subtitlecomposer - en to sr@latin translation catalogue (420 entries)

en: Exit the application
sr@latin: Izađi iz programa

en: Configure Subtitle Composer
sr@latin: Podesi „Sastavljača titlova“

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
sr@latin: Novi

en: Create an empty subtitle
sr@latin: Napravi prazan titl

en: Open subtitle file
sr@latin: Otvori fajl titla

en: Reload As...
sr@latin: Učitaj kao...

en: Reload opened file with a different encoding
sr@latin: Ponovo učitaj otvoreni titl sa drugačijim kodiranjem

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

en: Save opened subtitle
sr@latin: Sačuvaj otvoreni titl

en: Save As...
sr@latin: Sačuvaj kao...

en: Save opened subtitle with different settings
sr@latin: Sačuvaj otvoreni titl sa drugačijim postavkama

en: Close
sr@latin: Zatvori

en: Close opened subtitle
sr@latin: Zatvori otvoreni titl

en: New Translation
sr@latin: Novi prevod

en: Create an empty translation subtitle
sr@latin: Napravi prazan prevedeni titl

en: Open Translation...
sr@latin: Otvori prevod...

en: Open translation subtitle file
sr@latin: Otvori fajl prevedenog titla

en: Open &Recent Translation
sr@latin: Otvori sko&rašnji prevod

en: Save Translation
sr@latin: Sačuvaj prevod

en: Save opened translation subtitle
sr@latin: Sačuvaj otvoreni prevedeni titl

en: Save Translation As...
sr@latin: Sačuvaj prevod kao...

en: Save opened translation subtitle with different settings
sr@latin: Sačuvaj otvoreni prevedeni titl sa drugačijim postavkama

en: Close Translation
sr@latin: Zatvori prevod

en: Close opened translation subtitle
sr@latin: Zatvori otvoreni prevedeni titl

en: Split Subtitle...
sr@latin: Razdvoji titl...

en: Split the opened subtitle in two parts
sr@latin: Razdvoji otvoreni titl na dva dela

en: Join Subtitles...
sr@latin: Združi titlove...

en: Append to the opened subtitle another one
sr@latin: Dodavanje drugog titla otvorenom

en: Insert Before
sr@latin: Umetni pre

en: Insert empty line before current one
sr@latin: Umetni prazan red pre tekućeg

en: Insert After
sr@latin: Umetni nakon

en: Insert empty line after current one
sr@latin: Umetni prazan red nakon tekućeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
sr@latin: Ukloni

en: Remove selected lines
sr@latin: Ukloni izabrane redove

en: Split Lines
sr@latin: Razdvoji redove

en: Split selected lines
sr@latin: Razdvoji izabrane redove

en: Join Lines
sr@latin: Spoji redove

en: Join selected lines
sr@latin: Združi izabrane redove

en: Select All
sr@latin: Izaberi sve

en: Select all lines
sr@latin: Izaberi sve redove

en: Go to Line...
sr@latin: Idi na red...

en: Go to specified line
sr@latin: Idi na određeni red

en: Find...
sr@latin: Nađi...

en: Find occurrences of strings or regular expressions
sr@latin: Pronalazi znakovne nizove ili regularne izraze

en: Find Next
sr@latin: Nađi sledeće

en: Find next occurrence of string or regular expression
sr@latin: Nalazi sledeću pojavu znakovnog niza ili regularnog izraza

en: Find Previous
sr@latin: Nađi prethodno

en: Find previous occurrence of string or regular expression
sr@latin: Nalazi prethodnu pojavu znakovnog niza ili regularnog izraza

en: Replace...
sr@latin: Zameni...

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
sr@latin: Vrši zamenu znakovnih nizova ili regularnih izraza

en: Retrocede current line
sr@latin: Preteča tekućeg reda

en: Makes the line before the current one active
sr@latin: Čini da red pre tekućeg bude aktivan

en: Advance current line
sr@latin: Sledbenik tekućeg reda

en: Makes the line after the current one active
sr@latin: Čini da red nakon tekućeg bude aktivan

en: Spelling...
sr@latin: Pravopis...

en: Check lines spelling
sr@latin: Proveri pravopis u redovima

en: Toggle Mark
sr@latin: Markirano

en: Toggle Bold
sr@latin: Podebljano

en: Toggle selected lines bold attribute
sr@latin: Uključuje ili isključuje podebljani ispis izabranih redova

en: Toggle Italic
sr@latin: Kurziv

en: Toggle selected lines italic attribute
sr@latin: Uključuje ili isključuje kurzivni ispis izabranih redova

en: Toggle Underline
sr@latin: Podvučeno

en: Toggle selected lines underline attribute
sr@latin: Uključuje ili isključuje podvučeni ispis izabranih redova

en: Toggle Strike Through
sr@latin: Precrtano

en: Toggle selected lines strike through attribute
sr@latin: Uključuje ili isključuje precrtani ispis izabranih redova

en: Shift...
sr@latin: Pomeraj...

en: Shift lines an specified amount of time
sr@latin: Pomeraj redova za određeno vreme

en: Adjust...
sr@latin: Podesi...

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
sr@latin: Linearno podesi sve redove na određeni interval

en: Sort...
sr@latin: Poređaj...

en: Sort lines based on their show time
sr@latin: Poređaj redove na osnovu vremena pojavljivanja

en: Change Frame Rate...
sr@latin: Izmeni brzinu kadrova...

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
sr@latin: Prilagodi vremena redova preračunavajući brzinu kadrova

en: Enforce Duration Limits...
sr@latin: Prisili ograničenja trajanja...

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
sr@latin: Forsiraj ograničenja maksimalnog i/ili minimalnog trajanja

en: Set Automatic Durations...
sr@latin: Postavi automatska trajanja...

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
sr@latin: Postavi trajanje redova na osnovu broja slova, reči i preloma redova

en: Maximize Durations...
sr@latin: Maksimizuj trajanja...

en: Extend lines durations up to their next lines show time
sr@latin: Produži trajanja redova do vremena pojavljivanja narednog reda

en: Fix Overlapping Times...
sr@latin: Sredi preklapajuća vremena...

en: Fix lines overlapping times
sr@latin: Sredi vremena preklopljenih redova

en: Synchronize with Subtitle...
sr@latin: Sinhronizuj sa titlom...

en: Copy timing information from another subtitle
sr@latin: Kopiraj podatke o vremenima iz drugog titla

en: Break Lines...
sr@latin: Prelomi redove...

en: Automatically set line breaks
sr@latin: Automatski podesi prelom reda

en: Unbreak Lines...
sr@latin: Vrati prelomljene redove...

en: Remove line breaks from lines
sr@latin: Ukloni prelom reda iz redova

en: Simplify Spaces...
sr@latin: Pojednostavi razmake...

en: Remove unneeded spaces from lines
sr@latin: Ukloni nepotrebne razmake iz redova

en: Change Case...
sr@latin: Izmeni velika/mala slova...

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
sr@latin: Promeni tekst u velika ili mala slova, naslov ili veličinu za rečenicu

en: Fix Punctuation...
sr@latin: Sredi interpunkciju...

en: Fix punctuation errors in lines
sr@latin: Sredi greške interpunkcije u redovima

en: Translate...
sr@latin: Prevedi...

en: Translate lines texts using Google services
sr@latin: Prevedi tekst redova pomoću Gugl usluga

en: Edit Line in Place
sr@latin: Uredi tekst na mestu

en: Edit current line text in place
sr@latin: Uredi tekst tekućeg reda na mestu

en: Open Video...
sr@latin: Otvori video...

en: Open video file
sr@latin: Otvori video fajl

en: Open &Recent Video
sr@latin: Otvori sko&rašnji video

en: Close Video
sr@latin: Zatvori video

en: Close video file
sr@latin: Zatvori video fajl

en: Full Screen Mode
sr@latin: Preko celog ekrana

en: Toggle full screen mode
sr@latin: Uklj/isklj. prikaz preko celog ekrana

en: Stop
sr@latin: Zaustavi

en: Stop video playback
sr@latin: Zaustavi puštanje videa

en: Play
sr@latin: Pusti

en: Toggle video playing/paused
sr@latin: Puštam/Pauzirano

en: Jump to Previous Line
sr@latin: Skoči na prethodni red

en: Seek to previous subtitle line show time
sr@latin: Idi na vreme prikaza prethodnog reda

en: Jump to Next Line
sr@latin: Skoči na sledeći red

en: Seek to next subtitle line show time
sr@latin: Idi na vreme prikaza sledećeg reda

en: Set Current Line Show Time
sr@latin: Postavi vreme prikaza tekućeg reda

en: Set current line show time to video position
sr@latin: Postavi vreme prikaza tekućeg reda na poziciju videa

en: Set Current Line Hide Time
sr@latin: Postavi vreme nestajanja tekućeg reda

en: Set current line hide time to video position
sr@latin: Postavi vreme nestajanja tekućeg reda na poziciju videa

en: Current Line Follows Video
sr@latin: Tekući red prati video

en: Make current line follow the playing video position
sr@latin: Tekući red prati poziciju puštenog videa

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
sr@latin: Umukni

en: Enable/disable playback sound
sr@latin: Uključuje ili isključuje zvuk

en: Increase Volume
sr@latin: Povećaj jačinu

en: Increase volume by 5%
sr@latin: Povećaj jačinu za 5%

en: Decrease Volume
sr@latin: Smanji jačinu

en: Decrease volume by 5%
sr@latin: Smanji jačinu za 5%

en: Audio Streams
sr@latin: Audio tokovi

en: Select active audio stream
sr@latin: Izaberi aktivni audio tok

en: Increase Font Size
sr@latin: Povećaj veličinu fonta

en: Increase subtitles font size by 1 point
sr@latin: Povećaj veličinu fonta titla za 1 tačku

en: Decrease Font Size
sr@latin: Smanji veličinu fonta

en: Decrease subtitles font size by 1 point
sr@latin: Smanji veličinu fonta titla za 1 tačku

en: Shift to Video Position
sr@latin: Pomeraj na poziciju videa

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
sr@latin: Postavlja vreme prikaza tekućeg reda na poziciju videa jednako pomerajući sve linije

en: Adjust to Video Position (Anchor Last Line)
sr@latin: Podesi na poziciju videa (usidri poslednji red)

en: Set current line to video position by fixing the last line and linearly adjusting the other ones
sr@latin: Postavlja tekući red na poziciju videa fiksirajući poslednji red i linearno podešavajući ostale

en: Adjust to Video Position (Anchor First Line)
sr@latin: Podesi na poziciju videa (usidri prvi red)

en: Set current line to video position by fixing the first line and linearly adjusting the other ones
sr@latin: Postavlja tekući red na poziciju videa fiksirajući prvi red i linearno podešavajući ostale

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
sr@latin: Menadžer skripti...

en: Manage user scripts
sr@latin: Upravljanje korisničkim skriptama

en: Go to Line
sr@latin: Idi na red

en: &Go to line:
sr@latin: &Idi na red:

en: Sort
sr@latin: Poređaj

en: Can not perform sort on selection with multiple ranges.
sr@latin: Ne mogu da uradim razvrstavanje izbora sa višestrukim opsezima.

en: Maximize Durations
sr@latin: Maksimizuj trajanja

en: Unbreak Lines
sr@latin: Vrati prelomljene redove

en: Simplify Spaces
sr@latin: Pojednostavi razmake

en: Translate
sr@latin: Prevedi

en: Translating text (%1 to %2)...
sr@latin: Prevodim tekst (%1 u %2)...

en: Translating primary text (%1 to %2)...
sr@latin: Prevodim glavni tekst (%1 u %2)...

en: Translating secondary text (%1 to %2)...
sr@latin: Prevodim sekundarni tekst (%1 u %2)...

en: Unable to perform texts synchronization (sent and received lines count do not match).
sr@latin: Ne mogu da uradim usklađivanje tekstova (broj poslatih i primljenih redova nije isti).

en: Translate Primary Text
sr@latin: Prevedi glavni tekst

en: Translate Secondary Text
sr@latin: Prevedi sekundarni tekst

en: There was an error performing the translation:
    
    %1
sr@latin: Greška tokom prevođenja:
    
    %1

en: Open Video
sr@latin: Otvori video

en: Continuing would result in loss of timing information for some lines.
    Are you sure you want to continue?
sr@latin: Nastavljanje će dovesti do gubitka vremena na nekim redovima.
    Želite li da nastavite?

en: modified
sr@latin: izmenjen

en: Untitled
sr@latin: Bezimeni

en: Untitled Translation
sr@latin: Bezimeni prevod

en: Pause
sr@latin: Pauziraj

en: All Files
sr@latin: Svi fajlovi

en: Media Files
sr@latin: Medija fajlovi

en: Video Files
sr@latin: Video fajlovi

en: Audio Files
sr@latin: Audio fajlovi

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
sr@latin: Tražena radnja će učiniti da titl i njegov prevod dele isti fajl, što može dovesti do gubitka podataka pri snimanju.
    Želite li da nastavite?

en: Conflicting Subtitle Files
sr@latin: Konfliktni fajlovi titla

en: Open Subtitle
sr@latin: Otvori titl

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
sr@latin: <qt>Ne mogu da raščlanim fajl titla.<br/>To može biti prouzrokovano korišćenjem pogrešnog kodiranja.</qt>

en: There was an error saving the subtitle.
sr@latin: Došlo je do greške pri snimanju titla.

en: Save Subtitle
sr@latin: Sačuvaj titl

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
sr@latin: Trenutno otvoreni prevedeni titl ima nesačuvane izmene.
    Želite li da ih sačuvate?

en: Close Translation Subtitle
sr@latin: Zatvori prevedeni titl

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
sr@latin: Trenutno otvoreni titl ima nesačuvane izmene.
    Želite li da ih sačuvate?

en: Close Subtitle
sr@latin: Zatvori titl

en: Open Translation Subtitle
sr@latin: Otvori prevedeni titl

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
sr@latin: Glavni

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
sr@latin: Prevod

en: There was an error saving the translation subtitle.
sr@latin: Došlo je do greške pri snimanju prevedenog titla.

en: Save Translation Subtitle
sr@latin: Sačuvaj prevedeni titl

en: Could not read the subtitle file to append.
sr@latin: Ne mogu da pročitam fajl titla za dodavanje.

en: The specified time does not split the subtitles.
sr@latin: Navedeno vreme ne deli titlove.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
sr@latin: Referentni titl mora imati više od jednog reda da bi radio.

en: Could not parse the reference subtitle file.
sr@latin: Ne mogu da raščlanim fajl referentnog titla.

[ctx: @title General settings]
en: General
sr@latin: Opšta

en: General Settings
sr@latin: Opšte postavke

en: Spelling Settings
sr@latin: Postavke pravopisa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
sr@latin: Tekstovi

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
sr@latin:  znakova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
sr@latin: Maksimalan broj znakova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
sr@latin: Maksimalan broj redova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum duration:
sr@latin: Maksimalno trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimum duration:
sr@latin: Minimalno trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed) i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check)
en: Automatically clear fixed errors
sr@latin: Automatski očisti sređene greške

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
sr@latin: <p>Ljubazni fenjerdžija čađavog<br/>lica hoće da mi pokaže štos</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
sr@latin: Prikaži izmenjivu kontrolu pozicije

en: Set Primary Data
sr@latin: Postavi glavni tekst

en: Clear Primary Text Data
sr@latin: Očisti podatke glavnog teksta

en: Set Secondary Data
sr@latin: Postavi sekundarne podatke

en: Clear Secondary Text Data
sr@latin: Očisti podatke sekundarnog teksta

en: Change Frame Rate
sr@latin: Izmeni broj kadrova

en: Insert Line
sr@latin: Ubaci red

en: Remove Lines
sr@latin: Ukloni redove

en: Shift Lines
sr@latin: Pomeri redove

en: Adjust Lines
sr@latin: Podesi redove

en: Enforce Duration Limits
sr@latin: Prisili ograničenja trajanja

en: Set Automatic Durations
sr@latin: Postavi automatska trajanja

en: Fix Overlapping Times
sr@latin: Sredi preklapajuća vremena

en: Fix Lines Punctuation
sr@latin: Sredi interpunkciju reda

en: Lower Case
sr@latin: Mala slova

en: Upper Case
sr@latin: Velika slova

en: Title Case
sr@latin: Veličina naslova

en: Sentence Case
sr@latin: Veličina rečenica

en: Break Lines
sr@latin: Prelomi redove

en: Synchronize Subtitles
sr@latin: Sinhronizuj titlove

en: Join Subtitles
sr@latin: Sastavi titlove

en: Split Subtitles
sr@latin: Razdvoji titlove

en: Set Lines Style
sr@latin: Postavi stil redova

en: Toggle Lines Style
sr@latin: Uklj/isklj. stil reda

en: Set Lines Mark
sr@latin: Postavi marker redova

en: Clear Lines Mark
sr@latin: Očisti marker redova

en: Toggle Lines Mark
sr@latin: Menjaj markaciju redova

en: Check Lines Errors
sr@latin: Proveri greške redova

en: Set Frame Rate
sr@latin: Postavi brzinu kadrova

en: Insert Lines
sr@latin: Ubaci redove

en: Move Line
sr@latin: Pomeri red

en: Swap Texts
sr@latin: Zameni tekstove

en: Empty text
sr@latin: Prazan tekst

en: Too many characters
sr@latin: Previše znakova

en: Too many lines
sr@latin: Previše redova

en: Unnecessary white space
sr@latin: Nepotrebni razmaci

en: Unnecessary dash
sr@latin: Nepotrebna crtica

en: Capital letter after continuation ellipsis
sr@latin: Veliko slovo nakon crtice za novi red

en: Too long duration per character
sr@latin: Predugo trajanje po znaku

en: Too short duration per character
sr@latin: Prekratko trajanje po karakteru

en: Too long duration
sr@latin: Predugo trajanje

en: Too short duration
sr@latin: Prekratko trajanje

en: Overlapping times
sr@latin: Preklapanje vremena

en: Untranslated text
sr@latin: Neprevedeni tekst

en: User mark
sr@latin: Korisnički markeri

en: Has no primary text.
sr@latin: Nema glavnog teksta.

en: Has no translation text.
sr@latin: Nema prevedenog teksta.

en: Has unnecessary spaces in primary text.
sr@latin: Ima nepotrebne razmake u glavnom tekstu.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
sr@latin: Ima nepotrebne razmake u prevedenom tekstu.

en: Has unnecessary dash in primary text.
sr@latin: Ima nepotrebne crtice u glavnom tekstu.

en: Has unnecessary dash in translation text.
sr@latin: Ima nepotrebne crtice u prevedenom tekstu.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
sr@latin: Ima veliko slovo nakon crtice za novi red u glavnom tekstu.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
sr@latin: Ima veliko slovo nakon crtice za novi red u prevedenom tekstu.

en: Overlaps with next line.
sr@latin: Preklapa se sa narednim redom.

en: Has untranslated text.
sr@latin: Ima neprevedeni tekst.

en: Has user mark.
sr@latin: Ima korisnički marker.

en: Set Line Show Time
sr@latin: Postavi vreme prikazivanja reda

en: Set Line Hide Time
sr@latin: Postavi vreme nestajanja reda

en: Set Line Times
sr@latin: Postavi vremena reda

en: Shift Line Times
sr@latin: Pomeri vremena reda

en: Adjust Line Times
sr@latin: Podesi vremena reda

en: Set Line Text
sr@latin: Postavi tekst reda

en: Set Line Secondary Text
sr@latin: Postavi sekundarni tekst reda

en: Set Line Texts
sr@latin: Postavi tekst reda

en: Set Line Errors
sr@latin: Postavi greške reda

en: Target >>
sr@latin: Odredište >>

en: Target <<
sr@latin: Odredište <<

en: All lines
sr@latin: Svi redovi

en: Selected lines
sr@latin: Izabrani redovi

en: All lines from first selected
sr@latin: Svi redovi od prvog označenog

en: All lines up to last selected
sr@latin: Svi redovi do poslednjeg označenog

en: Both subtitles
sr@latin: Oba titla

en: Primary subtitle
sr@latin: Glavni titl

en: Translation subtitle
sr@latin: Prevedeni titl

en: Apply To
sr@latin: Primeni na

en: Adjust
sr@latin: Podesi

[ctx: @title:group]
en: New Times
sr@latin: Nova vremena

en: First spoken line:
sr@latin: Prvi izgovoreni red:

en: Last spoken line:
sr@latin: Poslednji izgovoreni red:

[ctx: @title:group]
en: Settings
sr@latin: Postavke

en: Milliseconds per line:
sr@latin: Milisekundi po redu:

en: Milliseconds per word:
sr@latin: Milisekundi po reči:

en: Milliseconds per character:
sr@latin: Milisekundi po znaku:

en: Prevent overlapping
sr@latin: Spreči preklapanje

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
sr@latin: Proračun trajanja

en: Use primary text
sr@latin: Koristi glavni tekst

en: Use translation text
sr@latin: Koristi prevedeni tekst

en: Calculate both and use maximum
sr@latin: Izračunaj oba i koristi maksimum

en: Current frame rate:
sr@latin: Trenutna brzina kadrova:

en: New frame rate:
sr@latin: Nova brzina kadrova:

en: Change Case
sr@latin: Promeni veličinu slova

[ctx: @title:group]
en: Change To
sr@latin: Promeni u

en: Lower case
sr@latin: Mala slova

en: Upper case
sr@latin: Velika slova

en: Title case
sr@latin: Veličina naslova

en: Sentence case
sr@latin: Veličina rečenice

en: Convert to lower case first
sr@latin: Prvo prebaci u mala slova

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
sr@latin: Minimalno trajanje

en: Expand duration to:
sr@latin: Produži trajanje na:

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
sr@latin: Maksimalno trajanje

en: Shrink duration to:
sr@latin: Skrati trajanje na:

en:  msecs
sr@latin:  ms

en: Minimum interval between lines:
sr@latin: Najmanji razmak između redova:

en: Fix Punctuation
sr@latin: Sredi interpunkciju

en: Fix and cleanup spaces
sr@latin: Sredi i očisti razmake

en: Fix quotes and double quotes
sr@latin: Sredi navode i dvostruke navode

en: Fix English 'I' pronoun
sr@latin: Sredi englesko „I“

en: Insert Line Before Current
sr@latin: Umetni red pre tekućeg

en: Insert Line After Current
sr@latin: Umetni red posle tekućeg

en: Insert Into
sr@latin: Ubaci u

en: Shift subtitle forwards before append
sr@latin: Pomeraj titla unapred pre dodavanja

en: Set from video length
sr@latin: Postavi iz dužine videa

en: Remove Selected Lines
sr@latin: Ukloni izabrane redove

en: Remove From
sr@latin: Ukloni iz

en: Path:
sr@latin: Putanja:

en: Select subtitle
sr@latin: Izaberi titl

en: Subtitle
sr@latin: Titl

en: Shift
sr@latin: Pomeraj

[ctx: @title:group]
en: Shifting
sr@latin: Pomeraj

en: Forwards (+)
sr@latin: Unapred (+)

en: Minimum length for line break:
sr@latin: Minimalna dužina za prelom reda:

en: Split Subtitle
sr@latin: Razdvoji titl

en: Split time:
sr@latin: Vreme razdvajanja:

en: Shift new part backwards after split
sr@latin: Pomeri novi deo unazad nakon razdvajanja

en: Synchronize with Subtitle
sr@latin: Sinhronizuj sa titlom

en: Reference Subtitle
sr@latin: Referentni titl

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
sr@latin: Režim sinhronizacije

en: Adjust to reference's first and last lines
sr@latin: Podesi prema prvom i poslednjem redu referentnog titla

en: Copy timing information from reference line by line
sr@latin: Kopiraj podatke o vremenima iz referentnog titla red po red

en: Input language:
sr@latin: Ulazni jezik:

en: Output language:
sr@latin: Izlazni jezik:

en: Find Error
sr@latin: Nađi grešku

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
sr@latin: Razno

en: Clear other errors
sr@latin: Očisti ostale greške

en: Clear user marks
sr@latin: Očisti korisničke markere

en: Available errors
sr@latin: Dostupne greške

en: Select None
sr@latin: Ništa izabrano

en: <b>Show</b>
sr@latin: <b>Pojavljivanje</b>

en: <b>Hide</b>
sr@latin: <b>Nestajanje</b>

en: <b>Duration</b>
sr@latin: <b>Trajanje</b>

en: No current line
sr@latin: Nema tekućeg reda

en: Current line:
sr@latin: Tekući red:

en: <b>Observations:</b>
sr@latin: <b>Zapažanja:</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
sr@latin: Red

[ctx: @title:column]
en: Show Time
sr@latin: Vreme pojavljivanja

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
sr@latin: Vreme nestajanja

[ctx: @title:column Subtitle line (primary) text]
en: Text
sr@latin: Tekst

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
sr@latin: Prevod

en: Styles
sr@latin: Stilovi

en: Times
sr@latin: Vremena

en: Errors
sr@latin: Greške

en: <b>Position</b>
sr@latin: <b>Pozicija</b>

en: <b>Length</b>
sr@latin: <b>Dužina</b>

en: <b>FPS</b>
sr@latin: <b>Kadrova u sek.</b>

en: <i>Unknown</i>
sr@latin: <i>Nepoznat</i>

en: Subtitle Composer
sr@latin: Sastavljač titla (Subtitle Composer)

en: A KDE subtitle editor.
sr@latin: Uređivač titlova za KDE.

en: Sergio Pistone
sr@latin: Serđo Pistone (Sergio Pistone)

en: Open location as primary subtitle
sr@latin: Otvori lokaciju kao glavni titl

en: Open location as translation subtitle
sr@latin: Otvori lokaciju kao prevedeni titl

en: Installed Scripts
sr@latin: Instalirane skripte

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
sr@latin: Morate uneti ime koje nije već u upotrebi.
    Želite li da unesete drugo ime?

en: Name Already Used
sr@latin: Ime se već koristi

en: Create New Script
sr@latin: Napravi novu skriptu

en: Script name:
sr@latin: Ime skripte:

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
sr@latin: Greška pri stvaranju fajla <b>%1</b>.

en: Select Existing Script
sr@latin: Izaberi postojeću skriptu

en: Rename Script
sr@latin: Preimenuj skriptu

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
sr@latin: Greška pri otvaranju fajla <b>%1</b>.

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
sr@latin: Greška pri kopiranju fajla u <b>%1</b>.

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
sr@latin: Zaista želite da fajl <b>%1</b> pošaljete u smeće?

en: Move to Trash
sr@latin: Premesti u smeće

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
sr@latin: Greška pri uklanjanju fajla <b>%1</b>.

en: Could not launch external editor.
sr@latin: Ne mogu da pokrenem spoljašnji uređivač.

en: Error Running Script
sr@latin: Greška pri pokretanju skripte

en: Tools
sr@latin: Alatke

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
sr@latin: Menadžer skripti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
sr@latin: Pravi novi fajl skripte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
sr@latin: Napravi...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
sr@latin: Kopira postojeću skriptu sa navedene lokacije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
sr@latin: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
sr@latin: Šalje izabranu skriptu u smeće.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
sr@latin: Otvara izabranu skriptu u spoljašnjem uređivaču.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
sr@latin: Uredi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
sr@latin: Izvršava izabranu skriptu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
sr@latin: Pokreni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
sr@latin: Osvežava spisak instaliranih skripti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
sr@latin: Osveži

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@latin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@latin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
sr@latin: &Tekstovi

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
sr@latin: &Stilovi

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
sr@latin: V&remena

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
sr@latin: &Greške

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
sr@latin: A&latke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka alatki

en: Find In
sr@latin: Nađi u

en: No instances of '%1' found!
sr@latin: „%1“ se nigde ne pojavljuje!

en: Find
sr@latin: Nađi

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
sr@latin: Došao sam do početka izbora.
    Da nastavim od kraja?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
sr@latin: Došao sam do početka titla.
    Da nastavim od kraja?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
sr@latin: Došao sam do kraja izbora.
    Da nastavim od početka?

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
sr@latin: Došao sam do kraja titla.
    Da nastavim od početka?

en: Automatic
sr@latin: Automatski

en: Find/Replace In
sr@latin: Nađi/Zameni u

en: Replace
sr@latin: Zameni

en: Spell Checking
sr@latin: Provera pravopisa

en: Unexpected contents received from translation service
sr@latin: Neočekivan sadržaj je primljen od servisa za prevođenje

en: Audio Stream #%1
sr@latin: Audio tok #%1

en: Undo
sr@latin: Opozovi

en: Redo
sr@latin: Ponovi

en: Cut
sr@latin: Iseci

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Paste
sr@latin: Nalepi

en: Delete
sr@latin: Obriši

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
sr@latin: Očisti

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
sr@latin: Podebljano

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
sr@latin: Kurziv

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
sr@latin: Podvučeno

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
sr@latin: Precrtano

en: Check Spelling...
sr@latin: Proveri pravopis...

en: Auto Spell Check
sr@latin: Automatska provera pravopisa

en: Allow Tabulations
sr@latin: Dozvoli tabulacije

en: Suggestions
sr@latin: Predlozi

en: Ignore
sr@latin: Ignoriši

en: Add to Dictionary
sr@latin: Dodaj u rečnik

en: No suggestions
sr@latin: Nema predloga
