subtitlecomposer - en to ru translation catalogue (473 entries)

en: Go to Line
ru: Перейти к строке

en: &Go to line:
ru: &Перейти к строке:

en: Maximize Durations
ru: Увеличить длительность до предела

en: Unbreak Lines
ru: Собрать строки

en: Simplify Spaces
ru: Убрать лишние пробелы

en: Open Video
ru: Открыть видео

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Untitled Translation
ru: Безымянный перевод

en: Pause
ru: Пауза

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Seek backwards 1 second | Seek backwards %1 seconds
ru[0]: Прокрутить назад на %1 секунду
ru[1]: Прокрутить назад на %1 секунды
ru[2]: Прокрутить назад на %1 секунд

en: Seek forwards 1 second | Seek forwards %1 seconds
ru[0]: Прокрутить вперёд на %1 секунду
ru[1]: Прокрутить вперёд на %1 секунды
ru[2]: Прокрутить вперёд на %1 секунд

en: Exit the application
ru: Выйти из приложения

en: Configure Subtitle Composer
ru: Настроить Subtitle Composer

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
ru: Создать

en: Create an empty subtitle
ru: Создать пустой файл субтитров

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
ru: Открыть субтитры...

en: Open subtitle file
ru: Открыть файл субтитров

en: Reload As...
ru: Кодировка...

en: Reload opened file with a different encoding
ru: Перезагрузить открытый файл в другой кодировке

[ctx: @action:inmenu Open rencently used subtitle file]
en: Open &Recent Subtitle
ru: Открыть &недавние субтитры

en: Save
ru: Сохранить

en: Save opened subtitle
ru: Сохранить открытые субтитры

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Save opened subtitle with different settings
ru: Сохранить открытые субтитры с другими настройками

en: Close
ru: Закрыть

en: Close opened subtitle
ru: Закрыть открытые субтитры

en: New Translation
ru: Новый перевод

en: Create an empty translation subtitle
ru: Создать пустой файл перевода субтитров

en: Open Translation...
ru: Открыть перевод...

en: Open translation subtitle file
ru: Открыть файл перевода субтитров

en: Reload Translation As...
ru: Переоткрыть перевод как...

en: Reload opened translation file with a different encoding
ru: Перезагрузить открытый файл с переводом в другой кодировке

en: Open &Recent Translation
ru: Последние &переводы

en: Save Translation
ru: Сохранить перевод

en: Save opened translation subtitle
ru: Сохранить открытый перевод субтитров

en: Save Translation As...
ru: Сохранить перевод как...

en: Save opened translation subtitle with different settings
ru: Сохранить открытый перевод субтитров с другими настройками

en: Close Translation
ru: Закрыть перевод

en: Close opened translation subtitle
ru: Закрыть открытые переводы субтитров

en: Split Subtitle...
ru: Разделить субтитры...

en: Split the opened subtitle in two parts
ru: Разделить открытые субтитры на две части

en: Join Subtitles...
ru: Объединить файлы субтитров...

en: Append to the opened subtitle another one
ru: Открыть к открытым субтитрам другие

en: Insert Before
ru: Вставить перед

en: Insert empty line before current one
ru: Вставить пустую строку перед текущей

en: Insert After
ru: Вставить после

en: Insert empty line after current one
ru: Вставить пустую строку после текущей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
ru: Удалить

en: Remove selected lines
ru: Удалить выделенные строки

en: Split Lines
ru: Разделить субтитры

en: Split selected lines
ru: Разделить выделенные субтитры

en: Join Lines
ru: Объединить субтитры

en: Join selected lines
ru: Объединить выделенные субтитры

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Select all lines
ru: Выделить все строки

en: Go to Line...
ru: Перейти к строке...

en: Go to specified line
ru: Перейти к указанной строке

en: Find...
ru: Найти...

en: Find occurrences of strings or regular expressions
ru: Найти вхождения строк или регулярных выражений

en: Find Next
ru: Найти следующий

en: Find next occurrence of string or regular expression
ru: Найти следующее вхождение строки или регулярного выражения

en: Find Previous
ru: Найти предыдущий

en: Find previous occurrence of string or regular expression
ru: Найти предыдущее вхождение строки или регулярного выражения

en: Replace...
ru: Заменить...

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
ru: Заменить вхождения строк или регулярных выражений

en: Retrocede current line
ru: Предыдущая строка

en: Makes the line before the current one active
ru: Вернуться к предыдущей строке

en: Advance current line
ru: Следующая строка

en: Makes the line after the current one active
ru: Перейти к следующему субтитру после текущего

en: Spelling...
ru: Орфография...

en: Check lines spelling
ru: Проверить правописание субтитров

en: Toggle Mark
ru: Переключить метку

en: Toggle Bold
ru: Полужирный

en: Toggle selected lines bold attribute
ru: Переключить у выделенных субтитров стиль полужирный

en: Toggle Italic
ru: Курсив

en: Toggle selected lines italic attribute
ru: Переключить у выделенных субтитров стиль курсив

en: Toggle Underline
ru: Подчёркнутый

en: Toggle selected lines underline attribute
ru: Переключить у выделенных субтитров стиль подчёркивание

en: Toggle Strike Through
ru: Зачёркнутый

en: Toggle selected lines strike through attribute
ru: Переключить у выделенных субтитров стиль зачёркнутый

en: Change Text Color
ru: Изменить цвет текста

en: Change text color of selected lines
ru: Изменить цвет текста в выделенных субтитрах

en: Shift...
ru: Сдвинуть...

en: Shift lines an specified amount of time
ru: Сдвинуть субтитры на указанное количество времени

en: Adjust...
ru: Подстроить...

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
ru: Линейно подстроить все субтитры к указанному интервалу времени

en: Change Frame Rate...
ru: Изменить частоту кадров...

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
ru: Изменить время субтитров переопределив их частоту кадров

en: Enforce Duration Limits...
ru: Изменить ограничения длительности...

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
ru: Изменить минимальную и/или максимальную длительность

en: Set Automatic Durations...
ru: Установить длительность автоматически...

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
ru: Установить длительность в зависимости от количества букв, слов и разрывов строк

en: Maximize Durations...
ru: Увеличить длительность до предела...

en: Extend lines durations up to their next lines show time
ru: Увеличить длительность субтитров до следующего времени показа строк

en: Fix Overlapping Times...
ru: Исправить пересекающиеся времена...

en: Fix lines overlapping times
ru: Исправить пересекающиеся времена строк

en: Synchronize with Subtitle...
ru: Синхронизировать с субтитрами...

en: Copy timing information from another subtitle
ru: Копировать информацию о времени из других субтитров

en: Break Lines...
ru: Разбить строки...

en: Automatically set line breaks
ru: Установить разрывы строк автоматически

en: Unbreak Lines...
ru: Отменить разбиение...

en: Remove line breaks from lines
ru: Убрать разрывы строк

en: Simplify Spaces...
ru: Убрать лишние пробелы...

en: Remove unneeded spaces from lines
ru: Убрать ненужные пробелы из строк

en: Change Case...
ru: Изменить регистр...

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
ru: Перевести текст строки в верхний или нижний регистр, начинать с прописных или как в предложениях

en: Fix Punctuation...
ru: Исправить пунктуацию...

en: Fix punctuation errors in lines
ru: Исправить ошибки пунктуации в строках

en: Translate...
ru: Перевести...

en: Translate lines texts using Google services
ru: Перевести тексты строк с помощью сервисов Google

en: Edit Line in Place
ru: Редактировать строку

en: Edit current line text in place
ru: Редактировать текущую строку

en: Open Video...
ru: Открыть видео...

en: Open video file
ru: Открыть файл видео

en: Open &Recent Video
ru: Последнее &видео

en: Recognize Speech
ru: Распознать речь

en: Recognize speech in audio stream
ru: Распознать речь в аудиопотоке

en: Close Video
ru: Закрыть видео

en: Close video file
ru: Закрыть видео файл

en: Full Screen Mode
ru: Полноэкранный режим

en: Toggle full screen mode
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop video playback
ru: Остановить воспроизведение видео

en: Toggle video playing/paused
ru: Переключить воспроизведение/паузу видео

en: Seek Backward
ru: Прокрутить назад

en: Seek Forward
ru: Прокрутить вперёд

en: Frame Step Backward
ru: Прокрутить назад на один кадр

en: Frame Step Forward
ru: Прокрутить вперёд на один кадр

en: Seek to previous subtitle line show time
ru: Перейти на время показа предыдущей строки субтитров

en: Increase media play rate
ru: Увеличить скорость воспроизведения

en: Increase media playback rate
ru: Увеличить скорость воспроизведения

en: Decrease media play rate
ru: Уменьшить скорость воспроизведения

en: Decrease media playback rate
ru: Уменьшить скорость воспроизведения

en: Play Current Line and Pause
ru: Воспроизвести текущий субтитр и приостановиться

en: Seek to next subtitle line show time
ru: Перейти на время показа следующего субтитра

en: Set current line show time to video position
ru: Установить время показа текущего субтитра на время видео

en: Set current line hide time to video position
ru: Установить время скрытия текущего субтитра на время видео

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
ru: Установить время показа текущей строки на время видео сдвинув все строки одинаково

en: Current Line Follows Video
ru: Выделять текущий субтитр в соответствии с видео

en: Make current line follow the playing video position
ru: Заставить текущую строку следовать за положением воспроизводимого видео

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
ru: Приглушить

en: Enable/disable playback sound
ru: Включить/отключить воспроизведение звука

en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

en: Increase volume by 5%
ru: Увеличить громкость на 5%

en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

en: Decrease volume by 5%
ru: Уменьшить громкость на 5%

en: Audio Streams
ru: Аудиопотоки

en: Select active audio stream
ru: Выбрать активный аудиопоток

en: Increase Font Size
ru: Увеличить размер шрифта

en: Increase subtitles font size by 1 point
ru: Увеличить размер шрифта на 1 пункт

en: Decrease Font Size
ru: Уменьшить размер шрифта

en: Decrease subtitles font size by 1 point
ru: Уменьшить размер шрифта на 1 пункт

en: Toggle Anchor
ru: Поставить/убрать метку

en: Remove All Anchors
ru: Удалить все метки

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
ru: Управление сценариями...

en: Manage user scripts
ru: Управление сценариями для автоматизации

en: All Files
ru: Все файлы

en: Media Files
ru: Медиафайлы

en: Video Files
ru: Файлы видео

en: Audio Files
ru: Файлы аудио

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
ru: Запрошенное действие объединит субтитры и их перевод в одном файле, что может привести к потере информации при сохранении.
    Вы хотите продолжить?

en: Conflicting Subtitle Files
ru: Конфликтующие файлы субтитров

en: Open Subtitle
ru: Открыть субтитры

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
ru: <qt>Невозможно обработать файл субтитров.<br/>Возможно это из-за использования неправильной кодировки.</qt>

en: There was an error saving the subtitle.
ru: Ошибка при сохранении субтитров.

en: Save Subtitle
ru: Сохранить субтитры

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
ru: В открытом переводе субтитров есть несохранённые изменения.
    Вы хотите сохранить их?

en: Close Translation Subtitle
ru: Закрыть перевод субтитров

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
ru: В открытых субтитрах есть несохранённые изменения.
    Вы хотите сохранить их?

en: Close Subtitle
ru: Закрыть субтитры

en: Open Translation Subtitle
ru: Открыть перевод субтитров

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
ru: Основной

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
ru: Перевод

en: There was an error saving the translation subtitle.
ru: Ошибка при сохранении перевода субтитров.

en: Save Translation Subtitle
ru: Сохранить перевод субтитров

en: Could not write the split subtitle file.
ru: Невозможно записать файл разделённых субтитров.

en: Could not write the split subtitle translation file.
ru: Невозможно записать разделённый файл перевода субтитров.

en: Could not read the subtitle file to append.
ru: Невозможно считать файл субтитров для добавления.

en: The specified time does not split the subtitles.
ru: Указанное время не разделяет субтитры.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split part was saved as %1.
ru: Невозможно открыть новое окно Subtitle Composer.
    Отделённая часть была сохранена как %1.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split parts were saved as %1 and %2.
ru: Невозможно открыть новое окно Subtitle Composer.
    Разделённые части были сохранены как %1 и %2.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
ru: Для продолжения у эталонных субтитров должна быть как минимум одна строка.

en: Could not parse the reference subtitle file.
ru: Невозможно обработать файл справочных субтитров.

[ctx: @title General settings]
en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Общие настройки

[ctx: @title Error check settings]
en: Error Check
ru: Проверка ошибок

en: Error Check Settings
ru: Настройка проверки ошибок

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
ru: Орфография

en: Spelling Settings
ru: Настройки орфографии

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
ru: Проигрыватель

en: Video Player Settings
ru: Настройка воспроизведения видео

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
ru: Тексты

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
ru:  символов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
ru: Максимальное число символов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
ru: Максимальное число строк:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Absolute Durations
ru: Абсолютные длительности

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LinePause) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LineDuration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_SeekOffsetOnDoubleClick) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_JumpLineOffset) i18n: ectx: proper
en:  msec
ru:  мс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MaxDurationPerCharacter)
en: Maximum duration:
ru: Максимальная длительность:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MinDurationPerCharacter)
en: Minimum duration:
ru: Минимальная длительность:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Relative Durations
ru: Относительная длительность

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
ru: Поведение

note: i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed)
en: Automatically clear fixed errors
ru: Автоматически снимать отметки с исправленных ошибок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticVideoLoad)
en: Automatically load video file when opening a subtitle
ru: Автоматически загружать видео при открытии субтитров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_DefaultSubtitlesEncoding)
en: Defau&lt subtitles encoding:
ru: Кодировка по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitleLine)
en: Subtitle Line
ru: Взаимодействие с отдельными субтитрами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LineDuration)
en: Default subtitle line duration:
ru: Длительность по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On double click, &jump to show time minus:
ru: Затакт в видео при двойном щелчке:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LinePause)
en: Default pause between subtitle lines:
ru: Стандартная пауза между субтитрами:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ju&mp to prev/next line offset:
ru: Затакт при переходе к след. или пред. строке:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
ru: Контекстное меню

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Compensation for captured &video times:
ru: Компенсация времени, полученного из видео:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ti&me shift for selected lines:
ru: Время сдвига для выделенных субтитров:

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
ru: <p>Съешь же ещё этих мягких<br/>французских булок, да выпей чаю</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UnpauseOnDoubleClick)
en: Resume playback after line double click
ru: Двойной щелчок, кроме перехода, также включает воспроизведение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
ru: Показать редактируемое положение видео

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
ru: Увеличение громкости звука

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
ru: Субтитры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineColor)
en: Outline color:
ru: Цвет контура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
ru: Цвет текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
ru: Семейство шрифтов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineWidth)
en: Outline width:
ru: Ширина контура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
ru: Размер шрифта:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpPreview)
en: Subtitles Preview
ru: Предпросмотр субтитров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
ru: Плавная прокрутка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
ru: Цвет контура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
ru: Основной текст:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Subtitle Display
ru: Просмотр субтитров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Subtitle border color:
ru: Цвет рамки субтитров:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text Font and Colors
ru: Шрифт и цвета текста

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Subtitle font family:
ru: Семейство шрифтов:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubNumberFontSize) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubTextFontSize)
en:  pt
ru:  тчк

en: Set Primary Data
ru: Установить основные данные

en: Clear Primary Text Data
ru: Очистить основные текстовые данные

en: Set Secondary Data
ru: Установить вторичные данные

en: Clear Secondary Text Data
ru: Очистить вторичные текстовые данные

en: Change Frame Rate
ru: Изменить частоту кадров

en: Insert Line
ru: Вставить строку

en: Remove Lines
ru: Удалить строки

en: Shift Lines
ru: Сдвинуть строки

en: Adjust Lines
ru: Настроить строки

en: Sort
ru: Сортировка

en: Enforce Duration Limits
ru: Применить ограничения длительности

en: Set Automatic Durations
ru: Установить длительность автоматически

en: Fix Overlapping Times
ru: Исправить пересекающиеся времена

en: Fix Lines Punctuation
ru: Исправить пунктуацию строк

en: Lower Case
ru: Нижний регистр

en: Upper Case
ru: Верхний регистр

en: Title Case
ru: Начинать с прописных

en: Sentence Case
ru: Как в предложении

en: Break Lines
ru: Разбить строки

en: Synchronize Subtitles
ru: Синхронизировать субтитры

en: Join Subtitles
ru: Объединить файлы субтитров

en: Split Subtitles
ru: Разделить субтитры

en: Toggle Lines Style
ru: Переключить стиль строк

en: Change Lines Text Color
ru: Установить цвет текста субтитра

en: Set Lines Mark
ru: Установить метку строк

en: Clear Lines Mark
ru: Убрать метки строк

en: Toggle Lines Mark
ru: Переключить метки строк

en: Check Lines Errors
ru: Проверить ошибки строк

en: Empty text
ru: Пустой текст

en: Too many characters
ru: Слишком много символов

en: Too many lines
ru: Слишком много строк

en: Unnecessary white space
ru: Необязательный пробел

en: Unnecessary dash
ru: Необязательное тире

en: Capital letter after continuation ellipsis
ru: Заглавная буква после многоточия

en: Too long duration per character
ru: Слишком большая длительность на символ

en: Too short duration per character
ru: Слишком маленькая длительность на символ

en: Too long duration
ru: Слишком большая длительность

en: Too short duration
ru: Слишком маленькая длительность

en: Overlapping times
ru: Пересекающиеся времена

en: Untranslated text
ru: Непереведённый текст

en: User mark
ru: Метка пользователя

en: Has no primary text.
ru: Нет основного текста.

en: Has no translation text.
ru: Нет перевода.

en: Has unnecessary spaces in primary text.
ru: Необязательные пробелы в основном тексте.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
ru: Необязательные пробелы в переводе.

en: Has unnecessary dash in primary text.
ru: Необязательное тире в основном тексте.

en: Has unnecessary dash in translation text.
ru: Необязательное тире в переводе тексте.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
ru: Есть заглавная буква после многоточия в основном тексте.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
ru: Заглавная буква после многоточия в переводе.

en: Has too long duration (1 msec). | Has too long duration (%1 msecs).
ru[0]: Слишком большая длительность (%1 мс).
ru[1]: Слишком большая длительность (%1 мс).
ru[2]: Слишком большая длительность (%1 мс).

en: Has too short duration (1 msec). | Has too short duration (%1 msecs).
ru[0]: Слишком маленькая длительность (%1 мс).
ru[1]: Слишком маленькая длительность (%1 мс).
ru[2]: Слишком маленькая длительность (%1 мс).

en: Overlaps with next line.
ru: Перекрывает следующую строку.

en: Has untranslated text.
ru: Есть непереведённый текст.

en: Has user mark.
ru: Есть метка пользователя.

en: Set Line Show Time
ru: Установить время показа строки

en: Set Line Hide Time
ru: Установить время скрытия строки

en: Set Line Times
ru: Установить времена строки

en: Shift Line Times
ru: Сдвинуть времена строки

en: Adjust Line Times
ru: Настроить времена строки

en: Set Frame Rate
ru: Установить частоту кадров

en: Insert Lines
ru: Вставить строки

en: Move Line
ru: Переместить строку

en: Swap Texts
ru: Поменять тексты

en: Set Line Text
ru: Установить текст строки

en: Set Line Secondary Text
ru: Установить вторичный текст строки

en: Set Line Errors
ru: Установить ошибки строки

en: Target >>
ru: Цель >>

en: Target <<
ru: Цель <<

en: All lines
ru: Все строки

en: Selected lines
ru: Выбранные строки

en: All lines from first selected
ru: Все строки начиная с первой выбранной

en: All lines up to last selected
ru: Все строки до последней выбранной

en: Both subtitles
ru: Всем субтитрам

en: Primary subtitle
ru: Основным субтитрам

en: Translation subtitle
ru: Переводу

en: Adjust
ru: Подстроить

[ctx: @title:group]
en: New Times
ru: Новые времена

en: First spoken line:
ru: Первая строка:

en: Last spoken line:
ru: Последняя строка:

[ctx: @title:group]
en: Settings
ru: Настройки

en: Milliseconds per line:
ru: Миллисекунд на линию:

en: Milliseconds per word:
ru: Миллисекунд на слово:

en: Milliseconds per character:
ru: Миллисекунд на символ:

en: Prevent overlapping
ru: Не допустить пересечений

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
ru: Вычисление длительности

en: Use primary text
ru: Использовать основной текст

en: Use translation text
ru: Использовать перевод

en: Calculate both and use maximum
ru: Вычислять оба и использовать максимум

en: Current frame rate:
ru: Текущая частота кадров:

en: New frame rate:
ru: Новая частота кадров:

en: Change Case
ru: Изменить регистр

[ctx: @title:group]
en: Change To
ru: Изменить на

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Title case
ru: Начинать с прописных

en: Sentence case
ru: Как в предложении

en: Convert to lower case first
ru: Сначала преобразовать в нижний регистр

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
ru: Минимальная длительность

en: Expand duration to:
ru: Расширить длительность до:

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
ru: Максимальная длительность

en: Shrink duration to:
ru: Сжать длительность до:

en:  msecs
ru:  мс

en: Minimum interval between lines:
ru: Минимальный интервал между субтитрами:

en: Fix Punctuation
ru: Исправить пунктуацию

en: Fix and cleanup spaces
ru: Исправить и почистить пробелы

en: Fix quotes and double quotes
ru: Исправить одинарные и двойные кавычки

en: Fix English 'I' pronoun
ru: Исправить английское местоимение 'I'

en: Insert Line Before Current
ru: Вставить субтитр перед текущим

en: Insert Line After Current
ru: Вставить субтитр после текущего

en: Insert Into
ru: Вставить в

en: Shift subtitle forwards before append
ru: Сдвинуть субтитры перед добавлением

en: Set from video length
ru: Установить равным длине видео

en: Remove Selected Lines
ru: Удалить выделенные линии

en: Remove From
ru: Удалить из

en: Path:
ru: Путь:

en: Select subtitle
ru: Выбор субтитров

en: Subtitle
ru: Субтитры

en: Shift
ru: Сдвинуть

[ctx: @title:group]
en: Shifting
ru: Сдвинуть

en: Forwards (+)
ru: Вперёд (+)

en: Backwards (−)
ru: Назад (–)

en: Minimum length for line break:
ru: Минимальная длина строки для разбития

en: Split Subtitle
ru: Разделить субтитры

en: Split time:
ru: Время разделения

en: Shift new part backwards after split
ru: Сдвинуть новую часть назад после разделения

en: Synchronize with Subtitle
ru: Синхронизировать с субтитрами

en: Reference Subtitle
ru: Справочные субтитры

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
ru: Режим синхронизации

en: Adjust to reference's first and last lines
ru: Подстроить под первый и последний субтитр эталонных субтитров

en: Copy timing information from reference line by line
ru: Копировать информацию о времени из справочных субтитров построчно

en: Find Error
ru: Найти ошибку

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Clear other errors
ru: Убрать другие ошибки

en: Clear user marks
ru: Убирать  метки пользователя

en: Available errors
ru: Доступные ошибки

en: Select None
ru: Очистить выделение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStream)
en: Stream / Language
ru: Дорожка / Язык

en: VobSub Error
ru: Ошибка VobSub

en: <b>Show</b>
ru: <b>Начало</b>

en: <b>Hide</b>
ru: <b>Конец</b>

en: <b>Duration</b>
ru: <b>Длительность</b>

en: No current line
ru: Нет текущей строки

en: <b>Position</b>
ru: <b>Положение</b>

en: <b>Length</b>
ru: <b>Общее время</b>

en: <b>Playback Rate</b>
ru: <b>Скорость</b>

en: <qt>There was an error opening media file %1.</qt>
ru: <qt>Произошла ошибка при открытии файла %1.</qt>

en: <i>Unknown</i>
ru: <i>Неизвестно</i>

en: Unexpected error when playing file.
ru: Неожиданная ошибка при воспроизведении файла.

en: Error Playing File
ru: Ошибка при воспроизведении файла

en: <b>Observations:</b>
ru: <b>Наблюдения:</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
ru: Номер

[ctx: @title:column]
en: Show Time
ru: Начало

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
ru: Конец

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
ru: Текст

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
ru: Перевод

en: Styles
ru: Стиль

en: Times
ru: Время

en: Errors
ru: Ошибки

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
ru: Очистить

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
ru: Полужирный

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
ru: Курсив

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
ru: Подчёркнутый

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
ru: Зачёркнутый

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Select Line
ru: Выделить этот субтитр

en: Remove Line
ru: Удалить субтитр

en: Split Line
ru: Разделить субтитр

en: Set Current Line Show Time
ru: Установить время демонстрации текущего субтитра

en: Set Current Line Hide Time
ru: Установить время скрытия текущего субтитра

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: A KDE subtitle editor.
ru: Редактор субтитров для KDE.

en: Video Player
ru: Проигрыватель

note: i18n: ectx: label, entry (JumpLineOffset), group (General)
en: Jump to prev/next line offset
ru: Затакт при переходе к след. или пред. строке

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (Error Check)
en: Maximum number of lines
ru: Максимальное число строк:

note: i18n: ectx: label, entry (MinDuration), group (Error Check)
en: Minimum duration
ru: Минимальная длительность

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDuration), group (Error Check)
en: Maximum duration
ru: Максимальная длительность

note: i18n: ectx: label, entry (MinDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Minimum duration per character
ru: Минимальная длительность на символ

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Maximum duration per character
ru: Максимальная длительность на символ

en: Information
ru: Информация

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Error
ru: Ошибка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
ru: Редактировать

en: Create New Script
ru: Создать новый скрипт

en: Script name:
ru: Имя скрипта:

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
ru: Произошла ошибка при создании файла <b>%1</b>.

en: Select Existing Script
ru: Выбор существующего скрипта

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
ru: Для продолжения вы должны ввести неиспользуемое имя.
    Вы хотите ввести другое имя?

en: Name Already Used
ru: Имя уже используется

en: Rename Script
ru: Переименовать скрипт

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
ru: Произошла ошибка при открытии файла <b>%1</b>.

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
ru: Произошла ошибка при копировании файла в <b>%1</b>.

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
ru: Вы действительно хотите отправить файл <b>%1</b> в корзину?

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
ru: Произошла ошибка при удалении файла <b>%1</b>.

en: Could not launch external editor.
ru: Невозможно запустить внешний редактор.

en: Error Running Script
ru: Ошибка при запуске скрипта

en: Tools
ru: Инструменты

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
ru: Менеджер скриптов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
ru: Создать новый файл скриптов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
ru: Создать...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
ru: Копирует существующий скрипт из указанного места.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
ru: Добавить...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
ru: Отправляет указанный скрипт в корзину.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
ru: Открывает выбранный скрипт во внешнем редакторе.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
ru: Выполняет выбранный скрипт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
ru: Запуск

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
ru: Обновляет список установленных скриптов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
ru: Обновить

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
ru: &Тексты

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
ru: Ст&или

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
ru: В&ремя

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
ru: О&шибки

note: i18n: ectx: Menu (video)
en: &Video
ru: &Видео

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
ru: &Инструменты

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Главная панель инструментов

en: Translate
ru: Перевести

en: Find In
ru: Искать в

en: No instances of '%1' found!
ru: Не найдено объектов '%1'!

en: Find
ru: Найти

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
ru: Достигнут конец субтитров.
    Продолжить с начала?

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
ru: Достигнуто начало выделения.
    Продолжить с конца?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
ru: Достигнуто начало субтитров.
    Продолжить с конца?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
ru: Достигнут конец выделения.
    Продолжить с начала?

en: Find/Replace In
ru: Найти/заменить в

en: Replace
ru: Заменить

en: Spell Checking
ru: Проверка орфографии

en: Audio Stream #%1
ru: Аудио дорожка #%1

en: Suggestions
ru: Предположения

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Add to Dictionary
ru: Добавить в словарь

en: No suggestions
ru: Нет предположений

en: Delete
ru: Удалить

en: Check Spelling...
ru: Проверить правописание...

en: Auto Spell Check
ru: Автоматическая проверка правописания

en: Allow Tabulations
ru: Позволить табуляции
