subtitleeditor - en to tr translation catalogue (636 entries)

note: comments
en: a tool for subtitles edition
tr: alt yazı düzenleme aracı

en: Add 100 Milliseconds
tr: 100 Milisaniye Ekle

en: To Start
tr: Başlatmak için

en: Add 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
tr: Seçilen tüm altyazıların başlangıç sürelerine 100 milisaniye ekle

en: To Duration
tr: Gözükme Süresine

en: Add 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
tr: Seçilen tüm altyazıların gözükme sürelerine 100 milisaniye ekle

en: To Start And Duration
tr: Başlangıç ve Gözükme Süresine

en: Add 100 Milliseconds to all subtitles selected
tr: Seçili tüm altyazılara 100 milisaniye ekle

en: Remove 100 Milliseconds
tr: 100 Milisaniye Geri Al

en: Remove 100 Milliseconds to start for all subtitles selected
tr: Seçilen tüm altyazıların başlangıç sürelerini 100 milisaniye geri al

en: Remove 100 Milliseconds to duration for all subtitles selected
tr: Seçilen tüm altyazıların gözükme sürelerini 100 milisaniye geri al

en: Remove 100 Milliseconds to all subtitles selected
tr: Seçilen tüm altyazıları 100 milisaniye geri al

en: Please select at least a subtitle.
tr: Lütfen en az bir altyazı seçin

en: Adjust time
tr: Zamanı ayarla

en: Apply _Translation
tr: _Kaydırmayı Uygula

en: Replace the text of the subtitle by the translation
tr: Çeviri ile altyazı metninin yerlerini değiştir

en: Apply translation
tr: Kaydırmayı uygula

en: The translation was applied.
tr: Kaydırma uygulandı.

en: Convert framerate
tr: Framerate dönüştür

en: Change Framerate
tr: Yenileme Hızını değiştir

en: The new framerate was applied. (%s to %s)
tr: Yeni kare sayısı uygulandı. (%s - %s)

en: <b>Apply to</b>
tr: <b>Buraya Uygula</b>

en: <b>Framerate</b>
tr: <b>Yenileme hızı</b>

en: All documents
tr: Tüm belgeler

en: Current document
tr: Geçerli belge

en: Current:
tr: Geçerli:

en: New:
tr: Yeni:

en: _Combine
tr: _Birleştir

en: Merge the selected subtitles
tr: Seçili altyazıları birleştir

en: Please select at least two subtitles.
tr: Lütfen en az iki altyazı seçin

en: Combine subtitles
tr: Altyazıları birleştir

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: Redo the last undone action
tr: Geri alınmış son işlemi yinele

en: Undo: %s
tr: Geri Al: %s

en: Actions
tr: İşlemler

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Invalid shortcut.
tr: Geçersiz kısayol

en: Shortcut "%1" is already taken by "%2".
tr: "%1" kısayolu "%2" tarafından kullanılıyor.

en: Reassigning the shortcut will cause it to be removed from "%1".
tr: Kısayolun tekrar atanması, "%1" komutundan alınmasına neden olacak.

en: Conflicting Shortcuts
tr: Çakışan Kısayollar

en: Changing shortcut failed.
tr: Kısayol değişikliği başarısız oldu.

en: Removing shortcut failed.
tr: Kısayolun silinmesi başarısız oldu.

en: Configure _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayollarını Ayarla

en: Configure Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Ayarla

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
tr: Bir kısayolu değiştirmek için gerekli satıra tıklayın ve yeni kısayolu girin. Kısayolu silmek için "Backspace" tuşuna basın.

en: _Dialogue
tr: _Diyalog

en: Add or remove dialogue line
tr: Konuşma satırı ekle/sil

en: Italic
tr: Eğik

en: Close _without Saving
tr: Kay_detmeden Kapat

en: Save the changes to document "%s" before closing?
tr: Kapatmadan önce, değişiklikler "%s" belgesine kaydedilsin mi?

en: If you don't save, the last changes will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz, yaptığınız değişiklikler kaybolacaktır.

en: Create a new document
tr: Yeni belge oluştur

en: Open a file
tr: Belge aç

en: Open Project
tr: Proje Aç

en: Open a Subtitle Editor Project
tr: Subtitle Editor Projesi Aç

en: Save the current file
tr: Açık olan dosyayı kaydet

en: Save Project
tr: Projeyi Kaydet

en: Save the current file as Subtitle Editor Project
tr: Açık dosyayı Subitle Editor Projesi olarak kaydet

en: Save the current file with a different name
tr: Açık dosyayı farklı bir isimle kaydet

en: Save _All
tr: _Hepsini Kaydet

en: Save all open files
tr: Açık olan tüm dosyaları kaydet

en: Open _Translation
tr: _Çeviri Aç

en: Open translation from file
tr: Çeviriyi bir dosyadan aç

en: Save Trans_lation
tr: Çe_viriyi Kaydet

en: Save translation to file
tr: Çeviriyi dosyaya kaydet

note: recent files
en: Open _Recent
tr: _Son Açılanlar

en: Close the current file
tr: Açık olan dosyayı kapat

en: E_xit
tr: _Çık

en: Quit the program
tr: Programdan çık

note: DocumentSystem::getInstance().setCurrentDocument(already);
en: I am already open
tr: Dosya zaten açık

note: "Saving file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE)."
en: Saving file %s (%s, %s, %s).
tr: %s (%s, %s, %s) dosyası kaydediliyor.

note: "The file FILENAME (FORMAT, CHARSET, NEWLINE) has not been saved."
en: The file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
tr: %s (%s, %s, %s) dosyası kaydedilmedi.

en: Open translation
tr: Çeviri aç

en: 1 subtitle was added with the translation | %d subtitles were added with the translation
tr[0]: Çeviri ile birlikte %d altyazı eklendi

en: Saving translation file %s (%s, %s, %s).
tr: %s (%s, %s, %s)  çeviri dosyası kaydediliyor.

en: The translation file %s (%s, %s, %s) has not been saved.
tr: %s (%s, %s, %s) çeviri dosyası kaydedilemedi.

en: _Duplicate
tr: _Aynısından Oluştur

en: Duplicate the selected subtitles
tr: Seçili altyazının aynısından oluştur

en: Duplicate selected subtitles
tr: Seçili altyazıların aynısından oluştur

en: _Edit Cell
tr: _Hücreyi Düzenle

en: Start the editing of the focused cell
tr: Seçili hücreyi düzenlemeye başla

en: Edit _Next Cell
tr: _Sonraki Hücreyi Düzenle

en: Start the editing of the next cell
tr: Sonraki hücreyi düzenlemeye başla

en: <b>Error Checking</b>
tr: <b>Hata Denetimi</b>

en: <b>Timing Preferences</b>
tr: <b>Zamanlama Seçimleri</b>

en: Checking
tr: Denetleniyor

en: Error Checking Preferences
tr: Hata Denetimi Ayarları

en: Maximum characters per line:
tr: Satır başına en yüksek vuruş sayısı:

en: Maximum characters per second:
tr: Saniye başına en yüksek vuruş sayısı:

en: Maximum number of lines per subtitle:
tr: Altyazı başına en yüksek satır satısı:

en: Minimum characters per second:
tr: Sayie başına en düşük vuruş sayısı:

en: Minimum display of the subtitle in mseconds:
tr: Altyazının en düşük gözükme süresi (milisaniye):

en: Minimum gap between subtitles in mseconds:
tr: Altyazılar arasındaki en düşük aralık (milisaniye):

en: Timing
tr: Zamanlama

en: Error Checking
tr: Hata Denetimi

note: File
en: _Error
tr: _Hata

en: Try To _Fix All
tr: Hepsini _Düzeltmeye Çalış

en: _View
tr: _Göster

en: By _Categories
tr: _Kategorilere Göre

en: By _Subtitles
tr: _Altyazılara Göre

en: _Collapse All
tr: Hepsini _Kapat

en: _Expand All
tr: Hepsini _Genişlet

note: menu option
en: _Options
tr: _Seçenekler

en: No error was found.
tr: Hiç hata bulunamadı.

en: 1 error was found. | %d errors were found.
tr[0]: %d hata bulundu

en: Subtitle n°<b>%d</b>
tr: Altyazı n°<b>%d</b>

en: %s (<b>1 error</b>) | %s (<b>%d errors</b>)
tr[0]: %s (<b>%d hata</b>)

en: Subtitle n°<b>%d</b> (<b>1 error</b>) | Subtitle n°<b>%d</b> (<b>%d errors</b>)
tr[0]: Atlyazı dosyası n°<b>%d</b> (<b>%d hata</b>)

en: _Error Checking
tr: _Hata Denetimi

en: Launch the error checking.
tr: Hata denetimini başlat

en: Max Characters Per Line
tr: Satır Başına En Fazla Vuruş

en: An error is detected if a line is too long.
tr: Uzun satırları hata olarak gösterir.

en: Subtitle has a too long line: <b>1 character</b> | Subtitle has a too long line: <b>%i characters</b>
tr[0]: Altyazıda uzun bir satır var: <b>%i vuruş</b>

en: <b>Automatic correction:</b> unavailable, correct the error manually.
tr: <b>Otomatik düzeltme:</b> Olanaksız, hatayı elle düzeltin.

en: Max Line Per Subtitle
tr: Altyazı Başına En Fazla Satır Sayısı

en: An error is detected if a subtitle has too many lines.
tr: Fazla satırlı altyazıları hata olarak gösterir.

en: Subtitle has too many lines: <b>1 line</b> | Subtitle has too many lines: <b>%i lines</b>
tr[0]: Altyazıda fazla satır var: <b>%i satır</b>

en: Min Display Time
tr: En Az Gözükme Süresi

en: Detects and fixes subtitles when the duration is inferior to the specified value.
tr: Belirtilen değerden az süre gözüken altyazıları bulur ve düzeltir.

en: Subtitle display time is too short: <b>%s</b>
tr: Altyazının gözükme süresi çok kısa: <b>%s</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to change current subtitle end to %s.
tr: <b>Otomatik düzeltme:</b> mevcut altyazı sonunu %s olarak değiştirmek için

en: Minimum Gap Between Subtitles
tr: Altyazılar Arasındaki En Az Süre

en: Detects and fixes subtitles when the minimum gap between subtitles is too short.
tr: Altyazılar arasındaki sürenin çok az olduğu altyazıları bulur ve düzeltir.

en: Too short gap between subtitle: <b>%ims</b>
tr: Altyazılar arasında çok az süre: <b>%i ms</b>

en: <b>Automatic correction:</b> to clip current subtitle end to %s and to move next subtitle start to %s.
tr: <b>Otomatik düzeltme:</b> şu anki altyazı sonunu %s kırpmak ve bir sonraki alt yazının başlangıcını %s kaydırmak için.

en: Overlapping
tr: Örtüşüyor

en: An error is detected when the subtitle overlap on next subtitle.
tr: Altyazı bir sonraki altyazı ile çakıştığında hata algılanır.

en: Subtitle overlap on next subtitle: <b>%ims overlap</b>
tr: Altyazı bir sonraki altyazı ile çakıştı: <b>%ims çakışma</b>

en: Too Long Display Time
tr: Çok uzun gösterim zamanı

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is inferior to the specified value.
tr: Saniye başına düşen karakterlerin sayısı belirlenmiş değerin altına düştüğünde altyazıları saptar ve onarır.

en: Subtitle display time is too long: <b>%.1f chars/s</b>
tr: Altyazı gösterilme zamanı çok uzun:<b>%.1f karakter</b>

en: Too Short Display Time
tr: Çok kısa gösterilme zamanı

en: Detects and fixes subtitles when the number of characters per second is superior to the specified value.
tr: Saniye başına düşen karakter sayısı belirlenmiş değerin üstünde ise altyazıyı saptar ve onarır.

en: Subtitle display time is too short: <b>%.1f chars/s</b>
tr: Altyazı gösterme zamanı çok kısa:<b>%.1f karakter</b>

en: _Extend Length
tr: Uzunluğu _Artır

en: Extend the length of selected subtitles to the start time of the next
tr: Seçilmiş altyazıların uzunluğunu bir sonrakinin başlama zamanına kadar uzat

en: Extend lenght
tr: Uzunluğu artır

en: <b>Command</b>
tr: <b>Komut</b>

en: <span size="small">the path to the subtitle file</span>
tr: <span size="small">Altyazı dosyasının bulunduğu konum</span>

en: <span size="small">the path to the video file</span>
tr: <span size="small">video dosyasının bulunduğu konum</span>

en: <span size="small">the time in seconds to the current selected line</span>
tr: <span size="small">geçerli seçilmiş satırda saniyedeki zaman için</span>

en: <span size="small">the uri to the subtitle file</span>
tr: <span size="small">altyazı dosyasına uri</span>

en: <span size="small">the uri to the video file</span>
tr: <span size="small">video dosyasına uri</span>

note: TRANSLATORS: Do not translate replaceable tokens #xxx.
en: Example with mplayer:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds
tr: mplayer'da örnek:
    mplayer "#video_file" -sub "#subtitle_file" -ss #seconds

en: External Video Player
tr: Harici Video Oynatıcı

en: The following command parameters will be substituted when launching the action :
tr: Eylem başlatılırken aşağıdaki komut parametreleri değiştirilecektir:

en: _External Video Player
tr: _Harici Video Oynatıcı

en: _Open Movie
tr: Filmi _Aç

en: Open movie with external video player
tr: Filmi harici video oynatıcısı ile aç

en: _Play Movie
tr: Filmi _Oynat

en: Play movie with external video player
tr: Filmi harici video oynatıcısı ile oynat

en: External video player preferences
tr: Harici video oynatıcı tercihleri

en: Please select a movie.
tr: Lütfen bir film seçin

en: Failed to launch the external player.
tr: Harici oynatıcı çalıştırılamadı

en: %s
    
    Command: <i>%s</i>
tr: %s
    
    Komut:<i>%s</i>

en: <b>Columns</b>
tr: <b>Sütunlar</b>

en: Column:
tr: Sütun:

en: Find And Replace
tr: Bul ve Değiştir

en: Pattern:
tr: Kalıp:

en: Replace _All
tr: _Hepsini Değiştir

en: Replace with:
tr: Bununla değiştir:

en: Search
tr: Arama

en: Target
tr: Hedef

en: Text
tr: Metin

en: Translation
tr: Çeviri

en: _Ignore case
tr: _bilinmeyen durum

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: _Use regular expression
tr: Düzenli ifade _kullan

en: Replace text
tr: Metni değiştir

en: The document is empty
tr: Belge boş

en: _Find And Replace
tr: _Bul ve Değiştir

en: Search and replace text
tr: Metni ara ve yenisi ile değiştir

en: Find Ne_xt
tr: So_nrakini Bul

en: Search forwards for the same text
tr: Aynı metni ileriye doğru ara

en: Find Pre_vious
tr: Önc_ekini Bul

en: Search backwards for the same text
tr: Aynı metni geriye doğru ara

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Insert _Before
tr: _Önüne Ekle

en: Insert blank subtitle before the selected subtitle
tr: Seçili altyazıdan önce boş altyazı ekle

en: Insert _After
tr: _Sonuna Ekle

en: Insert blank subtitle after the selected subtitle
tr: Seçili altyazıdan sonra boş altyazı ekle

en: Insert Subtitle
tr: Altyazı Ekle

en: _Italic
tr: _Yatık

en: Italicize the selected subtitles text
tr: Seçili altyazı metnini yatık konuma getir

en: _Join Document
tr: Belgeyi _Birleştir

en: Add subtitles from file
tr: Altyazıları dosyadan ekle

en: Join document
tr: Belgeyi birleştir

en: 1 subtitle has been added at this document. | %d subtitles have been added at this document.
tr[0]: Bu dosyaya 1 altyazı eklendi.
    Bu dosyaya %d altyazı eklendi.

en: Waiting...
tr: Bekliyor...

en: FIXME
tr: BENIONAR

en: Media file could not be played.
tr: Ortam dosyası oynatılamadı.

en: GStreamer plugins missing.
    The playback of this movie requires the following decoders which are not installed:
tr: GStreamer eklentileri eksik.
    Bu videonun oynatılması için gerekli olan aşağıdaki çözücüler yüklü değil:

en: _Move After Preceding
tr: Öncekinden sonra _Taşı

en: Move subtitle after the preceding with the respect of the minimum gap between subtitles
tr: Altyazılar arasındaki boşluğa göre, altyazıyı öncekinden sonra taşı

en: Move After Preceding
tr: Öncekinden sonra taşı

en: <b>Position</b>
tr: <b>Pozisyon</b>

en: Move Subtitles
tr: Altyazıyı oynat

en: _New Start:
tr: Ye_ni Başlangıç:

en: _Only selected subtitles
tr: Yal_nızca seçili altyazılar

note: init label
en: _Start Time:
tr: Başlama Zamanı:

en: _Start Frame:
tr: Çerçeveyi _Başlat

en: _Move Subtitles
tr: Altyazıyı _Taşı

en: All subtitles will be also moved after the first selected subtitle
tr: Bütün altyazılar seçili ilk altyazıdan sonra taşınacak

en: _Import Plain Text
tr: Düz metni _İçeri Taşı

en: Create a new document with any text file
tr: Herhangi bir metin dosyası ile yeni bir döküman oluştur

en: _Export Plain Text
tr: Düz metni _Dışarı Taşı

en: Export just a text in a file
tr: Dosyadan bir metin aktarın

en: Could not import from the file "%s".
tr: "%s" dosyasından içeri aktarılamıyor.

en: Could not export to the file "%s".
tr: "%s" dosyasına aktarılamıyor

en: <b>Activate plugins</b>
tr: <b>Aktif eklentiler</b>

en: <b>File Saving</b>
tr: <b>Dosya Kaydetme</b>

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: <b>New Document</b>
tr: Yeni Belge

en: <b>Output</b>
tr: <b>Çıktı</b>

en: <b>Subtitle View</b>
tr: <b>Altyazı Görünüşü</b>

en: <b>Text Subtitle</b>
tr: <b>Altyazı Metni</b>

en: <b>Waveform Color</b>
tr: <b>Dalga Türü Rengi</b>

en: <b>Waveform Generator</b>
tr: <b>Dalga Türü Oluşturucu</b>

en: Ask to save on _exit
tr: _'a kaydetmek için sor ve çık

en: Automatically _choose video to open
tr: Video açmak için otomatik olarak _seçin

en: Background:
tr: Arkaplan:

en: Create a _backup copy of files before saving
tr: Dosyaları kaydetmeden önce bir _yedekleme kopyası oluştur

en: Display _translated subtitle
tr: _çevirilmiş altyazıyı göster

en: Display background
tr: Arkaplanı göster

en: Display subtitle text
tr: altyazı metnini göster

en: Display the translated subtitle instead of the original one.
tr: Orijinal altyazı yerine çevirilmiş altyazıyı göster

en: Display waveform fill
tr: Dalga türü dolgusunu göster

en: Document
tr: Belge

en: Enable _rubberband selection
tr: _rubberband seçeneklerini etkinleştir

en: Force aspect _ratio
tr: En boy _oranını zorlayın

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interval in seconds:
tr: Saniyeler Arası Zaman

en: Maximum number of line per subtitle:
tr: her altyazı için maksimum satır sayısı

en: Player Position:
tr: Oynatıcı Pozisyonu:

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Reset To _Defaults
tr: _Varsayılanlara dön

en: Subtitle Invalid:
tr: Geçersiz Altyazı:

en: Subtitle Selected:
tr: Altyazı Seçildi:

en: Subtitle:
tr: Altyazı

en: Text:
tr: Metin:

en: Use _dynamic keyboard shortcuts
tr: _dinamik klavye kısayollarını kullan

en: Use shaded _background
tr: gölgelenmiş _arkaplanı kullan

en: Video Player
tr: video oynatıcı

en: Wave fill:
tr: Dalga miktarı:

en: Wave:
tr: Dalga

en: Waveform
tr: Dalga Türü

en: When enabled, you can change keyboard shortcuts for menu items by hitting a key combination while the menu item is highlighted.
tr: Etkin olduğunda, menü öğeleri için klavye kısayollarını, menü öğesi aydınlatılmış olduğunda bir tuş birleşimi ile değiştirebilirsiniz.

en: _Audio:
tr: _Ses

en: _Autosave files every
tr: Her _ dosyaları otomatik kaydet

en: _Center the text of the subtitle in the column
tr: Altyazının metnini sütunda _ortala

en: _Do not disable the actions during editing
tr: Düzenleme s_ırasında işlemleri devre dışı bırakma

en: _Font:
tr: _Yazıtipi:

en: _Format:
tr: _Biçim:

en: _Maximize window
tr: Pencereyi _büyüt

en: _Newline:
tr: _Yeni Satır

en: _Show the number of characters per line
tr: Satır başına düşen karakter sayısını _göster

en: _Use Ctrl+Enter keys to confirm the change
tr: Değişiklikleri onaylamak için Ctrl+Enter tuşlarını kullan

en: minutes
tr: dakika

en: Configure Subtitle Editor
tr: Altyazı Düzenleyicisini Yapılandır

note: audio output video output
en: Autodetect
tr: Otomatik Saptama

en: Pulse - PulseAudio Sound Server
tr: Pulse - PulseAudio Ses Sunucusu

en: ALSA - Advanced Linux Sound Architecture
tr: ALSA - Gelişmiş Linux Ses Mimarisi

en: ESD - Enlightenment Sound Daemon
tr: ESD - Enlightenment Ses Servisi

en: OSS - Open Sound System
tr: OSS - Açık Ses Sistemi

en: SDL - Simple DirectMedia Layer
tr: SDL - Basit DirectMedia Katmanı

en: X Window System (X11/XShm/Xv)
tr: X Pencere Sistemi (X11/XShm/Xv)

en: X Window System (No Xv)
tr: X Pencere Sistemi (Xv olmadan)

en: Delete the selected subtitles
tr: Seçili altyazıları sil

en: Delete Subtitles
tr: Altyazıları Sil

en: 1 subtitle has been deleted. | %d subtitles have been deleted.
tr[0]: %d altyazı silindi

en: _Reverse Text And Translation
tr: _Ters Metin ve Çeviri

en: Reverse the text and the translation
tr: Metini ve çeviriyi ters çevirin

en: Reverse Text And Translation
tr: Ters Metin ve Çeviri

en: Reverse the text and the translation was applied.
tr: Metnin ve çevirinin ters çevirilmesi uygulandı

en: <b>First Point</b>
tr: <b>ilk nokta</b>

en: <b>Last Point</b>
tr: <b>Son nokta</b>

en: Number:
tr: Sayı:

en: Scale
tr: Ölçek

note: apply change
en: Scale subtitles
tr: Altyazıları ölçekle

en: The scale was applied
tr: Ölçek uygulandı

en: You can't use <i>scale</i> with this document.
tr: Bu belgede <i>ölçekle</i> kullanamazsınız.

en: _Scale
tr: _Ölçekle

en: Scale by two points
tr: İki noktadan ölçekleyin

en: Select _First Subtitle
tr: _İlk Altyazıyı Seç

en: Select the first subtitle
tr: İlk altyazıyı seç

en: Select _Last Subtitle
tr: _Son Altyazıyı Seç

en: Select the last subtitle
tr: Son altyazıyı seç

en: Select _Previous Subtitle
tr: _Önceki Altyazıyı Seç

en: Select the previous subtitle
tr: Önceki altyazıyı seç

en: Select _Next Subtitle
tr: _Sonraki Altyazıyı Seç

en: Select the next subtitle
tr: Sonraki altyazıyı seç

en: Select _All Subtitles
tr: _Tüm Altyazıları Seç

en: Select all subtitles
tr: Tüm altyazıları seç

en: In_vert Selection
tr: Seçimi Te_rsine Çevir

en: Invert subtitles selection
tr: Altyazı seçimini tersine çevir

en: S_ort Subtitles
tr: Altyazıları Sı_rala

en: Sort subtitles based on their start time
tr: Altyazıları başlangıç sürelerine göre sırala.

en: 1 subtitle has been reordered. | %d subtitles have been reordered.
tr[0]: %d altyazı yeniden sıralandı.

en: No need to sort subtitles.
tr: Altyazıları sıralamaya gerek yok.

en: A_dd Word
tr: E_kle Kelime

en: Ignore _All
tr: _Tümünü Yoksay

en: Spell Checking
tr: İmla Denetimi

en: _Ignore
tr: _Yok Say

note: Language
en: _Language:
tr: _Dil:

en: The spell check is applied to the column "text" as default. You can check the column "translation" by setting the focus to this column before starting the spell check.
tr: Yazım denetimi öntanımlı olarak "metin" sütununa yapılacaktır. "Çeviri" sütununun denetlenmesini, yazım denetimini başlatmadan bu sütunu seçerek sağlayabilirsiniz.

en: _Do not show this message again
tr: _Bu mesajı bir daha gösterme

en: Suggestions
tr: Önerilenler

en: Completed spell checking.
tr: Yazım denetimi tamamlandı.

en: _Spell Check
tr: _Yazım Denetimi

en: Launch the spell checking
tr: Dilbilgisi kontrolünü çalıştır

en: Split Document
tr: Dosyayı Böl

en: The beginning for the new document:
tr: Yeni dosya için başlangıç:

en: You can't use <i>split</i> with this document.
tr: Bu dosya için <i>ikiye böl</i> işlemini kullanamazsınız.

note: on supprime ensuite les sous-titres utiliser par le nouveau document
en: Split document
tr: Belgeyi Böl

en: Spl_it Document
tr: Belgeyi Böl_

en: Split the current document in two
tr: Şu anki belgeyi ikiye böl

en: _Split
tr: _Ayır

en: Split the selected subtitles
tr: Seçili altyazıları ayır

en: Please select at least one subtitle.
tr: En azından bir altyazı seçmelisiniz.

en: Split subtitles
tr: Altyazıları ayır

en: <b>Alignment</b>
tr: <b>Hizalama</b>

en: <b>Appearance</b>
tr: <b>Görünüm</b>

en: <b>Border</b>
tr: <b>Sınır</b>

en: <b>Colors</b>
tr: <b>Renkler</b>

en: <b>Font</b>
tr: <b>Yazı Tipi</b>

en: <b>Fonts</b>
tr: <b>Yazıtipleri</b>

en: <b>Margins</b>
tr: <b>Kenarlar</b>

en: <b>Preview</b>
tr: <b>Önizleme</b>

en: <b>Transformation</b>
tr: <b>Dönüşüm</b>

en: Angle:
tr: Açı:

en: Copy Style
tr: Kopyalama Stili

en: Create New Style
tr: Yeni Bir Stil Yarat

en: Delete Style
tr: Stili Sil

en: Distance:
tr: Mesafe:

en: Left:
tr: Kalan:

en: Manage Styles
tr: Yönetim Türü

en: Opaque Box
tr: Opak(ışık geçirmez) Kutu

en: Outline
tr: Anahat

en: Outline:
tr: çıktı:

en: Primary:
tr: birincil:

en: Right:
tr: Sağ:

en: Scale X:
tr: X'i ölçüle:

en: Scale Y:
tr: Y'yi Ölçüle:

en: Secondary:
tr: ikincil:

en: Shadow:
tr: Gölge:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Spacing:
tr: Boşluk:

en: Subtitle Editor - Style Editor
tr: Altyazı Düzenleyici - Tür Düzenleyici

en: TODO
tr: Yapılacaklar

en: Vertical:
tr: Düşey:

en: Styles
tr: Biçimler

en: _Style Editor
tr: _Stil Düzenleyici

en: Launch the style editor
tr: Biçim düzenleyicisini çalıştır

en: _Mark All
tr: Hepsini İ_şaretle

en: _Remove all blank subtitles
tr: B_ütün boş altyazıları sil.

en: _Unmark All
tr: Hepsinin İşare_tini Kaldır

en: Display
tr: Göster

en: Name
tr: Ad

en: _Times
tr: _Süre

en: _Frames
tr: _Kare

en: _Framerate
tr: _Karesayısı

en: Set Subtitle _Start
tr: Altyazı _Başlangıcını Ata

en: Use the current player position to set the subtitle start
tr: Altyazın başlangicini ayarlamak için geçerli oyuncun konumunu kullan

en: Set Subtitle _End
tr: Altyazı _Sonunu Ata

en: Use the current player position to set the subtitle end
tr: Altyazın sonunu ayarlamak için geçerli oyuncun konumunu kullan

en: Set subtitle start
tr: Altyazı başlangıcını ayarla

en: Set subtitle end
tr: Altyazı sonunu ayarla

note: _("_Open Media"),
en: Open a multimedia file
tr: Çokluortam dosyası aç

note: _("_Close Media"),
en: Close a multimedia file
tr: Çokluortam dosyasını kapat

en: _Play / Pause
tr: _Oynat / Duraklat

en: Play or make a pause
tr: Oynat ve duraklat

en: Skip _Backwards
tr: _Geriye Atla

en: Very Short
tr: Çok Kısa

en: Very short skip backwards
tr: Çok hassas geri sarma

en: Short
tr: Kısa

en: Short skip backwards
tr: Hassas geri sarma

en: Medium
tr: Orta

en: Medium skip backwards
tr: Orta geri sarma

en: Long
tr: Uzun

en: Long skip backwards
tr: Uzun geri sarma

en: Skip _Forward
tr: _İleri Atla

en: Very short skip forward
tr: Çok hassas ileri sarma

en: Short skip forward
tr: Hassas ileri sarma

en: Medium skip forward
tr: Orta ileri sarma

en: Long skip forward
tr: Uzun ileri sarma

en: Rate
tr: Oran

en: Define the playback rate
tr: Oynatma hızını tanımla

en: _Slower
tr: _Yavaşlat

en: _Faster
tr: _Hızlandır

en: _Seek To Selection
tr: _Seçime Git

en: Seek to the first selected subtitle
tr: Seçilen ilk altyazıya git

en: _Repeat
tr: _Yinele

en: Enable or disable the repeat mode
tr: Tekrarlama modunu aç veya kapat

en: Play _Previous Subtitle
tr: _Önceki Altyazıyı Oynat

en: Play previous subtitle from the first selected subtitle
tr: İlk seçilen altyazıdan bir önceki altyazıyı oynat

en: Play _Selection
tr: _Seçimi Oynat

en: Play the selected subtitle
tr: Seçili altyazıyı oynat

en: Play _Next Subtitle
tr: _Sonraki Altyazıyı Oynat

en: Play next subtitle from the first selected subtitle
tr: İlk seçilen altyazıdan sonraki alt yazıyı oynat

en: Play Previous Second
tr: Bir Önceki Saniyeyi Oynat

en: Play the second preceding the first selected subtitle
tr: İlk seçili altyazıyı takip eden saniyeyi oynat

en: Play First Second
tr: İlk Saniyeyi Oynat

en: Play the first second of the subtitle currently selected
tr: Şu anda seçili olan altyazının ilk saniyesini oynat

en: Play Last Second
tr: Son Saniyeyi Oynat

en: Play the last second of the subtitle currently selected
tr: Şu anda seçili olan altyazının son saniyesini oynat

en: Play Next Second
tr: Bis Sonraki Saniyeyi Oynat

en: Play the second following the subtitle currently selected
tr: Şu anda seçili olan altyazıyı takip eden saniyeyi oynat

en: _Video Player
tr: _Video Oynatıcı

en: Show or hide the video player in the current window
tr: Geçerli pencerede video oynatıcıyı göster ya da gizle

en: <b>View</b>
tr: <b>Görünüm</b>

en: View Editing
tr: Görünüm düzenleme

en: View Manager
tr: Yöneticiye Bak

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Simple
tr: Basit

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Switches to this view
tr: Bu görünüme geçer

en: View _Manager
tr: Görünüm _Yöneticisi

en: Manage the views
tr: Görünümleri yönet

en: _Open Waveform From File
tr: _Dosyadan Dalga Biçimini Aç

en: Open wavefrom from a file or create from a video
tr: Bir dosyadan dalga biçimini aç ya da videodan oluştur

en: _Generate Waveform From Video
tr: _Videodan Dalga Biçimi Üret

en: Generate the waveform from the current video file
tr: Geçerli video dosyasından dalga biçimi üret

en: _Save Waveform
tr: _Dalga Biçimini Kaydet

en: Save wavefrom to file
tr: Dalga biçimini dosyaya kaydet

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Zoom _Selection
tr: Seçime_Yakınlaş

en: Zoom _All
tr: _Tamamını Göster

en: _Center With Selected Subtitle
tr: Seçili Altyazı İle _Ortala

en: Scrolling With _Player
tr: G

en: _Respect The Timing
tr: _Zamana Saygi Göster

en: Try to respect the timing preferences
tr: Zamanlama tercihlerine uymaya çalış

en: _Waveform
tr: _Dalga biçimi

en: Show or hide the waveform in the current window
tr: Güncel pencerede dalga biçimini göster ya da gizle

en: Save Waveform
tr: Dalga Biçimini Kaydet

en: Failed to open the file for reading.
tr: Dosyanın okuma için açılması başarısız.

en: Failed to write to the file.
tr: Dosyaya yazma başarısız.

en: A subtitle editor based on GStreamer and Gtk+
tr: GStreamer ve Gtk+ üzerine geliştirilmiş altyazı düzenleyicisi

en: Subtitle Editor
tr: Altyazı düzenleyici

en: Subtitle Selection
tr: Altyazı Seçimi

en: Could not save the file "%s" using the character coding %s.
tr: %s karakter kodlamasını kullanan "%s" dosyası kaydedilemiyor.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character coding.
tr: Belge belirtilen karakter kodlaması kullanarak kodlanamayacak bir ya da daha fazlakarakter içeriyor.

en: Save Document Failed.
tr: Belgeyi Kaydetme Başarısız.

en: Could not recognize the subtitle format for the file "%s".
tr: "%s" dosyası için altyazı biçimi tanınmıyor olabilir.

en: Please check that the file contains subtitles in a supported format.
tr: Lütfen altyazıyı içeren dosyanın desteklenen biçimde olduğunu kontrol edin.

en: Could not open automatically the file "%s".
tr: "%s" dosyası otomatik olarak açılamadı.

en: Subtitle Editor was not able to automatically determine the file encoding. Select a different character coding from the menu and try again.
tr: Altyazı Düzenleyicisi otomatik olarak dosya kodlamasını belirleyemez. Menüden farklı karakter kodlamasını seçin ve tekrar deneyin.

en: Could not open the file "%s" using the character coding %s.
tr: %s kodlamasını kullanan "%s" dosyası açılamıyor.

en: Select a different character coding from the menu and try again.
tr: Menüden başka bir karakter kodlaması seçin ve tekrar deneyin.

en: Character Coding:
tr: Karakter Kodlaması

en: Could not open the file "%s"
tr: "%s" dosyası açılamıyor

en: An unknown error occurred while opening the file.
tr: Dosya açılırken bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Untitled %d
tr: İsimsiz %d

en: It's not valid UTF-8.
tr: Geçerli UTF-8 değil.

en: Couldn't convert from %s to UTF-8
tr: %s'den UTF-8'e dönüştürülemiyor

en: subtitleeditor was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
tr: altyazı düzenleyicisi açmaya çalıştığınız dosyanın kodlamasını otomatik olarak belirleyemedi.

en: Could not convert the text to the character coding '%s'
tr: Metin '%s' karakter kodlamasına dönüştürülemedi

en: Western
tr: Batılı

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Baltic
tr: Baltık

en: Cyrillic
tr: Kiril Alfabesi

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Romanian
tr: Rumence

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Thai
tr: Tayca

en: Couldn't open the file.
tr: Dosya açılamadı.

en: Failed to create a GStreamer element '%s'.
tr: '%s' GStreamer öğesi oluşturma başarısız.

en: Please check your GStreamer installation.
tr: Lütfen GStreamer kurulumunuzu kontrol edin.

en: Path:
tr: Konum:

en: Format:
tr: Biçim:

en: Newline:
tr: Yeni Satır:

en: Timing Mode:
tr: Zamanlama Biçimi

en: Auto Detected
tr: Otomatik Algılanmış

en: Current Locale
tr: Geçerli Yerel

en: Add or Remove...
tr: Ekle ya da Kaldır

en: None
tr: Hiçbiri

note: column description
en: _Description
tr: _Açıklama

note: column encoding
en: _Encoding
tr: _Kodlama

en: All files (*.*)
tr: Tüm dosyalar (*.*)

en: All supported formats (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)
tr: Tüm desteklenen biçimler (*.ass, *.ssa, *.srt, ...)

en: Open Video
tr: Video aç

en: Audio
tr: Ses

en: ALL
tr: TÜMÜ

en: Open Waveform
tr: Dalga şekli aç

note: create all menu
en: _File
tr: _Dosya

en: _Selection
tr: _Seçim

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Timings
tr: _Zamanlamalar

en: T_ools
tr: _Araçlar

en: V_iew
tr: D_alga

en: _Help
tr: _Yardım

en: Couldn't recognize format of the file.
tr: Dosyanın biçimi tanınmadı.

en:  - edit subtitles files
tr:  - altyazı dosyalarını düzenle

en: [FILE...]
tr: [DOSYA...]

en: FILE
tr: DOSYA

en: NAME
tr: AD

en: ENCODING
tr: KODLAMA

en: This function is not implemented for this format.
tr: Bu fonksiyon bu biçim tarafından gerçekleştirilmiyor.

en: Couldn't create the subtitle format '%s'.
tr: '%s' biçimli altyazı oluşturulamadı.

en: Add Subtitle
tr: Altyazı Ekle

en: Remove Subtitle
tr: Altyazı Kaldır

en: Reordered Subtitle
tr: Yeniden Düzenlenmiş Altyazı

en: Append subtitle
tr: Sona altyazı ekle

en: Remove Subtitles
tr: Altyazıları Kaldır

en: Use Ctrl+Return for exit and Return for line-break
tr: Çıkmak için Ctrl+Enter , alt satıra geçmek için Enter tuşuna basınız

en: Use Return for exit and Ctrl+Return for line-break
tr: Çıkmak için Enter , alt satıra geçmek için Ctrl+Enter tuşuna basınız

en: The line number
tr: Satır numarası

en: When a subtitle appears on the screen.
tr: Altyazı ekranda göründüğünde

en: When a subtitle disappears from the screen.
tr: Altyazı ekrandan kaybolduğunda

en: The duration of the subtitle.
tr: Altyazı süresi.

en: The number of characters per second
tr: Saniye başına karakter sayısı

en: Editing layer
tr: Katman düzenleme

en: Editing start
tr: Başlangıç düzenleme

en: Editing end
tr: Son düzenleme

en: Editing text
tr: Metin düzenleme

en: Editing translation
tr: Çeviri düzenleme

en: Editing note
tr: Not düzenleme

en: Editing effect
tr: Efekt düzenleme

en: Editing style
tr: Stil düzenleme

en: Editing name
tr: Ad düzenleme

en: Editing margin-l
tr: Kenar boşluğu-l düzenleme

en: Editing margin-r
tr: Kenar boşluğu-r düzenleme

en: Editing margin-v
tr: Kenar boşluğu-v düzenleme

en: Set style to selection
tr: Seçime stil ayarlama

en: Duration
tr: Süre

en: Effect
tr: Efekt

en: End
tr: Son

en: Layer
tr: Katman

en: Note
tr: Not

en: Start
tr: Başla

en: Style
tr: Stil

en: Invalid fps
tr: Geçersiz fps

en: Media file could not be played.
    %s
tr: Ortam dosyası oynatılamadı.
    %s

en: Editing position
tr: Konum düzenleme

en: Window system doesn't support OpenGL.
    Please try with another renderer.
tr: Pencere sistemi OpenGL desteklemiyor.
    Başka bir uygulayıcıyla deneyin.

en: A_vailable encodings:
tr: Kullanılabilir kodlamalar

en: Character Codings
tr: Karakter Kodları

en: E_ncodings shown in menu:
tr: Menüde gösterilen kodlamalar:

en: <b>Please choose encodings</b>
tr: <b>Lütfen şifrelemeyi seçin</b>

en: Encodings Chooser
tr: şifreleme seçici

en: Export Text
tr: Yazı Aktar

en: NewLine:
tr: YeniSatır

en: Import Text
tr: Yazı Yükle

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: Video File:
tr: Video Dosyası:

en: Save Document
tr: Belgeyi Kaydet

en: <b>Basic</b>
tr: <b>Temel</b>

en: <b>Behaviour</b>
tr: <b>Davranış</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
tr: <b>Çeşitli</b>

en: <b>Read-only info</b>
tr: <b>Bilgiyi sadece oku</b>

en: Collisions:
tr: Çakışmalar:

en: Original Editing:
tr: Orijinali düzenle:

en: Original Script:
tr: Orijinal Cümle:

en: Original Timing:
tr: Orijinal Zamanlama:

en: Original Translation:
tr: Orijinal Çeviri:

en: PlayDepth:
tr: Oynatma Derinliği:

en: PlayResX:
tr: ResX oynat:

en: PlayResY:
tr: ResY oynat:

en: Point Time:
tr: Zaman noktası:

en: Script Properties
tr: Cümle ayarları

en: Script Type:
tr: Cümle türü:

en: Script Updated By:
tr: Cümleyi güncelleyen:

en: Sync Point:
tr: Senkronizasyon Noktası:

en: Timer:
tr: Zamanlayıcı

en: Title:
tr: Başlık:

en: Update Details:
tr: Güncelleme Detayları:

en: Wrap Style:
tr: Örtme Türü:

en: About
tr: Hakkında

en: Displays the application's information.
tr: Uygulamanın bilgisini gösterir.

en: Adjust Time
tr: Zamanı Ayarla

en: Adjusts subtitle times.
tr: Altyazı zamanlarını ayarlar.

en: Apply Translation
tr: Çeviriyi Uygula

en: Replaces the text of the subtitle by the translation.
tr: Altyazı metnini çeviriyle değiştirir.

en: Combine Subtitles
tr: Altyazıları Birleştir

en: Merges the selected subtitles.
tr: Seçilen altyazıları birleştirir.

en: Command
tr: Komut

en: Configures keyboard shortcuts.
tr: Klavye kısayollarını yapılandırır.

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Adds or removes the dialogue dash.
tr: Diyalog çizgisi ekler ya da kaldırır.

en: Document Management
tr: Metin Yönetimi

en: Manages the document (Open, Save, Save As...).
tr: Metni yönetir (Aç, Kaydet, Faklı kaydet...).

en: Duplicate Subtitle
tr: Altyazı Çoğalt

en: Duplicates the selected subtitles.
tr: Seçilen altyazıları çoğaltır.

en: Edit Cell
tr: Hücre Düzenle

en: Detects and fixes errors.
tr: Hataları belirler ve düzeltir.

en: Extend Length
tr: Uzunluğu Genişlet

en: Runs external video player.
tr: Harici video oynatıcıyı çalıştırır.

en: Inserts a blank subtitle.
tr: Boş bir altyazı ekler.

en: Italicize
tr: İtalik yazma

en: Italicizes the selected subtitles text.
tr: Seçilen altyazı metinini italik yazar.

en: Adds subtitles from another file.
tr: Başka bir dosyadan altyazılar ekler.

en: Join Document
tr: Belgeyi Birleştir

en: Moves subtitles.
tr: Altyazıları taşır.

en: Imports or exports any text file.
tr: Herhangi bir metin dosyasından içe ya da dışa aktarır.

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Manages Subtitle Editor's preferences.
tr: Altyazı Düzenleyicisi'nin tercihlerini düzenler.

en: Deletes the selected subtitles.
tr: Seçilen altyazıları siler.

en: Scale Subtitles
tr: Altyazıları Ölçekle

en: Scales by two points.
tr: iki noktayla ölçekler

en: Manages selection of subtitles.
tr: Altyazı seçimlerini yönetir.

en: Selection
tr: Seçim

en: Checks the spelling of the current document.
tr: Geçerli belgede yazım denetimi yapar.

en: Splits the current document in two.
tr: Geçerli belgeyi ikiye böler.

en: Split Subtitle
tr: Altyazı Böl

en: Splits the selected subtitles.
tr: Seçilen altyazıları böler.

en: An ASS/SSA style editor.
tr: ASS/SSA stil düzenleyici

en: Style Editor
tr: Biçim Editörü

en: Time Mode Management
tr: Zaman Kipi Yönetimi

en: Controls the video player.
tr: Video oynatıcıyı kontrol eder.

en: Video Player Management
tr: Video Oynatıcı Yönetimi

en: Waveform Management
tr: Dalga Biçimi Yönetimi

en: Adobe Encore DVD subtitles support.
tr: Adobe Encore DVD altyazı desteği.

en: Advanced Sub Station Alpha
tr: Gelişmiş Sub Station Alpha

en: Advanced Sub Station Alpha subtitles support.
tr: Gelişmiş Sub Station Alpha altyazı desteği.

en: MicroDVD subtitles support.
tr: MicroDVD  altyazı desteği

en: MPL2 subtitles support.
tr: MPL2  altyazı desteği

en: MPsub subtitles support.
tr: MPsub  altyazı desteği

en: SubRip subtitles support.
tr: SubRip altyazı desteği

en: Sub Station Alpha subtitles support.
tr: Sub Station Alpha altyazı desteği.

en: Subtitle Editor Project
tr: Altyazı Düzenleyici Projesi

en: SubViewer2 subtitles support.
tr: SubViewer2 altyazı desteği.
