Maximize Durations...
fr: Maximiser les durées...

en: Extend lines durations up to their next lines show time
fr: Augmenter la durée des lignes jusqu'à l'instant d'affichage des suivantes

en: Fix Overlapping Times...
fr: Corriger les superpositions temporelles...

en: Fix lines overlapping times
fr: Corriger les superpositions temporelles des lignes

en: Synchronize with Subtitle...
fr: Synchroniser avec un sous-titrage...

en: Copy timing information from another subtitle
fr: Copier les informations de durée à partir d'un autre sous-titrage

en: Break Lines...
fr: Sauts de ligne...

en: Automatically set line breaks
fr: Régler automatiquement les sauts de ligne

en: Unbreak Lines...
fr: Supprimer les sauts de ligne...

en: Remove line breaks from lines
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Simplify Spaces...
fr: Réduire les espaces...

en: Remove unneeded spaces from lines
fr: Supprimer les espaces inutiles des lignes

en: Change Case...
fr: Changer la casse...

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
fr: Passer le texte des lignes en majuscule, minuscule, titre ou corps de texte

en: Fix Punctuation...
fr: Corriger la ponctuation...

en: Fix punctuation errors in lines
fr: Corriger les erreurs de ponctuation dans les lignes

en: Translate...
fr: Traduire...

en: Translate lines texts using Google services
fr: Traduire le texte en utilisant les services Google

en: Edit Line in Place
fr: Éditer la ligne à la volée

en: Edit current line text in place
fr: Éditer le texte de la ligne courante à la volée

en: Open Video...
fr: Ouvrir la vidéo...

en: Open video file
fr: Ouvrir un fichier vidéo

en: Open &Recent Video
fr: Vidéo &récemment ouverte

en: Import Subtitle Stream
fr: Importer le canal de sous-titrage

en: Import subtitle stream into subtitle editor
fr: Importer le canal de sous-titrage dans l'éditeur de sous-titrage

en: Recognize Speech
fr: Reconnaissance vocale

en: Recognize speech in audio stream
fr: Reconnaissance vocale du canal audio

en: Close Video
fr: Fermer la vidéo

en: Close video file
fr: Fermer le fichier vidéo

en: Full Screen Mode
fr: Mode plein écran

en: Toggle full screen mode
fr: Passer en mode plein écran

en: Stop video playback
fr: Arrêter la vidéo

en: Toggle video playing/paused
fr: Mettre la vidéo en lecture/pause

en: Seek Backward
fr: Rechercher en arrière

en: Seek Forward
fr: Rechercher en avant

en: Frame Step Backward
fr: Pas de trame vers l'arrière

en: Frame Step Forward
fr: Pas de trame vers l'avant

en: Seek to Previous Line
fr: Se positionner sur la ligne précédente

en: Seek to previous subtitle line show time
fr: Aller à l'instant d'affichage du sous-titre précédent

en: Increase media play rate
fr: Augmenter la vitesse de lecture

en: Increase media playback rate
fr: Augmenter la vitesse de lecture

en: Decrease media play rate
fr: Diminuer la vitesse de lecture

en: Decrease media playback rate
fr: Diminuer la vitesse de lecture

en: Play Current Line and Pause
fr: Lire la ligne actuelle et mettre en pause

en: Seek to selected subtitle line show time, play it and then pause
fr: Se positionner sur la durée d'affichage de la ligne de sous-titre sélectionné, le lire et ensuite se mettre en pause

en: Seek to Current Line
fr: Se positionner sur la ligne courante

en: Seek to selected subtitle line show time
fr: Se positionner sur la durée d'affichage de la ligne de sous-titre sélectionné

en: Seek to Next Line
fr: Se positionner sur la ligne suivante

en: Seek to next subtitle line show time
fr: Aller à l'instant d'affichage du sous-titre suivant

en: Set Line Show Time to Video Position
fr: Définir l'heure d'affichage de la ligne à partir de la position de la vidéo

en: Set current line show time to video position
fr: Régler l'instant d'affichage de la ligne courante à partir de la vidéo

en: Set Line Hide Time to Video Position
fr: Définir l'heure de masquage de la ligne à partir de la position de la vidéo

en: Set current line hide time to video position
fr: Régler l'instant de masquage de la ligne courante à partir de la vidéo

en: Shift Current Line to Video Position
fr: Décaler la ligne courante à la position de la vidéo

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
fr: Régler l'instant d'affichage de la ligne courante à la position de la vidéo en décalant uniformément toutes les lignes

en: Current Line Follows Video
fr: Ligne courante synchronisée sur la vidéo

en: Make current line follow the playing video position
fr: Synchroniser la ligne courante avec la position de la vidéo

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
fr: Muet

en: Enable/disable playback sound
fr: Activer/Désactiver le son

en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

en: Increase volume by 5%
fr: Augmenter le volume de 5 %

en: Decrease Volume
fr: Diminuer le volume

en: Decrease volume by 5%
fr: Diminuer le volume de 5 %

en: Audio Streams
fr: Canaux audio

en: Select active audio stream
fr: Sélectionner le canal audio utilisé

en: Increase Font Size
fr: Augmenter la taille de la police

en: Increase subtitles font size by 1 point
fr: Augmenter la taille de la police des sous-titres de 1 point

en: Decrease Font Size
fr: Diminuer la taille de la police

en: Decrease subtitles font size by 1 point
fr: Diminuer la taille de la police des sous-titres de 1 point

en: Displayed Subtitle Text
fr: Texte du sous-titre affiché

en: Select visible subtitle text
fr: Sélectionner le texte du sous-titre visible

en: Toggle Anchor
fr: Ajouter ou supprimer l'ancre

en: (Un)Anchor current line's show time to timeline (Editing anchored line's show time will stretch/compact the timeline between adjacent anchors)
fr: (Dés)Ancrer la durée d'affichage de la ligne actuelle de la chronologie (Modifier la durée d'affichage de la ligne ancrée étirera ou compressera la chronologie entre les ancres adjacentes)

en: Remove All Anchors
fr: Supprimer toutes les ancres

en: Unanchor show time from the timeline on all anchored lines
fr: Supprimer l'ancrage pour la durée d'affichage de la chronologie de toutes les lignes ancrées

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
fr: Manager de scripts...

en: Manage user scripts
fr: Gérer les scripts de l'utilisateur

en: Waveform Zoom In
fr: Zoom avant sur la forme d'onde

en: Waveform Zoom Out
fr: Zoom arrière sur la forme d'onde

en: Waveform Auto Scroll
fr: Défilement automatique de la forme d'onde

en: Waveform display will automatically scroll to video position
fr: L'affichage de la forme d'onde défilera automatiquement vers la position de la vidéo

en: All Text Subtitles
fr: Tous les sous-titres texte

en: All Image Subtitles
fr: Tous les sous-titres image

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Media Files
fr: Fichiers multimédia

en: Video Files
fr: Fichiers vidéo

en: Audio Files
fr: Fichiers audio

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
fr: L'action demandée impliquerait que le sous-titrage et sa traduction partagent le même fichier, résultant en une possible perte d'information à l'enregistrement.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Conflicting Subtitle Files
fr: Fichiers de sous-titrage en conflit

en: Open Subtitle
fr: Ouvrir un sous-titrage

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
fr: <qt>Impossible d'analyser le sous-titrage.<br/>Cela peut être dû à l'utilisation d'un mauvais encodage.</qt>

en: Format: %1
fr: Format : %1

en: Encoding: %1
fr: Encodage : %1

en: There was an error saving the subtitle.
fr: Problème lors de l'enregistrement du sous-titrage.

en: Save Subtitle
fr: Enregistrer le sous-titrage

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
fr: La traduction de sous-titrage ouverte a été modifiée.
    Voulez-vous vraiment enregistrer les modifications ?

en: Close Translation Subtitle
fr: Fermer la traduction de sous-titrage

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
fr: Le sous-titrage ouvert a été modifié.
    Voulez-vous vraiment enregistrer les modifications ?

en: Close Subtitle
fr: Fermer le sous-titrage

en: Open Translation Subtitle
fr: Ouvrir une traduction de sous-titrage

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
fr: Principal

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
fr: Traduction

en: There was an error saving the translation subtitle.
fr: Problème lors de l'enregistrement de la traduction de sous-titrage.

en: Save Translation Subtitle
fr: Enregistrer la traduction de sous-titrage

[ctx: Suffix added to split subtitles]
en: split
fr: scinder

en: Could not write the split subtitle file.
fr: Impossible d'écrire le fichier de sous-titrage séparés.

en: Could not write the split subtitle translation file.
fr: Impossible d'écrire le fichier de traduction des sous-titres séparés.

en: Could not read the subtitle file to append.
fr: Impossible de lire le fichier de sous-titrage à rajouter.

en: The specified time does not split the subtitles.
fr: Le temps spécifié ne sépare pas les sous-titres.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split part was saved as %1.
fr: Impossible d'ouvrir une nouvelle fenêtre de Subtitle Composer.
    La partie découpée a été enregistrée sous %1.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split parts were saved as %1 and %2.
fr: Impossible d'ouvrir une nouvelle fenêtre de Subtitle Composer.
    Les parties découpées ont été enregistrées sous %1 et %2.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
fr: Le sous-titrage de référence doit avoir plus d'une ligne pour continuer.

en: Could not parse the reference subtitle file.
fr: Impossible d'analyser le sous-titrage de référence.

[ctx: @title General settings]
en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Configuration générale

[ctx: @title Error check settings]
en: Error Check
fr: Vérification d'erreurs

en: Error Check Settings
fr: Paramètres de la vérification d'erreurs

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
fr: Orthographe

en: Spelling Settings
fr: Paramètres d'orthographe

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Waveform settings
fr: Paramètres de la forme d'ondes

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
fr: Lecteur vidéo

en: Video Player Settings
fr: Paramètres du lecteur vidéo

[ctx: @title Speech recognition backend settings]
en: %1 backend settings
fr: Paramètres du moteur %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
fr: Textes

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
fr:  lignes

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
fr:  caractères

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
fr: Nombre maximum de caractères :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
fr: Nombre maximum de lignes :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Absolute Durations
fr: Durées absolues

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LinePause) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LineDuration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_SeekOffsetOnDoubleClick) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_JumpLineOffset) i18n: ectx: proper
en:  msec
fr:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MaxDurationPerCharacter)
en: Maximum duration:
fr: Durée maximale :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MinDurationPerCharacter)
en: Minimum duration:
fr: Durée minimale :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Relative Durations
fr: Durées relatives

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_IdealDurationPerCharacter)
en:  ms/char
fr:  ms / caractère

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_IdealDurationPerCharacter)
en:  ch/sec
fr:  ch / sec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_IdealDurationPerCharacter)
en: Ideal duration:
fr: Durée idéale :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
fr: Comportement

note: i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed)
en: Automatically clear fixed errors
fr: Effacer automatiquement les erreurs corrigées

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticVideoLoad)
en: Automatically load video file when opening a subtitle
fr: Charger automatiquement le fichier vidéo à l'ouverture d'un sous-titrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_DefaultSubtitlesEncoding)
en: Defau&lt subtitles encoding:
fr: Encodage des sous-titres par dé&faut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_TextLineBreak)
en: Line break character:
fr: Caractère de saut de ligne :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitleLine)
en: Subtitle Line
fr: Ligne de sous-titres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LineDuration)
en: Default subtitle line duration:
fr: Durée par défaut d'une ligne de sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On double click, &jump to show time minus:
fr: Au double-clic sur un sous-titre, &aller à l'instant d'affichage moins :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LinePause)
en: Default pause between subtitle lines:
fr: Pause par défaut entre deux lignes de sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ju&mp to prev/next line offset:
fr: Aller a&u décalage de ligne suivant / précédent :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
fr: Actions rapides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Compensation for captured &video times:
fr: Compensation pour les temps de capture &vidéo :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ti&me shift for selected lines:
fr: Te&mps de décalage des lignes sélectionnées :

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
fr: <p>Portez ce vieux whisky<br/>au juge blond qui fume</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UnpauseOnDoubleClick)
en: Resume playback after line double click
fr: Reprendre la lecture après un double-clic sur une ligne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_SeekJumpLength)
en: Seconds to &jump on seek:
fr: Secondes à &sauter lors d'une avancée ou d'un recul :

note: i18n: ectx: label, entry (VideoAutoPlay), group (VideoPlayer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VideoAutoPlay)
en: Start playing video when loaded
fr: Commencer la lecture vidéo au chargement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
fr: Afficher un éditeur de contrôle du temps

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_StepJumpLength)
en: Fra&me step amount:
fr: Taille d'un pas de tra&me :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
fr: Amplification du volume :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
fr: Sous-titres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineColor)
en: Outline color:
fr: Couleur du contour :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
fr: Couleur du te&xte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
fr: Famille de polices :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineWidth)
en: Outline width:
fr: Épaisseur du contour :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
fr: &Taille de police :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpPreview)
en: Subtitles Preview
fr: Afficher un aperçu des sous-titres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Waveform Display
fr: Affichage de la forme d'onde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
fr: Défilement progressif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
fr: Couleur extérieure :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
fr: Couleur intérieure :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border
fr: Faire défiler automatiquement la page lorsque la position atteint la marge de défilement (en pourcentage) par rapport au bord de la page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Auto Scroll Padding:
fr: Marge du défilement automatique :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Subtitle Display
fr: Affichage des sous-titres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Subtitle border color:
fr: Couleur de la bordure des sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Selected background color:
fr: Couleur d'arrière-plan sélectionnée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Subtitle border width:
fr: Largeur de la bordure des sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Subtitle background color:
fr: Couleur de l'arrière-plan des sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Selected border color:
fr: Couleur de bordure sélectionnée :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text Font and Colors
fr: Police et couleurs du texte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Subtitle font family:
fr: Famille de polices des sous-titres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Subtitle number font size:
fr: Taille de la police du numéro de sous-titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Subtitle Number Color
fr: Couleur du numéro de sous-titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Subtitle text font size:
fr: Taille de la police du texte du sous-titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Subtitle Text Color:
fr: Couleur du texte du sous-titre :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Line Indicators
fr: Indicateurs de lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Player position color:
fr: Couleur de la position du lecteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Mouse indicator color:
fr: Couleur de l'indicateur de la souris :

en: Set Primary Data
fr: Régler les données principales

en: Clear Primary Text Data
fr: Nettoyer les données du texte principal

en: Set Secondary Data
fr: Régler les données secondaires

en: Clear Secondary Text Data
fr: Nettoyer les données du texte secondaire

en: Change Frame Rate
fr: Changer la fréquence d'affichage

en: Insert Line
fr: Insérer une ligne

en: Remove Lines
fr: Supprimer les lignes

en: Shift Lines
fr: Décaler les lignes

en: Adjust Lines
fr: Ajuster les lignes

en: Sort
fr: Trier

en: Enforce Duration Limits
fr: Forcer les limites de durée

en: Set Automatic Durations
fr: Régler les durées automatiques

en: Fix Overlapping Times
fr: Corriger les superpositions temporelles

en: Fix Lines Punctuation
fr: Corriger la ponctuation des lignes

en: Lower Case
fr: Minuscule

en: Upper Case
fr: Majuscule

en: Title Case
fr: Titre

en: Sentence Case
fr: Corps de texte

en: Break Lines
fr: Sauts de ligne

en: Synchronize Subtitles
fr: Synchroniser les sous-titrages

en: Join Subtitles
fr: Concaténer les sous-titrages

en: Split Subtitles
fr: Scinder les sous-titres

en: Toggle Lines Style
fr: Changer le style des lignes

en: Change Lines Text Color
fr: Changer la couleur du texte des lignes

en: Set Lines Mark
fr: Régler les marques des lignes

en: Clear Lines Mark
fr: Effacer les marques des lignes

en: Toggle Lines Mark
fr: Marquer les lignes

en: Clear Line Errors
fr: Effacer les erreurs de la ligne

en: Check Lines Errors
fr: Vérifier les erreurs des lignes

en: Empty text
fr: Texte vide

en: Too many characters
fr: Trop de caractères

en: Too many lines
fr: Trop de lignes

en: Unnecessary white space
fr: Espace inutile

en: Unnecessary dash
fr: Tiret inutile

en: Capital letter after continuation ellipsis
fr: Majuscule après des points de suspension

en: Too long duration per character
fr: Durée d'affichage par caractère trop longue

en: Too short duration per character
fr: Durée d'affichage par caractère trop courte

en: Too long duration
fr: Durée trop longue

en: Too short duration
fr: Durée trop courte

en: Overlapping times
fr: Superpositions temporelles

en: Untranslated text
fr: Texte non-traduit

en: User mark
fr: Marque d'utilisateur

en: Has no primary text.
fr: Il n'y a pas de texte principal.

en: Has no translation text.
fr: Il n'y a pas de texte traduit.

en: Has too many characters in primary text (1 char). | Has too many characters in primary text (%1 chars).
fr[0]: Il y a trop de caractères dans le texte principal (1 car).
fr[1]: Il y a trop de caractères dans le texte principal (%1 cars).

en: Has too many characters in translation text (1 char). | Has too many characters in translation text (%1 chars).
fr[0]: Il y a trop de caractères dans le texte traduit (1 car).
fr[1]: Il y a trop de caractères dans le texte traduit (%1 cars).

en: Has too many lines in primary text (1 line). | Has too many lines in primary text (%1 lines).
fr[0]: Il y a trop de lignes dans le texte principal (1 ligne).
fr[1]: Il y a trop de lignes dans le texte principal (%1 lignes).

en: Has too many lines in translation text (1 line). | Has too many lines in translation text (%1 lines).
fr[0]: Il y a trop de lignes dans le texte traduit (1 ligne).
fr[1]: Il y a trop de lignes dans le texte traduit (%1 lignes).

en: Has unnecessary spaces in primary text.
fr: Il y a des espaces inutiles dans le texte principal.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
fr: Il y a des espaces inutiles dans le texte traduit.

en: Has unnecessary dash in primary text.
fr: Il y a un tiret inutile dans le texte principal.

en: Has unnecessary dash in translation text.
fr: Il y a un tiret inutile dans le texte traduit.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
fr: Il y a une majuscule après des points de suspension dans le texte principal.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
fr: Il y a une majuscule après des points de suspension dans le texte traduit.

en: Has too long duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too long duration per character in primary text (%1 msecs/char).
fr[0]: La durée d'affichage par caractère est trop longue dans le texte principal (1 ms/car).
fr[1]: La durée d'affichage par caractère est trop longue dans le texte principal (%1 ms/car).

en: Has too long duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too long duration per character in translation text (%1 msecs/char).
fr[0]: La durée d'affichage par caractère est trop longue dans le texte traduit (1 ms/car).
fr[1]: La durée d'affichage par caractère est trop longue dans le texte traduit (%1 ms/car).

en: Has too short duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too short duration per character in primary text (%1 msecs/char).
fr[0]: La durée d'affichage par caractère est trop courte dans le texte principal (1 ms/car).
fr[1]: La durée d'affichage par caractère est trop courte dans le texte principal (%1 ms/car).

en: Has too short duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too short duration per character in translation text (%1 msecs/char).
fr[0]: La durée d'affichage par caractère est trop courte dans le texte traduit (1 ms/car).
fr[1]: La durée d'affichage par caractère est trop courte dans le texte traduit (%1 ms/car).

en: Has too long duration (1 msec). | Has too long duration (%1 msecs).
fr[0]: Il y a une durée d'affichage trop longue (1 ms).
fr[1]: Il y a une durée d'affichage trop longue (%1 ms).

en: Has too short duration (1 msec). | Has too short duration (%1 msecs).
fr[0]: Il y a une durée d'affichage trop courte (1 ms).
fr[1]: Il y a une durée d'affichage trop courte (%1 ms).

en: Overlaps with next line.
fr: Se superpose avec la ligne suivante.

en: Has untranslated text.
fr: Il y a du texte non-traduit.

en: Has user mark.
fr: Il y a une marque d'utilisateur.

en: Set Line Show Time
fr: Régler l'instant d'affichage de la ligne

en: Set Line Hide Time
fr: Régler l'instant de masquage de la ligne

en: Set Line Times
fr: Régler les temps de la lignes

en: Shift Line Times
fr: Décaler les temps de la ligne

en: Adjust Line Times
fr: Ajuster les temps de la ligne

en: Set Frame Rate
fr: Régler la fréquence d'affichage

en: Insert Lines
fr: Insérer des lignes

en: Move Line
fr: Déplacer une ligne

en: Swap Texts
fr: Inverser des textes

en: Change stylesheet
fr: Modifier la feuille de style

en: Set Line Text
fr: Régler le texte de la ligne

en: Set Line Secondary Text
fr: Régler le texte secondaire de la ligne

en: Set Line Errors
fr: Régler les erreurs de la ligne

en: Target >>
fr: Cible >>

en: Target <<
fr: Cible <<

en: All lines
fr: Toutes les lignes

en: Selected lines
fr: Lignes sélectionnées

en: All lines from first selected
fr: Toutes les lignes depuis la première sélectionnée

en: All lines up to last selected
fr: Toutes les lignes jusqu'à la dernière sélectionnée

en: Both subtitles
fr: Les deux sous-titrages

en: Primary subtitle
fr: Sous-titres principaux

en: Translation subtitle
fr: Traduction de sous-titrage

en: Apply to
fr: Appliquer à

en: Adjust
fr: Ajuster

[ctx: @title:group]
en: New Times
fr: Nouveaux temps

en: First spoken line:
fr: Première ligne parlée :

en: Last spoken line:
fr: Dernière ligne parlée :

[ctx: @title:group]
en: Settings
fr: Configuration

en: Milliseconds per line:
fr: Millisecondes par ligne :

en: Milliseconds per word:
fr: Millisecondes par mot :

en: Milliseconds per character:
fr: Millisecondes par caractère :

en: Prevent overlapping
fr: Éviter les superpositions

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
fr: Calcul de la durée d'affichage

en: Use primary text
fr: Utiliser le texte principal

en: Use translation text
fr: Utiliser le texte secondaire

en: Calculate both and use maximum
fr: Calculer les deux et utiliser le maximum

en: Current frame rate:
fr: Fréquence d'affichage actuelle :

en: New frame rate:
fr: Nouvelle fréquence d'affichage :

en: Change Case
fr: Changer la casse

[ctx: @title:group]
en: Change To
fr: Changer en

en: Lower case
fr: Minuscule

en: Upper case
fr: Majuscule

en: Title case
fr: Titre

en: Sentence case
fr: Corps de texte

en: Convert to lower case first
fr: Convertir d'abord en minuscules

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
fr: Durée minimale

en: Expand duration to:
fr: Augmenter la durée à :

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
fr: Durée maximale

en: Shrink duration to:
fr: Diminuer la durée à :

[ctx: Text encoding detected with n% confidence.]
en: %1 (%2% confidence)
fr: %1 (%2 % de confiance)

en: Detected
fr: Détecté :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EncodingDetectDialog)
en: Confirm detected subtitle encoding
fr: Confirmer l'encodage des sous-titres détectés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
fr: Encodage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
fr: Aperçu

en:  msecs
fr:  ms

en: Minimum interval between lines:
fr: Intervalle minimum entre les lignes :

en: Fix Punctuation
fr: Corriger la ponctuation

en: Fix and cleanup spaces
fr: Corriger et nettoyer les espaces

en: Fix quotes and double quotes
fr: Corriger les quotes et double-quotes

en: Fix English 'I' pronoun
fr: Corriger le pronom anglais 'I'

en: Add ellipsis indicating non finished lines
fr: Ajouter des points de suspension indiquant les lignes non terminées

en: Insert Line Before Current
fr: Insérer une ligne avant la ligne courante

en: Insert Line After Current
fr: Insérer une ligne après la ligne courante

en: Insert Into
fr: Insérer dans

en: Shift subtitle forwards before append
fr: Décaler le sous-titrage avant concaténation

en: Set from video length
fr: Régler à partir de la longueur de la vidéo

en: Remove Selected Lines
fr: Supprimer les lignes sélectionnées

en: Remove From
fr: Enlever de

en: Path:
fr: Emplacement  :

en: Select subtitle
fr: Sélectionner un sous-titrage

en: Subtitle
fr: Sous-titrage

en: Shift
fr: Maj

[ctx: @title:group]
en: Shifting
fr: Décalage

en: Forwards (+)
fr: En avant (+)

en: Backwards (−)
fr: En arrière (-)

en: Minimum length for line break:
fr: Longueur minimale avant un saut de ligne :

en: Split Subtitle
fr: Scinder le sous-titrage

en: Split time:
fr: Instant de la césure :

en: Shift new part backwards after split
fr: Décaler la nouvelle partie après la césure du sous-titrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labClass)
en: Space separated list of CSS classes:
fr: Liste séparée par des espaces pour les classes « CSS » :

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, classList)
en: Class
fr: Classe

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labVoice)
en: Person name or voice title:
fr: Nom de personne ou titre de voix :

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice
fr: Voix

en: Synchronize with Subtitle
fr: Synchroniser avec un sous-titrage

en: Reference Subtitle
fr: Sous-titrage de référence

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
fr: Type de synchronisation

en: Adjust to reference's first and last lines
fr: Adapter à la première et à la dernière ligne du fichier de référence

en: Copy timing information from reference line by line
fr: Copier les informations de durées du fichier de référence ligne à ligne

en: Find Error
fr: Chercher l'erreur

en: No errors matching given criteria were found!
fr: Aucune erreur correspondant aux critères n'a été trouvée !

[ctx: @title:group]
en: Errors to Find
fr: Erreurs à chercher

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Clear other errors
fr: Effacer les autres erreurs

en: Clear user marks
fr: Effacer les marques d'utilisateur

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Available errors
fr: Erreurs disponibles

en: Select None
fr: Ne rien sélectionner

en: Importing Subtitle Stream
fr: Importation du canal de sous-titres

en: Subtitle demux failed %1: %2
    %3
fr: Impossible de démultiplexer les sous-titres %1 : %2
    %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputInitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputProcessDialog)
en: VobSub Import
fr: Importation VobSub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStream)
en: Stream / Language
fr: Flux / Langue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPostProc)
en: Post Processing
fr: Post-traitement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceNumber)
en: Fix space between numbers
fr: Corriger les espaces entre les nombres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpacePunct)
en: Fix space around punctuation (.,;:?!)
fr: Corriger les espaces autour de la ponctuation (., ; : ? !)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceParen)
en: Fix space around quotes and parentheses ("()[]{})
fr: Corriger les espaces autour des guillemets et des parenthèses ("()[]{})

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppAposQuote)
en: Fix double apostrophes/quotes
fr: Corriger les double apostrophes et guillemets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppCharsOCR)
en: Fix i <-> l, 0 <-> O mistakes
fr: Corriger les erreurs i <=> l, 0 <=> O

en: VobSub Error
fr: Erreur VobSub

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpText)
en: Enter character(s)
fr: Saisir le(s) caractère(s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
fr: S&ymboles :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, symbolCount)
en: Up/Down: change value
fr: Haut / Bas : modifier la valeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOk)
en: OK
fr: Ok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Ctrl+Shift+Left
fr: Ctrl + Maj + Flèche gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Prev Image
fr: Image précédente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Ctrl+Left
fr: Ctrl + Flèche gauche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Prev Symbol
fr: Symbole précédent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Ctrl+Right
fr: Ctrl + Flèche droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Next Symbol
fr: Symbole suivant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Ctrl+Shift+Right
fr: Ctrl + Maj + Flèche droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
fr: Image suivante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
fr: Abandonner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPreview)
en: Subtitle Image
fr: Image sous-titre

en: <b>Show</b>
fr: <b>Afficher</b>

en: <b>Hide</b>
fr: <b>Masquer</b>

en: <b>Duration</b>
fr: <b>Durée</b>

en: Change Voice Tag
fr: Modifier une étiquette de voix

en: Change Class Tag
fr: Modifier une étiquette de classe

en: No current line
fr: Pas de ligne courante

en: chars
fr:  caractères

en: ms/char
fr: ms / caractère

en: chars/sec
fr: caractères / sec

en: <b>Length</b>
fr: <b>Durée</b>

en: <b>Playback Rate</b>
fr: <b>Vitesse de lecture</b>

en: <qt>There was an error opening media file %1.</qt>
fr: <qt>Problème lors de l'ouverture du fichier multimédia %1.</qt>

en: <i>Unknown</i>
fr: <i>Inconnu</i>

en: Unexpected error when playing file.
fr: Erreur inattendue lors de la lecture du fichier.

en: Error Playing File
fr: Erreur lors de la lecture du fichier

en: &Stylesheet
fr: Feuille de &style

en: &Comments
fr: &Commentaires

en: Intro
fr: Introduction

en: Header
fr: En-tête

en: Footer
fr: Pied de page

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubtitlePositionWidget)
en: Form
fr: Formulaire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPosition)
en: Position/Size
fr: Position / Taille

en: <b>Observations:</b>
fr: <b>Observations :</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
fr: Ligne

[ctx: @title:column]
en: Show Time
fr: Instant d'affichage

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
fr: Instant de masquage

[ctx: @title:column]
en: Duration
fr: Durée

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
fr: Texte

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
fr: Traduction

en: Times
fr: Temps

en: Errors
fr: Erreurs

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
fr: Souligné

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
fr: Barré

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Generating waveform
fr: Génération de la forme d'onde

en: Select Line
fr: Sélectionner la ligne

en: Remove Line
fr: Supprimer la ligne

en: Split Line
fr: Scinder la ligne

en: Set Current Line Show Time
fr: Régler l'instant d'affichage de la ligne courante

en: Set Current Line Hide Time
fr: Régler l'instant de masquage de la ligne courante

en: Unknown
fr: Inconnu

en: The primary subtitle to be edited.
fr: Le sous-titre principal à modifier.

en: The video to be subtitled.
fr: La vidéo à sous-titrer.

en: The translation subtitle to be edited.
    If included, a second pane gets added to the right of the primary subtitle for side-by-side translation.
fr: Le sous-titre de la traduction à éditer.
    S'il est inclus, un deuxième volet est ajouté à droite du sous-titre principal pour la traduction côte à côte.

en: A KDE subtitle editor.
fr: Un éditeur de sous-titres pour KDE.

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Former Maintainer
fr: Ancien mainteneur

en: Patches and Website
fr: Correctifs et site Internet

en: code contributions
fr: Contributions au code

en: code contributions, Arch Linux packaging
fr: Contributions au code, paquet Arch Linux

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
fr: Toutes les personnes qui ont contribué et que j'ai oublié de mentionner

en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Video Player
fr: Lecteur vidéo

en: Styles and Comments
fr: Styles et commentaires

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSubtitlesEncoding), group (General)
en: Default Subtitles Encoding
fr: Encodage des sous-titres par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (TextLineBreak), group (General)
en: Line Break Character
fr: Caractère de saut de ligne

note: i18n: ectx: label, entry (SeekOffsetOnDoubleClick), group (General)
en: Seek Offset On Double Click
fr: Aller au décalage lors d'un double-clic

note: i18n: ectx: label, entry (JumpLineOffset), group (General)
en: Jump to prev/next line offset
fr: Aller au décalage de ligne suivant / précédent

note: i18n: ectx: label, entry (UnpauseOnDoubleClick), group (General)
en: Unpause On Double Click
fr: Reprendre la lecture lors d'un double-clic

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticVideoLoad), group (General)
en: Automatic Video Load
fr: Chargement automatique de la vidéo

note: i18n: ectx: label, entry (LinesQuickShiftAmount), group (General)
en: Lines Quick Shift Amount
fr: Taille de décalage rapide des lignes

note: i18n: ectx: label, entry (GrabbedPositionCompensation), group (General)
en: Grabbed Position Compensation
fr: Compensation en cas de position prise

note: i18n: ectx: label, entry (LineDuration), group (General)
en: Default subtitle line duration
fr: Durée par défaut d'une ligne de sous-titres

note: i18n: ectx: label, entry (LinePause), group (General)
en: Default duration between subtitle lines
fr: Durée par défaut entre deux lignes de sous-titres

note: i18n: ectx: label, entry (MaxCharacters), group (Error Check)
en: Maximum number of characters
fr: Nombre maximum de caractères

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (Error Check)
en: Maximum number of lines
fr: Nombre maximum de lignes

note: i18n: ectx: label, entry (MinDuration), group (Error Check)
en: Minimum duration
fr: Durée minimale

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDuration), group (Error Check)
en: Maximum duration
fr: Durée maximale

note: i18n: ectx: label, entry (MinDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Minimum duration per character
fr: Durée d'affichage minimale par caractère

note: i18n: ectx: label, entry (IdealDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Ideal duration per character
fr: Durée idéale par caractère

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Maximum duration per character
fr: Durée d'affichage maximale par caractère

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Spelling)
en: Default Language
fr: Langue par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultClient), group (Spelling)
en: Default client
fr: Client par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (CheckUppercase), group (Spelling)
en: Check uppercase
fr: Vérifier les majuscules

note: i18n: ectx: label, entry (SkipRunTogether), group (Spelling)
en: Skip Run Together
fr: Ignorer les mots collés

note: i18n: ectx: label, entry (wfInnerColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Inner Color
fr: Couleur interne de la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfOuterColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Outer Color
fr: Couleur externe de la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfSmoothScroll), group (Waveform Widget)
en: Waveform Smooth Scrolling
fr: Défilement progressif de la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll Padding
fr: Marge de défilement automatique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border.
fr: Faire défiler automatiquement la page lorsque la position atteint la marge de défilement (en pourcentage) par rapport au bord de la page.

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan des sous-titres sur la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Color
fr: Couleur de la bordure des sous-titres sur la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorderWidth), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Width
fr: Largeur de la bordure des sous-titres sur la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan des sous-titres sélectionnés sur la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Border Color
fr: Couleur de la bordure des sous-titres sélectionnés sur la forme d'onde

note: i18n: ectx: label, entry (wfFontFamily), group (Waveform Widget) i18n: ectx: label, entry (FontFamily), group (VideoPlayer)
en: Font Family
fr: Famille de polices

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Size
fr: Taille de la police du numéro de sous-titre

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Color
fr: Taille de la police du numéro de sous-titre

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Size
fr: Taille de la police du texte du sous-titre

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Color
fr: Couleur de la police du texte du sous-titre

note: i18n: ectx: label, entry (wfMouseLocation), group (Waveform Widget)
en: Mouse Location Line Color
fr: Couleur de la ligne de l'emplacement de la souris

note: i18n: ectx: label, entry (wfPlayLocation), group (Waveform Widget)
en: Play Location Line Color
fr: Couleur de la ligne de l'emplacement de la lecture

note: i18n: ectx: label, entry (SeekJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Jump length on seek
fr: Longueur du saut lors de l'avancée ou de recul

note: i18n: ectx: label, entry (StepJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Amount of frames to skip when stepping
fr: Quantité de trames à ignorer pendant le pas à pas

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPositionTimeEdit), group (VideoPlayer)
en: Show editable time position
fr: Afficher un champ de modification de la durée

note: i18n: ectx: label, entry (VolumeAmplification), group (VideoPlayer)
en: Volume Amplification
fr: Amplification du volume

note: i18n: ectx: label, entry (FontSize), group (VideoPlayer)
en: Font Size
fr: Taille de la police

note: i18n: ectx: label, entry (FontColor), group (VideoPlayer)
en: Font Color
fr: Couleur de la police

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineColor), group (VideoPlayer)
en: Outline Color
fr: Couleur du contour

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineWidth), group (VideoPlayer)
en: Outline Width
fr: Épaisseur du contour

note: i18n: ectx: label, entry (translateEngine), group (Translation)
en: Last used translate engine
fr: Dernier moteur de traduction utilisé

note: i18n: ectx: label, entry (gctServiceJSON), group (GoogleCloudTranslate)
en: Service Account JSON containing private key
fr: Compte de service « JSON » contenant la clé privée

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangSource), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangSource), group (DeepLTranslate)
en: source language - cached
fr: Langue source - En cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangTrans), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangTrans), group (DeepLTranslate)
en: translation language - cached
fr: Langue de traduction - En cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctAccessToken), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token - cached
fr: Jeton d'accès - en cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenExpires), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token expiry - cached
fr: Expiration du jeton d'accès - En cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenType), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token type - cached
fr: Type de jeton d'accès - En cache

note: i18n: ectx: label, entry (dltAuthKey), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API authentication key
fr: Clé d'authentification pour l'API DeepL

note: i18n: ectx: label, entry (dltApiDomain), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API domain name
fr: Nom de domaine pour l'API DeepL

en: Non-Script Files
fr: Fichiers ne contenant pas un script

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: Path
fr: Emplacement

en: Warning
fr: Avertissement

en: Error
fr: Erreur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
fr: Éditer

en: View
fr: Affichage

en: A script already exists with this name.
    Would you like to enter another name?
fr: Un script avec ce nom existe déjà.
    Voulez-vous saisir un autre nom ?

en: Duplicate filename
fr: Dupliquer un nom de fichier

en: Yes
fr: Oui

en: Create New Script
fr: Créer un nouveau script

en: Script name:
fr: Nom du script :

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
fr: Problème lors de la création du fichier <b>%1</b>.

en: Select Existing Script
fr: Sélectionner un script existant

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
fr: Vous devez saisir un nom non utilisé pour continuer.
    Voulez-vous saisir un autre nom ?

en: Name Already Used
fr: Nom déjà utilisé

en: Rename Script
fr: Renommer le script

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
fr: Problème lors de l'ouverture du fichier <b>%1</b>.

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
fr: Problème lors de la copie du fichier <b>%1</b>.

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
fr: Voulez-vous vraiment envoyer le fichier <b>%1</b> à la corbeille ?

en: Move to Trash
fr: Déplacer vers la corbeille

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
fr: Problème lors de la suppression du fichier <b>%1</b>.

en: Could not launch external editor.
fr: Impossible de lancer l'éditeur externe.

en: Error opening script %1.
fr: Erreur lors de l'ouverture du script %1.

en: Error Running Script
fr: Problème lors de l'exécution du script

en: Path: %1
fr: Emplacement  : %1

en: Tools
fr: Outils

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
fr: Manager de scripts

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
fr: Créer un nouveau fichier script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
fr: Créer...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
fr: Copie un script existant depuis la source spécifiée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
fr: Ajouter...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
fr: Envoie le script sélectionné à la corbeille.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
fr: Ouvre le script sélectionné avec un éditeur externe.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
fr: Exécute le script sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
fr: Exécuter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
fr: Actualise la liste des scripts installés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
fr: Actualiser

note: i18n: ectx: label, entry (acousticModelPath), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Directory containing acoustic model files
fr: Dossier contenant les fichiers de modèle acoustique

note: i18n: ectx: label, entry (trigramModelFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Word trigram language model input file
fr: Fichier d'entrée de modèle linguistique de trigrammes de mots

note: i18n: ectx: label, entry (lexiconFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Main pronunciation dictionary (lexicon) input file
fr: Fichier d'entrée du dictionnaire de prononciation principal (lexique)

note: i18n: ectx: label, entry (vadPostSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Num of silence frames to keep after speech to silence transition
fr: Nombre de trames silencieuses à conserver après la transition parole vers silence

note: i18n: ectx: label, entry (vadPreSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Num of speech frames to keep before silence to speech transition
fr: Nombre de trames de parole à conserver avant la transition silence vers parole

note: i18n: ectx: label, entry (vadStartSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Num of speech frames to trigger VAD from silence to speech
fr: Nombre de trames de parole pour déclencher le VAD du silence vers la parole

note: i18n: ectx: label, entry (vadTreshold), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vadTreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Threshold for decision between noise and silence frames. Log-ratio between signal level and noise level
fr: Seuil de décision entre les trames bruyantes et silencieuses. Rapport logarithmique entre le niveau de signal et le niveau de bruit.

en: Sphinx Dictionaries
fr: Dictionnaires pour Sphinx

en: Trigram Models
fr: Modèles de trigramme

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpModel)
en: Speech Recognition Model
fr: Modèle de reconnaissance vocale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Pronunciation Dictionary (Lexicon)
fr: Dictionnaire de prononciation (lexique)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Trigram Model
fr: Modèle de trigramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Acoustic Model
fr: Modèle acoustique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_modelInfoText)
en: <html><head/><body><p align="center">Acoustic and Language Models can be downloaded from <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>
fr: <html><head/><body><p align="center">Les modèles acoustiques et linguistiques peuvent être téléchargés depuis <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAD)
en: Voice Activity Detection
fr: Détection de l'activité vocale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Noise Threshold
fr: Seuil de bruit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Pre Speech Frames
fr: Trames avant parole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Post Speech Frames
fr: Trames post-parole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Start Speech Frames
fr: Démarrer les trames de parole

en: Recognizing speech
fr: Reconnaissance vocale

en: Abort speech recognition
fr: Abandonner la reconnaissance vocale

en: No speech recognition plugins available
fr: Aucun module externe de reconnaissance vocale disponible

en: Initialization of speech recognition plugin failed
fr: L'initialisation du module externe de reconnaissance vocale a échoué

en: Speech Recognition failed: %2
    Code %1: %3
fr: La reconnaissance vocale a échoué : %2
    Code %1 : %3

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
fr: Traduction

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
fr: &Textes

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
fr: Te&mps

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
fr: E&rreurs

note: i18n: ectx: Menu (video)
en: &Video
fr: &Vidéo

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
fr: Barre d'édition

en: Remote service error %1 %2
    %3
fr: Erreur du service distant %1 %2
    %3

en: HTTP Error %1 - %2
    %3
fr: Erreur HTTP %1 - %2
    %3

en: Network Error %1
    %2
fr: Erreur de réseau %1
    %2

en: DeepL Engine Error
fr: Erreurs du moteur DeepL

en: Autodetect Language
fr: Détecter automatiquement la langue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAuth)
en: Authentication
fr: Authentification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labAuthKey)
en: Authentication Key:
fr: Clé d'authentification :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConnect)
en: Connect
fr: Se connecter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labApiDomain)
en: API Domain:
fr: Domaine d'API :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: You need to <a href="https://www.deepl.com/pro-api">create an account</a> on DeepL website and paste your API authentication key below.
fr: Vous avez besoin de <a href="https://www.deepl.com/pro-api">créer un compte</a> sur le site Internet de DeepL et copier ci-dessous votre clé d'authentification d'API.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSettings)
en: Settings
fr: Configuration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labSource)
en: Source language:
fr: Langue source :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labTranslation)
en: Translate to:
fr: Traduire vers :

en: Google Cloud Engine Error
fr: Erreur du moteur pour Google Cloud

en: Error opening file '%1'
fr: Erreur lors de l'ouverture du fichier %1.

en: Error parsing JSON from file '%1'
fr: Erreur durant l'analyse « JSON» à partir du fichier « %1 »

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServiceJSON)
en: Service Account's Private Key JSON:
fr: Clé privée « JSON » du compte de service :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnLogin)
en: Login
fr: Connexion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: <p>You need to <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">create a Service Account</a> in Google Cloud Console and provide public/private key JSON file below.</p><p>The Service Account needs to be assigned <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> role on IAM page or must be granted access to the Google's Cloud Translation APIs in a different manner.</p>
fr: <p>Vous devez <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">créer un compte de service</a> dans la console de Google Cloud Console et fournir le fichier « JSON » avec les clés publique/privée ci-dessous. </p><p>Le compte de service doit être affecté au rôle <span style=" text-decoration : underline;">Utilisateur de l'API Cloud Translation</span> sur la page « IAM » ou doit être autorisé à accéder aux API de traduction Google Cloud d'une manière différente. </p>

en: Translate
fr: Traduire

en: Translate texts in
fr: Traduire des textes en

en: Translate texts
fr: Traduire des textes

en: Find In
fr: Chercher dans

en: No instances of '%1' found!
fr: Aucune occurrence de « %1 » trouvée !

en: Find
fr: Chercher

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
fr: Fin du sous-titrage atteinte.
    Reprendre au début ?

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
fr: Début de la sélection atteint.
    Reprendre à partir de la fin ?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
fr: Début du sous-titrage atteint.
    Reprendre à partir de la fin ?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
fr: Fin de la sélection atteinte.
    Reprendre à partir du début ?

en: Find/Replace In
fr: Chercher/Remplacer dans

en: Replace
fr: Remplacer

en: Spell Checking
fr: Vérification de l'orthographe

en: Video Stream #%1
fr: Flux vidéo #%1

en: Audio Stream #%1
fr: Canal audio #%1

en: Subtitle Stream #%1
fr: Flux de sous-titres #%1

en: File does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: No suggestions
fr: Pas de suggestions

en: Delete
fr: Supprimer

en: Check Spelling...
fr: Vérifier l'orthographe...

en: Auto Spell Check
fr: Vérification automatique de l'orthographe

en: Allow Tabulations
fr: Autoriser les tabulations
