subtitlecomposer - en to sv translation catalogue (717 entries)

[ctx: Encodings menu]
en: Default: %1
sv: Standard: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Current: %1
sv: Aktuell: %1

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
sv: Detektera automatiskt

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: &Go to line:
sv: &Gå till rad:

en: Maximize Durations
sv: Maximera varaktighet

en: Unbreak Lines
sv: Sätt ihop rader

en: Simplify Spaces
sv: Förenkla mellanslag

en: Open Video
sv: Öppna video

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Untitled Translation
sv: Namnlös översättning

en: Pause
sv: Paus

en: Play
sv: Spela

en: Seek backwards 1 second | Seek backwards %1 seconds
sv[0]: Sök bakåt 1 sekund
sv[1]: Sök bakåt %1 sekunder

en: Seek forwards 1 second | Seek forwards %1 seconds
sv[0]: Sök framåt 1 sekund
sv[1]: Sök framåt %1 sekunder

en: Shift %2%1 millisecond | Shift %2%1 milliseconds
sv[0]: Skifta %2%1 millisekund
sv[1]: Skifta %2%1 millisekunder

en: Shift selected lines %2%1 millisecond | Shift selected lines %2%1 milliseconds
sv[0]: Skifta markerade rader %2%1 millisekund
sv[1]: Skifta markerade rader %2%1 millisekunder

en: Exit the application
sv: Avsluta programmet

en: Configure Subtitle Composer
sv: Anpassa Textningsskapare

[ctx: @action:inmenu Create a new subtitle]
en: New
sv: Ny

en: Create an empty subtitle
sv: Skapa en tom textning

[ctx: @action:inmenu Open subtitle file]
en: Open Subtitle...
sv: Öppna textning...

en: Open subtitle file
sv: Öppna textningsfil

en: Reload As...
sv: Läs in igen som...

en: Reload opened file with a different encoding
sv: Läs in öppnad fil igen med en annorlunda kodning

[ctx: @action:inmenu Open rencently used subtitle file]
en: Open &Recent Subtitle
sv: Öppna s&enaste textning

en: Save
sv: Spara

en: Save opened subtitle
sv: Spara öppnad textning

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save opened subtitle with different settings
sv: Spara öppnad textning med andra inställningar

en: Close
sv: Stäng

en: Close opened subtitle
sv: Stäng öppnad textning

en: New Translation
sv: Ny översättning

en: Create an empty translation subtitle
sv: Skapa en tom översättningstextning

en: Open Translation...
sv: Öppna textning...

en: Open translation subtitle file
sv: Öppna översättningstextningsfil

en: Reload Translation As...
sv: Läs in översättning igen som...

en: Reload opened translation file with a different encoding
sv: Läs in öppnad översättningsfil med en annan kodning

en: Open &Recent Translation
sv: Öppna s&enaste översättning

en: Save Translation
sv: Spara översättning

en: Save opened translation subtitle
sv: Spara öppnad översättningstextning

en: Save Translation As...
sv: Spara översättning som...

en: Save opened translation subtitle with different settings
sv: Spara öppnad översättningstextning med andra inställningar

en: Close Translation
sv: Stäng översättning

en: Close opened translation subtitle
sv: Stäng öppnad översättningstextning

en: Split Subtitle...
sv: Dela textning...

en: Split the opened subtitle in two parts
sv: Dela öppnad textning i två delar

en: Join Subtitles...
sv: Sammanfoga textning...

en: Append to the opened subtitle another one
sv: Lägg till en annan textning till den öppnade

en: Insert Before
sv: Infoga före

en: Insert empty line before current one
sv: Infoga tom rad före den aktuella

en: Insert After
sv: Infoga efter

en: Insert empty line after current one
sv: Infoga tom rad efter den aktuella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove selected lines
sv: Ta bort markerade rader

en: Split Lines
sv: Dela rader

en: Split selected lines
sv: Dela markerade rader

en: Join Lines
sv: Kombinera rader

en: Join selected lines
sv: Sammanfoga markerade linjer

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select all lines
sv: Markera alla rader

en: Go to Line...
sv: Gå till rad...

en: Go to specified line
sv: Gå till angiven rad

en: Find...
sv: Sök...

en: Find occurrences of strings or regular expressions
sv: Sök efter förekomster av strängar eller reguljära uttryck

en: Find Next
sv: Sök igen

en: Find next occurrence of string or regular expression
sv: Hitta nästa förekomst av sträng eller reguljärt uttryck

en: Find Previous
sv: Sök föregående

en: Find previous occurrence of string or regular expression
sv: Hitta föregående förekomst av sträng eller reguljärt uttryck

en: Replace...
sv: Ersätt...

en: Replace occurrences of strings or regular expressions
sv: Ersätt förekomster av strängar eller reguljära uttryck

en: Retrocede current line
sv: Flytta tillbaka aktuell rad

en: Makes the line before the current one active
sv: Gör raden före den aktuella aktiv

en: Advance current line
sv: Flytta fram aktuell rad

en: Makes the line after the current one active
sv: Gör raden efter den aktuella aktiv

en: Detect Errors...
sv: Detektera fel...

en: Detect errors in the current subtitle
sv: Detektera fel i aktuell textning

en: Clear Errors/Marks
sv: Rensa fel och markörer

en: Clear detected errors and marks in the current subtitle
sv: Rensa detekterade fel och markörer i aktuell textning

en: Select Next Error/Mark
sv: Markera nästa fel eller markör

en: Select next line with error or mark
sv: Markera nästa rad med fel eller markör

en: Select Previous Error/Mark
sv: Markera föregående fel eller markör

en: Select previous line with error or mark
sv: Markera föregående rad med fel eller markör

en: Spelling...
sv: Stavning...

en: Check lines spelling
sv: Kontrollera radernas stavning

en: Toggle Mark
sv: Växla markör

en: Toggle mark on selected lines
sv: Växla markör på markerade rader

en: Toggle Bold
sv: Växla fetstil

en: Toggle selected lines bold attribute
sv: Växla fetstilsegenskapen för markerade rader

en: Toggle Italic
sv: Växla kursiv

en: Toggle selected lines italic attribute
sv: Växla kursivegenskapen för markerade rader

en: Toggle Underline
sv: Växla understreck

en: Toggle selected lines underline attribute
sv: Växla understrecksegenskapen för markerade rader

en: Toggle Strike Through
sv: Växla överstrykning

en: Toggle selected lines strike through attribute
sv: Växla överstrykningsegenskapen för markerade rader

en: Change Text Color
sv: Ändra textfärg

en: Change text color of selected lines
sv: Ändra textfärg för markerade rader

en: Shift...
sv: Skifta...

en: Shift lines an specified amount of time
sv: Skifta rader en angiven tidslängd

en: Adjust...
sv: Justera...

en: Linearly adjust all lines to a specified interval
sv: Justera alla rader linjärt till ett angivet intervall

en: Change Frame Rate...
sv: Ändra bildfrekvens...

en: Retime subtitle lines by reinterpreting its frame rate
sv: Ändra tid för textningsrader genom att tolka om bildfrekvensen

en: Enforce Duration Limits...
sv: Tvinga varaktighetsgränser...

en: Enforce lines minimum and/or maximum duration limits
sv: Tvinga minimala och/eller maximala varaktighetsgränser

en: Set Automatic Durations...
sv: Ställ in automatisk varaktighet...

en: Set lines durations based on amount of letters, words and line breaks
sv: Ange radernas varaktighet baserat på antal bokstäver, ord och radbrytningar

en: Maximize Durations...
sv: Maximera varaktighet...

en: Extend lines durations up to their next lines show time
sv: Utöka radernas varaktighet till visningstid för nästa rader

en: Fix Overlapping Times...
sv: Rätta överlappande tider...

en: Fix lines overlapping times
sv: Rätta radernas överlappande tider

en: Synchronize with Subtitle...
sv: Synkronisera med textning...

en: Copy timing information from another subtitle
sv: Kopiera tidsinformation från en annan textning

en: Break Lines...
sv: Bryt rader...

en: Automatically set line breaks
sv: Ange automatiskt radbrytningar

en: Unbreak Lines...
sv: Sätt ihop rader...

en: Remove line breaks from lines
sv: Ta bort radbrytningar från rader

en: Simplify Spaces...
sv: Förenkla mellanslag...

en: Remove unneeded spaces from lines
sv: Ta bort onödiga mellanslag från rader

en: Change Case...
sv: Ändra skiftläge...

en: Change lines text to upper, lower, title or sentence case
sv: Ändra radtext till versaler, gemener, titelskiftläge eller meningsskiftläge

en: Fix Punctuation...
sv: Rätta skiljetecken...

en: Fix punctuation errors in lines
sv: Rätta skiljeteckenfel på rader

en: Translate...
sv: Översätt...

en: Translate lines texts using Google services
sv: Översätt textrader med Google-tjänster

en: Edit Line in Place
sv: Redigera rad på plats

en: Edit current line text in place
sv: Redigera aktuell textrad på plats

en: Open Video...
sv: Öppna video...

en: Open video file
sv: Öppna videofil

en: Open &Recent Video
sv: Öppna s&enaste video

en: Import Subtitle Stream
sv: Importera textningsström

en: Import subtitle stream into subtitle editor
sv: Importera textningsström i textningseditor

en: Recognize Speech
sv: Känn igen tal

en: Recognize speech in audio stream
sv: Känn igen tal i ljudström

en: Close Video
sv: Stäng video

en: Close video file
sv: Stäng videofil

en: Full Screen Mode
sv: Fullskärmsläge

en: Toggle full screen mode
sv: Växla fullskärmsläge

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop video playback
sv: Stoppa videouppspelning

en: Toggle video playing/paused
sv: Byt mellan spela och pausa video

en: Seek Backward
sv: Sök bakåt

en: Seek Forward
sv: Sök framåt

en: Frame Step Backward
sv: Stega bildruta bakåt

en: Frame Step Forward
sv: Stega bildruta framåt

en: Seek to Previous Line
sv: Sök till föregående rad

en: Seek to previous subtitle line show time
sv: Sök till visningstid för föregående textningsrad

en: Increase media play rate
sv: Öka uppspelningshastighet för media

en: Increase media playback rate
sv: Öka uppspelningshastighet för media

en: Decrease media play rate
sv: Minska uppspelningshastighet för media

en: Decrease media playback rate
sv: Minska uppspelningshastighet för media

en: Play Current Line and Pause
sv: Spela aktuell rad och pausa

en: Seek to selected subtitle line show time, play it and then pause
sv: Sök till början av visningstiden för markerad textningsrad, spela den och pausa sedan

en: Seek to Current Line
sv: Sök till aktuell rad

en: Seek to selected subtitle line show time
sv: Sök till visningstid för markerad textningsrad

en: Seek to Next Line
sv: Sök till nästa rad

en: Seek to next subtitle line show time
sv: Sök till visningstid för nästa textningsrad

en: Set Line Show Time to Video Position
sv: Ställ in visningstid för rad till videoposition

en: Set current line show time to video position
sv: Ställ in visningstid för aktuell rad till videoposition

en: Set Line Hide Time to Video Position
sv: Ställ in döljningstid för rad till videoposition

en: Set current line hide time to video position
sv: Ställ in döljningstid för aktuell rad till videoposition

en: Shift Current Line to Video Position
sv: Skifta aktuell rad till videoposition

en: Set current line show time to video position by equally shifting all lines
sv: Ställ in visningstid för aktuell rad till videoposition genom att skifta alla rader lika mycket

en: Current Line Follows Video
sv: Aktuell rad följer video

en: Make current line follow the playing video position
sv: Låt aktuell rad följa den spelande videons position

[ctx: @action:inmenu Toggle audio muted]
en: Mute
sv: Tyst

en: Enable/disable playback sound
sv: Aktivera eller inaktivera uppspelningsljud

en: Increase Volume
sv: Öka volym

en: Increase volume by 5%
sv: Öka volym med 5 %

en: Decrease Volume
sv: Minska volym

en: Decrease volume by 5%
sv: Minska volym med 5 %

en: Audio Streams
sv: Ljudströmmar

en: Select active audio stream
sv: Välj aktiv ljudström

en: Increase Font Size
sv: Öka teckenstorlek

en: Increase subtitles font size by 1 point
sv: Öka textningens teckenstorlek med 1 punkt

en: Decrease Font Size
sv: Minska teckenstorlek

en: Decrease subtitles font size by 1 point
sv: Minska textningens teckenstorlek med 1 punkt

en: Displayed Subtitle Text
sv: Visad textning

en: Select visible subtitle text
sv: Välj synlig textning

en: Toggle Anchor
sv: Växla förankring

en: (Un)Anchor current line's show time to timeline (Editing anchored line's show time will stretch/compact the timeline between adjacent anchors)
sv: Förankra eller ta bort förankring för den aktuella radens visningstid till tidslinjen (att redigera den förankrade radens visningstid sträcker ut eller pressar ihop tidslinjen mellan angränsande förankringar)

en: Remove All Anchors
sv: Ta bort alla förankringar

en: Unanchor show time from the timeline on all anchored lines
sv: Ta bort förankring för visningstiden från tidslinjen för alla förankrade rader

[ctx: @action:inmenu Manage user scripts]
en: Scripts Manager...
sv: Skripthanterare...

en: Manage user scripts
sv: Hantera användarskript

en: Waveform Zoom In
sv: Inzoomning av vågform

en: Waveform Zoom Out
sv: Utzoomning av vågform

en: Waveform Auto Scroll
sv: Automatisk rullning av vågform

en: Waveform display will automatically scroll to video position
sv: Vågformsvisning rullar automatiskt till videoposition

en: All Text Subtitles
sv: All textning

en: All Image Subtitles
sv: Alla bildtexter

en: All Files
sv: Alla filer

en: Media Files
sv: Mediefiler

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: The requested action would make the subtitle and its translation share the same file, possibly resulting in loss of information when saving.
    Are you sure you want to continue?
sv: Den begärda åtgärden skulle göra att textning och dess översättning delar samma fil, vilket möjligen orsakar informationsförlust när den sparas.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Conflicting Subtitle Files
sv: Konflikt för textningsfiler

en: Open Subtitle
sv: Öppna textning

en: <qt>Could not parse the subtitle file.<br/>This may have been caused by usage of the wrong encoding.</qt>
sv: <qt>Kunde inte tolka inställningsfilen.<br/>Det kan ha orsakats av att felaktig kodning användes.</qt>

en: Encoding: %1
sv: Kodning: %1

en: There was an error saving the subtitle.
sv: Ett fel uppstod när textningen skulle sparas.

en: Save Subtitle
sv: Spara textning

en: Currently opened translation subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
sv: Översättningstextning som för närvarande är öppen har osparade ändringar.
    Vill du spara dem?

en: Close Translation Subtitle
sv: Stäng översättningstextning

en: Currently opened subtitle has unsaved changes.
    Do you want to save them?
sv: Textning som för närvarande är öppen har osparade ändringar.
    Vill du spara dem?

en: Close Subtitle
sv: Stäng textning

en: Open Translation Subtitle
sv: Öppna översättningstextning

[ctx: @item:inmenu Display primary text in video player]
en: Primary
sv: Primär

[ctx: @item:inmenu Display translation text in video player]
en: Translation
sv: Översättning

en: There was an error saving the translation subtitle.
sv: Ett fel uppstod när översättningstextningen skulle sparas.

en: Save Translation Subtitle
sv: Spara översättningstextning

[ctx: Suffix added to split subtitles]
en: split
sv: dela

en: Could not write the split subtitle file.
sv: Kunde inte skriva den delade textningsfilen.

en: Could not write the split subtitle translation file.
sv: Kunde inte skriva den delade textningsöversättningsfilen.

en: Could not read the subtitle file to append.
sv: Kunde inte läsa textningsfilen att lägga till sist.

en: The specified time does not split the subtitles.
sv: Den angivna tiden delar inte textningen.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split part was saved as %1.
sv: Kunde inte öppna ett nytt textningsfönster.
    Den delad delen sparades som %1.

en: Could not open a new Subtitle Composer window.
    The split parts were saved as %1 and %2.
sv: Kunde inte öppna ett nytt textningsfönster.
    De delade delarna sparades som %1 och %2.

en: The reference subtitle must have more than one line to proceed.
sv: Referenstextningen måste ha mer än en rad för att fortsätta.

en: Could not parse the reference subtitle file.
sv: Kunde inte tolka referenstextningsfilen.

[ctx: @title General settings]
en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

[ctx: @title Error check settings]
en: Error Check
sv: Felkontroll

en: Error Check Settings
sv: Inställningar av felkontroll

[ctx: @title Spelling settings]
en: Spelling
sv: Stavning

en: Spelling Settings
sv: Inställningar av stavning

[ctx: @title Waveform settings]
en: Waveform
sv: Vågform

en: Waveform settings
sv: Inställningar av vågform

[ctx: @title Video player settings]
en: Video Player
sv: Videospelare

en: Video Player Settings
sv: Inställningar av videospelare

[ctx: @title Speech recognition backend settings]
en: %1 backend settings
sv: Inställningar av gränssnitt %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Texts
sv: Texter

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxLines)
en:  lines
sv:  rader

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxCharacters)
en:  characters
sv:  tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum number of characters:
sv: Maximalt antal tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum number of lines:
sv: Maximalt antal rader:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Absolute Durations
sv: Absolut varaktighet

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LinePause) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_LineDuration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_SeekOffsetOnDoubleClick) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_JumpLineOffset) i18n: ectx: proper
en:  msec
sv:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MaxDurationPerCharacter)
en: Maximum duration:
sv: Maximal varaktighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_MinDurationPerCharacter)
en: Minimum duration:
sv: Minimal varaktighet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Relative Durations
sv: Relativ varaktighet:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_IdealDurationPerCharacter)
en:  ms/char
sv:  ms/tecken

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MinDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_MaxDurationPerCharacter) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, alt_IdealDurationPerCharacter)
en:  ch/sec
sv:  tecken/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_IdealDurationPerCharacter)
en: Ideal duration:
sv: Ideal varaktighet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior
sv: Beteende

note: i18n: ectx: label, entry (AutoClearFixed), group (Error Check) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoClearFixed)
en: Automatically clear fixed errors
sv: Ta automatiskt bord rättade fel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticVideoLoad)
en: Automatically load video file when opening a subtitle
sv: Läs automatiskt in videofil när en textning öppnas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_DefaultSubtitlesEncoding)
en: Defau&lt subtitles encoding:
sv: Standardkodning för textning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_TextLineBreak)
en: Line break character:
sv: Nyradstecken:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitleLine)
en: Subtitle Line
sv: Textningsrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LineDuration)
en: Default subtitle line duration:
sv: Standardvaraktighet för textningsrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On double click, &jump to show time minus:
sv: Vid dubbelklick, gå till visad tid minus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_LinePause)
en: Default pause between subtitle lines:
sv: Standardpaus mellan textningsrader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Ju&mp to prev/next line offset:
sv: &Gå till föregående eller nästa radposition:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpQuickActions)
en: Quick Actions
sv: Snabbåtgärder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Compensation for captured &video times:
sv: Kompensation för tagna &videotider:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Ti&me shift for selected lines:
sv: Tidsskift för &markerade rader:

[ctx: Text for previewing the subtitles font settings]
en: <p>The Quick Brown Fox<br/>Jumps Over The Lazy Dog</p>
sv: <p>Östen äter müsli<br/>på ett café</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UnpauseOnDoubleClick)
en: Resume playback after line double click
sv: Återuppta uppspelning efter dubbelklick på rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_SeekJumpLength)
en: Seconds to &jump on seek:
sv: Sekunder att &flytta vid sökning:

note: i18n: ectx: label, entry (VideoAutoPlay), group (VideoPlayer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_VideoAutoPlay)
en: Start playing video when loaded
sv: Börja spela video efter inläsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPositionTimeEdit)
en: Show editable position control
sv: Visa redigerbar positionskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_StepJumpLength)
en: Fra&me step amount:
sv: &Bildstegningsvärde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_VolumeAmplification)
en: Volume amplification:
sv: Volymförstärkning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpSubtitles)
en: Subtitles
sv: Textning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineColor)
en: Outline color:
sv: Konturfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontColor)
en: Te&xt color:
sv: Te&xtfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontFamily)
en: Font family:
sv: Teckenfamilj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_OutlineWidth)
en: Outline width:
sv: Konturbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lab_FontSize)
en: Font si&ze:
sv: Te&ckenstorlek:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpPreview)
en: Subtitles Preview
sv: Förhandsgranskning av textning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Waveform Display
sv: Vågformsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_wfSmoothScroll)
en: Smooth Scrolling
sv: Jämn panorering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Outer color:
sv: Yttre färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Inner color:
sv: Inre färg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border
sv: Rulla automatiskt sidan när uppspelningspositionen når rullningsgränsavståndet (ett procentvärde) från sidokanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_wfAutoscrollPadding)
en: Auto Scroll Padding:
sv: Automatisk rullningsgräns:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpGeneral)
en: Subtitle Display
sv: Textningsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Subtitle border color:
sv: Textningens kantfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Selected background color:
sv: Markerad bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Subtitle border width:
sv: Textningens kantbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Subtitle background color:
sv: Textningens bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Selected border color:
sv: Markerad kantfärg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Text Font and Colors
sv: Textens teckensnitt och färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Subtitle font family:
sv: Textningens teckenfamilj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Subtitle number font size:
sv: Textningens teckenstorlek för nummer:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubNumberFontSize) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_wfSubTextFontSize)
en:  pt
sv:  punkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Subtitle Number Color
sv: Textningens nummerfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Subtitle text font size:
sv: Textningens teckenstorlek för text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Subtitle Text Color:
sv: Textningens textfärg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Line Indicators
sv: Radindikatorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Player position color:
sv: Spelarens positionsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: Mouse indicator color:
sv: Musens indikatorfärg:

en: Set Primary Data
sv: Ange primärdata

en: Clear Primary Text Data
sv: Ta bort primärtextdata

en: Set Secondary Data
sv: Ange sekundärdata

en: Clear Secondary Text Data
sv: Ta bort sekundär textdata

en: Change Frame Rate
sv: Ändra bildfrekvens

en: Insert Line
sv: Infoga rad

en: Remove Lines
sv: Ta bort rader

en: Shift Lines
sv: Skifta rader

en: Adjust Lines
sv: Justera rader

en: Sort
sv: Sortera

en: Enforce Duration Limits
sv: Tvinga varaktighetsgränser

en: Set Automatic Durations
sv: Ställ in automatisk varaktighet

en: Fix Overlapping Times
sv: Rätta överlappande tider

en: Fix Lines Punctuation
sv: Rätta radernas skiljetecken

en: Lower Case
sv: Små bokstäver

en: Upper Case
sv: Stora bokstäver

en: Title Case
sv: Titelskiftläge

en: Sentence Case
sv: Meningsskiftläge

en: Break Lines
sv: Bryt rader

en: Synchronize Subtitles
sv: Synkronisera textning

en: Join Subtitles
sv: Dela textning

en: Split Subtitles
sv: Dela textning

en: Toggle Lines Style
sv: Växla radstil

en: Change Lines Text Color
sv: Ändra textradernas färg

en: Set Lines Mark
sv: Ange radmarkering

en: Clear Lines Mark
sv: Rensa radmarkering

en: Toggle Lines Mark
sv: Ändra radmarkering

en: Clear Line Errors
sv: Rensa radfel

en: Check Lines Errors
sv: Kontrollera radfel

en: Empty text
sv: Ta bort text

en: Too many characters
sv: För många tecken

en: Too many lines
sv: För många rader

en: Unnecessary white space
sv: Onödiga blanktecken

en: Unnecessary dash
sv: Onödigt streck

en: Capital letter after continuation ellipsis
sv: Stor bokstav efter fortsättningsellips

en: Too long duration per character
sv: För lång varaktighet per tecken

en: Too short duration per character
sv: För kort varaktighet per tecken

en: Too long duration
sv: För lång varaktighet

en: Too short duration
sv: För kort varaktighet

en: Overlapping times
sv: Överlappande tider

en: Untranslated text
sv: Oöversatt text

en: User mark
sv: Användarmarkör

en: Has no primary text.
sv: Har ingen primärtext.

en: Has no translation text.
sv: Har ingen översätt text.

en: Has too many characters in primary text (1 char). | Has too many characters in primary text (%1 chars).
sv[0]: Har för många tecken i primärtext (1 tecken).
sv[1]: Har för många tecken i primärtext (%1 tecken).

en: Has too many characters in translation text (1 char). | Has too many characters in translation text (%1 chars).
sv[0]: Har för många tecken i översatt text (1 tecken).
sv[1]: Har för många tecken i översatt text (%1 tecken).

en: Has too many lines in primary text (1 line). | Has too many lines in primary text (%1 lines).
sv[0]: Har för många rader i primärtext (1 rad).
sv[1]: Har för många rader i primärtext (%1 rader).

en: Has too many lines in translation text (1 line). | Has too many lines in translation text (%1 lines).
sv[0]: Har för många rader i översättningstext (1 rad).
sv[1]: Har för många rader i översättningstext (%1 rader).

en: Has unnecessary spaces in primary text.
sv: Har onödiga mellanslag i primärtext.

en: Has unnecessary spaces in translation text.
sv: Har onödiga mellanslag i översättningstext.

en: Has unnecessary dash in primary text.
sv: Har onödigt streck i primärtext.

en: Has unnecessary dash in translation text.
sv: Har onödiga stack i översättningstext.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in primary text.
sv: Har stor bokstav efter radfortsättningsellips i primärtext.

en: Has capital letter after line continuation ellipsis in translation text.
sv: Har stor bokstav efter radfortsättningsellips i översättningstext.

en: Has too long duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too long duration per character in primary text (%1 msecs/char).
sv[0]: Har för lång varaktighet per tecken i primärtext (1 ms/tecken).
sv[1]: Har för lång varaktighet per tecken i primärtext (%1 ms/tecken).

en: Has too long duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too long duration per character in translation text (%1 msecs/char).
sv[0]: Har för lång varaktighet per tecken i översättningstext (1 ms/tecken).
sv[1]: Har för lång varaktighet per tecken i översättningstext (%1 ms/tecken).

en: Has too short duration per character in primary text (1 msec/char). | Has too short duration per character in primary text (%1 msecs/char).
sv[0]: Har för kort varaktighet per tecken i primärtext (1 ms/tecken).
sv[1]: Har för kort varaktighet per tecken i primärtext (%1 ms/tecken).

en: Has too short duration per character in translation text (1 msec/char). | Has too short duration per character in translation text (%1 msecs/char).
sv[0]: Har för kort varaktighet per tecken i översättningstext (1 ms/tecken).
sv[1]: Har för kort varaktighet per tecken i översättningstext (%1 ms/tecken).

en: Has too long duration (1 msec). | Has too long duration (%1 msecs).
sv[0]: Har för lång varaktighet (1 ms).
sv[1]: Har för lång varaktighet (%1 ms).

en: Has too short duration (1 msec). | Has too short duration (%1 msecs).
sv[0]: Har för kort varaktighet (1 ms).
sv[1]: Har för kort varaktighet (%1 ms).

en: Overlaps with next line.
sv: Överlappar med nästa rad.

en: Has untranslated text.
sv: Har oöversatt text.

en: Has user mark.
sv: Har användarmarkör.

en: Set Line Show Time
sv: Ange visningstid för rad

en: Set Line Hide Time
sv: Ange döljningstid för rad

en: Set Line Times
sv: Ange tider för rad

en: Shift Line Times
sv: Skifta tider för rad

en: Adjust Line Times
sv: Justera tider för rad

en: Set Frame Rate
sv: Ställ in bildfrekvens

en: Insert Lines
sv: Infoga rader

en: Move Line
sv: Flytta rad

en: Swap Texts
sv: Byt texter

en: Change stylesheet
sv: Ändra stilmall

en: Set Line Text
sv: Ange radtext

en: Set Line Secondary Text
sv: Ange sekundärtext för rader

en: Set Line Errors
sv: Ange radfel

en: Target >>
sv: Mål >>

en: Target <<
sv: Mål <<

en: All lines
sv: Alla rader

en: Selected lines
sv: Markerade rader

en: All lines from first selected
sv: Alla rader från första markerade

en: All lines up to last selected
sv: Alla rader fram till senast markerade

en: Both subtitles
sv: Båda textningar

en: Primary subtitle
sv: Primärtextning

en: Translation subtitle
sv: Översättningstextning

en: Apply to
sv: Verkställ för

en: Adjust
sv: Justera

[ctx: @title:group]
en: New Times
sv: Nya tider

en: First spoken line:
sv: Första uttalade rad:

en: Last spoken line:
sv: Senast uttalade rad:

[ctx: @title:group]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Milliseconds per line:
sv: Millisekunder per rad:

en: Milliseconds per word:
sv: Millisekunder per ord:

en: Milliseconds per character:
sv: Millisekunder per tecken:

en: Prevent overlapping
sv: Förhindra överlapp

[ctx: @title:group]
en: Duration Calculation
sv: Varaktighetsberäkning

en: Use primary text
sv: Använd primärtext

en: Use translation text
sv: Använd översättningstext

en: Calculate both and use maximum
sv: Beräkna båda och använd maximum

en: Current frame rate:
sv: Aktuell bildfrekvens:

en: New frame rate:
sv: Ny bildfrekvens:

en: Change Case
sv: Ändra skiftläge

[ctx: @title:group]
en: Change To
sv: Ändra till

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Title case
sv: Titelskiftläge

en: Sentence case
sv: Meningsskiftläge

en: Convert to lower case first
sv: Omvandla först till små bokstäver

[ctx: @title:group]
en: Minimum Duration
sv: Minimal varaktighet

en: Expand duration to:
sv: Expandera varaktighet till:

[ctx: @title:group]
en: Maximum Duration
sv: Maximal varaktighet

en: Shrink duration to:
sv: Minska varaktighet till:

[ctx: Text encoding detected with n% confidence.]
en: %1 (%2% confidence)
sv: %1 (%2 % konfidens)

en: Detected
sv: Detekterad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EncodingDetectDialog)
en: Confirm detected subtitle encoding
sv: Bekräfta detekterad textningskodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Encoding
sv: Kodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewLabel)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en:  msecs
sv:  ms

en: Minimum interval between lines:
sv: Minimalt intervall mellan rader:

en: Fix Punctuation
sv: Rätta skiljetecken

en: Fix and cleanup spaces
sv: Rätta och snygga till mellanslag

en: Fix quotes and double quotes
sv: Rätta enkla och dubbla citationstecken

en: Fix English 'I' pronoun
sv: Rätta engelskt pronomen 'I'

en: Add ellipsis indicating non finished lines
sv: Lägg till ellips för att indikera oavslutade rader

en: Insert Line Before Current
sv: Infoga rad före aktuell

en: Insert Line After Current
sv: Infoga rad efter aktuell

en: Insert Into
sv: Infoga i

en: Shift subtitle forwards before append
sv: Skifta textning framåt innan tillägg

en: Set from video length
sv: Ställ in från videolängd

en: Remove Selected Lines
sv: Ta bort markerade rader

en: Remove From
sv: Ta bort från

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Select subtitle
sv: Välj undertext

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Shift
sv: Skift

[ctx: @title:group]
en: Shifting
sv: Skiftning

en: Forwards (+)
sv: Framåt (+)

en: Backwards (−)
sv: Bakåt (−)

en: Minimum length for line break:
sv: Minimal längd för radbrytning:

en: Split Subtitle
sv: Dela textning

en: Split time:
sv: Delningstid:

en: Shift new part backwards after split
sv: Skifta ny del bakåt efter delning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labClass)
en: Space separated list of CSS classes:
sv: Lista med CSS-klasser åtskilda av mellanslag:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, classList)
en: Class
sv: Klass

en: Default Color
sv: Standardfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labVoice)
en: Person name or voice title:
sv: Personnamn eller rösttitel:

note: i18n: CSS i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice
sv: Röst

en: Synchronize with Subtitle
sv: Synkronisera med textning

en: Reference Subtitle
sv: Referenstextning

[ctx: @title:group]
en: Synchronization Mode
sv: Synkroniseringmetod

en: Adjust to reference's first and last lines
sv: Justera till referensens första och sista rader

en: Copy timing information from reference line by line
sv: Kopiera tidsinformation från referens rad för rad

en: Find Error
sv: Sök efter fel

en: No errors matching given criteria were found!
sv: Inga fel som motsvarande angivna kriterier hittades.

[ctx: @title:group]
en: Errors to Find
sv: Fel att söka efter

[ctx: @title:group Miscellaneous settings]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Clear other errors
sv: Ta bort övriga fel

en: Clear user marks
sv: Ta bort användarmarkörer

en: Search in
sv: Sök i

en: Available errors
sv: Tillgängliga fel

en: Select None
sv: Markera ingen

en: Importing Subtitle Stream
sv: Importera textningsström

en: Subtitle demux failed %1: %2
    %3
sv: Avmultiplexning av textning misslyckades %1: %2
    %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputInitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VobSubInputProcessDialog)
en: VobSub Import
sv: Import från VobSub

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStream)
en: Stream / Language
sv: Ström / språk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPostProc)
en: Post Processing
sv: Efterbehandling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceNumber)
en: Fix space between numbers
sv: Rätta mellanslag mellan tal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpacePunct)
en: Fix space around punctuation (.,;:?!)
sv: Rätta mellanslag omkring skiljetecken (.,;:?!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppSpaceParen)
en: Fix space around quotes and parentheses ("()[]{})
sv: Rätta mellanslag omkring citationstecken och parenteser ("()[]{})

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppAposQuote)
en: Fix double apostrophes/quotes
sv: Rätta dubbla apostrofer/citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ppCharsOCR)
en: Fix i <-> l, 0 <-> O mistakes
sv: Rätta misstagen i <-> l, 0 <-> O

en: VobSub Error
sv: Fel i VobSub

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpText)
en: Enter character(s)
sv: Ange tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, symbolLabel)
en: S&ymbols:
sv: S&ymboler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, symbolCount)
en: Up/Down: change value
sv: Upp/ner: ändra värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOk)
en: OK
sv: Ok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Ctrl+Shift+Left
sv: Ctrl+Skift+Vänsterpil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevImage)
en: Prev Image
sv: Föregående bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Ctrl+Left
sv: Ctrl+Vänsterpil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPrevSymbol)
en: Prev Symbol
sv: Föregående symbol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Ctrl+Right
sv: Ctrl+Högerpil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextSymbol)
en: Next Symbol
sv: Nästa symbol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Ctrl+Shift+Right
sv: Ctrl+Skift+Högerpil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNextImage)
en: Next Image
sv: Nästa bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAbort)
en: Abort
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPreview)
en: Subtitle Image
sv: Textningsbild

en: <b>Show</b>
sv: <b>Visa</b>

en: <b>Hide</b>
sv: <b>Dölj</b>

en: <b>Duration</b>
sv: <b>Varaktighet</b>

en: Change Voice Tag
sv: Ändra röstetikett

en: Change Class Tag
sv: Ändra klassetikett

en: No current line
sv: Ingen aktuell rad

en: chars
sv: tecken

en: ms/char
sv: ms/tecken

en: chars/sec
sv: tecken/s

en: <b>Length</b>
sv: <b>Längd</b>

en: <b>FPS</b>
sv: <b>bilder/s</b>

en: <b>Playback Rate</b>
sv: <b>Uppspelningshastighet</b>

en: <qt>There was an error opening media file %1.</qt>
sv: <qt>Ett fel uppstod när mediefilen %1 skulle öppnas.</qt>

en: <i>Unknown</i>
sv: <i>Okänd</i>

en: Unexpected error when playing file.
sv: Oväntat fel vid uppspelning av fil.

en: Error Playing File
sv: Fel vid uppspelning av fil

en: &Stylesheet
sv: &Stilmall

en: &Comments
sv: &Kommentarer

en: Intro
sv: Introduktion

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubtitlePositionWidget)
en: Form
sv: Formulär

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpPosition)
en: Position/Size
sv: Position/Storlek

en: <b>Observations:</b>
sv: <b>Observationer:</b>

[ctx: @title:column Subtitle line number]
en: Line
sv: Rad

[ctx: @title:column]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @title:column]
en: Show Time
sv: Visa tid

[ctx: @title:column]
en: Hide Time
sv: Dölj tid

[ctx: @title:column]
en: Duration
sv: Varaktighet

[ctx: @title:column Subtitle line translation text]
en: Translation
sv: Översättning

en: Styles
sv: Stilar

en: Times
sv: Tider

en: Errors
sv: Fel

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @action:inmenu Clear all text]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action:inmenu Toggle bold style]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: @action:inmenu Toggle italic style]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @action:inmenu Toggle underline style]
en: Underline
sv: Understreck

[ctx: @action:inmenu Toggle strike through style]
en: Strike Through
sv: Överstruken

[ctx: @action:inmenu Change Text Color]
en: Text Color
sv: Textfärg

en: Generating waveform
sv: Skapar vågform

en: Select Line
sv: Markera rad

en: Remove Line
sv: Ta bort rad

en: Split Line
sv: Dela rad

en: Set Current Line Show Time
sv: Ställ in visningstid för aktuell rad

en: Set Current Line Hide Time
sv: Ställ in döljningstid för aktuell rad

en: Unknown
sv: Okänd

en: The primary subtitle to be edited.
sv: Primärtextning att redigera

en: The video to be subtitled.
sv: Videon att texta

en: The translation subtitle to be edited.
    If included, a second pane gets added to the right of the primary subtitle for side-by-side translation.
sv: Översättningstextningen att redigera.
    Om inkluderad, läggs en andra panel till till höger om primärtextningen för översättning sida vid sida.

en: Subtitle Composer
sv: Textningsskapare

en: A KDE subtitle editor.
sv: En KDE textningseditor.

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Former Maintainer
sv: Tidigare underhåll

en: Patches and Website
sv: Programfixar och webbsida

en: code contributions
sv: Bidrag till kod

en: code contributions, Arch Linux packaging
sv: Bidrag till kod, Arch Linux-paketering

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
sv: Alla personer som har bidragit och som jag har glömt att nämna

en: Waveform
sv: Vågform

en: Video Player
sv: Videospelare

en: Styles and Comments
sv: Stilar och kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultSubtitlesEncoding), group (General)
en: Default Subtitles Encoding
sv: Standardkodning för textning

note: i18n: ectx: label, entry (TextLineBreak), group (General)
en: Line Break Character
sv: Nyradstecken

note: i18n: ectx: label, entry (SeekOffsetOnDoubleClick), group (General)
en: Seek Offset On Double Click
sv: Sökavstånd vid dubbelklick

note: i18n: ectx: label, entry (JumpLineOffset), group (General)
en: Jump to prev/next line offset
sv: Gå till föregående eller nästa radposition

note: i18n: ectx: label, entry (UnpauseOnDoubleClick), group (General)
en: Unpause On Double Click
sv: Fortsätt vid dubbelklick

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticVideoLoad), group (General)
en: Automatic Video Load
sv: Automatisk videoinläsning

note: i18n: ectx: label, entry (LinesQuickShiftAmount), group (General)
en: Lines Quick Shift Amount
sv: Värde på snabbskift för rader

note: i18n: ectx: label, entry (GrabbedPositionCompensation), group (General)
en: Grabbed Position Compensation
sv: Kompensation av tagen position

note: i18n: ectx: label, entry (LineDuration), group (General)
en: Default subtitle line duration
sv: Standardvaraktighet för textningsrad

note: i18n: ectx: label, entry (LinePause), group (General)
en: Default duration between subtitle lines
sv: Standardpaus mellan textningsrader

note: i18n: ectx: label, entry (MaxCharacters), group (Error Check)
en: Maximum number of characters
sv: Maximalt antal tecken

note: i18n: ectx: label, entry (MaxLines), group (Error Check)
en: Maximum number of lines
sv: Maximalt antal rader

note: i18n: ectx: label, entry (MinDuration), group (Error Check)
en: Minimum duration
sv: Minimal varaktighet

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDuration), group (Error Check)
en: Maximum duration
sv: Maximal varaktighet

note: i18n: ectx: label, entry (MinDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Minimum duration per character
sv: Minimal varaktighet per tecken

note: i18n: ectx: label, entry (IdealDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Ideal duration per character
sv: Ideal varaktighet per tecken

note: i18n: ectx: label, entry (MaxDurationPerCharacter), group (Error Check)
en: Maximum duration per character
sv: Maximal varaktighet per tecken

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Spelling)
en: Default Language
sv: Standardspråk

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultClient), group (Spelling)
en: Default client
sv: Standardklient

note: i18n: ectx: label, entry (CheckUppercase), group (Spelling)
en: Check uppercase
sv: Kontrollera stora bokstäver

note: i18n: ectx: label, entry (SkipRunTogether), group (Spelling)
en: Skip Run Together
sv: Hoppa över sammanflytning

note: i18n: ectx: label, entry (wfInnerColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Inner Color
sv: Vågformens inre färg

note: i18n: ectx: label, entry (wfOuterColor), group (Waveform Widget)
en: Waveform Outer Color
sv: Vågformens yttre färg

note: i18n: ectx: label, entry (wfSmoothScroll), group (Waveform Widget)
en: Waveform Smooth Scrolling
sv: Jämn rullning av vågform

note: i18n: ectx: label, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll Padding
sv: Automatisk rullningsgräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (wfAutoscrollPadding), group (Waveform Widget)
en: Autoscroll page when play position reaches ScrollPadding distance (percentage) from page border.
sv: Rulla automatiskt sidan när uppspelningspositionen når rullningsgränsavståndet (ett procentvärde) från sidokanten.

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Background Color
sv: Vågformens bakgrundsfärg för textning

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Color
sv: Vågformens kantfärg för textning

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubBorderWidth), group (Waveform Widget)
en: Waveform Subtitle Border Width
sv: Vågformens kantbredd för textning

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBackground), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Background Color
sv: Vågformens bakgrundsfärg för markerad textning

note: i18n: ectx: label, entry (wfSelBorder), group (Waveform Widget)
en: Waveform Selected Subtitle Border Color
sv: Vågformens kantfärg för markerad textning

note: i18n: ectx: label, entry (wfFontFamily), group (Waveform Widget) i18n: ectx: label, entry (FontFamily), group (VideoPlayer)
en: Font Family
sv: Teckenfamilj

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Size
sv: Textningens teckenstorlek för nummer

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubNumberColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Number Font Color
sv: Textningens teckensnittsfärg för nummer:

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextFontSize), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Size
sv: Textningens teckenstorlek för text

note: i18n: ectx: label, entry (wfSubTextColor), group (Waveform Widget)
en: Subtitle Text Font Color
sv: Textningens teckensnittsfärg för text

note: i18n: ectx: label, entry (wfMouseLocation), group (Waveform Widget)
en: Mouse Location Line Color
sv: Radfärg för musplats

note: i18n: ectx: label, entry (wfPlayLocation), group (Waveform Widget)
en: Play Location Line Color
sv: Radfärg för uppspelningsplats

note: i18n: ectx: label, entry (SeekJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Jump length on seek
sv: Förflyttningslängd vid sökning

note: i18n: ectx: label, entry (StepJumpLength), group (VideoPlayer)
en: Amount of frames to skip when stepping
sv: Antal bildrutor att hoppa över vid stegning

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPositionTimeEdit), group (VideoPlayer)
en: Show editable time position
sv: Visa redigerbar tidsposition

note: i18n: ectx: label, entry (VolumeAmplification), group (VideoPlayer)
en: Volume Amplification
sv: Volymförstärkning

note: i18n: ectx: label, entry (FontSize), group (VideoPlayer)
en: Font Size
sv: Teckenstorlek

note: i18n: ectx: label, entry (FontColor), group (VideoPlayer)
en: Font Color
sv: Teckenfärg

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineColor), group (VideoPlayer)
en: Outline Color
sv: Konturfärg

note: i18n: ectx: label, entry (OutlineWidth), group (VideoPlayer)
en: Outline Width
sv: Konturbredd

note: i18n: ectx: label, entry (translateEngine), group (Translation)
en: Last used translate engine
sv: Senast använda översättningsgränssnitt

note: i18n: ectx: label, entry (gctServiceJSON), group (GoogleCloudTranslate)
en: Service Account JSON containing private key
sv: Tjänstkontots JSON innehåller privat nyckel

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangSource), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangSource), group (DeepLTranslate)
en: source language - cached
sv: ursprungsspråk - lagrat

note: i18n: ectx: label, entry (gctLangTrans), group (GoogleCloudTranslate) i18n: ectx: label, entry (dltLangTrans), group (DeepLTranslate)
en: translation language - cached
sv: översättningsspråk - lagrat

note: i18n: ectx: label, entry (gctAccessToken), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token - cached
sv: åtkomstinformation - lagrad

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenExpires), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token expiry - cached
sv: åtkomstinformation utgång - lagrad

note: i18n: ectx: label, entry (gctTokenType), group (GoogleCloudTranslate)
en: access token type - cached
sv: åtkomstinformation typ - lagrad

note: i18n: ectx: label, entry (dltAuthKey), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API authentication key
sv: DeepL-programmeringsgränssnitt behörighetsnyckel

note: i18n: ectx: label, entry (dltApiDomain), group (DeepLTranslate)
en: DeepL API domain name
sv: DeepL-programmeringsgränssnitt  domännamn

en: Non-Script Files
sv: Ej skriptfiler

en: Title
sv: Titel

en: Author
sv: Upphovsman

en: Path
sv: Sökväg

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit
sv: Redigera

en: View
sv: Visa

en: A script already exists with this name.
    Would you like to enter another name?
sv: Ett skript finns redan med det här namnet.
    Vill du ange ett annat namn?

en: Duplicate filename
sv: Duplicera filnamn

en: Yes
sv: Ja

en: Create New Script
sv: Skapa nytt skript

en: Script name:
sv: Skriptnamn:

en: There was an error creating the file <b>%1</b>.
sv: Ett fel uppstod när filen <b>%1</b> skulle skapas.

en: Select Existing Script
sv: Välj befintligt skript

en: You must enter an unused name to continue.
    Would you like to enter another name?
sv: Du måste ange ett oanvänt namn för att fortsätta.
    Vill du ange ett annat namn?

en: Name Already Used
sv: Namnet används redan

en: Rename Script
sv: Byt namn på skript

en: There was an error opening the file <b>%1</b>.
sv: Ett fel uppstod när filen <b>%1</b> skulle öppnas.

en: There was an error copying the file to <b>%1</b>.
sv: Ett fel uppstod när filen skulle kopieras till <b>%1</b>.

en: Do you really want to send file <b>%1</b> to the trash?
sv: Vill du verkligen skicka filen <b>%1</b> till papperskorgen?

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: There was an error removing the file <b>%1</b>.
sv: Det finns ett fel när filen skulle tas bort <b>%1</b>.

en: Could not launch external editor.
sv: Kunde inte starta extern editor.

en: Error opening script %1.
sv: Fel när skriptet %1 skulle öppnas.

en: Error Running Script
sv: Fel när skript skulle köras

en: Path: %1
sv: Sökväg: %1

en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScriptsManager)
en: Scripts Manager
sv: Skripthanterare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Creates a new script file.
sv: Skapar en ny skriptfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreate)
en: Create...
sv: Skapa...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Copies an existing script from a specified location.
sv: Kopierar ett befintligt skript från en angiven plats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Sends the selected script to the trash.
sv: Skickar det markerade skriptet till papperskorgen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Opens the selected script with an external editor.
sv: Öppnar det markerade skriptet med en extern editor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRun)
en: Executes the selected script.
sv: Kör det markerade skriptet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
sv: Kör

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Reloads the installed scripts list.
sv: Läser in listan över installerade skript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: Refresh
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: label, entry (acousticModelPath), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Directory containing acoustic model files
sv: Katalog som innehåller akustiska modellfiler

note: i18n: ectx: label, entry (trigramModelFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Word trigram language model input file
sv: Indatafil för språkmodell med ordtrigram

note: i18n: ectx: label, entry (lexiconFile), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Main pronunciation dictionary (lexicon) input file
sv: Indatafil för huvuduttalsordbok (lexikon)

note: i18n: ectx: label, entry (vadPostSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Num of silence frames to keep after speech to silence transition
sv: Antal tysta bildrutor att behålla efter övergång tal till tystnad

note: i18n: ectx: label, entry (vadPreSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Num of speech frames to keep before silence to speech transition
sv: Antal talbildrutor att behålla innan övergång från tystnad till tal

note: i18n: ectx: label, entry (vadStartSpeech), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Num of speech frames to trigger VAD from silence to speech
sv: Antal talbildrutor för att utlösa VAD från ljud till tal

note: i18n: ectx: label, entry (vadTreshold), group (PocketSphinx) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_vadTreshold) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Threshold for decision between noise and silence frames. Log-ratio between signal level and noise level
sv: Tröskel för beslut mellan brus och tysta bildrutor. Loggförhållande mellan signalnivå och brusnivå.

en: Sphinx Dictionaries
sv: Sphinx ordlistor

en: Trigram Models
sv: Trigram modeller

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpModel)
en: Speech Recognition Model
sv: Taligenkänningsmodell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_lexiconFile)
en: Pronunciation Dictionary (Lexicon)
sv: Uttalsordbok (lexikon)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_trigramModelFile)
en: Trigram Model
sv: Trigram modell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_acousticModelPath)
en: Acoustic Model
sv: Akustisk modell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_modelInfoText)
en: <html><head/><body><p align="center">Acoustic and Language Models can be downloaded from <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="center">Akustiska och språkmodeller kan laddas ner från <a href="https://cmusphinx.github.io/wiki/download/"><span style=" text-decoration: underline; color:#007af4;">CMU Sphinx</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAD)
en: Voice Activity Detection
sv: Röstaktivitetsigenkänning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadTreshold)
en: Noise Threshold
sv: Bruströskel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPreSpeech)
en: Pre Speech Frames
sv: Före talbildrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadPostSpeech)
en: Post Speech Frames
sv: Efter talbildrutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_vadStartSpeech)
en: Start Speech Frames
sv: Starta talbildrutor

en: Recognizing speech
sv: Känner igen tal

en: Abort speech recognition
sv: Avbryt taligenkänning

en: No speech recognition plugins available
sv: Inga taligenkänningsinsticksprogram tillgängliga

en: Initialization of speech recognition plugin failed
sv: Initiering av taligenkänningsinsticksprogrammet misslyckades

en: Speech Recognition failed: %2
    Code %1: %3
sv: Taligenkänning misslyckades: %2
    Kod %1: %3

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (translation)
en: Translation
sv: Översättning

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (texts)
en: &Texts
sv: &Texter

note: i18n: ectx: Menu (styles)
en: St&yles
sv: Sti&lar

note: i18n: ectx: Menu (times)
en: T&imes
sv: T&ider

note: i18n: ectx: Menu (errors)
en: E&rrors
sv: &Fel

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: T&ools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit Toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad

en: Remote service error %1 %2
    %3
sv: FJärrtjänstfel %1 %2
    %3

en: HTTP Error %1 - %2
    %3
sv: HTTP-fel %1 - %2
    %3

en: Network Error %1
    %2
sv: Nätverksfel %1
    %2

en: DeepL Engine Error
sv: DeepL-gränssnittsfel

en: Autodetect Language
sv: Detektera språk automatiskt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAuth)
en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labAuthKey)
en: Authentication Key:
sv: Behörighetsnyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConnect)
en: Connect
sv: Anslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labApiDomain)
en: API Domain:
sv: Programmeringsgränssnittsdomän:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: You need to <a href="https://www.deepl.com/pro-api">create an account</a> on DeepL website and paste your API authentication key below.
sv: Du måste <a href="https://www.deepl.com/pro-api">skapa ett konto</a> på DeepL:s webbplats och klistra in behörighetsnyckeln för programmeringsgränssnittet nedan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpSettings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labSource)
en: Source language:
sv: Ursprungsspråk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labTranslation)
en: Translate to:
sv: Översätt till:

en: Google Cloud Engine Error
sv: Google Cloud-gränssnittsfel

en: Error opening file '%1'
sv: Fel när filen '%1' skulle öppnas

en: Error parsing JSON from file '%1'
sv: Fel vid tolkning av JSON från filen '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServiceJSON)
en: Service Account's Private Key JSON:
sv: Tjänstkontots JSON privata nyckel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnLogin)
en: Login
sv: Logga in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labHelp)
en: <p>You need to <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">create a Service Account</a> in Google Cloud Console and provide public/private key JSON file below.</p><p>The Service Account needs to be assigned <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> role on IAM page or must be granted access to the Google's Cloud Translation APIs in a different manner.</p>
sv: <p>Du måste <a href="https://developers.google.com/identity/protocols/oauth2/service-account#creatinganaccount">skapa ett tjänstkonto</a> med Google Cloud-terminal och tillhandahålla en JSON-fil med öppen/privat nyckel nedan.</p><p>Tjänstkontot måste tilldelas rollen <span style=" text-decoration: underline;">Cloud Translation API User</span> på IAM-sidan, eller måste ges åtkomst till Google Cloud-programmeringsgränssnitt för översättning på något annat sätt.</p>

en: Translate
sv: Översätt

en: Translate texts in
sv: Översätt texter i

en: Translate texts
sv: Översätt texter

en: Find In
sv: Sök i

en: No instances of '%1' found!
sv: Ingen instans av '%1' funnen.

en: Find
sv: Sök

en: End of subtitle reached.
    Continue from the beginning?
sv: Textningens slut nådd.
    Fortsätt från början?

en: Beginning of selection reached.
    Continue from the end?
sv: Markeringens början nådd.
    Fortsätt från slutet?

en: Beginning of subtitle reached.
    Continue from the end?
sv: Textningens början nådd.
    Fortsätt från slutet?

en: End of selection reached.
    Continue from the beginning?
sv: Markeringens slut nådd.
    Fortsätt från början?

en: Find/Replace In
sv: Sök eller ersätt i

en: Replace
sv: Ersätt

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Video Stream #%1
sv: Videoström nr. %1

en: Audio Stream #%1
sv: Ljudström nr. %1

en: Subtitle Stream #%1
sv: Textningsström nr. %1

en: File does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordlista

en: No suggestions
sv: Inga förslag

en: Delete
sv: Ta bort

en: Check Spelling...
sv: Kontrollera stavning...

en: Auto Spell Check
sv: Automatisk stavningskontroll

en: Allow Tabulations
sv: Tillåt tabulatorer
