subtitlecomposer - en to it translation catalogue (720 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
it: Predefinito: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
it: Corrente: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
it: Rilevamento automatico

en: Go to Line
it: Vai alla riga

en: &Go to line:
it: Vai alla ri&ga:

en: Maximize Durations
it: Massimizza la durata

en: Unbreak Lines
it: Riunisci righe

en: Simplify Spaces
it: Semplifica spaziature

en: Open Video
it: Apri vídeo

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Untitled Translation
it: Traduzione senza titolo

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Seek backwards 1 second | Seek backwards %1 seconds
it[0]: Cerca indietro di %1 secondi
it[1]: Cerca indietro di %1 secondi

en: Seek forwards 1 second | Seek forwards %1 seconds
it[0]: Cerca in avanti di %1 secondi
it[1]: Cerca in avanti di %1 secondi

en: Shift %2%1 millisecond | Shift %2%1 milliseconds
it[0]: Sposta di %2%1 millisecondi
it[1]: Sposta di %2%1 millisecondi

en: Shift selected lines %2%1 millisecond | Shift selected lines %2%1 milliseconds
it[0]: Sposta le righe selezionate di %2%1 millisecondi
it[1]: Sposta le righe selezionate di %2%1 millisecondi

en: Exit the application
it: Esci dall'applicazione

en: Configure Subtitle Composer
it: Configura Subtitle Composer

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
it: Nuovo

en: Create an empty subtitle
it: Crea un nuovo file di sottotitoli

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
it: Apri sottotitoli...

en: Open subtitle file
it: Apri file di sottotitoli

en: Reload As...
it: Ricarica come...

en: Reload opened file with a different encoding
it: Ricarica file di sottotitoli con una codifica diversa

[ctx: @action:inmenu Open rencently used subtitle file]
en: Open &Recent Subtitle
it: Apri sottotitoli &recenti

en: Save
it: Salva

en: Save opened subtitle
it: Salva sottotitoli aperti

en: Save As...
it: Salva come...

en: Save opened subtitle with different settings
it: Salva sottotitoli aperti con impostazioni diverse

en: Close
it: Chiudi

en: Close opened subtitle
it: Chiudi sottotitoli aperti

en: New Translation
it: Nuova traduzione

en: Create an empty translation subtitle
it: Crea un sottotitolo vuoto

en: Open Translation...
it: Apri traduzione...

en: Open translation subtitle file
it: Apri file di sottotitoli

en: Reload Translation As...
it: Ricarica traduzione come...

en: Reload opened translation file with a different encoding
it: Ricarica file di traduzione sottotitoli con una codifica diversa

en: Open &Recent Translation
it: Apri traduzioni &recenti

en: Save Translation
it: Salva traduzione

en: Save opened translation subtitle
it: Salva traduzione sottotitoli aperta

en: Save Translation As...
it: Salva traduzione come...

en: Save opened translation subtitle with different settings
it: Salva traduzione sottotitoli aperta con impostazioni diverse

en: Close Translation
it: Chiudi traduzione

en: Close opened translation subtitle
it: Chiudi traduzione sottotitoli aperta

en: Split Subtitle...
it: Dividi sottotitolo...

en: Split the opened subtitle in two parts
it: Divide il sottotitolo aperto in due parti

en: Join Subtitles...
it: Unisci sottotitoli...

en: Append to the opened subtitle another one
it: Aggiungere un altro sottotitolo a quello aperto

en: Insert Before
it: Inserisci prima

en: Insert empty line before current one
it: Inserisci una riga vuota prima di quella corrente

en: Insert After
it: Inserisci dopo

en: Insert empty line after current one
it: Inserisci una riga vuota dopo quella corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove selected lines
it: Elimina le righe selezionate

en: Split Lines
it: Dividi righe

en: Split selected lines
it: Dividi le righe selezionate

en: Join Lines
it: Unisci righe

en: Join selected lines
it: Unisci le righe selezionate

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all lines
it: Seleziona tutte le righe

en: Go to Line...
it: Vai alla riga...

en: Go to specified line
it: Vai alla riga specificata

en: Find...
it: Cerca...

en: Find occurrences of strings or regular expressions
it: Cerca le occorrenze di una stringa o espressione regolare

en: Find Next
it: Cerca occorrenza successiva

en: Find next occurrence of string or regular expression
it: Cerca occorrenza successiva della stringa o espressione regolare

en: Find Previous
it: Cerca occorrenza precedente

en: Find previous occurrence of string or regular expression
it: Cerca occorrenza precedente della stringa o espressione regolare

en: Replace...
it: Sostituisci...

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
it: Sostituisci le occorrenze delle stringhe o le espressioni regolari

en: Retrocede current line
it: Retrocedi riga attiva

en: Makes the line before the current one active
it: Rendi attiva la riga precedente a quella attuale

en: Advance current line
it: Avanza alla riga successiva

en: Makes the line after the current one active
it: Rendi attiva la riga successiva a quella attuale

en: Detect Errors...
it: Rileva errori...

en: Detect errors in the current subtitle
it: Rileva errori nei sottotitoli correnti

en: Clear Errors/Marks
it: Pulisci errori/marcature

en: Clear detected errors and marks in the current subtitle
it: Pulisce gli errori e le marcature rilevate nei sottotitoli correnti

en: Select Next Error/Mark
it: Seleziona errore/marcatura successivi

en: Select next line with error or mark
it: Seleziona la riga successiva con un errore o una marcatura

en: Select Previous Error/Mark
it: Seleziona errore/marcatura precedenti

en: Select previous line with error or mark
it: Seleziona la riga precedente con un errore o una marcatura

en: Spelling...
it: Controllo ortografico...

en: Check lines spelling
it: Controllo ortografico sulle righe

en: Toggle Mark
it: Seleziona

en: Toggle mark on selected lines
it: Attiva/disattiva marcature sulle righe selezionate

en: Toggle Bold
it: Attiva/disattiva grassetto

en: Toggle selected lines bold attribute
it: Attiva/disattiva grassetto delle righe selezionate

en: Toggle Italic
it: Attiva Italic

en: Toggle selected lines italic attribute
it: Alterna italico nelle righe selezionate

en: Toggle Underline
it: Attiva/disattiva sottolineato

en: Toggle selected lines underline attribute
it: Attiva/disattiva sottolineato nelle righe selezionate

en: Toggle Strike Through
it: Attiva/disattiva barrato

en: Toggle selected lines strike through attribute
it: Attiva/disattiva barrato nelle righe selezionate

en: Change Text Color
it: Modifica colore del testo

en: Change text color of selected lines
it: Modifica il colore del testo nelle righe selezionate

en: Shift...
it: Sposta...

en: Shift lines an specified amount of time
it: Sposta righe di un determinato periodo di tempo

en: Adjust...
it: Aggiusta...

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
it: Aggiusta tutte le righe in modo lineare ad un intervallo specifico

en: Change Frame Rate...
it: Modifica frequenza dei fotogrammi...

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
it: Adatta le righe dei sottotitoli in base al numero di fotogrammi al secondo

en: Enforce Duration Limits...
it: Forza i limiti di durata...

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
it: Forza minimo e/o massimo limite di durata delle righe

en: Set Automatic Durations...
it: Imposta durata automatica...

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
it: Imposta la durata della riga in base alla quantità di lettere, parole e interruzioni di riga

en: Maximize Durations...
it: Massimizza le durate...

en: Extend lines durations up to their next lines show time
it: Estendi la durata delle righe fino al tempo di visualizzazione delle successive

en: Fix Overlapping Times...
it: Correggi intervalli sovrapposti...

en: Fix lines overlapping times
it: Correggi intervalli sovrapposti della visualizzazione delle righe

en: Synchronize with Subtitle...
it: Sincronizza con sottotitoli...

en: Copy timing information from another subtitle
it: Copia le informazioni sui tempi da un altro sottotitolo

en: Break Lines...
it: Interrompi righe...

en: Automatically set line breaks
it: Imposta automaticamente le interruzioni di riga

en: Unbreak Lines...
it: Riunisci righe...

en: Remove line breaks from lines
it: Rimuovi le interruzioni di riga dalle righe

en: Simplify Spaces...
it: Semplifica le spaziature...

en: Remove unneeded spaces from lines
it: Elimina spazi non necessari dalle righe

en: Change Case...
it: Modifica maiuscole/minuscole...

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
it: Modifica il testo delle righe in maiuscole, minuscole, maiuscole sui titoli o sulle parole principali

en: Fix Punctuation...
it: Correggi punteggiatura...

en: Fix punctuation errors in lines
it: Correggi errori di punteggiatura nelle righe

en: Translate...
it: Traduci...

en: Translate lines texts using Google services
it: Traduci righe utilizzando i servizi di Google

en: Edit Line in Place
it: Modifica riga sul posto

en: Edit current line text in place
it: Modifica riga corrente sul posto

en: Open Video...
it: Apri video...

en: Open video file
it: Apri file video

en: Open &Recent Video
it: Apri video &recente

en: Import Subtitle Stream
it: Importa file di sottotitoli

en: Import subtitle stream into subtitle editor
it: Importa una traccia di sottotitoli nell'editor di sottotitoli

en: Recognize Speech
it: Riconoscimento vocale

en: Recognize speech in audio stream
it: Riconosce il parlato nella traccia audio

en: Close Video
it: Chiudi video

en: Close video file
it: Chiudi file video

en: Full Screen Mode
it: Modalità a schermo intero

en: Toggle full screen mode
it: Attiva/disattiva schermo intero

en: Stop
it: Ferma

en: Stop video playback
it: Ferma la riproduzione video

en: Toggle video playing/paused
it: Attiva/disattiva la riproduzione video

en: Seek Backward
it: Cerca indietro

en: Seek Forward
it: Cerca in avanti

en: Frame Step Backward
it: Indietro di un fotogramma

en: Frame Step Forward
it: Avanti di un fotogramma

en: Seek to Previous Line
it: Vai alla riga precedente

en: Seek to previous subtitle line show time
it: Vai al tempo di visualizzazione della riga precedente

en: Increase media play rate
it: Aumenta la velocità di riproduzione

en: Increase media playback rate
it: Incrementa la velocità di riproduzione del contenuto multimediale

en: Decrease media play rate
it: Diminuisci la velocità di riproduzione

en: Decrease media playback rate
it: Diminuisci la velocità di riproduzione del contenuto multimediale

en: Play Current Line and Pause
it: Riproduci la riga corrente e fermati

en: Seek to selected subtitle line show time, play it and then pause
it: Vai al tempo di visualizzazione della riga di sottotitolo selezionata, riproducila e quindi fermati

en: Seek to Current Line
it: Vai alla riga corrente

en: Seek to selected subtitle line show time
it: Vai al tempo di visualizzazione della riga selezionata

en: Seek to Next Line
it: Vai alla riga successiva

en: Seek to next subtitle line show time
it: Vai al tempo di visualizzazione della riga successiva

en: Set Line Show Time to Video Position
it: Imposta tempo di visualizzazione della riga corrente alla posizione nel video

en: Set current line show time to video position
it: Imposta tempo di visualizzazione della riga corrente in base alla posizione nel video

en: Set Line Hide Time to Video Position
it: Imposta tempo per nascondere la riga corrente alla posizione nel video

en: Set current line hide time to video position
it: Imposta tempo per nascondere la riga corrente in base alla posizione nel video

en: Shift Current Line to Video Position
it: Passa la riga corrente alla posizione nel video

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
it: Assegna l'orario di visualizzazione della riga attiva alla posizione del video spostando in maniera analoga tutte le righe

en: Current Line Follows Video
it: Vincola la riga corrente alla posizione del video

en: Make current line follow the playing video position
it: Vincola la riga corrente a seguire la posizione del video durante la riproduzione

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
it: Disattiva audio

en: Enable/disable playback sound
it: Attiva/disattiva la riproduzione audio

en: Increase Volume
it: Aumenta il volume

en: Increase volume by 5%
it: Aumenta il volume del 5%

en: Decrease Volume
it: Diminuisci il volume

en: Decrease volume by 5%
it: Diminuisci il volume del 5%

en: Audio Streams
it: Tracce Audio

en: Select active audio stream
it: Seleziona la traccia audio attiva

en: Increase Font Size
it: Aumenta la dimensione dei caratteri

en: Increase subtitles font size by 1 point
it: Aumenta di 1 punto la dimensione dei caratteri dei sottotitoli

en: Decrease Font Size
it: Diminuisci dimensione carattere

en: Decrease subtitles font size by 1 point
it: Diminuisci di 1 punto la dimensione dei caratteri dei sottotitoli

en: Displayed Subtitle Text
it: Visualizza testo del sottotitolo

en: Select visible subtitle text
it: Seleziona testo visibile del sottotitolo

en: Toggle Anchor
it: Attiva/disattiva ancoraggio

en: (Un)Anchor current line's show time to timeline (Editing anchored line's show time will stretch/compact the timeline between adjacent anchors)
it: (Dis)ancora il tempo di visualizzazione della riga attuale alla linea temporale (la modifica del tempo di visualizzazione di una riga ancorata allargherà/compatterà la linea temporale tra ancore adiacenti)

en: Remove All Anchors
it: Rimuovi tutte le ancore

en: Unanchor show time from the timeline on all anchored lines
it: Disancora il tempo di visualizzazione dalla linea temporale per tutte le righe ancorate

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
it: Gestore degli script...

en: Manage user scripts
it: Gestisci script utente

en: Waveform Zoom In
it: Zoom in avanti forma d'onda

en: Waveform Zoom Out
it: Zoom indietro forma d'onda

en: Waveform Auto Scroll
it: Scorrimento automatico Forma d'Onda

en: Waveform display will automatically scroll to video position
it: La forma d'onda scorrerà automaticamente alla posizione video

en: All Text Subtitles
it: Tutti i sottotitoli testuali

en: All Image Subtitles
it: Tutti i sottotitoli immagine

en: All Files
it: Tutti i file

en: Media Files
it: File multimediali

en: Video Files
it: File video

en: Audio Files
it: File audio

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
it: L'azione richiesta porterebbe ad avere nello stesso file sia i sottotitoli che la traduzione causando una perdita di informazioni durante il salvataggio.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Conflicting Subtitle Files
it: File dei sottotitoli in conflitto

en: Open Subtitle
it: Apri sottotitoli

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
it: <qt>Non è possibile importare i sottotitoli.<br/>Il problema potrebbe essere dovuto ad una codifica errata dei caratteri.</qt>

en: Format: %1
it: Formato: %1

en: Encoding: %1
it: Codifica: %1

en: There was an error saving the subtitle.
it: C'è stato un errore durante il salvataggio dei sottotitoli.

en: Save Subtitle
it: Salva sottotitoli

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
it: La traduzione corrente ha delle modifiche non salvate.
    Vuoi salvare?

en: Close Translation Subtitle
it: Chiudi i sottotitoli tradotti

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
it: I sottotitoli correnti hanno delle modifiche non salvate.
    Vuoi salvare?

en: Close Subtitle
it: Chiudi sottotitoli

en: Open Translation Subtitle
it: Apri traduzione sottotitoli

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
it: Testo primario

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
it: Traduzione

en: There was an error saving the translation subtitle.
it: C'è stato un errore durante il salvataggio dei sottotitoli tradotti.

en: Save Translation Subtitle
it: Salva traduzione sottotitoli

[ctx: Suffix added to split subtitles]
en: split
it: diviso

en: Could not write the split subtitle file.
it: Impossibile scrivere il file dei sottotitoli divisi.

en: Could not write the split subtitle translation file.
it: Impossibile scrivere il file diviso dei sottotitoli tradotti.

en: Could not read the subtitle file to append.
it: Impossibile leggere il file dei sottotitoli da aggiungere.

en: The specified time does not split the subtitles.
it: Il tempo indicato non divide i sottotitoli.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split part was saved as %1.
it: Impossibile aprire una nuova finestra di Subtitle Composer.
    La parte divisa è stata salvata come %1.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split parts were saved as %1 and %2.
it: Impossibile aprire una nuova finestra di Subtitle Composer.
    Le parti divise sono state salvate come %1 e %2.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
it: Il sottotitolo di riferimento deve avere più di una riga per poter procedere.

en: Could not parse the reference subtitle file.
it: Impossibile interpretare il file dei sottotitoli di riferimento.

[ctx: @title General settings]
en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

[ctx: @title Error check settings]
en: Error Check
it: Controllo errori

en: Error Check Settings
it: Impostazioni del controllo errori

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
it: Controllo ortografico

en: Spelling Settings
it: Impostazioni del controllo ortografico

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
it: Forma d'onda

en: Waveform settings
it: Impostazioni forma d'onda

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
it: Lettore video

en: Video Player Settings
it: Impostazioni lettore video

[ctx: @title Speech recognition backend settings]
en: %1 backend settings
it: %1 impostazioni di backend

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
it: Testi

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
it:  righe

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
it:  caratteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
it: Numero massimo di caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
it: Numero massimo di righe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Absolute Durations
it: Durate assolute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MaxDurationPerCharacter)
en: Maximum duration:
it: Durata massima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MinDurationPerCharacter)
en: Minimum duration:
it: Durata minima:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Relative Durations
it: Durate Relative

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_IdealDurationPerCharacter)
en:  ms/char
it:  ms/carattere

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_IdealDurationPerCharacter)
en:  ch/sec
it:  caratt/sec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_IdealDurationPerCharacter)
en: Ideal duration:
it: Durata ideale:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
it: Comportamento

note: i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed)
en: Automatically clear fixed errors
it: Rimuovi automaticamente gli errori corretti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
it: Generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticVideoLoad)
en: Automatically load video file when opening a subtitle
it: Carica automaticamente il file video all'apertura dei sottotitoli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_DefaultSubtitlesEncoding)
en: Defau&lt subtitles encoding:
it: Codifica predefinita per i sottotito&li

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_TextLineBreak)
en: Line break character:
it: Carattere di interruzione riga:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitleLine)
en: Subtitle Line
it: Riga di sottotitolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LineDuration)
en: Default subtitle line duration:
it: Durata predefinita riga di sottotitoli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On double click, &jump to show time minus:
it: Doppio clic, &salta per mostrare tempo minore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LinePause)
en: Default pause between subtitle lines:
it: Durata predefinita tra righe di un sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ju&mp to prev/next line offset:
it: Salta all'offset della riga precedente/successiva:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
it: Azioni rapide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Compensation for captured &video times:
it: Compensazione per acquisizione dei tempi da &video:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ti&me shift for selected lines:
it: Sposta&mento orario per le righe selezionate:

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
it: <p>La rapida volpe bruna<br/>salta oltre il pigro cane</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UnpauseOnDoubleClick)
en: Resume playback after line double click
it: Riprendi la riproduzione dopo un doppio clic sulla riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_SeekJumpLength)
en: Seconds to &jump on seek:
it: Secondi da sa&ltare in riposizionamento:

note: i18n: ectx: label, entry (VideoAutoPlay), group (VideoPlayer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VideoAutoPlay)
en: Start playing video when loaded
it: Riproduci video quando caricato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
it: Mostra controllo di modifica posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_StepJumpLength)
en: Fra&me step amount:
it: Valore del passo del fotogra&mma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
it: Amplificazione del volume:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
it: Sottotitoli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineColor)
en: Outline color:
it: Colore contorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
it: Colore del te&sto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
it: Famiglia di caratteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineWidth)
en: Outline width:
it: Spessore del contorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
it: &Dimensione carattere:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpPreview)
en: Subtitles Preview
it: Anteprima dei sottotitoli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Waveform Display
it: Visualizza forma d'onda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
it: Scorrimento fluido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
it: Colore contorno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
it: Colore principale:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border
it: Scorri automaticamente la pagina quando la posizione di riproduzione raggiunge la distanza ScrollPadding (percentuale) dal bordo della pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Auto Scroll Padding:
it: Scorrimento automatico:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Subtitle Display
it: Visualizzazione sottotitolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Subtitle border color:
it: Colore del bordo del sottotitolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Selected background color:
it: Scegli il colore dello sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Subtitle border width:
it: Spessore del bordo del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Subtitle background color:
it: Colore dello sfondo del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Selected border color:
it: Colore del bordo selezionato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text Font and Colors
it: Carattere e colori del testo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Subtitle font family:
it: Famiglia di caratteri del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Subtitle number font size:
it: Dimensione carattere del numero del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubNumberFontSize) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubTextFontSize)
en:  pt
it:  punti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Subtitle Number Color
it: Colore del numero del sottotitolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Subtitle text font size:
it: Dimensione carattere del testo del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Subtitle Text Color:
it: Colore del testo del sottotitolo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Line Indicators
it: Indicatori di riga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Player position color:
it: Colore della posizione del lettore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Mouse indicator color:
it: Colore dell'indicatore del mouse:

en: Set Primary Data
it: Imposta dati primari

en: Clear Primary Text Data
it: Cancella i dati del testo principale

en: Set Secondary Data
it: Imposta dati secondari

en: Clear Secondary Text Data
it: Cancella dati di testo secondari

en: Change Frame Rate
it: Modifica frequenza dei fotogrammi

en: Insert Line
it: Inserisci riga

en: Remove Lines
it: Rimuovi righe

en: Shift Lines
it: Sposta righe

en: Adjust Lines
it: Aggiusta righe

en: Sort
it: Ordina

en: Enforce Duration Limits
it: Forza i limiti di durata

en: Set Automatic Durations
it: Imposta durata automatica

en: Fix Overlapping Times
it: Correggi tempi sovrapposti

en: Fix Lines Punctuation
it: Correggi punteggiature righe

en: Lower Case
it: Converti in minuscolo

en: Upper Case
it: Converti in maiuscolo

en: Title Case
it: Iniziali in maiuscolo

en: Sentence Case
it: Maiuscolo a inizio frase

en: Break Lines
it: Interrompi righe

en: Synchronize Subtitles
it: Sincronizza sottotitoli

en: Join Subtitles
it: Unisci sottotitoli

en: Split Subtitles
it: Dividi sottotitoli

en: Toggle Lines Style
it: Alterna stile delle righe

en: Change Lines Text Color
it: Modifica colore testo delle righe

en: Set Lines Mark
it: Imposta marcatori delle righe

en: Clear Lines Mark
it: Rimuovi marcatori delle righe

en: Toggle Lines Mark
it: Alterna stile delle righe

en: Clear Line Errors
it: Cancella errori delle righe

en: Check Lines Errors
it: Controlla errori delle righe

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Too many characters
it: Troppi caratteri

en: Too many lines
it: Troppe righe

en: Unnecessary white space
it: Spazio bianco non necessario

en: Unnecessary dash
it: Trattino non necessario

en: Capital letter after continuation ellipsis
it: Maiuscola dopo i puntini di sospensione

en: Too long duration per character
it: Durata troppo lunga per singolo carattere

en: Too short duration per character
it: Durata troppo corta per singolo carattere

en: Too long duration
it: Durata troppo lunga

en: Too short duration
it: Durata troppo breve

en: Overlapping times
it: Tempi sovrapposti

en: Untranslated text
it: Testo non tradotto

en: User mark
it: Marcatore utente

en: Has no primary text.
it: Non ha testo principale.

en: Has no translation text.
it: Non ha testo tradotto.

en: Has too many characters in primary text (1 char). | Has too many characters in primary text (%1 chars).
it[0]: Troppi caratteri nel testo principale (1 carattere).
it[1]: Troppi caratteri nel testo principale (%1 caratteri).

en: Has too many characters in translation text (1 char). | Has too many characters in translation text (%1 chars).
it[0]: Troppi caratteri nel testo da tradurre (1 carattere).
it[1]: Troppi caratteri nel testo da tradurre (%1 caratteri).

en: Has too many lines in primary text (1 line). | Has too many lines in primary text (%1 lines).
it[0]: Troppe righe nel testo principale (1 riga).
it[1]: Troppe righe nel testo principale (%1 righe).

en: Has too many lines in translation text (1 line). | Has too many lines in translation text (%1 lines).
it[0]: Troppe righe nel testo da tradurre (1 riga).
it[1]: Troppe righe nel testo da tradurre (%1 righe).

en: Has unnecessary spaces in primary text.
it: Spazi superflui nel testo principale.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
it: Spazi superflui nel testo da tradurre.

en: Has unnecessary dash in primary text.
it: Trattini superflui nel testo principale.

en: Has unnecessary dash in translation text.
it: Trattini superflui nel testo da tradurre.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
it: Maiuscola dopo i puntini di sospensione nel testo principale.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
it: Maiuscola dopo i puntini di sospensione nel testo da tradurre.

en: Has too long duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too long duration per character in primary text (%1 msecs/char).
it[0]: Durata troppo lunga per singolo carattere nel testo principale (1 msec/carattere).
it[1]: Durata troppo lunga per singolo carattere nel testo principale (%1 msec/carattere).

en: Has too long duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too long duration per character in translation text (%1 msecs/char).
it[0]: Durata troppo lunga per singolo carattere nel testo da tradurre (1 msec/carattere).
it[1]: Durata troppo lunga per singolo carattere nel testo da tradurre (%1 msec/carattere).

en: Has too short duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too short duration per character in primary text (%1 msecs/char).
it[0]: Durata troppo breve per singolo carattere nel testo principale (1 msec/carattere).
it[1]: Durata troppo breve per singolo carattere nel testo principale (%1 msec/carattere).

en: Has too short duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too short duration per character in translation text (%1 msecs/char).
it[0]: Durata troppo breve per singolo carattere nel testo da tradurre (1 msec/carattere).
it[1]: Durata troppo breve per singolo carattere nel testo da tradurre (%1 msec/carattere).

en: Has too long duration (1 msec). | Has too long duration (%1 msecs).
it[0]: Durata troppo lunga (1 msec).
it[1]: Durata troppo lunga (%1 msec).

en: Has too short duration (1 msec). | Has too short duration (%1 msecs).
it[0]: Durata troppo breve (1 msec).
it[1]: Durata troppo breve (%1 msec).

en: Overlaps with next line.
it: Si sovrappone alla riga successiva.

en: Has untranslated text.
it: Testo non tradotto.

en: Has user mark.
it: Contiene un segno utente.

en: Set Line Show Time
it: Imposta tempo di visualizzazione riga

en: Set Line Hide Time
it: Imposta tempo per nascondere riga

en: Set Line Times
it: Imposta tempi riga

en: Shift Line Times
it: Sposta tempi riga

en: Adjust Line Times
it: Aggiusta tempi riga

en: Set Frame Rate
it: Imposta frequenza dei fotogrammi

en: Insert Lines
it: Inserisci righe

en: Move Line
it: Sposta riga

en: Swap Texts
it: Scambia testi

en: Change stylesheet
it: Modifica foglio di stile

en: Set Line Text
it: Imposta testo riga

en: Set Line Secondary Text
it: Imposta testo secondario di riga

en: Set Line Errors
it: Imposta errori di riga

en: Target >>
it: Obiettivo >>

en: Target <<
it: Obiettivo <<

en: All lines
it: Tutte le righe

en: Selected lines
it: Righe selezionate

en: All lines from first selected
it: Tutte le righe dalla prima selezionata

en: All lines up to last selected
it: Tutte le righe fino all'ultima selezionata

en: Both subtitles
it: Entrambi i sottotitoli

en: Primary subtitle
it: Sottotitolo principale

en: Translation subtitle
it: Sottotitolo della traduzione

en: Apply to
it: Applica a

en: Adjust
it: Regola

[ctx: @title:group]
en: New Times
it: Nuova temporizzazione

en: First spoken line:
it: Prima riga parlata:

en: Last spoken line:
it: Ultima riga parlata:

[ctx: @title:group]
en: Settings
it: Impostazioni

en: Milliseconds per line:
it: Millisecondi per riga:

en: Milliseconds per word:
it: Millisecondi per parola:

en: Milliseconds per character:
it: Millisecondi per carattere:

en: Prevent overlapping
it: Evita sovrapposizioni

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
it: Calcolo della durata

en: Use primary text
it: Usa il testo principale

en: Use translation text
it: Usa il testo della traduzione

en: Calculate both and use maximum
it: Calcola entrambi ed usa il massimo

en: Current frame rate:
it: Velocità dei fotogrammi corrente:

en: New frame rate:
it: Nuovo frame rate:

en: Change Case
it: Modifica maiuscole/minuscole

[ctx: @title:group]
en: Change To
it: Modifica in

en: Lower case
it: Minuscolo

en: Upper case
it: Maiuscolo

en: Title case
it: Maiuscolo sulle parole principali

en: Sentence case
it: Maiuscolo sulla frase

en: Convert to lower case first
it: Converti prima in minuscolo

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
it: Durata minima

en: Expand duration to:
it: Estendi la durata a:

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
it: Durata massima

en: Shrink duration to:
it: Riduci la durata a:

[ctx: Text encoding detected with n% confidence.]
en: %1 (%2% confidence)
it: %1 (fiducia del %2%)

en: Detected
it: Trovato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EncodingDetectDialog)
en: Confirm detected subtitle encoding
it: Conferma la codifica dei sottotitoli rilevata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
it: Codifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
it: Anteprima

en:  msecs
it:  msec

en: Minimum interval between lines:
it: Intervallo minimo tra le righe:

en: Fix Punctuation
it: Correggi la punteggiatura

en: Fix and cleanup spaces
it: Correggi ed elimina gli spazi

en: Fix quotes and double quotes
it: Correggi virgolette e doppi apici

en: Fix English 'I' pronoun
it: Correggi il pronome inglese «I»

en: Add ellipsis indicating non finished lines
it: Aggiungi puntini di sospensione per indicare le righe non finite

en: Insert Line Before Current
it: Inserisci riga prima della corrente

en: Insert Line After Current
it: Inserisci riga dopo la corrente

en: Insert Into
it: Inserisci in

en: Shift subtitle forwards before append
it: Sposta sottotitoli in avanti prima di aggiungere

en: Set from video length
it: Imposta in base alla lunghezza del video

en: Remove Selected Lines
it: Rimuovi le righe selezionate

en: Remove From
it: Rimuovi da

en: Path:
it: Percorso:

en: Select subtitle
it: Seleziona sottotitolo

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Shift
it: Sposta

[ctx: @title:group]
en: Shifting
it: Spostamento

en: Forwards (+)
it: Sposta avanti (+)

en: Backwards (−)
it: Sposta indietro (-)

en: Minimum length for line break:
it: Lunghezza minima per le interruzioni di riga:

en: Split Subtitle
it: Dividi sottotitolo

en: Split time:
it: Dividi tempi:

en: Shift new part backwards after split
it: Sposta la nuova parte indietro dopo la divisione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labClass)
en: Space separated list of CSS classes:
it: Elenco, separato da spazi, di classi CSS:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, classList)
en: Class
it: Classe

en: Default Color
it: Colore predefinito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labVoice)
en: Person name or voice title:
it: Nome persona o titolo voce:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice
it: Voce

en: Synchronize with Subtitle
it: Sincronizza con sottotitolo

en: Reference Subtitle
it: Sottotitolo di riferimento

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
it: Modalità di sincronizzazione

en: Adjust to reference's first and last lines
it: Regola in base alla prima ed ultima riga di riferimento

en: Copy timing information from reference line by line
it: Copia le informazioni sui tempi dalla riga di riferimento per riga

en: Find Error
it: Cerca errore

en: No errors matching given criteria were found!
it: Nessun errore è stato trovato con i criteri specificati.

[ctx: @title:group]
en: Errors to Find
it: Errori da cercare

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
it: Varie

en: Clear other errors
it: Cancella altri errori

en: Clear user marks
it: Rimuovi marcatori utente

en: Search in
it: Cerca in

en: Available errors
it: Errori trovati

en: Select None
it: Nessuna selezione

en: Importing Subtitle Stream
it: Importa traccia di sottotitoli

en: Subtitle demux failed %1: %2
    %3
it: Demux sottotitoli non riuscito %1: %2
    %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputInitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputProcessDialog)
en: VobSub Import
it: Importa VobSub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStream)
en: Stream / Language
it: Traccia/lingua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPostProc)
en: Post Processing
it: Post-elaborazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceNumber)
en: Fix space between numbers
it: Correggi spazio tra i numeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpacePunct)
en: Fix space around punctuation (.,;:?!)
it: Correggi spazio tra la punteggiatura (.,;:?!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceParen)
en: Fix space around quotes and parentheses ("()[]{})
it: Correggi spazio tra virgolette e parentesi ("()[]{})

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppAposQuote)
en: Fix double apostrophes/quotes
it: Correggi apostrofi/virgolette doppie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppCharsOCR)
en: Fix i <-> l, 0 <-> O mistakes
it: Correggi errori i <-> l, 0 <-> O

en: VobSub Error
it: Errore VobSub

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpText)
en: Enter character(s)
it: Inserisci carattere/i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
it: S&imboli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, symbolCount)
en: Up/Down: change value
it: Su/giù: modifica valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOk)
en: OK
it: Ok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Ctrl+Shift+Left
it: Ctrl+Shift+Sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Prev Image
it: Immagine precedente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Ctrl+Left
it: Ctrl+Sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Prev Symbol
it: Simbolo precedente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Ctrl+Right
it: Ctrl+Destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Next Symbol
it: Simbolo successivo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Ctrl+Shift+Right
it: Ctrl+Shift+Destra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
it: Immagine successiva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
it: Interrompi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPreview)
en: Subtitle Image
it: Immagine sottotitolo

en: <b>Show</b>
it: <b>Visualizza</b>

en: <b>Hide</b>
it: <b>Nascondi</b>

en: <b>Duration</b>
it: <b>Durata</b>

en: Change Voice Tag
it: Modifica etichetta voce

en: Change Class Tag
it: Modifica etichetta classe

en: No current line
it: Nessuna riga selezionata

en: chars
it:  caratteri

en: ms/char
it: ms/carattere

en: chars/sec
it: caratt/sec

en: <b>Position</b>
it: <b>Posizione</b>

en: <b>Length</b>
it: <b>Lunghezza</b>

en: <b>Playback Rate</b>
it: <b>Velocità di Riproduzione</b>

en: <qt>There was an error opening media file %1.</qt>
it: <qt>C'è stato un errore durante l'apertura del file multimediale %1</qt>

en: <i>Unknown</i>
it: <i>Sconosciuto</i>

en: Unexpected error when playing file.
it: Errore inaspettato durante la riproduzione del file.

en: Error Playing File
it: Errore durante la riproduzione del file

en: &Stylesheet
it: Foglio di &stile

en: &Comments
it: &Commenti

en: &Position
it: &Posizione

en: Intro
it: Introduzione

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubtitlePositionWidget)
en: Form
it: Modulo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPosition)
en: Position/Size
it: Posizione/Dimensione

en: <b>Observations:</b>
it: <b>Osservazioni:</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
it: Riga

[ctx: @title:column]
en: Pause
it: Pausa

[ctx: @title:column]
en: Show Time
it: Mostra tempo

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
it: Nascondi tempo

[ctx: @title:column]
en: Duration
it: Durata

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
it: Testo

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
it: Traduzione

en: Styles
it: Stili

en: Times
it: Tempi

en: Errors
it: Errori

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
it: Svuota

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
it: Italico

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
it: Barrato

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
it: Colore testo

en: Generating waveform
it: Generazione forma d'onda

en: Select Line
it: Seleziona riga

en: Remove Line
it: Rimuovi riga

en: Split Line
it: Dividi riga

en: Set Current Line Show Time
it: Imposta tempo di visualizzazione della riga corrente

en: Set Current Line Hide Time
it: Imposta tempo per nascondere la riga corrente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: The primary subtitle to be edited.
it: Il sottotitolo principale da modificare.

en: The video to be subtitled.
it: Il video da sottotitolare.

en: The translation subtitle to be edited.
    If included, a second pane gets added to the right of the primary subtitle for side-by-side translation.
it: Il sottotitolo della traduzione da modificare.
    Se incluso, un secondo pannello viene aggiunto a destra del sottotitolo principale per una traduzione fianco a fianco.

en: A KDE subtitle editor.
it: Un editor di sottotitoli basato su tecnologie KDE

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Former Maintainer
it: Responsabile precedente

en: Patches and Website
it: Patch e sito web

en: code contributions
it: contributi al codice

en: code contributions, Arch Linux packaging
it: contributi al codice, pacchettizzazione Arch Linux

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
it: Tutte le persone che hanno contribuito e che ho dimenticato di citare

en: Waveform
it: Forma d'onda

en: Video Player
it: Lettore video

en: Styles and Comments
it: Stili e commenti

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSubtitlesEncoding), group (General)
en: Default Subtitles Encoding
it: Codifica predefinita per i sottotitoli

note: i18n: ectx: label, entry (TextLineBreak), group (General)
en: Line Break Character
it: Carattere di interruzione riga

note: i18n: ectx: label, entry (SeekOffsetOnDoubleClick), group (General)
en: Seek Offset On Double Click
it: Ricerca offset al doppio clic

note: i18n: ectx: label, entry (JumpLineOffset), group (General)
en: Jump to prev/next line offset
it: Salta all'offset della riga precedente/successiva

note: i18n: ectx: label, entry (UnpauseOnDoubleClick), group (General)
en: Unpause On Double Click
it: Riattiva al doppio clic

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticVideoLoad), group (General)
en: Automatic Video Load
it: Caricamento automatico video

note: i18n: ectx: label, entry (LinesQuickShiftAmount), group (General)
en: Lines Quick Shift Amount
it: Quantità di spostamento rapido delle righe

note: i18n: ectx: label, entry (GrabbedPositionCompensation), group (General)
en: Grabbed Position Compensation
it: Compensazione della posizione catturata

note: i18n: ectx: label, entry (LineDuration), group (General)
en: Default subtitle line duration
it: Durata predefinita di una riga di sottotitoli

note: i18n: ectx: label, entry (LinePause), group (General)
en: Default duration between subtitle lines
it: Durata predefinita tra righe di sottotitoli

note: i18n: ectx: label, entry (MaxCharacters), group (Error Check)
en: Maximum number of characters
it: Numero massimo di caratteri

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (Error Check)
en: Maximum number of lines
it: Numero massimo di righe

note: i18n: ectx: label, entry (MinDuration), group (Error Check)
en: Minimum duration
it: Durata minima

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDuration), group (Error Check)
en: Maximum duration
it: Durata massima

note: i18n: ectx: label, entry (MinDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Minimum duration per character
it: Durata minima per singolo carattere

note: i18n: ectx: label, entry (IdealDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Ideal duration per character
it: Durata ideale per singolo carattere

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Maximum duration per character
it: Durata massima per singolo carattere

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Spelling)
en: Default Language
it: Lingua predefinita

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultClient), group (Spelling)
en: Default client
it: Client predefinito

note: i18n: ectx: label, entry (CheckUppercase), group (Spelling)
en: Check uppercase
it: Controlla maiuscole

note: i18n: ectx: label, entry (SkipRunTogether), group (Spelling)
en: Skip Run Together
it: Salta esecuzione assieme

note: i18n: ectx: label, entry (wfInnerColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Inner Color
it: Colore interno forma d'onda

note: i18n: ectx: label, entry (wfOuterColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Outer Color
it: Colore esterno forma d'onda

note: i18n: ectx: label, entry (wfSmoothScroll), group (Waveform Widget)
en: Waveform Smooth Scrolling
it: Scorrimento fluido forma d'onda

note: i18n: ectx: label, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll Padding
it: Scorrimento automatico

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border.
it: Scorri automaticamente la pagina quando la posizione di riproduzione raggiunge la distanza ScrollPadding (percentuale) dal bordo della pagina.

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Background Color
it: Colore di sfondo della forma d'onda del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Color
it: Colore del bordo della forma d'onda del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorderWidth), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Width
it: Ampiezza del bordo della forma d'onda del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Background Color
it: Colore di sfondo della forma d'onda del sottotitolo selezionato

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Border Color
it: Colore del bordo della forma d'onda del sottotitolo selezionato

note: i18n: ectx: label, entry (wfFontFamily), group (Waveform Widget) i18n: ectx: label, entry (FontFamily), group (VideoPlayer)
en: Font Family
it: Famiglia di caratteri

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Size
it: Dimensione carattere del numero del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Color
it: Colore carattere del numero del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Size
it: Dimensione carattere del testo del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Color
it: Colore carattere del testo del sottotitolo

note: i18n: ectx: label, entry (wfMouseLocation), group (Waveform Widget)
en: Mouse Location Line Color
it: Colore riga alla posizione del mouse

note: i18n: ectx: label, entry (wfPlayLocation), group (Waveform Widget)
en: Play Location Line Color
it: Colore della riga alla posizione di riproduzione

note: i18n: ectx: label, entry (SeekJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Jump length on seek
it: Lunghezza del salto durante un riposizionamento

note: i18n: ectx: label, entry (StepJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Amount of frames to skip when stepping
it: Fotogrammi da saltare all'avanzamento

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPositionTimeEdit), group (VideoPlayer)
en: Show editable time position
it: Mostra controllo di modifica posizione

note: i18n: ectx: label, entry (VolumeAmplification), group (VideoPlayer)
en: Volume Amplification
it: Amplificazione del volume

note: i18n: ectx: label, entry (FontSize), group (VideoPlayer)
en: Font Size
it: Dimensione carattere

note: i18n: ectx: label, entry (FontColor), group (VideoPlayer)
en: Font Color
it: Colore carattere

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineColor), group (VideoPlayer)
en: Outline Color
it: Colore contorno

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineWidth), group (VideoPlayer)
en: Outline Width
it: Spessore contorno

note: i18n: ectx: label, entry (translateEngine), group (Translation)
en: Last used translate engine
it: Ultimo motore di traduzione usato

note: i18n: ectx: label, entry (gctServiceJSON), group (GoogleCloudTranslate)
en: Service Account JSON containing private key
it: JSON dell'account di servizio contiene una chiave privata

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangSource), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangSource), group (DeepLTranslate)
en: source language - cached
it: lingua originale - in cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangTrans), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangTrans), group (DeepLTranslate)
en: translation language - cached
it: lingua di traduzione - in cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctAccessToken), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token - cached
it: token di accesso - in cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenExpires), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token expiry - cached
it: scadenza token d'accesso - in cache

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenType), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token type - cached
it: tipo token di accesso - in cache

note: i18n: ectx: label, entry (dltAuthKey), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API authentication key
it: Chiave di autenticazione API DeepL

note: i18n: ectx: label, entry (dltApiDomain), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API domain name
it: Nome di dominio API DeepL

en: Non-Script Files
it: File non di tipo script

en: Title
it: Titolo

en: Version
it: Versione

en: Author
it: Autore

en: Path
it: Percorso

en: Information
it: Informazioni

en: Warning
it: Attenzione

en: Error
it: Errore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
it: Modifica

en: View
it: Visualizza

en: A script already exists with this name.
    Would you like to enter another name?
it: Esiste già uno script con questo nome.
    Vuoi scegliere un altro nome?

en: Duplicate filename
it: Nome di file duplicato

en: Yes
it: Sì

en: Create New Script
it: Crea nuovo script

en: Script name:
it: Nome script:

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
it: Si è verificato un errore durante la creazione del file <b>%1</b>.

en: Select Existing Script
it: Seleziona uno script esistente

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
it: Devi inserire un nome inutilizzato per continuare.
    Vuoi scegliere un altro nome?

en: Name Already Used
it: Nome già in uso

en: Rename Script
it: Rinomina script

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
it: Si è verificato un errore aprendo il file <b>%1</b>

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
it: Si è verificato un errore copiando il file <b>%1</b>

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
it: Vuoi veramente cestinare il file <b>%1</b>?

en: Move to Trash
it: Cestina

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
it: Si è verificato un errore cancellando il file <b>%1</b>

en: Could not launch external editor.
it: Impossibile lanciare l'editor esterno.

en: Error opening script %1.
it: Errore nell'apertura dello script %1.

en: Error Running Script
it: Errore durante l'esecuzione dello script

en: Path: %1
it: Percorso: %1

en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
it: Gestore degli script

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
it: Crea un nuovo script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
it: Crea...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
it: Copia uno script esistente da una posizione specifica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
it: Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
it: Cestina lo script selezionato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
it: Apri lo script selezionato con un editor esterno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
it: Esegue lo script selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
it: Esegui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
it: Ricarica la lista degli script installati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
it: Aggiorna

note: i18n: ectx: label, entry (acousticModelPath), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Directory containing acoustic model files
it: Percorso contenente modelli di file acustici

note: i18n: ectx: label, entry (trigramModelFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Word trigram language model input file
it: File di ingresso del modello di lingua dei trigrammi di parole

note: i18n: ectx: label, entry (lexiconFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Main pronunciation dictionary (lexicon) input file
it: File di ingresso del dizionario di pronuncia principale

note: i18n: ectx: label, entry (vadPostSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Num of silence frames to keep after speech to silence transition
it: Totale dei fotogrammi di silenzio da mantenere dopo una transizione da parlato a silenzio

note: i18n: ectx: label, entry (vadPreSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Num of speech frames to keep before silence to speech transition
it: Totale dei fotogrammi di parlato da mantenere prima di una transizione da silenzio a parlato

note: i18n: ectx: label, entry (vadStartSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Num of speech frames to trigger VAD from silence to speech
it: Totale dei fotogrammi di parlato per attivare il riconoscimento del parlato da silenzio a parlato

note: i18n: ectx: label, entry (vadTreshold), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vadTreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Threshold for decision between noise and silence frames. Log-ratio between signal level and noise level
it: Soglia di decisione tra fotogrammi di rumore e di silenzio. Rapporto logaritmico tra i livelli di segnale e di rumore

en: Sphinx Dictionaries
it: Dizionari di Sphinx

en: Trigram Models
it: Modelli trigramma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpModel)
en: Speech Recognition Model
it: Riconoscimento vocale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Pronunciation Dictionary (Lexicon)
it: Dizionario di pronuncia (Lexicon)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Trigram Model
it: Modello trigramma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Acoustic Model
it: Modello acustico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_modelInfoText)
en: <html><head/><body><p align="center">Acoustic and Language Models can be downloaded from <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>
it: <html><head/><body><p align="center">Modelli acustici e linguistici possono essere scaricati da <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAD)
en: Voice Activity Detection
it: Rilevamento attività vocale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Noise Threshold
it: Soglia rumore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Pre Speech Frames
it: Fotogrammi prima del parlato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Post Speech Frames
it: Fotogrammi dopo il parlato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Start Speech Frames
it: Fotogramma di inizio parlato

en: Recognizing speech
it: Riconoscimento vocale

en: Abort speech recognition
it: Interrompi il riconoscimento vocale

en: No speech recognition plugins available
it: Nessun plugin disponibile per il riconoscimento vocale

en: Initialization of speech recognition plugin failed
it: Inizializzazione del plugin di riconoscimento vocale fallita

en: Speech Recognition failed: %2
    Code %1: %3
it: Riconoscimento vocale non riuscito: %2
    Codice %1: %3

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
it: Traduzione

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
it: &Testi

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
it: &Stili

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
it: T&emporizzazioni

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
it: E&rrori

note: i18n: ectx: Menu (video)
en: &Video
it: &Vídeo

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
it: Strument&i

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
it: Barra strumenti di modifica

en: Remote service error %1 %2
    %3
it: Errore del servizio remoto %1 %2
    %3

en: HTTP Error %1 - %2
    %3
it: Errore HTTP %1 - %2
    %3

en: Network Error %1
    %2
it: Errore di rete %1
    %2

en: DeepL Engine Error
it: Errore del motore DeepL

en: Autodetect Language
it: Rilevamento automatico della lingua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAuth)
en: Authentication
it: Autenticazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labAuthKey)
en: Authentication Key:
it: Chiave di autenticazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConnect)
en: Connect
it: Connetti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labApiDomain)
en: API Domain:
it: Dominio API:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: You need to <a href="https://www.deepl.com/pro-api">create an account</a> on DeepL website and paste your API authentication key below.
it: Devi <a href="https://www.deepl.com/pro-api">creare un account</a> sul sito web DeepL e incollare qui sotto la tua chiave di autenticazione per l'API.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSettings)
en: Settings
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labSource)
en: Source language:
it: Lingua originale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labTranslation)
en: Translate to:
it: Traduci in:

en: Google Cloud Engine Error
it: Errore in Google Cloud Engine

en: Error opening file '%1'
it: Errore nell'apertura del file «%1»

en: Error parsing JSON from file '%1'
it: Errore di analisi JSON nel file «%1»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServiceJSON)
en: Service Account's Private Key JSON:
it: JSON chiave privata dell'account di servizio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnLogin)
en: Login
it: Accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: <p>You need to <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">create a Service Account</a> in Google Cloud Console and provide public/private key JSON file below.</p><p>The Service Account needs to be assigned <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> role on IAM page or must be granted access to the Google's Cloud Translation APIs in a different manner.</p>
it: <p>Devi <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">creare un account di servizio</a> nella console di Google Cloud e fornire qui di seguito un file JSON con chiave pubblica/privata.</p><p>L'account di servizio deve essere assegnato al ruolo <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> (utente dell'API di traduzione via cloud) nella pagina IAM o deve comunque ricevere i permessi per accedere all'API di traduzione via cloud (Cloud Translation API) in altro modo.</p>

en: Translate
it: Traduci

en: Translate texts in
it: Traduci testi in

en: Translate texts
it: Traduci testi

en: Find In
it: Cerca in

en: No instances of '%1' found!
it: Nessuna occorrenza di «%1»!

en: Find
it: Cerca

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
it: Raggiunta la fine dei sottotitoli.
    Continuare dall'inizio?

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
it: Raggiunto l'inizio della selezione.
    Continuare dalla fine?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
it: Raggiunto l'inizio dei sottotitoli.
    Continuare dalla fine?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
it: Raggiunta la fine della selezione.
    Continuare dall'inizio?

en: Find/Replace In
it: Cerca/Sostituisci in

en: Replace
it: Sostituisci

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Video Stream #%1
it: Flusso video #%1

en: Audio Stream #%1
it: Traccia audio #%1

en: Subtitle Stream #%1
it: Flusso sottotitoli #%1

en: File does not exist.
it: Il file non esiste.

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Ignore
it: Ignora

en: Add to Dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: No suggestions
it: Nessun suggerimento

en: Delete
it: Elimina

en: Check Spelling...
it: Controllo ortografico...

en: Auto Spell Check
it: Controllo ortografico automatico...

en: Allow Tabulations
it: Permetti tabulazioni
