subtitlecomposer - en to ie translation catalogue (91 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
ie: Predefinit: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
ie: Actual: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
ie: Detecter automaticmen

en: Go to Line
ie: Ear a linea

en: Unbreak Lines
ie: Unir lineas

en: Untitled
ie: Sin nómine

en: Untitled Translation
ie: Traduction sin nómine

en: Pause
ie: Pausar

en: Play
ie: Reproducter

en: Save
ie: Gardar

en: Save As...
ie: Gardar quam...

en: Close
ie: Cluder

en: Close Translation
ie: Cluder li traduction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
ie: Remover

en: Join Lines
ie: Unir lineas

en: Select All
ie: Selecter omni

en: Find...
ie: Trovar...

en: Spelling...
ie: Ortografie...

en: Adjust...
ie: Adjustar...

en: Break Lines...
ie: Rupter lineas...

en: Translate...
ie: Traducter…

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
ie: Assurdar

en: All Text Subtitles
ie: Omni textual subtitules

en: All Files
ie: Omni files

en: Media Files
ie: Files de medies

en: Video Files
ie: Video-files

en: Audio Files
ie: Audio-files

en: Format: %1
ie: Formate: %1

en: Encoding: %1
ie: Codification: %1

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
ie: Primari

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
ie: Traduction

en: General Settings
ie: General parametres

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
ie: Ortografie

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
ie: Und-forma

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
ie: Reproductor de video

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
ie: Textus

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
ie:  lineas

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
ie:  caracteres

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_IdealDurationPerCharacter)
en:  ch/sec
ie:  c/sec

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
ie: Conduida

note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, kcfg_TextLineBreak) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TextLineBreak)
en: UNIX (LF)
ie: Unix (LF)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
ie: Rapid actiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
ie: Amplification de volúmine:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
ie: Subtitules

en: Remove Lines
ie: Remover lineas

en: Adjust Lines
ie: Adjustar lineas

en: Sort
ie: Órdinar

en: Lower Case
ie: A minuscules

en: Upper Case
ie: A majuscules

en: Title Case
ie: Quam In Titul

en: Sentence Case
ie: Quam in frase

en: Break Lines
ie: Rupter lineas

en: Untranslated text
ie: Íntraductet textu

en: Adjust
ie: Adjustar

en: Change Case
ie: Majuscules/minuscules

en: Lower case
ie: A minuscules

en: Upper case
ie: A majuscules

en: Title case
ie: Quam In Titul

en: Sentence case
ie: Quam in frase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
ie: Codification

en: Path:
ie: Rute:

en: Subtitle
ie: Subtitul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
ie: S&imboles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
ie: Sequent image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
ie: Interrupter

en: <b>Length</b>
ie: <b>Duration</b>

en: <i>Unknown</i>
ie: <i>Ínconosset</i>

en: &Stylesheet
ie: Folie de &stiles

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
ie: Linea

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
ie: Textu

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
ie: Traduction

en: Styles
ie: Stiles

en: Errors
ie: Errores

en: Cut
ie: Exciser

en: Copy
ie: Copiar

en: Paste
ie: Collar

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
ie: Traduction

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ie: R&edacter

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
ie: &Textus

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
ie: St&iles

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
ie: &Positiones

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
ie: E&rrores

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
ie: U&tensiles

en: Translate
ie: Traducter

en: Find
ie: Trovar

en: Spell Checking
ie: Control de ortografie

en: Suggestions
ie: Suggestiones

en: Ignore
ie: Ignorar

en: Add to Dictionary
ie: Adjuncter al dictionarium

en: No suggestions
ie: Null suggestiones

en: Check Spelling...
ie: Controlar ortografie...
