subtitleeditor - en to da translation catalogue (110 entries)

en: All documents
da: Alle dokumenter

en: Current document
da: Aktuelt dokument

en: Current:
da: Nuværende:

en: New:
da: Ny:

en: Check Errors
da: Tjek fejl

en: Configure Keyboard Shortcuts
da: Konfigurér tastaturgenveje

en: Find And Replace
da: Søg og erstat

en: Pattern:
da: Mønster:

en: Replace
da: Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: Background:
da: Baggrund:

en: Command:
da: Kommando:

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filer før der gemmes

en: Interface
da: Grænseflade

en: Plugins
da: Plugin

en: Text:
da: Tekst:

en: Video Player
da: Video-afspiller

en: _Audio:
da: _Lyd:

en: _Autosave files every
da: _Gem automatisk filer hver

en: _Font:
da: _Skrifttype:

en: minutes
da: minutter

en: Number:
da: Nummer:

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: Collisions:
da: Sammenstød:

en: Title:
da: Titel:

en: <b>Language:</b>
da: <b>Sprog:</b>

en: A_dd Word
da: Tilføj or_d

en: Check _Word
da: Kontrollér _ord

en: Ignore _All
da: Ignorér _alle

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: User dictionary:
da: Brugerordbog:

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: _Replace
da: _Erstat

en: Split Document
da: Split dokument

en: The beginning for the new document:
da: Begyndelsen af det nye dokumnet:

en: <b>Border</b>
da: <b>Kant</b>

en: <b>Colors</b>
da: <b>Farver</b>

en: <b>Font</b>
da: <b>Skrifttype</b>

en: <b>Fonts</b>
da: <b>Skrifttyper</b>

en: <b>Margins</b>
da: <b>Marginer</b>

en: <b>Preview</b>
da: <b>Eksempel</b>

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Copy Style
da: Kopiér stil

en: Create New Style
da: Opret ny stil

en: Delete Style
da: Slet stil

en: Distance:
da: Afstand:

en: Left:
da: Venstre:

en: Outline
da: Omrids

en: Outline:
da: Omrids

en: Right:
da: Højre:

en: Scale X:
da: Skalering x:

en: Scale Y:
da: Skalering y:

en: Shadow:
da: Skygge:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Vertical:
da: Lodret:

en: _Combine
da: _Kombinér

en: Italic
da: Kursiv

en: Save the changes to document "%s" before closing?
da: Gem ændringerne i dokumentet "%s" før programmet lukkes?

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil med et nyt navn

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: E_xit
da: A_fslut

en: Quit the program
da: Afslut programmet

note: DocumentSystem::getInstance().setCurrentDocument(already);
en: I am already open
da: Jeg er allerede åben

en: Saving file %s (%s, %s, %s).
da: Gemmer fil %s (%s, %s, %s).

en: The file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
da: Filen %s (%s, %s, %s) er ikke blevet gemt.

en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find f_orrige

en: Search backwards for the same text
da: Søg bagud efter den samme tekst

en: Not found
da: Ikke fundet

en: _Italic
da: Kurs_iv

en: _Selection
da: _Markering

en: _Spell Check
da: _Stavekontrol

en: _Split
da: _Opdel

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: Redo the last undone action
da: Omgør den seneste fortrudte handling

en: Undo: %s
da: Fortryd: %s

en: Western
da: Vestlig

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk visuelt

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Armenian
da: Armensk

en: Chinese Traditional
da: Traditionelt kinesisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Chinese Simplified
da: Forenklet kinesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Thai
da: Thailandsk

en: I can't open this file.
da: Jeg kan ikke åbne denne fil

en: Name:
da: Navn:

en: Encoding:
da: Kodning:
