subtitleeditor 0.22 - en to fr translation catalogue (722 entries)

note: comments
en: a tool for subtitles edition
fr: un outil pour l'édition de sous-titres

en: Add 100 Milliseconds
fr: Ajouter 100 Millisecondes

en: To Start
fr: Au début

en: Add 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
fr: Ajouter 100 Millisecondes au début de tous les sous-titres sélectionnés

en: To Duration
fr: A la durée

en: Add 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
fr: Ajouter 100 Millisecondes à la durée de tous les sous-titres sélectionnés

en: To Start And Duration
fr: Au début et à la durée

en: Add 100 Milliseconds to all subtitles selected
fr: Ajouter 100 Millisecondes aux sous-titres sélectionnés

en: Remove 100 Milliseconds
fr: Enlever 100 Millisecondes

en: Remove 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
fr: Enlever 100 Millisecondes au début de tous les sous-titres sélectionnés

en: Remove 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
fr: Enlever 100 Millisecondes à la durée de tous les sous-titres sélectionnés

en: Remove 100 Milliseconds to all subtitles selected
fr: Enlever 100 Millisecondes aux sous-titres sélectionnés.

en: Please select at least a subtitle.
fr: Veuillez sélectionner au moins un sous-titre.

en: Adjust time
fr: Décaler

en: Apply _Translation
fr: Appliquer la _traduction

en: Replace the text of the subtitle by the translation
fr: Remplacer le texte du sous-titre par la traduction

en: Apply translation
fr: Appliquer la traduction

en: The translation was applied.
fr: La traduction a été appliquée.

en: The new framerate was applied. (%s to %s)
fr: Le nouveau nombre d'images par second a été appliquée. (%s à %s)

en: <b>Apply to</b>
fr: <b>Appliquer à</b>

en: <b>Framerate</b>
fr: <b>Images par seconde</b>

en: All documents
fr: Tous les documents

en: Current document
fr: Document courant

en: Current:
fr: Courant :

en: New:
fr: Nouveau :

en: _Combine
fr: _Combiner

en: Merge the selected subtitles
fr: Fusionner les sous-titres sélectionnés

en: Please select at least two subtitles.
fr: Veuillez sélectionner au moins deux sous-titres.

en: Combine subtitles
fr: Fusionner les sous-titres

en: Undo the last action
fr: Annuler la dernière action

en: Redo the last undone action
fr: Refaire la dernière action annulée

en: Undo: %s
fr: Annuler : %s

en: Redo: %s
fr: Refaire : %s

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Invalid shortcut.
fr: Raccourci clavier non valide.

en: Shortcut "%1" is already taken by "%2".
fr: Le raccourcit "%1" est déjà utilisé par "%2".

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from "%1".
fr: Réaffecter le raccourci clavier causera sa suppression de « %1 ».

en: Conflicting Shortcuts
fr: Conflit entre raccourcis clavier

en: Changing shortcut failed.
fr: Échec du changement de raccourci clavier.

en: Removing shortcut failed.
fr: Échec de la suppression du raccourci clavier.

en: Configure _Keyboard Shortcuts
fr: Configurer Raccourcis _Clavier

en: Configure Keyboard Shortcuts
fr: Configurer les raccourcis clavier

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
fr: Pour éditer une touche de raccourci, cliquer sur la ligne correspondante et taper un nouvel accélérateur, ou appuyer sur la touche retour arrière pour effacer.

en: Add or remove dialogue line
fr: Ajouter ou retirer la ligne de dialogue

en: Italic
fr: Italique

en: Close _without Saving
fr: _Fermer sans enregistrer

en: Save the changes to document "%s" before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications dans le document « %s » avant de le fermer ?

en: If you don't save, the last changes will be permanently lost.
fr: Si vous ne sauvegardez pas, les derniers changements seront définitivement perdus.

en: Create a new document
fr: Créer un nouveau document

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Open a Subtitle Editor Project
fr: Ouvrir un projet Subtitle Editor

en: Save the current file
fr: Sauvegarder le fichier courant

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: Save the current file as Subtitle Editor Project
fr: Enregistrer le fichier courant en tant que projet Subtitle Editor

en: Save the current file with a different name
fr: Enregistrer le fichier courant sous un nom différent

en: Save _All
fr: Tout sauvegarder

en: Save all open files
fr: Enregistrer tous les fichiers ouverts

en: Open _Translation
fr: Ouvrir une _traduction

en: Open translation from file
fr: Ouvrir une traduction depuis un fichier

en: Save Trans_lation
fr: Enregistrer la traduction

en: Save translation to file
fr: Enregistrer la traduction dans un fichier

note: recent files
en: Open _Recent
fr: Documents _récents

en: Close the current file
fr: Fermer le fichier courant

en: E_xit
fr: _Quitter

en: Quit the program
fr: Quitter le programme

note: DocumentSystem::getInstance().setCurrentDocument(already);
en: I am already open
fr: Je suis déjà ouvert

note: "Saving file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE)."
en: Saving file %s (%s, %s, %s).
fr: Sauvegarde du fichier %s (%s, %s, %s).

note: "The file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE) has not been saved."
en: The file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
fr: Le fichier %s (%s, %s, %s) n'a pas été sauvé.

en: Open translation
fr: Ouvrir une traduction

en: 1 subtitle was added with the translation | %d subtitles were added with the translation
fr[0]: 1 sous-titre a été ajouté avec la traduction
fr[1]: %d sous-titres ont été ajoutés avec la traduction

en: Saving translation file %s (%s, %s, %s).
fr: Sauvegarde du fichier %s (%s, %s, %s).

en: The translation file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
fr: Le fichier %s (%s, %s, %s) n'a pas été sauvé.

en: _Duplicate
fr: _Dupliquer

en: Duplicate the selected subtitles
fr: Dupliquer les sous-titres sélectionnés

en: Duplicate selected subtitles
fr: Dupliquer les sous-titres sélectionnés

en: _Edit Cell
fr: _Éditer la cellule

en: Start the editing of the focused cell
fr: Débuter l'édition de la cellule courante

en: Edit _Next Cell
fr: Éditer la cellule _suivante

en: Start the editing of the next cell
fr: Débuter l'édition de la cellule suivante

en: <b>Error Checking</b>
fr: <b>Vérification d'erreur</b>

en: <b>Timing Preferences</b>
fr: <b>Préférences de la synchronisation</b>

en: Checking
fr: Vérification

en: Error Checking Preferences
fr: Préférences du contrôle des erreurs

en: Maximum characters per line:
fr: Nombre maximum de caractères par ligne :

en: Maximum characters per second:
fr: Nombre maximum de caractères par seconde :

en: Maximum number of lines per subtitle:
fr: Nombre maximum de lignes par sous-titre :

en: Minimum characters per second:
fr: Nombre minimum de caractères par seconde :

en: Minimum display of the subtitle in mseconds:
fr: Temps d'affichage minimum du sous-titre en millisecondes :

en: Minimum gap between subtitles in mseconds:
fr: Intervalle minimum entre les sous-titres en millisecondes :

en: Timing
fr: Synchronisation

en: Error Checking
fr: Vérification d'erreur

note: File
en: _Error
fr: _Erreur

en: Try To _Fix All
fr: Essayer de tout _corriger

en: _View
fr: _Affichage

en: By _Categories
fr: Par _catégories

en: By _Subtitles
fr: Par _sous-titres

en: _Collapse All
fr: _Refermer tout

en: _Expand All
fr: _Ouvrir tout

en: No error was found.
fr: Aucune erreur n'a été trouvée.

en: 1 error was found. | %d errors were found.
fr[0]: 1 erreur a été trouvée.
fr[1]: %d erreurs ont été trouvées.

en: Subtitle n°<b>%d</b>
fr: Sous-titre n°<b>%d</b>

en: %s (<b>1 error</b>) | %s (<b>%d errors</b>)
fr[0]: %s (<b>1 erreur</b>)
fr[1]: %s (<b>%d erreurs</b>)

en: Subtitle n°<b>%d</b> (<b>1 error</b>) | Subtitle n°<b>%d</b> (<b>%d errors</b>)
fr[0]: Sous-titre n°<b>%d</b> (<b>1 erreur</b>)
fr[1]: Sous-titre n°<b>%d</b> (<b>%d erreurs</b>)

en: _Error Checking
fr: Vérification des _erreurs

en: Launch the error checking.
fr: Lancer la vérification d'erreurs

en: Max Characters Per Line
fr: Nombre maximum de caractères par ligne

en: An error is detected if a line is too long.
fr: Une erreur est détectée quand une ligne est trop longue.

en: Subtitle has a too long line: <b>1 character</b> | Subtitle has a too long line: <b>%i characters</b>
fr[0]: Le sous-titre a une ligne trop longue : <b>1 caractère</b>
fr[1]: Le sous-titre a une ligne trop longue : <b>%i caractères</b>

en: <b>Automatic correction:</b> unavailable, correct the error manually.
fr: <b>Correction automatique :</b> indisponible, corriger l'erreur manuellement.

en: Max Line Per Subtitle
fr: Nombre maximum de ligne par sous-titre

en: An error is detected if a subtitle has too many lines.
fr: Une erreur est détectée si le sous-titre a trop de lignes.

en: Subtitle has too many lines: <b>1 line</b> | Subtitle has too many lines: <b>%i lines</b>
fr[0]: Le Sous-titre a trop de lignes : <b>1 ligne</b>
fr[1]: Le Sous-titre a trop de lignes : <b>%i lignes</b>

en: Min Display Time
fr: Temps d'affichage minimum

en: Detects and fixes subtitles when the duration is inferior to the specified value.
fr: Détecte et corrige les sous-titres lorsque la durée est inférieure à la valeur spécifiée.

en: Subtitle display time is too short: <b>%s</b>
fr: Le temps d'affichage du sous-titre est trop court : <b>%s</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to change current subtitle end to %s.
fr: <b>Correction automatique :</b> modifie le temps de fin du sous-titre à %s.

en: Minimum Gap Between Subtitles
fr: Intervalle minimum entre les sous-titres

en: Detects and fixes subtitles when the minimum gap between subtitles is too short.
fr: Détecte et corrige les sous-titres lorsque l'intervalle minimum entre les sous-titres est trop courte.

en: Too short gap between subtitle: <b>%ims</b>
fr: Intervalle entre sous-titres trop court : <b>%ims</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to clip current subtitle end to %s and to move next subtitle start to %s.
fr: <b>Correction automatique :</b> modifier le temps de fin du sous-titre à %s et déplacer le temps de début du sous-titre suivant à %s.

en: Overlapping
fr: Chevauchement

en: An error is detected when the subtitle overlap on next subtitle.
fr: Une erreur est détectée quand un sous-titre chevauche le suivant.

en: Subtitle overlap on next subtitle: <b>%ims overlap</b>
fr: Chevauchement du sous-titre sur le prochain : <b>%ims de chevauchement</b>

en: Too Long Display Time
fr: Temps d'affichage trop long

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is inferior to the specified value.
fr: Détecte et corrige les sous-titres lorsque le nombre de caractères par seconde est inférieur à la valeur spécifiée.

en: Subtitle display time is too long: <b>%.1f chars/s</b>
fr: Temps d'affichage du sous-titre trop long : <b>%.1f car./s</b>

en: Too Short Display Time
fr: Temps d'affichage trop court

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is superior to the specified value.
fr: Détecte et corrige les sous-titres lorsque le nombre de caractères par seconde est supérieur à la valeur spécifiée.

en: Subtitle display time is too short: <b>%.1f chars/s</b>
fr: Temps d'affichage du sous-titre trop court : <b>%.1f car./s</b>

en: _Extend Length
fr: _Étendre longueur

en: Extend the length of selected subtitles to the start time of the next
fr: Étendre la longueur des sous-titres sélectionnés jusqu'au temps de démarrage du prochain

en: Extend lenght
fr: Étendre longueur

en: <b>Command</b>
fr: <b>Commande</b>

en: <span size="small">the path to the subtitle file</span>
fr: <span size="small">le chemin du fichier de sous-titres</span>

en: <span size="small">the path to the video file</span>
fr: <span size="small">le chemin du fichier vidéo</span>

en: <span size="small">the time in seconds to the current selected line</span>
fr: <span size="small">le temps en seconde de la ligne sélectionnée </span>

en: <span size="small">the uri to the subtitle file</span>
fr: <span size="small">uri du fichier de sous-titres</span>

en: <span size="small">the uri to the video file</span>
fr: <span size="small">uri du fichier vidéo</span>

note: TRANSLATORS: Do not translate replaceable tokens #xxx.
en: Example with mplayer:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds
fr: Exemple avec mplayer:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds

en: External Video Player
fr: Lecteur vidéo externe

en: The following command parameters will be substituted when launching the action :
fr: Les paramètres suivants dans la commande seront substitués en lançant l'action :

en: _External Video Player
fr: Lecteur vidéo _externe

en: _Open Movie
fr: Ouvrir une _vidéo

en: Open movie with external video player
fr: Ouvrir film avec lecteur vidéo externe

en: _Play Movie
fr: _Jouer une vidéo

en: Play movie with external video player
fr: Jouer le film avec le lecteur video externe

en: External video player preferences
fr: Préférences du lecteur vidéo externe

en: Please select a movie.
fr: Veuillez sélectionner une vidéo.

en: Failed to launch the external player.
fr: Impossible de lancer le lecteur externe

en: %s
    
    Command: <i>%s</i>
fr: %s
    
    Commande: <i>%s</i>

en: <b>Columns</b>
fr: <b>Colonnes</b>

en: Column:
fr: Colonne :

en: Find And Replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Pattern:
fr: Motif :

en: Replace _All
fr: Remplacer _tout

en: Replace with:
fr: Remplacer par :

en: Search
fr: Rechercher

en: Target
fr: Cible

en: Text
fr: Texte

en: Translation
fr: Traduction

en: _Ignore case
fr: _Ignorer la casse

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: _Use regular expression
fr: _Utiliser une expression régulière

en: Replace text
fr: Remplacer le texte

en: The document is empty
fr: Ce document est vide

en: _Find And Replace
fr: _Rechercher et remplacer

en: Search and replace text
fr: Recherche un texte et le remplace

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

en: Search forwards for the same text
fr: Rechercher en avant le même texte

en: Find Pre_vious
fr: Rechercher le _précédent

en: Search backwards for the same text
fr: Rechercher en arrière le même texte

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Insert _Before
fr: Insérer avant

en: Insert blank subtitle before the selected subtitle
fr: Insérer un sous-titre blanc avant le sous-titre sélectionné

en: Insert _After
fr: Insérer _après

en: Insert blank subtitle after the selected subtitle
fr: Insérer un sous-titre blanc après le sous-titre sélectionné

en: Insert Subtitle
fr: Insérer un sous-titre

en: _Italic
fr: _Italique

en: Italicize the selected subtitles text
fr: Inverse l'italique du texte

en: _Join Document
fr: _Fusionner un document

en: Add subtitles from file
fr: Ajouter des sous-titres à partir d'un fichier

en: Join document
fr: Fusionner un document

en: 1 subtitle has been added at this document. | %d subtitles have been added at this document.
fr[0]: 1 sous-titre à été ajouté à ce document.
fr[1]: %d sous-titres ont été ajoutés à ce document.

en: Generate Keyframes
fr: Création des images-clés

en: Waiting...
fr: Patientez...

en: Open Keyframes
fr: Ouvrir des images-clés

en: Open keyframes from a file
fr: Ouvrir des images-clés à partir d'un fichier

en: Save Keyframes
fr: Enregistrer les images-clés

en: Save keyframes to the file
fr: Enregistrer les images-clés dans un fichier

en: Generate Keyframes From Video
fr: Création des images-clés à partir de la vidéo

en: Generate keyframes from the current video
fr: Création des images-clés à partir de la vidéo

en: Close the keyframes
fr: Fermer les images-clés

en: Seek To Previous Keyframe
fr: Aller à l'image-clé précédente

en: Seek To Next Keyframe
fr: Aller à l'image-clé suivante

en: Snap Start To Previous Keyframe
fr: Capture le début à l'image-clé précédente

en: Snap Start To Next Keyframe
fr: Capture le début à l'image-clé suivante

en: Snap End To Previous Keyframe
fr: Capture la fin à l'image-clé précédente

en: Snap End To Next Keyframe
fr: Capture la fin à l'image-clé suivante

en: Snap Start to Keyframe
fr: Capture le début à l'image-clé

en: Snap End to Keyframe
fr: Capture le fin à l'image-clé

en: Media file could not be played.
fr: Le fichier n'a pas pu être joué.

en: GStreamer plugins missing.
    The playback of this movie requires the following decoders which are not installed:
fr: Le greffon GStreamer est manquant.
    La lecture de ce film exige un greffon qui n'est pas installé.

en: _Move After Preceding
fr: _Déplacer après le précédent

en: Move subtitle after the preceding with the respect of the minimum gap between subtitles
fr: Déplace le sous-titre après le précédent avec respect de l'intervalle minimum entre sous-titres

en: Move After Preceding
fr: Déplacer Après Prédécesseur

en: Move Subtitles
fr: Décaler les sous-titres

en: _New Start:
fr: Nouveau début :

en: _Only selected subtitles
fr: _Seulement les sous-titres sélectionnés

note: init label
en: _Start Time:
fr: Temps de début :

en: _Start Frame:
fr: Image de début :

en: _Move Subtitles
fr: Décaler les sous-titres

en: All subtitles will be also moved after the first selected subtitle
fr: Tous les sous-titres seront également déplacés après le premier sous-titre

en: _Import Plain Text
fr: _Importer texte

en: Create a new document with any text file
fr: Créer un nouveau document à partir de n'importe quel fichier texte

en: _Export Plain Text
fr: _Exporter texte

en: Export just a text in a file
fr: Exporte seulement le texte dans un fichier

en: Could not import from the file "%s".
fr: Impossible d'importer le fichier "%s".

en: Could not export to the file "%s".
fr: Impossible d'exporter le fichier "%s".

en: <b>Activate plugins</b>
fr: <b>Greffons activés</b>

en: <b>File Saving</b>
fr: <b>Enregistrement du fichier</b>

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: <b>New Document</b>
fr: <b>Nouveau document</b>

en: <b>Output</b>
fr: <b>Sortie</b>

en: <b>Subtitle View</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: <b>Text Subtitle</b>
fr: <b>Sous-titre</b>

en: <b>Video</b>
fr: <b>Vidéo</b>

en: <b>Waveform Color</b>
fr: <b>Couleur de l'onde</b>

en: <b>Waveform Generator</b>
fr: <b>Création de l'onde</b>

en: Ask to save on _exit
fr: Demander d'enregistrer en _quittant

en: Automatically _choose video to open
fr: Automatiquement _choisir la vidéo à ouvrir

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Create a _backup copy of files before saving
fr: Créer une copie de _sauvegarde des fichiers avant l'enregistrement

en: Display _translated subtitle
fr: Afficher le sous-titre _traduit

en: Display background
fr: Afficher l'arrière-plan

en: Display subtitle text
fr: Afficher le texte des sous-titres

en: Display the translated subtitle instead of the original one.
fr: Afficher les sous-titres traduits au lieu des originaux.

en: Display waveform fill
fr: Afficher le contour de l'onde

en: Enable _rubberband selection
fr: Activer la sélection de bo_rdure

en: Force aspect _ratio
fr: Forcer le fo_rmat d'affichage

en: Interval in seconds:
fr: Intervalle en secondes :

en: Maximum number of line per subtitle:
fr: Nombre maximum de lignes par sous-titre :

en: Player Position:
fr: Position du lecteur :

en: Plugins
fr: Greffons

en: Preferences
fr: Préférences

en: Reset To _Defaults
fr: Rétablir les valeurs par _défaut

en: Subtitle Invalid:
fr: Sous-titre invalide :

en: Subtitle Selected:
fr: Sous-titre sélectionné :

en: Subtitle:
fr: Sous-titre :

en: Text:
fr: Texte :

en: Use _dynamic keyboard shortcuts
fr: Utiliser les raccourcis clavier _dynamiques

en: Use shaded _background
fr: Utiliser un _arrière-plan fumé

en: Video Player
fr: Lecteur vidéo

en: Wave fill:
fr: Contour de l'onde :

en: Wave:
fr: Onde :

en: Waveform
fr: Onde

en: When enabled, you can change keyboard shortcuts for menu items by hitting a key combination while the menu item is highlighted.
fr: Quand activé, vous pouvez changer les raccourcis clavier pour les éléments de menu en tapant une combinaison de touches quand l'élément de menu est en surbrillance.

en: _Audio:
fr: _Audio :

en: _Autosave files every
fr: Enregistrer _automatiquement toutes les

en: _Center the text of the subtitle in the column
fr: _Centrer le texte du sous-titre dans la colonne

en: _Do not disable the actions during editing
fr: _Ne pas désactiver les actions pendant l'édition

en: _Font:
fr: _Police :

en: _Format:
fr: _Format :

en: _Maximize window
fr: _Maximiser la fenêtre

en: _Newline:
fr: _Nouvelle ligne :

en: _Show the number of characters per line
fr: _Afficher le nombre de caractères par ligne

en: _Use Ctrl+Enter keys to confirm the change
fr: Utiliser Ctrl+Enter pour confirmer le changement

en: _Video:
fr: _Vidéo :

en: Configure Subtitle Editor
fr: Configurer Subtitle Editor

note: audio output video output
en: Autodetect
fr: Détection automatique

en: X Window System (No Xv)
fr: X Window System (sans Xv)

en: Delete the selected subtitles
fr: Supprimer les sous-titres sélectionnés

en: Delete Subtitles
fr: Effacer les sous-titres

en: 1 subtitle has been deleted. | %d subtitles have been deleted.
fr[0]: 1 sous-titre a été supprimé.
fr[1]: %d sous-titres ont été supprimés.

en: _Reverse Text And Translation
fr: _Inverser le texte et la traduction

en: Reverse the text and the translation
fr: Inverser le texte et la traduction

en: Reverse Text And Translation
fr: Inverser le texte et la traduction

en: Reverse the text and the translation was applied.
fr: L'inversion du texte et de la traduction a été appliquée.

en: <b>First Point</b>
fr: <b>Premier point</b>

en: <b>Last Point</b>
fr: <b>Dernier point</b>

en: Number:
fr: Numéro :

en: Scale
fr: Échelle

en: You can't use <i>scale</i> with this values.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'<i>échelle</i> avec ces valeurs.

en: The first point is superior to the last point.
fr: Le premier point est supérieur au dernier point.

en: The first point is equal to the last point.
fr: Le premier point est égal au dernier point.

note: apply change
en: Scale subtitles
fr: Échelle

en: The scale was applied
fr: L'échelle a été appliquée.

en: You can't use <i>scale</i> with this document.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'<i>échelle</i> avec ce document.

en: _Scale
fr: _Échelle

en: Scale by two points
fr: Échelle à partir de deux points

en: Select _First Subtitle
fr: _Premier sous-titre

en: Select the first subtitle
fr: Sélectionne le premier sous-titre

en: Select _Last Subtitle
fr: _Dernier sous-titre

en: Select the last subtitle
fr: Sélectionne le dernier sous-titre

en: Select _Previous Subtitle
fr: Sous-titre précédent

en: Select the previous subtitle
fr: Sélectionne le sous-titre précédent

en: Select _Next Subtitle
fr: Sous-titre suivant

en: Select the next subtitle
fr: Sélectionne le sous-titre suivant

en: Select _All Subtitles
fr: _Tout sélectionner

en: Select all subtitles
fr: Sélectionne tous les sous-titres

en: In_vert Selection
fr: In_verser la sélection

en: Invert subtitles selection
fr: Inverser la sélection des sous-titres

en: S_ort Subtitles
fr: _Trier les sous-titres

en: Sort subtitles based on their start time
fr: Trier les lignes par leur instant d'affichage

en: 1 subtitle has been reordered. | %d subtitles have been reordered.
fr[0]: 1 sous-titre a été supprimé.
fr[1]: %d sous-titres ont été supprimés.

en: No need to sort subtitles.
fr: Inutile de trier les sous-titres.

en: A_dd Word
fr: _Ajouter le mot

en: Ignore _All
fr: Ignorer _tout

en: Spell Checking
fr: Vérification orthographique

en: _Ignore
fr: _Ignorer

note: Language
en: _Language:
fr: _Langue :

en: The spell check is applied to the column "text" as default. You can check the column "translation" by setting the focus to this column before starting the spell check.
fr: La vérification orthographique est appliqué à la colonne « texte » par défaut. Vous pouvez vérifier la colonne « traduction » en plaçant le curseur sur cette colonne avant de lancer la vérification orthographique.

en: _Do not show this message again
fr: _Ne plus jamais afficher ce message

en: Suggestions
fr: Suggestion

en: Completed spell checking.
fr: Vérification orthographique complète.

en: _Spell Check
fr: Vérification _orthographique

en: Launch the spell checking
fr: Lance la vérification orthographique

en: Split Document
fr: Séparer le document

en: The beginning for the new document:
fr: Le début du nouveau document :

en: You can't use <i>split</i> with this document.
fr: Impossible d'utiliser <i>scinder</i> avec ce document.

note: on supprime ensuite les sous-titres utiliser par le nouveau document
en: Split document
fr: Scinder le document

en: Spl_it Document
fr: Scinder le document

en: Split the current document in two
fr: Diviser le document courant en deux

en: _Split
fr: _Scinder

en: Split the selected subtitles
fr: Scinder les sous-titres sélectionnés.

en: Please select at least one subtitle.
fr: Veuillez sélectionner au moins un sous-titre.

en: Split subtitles
fr: Scinder les sous-titres

en: <b>Alignment</b>
fr: <b>Alignement</b>

en: <b>Appearance</b>
fr: <b>Apparence</b>

en: <b>Border</b>
fr: <b>Bordure</b>

en: <b>Colors</b>
fr: <b>Couleurs</b>

en: <b>Font</b>
fr: <b>Police</b>

en: <b>Fonts</b>
fr: <b>Polices</b>

en: <b>Margins</b>
fr: <b>Marges</b>

en: <b>Preview</b>
fr: <b>Aperçu</b>

en: Angle:
fr: Angle :

en: Copy Style
fr: Copier le style

en: Create New Style
fr: Créer un nouveau style

en: Delete Style
fr: Supprimer le style

en: Distance:
fr: Distance :

en: Left:
fr: Gauche :

en: Manage Styles
fr: Gérer les styles

en: Opaque Box
fr: Boite opaque

en: Outline
fr: Contour

en: Outline:
fr: Bordure :

en: Primary:
fr: Primaire :

en: Right:
fr: Droite :

en: Scale X:
fr: Échelle en X :

en: Scale Y:
fr: Échelle en Y :

en: Secondary:
fr: Secondaire :

en: Shadow:
fr: Ombre :

en: Size:
fr: Taille :

en: Spacing:
fr: Espacement :

en: Subtitle Editor - Style Editor
fr: Subtitle Editor - Éditeur de style

en: TODO
fr: À FAIRE

en: Vertical:
fr: Verticale :

en: _Style Editor
fr: Éditeur de style

en: Launch the style editor
fr: Lancer l'éditeur de style

en: Acc_ept, discard or edit changes:
fr: Acc_epter, rejeter ou modifier les changements :

en: Text Correction
fr: Correction du texte

en: _Mark All
fr: Activer _tous

en: _Remove all blank subtitles
fr: _Retirer les sous-titres vide

en: _Unmark All
fr: _Désactiver Tout

en: Accept
fr: Accepter

en: Original Text
fr: Texte original

en: Corrected Text
fr: Texte corrigé

en: There Is No Change
fr: Il n'y a pas de changement

en: Confirm %1 Change | Confirm %1 Changes
fr[0]: Confirmer %1 modification
fr[1]: Confirmer %1 modifications

note: Script
en: _Script:
fr: _Script :

note: Country
en: _Country:
fr: _Pays :

en: Other
fr: Autre

en: Display
fr: Afficher

en: Name
fr: Nom

en: Text _Correction
fr: _Correction de texte

en: _Times
fr: _Temps

en: _Frames
fr: _Images

en: _Framerate
fr: _Images par second

en: Timing From Player
fr: Synchronisation à partir du lecteur

en: Use the current player position to set subtitle time
fr: Utilise la position du lecteur pour définir le temps du sous-titre

en: Set Subtitle _Start
fr: Définir le _début du sous-titre

en: Use the current player position to set the subtitle start
fr: Utilise la position du lecteur pour définir le début du sous-titre

en: Set Subtitle _End
fr: Définir la _fin du sous-titre

en: Use the current player position to set the subtitle end
fr: Utilise la position du lecteur pour définir la fin du sous-titre

en: Set Subtitle Start _And End
fr: Définir le début et de la _fin d'un sous-titre

en: Set subtitle start
fr: Définir le début du sous-titre

en: Set subtitle end
fr: Définir la fin du sous-titre

en: _Typewriter
fr: _Machine à écrire

en: Characters - Linear
fr: Caractères - Linéaire

en: Characters - Random
fr: Caractères - Aléatoire

en: Words - Linear
fr: Mots - Linéaire

en: Words - Random
fr: Mots - Aléatoire

note: _("_Open Media"),
en: Open a multimedia file
fr: Ouvrir un fichier multimédia

note: _("_Close Media"),
en: Close a multimedia file
fr: Fermer le fichier multimédia

en: _Play / Pause
fr: _Lecture / Pause

en: Play or make a pause
fr: Jouer ou faire une pause

en: Skip _Backwards
fr: Retour _Rapide

en: Very Short
fr: Très court

en: Very short skip backwards
fr: Saut arrière très court

en: Short
fr: Court

en: Short skip backwards
fr: Saut arrière court

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium skip backwards
fr: Saut arrière

en: Long skip backwards
fr: Saut arrière long

en: Skip _Forward
fr: Avance _Rapide

en: Very short skip forward
fr: Saut avant très court

en: Short skip forward
fr: Saut avant court

en: Medium skip forward
fr: Saut avant

en: Long skip forward
fr: Saut avant long

en: Rate
fr: Vitesse

en: Define the playback rate
fr: Définir la vitesse du playback

en: _Slower
fr: _Ralentir

en: _Faster
fr: _Accélérer

en: _Normal
fr: _Normale

en: _Seek To Selection
fr: Aller à la _sélection

en: Seek to the first selected subtitle
fr: Recherche jusqu'au premier sous-titre sélectionné

en: _Repeat
fr: _Répéter

en: Enable or disable the repeat mode
fr: Activer ou désactiver le mode répétition

en: Play _Previous Subtitle
fr: Jouer le sous-titre précédent

en: Play previous subtitle from the first selected subtitle
fr: Jouer sous-titre précédent depuis le premier sous-titre

en: Play _Selection
fr: Jouer la sélection

en: Play the selected subtitle
fr: Jouer le sous-titre sélectionné

en: Play _Next Subtitle
fr: Jouer le sous-titre suivant

en: Play next subtitle from the first selected subtitle
fr: Jouer prochain sous-titre depuis le premier sous-titre sélectionné

en: Play Previous Second
fr: Jouer la seconde précédent

en: Play the second preceding the first selected subtitle
fr: Jouer la seconde précédent le sous-titre sélectionné

en: Play First Second
fr: Jouer la première seconde

en: Play the first second of the subtitle currently selected
fr: Jouer la 1ère seconde du sous-titre

en: Play Last Second
fr: Jouer la dernière seconde

en: Play the last second of the subtitle currently selected
fr: Jouer la dernière seconde du sous-titre

en: Play Next Second
fr: Jouer la prochaine seconde

en: Play the second following the subtitle currently selected
fr: Jouer la seconde qui suit le sous-titre

en: _Video Player
fr: Lecteur vidéo

en: Show or hide the video player in the current window
fr: Montrer ou cacher le lecteur vidéo dans la fenêtre courante

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Choice of an audio track
fr: Choix d'une piste audio

note: A default track "Auto"
en: Auto
fr: Automatique

en: <b>View</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: View Editing
fr: Éditer l'Affichage

en: View Manager
fr: Gestion de l'affichage

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Advanced
fr: Avancé

en: Switches to this view
fr: Basculer à cette vue

en: View _Manager
fr: _Gestion de l'affichage

en: Manage the views
fr: Gérer les vues

en: Generate Waveform
fr: Création de l'onde

en: Could not determinate the duration of the stream.
fr: Impossible de déterminer la durée du flux.

en: _Open Waveform From File
fr: Ouvrir une onde depuis un fichier

en: Open wavefrom from a file or create from a video
fr: Ouvrir wave depuis un fichier ou créer depuis une vidéo

en: _Generate Waveform From Video
fr: Création de l'onde à partir de la vidéo

en: Generate the waveform from the current video file
fr: Création de l'onde à partir du fichier vidéo

en: _Generate Dummy Waveform
fr: Création d'une _fausse onde

en: Generate an dummy waveform (sine)
fr: Création d'une fausse onde (sine)

en: _Save Waveform
fr: _Enregistrer l'onde

en: Save wavefrom to file
fr: Enregistrer l'onde dans un fichier

en: Zoom _In
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _Out
fr: Zoom a_rrière

en: Zoom _Selection
fr: Zoom sur la _sélection

en: Zoom _All
fr: Zoom _ajusté à la fenêtre

en: _Center With Selected Subtitle
fr: _Centrer sur le sous-titre sélectionné

en: Scrolling With _Player
fr: Défiler avec le lecteur

en: Scrolling With _Selection
fr: Défiler avec la _sélection

en: _Respect The Timing
fr: Respecter la synchronisation

en: Try to respect the timing preferences
fr: Essayer de respecter les préférences de synchronisation

en: _Waveform
fr: _Onde

en: Show or hide the waveform in the current window
fr: Afficher ou masquer l'onde dans la fenêtre courante

en: Save Waveform
fr: Enregistrer l'onde

en: <b>What framerate do you want used to import or export?</b>
fr: <b>Quel nombre d'images par second voulez-vous utiliser pour importer ou exporter ?</b>

en: _Framerate:
fr: _Images par seconde :

en: Failed to open the file for reading.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier pour la lecture.

en: Failed to write to the file.
fr: Erreur d'écriture du fichier.

en: A subtitle editor based on GStreamer and Gtk+
fr: Un éditeur de sous-titres basé sur GStreamer et Gtk+

en: Subtitle Editor
fr: Éditeur de sous-titres

en: Subtitle Selection
fr: Sélection

en: Could not save the file "%s" using the character coding %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier "%s" en utilisant le codage des caractères %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character coding.
fr: Le document contient un ou plusieurs caractères qui ne peuvent pas être représentés en utilisant le codage des caractères indiqué.

en: Save Document Failed.
fr: L'enregistrement a échoué.

en: Could not recognize the subtitle format for the file "%s".
fr: Impossible de reconnaître le format du sous-titre pour le fichier "%s".

en: Please check that the file contains subtitles in a supported format.
fr: Veuillez vérifier que le fichier contient bien des sous-titres dans un format pris en charge.

en: Could not open automatically the file "%s".
fr: Impossible d'ouvrir le fichier "%s".

en: Subtitle Editor was not able to automatically determine the file encoding. Select a different character coding from the menu and try again.
fr: Subtitle Editor n'a pas été capable de détecter le codage des caractères. Sélectionnez un codage des caractères différent dans le menu et réessayez.

en: Could not open the file "%s" using the character coding %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier "%s" en utilisant le codage des caractères "%s".

en: Select a different character coding from the menu and try again.
fr: Sélectionnez un codage des caractères différent dans le menu et réessayez.

en: Character Coding:
fr: Codage des Caractères :

en: Could not open the file "%s"
fr: Impossible d'ouvrir le fichier "%s".

en: An unknown error occurred while opening the file.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ouverture du fichier.

en: Untitled %d
fr: Sans titre %d

en: It's not valid UTF-8.
fr: Ce n'est pas de l'UTF-8 valide.

en: Couldn't convert from %s to UTF-8
fr: Impossible de convertir à partir de %s à UTF-8

en: subtitleeditor was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
fr: Subtitle Editor n'a pas été capable de détecter le codage des caractères.

en: Could not convert the text to the character coding '%s'
fr: Impossible de convertir le texte avec le codage des caractères '%s'

en: Western
fr: Occidental

en: Central European
fr: Europe Centrale

en: South European
fr: Europe du Sud

en: Baltic
fr: Balte

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Arabic
fr: Arabe

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew Visual
fr: Hébreu visuel

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Turkish
fr: Turc

en: Nordic
fr: Nordique

en: Celtic
fr: Celte

en: Romanian
fr: Roumain

en: Armenian
fr: Arménien

en: Chinese Traditional
fr: Chinois Traditionnel

en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique / Russe

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Chinese Simplified
fr: Chinois Simplifié

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique / Ukrainien

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Thai
fr: Thaï

en: Couldn't open the file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Couldn't read the contents of the file.
fr: Impossible de lire le contenu du fichier.

en: Failed to create a GStreamer element '%s'.
fr: La création d'un objet GStreamer a échoué '%s'.

en: Please check your GStreamer installation.
fr: Veuillez vérifier votre installation de GStreamer.

en: Times
fr: Temps

en: Frames
fr: Images

en: Name:
fr: Nom :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Format:
fr: Format :

en: Newline:
fr: Nouvelle ligne :

en: Timing Mode:
fr: Mode de synchronisation :

en: _Languages
fr: _Langues

en: _Ignore all
fr: Ignorer _tout

en: _Add "%1" to Dictionary
fr: _Ajouter « %1 » au dictionnaire

en: (no suggested words)
fr: (aucun mot suggéré)

en: _More...
fr: _Plus...

en: Auto Detected
fr: Auto détecté

en: Current Locale
fr: Locale actuelle

en: Add or Remove...
fr: Ajouter ou supprimer...

en: None
fr: Aucun

note: column encoding
en: _Encoding
fr: _Codage

en: All files (*.*)
fr: Tous les fichiers (*.*)

en: All supported formats (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)
fr: Tous les formats supportés (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)

en: Open Video
fr: Ouvrir une vidéo

en: Video
fr: Vidéo

en: ALL
fr: Tous

en: Open Waveform
fr: Ouvrir une onde

en: Waveform & Media
fr: Onde & Média

en: Waveform (*.wf)
fr: Onde (*.wf)

en: Open Keyframe
fr: Ouvrir des images-clés

en: Keyframe & Media
fr: Images-clés & Média

en: Keyframe (*.kf)
fr: Images-clés (*.kf)

note: create all menu
en: _File
fr: _Fichier

en: _Selection
fr: _Sélection

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Timings
fr: _Synchronisation

en: T_ools
fr: _Outils

en: _Video
fr: _Vidéo

en: _Keyframes
fr: _Images-clés

en: V_iew
fr: _Affichage

en: E_xtensions
fr: _Extensions

en: _Help
fr: _Aide

note: file submenu
en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Import
fr: _Importer

en: _Export
fr: _Exporter

en: Couldn't recognize format of the file.
fr: Impossible de reconnaître le format du fichier.

en: Couldn't get the keyframe size on the file.
fr:  Impossible d'obtenir le nombre d'images-clés dans le fichier.

en:  - edit subtitles files
fr:  - editer fichiers sous-titres

en: [FILE...]
fr: [FICHIER...]

en: FILE
fr: FICHIER

en: NAME
fr: NOM

en: ENCODING
fr: CODAGE

en: This function is not implemented for this format.
fr: Cette fonction n'est pas implémentée pour ce format.

en: Couldn't create the subtitle format '%s'.
fr: Impossible de créer le format de sous-titre '%s'.

en: Add Subtitle
fr: Ajout de sous-titre

en: Remove Subtitle
fr: Suppression de sous-titre

en: Reordered Subtitle
fr: Réorganisés les sous-titres

en: Append subtitle
fr: Sous-titre ajouté

en: Remove Subtitles
fr: Sous-titres supprimés

en: Use Ctrl+Return for exit and Return for line-break
fr: Utiliser Ctrl+Return pour sortir et Return pour le retour à la ligne

en: Use Return for exit and Ctrl+Return for line-break
fr: Utiliser Ctrl+Return pour le retour à la ligne

en: The line number
fr: Numéro de la ligne

en: When a subtitle appears on the screen.
fr: Quand le sous-titre apparaît à l'écran.

en: When a subtitle disappears from the screen.
fr: Quand le sous-titre disparaît de l'écran.

en: The duration of the subtitle.
fr: La durée du sous-titre.

en: The number of characters per second
fr: Nombre de caractères par seconde

en: Editing layer
fr: Couche d'édition

en: Editing start
fr: Début d'édition

en: Editing end
fr: Fin d'édition

en: Editing duration
fr: Édition de la durée

en: Editing text
fr: Texte d'édition

en: Editing translation
fr: Édition de la traduction

en: Editing note
fr: Note d'édition

en: Editing effect
fr: Édition de l'effet

en: Editing style
fr: Édition du style

en: Editing name
fr: Nom d'édition

en: Editing margin-l
fr: marge-l d'édition

en: Editing margin-r
fr: Marge-r d'édition

en: Editing margin-v
fr: Marge-v d'édition

en: Set style to selection
fr: Appliquer le style à la sélection

en: Duration
fr: Durée

en: Effect
fr: Effet

en: End
fr: Fin

en: Layer
fr: Couche

en: Start
fr: Début

en: Invalid fps
fr: Invalide fps

en: Failed to create a GStreamer audio output (%s). Please check your GStreamer installation.
fr: Impossible de créer un GStreamer de sortie audio (%s). Veuillez vérifier votre installation de GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer converts video (%s). Please check your GStreamer installation.
fr: Impossible de créer un GStreamer de conversion de vidéo (%s). Veuillez vérifier votre installation de GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer textoverlay (%s). Please check your GStreamer installation.
fr: Impossible de créer un GStreamer de sur-couche texte (%s). Veuillez vérifier votre installation de GStreamer.

en: Failed to create a GStreamer sink (%s). Please check your GStreamer installation.
fr: La création d'un objet GStreamer a échoué (%s). Vérifiez votre installation de GStreamer.

en: Media file could not be played.
    %s
fr: Le fichier media n'a pas pu être joué.
    %s

en: Editing position
fr: Position éditer

en: Window system doesn't support OpenGL.
    Please try with another renderer.
fr: Le gestionnaire de fenêtre ne supporte pas l'OpenGL.
    Veuillez essayer un autre rendu

en: A_vailable encodings:
fr: Codages _disponibles :

en: Character Codings
fr: Codages des caractères

en: E_ncodings shown in menu:
fr: _Codages affichés dans le menu :

en: <b>Please choose encodings</b>
fr: <b>Prière de choisir un encodage</b>

en: Encodings Chooser
fr: Sélecteur d'encodages

en: Export Text
fr: Exporter texte

en: NewLine:
fr: Nouvelle ligne :

en: Import Text
fr: Importer texte

en: Open Document
fr: Ouvrir un document

en: Video File:
fr: Fichier vidéo :

en: Save Document
fr: Enregistrer le document

en: <b>Basic</b>
fr: <b>Général</b>

en: <b>Behaviour</b>
fr: <b>Comportement</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: <b>Read-only info</b>
fr: <b>Infos en lecture seule</b>

en: Collisions:
fr: Collisions :

en: Original Editing:
fr: Édition originelle :

en: Original Script:
fr: Script originel :

en: Original Timing:
fr: Synchronisation originelle :

en: Original Translation:
fr: Traduction originelle :

en: PlayDepth:
fr: PlayDepth :

en: PlayResX:
fr: PlayResX :

en: PlayResY:
fr: PlayResY :

en: Point Time:
fr: Point Time :

en: Reverse
fr: Inverser

en: Script Properties
fr: Propriétés du script

en: Script Type:
fr: Type de script :

en: Script Updated By:
fr: script mis â jour par :

en: Sync Point:
fr: Point de synchronisation :

en: Timer:
fr: Timer :

en: Title:
fr: Titre :

en: Update Details:
fr: Details :

en: Wrap Style:
fr: Wrap Style :

en: About
fr: A propos

en: Displays the application's information.
fr: Informations sur l'application.

en: Adjust Time
fr: Ajuster le temps

en: Adjusts subtitle times.
fr: Ajuste le temps du sous-titres.

en: Apply Translation
fr: Appliquer la traduction

en: Replaces the text of the subtitle by the translation.
fr: Remplacer le texte du sous-titre par la traduction.

en: Converts the framerate.
fr: Convertir le nombre d'images par second.

en: Combine Subtitles
fr: Fusionner les sous-titres

en: Merges the selected subtitles.
fr: Fusionner les sous-titres sélectionnés.

en: Command
fr: Commande

en: Configures keyboard shortcuts.
fr: Configurer les raccourcis clavier.

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Adds or removes the dialogue dash.
fr: Ajouter ou retirer la ligne de dialogue.

en: Dialoguize
fr: Dialogue

en: Document Management
fr: Gestion de documents

en: Manages the document (Open, Save, Save As...).
fr: Gestion de document (Ouvrir, Sauvegarder ..)

en: Duplicate Subtitle
fr: Duplique

en: Duplicates the selected subtitles.
fr: Dupliquer les sous-titres sélectionnés.

en: Edit Cell
fr: Éditer la cellule

en: Starts editing of the focused or the next cell.
fr: Débuter l'édition de la cellule courante.

en: Detects and fixes errors.
fr: Détectes et corriges des erreurs.

en: Extend Length
fr: Étendre longueur

en: Extends the length of selected subtitles.
fr: Allonge la longueur des sous-titres sélectionnés.

en: Runs external video player.
fr: Lance un lecteur vidéo externe.

en: Searches and replaces texts with regular expressions support.
fr: Recherches et remplaces avec le support des expressions régulières.

en: Inserts a blank subtitle.
fr: Insérer un sous-titre.

en: Italicize
fr: Italique

en: Italicizes the selected subtitles text.
fr: Inverse l'italique du texte.

en: Adds subtitles from another file.
fr: Ajouter des sous-titres à partir d'un fichier.

en: Join Document
fr: Fusionner un document

en: Keyframes Management
fr: Gestion des images-clés

en: Move After Preceding Subtitle
fr: Déplacer après le prédécesseur sous-titre

en: Moves a subtitle after the preceding one respecting the minimum gap between subtitles.
fr: Déplace le sous-titre après le précédent avec respect de l'intervalle minimum entre sous-titres.

en: Moves subtitles.
fr: Décaler les sous-titres.

en: Imports or exports any text file.
fr: Importes ou exportes textes.

en: Plain Text
fr: Texte en clair

en: Manages Subtitle Editor's preferences.
fr: Configurer Subtitle Editor.

en: Deletes the selected subtitles.
fr: Supprimer les sous-titres sélectionnés.

en: Reverses the original subtitle and the translated text.
fr: Inverser le texte et la traduction.

en: Scale Subtitles
fr: Échelle

en: Scales by two points.
fr: Échelle à partir de deux points.

en: Manages selection of subtitles.
fr: Gestion de la sélection des sous-titres

en: Selection
fr: Sélection

en: Sort Subtitles
fr: Trier les sous-titres

en: Sort subtitles based on their start time.
fr: Trier les lignes par leur instant d'affichage

en: Checks the spelling of the current document.
fr: Vérifie l'orthographe du document actuel.

en: Splits the current document in two.
fr: Diviser le document courant en deux.

en: Split Subtitle
fr: Scinder les sous-titres

en: Splits the selected subtitles.
fr: Scinder les sous-titres sélectionnés.

en: An ASS/SSA style editor.
fr: Un éditeur de style ASS/SSA.

en: Style Editor
fr: Éditeur de style

en: Use the current player position to set the subtitle time.
fr: Utilise la position du lecteur pour définir le temps du sous-titre

en: Type Writer
fr: Machine à écrire

en: Controls the video player.
fr: Contrôle le lecteur vidéo.

en: Video Player Management
fr: Gestion du lecteur vidéo

en: Manages a waveform.
fr: Gestion de l'onde sonore

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'. 'previousmatch' is also not supported by gaupol.
en: Capitalize the first word of a sentence
fr: Met en majuscule le premier mot d'une phrase

en: Add or remove spaces around parantheses and square brackets
fr: Ajouter ou supprimer des espaces autour des parenthèses et des crochets

en: Add space after a dialogue dash
fr: Ajouter un espace après un tiret de dialogue

en: Add space after an ellipsis
fr: Ajouter un espace après des points de suspension

en: Add space after various punctuation marks
fr: Ajouter un espace après différents signes de ponctuation

en: Letter "O" in a number
fr: Lettre "O" dans un chiffre

en: Remove space after an ellipsis that starts a line
fr: Supprimer l'espace après une des points de suspension qui commence une ligne

en: Remove space before various punctuation marks
fr: Supprimer l'espace avant différent signe de ponctuation

en: Replace a double apostrophe with a quotation mark
fr: Remplacer une double apostrophe par un guillemet

en: Replace letter "O" with a zero in a number
fr: Remplacer la lettre "O" par un zéro dans un nombre

en: Space after a dialogue dash
fr: Espace après un tiret de dialogue

en: Space after a starting ellipsis
fr: Espace avant des points de suspension

en: Space after an ellipsis
fr: Espace après des points de suspension

en: Space after punctuation marks
fr: Espace après des signes de ponctuation

en: Space before punctuation marks
fr: Espace avant des signes de ponctuation

en: Spaces around a quotation mark
fr: Espaces autour de guillemet

en: Spaces around brackets
fr: Espaces autour des crochets

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'
en: Capitalize the first person pronoun "I"
fr: Met en majuscule le pronom anglais "I"

note: \u is not supported by gaupol, gaupol used a special pattern 'capitalization'
en: First person pronoun
fr: Pronom anglais "I"

en: Letter "I" in a lower case word
fr: Pronom anglais "I" en minuscules

en: Remove spaces around an apostrophe
fr: Supprimer les espaces autour d'une apostrophe

en: Spaces around an apostrophe
fr: Espaces autour d'une apostrophe

en: Period after title
fr: Point après le titre

en: Add spaces around guillemets
fr: Ajouter des espaces autour des guillemets

en: Spaces around guillemets
fr: Espaces autour des guillemets

en: Space between digits
fr: Espace entre les chiffres
