subtitleeditor 0.36.0 el - en to el translation catalogue (807 entries)

note: comments
en: a tool for subtitles edition
el: Ένα εργαλείο για την επεξεργασία υπότιτλων

en: Add 100 Milliseconds
el: Προσθήκη 100 msec

en: To Start
el: Στην Έναρξη

en: Add 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
el: Προσθήκη 100 msec στην έναρξη για όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: To Duration
el: Στη Διάρκεια

en: Add 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
el: Προσθήκη 100 msec στη διάρκεια για όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: To Start And Duration
el: Στην Έναρξη και τη Διάρκεια

en: Add 100 Milliseconds to all subtitles selected
el: Προσθήκη 100 msec σε όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: Remove 100 Milliseconds
el: Αφαίρεση 100 msec

en: Remove 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
el: Αφαίρεση 100 msec από την έναρξη για όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: Remove 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
el: Αφαίρεση 100 msec από τη διάρκεια για όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: Remove 100 Milliseconds to all subtitles selected
el: Αφαίρεση 100 msec από όλους τους επιλεγμένους υπότιτλους

en: Please select at least a subtitle.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον έναν υπότιτλο

en: Adjust time
el: Προσαρμογή χρόνου

en: Apply _Translation
el: Εφαρμογή _Μετάφρασης

en: Replace the text of the subtitle by the translation
el: Αντικατάσταση του κειμένου του υπότιτλου από τη μετάφραση

en: Apply translation
el: Εφαρμογή μετάφρασης

en: The translation was applied.
el: Η μετάφραση εφαρμόστηκε

en: Change _Framerate
el: Αλλαγή _Ρυθμού _Καρέ

en: Convert framerate
el: Μετατροπή ρυθμού καρέ

en: Change Framerate
el: Αλλαγή ρυθμού καρέ

en: The new framerate was applied. (%s to %s)
el: Ο νέος ρυθμός καρέ εφαρμόστηκε (από %s σε %s)

en: <b>Apply to</b>
el: <b>Εφαρμογή σε</b>

en: <b>Framerate</b>
el: <b>Ρυθμός καρέ</b>

en: All documents
el: Όλα τα έγγραφα

en: Current document
el: Τρέχον έγγραφο

en: Current:
el: Τρέχον:

en: New:
el: Νέο:

en: _Combine
el: _Συνδυασμός

en: Merge the selected subtitles
el: Συγχώνευση των επιλεγμένων υπότιτλων

en: Please select at least two subtitles.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον δύο υπότιτλους

en: Combine subtitles
el: Συνδυασμός υπότιτλων

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της προηγούμενης ενέργειας

en: Redo the last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας αναιρεθείσας ενέργειας

en: Undo: %s
el: Αναίρεση %s

en: Redo: %s
el: Επανάληψη %s

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Invalid shortcut.
el: Άκυρη συντόμευση.

en: Shortcut "%1" is already taken by "%2".
el: Η συντόμευση "%2" είναι ήδη κατειλημμένη από τη συντόμευση "%2"

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from "%1".
el: Ο επαναπροσδιορισμός της συντόμευσης θα προκαλέσει την αφαίρεσή της από την "%1".

en: Conflicting Shortcuts
el: Αντικρουόμενες συντομεύσεις

en: Changing shortcut failed.
el: Η αλλαγή της συντόμευσης απέτυχε.

en: Removing shortcut failed.
el: Η αφαίρεση της συντόμευσης απέτυχε.

en: Configure _Keyboard Shortcuts
el: Διαμόρφωση _Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: Configure Keyboard Shortcuts
el: Διαμόρφωση Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
el: Για να επεξεργαστείτε ένα κουμπί συντόμευσης, κάντε κλικ στην αντίστοιχη σειρά και πληκτρολογήστε έναν νέο επιταχυντή, ή πιέστε Backspace για διαγραφή.

en: _Dialogue
el: _Διάλογος

en: Add or remove dialogue line
el: Προσθήκη ή αφαίρεση γραμμής διαλόγου

en: Italic
el: Πλάγια

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς Αποθήκευση

en: Save the changes to document "%s" before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο έγγραφο "%s" πριν το κλείσιμο;

en: If you don't save, the last changes will be permanently lost.
el: Εάν δεν τις αποθηκεύσετε, οι τελευταίες αλλαγές θα χαθούν μόνιμα.

en: Create a new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Open a file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου

en: Open Project
el: Άνοιγμα σχεδίου

en: Open a Subtitle Editor Project
el: Άνοιγμα ενός σχεδίου Subtitle Editor

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save Project
el: Αποθήκευση σχεδίου

en: Save the current file as Subtitle Editor Project
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου ως Σχέδιο Subtitle Editor

en: Save the current file with a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Save _All
el: Αποθήκευση _όλων

en: Save all open files
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών αρχείων

en: Open _Translation
el: Άνοιγμα _Μετάφρασης

en: Open translation from file
el: Άνοιγμα μετάφρασης από αρχείο

en: Save Trans_lation
el: Αποθήκευση _Μετάφρασης

en: Save translation to file
el: Αποθήκευση μετάφρασης σε αρχείο

note: recent files
en: Open _Recent
el: Άνοιγμα _Πρόσφατων

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος εγγράφου

en: E_xit
el: Έ_ξοδος

en: Quit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

note: DocumentSystem::getInstance().setCurrentDocument(already);
en: I am already open
el: Είναι ήδη ανοιχτό

note: "Saving file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE)."
en: Saving file %s (%s, %s, %s).
el: Αποθήκευση αρχείου %s (%s, %s, %s).

note: "The file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE) has not been saved."
en: The file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
el: Το αρχείο %s (%s, %s, %s) δεν αποθηκεύτηκε.

en: Open translation
el: Άνοιγμα μετάφρασης

en: 1 subtitle was added with the translation | %d subtitles were added with the translation
el[0]: 1 υπότιτλος προστέθηκε στη μετάφραση
el[1]: %d υπότιτλοι προστέθηκαν στη μετάφραση

en: Saving translation file %s (%s, %s, %s).
el: Αποθήκευση αρχείου μετάφρασης %s (%s, %s, %s).

en: The translation file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
el: Το αρχείο μετάφρασης %s (%s, %s, %s) δεν αποθηκεύτηκε.

en: _Duplicate
el: _Δημιουργία αντιγράφου

en: Duplicate the selected subtitles
el: Δημιουργία αντιγράφου των επιλεγμένων υπότιτλων

en: Duplicate selected subtitles
el: Δημιουργία αντιγράφου επιλεγμένων υπότιτλων

en: _Edit Cell
el: _Επεξεργασία Κελιού

en: Start the editing of the focused cell
el: Έναρξη επεξεργασίας του εστιασμένου κελιού

en: Edit _Next Cell
el: Επεξεργασία _Επόμενου Κελιού

en: Start the editing of the next cell
el: Έναρξη επεξεργασίας του επόμενου κελιού

en: <b>Error Checking</b>
el: <b>Έλεγχος σφαλμάτων</b>

en: <b>Timing Preferences</b>
el: <b>Προτιμήσεις Συγχρονισμού</b>

en: Checking
el: Έλεγχος

en: Error Checking Preferences
el: Προτιμήσεις Ελέγχου Σφαλμάτων

en: Maximum characters per line:
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων ανά γραμμή

en: Maximum characters per second:
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων ανά δευτερόλεπτο

en: Maximum number of lines per subtitle:
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών ανά υπότιτλο

en: Minimum characters per second:
el: Ελάχιστος αριθμός χαρακτήρων ανά δευτερόλεπτο

en: Minimum display of the subtitle in mseconds:
el: Ελάχιστη εμφάνιση του υπότιτλου σε msec

en: Minimum gap between subtitles in mseconds:
el: Ελάχιστο κενό μεταξύ υπότιτλων σε msec

en: Timing
el: Συγχρονισμός

en: Error Checking
el: Έλεγχος σφαλμάτων

note: File
en: _Error
el: _Σφάλμα

en: Try To _Fix All
el: Προσπάθεια _Επιδιόρθωσης όλων

en: _View
el: _Προβολή

en: By _Categories
el: Ανά _Κατηγορίες

en: By _Subtitles
el: Ανά _Υπότιτλους

en: _Collapse All
el: _Σύμπτυξη όλων

en: _Expand All
el: _Ανάπτυξη όλων

note: menu option
en: _Options
el: _Επιλογές

en: No error was found.
el: Δεν βρέθηκε σφάλμα.

en: 1 error was found. | %d errors were found.
el[0]: Βρέθηκε 1 σφάλμα.
el[1]: Βρέθηκαν %d σφάλματα.

en: Subtitle n°<b>%d</b>
el: Υπότιτλος Subtitle n°<b>%d</b>

en: %s (<b>1 error</b>) | %s (<b>%d errors</b>)
el[0]: %s (<b>1 σφάλμα</b>)
el[1]: %s (<b>%d σφάλματα</b>)

en: Subtitle n°<b>%d</b> (<b>1 error</b>) | Subtitle n°<b>%d</b> (<b>%d errors</b>)
el[0]: Υπότιτλος n°<b>%d</b> (<b>1 σφάλμα</b>)
el[1]: Υπότιτλος n°<b>%d</b> (<b>%d σφάλματα</b>)

en: _Error Checking
el: _Έλεγχος σφαλμάτων

en: Launch the error checking.
el: Έναρξη του ελέγχου σφαλμάτων

en: Max Characters Per Line
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων ανά γραμμή

en: An error is detected if a line is too long.
el: Εντοπισμός σφάλματος όταν μία γραμμή είναι πολύ μεγάλη.

en: Subtitle has a too long line: <b>1 character</b> | Subtitle has a too long line: <b>%i characters</b>
el[0]: Ο υπότιτλος έχει μία πολύ μεγάλη γραμμή: <b>1 χαρακτήρας</b>
el[1]: Ο υπότιτλος έχει μία πολύ μεγάλη γραμμή: <b>%i characters</b>

en: <b>Automatic correction:</b> unavailable, correct the error manually.
el: <b>Αυτόματη διόρθωση:</b> μη διαθέσιμη, διορθώστε το σφάλμα χειροκίνητα.

en: Max Line Per Subtitle
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών ανά υπότιτλο

en: An error is detected if a subtitle has too many lines.
el: Εντοπισμός σφάλματος όταν ένας υπότιτλος έχει πολλές γραμμές.

en: Subtitle has too many lines: <b>1 line</b> | Subtitle has too many lines: <b>%i lines</b>
el[0]: Ο υπότιτλος έχει παραπάνω γραμμές: <b>1 γραμμή</b>
el[1]: Ο υπότιτλος έχει παραπάνω γραμμές: <b>%i γραμμές</b>

en: Min Display Time
el: Ελάχιστος Χρόνος Εμφάνισης

en: Detects and fixes subtitles when the duration is inferior to the specified value.
el: Ανιχνεύει και διορθώνει τους υπότιτλους όταν η διάρκεια είναι μικρότερη από την καθορισμένη τιμή.

en: Subtitle display time is too short: <b>%s</b>
el: Ο χρόνος εμφάνισης του υπότιτλου είναι πολύ μικρός: <b>% sec</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to change current subtitle end to %s.
el: <b>Αυτόματη διόρθωση:</b> για να μεταβάλλει το τέλος του τρέχοντος υπότιτλου σε %s.

en: Minimum Gap Between Subtitles
el: Ελάχιστο Κενό Μεταξύ Υπότιτλων

en: Detects and fixes subtitles when the minimum gap between subtitles is too short.
el: Ανιχνεύει και διορθώνει τους υπότιτλους όταν το ελάχιστο κενό μεταξύ τους είναι πολύ μικρό.

en: Too short gap between subtitle: <b>%ims</b>
el: Πολύ μικρό κενό μεταξύ υπότιτλων: <b>%i msec</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to clip current subtitle end to %s and to move next subtitle start to %s.
el: <b>Αυτόματη διόρθωση:</b> περικοπή του τέλους του τρέχοντος υπότιτλου κατά %s και μετατόπιση της έναρξης του επόμενου υπότιτλου κατά %s.

en: Overlapping
el: Επικάλυψη

en: An error is detected when the subtitle overlap on next subtitle.
el: Εντοπισμός σφάλματος όταν ο υπότιτλος επικαλύπτει τον επόμενο υπότιτλο.

en: Subtitle overlap on next subtitle: <b>%ims overlap</b>
el: Επικάλυψη υπότιτλου επί του επόμενου υπότιτλου:<b>Επικάλυψη %ims</b>

en: Too Long Display Time
el: Πολύ Μεγάλος Χρόνος Εμφάνισης

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is inferior to the specified value.
el: Ανιχνεύει και διορθώνει τους υπότιτλους όταν ο αριθμός χαρακτήρων ανά δευτερόλεπτο είναι μικρότερος από την καθορισμένη τιμή.

en: Subtitle display time is too long: <b>%.1f chars/s</b>
el: Ο χρόνος εμφάνισης του υπότιτλου είναι πολύ μεγάλος: <b>%.1f χαρακτήρες/sec</b>

en: Too Short Display Time
el: Πολύ Μικρός Χρόνος Εμφάνισης

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is superior to the specified value.
el: Ανιχνεύει και διορθώνει τους υπότιτλους όταν ο αριθμός χαρακτήρων ανά δευτερόλεπτο είναι μεγαλύτερος από την καθορισμένη τιμή.

en: Subtitle display time is too short: <b>%.1f chars/s</b>
el: Ο χρόνος εμφάνισης του υπότιτλου είναι πολύ μικρός: <b>%.1f χαρακτήρες/sec</b>

en: _Extend Length
el: _Επέκταση Μήκους

en: Extend the length of selected subtitles to the start time of the next
el: Επέκταση της διάρκειας των επιλεγμένων υπότιτλων έως το χρόνο έναρξης του επόμενου

en: Extend lenght
el: Επέκταση μήκους

en: <b>Command</b>
el: <b>Εντολή</b>

en: <span size="small">the path to the subtitle file</span>
el: <span size="small">η διαδρομή προς το αρχείο υπότιτλου</span>

en: <span size="small">the path to the video file</span>
el: <span size="small">η διαδρομή προς το αρχείο βίντεο</span>

en: <span size="small">the time in seconds to the current selected line</span>
el: <span size="small">ο χρόνος σε δευτερόλεπτα στην τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή</span>

en: <span size="small">the uri to the subtitle file</span>
el: <span size="small">η διαδρομή uri προς το αρχείο υπότιτλου</span>

en: <span size="small">the uri to the video file</span>
el: <span size="small">η διαδρομή url προς το αρχείο βίντεο</span>

note: TRANSLATORS: Do not translate replaceable tokens #xxx.
en: Example with mplayer:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds
el: Παράδειγμα με mplayer:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds

en: External Video Player
el: Εξωτερικός Αναπαραγωγός Βίντεο

en: The following command parameters will be substituted when launching the action :
el: Οι ακόλουθες παράμετροι εντολών θα αντικατασταθούν όταν ξεκινήσει η ενέργεια:

en: _External Video Player
el: _Εξωτερικός Αναπαραγωγός Βίντεο

en: _Open Movie
el: _Άνοιγμα Ταινίας

en: Open movie with external video player
el: Άνοιγμα ταινίας με εξωτερικό αναπαραγωγό βίντεο

en: _Play Movie
el: _Αναπαραγωγή Ταινίας

en: Play movie with external video player
el: Αναπαραγωγή ταινίας με εξωτερικό αναπαραγωγό βίντεο

en: External video player preferences
el: Επιλογές εξωτερικού αναπαραγωγού βίντεο

en: Please select a movie.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μία ταινία.

en: Failed to launch the external player.
el: Αποτυχία έναρξης του εξωτερικού αναπαραγωγού.

en: <b>Columns</b>
el: <b>Στήλες</b>

en: Column:
el: Στήλη:

en: Find And Replace
el: Εύρεση και Αντικατάσταση

en: Pattern:
el: Αναζήτηση για:

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση _Όλων

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Target
el: Στόχος αναζήτησης

en: Text
el: Κείμενο

en: Translation
el: Μετάφραση

en: _Ignore case
el: _Ταίριασμα πεζών-κεφαλαίων

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: _Use regular expression
el: _Χρησιμοποίηση κανονικής έκφρασης

en: Replace text
el: Αντικατάσταση κειμένου

en: The document is empty
el: Το έγγραφο είναι κενό

en: _Find And Replace
el: _Εύρεση και Αντικατάσταση

en: Search and replace text
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση κειμένου

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση Επό_μενου

en: Search forwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα εμπρός για το ίδιο κείμενο

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση Προ_ηγούμενου

en: Search backwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα πίσω για το ίδιο κείμενο

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Insert _Before
el: Εισαγωγή _Πριν

en: Insert blank subtitle before the selected subtitle
el: Εισαγωγή κενού υπότιτλου πριν από τον επιλεγμένο υπότιτλο

en: Insert _After
el: Εισαγωγή _Μετά

en: Insert blank subtitle after the selected subtitle
el: Εισαγωγή κενού υπότιτλου μετά τον επιλεγμένο υπότιτλο

en: Insert Subtitle
el: Εισαγωγή Υπότιτλου

en: _Italic
el: _Πλάγια

en: Italicize the selected subtitles text
el: Μετατροπή του κειμένου των επιλεγμένων υπότιτλων σε πλάγιο

en: _Join Document
el: _Συνένωση Εγγράφου

en: Add subtitles from file
el: Προσθήκη υπότιτλων από αρχείο

en: Join document
el: Συνένωση εγγράφου

en: 1 subtitle has been added at this document. | %d subtitles have been added at this document.
el[0]: 1 υπότιτλος έχει προστεθεί σε αυτό το έγγραφο.
el[1]: %d υπότιτλοι έχουν προστεθεί σε αυτό το έγγραφο.

en: Generate Keyframes
el: Δημιουργία Καρέ-κλειδιών

en: Waiting...
el: Περιμένετε...

en: Open Keyframes
el: Άνοιγμα Καρέ-κλειδιών

en: Open keyframes from a file
el: Άνοιγμα καρέ-κλειδιού από αρχείο

en: Save Keyframes
el: Αποθήκευση Kαρέ-κλειδιών

en: Save keyframes to the file
el: Αποθήκευση καρέ-κλειδιού στο αρχείο

en: Generate Keyframes From Video
el: Δημιουργία Καρέ-κλειδιών Από Βίντεο

en: Generate keyframes from the current video
el: Δημιουργία καρέ-κλειδιού από το τρέχον βίντεο

en: Close the keyframes
el: Κλείσιμο καρέ-κλειδιού

en: Seek To Previous Keyframe
el: Αναζήτηση Προηγούμενου Καρέ-κλειδιού

en: Seek To Next Keyframe
el: Αναζήτηση Επόμενου Καρέ-κλειδιού

en: Snap Start To Previous Keyframe
el: Μετακίνηση Έναρξης Στο Προηγούμενο Καρέ-κλειδί

en: Snap Start To Next Keyframe
el: Μετακίνηση Έναρξης Στο Επόμενο Καρέ-κλειδί

en: Snap End To Previous Keyframe
el: Μετακίνηση Τέλους Στο Προηγούμενο Καρέ-κλειδί

en: Snap End To Next Keyframe
el: Μετακίνηση Τέλους Στο Επόμενο Καρέ-κλειδί

en: Snap Start to Keyframe
el: Μετακίνηση Έναρξης στο Καρέ-κλειδί

en: Snap End to Keyframe
el: Μετακίνηση Τέλους στο Καρέ-κλειδί

en: Media file could not be played.
el: Το αρχείο πολυμέσων δεν μπορεί να αναπαραχθεί.

en: GStreamer plugins missing.
    The playback of this movie requires the following decoders which are not installed:
el: Δεν υπάρχουν εμφυτεύματα GStreamer.
    Η αναπαραγωγή αυτής της ταινίας απαιτεί τους ακόλουθους αποκωδικοποιητές οι οποίοι δεν είναι εγκατεστημένοι:

en: _Move After Preceding
el: _Μετακίνηση Αμέσως Μετά τον Προηγούμενο

en: Move subtitle after the preceding with the respect of the minimum gap between subtitles
el: Μετακίνηση υπότιτλου αμέσως μετά τον προηγούμενο τηρώντας το ελάχιστο κενό μεταξύ υπότιτλων

en: Move After Preceding
el: Μετακίνηση Αμέσως Μετά τον Προηγούμενο

en: <b>Position</b>
el: <b>Θέση</b>

en: Move Subtitles
el: Μετακίνηση υπότιτλων

en: _New Start:
el: _Νέα Αρχή:

en: _Only selected subtitles
el: _Μόνο των επιλεγμένων υπότιτλων

note: init label
en: _Start Time:
el: _Χρόνος Έναρξης:

en: _Start Frame:
el: _Καρέ έναρξης

en: _Move Subtitles
el: _Μετακίνηση υπότιτλων

en: All subtitles will be also moved after the first selected subtitle
el: Όλοι οι υπότιτλοι θα μεταφερθούν μετά τον πρώτο επιλεγμένο υπότιτλο.

en: _Import Plain Text
el: _Εισαγωγή Απλού Κειμένου

en: Create a new document with any text file
el: Δημιουργία ενός νέου εγγράφου χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε αρχείο κειμένου

en: _Export Plain Text
el: _Εξαγωγή Απλού Κειμένου

en: Export just a text in a file
el: Απλή εξαγωγή κειμένου σε αρχείο

en: Could not import from the file "%s".
el: Αδυναμία εισαγωγής από το αρχείο "%s".

en: Could not export to the file "%s".
el: Αδυναμία εξαγωγής στο αρχείο "%s".

en: <b>Activate plugins</b>
el: <b>Ενεργοποίηση εμφυτευμάτων</b>

en: <b>File Saving</b>
el: <b>Αποθήκευση αρχείου</b>

en: <b>General</b>
el: <b>Γενικά</b>

en: <b>New Document</b>
el: <b>Νέο Έγγραφο</b>

en: <b>Output</b>
el: <b>Έξοδος</b>

en: <b>Subtitle View</b>
el: <b>Προβολή Υπότιτλου</b>

en: <b>Text Subtitle</b>
el: <b>Κείμενο Υπότιτλου</b>

en: <b>Video</b>
el: <b>Βίντεο</b>

en: <b>Waveform Color</b>
el: <b>Χρώμα κυματομορφής</b>

en: <b>Waveform Generator</b>
el: <b>Δημιουργός κυματομορφής</b>

en: Ask to save on _exit
el: Ερώτηση αποθήκευσης κατά την _έξοδο

en: Automatically _choose video to open
el: Αυτόματη _επιλογή βίντεο για άνοιγμα

en: Background:
el: Φόντο:

en: Create a _backup copy of files before saving
el: Δημιουργία _εφεδρικού αντιγράφου των αρχείων πριν την αποθήκευση

en: Display _translated subtitle
el: Εμφάνιση _μεταφρασμένου υπότιτλου

en: Display background
el: Εμφάνιση φόντου

en: Display subtitle text
el: Εμφάνιση κειμένου υπότιτλου

en: Display the translated subtitle instead of the original one.
el: Προβολή του μεταφρασμένου υπότιτλου αντί του αρχικού.

en: Display waveform fill
el: Εμφάνιση γεμίσματος κυματομορφής

en: Document
el: Έγγραφο

en: Enable _rubberband selection
el: Ενεργοποίηση επιλογής _τεντώματος

en: Force aspect _ratio
el: Επιβολή _αναλογίας διαστάσεων

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interval in seconds:
el: Χρονικό διάστημα σε δευτερόλεπτα:

en: Maximum number of line per subtitle:
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών ανά υπότιτλο:

en: Player Position:
el: Θέση αναπαραγωγού:

en: Plugins
el: Εμφυτεύματα

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Reset To _Defaults
el: Επαναφορά Στα _Προεπιλεγμένα

en: Subtitle Invalid:
el: Άκυρος υπότιτλος

en: Subtitle Selected:
el: Επιλεγμένος Υπότιτλος:

en: Subtitle:
el: Υπότιτλος:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Use _dynamic keyboard shortcuts
el: Χρήση συντομεύσεων δυναμικού πληκτρολογίου

en: Use shaded _background
el: Χρήση σκιασμένου φόντου

en: Video Player
el: Αναπαραγωγός Βίντεο

en: Wave fill:
el: Γέμισμα κυματομορφής:

en: Wave:
el: Κύμα:

en: Waveform
el: Κυματομορφή

en: When enabled, you can change keyboard shortcuts for menu items by hitting a key combination while the menu item is highlighted.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, μπορείτε να αλλάξετε τις συντομεύσεις πληκτρολογίου για αντικείμενα των μενού πατώντας ένα συνδυασμό πλήκτρων ενώ το αντικείμενο του μενού είναι υπογραμμισμένο.

en: _Audio:
el: _Ήχος

en: _Autosave files every
el: _Αυτόματη αποθήκευση αρχείων κάθε

en: _Center the text of the subtitle in the column
el: Κεντράρισμα του κειμένου του υπότιτλου στη στήλη

en: _Do not disable the actions during editing
el: _Να μην απενεργοποιούνται οι ενέργειες κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας

en: _Font:
el: _Γραμματοσειρά

en: _Format:
el: _Μορφή

en: _Maximize window
el: _Μεγιστοποίηση παραθύρου

en: _Newline:
el: _Νέα γραμμή

en: _Show the number of characters per line
el: _Προβολή του αριθμού χαρακτήρων ανά γραμμή

en: _Use Ctrl+Enter keys to confirm the change
el: _Χρησιμοποίηση πλήκτρων Ctrl+Enter για την επιβεβαίωση της αλλαγής

en: _Video:
el: _Βίντεο:

en: minutes
el: λεπτά

en: Configure Subtitle Editor
el: Διαμόρφωση του προγράμματος Subtitle Editor

note: audio output video output
en: Autodetect
el: Αυτόματη ανίχνευση

en: Pulse - PulseAudio Sound Server
el: Pulse - Εξυπηρετητής ήχου PulseAudio

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
el: Σύστημα X Window (X11/XShm/Xv)

en: X Window System (No Xv)
el: Σύστημα X Window (Χωρίς Xv)

en: Delete the selected subtitles
el: Διαγραφή των επιλεγμένων υπότιτλων

en: Delete Subtitles
el: Διαγραφή υπότιτλων

en: 1 subtitle has been deleted. | %d subtitles have been deleted.
el[0]: 1 υπότιτλος διαγράφηκε
el[1]: %d υπότιτλοι διαγράφηκαν.

en: _Reverse Text And Translation
el: _Αντιστροφή Κειμένου Και Μετάφρασης

en: Reverse the text and the translation
el: Αντιστροφή του κειμένου και της μετάφρασης

en: Reverse Text And Translation
el: Αντιστροφή Κειμένου Και μετάφρασης

en: Reverse the text and the translation was applied.
el: Η αντιστροφή του κειμένου και της μετάφρασης εφαρμόστηκε.

en: <b>First Point</b>
el: <b>Πρώτο σημείο</b>

en: <b>Last Point</b>
el: <b>Τελευταίο σημείο</b>

en: Number:
el: Αριθμός:

en: Scale
el: Βαθμονόμηση

en: You can't use <i>scale</i> with this values.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε <i>βαθμονόμηση</i> με αυτές τις τιμές

en: The first point is superior to the last point.
el: Το πρώτο σημείο είναι ανώτερο του τελευταίου σημείου.

en: The first point is equal to the last point.
el: Το πρώτο σημείο είναι ίδιο με το τελευταίο σημείο.

note: apply change
en: Scale subtitles
el: Βαθμονόμηση υπότιτλων

en: The scale was applied
el: Η βαθμονόμηση εφαρμόστηκε

en: You can't use <i>scale</i> with this document.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε <i>βαθμονόμηση</i> με αυτό το έγγραφο

en: _Scale
el: _Βαθμονόμηση

en: Scale by two points
el: Βαθμονόμηση με βάση δύο σημεία

en: Select _First Subtitle
el: Επιλογή _Πρώτου υπότιτλου

en: Select the first subtitle
el: Επιλογή του πρώτου υπότιτλου

en: Select _Last Subtitle
el: Επιλογή _Τελευταίου υπότιτλου

en: Select the last subtitle
el: Επιλογή του τελευταίου υπότιτλου

en: Select _Previous Subtitle
el: Επιλογή _Προηγούμενου υπότιτλου

en: Select the previous subtitle
el: Επιλογή του προηγούμενου υπότιτλου

en: Select _Next Subtitle
el: Επιλογή _Επόμενου υπότιτλου

en: Select the next subtitle
el: Επιλογή του επόμενου υπότιτλου

en: Select _All Subtitles
el: Επιλογή _Όλων των υπότιτλων

en: Select all subtitles
el: Επιλογή όλων των υπότιτλων

en: In_vert Selection
el: Ανα_στροφή Επιλογής

en: Invert subtitles selection
el: Αναστροφή της επιλογής των υπότιτλων

en: S_ort Subtitles
el: Κ_ατάταξη υπότιτλων

en: Sort subtitles based on their start time
el: Κατάταξη υπότιτλων με βάση το χρόνο έναρξής τους

en: 1 subtitle has been reordered. | %d subtitles have been reordered.
el[0]: 1 υπότιτλος αναταξινομήθηκε.
el[1]: %d υπότιτλοι αναταξινομήθηκαν.

en: No need to sort subtitles.
el: Δεν απαιτείται η κατάταξη των υπότιτλων.

en: A_dd Word
el: Π_ροσθήκη Λέξης

en: Ignore _All
el: Αγνόηση _Όλων

en: Spell Checking
el: Ορθογραφικός Έλεγχος

en: _Ignore
el: _Αγνόηση

note: Language
en: _Language:
el: _Γλώσσα:

en: The spell check is applied to the column "text" as default. You can check the column "translation" by setting the focus to this column before starting the spell check.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος εφαρμόζεται στη στήλη "Κείμενο" ως προεπιλογή. Μπορείτε να εφαρμόσετε τον ορθογραφικό έλεγχο και στη στήλη "Μετάφραση", εάν εστιάσετε σε αυτή τη στήλη πριν ξεκινήσετε τον έλεγχο.

en: _Do not show this message again
el: _Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό μήνυμα

en: Suggestions
el: Προτάσεις

en: Completed spell checking.
el: Ο ορθογραφικός έλεγχος ολοκληρώθηκε.

en: _Spell Check
el: _Ορθογραφικός Έλεγχος

en: Launch the spell checking
el: Έναρξη ορθογραφικού ελέγχου

en: Split Document
el: Διαχωρισμός Εγγράφου

en: The beginning for the new document:
el: Η αρχή για το νέο έγγραφο:

en: You can't use <i>split</i> with this document.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε <i>διαχωρισμό</i> με αυτό το έγγραφο.

note: on supprime ensuite les sous-titres utiliser par le nouveau document
en: Split document
el: Διαχωρισμός εγγράφου

en: Spl_it Document
el: Δια_χωρισμός Εγγράφου

en: Split the current document in two
el: Διαχωρισμός του τρέχοντος εγγράφου στα δύο

en: _Split
el: _Διαχωρισμός

en: Split the selected subtitles
el: Διαχωρισμός των επιλεγμένων υπότιτλων

en: Please select at least one subtitle.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον έναν υπότιτλο.

en: Split subtitles
el: Διαχωρισμός υπότιτλων

en: <b>Alignment</b>
el: <b>Στοίχιση</b>

en: <b>Appearance</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: <b>Border</b>
el: <b>Περίγραμμα</b>

en: <b>Colors</b>
el: <b>Χρώματα</b>

en: <b>Font</b>
el: <b>Γραμματοσειρά</b>

en: <b>Fonts</b>
el: <b>Γραμματοσειρές</b>

en: <b>Margins</b>
el: <b>Περιθώρια</b>

en: <b>Preview</b>
el: <b>Προεπισκόπηση</b>

en: <b>Transformation</b>
el: <b>Μετατροπή</b>

en: Angle:
el: Γωνία:

en: Copy Style
el: Αντιγραφή στυλ

en: Create New Style
el: Δημιουργία Νέου Στυλ

en: Delete Style
el: Διαγραφή Στυλ:

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Left:
el: Αριστερά:

en: Manage Styles
el: Διαχείριση Στυλ

en: Opaque Box
el: Αδιαφανές Πλαίσιο

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Outline:
el: Περίγραμμα:

en: Primary:
el: Βασικό:

en: Right:
el: Δεξιά:

en: Scale X:
el: Κλίμακα Χ:

en: Scale Y:
el: Κλίμακα Υ:

en: Secondary:
el: Δευτερεύον:

en: Shadow:
el: Σκίαση:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Spacing:
el: Απόσταση:

en: Subtitle Editor - Style Editor
el: Επεξεργαστής Υπότιτλων / Επεξεργαστής Στυλ

en: Vertical:
el: Κατακόρυφα:

en: Styles
el: Στυλ

en: _Style Editor
el: _Επεξεργαστής στυλ

en: Launch the style editor
el: Έναρξη του επεξεργαστή στυλ

en: Acc_ept, discard or edit changes:
el: Απ_οδοχή, απόρριψη ή επεξεργασία αλλαγών:

en: Text Correction
el: Διόρθωση Κειμένου

en: _Mark All
el: _Επισήμανση Όλων

en: _Remove all blank subtitles
el: _Αφαίρεση όλων των κενών υπότιτλων

en: _Select correction to performed text:
el: _Επιλογή διόρθωσης στο εκτελούμενο κείμενο:

en: _Unmark All
el: _Άρση σημείωσης Όλων

en: Select Capitalization Patterns
el: Επιλογή Προτύπων Κεφαλαιοποίησης

en: Capitalize texts
el: Κεφαλαιοποίηση κειμένων

en: Capitalize texts written in lower case
el: Κεφαλαιοποίηση κειμένων που είναι γραμμένα με μικρά γράμματα

en: Select Common Error Pattern
el: Επιλογή Προτύπου Συνήθων Σφαλμάτων

en: Correct common errors
el: Διόρθωση συνήθων σφαλμάτων

en: Correct common errors made by humans or image recognition software
el: Διόρθωση συνήθων σφαλμάτων που έγιναν από χρήστες ή λογισμικό αναγνώρισης εικόνων

en: Num
el: Αριθμός

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Original Text
el: Αρχικό Κείμενο

en: Corrected Text
el: Διορθωμένο Κείμενο

en: There Is No Change
el: Δεν Υπάρχει Αλλαγή

en: Confirm %1 Change | Confirm %1 Changes
el[0]: Επιβεβαίωση %1 Αλλαγής
el[1]: Επιβεβαίωση %1 Αλλαγών

en: Select Hearing Impaired Patterns
el: Επιλογή Προτύπων για Άτομα με Προβλήματα Ακοής

en: Remove hearing impaired texts
el: Αφαίρεση κειμένων για άτομα με προβλήματα ακοής

en: Remove explanatory texts meant for the hearing impaired
el: Αφαίρεση επεξηγηματικών κειμένων για τα άτομα με προβλήματα ακοής

note: Script
en: _Script:
el: _Σενάριο

note: Country
en: _Country:
el: _Χώρα:

en: Other
el: Άλλα

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Name
el: Όνομα

en: Text _Correction
el: Διόρθωση _Κειμένου

en: _Times
el: _Χρόνοι

en: _Frames
el: _Καρέ

en: _Framerate
el: _Ρυθμός καρέ

en: Timing From Player
el: Συγχρονισμός Από Τον Αναπαραγωγό

en: Use the current player position to set subtitle time
el: Χρήση της τρέχουσας θέσης του αναπαραγωγού για ρύθμιση του χρόνου του υπότιτλου

en: Set Subtitle _Start
el: Ρύθμιση _Αρχής Υπότιτλου

en: Use the current player position to set the subtitle start
el: Χρήση της τρέχουσας θέσης του αναπαραγωγού για ρύθμιση της αρχής του υπότιτλου

en: Set Subtitle _End
el: Ρύθμιση _Τέλους Υπότιτλου

en: Use the current player position to set the subtitle end
el: Χρήση της τρέχουσας θέσης του αναπαραγωγού για ρύθμιση του τέλους του υπότιτλου

en: Set Subtitle Start _And End
el: Ρύθμιση Αρχής _Και Τέλους Υπότιτλου

en: Use only one key to set beginning of the subtitle when the key is pressed and the end when the key is released.
el: Χρήση ενός μόνο πλήκτρου για τη ρύθμιση της έναρξης του υπότιτλου με το πλήκτρο πατημένο και τη ρύθμιση του τέλους με το πλήκτρο  απελευθερωμένο.

en: Set subtitle start
el: Ρύθμιση αρχής υπότιτλου

en: Set subtitle end
el: Ρύθμιση τέλους υπότιτλου

en: _Typewriter
el: _Γραφομηχανή

en: Characters - Linear
el: Χαρακτήρες - Γραμμικοί

en: Characters - Random
el: Χαρακτήρες - Τυχαίοι

en: Words - Linear
el: Λέξεις - Γραμμικές

en: Words - Random
el: Λέξεις - Τυχαίες

note: _("_Open Media"),
en: Open a multimedia file
el: Άνοιγμα αρχείου πολυμέσων

note: _("_Close Media"),
en: Close a multimedia file
el: Κλείσιμο αρχείου πολυμέσων

en: _Play / Pause
el: _Αναπαραγωγή / Παύση

en: Play or make a pause
el: Αναπαραγωγή ή παύση

en: Skip _Backwards
el: Παράλειψη Προς Τα _Πίσω

en: Very Short
el: Πολύ Σύντομη

en: Very short skip backwards
el: Πολύ σύντομη παράλειψη προς τα πίσω

en: Short
el: Σύντομη

en: Short skip backwards
el: Σύντομη παράλειψη προς τα πίσω

en: Medium
el: Μέτρια

en: Medium skip backwards
el: Μέτρια παράλειψη προς τα πίσω

en: Long
el: Μεγάλη

en: Long skip backwards
el: Μεγάλη παράλειψη προς τα πίσω

en: Skip _Forward
el: Παράλειψη Προς Τα _Εμπρός

en: Very short skip forward
el: Πολύ σύντομη παράλειψη προς τα εμπρός

en: Short skip forward
el: Σύντομη παράλειψη προς τα εμπρός

en: Medium skip forward
el: Μέση παράλειψη προς τα εμπρός

en: Long skip forward
el: Μεγάλη παράλειψη προς τα εμπρός

en: Rate
el: Ρυθμός

en: Define the playback rate
el: Ορισμός ρυθμού αναπαραγωγής

en: _Slower
el: _Πιο αργός

en: _Faster
el: _Πιο γρήγορος

en: _Normal
el: _Κανονικός

en: _Seek To Selection
el: _Αναζήτηση Επιλογής

en: Seek to the first selected subtitle
el: Αναζήτηση του πρώτου επιλεγμένου υπότιτλου

en: _Repeat
el: _Επανάληψη

en: Enable or disable the repeat mode
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της λειτουργίας επανάληψης

en: Play _Previous Subtitle
el: Αναπαραγωγή _Προηγούμενου Υπότιτλου

en: Play previous subtitle from the first selected subtitle
el: Αναπαραγωγή προηγούμενου υπότιτλου από τον πρώτο επιλεγμένο υπότιτλο

en: Play _Selection
el: Αναπαραγωγή _Επιλογής

en: Play the selected subtitle
el: Αναπαραγωγή επιλεγμένου υπότιτλου

en: Play _Next Subtitle
el: Αναπαραγωγή _Επόμενου Υπότιτλου

en: Play next subtitle from the first selected subtitle
el: Αναπαραγωγή επόμενου υπότιτλου από τον πρώτο επιλεγμένο υπότιτλο

en: Play Previous Second
el: Αναπαραγωγή Προηγούμενου Δευτερολέπτου

en: Play the second preceding the first selected subtitle
el: Αναπαραγωγή του δευτερόλεπτου πριν από τον πρώτο επιλεγμένο υπότιτλο

en: Play First Second
el: Αναπαραγωγή Πρώτου Δευτερολέπτου

en: Play the first second of the subtitle currently selected
el: Αναπαραγωγή του πρώτου δευτερόλεπτου του τρέχοντος επιλεγμένου  υπότιτλου

en: Play Last Second
el: Αναπαραγωγή Τελευταίου Δευτερολέπτου

en: Play the last second of the subtitle currently selected
el: Αναπαραγωγή του τελευταίου δευτερόλεπτου του τρέχοντος επιλεγμένου  υπότιτλου

en: Play Next Second
el: Αναπαραγωγή Επόμενου Δευτερολέπτου

en: Play the second following the subtitle currently selected
el: Αναπαραγωγή του δευτερόλεπτου μετά από τον τρέχοντα επιλεγμένο υπότιτλο

en: _Video Player
el: _Αναπαραγωγός βίντεο

en: Show or hide the video player in the current window
el: Προβολή ή απόκρυψη του αναπαραγωγού βίντεο στο τρέχον παράθυρο

en: Audio Track
el: Ηχητικό κομμάτι

en: Choice of an audio track
el: Επιλογή ηχητικού κομματιού

note: A default track "Auto"
en: Auto
el: Αυτόματα

en: <b>View</b>
el: <b>Προβολή</b>

en: View Editing
el: Προβολή Επεξεργασίας

en: View Manager
el: Διαχειριστής Προβολής

en: Untitled
el: Ανώνυμη

en: Simple
el: Απλή

en: Advanced
el: Προηγμένη

en: Switches to this view
el: Αλλαγή σε αυτή την προβολή

en: View _Manager
el: Διαχειριστής Προβολής

en: Manage the views
el: Διαχείριση των προβολών

en: Generate Waveform
el: Δημιουργία Κυματομορφής

en: Could not determinate the duration of the stream.
el: Αδυναμία καθορισμού της διάρκειας της συνεχούς ροής

en: _Open Waveform From File
el: _Άνοιγμα Κυματομορφής Από Αρχείο

en: Open wavefrom from a file or create from a video
el: Άνοιγμα κυματομορφής από αρχείο

en: _Generate Waveform From Video
el: _Δημιουργία Κυματομορφής Από Βίντεο

en: Generate the waveform from the current video file
el: Δημιουργία της κυματομορφής από το τρέχον αρχείο βίντεο

en: _Generate Dummy Waveform
el: _Δημιουργία Εικονικής Κυματομορφής

en: Generate an dummy waveform (sine)
el: Δημιουργία εικονικής κυματομορφής (ημιτονοειδούς)

en: _Save Waveform
el: _Αποθήκευση Κυματομορφής

en: Save wavefrom to file
el: Αποθήκευση κυματομορφής σε αρχείο

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: _Σμίκρυνση

en: Zoom _Selection
el: Επιλογή _Μεγέθυνσης

en: Zoom _All
el: Μεγέθυνση _Όλων

en: _Center With Selected Subtitle
el: _Κεντράρισμα Με Τον Επιλεγμένο Υπότιτλο

en: Scrolling With _Player
el: Κύλιση Με Τον _Αναπαραγωγό

en: Scrolling With _Selection
el: Κύλιση με _Επιλογή

en: _Respect The Timing
el: _Τήρηση Του Συγχρονισμού

en: Try to respect the timing preferences
el: Προσπάθεια τήρησης των προτιμήσεων συγχρονισμού

en: _Waveform
el: _Κυματομορφή

en: Show or hide the waveform in the current window
el: Προβολή ή απόκρυψη της κυματομορφής στο τρέχον παράθυρο

en: Save Waveform
el: Αποθήκευση Κυματομορφής

en: <b>What framerate do you want used to import or export?</b>
el: <b>Ποιον ρυθμό καρέ θέλετε να χρησιμοποιήσετε για εισαγωγή ή εξαγωγή;</b>

en: _Framerate:
el: _Ρυθμός καρέ

en: Failed to open the file for reading.
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου για ανάγνωση.

en: Failed to write to the file.
el: Αποτυχία εγγραφής στο αρχείο.

en: A subtitle editor based on GStreamer and Gtk+
el: Ένας επεξεργαστής υπότιτλων βασισμένος σε GStreamer και Gtk+

en: Subtitle Selection
el: Επιλογή υπότιτλου

en: Could not save the file "%s" using the character coding %s.
el: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου "%s" χρησιμοποιώντας την κωδικοποίηση χαρακτήρων %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character coding.
el: Το έγγραφο περιέχει έναν ή περισσότερους χαρακτήρες που δεν μπορούν να κωδικοποιηθούν χρησιμοποιώντας τη συγκεκριμένη κωδικοποίηση χαρακτήρων.

en: Save Document Failed.
el: Η Αποθήκευση Του Εγγράφου Απέτυχε.

en: Could not recognize the subtitle format for the file "%s".
el: Αδυναμία αναγνώρισης της μορφής υπότιτλου για το αρχείο "%s".

en: Please check that the file contains subtitles in a supported format.
el: Παρακαλώ ελέγξτε εάν το αρχείο περιέχει υπότιτλους σε μια υποστηριζόμενη μορφή.

en: Could not open automatically the file "%s".
el: Αδυναμία αυτόματου ανοίγματος του αρχείου "%s".

en: Subtitle Editor was not able to automatically determine the file encoding. Select a different character coding from the menu and try again.
el: Το Subtitle Editor δεν ήταν δυνατόν να προσδιορίσει αυτόματα την κωδικοποίηση του αρχείου. Επιλέξτε μια διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων από το μενού και προσπαθήστε ξανά.

en: Could not open the file "%s" using the character coding %s.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%s" χρησιμοποιώντας την κωδικοποίηση χαρακτήρων %s.

en: Select a different character coding from the menu and try again.
el: Επιλέξτε μία διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων από το μενού και προσπαθήστε ξανά.

en: Character Coding:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων

en: Could not open the file "%s"
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%s"

en: An unknown error occurred while opening the file.
el: Ένα άγνωστο σφάλμα συνέβη κατά το άνοιγμα του αρχείου.

en: Untitled %d
el: Ανώνυμο %d

en: It's not valid UTF-8.
el: Δεν είναι έγκυρη UTF-8.

en: Couldn't convert from %s to UTF-8
el: Αδυναμία μετατροπής από %s σε UTF-8

en: subtitleeditor was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
el: Το Subtitle Editor δεν ήταν δυνατόν να προσδιορίσει αυτόματα την κωδικοποίηση του αρχείου που θέλετε να ανοίξετε.

en: Could not convert the text to the character coding '%s'
el: Αδυναμία μετατροπής του κειμένου στην κωδικοποίηση χαρακτήρων '%s'

en: Western
el: Δυτική

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Baltic
el: Βαλτικής

en: Cyrillic
el: Κυριλλική

en: Arabic
el: Αραβική

en: Greek
el: Ελληνική

en: Hebrew Visual
el: Οπτική Εβραϊκή

en: Hebrew
el: Εβραϊκή

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Nordic
el: Νορβηγική

en: Celtic
el: Κελτική

en: Romanian
el: Ρουμανική

en: Armenian
el: Αρμενική

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικη Παραδοσιακή

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλική/Ρωσική

en: Japanese
el: Ιαπωνική

en: Korean
el: Κορεατική

en: Chinese Simplified
el: Κινεζική Απλοποιημένη

en: Georgian
el: Γεωργιανή

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλική/Ουκρανική

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

en: Thai
el: Ταϊλανδική

en: Couldn't open the file.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου

en: Couldn't read the contents of the file.
el: Αδυναμία ανάγνωσης των περιεχομένων αρχείου

en: Failed to create a GStreamer element '%s'.
el: Αδυναμία δημιουργίας ενός στοιχείου GStreamer '%s'.

en: Please check your GStreamer installation.
el: Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση GStreamer.

en: Times
el: Χρόνοι

en: Frames
el: Καρέ

en: Name:
el: Όνομα:

en: Path:
el: Τοποθεσία:

en: Format:
el: Μορφή:

en: Newline:
el: Νέα γραμμή:

en: Timing Mode:
el: Τρόπος Συγχρονισμού:

en: _Languages
el: _Γλώσσες

en: _Ignore all
el: _Αγνόηση όλων

en: _Add "%1" to Dictionary
el: _Προσθήκη "%1" στο Λεξικό

en: (no suggested words)
el: (δεν υπάρχουν προτεινόμενες λέξεις)

en: _More...
el: _Περισσότερα...

en: Auto Detected
el: Ανιχνεύτηκε Αυτόματα

en: Current Locale
el: Παρούσα Τοποθεσία

en: Add or Remove...
el: Προσθήκη ή Αφαίρεση

en: None
el: Κανένα

note: column description
en: _Description
el: _Περιγραφή

note: column encoding
en: _Encoding
el: _Κωδικοποίηση

en: All files (*.*)
el: Όλα τα αρχεία (*.*)

en: All supported formats (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)
el: Όλες οι υποστηριζόμενες μορφές (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)

en: Open Video
el: Άνοιγμα Βίντεο

en: Video
el: Βίντεο

en: Audio
el: Ήχος

en: ALL
el: ΟΛΑ

en: Open Waveform
el: Άνοιγμα Κυματομορφής

en: Waveform & Media
el: Κυματομορφή & Μέσα

en: Waveform (*.wf)
el: Κυματομορφή (*.wf)

en: Open Keyframe
el: Άνοιγμα Καρέ-κλειδιού

en: Keyframe & Media
el: Καρέ-κλειδιού & Μέσα

en: Keyframe (*.kf)
el: Καρέ-κλειδιού (*.kf)

note: create all menu
en: _File
el: _Αρχείο

en: _Selection
el: _Επιλογή

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Timings
el: _Συγχρονισμοί

en: T_ools
el: Ε_ργαλεία

en: _Video
el: _Βίντεο

en: _Keyframes
el: _Καρέ-κλειδιά

en: V_iew
el: Προ_βολή

en: E_xtensions
el: Ε_πεκτάσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: file submenu
en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: _Import
el: _Εισαγωγή

en: _Export
el: _Εξαγωγή

en: Couldn't recognize format of the file.
el: Αδυναμία αναγνώρισης της μορφής του αρχείου.

en: Couldn't get the keyframe size on the file.
el: Αδυναμία λήψης του μεγέθους του καρέ-κλειδιού στο αρχείο.

en:  - edit subtitles files
el:  - επεξεργασία αρχείων υπότιτλων

en: [FILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ]

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: ENCODING
el: ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ

en: This function is not implemented for this format.
el: Αυτή η λειτουργία δεν εφαρμόζεται γι αυτή τη μορφή.

en: Couldn't create the subtitle format '%s'.
el: Αδυναμία δημιουργίας της μορφής υπότιτλων '%s'.

en: Add Subtitle
el: Προσθήκη υπότιτλου

en: Remove Subtitle
el: Αφαίρεση υπότιτλου

en: Reordered Subtitle
el: Αναταξινομημένος Υπότιτλος

en: Append subtitle
el: Πρόσθεση υπότιτλου

en: Remove Subtitles
el: Αφαίρεση υπότιτλων

en: Use Ctrl+Return for exit and Return for line-break
el: Χρήση Ctrl+Enter για έξοδο και Enter για αλλαγή σειράς

en: Use Return for exit and Ctrl+Return for line-break
el: Χρήση Enter για έξοδο και Ctrl+Enter για αλλαγή γραμμής

en: The line number
el: Ο αριθμός γραμμής

en: When a subtitle appears on the screen.
el: Πότε ένας υπότιτλος εμφανίζεται στην οθόνη

en: When a subtitle disappears from the screen.
el: Πότε ένας υπότιτλος εξαφανίζεται από την οθόνη

en: The duration of the subtitle.
el: Η διάρκεια του υπότιτλου.

en: The number of characters per second
el: Ο αριθμός χαρακτήρων ανά δευτερόλεπτο

en: Editing layer
el: Επεξεργασία επιπέδου

en: Editing start
el: Επεξεργασία έναρξης

en: Editing end
el: Επεξεργασία τέλους

en: Editing duration
el: Επεξεργασία διάρκειας

en: Editing text
el: Επεξεργασία κειμένου

en: Editing translation
el: Επεξεργασία μετάφρασης

en: Editing note
el: Επεξεργασία σημείωσης

en: Editing effect
el: Επεξεργασία εφέ

en: Editing style
el: Επεξεργασία στυλ

en: Editing name
el: Επεξεργασία ονόματος

en: Editing margin-l
el: Επεξεργασία περιθωρίου-αριστερά

en: Editing margin-r
el: Επεξεργασία περιθωρίου-δεξιά

en: Editing margin-v
el: Επεξεργασία περιθωρίου-κατακόρυφα

en: Set style to selection
el: Ρύθμιση στυλ στην επιλογή

en: CPS
el: Χαρακτήρες/sec

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Effect
el: Εφέ

en: End
el: Τέλος

en: Layer
el: Επίπεδο

en: L
el: Αριστερά

en: R
el: Δεξιά

en: V
el: Κατακόρυφα

en: Note
el: Σημείωση

en: Start
el: Έναρξη

en: Style
el: Στυλ

en: Invalid fps
el: Άκυρος fps

en: Failed to create a GStreamer audio output (%s). Please check your GStreamer installation.
el: Αδυναμία δημιουργίας μίας εξόδου ήχου GStreamer (%s). Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer converts video (%s). Please check your GStreamer installation.
el: Αδυναμία δημιουργίας μίας μετατροπής βίντεο GStreamer (%s). Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer textoverlay (%s). Please check your GStreamer installation.
el: Αδυναμία δημιουργίας υπέρθεσης κειμένου GStreamer (%s). Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer sink (%s). Please check your GStreamer installation.
el: Αδυναμία δημιουργίας ενός αποδέκτη δεδομένων GStreamer (%s). Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση GStreamer.

en: Media file could not be played.
    %s
el: Το αρχείο πολυμέσων δεν μπορεί να αναπαραχθεί.
    %s

en: Editing position
el: Επεξεργασία θέσης

en: Window system doesn't support OpenGL.
    Please try with another renderer.
el: Το σύστημα παραθύρων δεν υποστηρίζει OpenGL.
    Παρακαλώ δοκιμάστε με άλλη μηχανή φωτορεαλισμού.

en: A_vailable encodings:
el: Δ_ιαθέσιμες κωδικοποιήσεις:

en: Character Codings
el: Κωδικοποιήσεις Χαρακτήρων

en: E_ncodings shown in menu:
el: Κ_ωδικοποιήσεις που προβάλλονται στο μενού

en: <b>Please choose encodings</b>
el: <b>Παρακαλώ επιλέξτε κωδικοποιήσεις</b>

en: Encodings Chooser
el: Επιλογέας Κωδικοποιήσεων

en: Export Text
el: Εξαγωγή Κειμένου

en: NewLine:
el: ΝέαΓραμμή:

en: Import Text
el: Εισαγωγή Κειμένου

en: Open Document
el: Άνοιγμα Εγγράφου

en: Video File:
el: Αρχείο Βίντεο:

en: Save Document
el: Αποθήκευση Εγγράφου

en: <b>Basic</b>
el: <b>Βασικό</b>

en: <b>Behaviour</b>
el: <b>Συμπεριφορά</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
el: <b>Διάφορα</b>

en: <b>Read-only info</b>
el: <b>Πληροφορίες μόνο για ανάγνωση</b>

en: Collisions:
el: Συγκρούσεις:

en: Normal
el: Φυσιολογικά

en: Original Editing:
el: Αρχική Επεξεργασία:

en: Original Script:
el: Αρχικό Σενάριο:

en: Original Timing:
el: Αρχικός Συγχρονισμός:

en: Original Translation:
el: Αρχική Μετάφραση:

en: PlayDepth:
el: Βάθος Αναπαραγωγής:

en: Point Time:
el: Χρόνος Σημείου:

en: Reverse
el: Αναστροφή

en: Script Properties
el: Ιδιότητες Σεναρίου

en: Script Type:
el: Τύπος Σεναρίου:

en: Script Updated By:
el: Το Σενάριο Ενημερώθηκε Από:

en: Sync Point:
el: Σημείο Συγχρονισμού:

en: Timer:
el: Χρονομετρητής:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Update Details:
el: Λεπτομέρειες Ενημερώσεων:

en: Wrap Style:
el: Αναδίπλωση Στυλ:

en: About
el: Περί

en: Displays the application's information.
el: Εμφανίζει τις πληροφορίες της εφαρμογής.

en: Adjust Time
el: Προσαρμογή Χρόνου

en: Adjusts subtitle times.
el: Προσαρμόζει τους χρόνους του υπότιτλου.

en: Apply Translation
el: Εφαρμογή Μετάφρασης

en: Replaces the text of the subtitle by the translation.
el: Αντικαθιστά το κείμενο του υπότιτλου με τη μετάφραση.

en: Converts the framerate.
el: Μετατρέπει το ρυθμό καρέ

en: Combine Subtitles
el: Συνδυασμός υπότιτλων

en: Merges the selected subtitles.
el: Συγχωνεύει τους επιλεγμένους υπότιτλους.

en: Command
el: Εντολή

en: Manages Undo/Redo.
el: Διαχειρίζεται τις εντολές Αναίρεση / Ακύρωση αναίρεσης.

en: Configures keyboard shortcuts.
el: Διαμορφώνει τις συντομεύσεις πληκτρολογίου.

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Adds or removes the dialogue dash.
el: Προσθέτει ή αφαιρεί την παύλα διαλόγου.

en: Dialoguize
el: Μετατροπή σε διάλογο

en: Document Management
el: Διαχείριση Εγγράφου

en: Manages the document (Open, Save, Save As...).
el: Διαχειρίζεται το έγγραφο (Άνοιγμα, Αποθήκευση, Αποθήκευση ως...).

en: Duplicate Subtitle
el: Δημιουργία Αντιγράφου Υπότιτλου

en: Duplicates the selected subtitles.
el: Δημιουργεί αντίγραφα των επιλεγμένων υπότιτλων.

en: Edit Cell
el: Επεξεργασία Κελιού

en: Starts editing of the focused or the next cell.
el: Ξεκινά την επεξεργασία του εστιασμένου ή του επόμενου κελιού.

en: Detects and fixes errors.
el: Ανιχνεύει και διορθώνει τα σφάλματα.

en: Extend Length
el: Επέκταση Μήκους

en: Extends the length of selected subtitles.
el: Επέκταση της διάρκειας των επιλεγμένων υπότιτλων.

en: Runs external video player.
el: Τρέχει τον εξωτερικό αναπαραγωγό βίντεο.

en: Searches and replaces texts with regular expressions support.
el: Αναζητεί και αντικαθιστά κείμενα με υποστήριξη κανονικών εκφράσεων.

en: Inserts a blank subtitle.
el: Εισάγει έναν κενό υπότιτλο.

en: Italicize
el: Μετατροπή σε πλάγια

en: Italicizes the selected subtitles text.
el: Μετατρέπει σε πλάγιο το κείμενο των επιλεγμένων υπότιτλων.

en: Adds subtitles from another file.
el: Προσθέτει υπότιτλους από ένα άλλο αρχείο.

en: Join Document
el: Συνένωση Εγγράφου

en: Keyframes Management
el: Διαχείριση Καρέ-κλειδιών

en: Move After Preceding Subtitle
el: Μετακίνηση Αμέσως Μετά τον Προηγούμενο Υπότιτλο

en: Moves a subtitle after the preceding one respecting the minimum gap between subtitles.
el: Μετακινεί έναν υπότιτλο μετά τον προηγούμενο τηρώντας το ελάχιστο κενό μεταξύ των υπότιτλων.

en: Moves subtitles.
el: Μετακινεί τους υπότιτλους.

en: Imports or exports any text file.
el: Εισάγει ή εξάγει οποιοδήποτε αρχείο κειμένου.

en: Plain Text
el: Απλό Κείμενο

en: Manages Subtitle Editor's preferences.
el: Διαχειρίζεται τις προτιμήσεις του Subtitle Editor.

en: Deletes the selected subtitles.
el: Διαγράφει τους επιλεγμένους υπότιτλους.

en: Reverses the original subtitle and the translated text.
el: Αντιστρέφει τον α

en: Scale Subtitles
el: Βαθμονόμηση Υπότιτλων

en: Scales by two points.
el: Βαθμονομεί με βάση δύο σημεία.

en: Manages selection of subtitles.
el: Διαχειρίζεται την επιλογή υπότιτλων.

en: Selection
el: Επιλογή

en: Sort Subtitles
el: Κατάταξη υπότιτλων

en: Sort subtitles based on their start time.
el: Κατάταξη υπότιτλων με βάση το χρόνο έναρξής τους.

en: Checks the spelling of the current document.
el: Ελέγχει την ορθογραφία του τρέχοντος εγγράφου.

en: Splits the current document in two.
el: Διαχωρίζει το τρέχον έγγραφο στα δύο.

en: Split Subtitle
el: Διαχωρισμός υπότιτλου

en: Splits the selected subtitles.
el: Διαχωρίζει τους επιλεγμένους υπότιτλους.

en: An ASS/SSA style editor.
el: Ένας επεξεργαστής στυλ ASS/SSA.

en: Style Editor
el: Επεξεργαστής Στυλ

en: Manages time modes (Framerate, Timing Mode ...).
el: Διαχειρίζεται τις λειτουργίες χρόνου (Ρυθμός Εναλλαγής Καρέ, Λειτουργία Συγχρονισμού ...).

en: Time Mode Management
el: Διαχείριση λειτουργιών χρόνου.

en: Use the current player position to set the subtitle time.
el: Χρήση της τρέχουσας θέσης του αναπαραγωγού για ρύθμιση του χρόνου του υπότιτλου.

en: Type Writer
el: Γραφομηχανή

en: Controls the video player.
el: Ελέγχει τον αναπαραγωγό βίντεο.

en: Video Player Management
el: Διαχείριση Αναπαραγωγού Βίντεο

en: Manages multiple views of the columns of a subtitle.
el: Διαχειρίζεται πολλαπλές προβολές των στηλών ενός υπότιτλου.

en: Manages a waveform.
el: Διαχειρίζεται μία κυματομορφή.

en: Waveform Management
el: Διαχείριση Κυματομορφής

en: Adobe Encore DVD subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων Adobe Encore DVD.

en: Advanced Sub Station Alpha subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων Advanced Sub Station Alpha.

en: BITC (Burnt-in timecode) subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων BITC (Burnt-in timecode).

en: MicroDVD subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων microDVD.

en: MPL2 subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων MPL2.

en: MPsub subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων MPsub.

en: SubRip subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων SubRip.

en: Sub Station Alpha subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων Sub Station Alpha.

en: Subtitle Editor Project subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων Subtitle Editor Project.

en: SubViewer2 subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων SubViewer2.

en: Timed Text Authoring Format 1.0 subtitles support.
el: Υποστήριξη υπότιτλων Timed Text Authoring Format 1.0.

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'. 'previousmatch' is also not supported by gaupol.
en: Capitalize the first word of a sentence
el: Κεφαλαιοποίηση της πρώτης λέξης σε μία πρόταση

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'. 'previousmatch' is also not supported by gaupol.
en: Sentence
el: Πρόταση

en: Add or remove spaces around parantheses and square brackets
el: Προσθήκη ή αφαίρεση διαστημάτων γύρω από παρενθέσεις ή αγκύλες

en: Add space after a dialogue dash
el: Προσθήκη διαστήματος μετά από παύλα διαλόγου

en: Add space after an ellipsis
el: Προσθήκη διαστήματος μετά από αποσιωπητικά

en: Add space after various punctuation marks
el: Προσθήκη διαστήματος μετά από διάφορα σημεία στίξης

en: Double apostrophe
el: Διπλή απόστροφος

en: Letter "O" in a number
el: Γράμμα "Ο" σε αριθμό

en: Multiple question- and exclamation marks
el: Πολλαπλά ερωτηματικά και θαυμαστικά

en: Periods around a punctuation mark
el: Περίοδοι γύρω από ένα σημείο στίξης

en: Remove period before or after various punctuation marks
el: Αφαίρεση περιόδου πριν ή μετά από διάφορα σημεία στίξης

en: Remove space after a starting- and before an ending quotation mark
el: Αφαίρεση διαστήματος μετά από αρχικό σύμβολο εισαγωγικού και πριν από τελικό σύμβολο εισαγωγικού

en: Remove space after an ellipsis that starts a line
el: Αφαίρεση διαστήματος μετά από αποσιωπητικά που αρχίζουν μια γραμμή

en: Remove space before various punctuation marks
el: Αφαίρεση διαστήματος πριν από διάφορα σημεία στίξης

en: Replace a double apostrophe with a quotation mark
el: Αντικατάσταση διπλής αποστρόφου με εισαγωγικό.

en: Replace letter "O" with a zero in a number
el: Αντικατάσταση του γράμματος "Ο" με μηδενικό σε αριθμό

en: Replace multiple consequtive question- and exclamation marks with only one
el: Αντικατάσταση πολλαπλών συνεχόμενων ερωτηματικών και θαυμαστικών με μόνο ένα

en: Space after a dialogue dash
el: Διάστημα μετά από παύλα διαλόγου

en: Space after a starting ellipsis
el: Διάστημα μετά από αρχόμενα αποσιωπητικά

en: Space after an ellipsis
el: Διάστημα μετά από αποσιωπητικά

en: Space after punctuation marks
el: Διάστημα μετά από σημεία στίξης

en: Space before punctuation marks
el: Διάστημα πριν από σημεία στίξης

en: Spaces around a quotation mark
el: Διαστήματα γύρω από ένα εισαγωγικό

en: Spaces around brackets
el: Διαστήματα γύρω από παρενθέσεις

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'
en: Capitalize the first person pronoun "I"
el: Κεφαλαιοποίηση της αγγλικής αντωνυμίας πρώτου προσώπου "I"

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'
en: First person pronoun
el: Αντωνυμία πρώτου προσώπου

en: Convert various two-letter spellings of okay to "OK"
el: Μετατροπή διάφορων συνδυασμών δύο γραμμάτων του Οκέι σε "ΟΚ".

en: Letter "I" in a lower case word
el: Γράμμα "I" σε λέξη με μικρά γράμματα.

en: Letter "l" in an upper case word
el: Γράμμα "l" σε λέξη με κεφαλαία γράμματα

en: Okay
el: Οκεϊ

en: Remove spaces around an apostrophe
el: Αφαίρεση διαστημάτων από μία απόστροφο

en: Replace letter "I" with letter "l" in a lower case word
el: Αντικατάσταση γράμματος "I" με το γράμμα "l" σε λέξη με μικρά γράμματα

en: Replace letter "l" with letter "I" in an upper case word
el: Αντικατάσταση γράμματος "l" με το γράμμα "I" σε λέξη με κεφαλαία γράμματα

en: Replace zero with letter "O" in an upper case word
el: Αντικατάσταση μηδενικού με το γράμμα "Ο" σε λέξη με κεφαλαία γράμματα

en: Spaces around an apostrophe
el: Διαστήματα γύρω από μία απόστροφο

en: Zero in an upper case word
el: Μηδενικό σε λέξη με κεφαλαία γράμματα

en: Replace the uppercase name of the speaker before a colon with a dialogue dash
el: Αντικατάσταση του κεφαλαίου γράμματος του ομιλητή πριν από άνω και κάτω τελεία με παύλα διαλόγου

en: Uppercase speaker before a colon
el: Κεφαλαίο γράμμα ομιλητή πριν από άνω και κάτω τελεία

en: Add period after a shortened title, such as "Mr" and "Dr"
el: Προσθήκη περιόδου μετά από συντομευμένους τίτλους, όπως "κ.' και "Δρ."

en: Period after title
el: Περίοδος μετά τον τίτλο

en: Add or remove space before various punctuation marks
el: Προσθήκη ή αφαίρεση διαστήματος πριν από διάφορα σημεία στίξης

en: Add spaces around guillemets
el: Προσθήκη διαστημάτων γύρω από « »

en: Spaces around guillemets
el: Διαστήματα γύρω από « »

en: One-line song lyrics between asterisks
el: Μονόστιχα των τραγουδιών μεταξύ αστερίσκων

en: One-line song lyrics between number signs
el: Μονόστιχα των τραγουδιών μεταξύ # #

en: Remove description of a sound between parantheses
el: Αφαίρεση περιγραφής ενός ήχου ανάμεσα σε παρενθέσεις

en: Remove description of a sound between square brackets
el: Αφαίρεση περιγραφής ενός ήχου ανάμεσα σε αγκύλες

en: Remove one-line song lyrics starting with or between asterisks
el: Αφαίρεση μονόστιχων των τραγουδιών που αρχίζουν ή βρίσκονται μεταξύ αστερίσκων

en: Remove one-line song lyrics starting with or between number signs
el: Αφαίρεση μονόστιχων των τραγουδιών που αρχίζουν ή βρίσκονται μεταξύ # #

en: Remove song lyrics starting with or between asterisks
el: Αφαίρεση στίχων τραγουδιών που ξεκινούν από αστερίσκο ή μεταξύ αστερίσκων

en: Remove song lyrics starting with or between number signs
el: Αφαίρεση στίχων τραγουδιών που ξεκινούν από # ή βρίσκονται μεταξύ # #

en: Replace the name of the speaker before a colon with a dialogue dash
el: Αντικατάσταση του ονόματος του ομιλητή πριν από άνω και κάτω τελεία με παύλα διαλόγου

en: Song lyrics between asterisks
el: Στίχοι τραγουδιών μεταξύ αστερίσκων

en: Song lyrics between number signs
el: Στίχοι τραγουδιών μεταξύ # #

en: Sound in brackets
el: Ήχος σε αγκύλες

en: Sound in parantheses
el: Ήχος σε παρενθέσεις

en: Speaker before a colon
el: Ομιλητής πριν από άνω και κάτω τελεία

en: Leading and trailing spaces
el: Αρχικά και τελικά διαστήματα

en: Multiple consecutive spaces
el: Πολλαπλά διαδοχικά διαστήματα

en: Remove space between digits of a number
el: Αφαίρεση διαστήματος μεταξύ των ψηφίων ενός αριθμού

en: Remove spaces from the beginning and end of lines
el: Αφαίρεση διαστημάτων από την αρχή και το τέλος των γραμμών

en: Replace multiple consecutive spaces with only one
el: Αντικατάσταση πολλαπλών διαδοχικών διαστημάτων με μόνο ένα

en: Space between digits
el: Κενό μεταξύ ψηφίων
