sudoers 1.8.24b2 - en to da translation catalogue (413 entries)

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: %p's password:
da: %ps adgangskode:

en: [sudo] password for %p:
da: [sudo] adgangskode for %p:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: *** SECURITY information for %h ***
da: *** SIKKERHEDSINFORMATION for %h ***

en: Sorry, try again.
da: Beklager, prøv igen.

en: unable to allocate memory
da: kan ikke tildele hukommelse

en: a digest requires a path name
da: et sammendrag kræver et stinavn

en: invalid notbefore value
da: ugyldig notbefore-værdi

en: invalid notafter value
da: ugyldig notafter-værdi

en: timeout value too large
da: værdi for tidsudløb er for stor

en: invalid timeout value
da: ugyldig værdi for tidsudløb

en: Alias "%s" already defined
da: Alias »%s« er allerede defineret

en: unable to get login class for user %s
da: kan ikke hente logindklasse for bruger %s

en: unable to begin bsd authentication
da: kan ikke starte bsd-godkendelse

en: invalid authentication type
da: ugyldig godkendelsestype

en: unable to initialize BSD authentication
da: kan ikke initialisere BSD-godkendelse

en: your account has expired
da: din konto er udløbet

en: approval failed
da: godkendelse mislykkedes

en: unable to read fwtk config
da: kan ikke læse fwtk-konfiguration

en: unable to connect to authentication server
da: kan ikke forbinde til godkendelsesserver

en: lost connection to authentication server
da: mistede forbindelsen til godkendelseserveren

en: authentication server error:
    %s
da: godkendelsesserverfejl:
    %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
da: %s: Kan ikke konvertere værtshovedstol til streng (»%s«): %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
da: %s: Kan ikke fortolke »%s«: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
da: %s: Kan ikke slå akkreditivmellemlager op: %s

en: %s: unable to allocate options: %s
da: %s: Kan ikke allokere tilvalg: %s

en: %s: unable to get credentials: %s
da: %s: Kan ikke indhente akkreditiver: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
da: %s: Kan ikke initialisere akkreditivmellemlager: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
da: %s: Kan ikke gemme akkreditiver i mellemlager: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
da: %s: Kan ikke indhente værtshovedstol: %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
da: %s: Kan ikke verifiere TGT! Muligt angreb!: %s

en: unable to initialize PAM
da: kan ikke initialisere PAM

en: PAM authentication error: %s
da: PAM-godkendelsesserverfejl: %s

en: account validation failure, is your account locked?
da: valideringsfejl for konto, er din konto låst?

en: Account or password is expired, reset your password and try again
da: Konto eller adgangskoder er udløbet, nulstil din adgangskode og forsøg igen

en: unable to change expired password: %s
da: kan ikke ændre udløbet adgangskode: %s

en: Password expired, contact your system administrator
da: Adgangskode udløbet, kontakt din systemadministrator

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
da: Konto udløbet eller PAM-konfiguration mangler et »kontoafsnit« for sudo. Kontakt din systemadministrator

en: PAM account management error: %s
da: PAM-kontohåndteringsfejl: %s

en: you do not exist in the %s database
da: du findes ikke i %s-databasen

en: failed to initialise the ACE API library
da: kunne ikke initialisere ACE API-biblioteket

en: unable to contact the SecurID server
da: kan ikke kontakte SecurID-serveren

en: User ID locked for SecurID Authentication
da: Bruger-ID låst for SecurID-godkendelse

en: invalid username length for SecurID
da: ugyldigt brugernavnslængde for SecurID

en: invalid Authentication Handle for SecurID
da: ugyldigt godkendelseshåndtag for SecurID

en: SecurID communication failed
da: SecurID-kommunikation fejlede

en: unknown SecurID error
da: ukendt SecurID-fejl

en: invalid passcode length for SecurID
da: ugyldig adgangskodelængde for SecurID

en: unable to initialize SIA session
da: kan ikke initialisere SIA-session

en: invalid authentication methods
da: ugyldige godkendelsesmetoder

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
da: Ugyldige godkendelsesmetoder kompileret ind i sudo! Du kan ikke blande uafhængig og ikkeuafhængig godkendelse.

en: no authentication methods
da: ingen godkendelsesmetoder

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
da: Der er ingen godkendelsesmetoder kompileret ind i sudo! Hvis du ønsker at fravælge godkendelse så brug konfigurationstilvalget --disable-authentication.

en: Unable to initialize authentication methods.
da: Kan ikke initialisere godkendelsesmetoder.

en: Authentication methods:
da: Godkendelsesmetoder:

en: Could not determine audit condition
da: Kunne ikke bestemme overvågningsbetingelse

en: unable to commit audit record
da: kan ikke indsende overvågningspost

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
da: 
    Vi stoler på, at du har modtaget den gængse advarsel fra den lokale
    systemadministrator. Det drejer sig normalt om følgende tre ting:
    
        #1) Respekter andres privatliv.
        #2) Tænk før du taster.
        #3) Med stor magt følger stort ansvar.

en: unknown uid: %u
da: ukendt uid: %u

en: unknown user: %s
da: ukendt bruger: %s

en: order increment: %s: %s
da: rækkefølgeforøgelse: %s: %s

en: starting order: %s: %s
da: startrækkefølge: %s: %s

en: %s grammar version %d
da: %s grammatikversion %d

en: unsupported input format %s
da: ej understøttet inddataformat %s

en: unsupported output format %s
da: ej understøttet uddataformat %s

en: %s: input and output files must be different
da: %s: inddata- og uddatafiler skal være forskellige

en: unable to initialize sudoers default values
da: kan ikke initialisere sudoers' standardværdier

en: %s: unknown key word: %s
da: %s: ukendt nøgleord: %s

en: invalid defaults type: %s
da: ugyldig type for standarder: %s

en: invalid suppression type: %s
da: ugyldig undertrykkelsestype: %s

en: invalid filter: %s
da: ugyldigt filter: %s

en: unable to open %s
da: kan ikke åbne %s

en: failed to parse %s file, unknown error
da: kunne ikke fortolke %s-fil, ukendt fejl

en: parse error in %s near line %d
da: fortolkningsfejl i %s nær linje %d

en: parse error in %s
da: fortolkningsfejl i %s

en: unable to write to %s
da: kan ikke skrive til %s

en: %s - convert between sudoers file formats
da: %s - konverter mellem sudoers-filformater

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
da: 
    Tilvalg:
      -b, --base=dn              base-DN'en for sudo LDAP-forespørgsler
      -d, --defaults=deftyper    konverter kun Standarder for angivne typer
      -e, --expand-aliases       udvid aliasser under konvertering
      -f, --output-format=format angiv uddataformat: JSON, LDIF eller sudoers
      -i, --input-format=format  angiv inddataformat: LDIF eller sudoers
      -I, --increment=num        mængde at øge hver sudoOrder med
      -h, --help                 vis denne hjælpetekst og afslut
      -m, --match=filter         konverter kun poster som matcher filteret
      -M, --match-local          matchfilter bruger passwd og gruppedatabaser
      -o, --output=uddatafil     skriv konverteret sudoers til uddatafil
      -O, --order-start=num      startpunkt for første sudoOrder
      -p, --prune-matches        trim ikkematchende brugere, grupper og værter
      -s, --suppress=sektioner   undertryk uddata for bestemte sektioner
      -V, --version              vis information om version og afslut

en: unknown defaults entry "%s"
da: ukendt indgang »%s« for standarder

en: unable to get GMT time
da: kan ikke indhente GMT-tid

en: unable to format timestamp
da: kan ikke formatere tidsstempel

en: internal error, %s overflow
da: intern fejl, %s-overløb

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
da: miljøvariablen SUDOERS_BASE er ikke angivet og tilvalget -b var ikke angivet.

en: ignoring invalid attribute value: %s
da: ignorerer ugyldig attributværdi: %s

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
da: ignorerer ufuldstændig sudoRole: cn: %s

en: invalid sudoOrder attribute: %s
da: ugyldig sudoOrder-attribut: %s

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
da: Syslog-facilitet hvis syslog bruges til logning: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
da: Syslog-prioritet at bruge når brugergodkendelser går igennem: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
da: Syslog-prioritet at bruge når brugergodkendelser ikke går igennem: %s

en: Put OTP prompt on its own line
da: Placer OTP-prompter på deres egen linje

en: Ignore '.' in $PATH
da: Ignorer ».« i $PATH

en: Always send mail when sudo is run
da: Send altid post når sudo køres

en: Send mail if user authentication fails
da: Send post hvis brugergodkendelse fejler

en: Send mail if the user is not in sudoers
da: Send post hvis brugeren ikke er i suoders

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
da: Send post hvis brugeren ikke er i sudoers for denne vært

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
da: Send post hvis brugeren ikke har tilladelse til at køre en kommando

en: Send mail if the user tries to run a command
da: Send post hvis brugeren forsøger at køre en kommando

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
da: Brug et separat tidsstempel for hver bruger/tty-kombination

en: Lecture user the first time they run sudo
da: Undervis brugere den første gang de kører sudo

en: File containing the sudo lecture: %s
da: Fil indeholdende sudo-undervisningen: %s

en: Require users to authenticate by default
da: Kræv som standard at brugere skal godkendes

en: Root may run sudo
da: Root kan køre sudo

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
da: Log værtsnavnet i logfilen (non-syslog)

en: Log the year in the (non-syslog) log file
da: Log året i logfilen (non-syslog)

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
da: Hvis sudo er startet op uden argumenter så start en skal

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
da: Angiv $HOME for målbrugeren når der startes en skal med -s

en: Always set $HOME to the target user's home directory
da: Angiv altid $HOME for målbrugerens hjemmemappe

en: Allow some information gathering to give useful error messages
da: Tillad lidt informationsindsamling for at lave brugbare fejlbeskeder

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
da: Kræv fuldkvalificerede værtsnavne i sudoersfilen

en: Insult the user when they enter an incorrect password
da: Fornærm brugeren når de indtaster en forkert adgangskode

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
da: Tillad kun brugeren at køre sudo hvis de har en tty

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
da: Visudo vil overholde EDITOR-miljøvariablen

en: Prompt for root's password, not the users's
da: Spørg om adgangskoden for root, ikke brugerens

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
da: Spørg om brugerens kør som_standard adgangskode, ikke brugernes

en: Prompt for the target user's password, not the users's
da: Spørg om målbrugerens adgangskode, ikke brugernes

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
da: Brug standarder i målbrugerens logindklasse hvis der er en

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
da: Angiv LOGNAME- og USER-miljøvariablerne

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
da: Angiv kun den effektive uid til målbrugeren, ikke den reelle uid

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
da: Initialiser ikke gruppevektoren til målbrugerens

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
da: Længde hvor logfillinjer skal ombrydes (0 for ingen ombrydning): %u

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
da: Tidsudløb for godkendelsestidsstempel: %.1f minutter

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
da: Tidsudløb for adgangskodeprompt: %.1f minutter

en: Number of tries to enter a password: %u
da: Antal forsøg for indtastning af adgangskode: %u

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
da: Umask at bruge eller 0777 for at bruge brugers: 0%o

en: Path to log file: %s
da: Sti til logfil: %s

en: Path to mail program: %s
da: Stil til postprogram: %s

en: Flags for mail program: %s
da: Flag for postprogram: %s

en: Address to send mail to: %s
da: Adresse at sende post til: %s

en: Address to send mail from: %s
da: Adresse at sende post fra: %s

en: Subject line for mail messages: %s
da: Emnelinje for postbeskeder: %s

en: Incorrect password message: %s
da: Ugyldig adgangskodebesked: %s

en: Path to lecture status dir: %s
da: Sti til undervisningsstatusmappen: %s

en: Path to authentication timestamp dir: %s
da: Sti til mappe for godkendelsestidsstempel: %s

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
da: Ejer af mappen for godkendelsestidsstempel: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
da: Brugere i denne gruppe er undtaget fra adgangskode og STI-krav: %s

en: Default password prompt: %s
da: Standard for adgangskodeprompt: %s

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
da: Hvis angivet vil adgangsprompt overskrive systemprompt i alle tilfælde.

en: Default user to run commands as: %s
da: Standardbruger at køre kommandoer som: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
da: Værdi at overskrive brugers $PATH med: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
da: Sti til redigeringsprogrammet for brug af visudo: %s

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
da: Hvornår der skal kræves en adgangskode for »list« pseudokommando: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
da: Hvornår der skal kræves en adgangskode for »verify« pseudokommando: %s

en: Preload the dummy exec functions contained in the sudo_noexec library
da: Præindlæs attrap-udførelsesfunktioner indeholdt i biblioteket sudo_noexec

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
da: Hvis LDAP-mappe er sat op, ignorer vi så lokal sudoersfil

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
da: Filbeskrivelser >= %d vil blive lukket før udførelse af en kommando

en: If set, users may override the value of `closefrom' with the -C option
da: Hvis angivet kan brugere overskrive værdien af »closeform« med tilvalget -C

en: Allow users to set arbitrary environment variables
da: Tillad at brugere kan angive arbitrære miljøvariabler

en: Reset the environment to a default set of variables
da: Nulstil miljøet til et standardsæt af variabler

en: Environment variables to check for sanity:
da: Miljøvariabler at indstillingskontrollere:

en: Environment variables to remove:
da: Miljøvariabler at fjerne:

en: Environment variables to preserve:
da: Miljøvariabler at bevare:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
da: SELinux-rolle at bruge i den nye sikkerhedskontekst: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
da: SELinux-type at bruge i den nye sikkerhedskontekst: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
da: Sti til den sudo-specifikke miljøfil: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
da: Sti til det begrænsede sudo-specifikke miljøfil: %s

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
da: Sprog at bruge under fortolkning af sudoers: %s

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
da: Tillad at sudo spørger om en adgangskode selv om den vil være synlig

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
da: Tilbyd visuel tilbagemeldning ved adgangskodeprompten når der er brugerinddata

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
da: Brug hurtigere globbing som er mindre præcis, men som ikke tilgår filsystemet

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
da: Umask'en angivet i sudoers vil overskrive brugerens, også selv om den er mere tilladende

en: Log user's input for the command being run
da: Log brugers inddata for kommandoen der bliver kørt

en: Log the output of the command being run
da: Log uddata for kommandoen der bliver kørt

en: Compress I/O logs using zlib
da: Komprimer I/O-log med brug af zlib

en: Always run commands in a pseudo-tty
da: Kør altid kommandoer i en pseudo-tty

en: Plugin for non-Unix group support: %s
da: Udvidelsesmodul for ikke-Unix-gruppeunderstøttelse: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
da: Mappe at gemme inddata-/uddatalogge i: %s

en: File in which to store the input/output log: %s
da: Fil at gemme inddata-/uddatalog i: %s

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
da: Tilføjer et punkt til utmp/utmpx-filen når der allokeres en pty

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
da: Angiv brugeren i utmp til brugeren kør som, ikke den opstartende bruger

en: Set of permitted privileges: %s
da: Sæt af tilladte privilegier: %s

en: Set of limit privileges: %s
da: Sæt af grænseprivilegier: %s

en: Run commands on a pty in the background
da: Kør kommandoer på en pty i baggrunden

en: PAM service name to use: %s
da: PAM-tjenestenavn der skal bruges: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
da: PAM-tjenestenavn der skal bruges for logindskaller: %s

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
da: Forsøg på at etablere PAM-akkreditiver for målbrugeren

en: Create a new PAM session for the command to run in
da: Opret en ny PAM-session som kommandoen kan køre i

en: Maximum I/O log sequence number: %u
da: Maksimalt I/O-logsekvenstal: %u

en: Enable sudoers netgroup support
da: Aktiver sudoers netgroup-understøttelse

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
da: Kontroller overmappers skriverettigheder ved redigering af filer med sudoedit

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
da: Følg symbolske henvisninger når filer redigeres med sudoedit

en: Query the group plugin for unknown system groups
da: Forespørg gruppe-udvidelsesmodulet for ukendte systemgrupper

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
da: Sammenlign netgrupper baseret på hele tuplen: bruger, vært og domæne

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
da: Tillader at kommandoer køres, selv om sudo ikke kan skrive til revisionsloggen

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
da: Tillader at kommandoer køres, selv om sudo ikke kan skrive til I/O-loggen

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
da: Tillader at kommandoer køres, selv om sudo ikke kan skrive til logfilen

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
da: Slå grupper op i sudoers og match efter gruppe-id, ikke navnet

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
da: Logposter større end denne værdi vil blive opdelt i flere syslogbeskeder: %u

en: User that will own the I/O log files: %s
da: Bruger som vil eje I/O-logfilerne: %s

en: Group that will own the I/O log files: %s
da: Gruppe som vil eje I/O-logfilerne: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
da: Filtilstand der skal bruges for I/O-logfilerne: 0%o

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
da: Kør kommandoer efter fildeskriptor i stedet for efter sti: %s

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
da: Ignorer ukendte Defaults-punkter i sudoere i stedet for at give en advarsel

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
da: Tid i sekunder hvorefter kommandoen vil blive afsluttet: %u

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
da: Tillad at brugeren angiver et tidsudløb på kommandolinjen

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
da: Tøm I/O-logdata til disken med det samme i stedet for at mellemlagre den

en: Include the process ID when logging via syslog
da: Inkluder proces-id'et når der logges via syslog

en: Type of authentication timestamp record: %s
da: Elementtype for godkendelsestidsstempel: %s

en: Authentication failure message: %s
da: godkendelsesfejlbesked: %s

en: Ignore case when matching user names
da: Ignorer store/små bogstaver når brugernavne matches

en: Ignore case when matching group names
da: Ignorer store/små bogstaver når gruppenavne matches

en: %s:%d unknown defaults entry "%s"
da: %s:%d ukendt indgang »%s« for standarder

en: %s: unknown defaults entry "%s"
da: %s: ukendt indgang »%s« for standarder

en: %s:%d no value specified for "%s"
da: %s:%d ingen værdi angivet for »%s«

en: %s: no value specified for "%s"
da: %s: ingen værdi angivet for »%s«

en: %s:%d values for "%s" must start with a '/'
da: %s:%d værdier for »%s« skal begynde med en »/«

en: %s: values for "%s" must start with a '/'
da: %s: værdier for »%s« skal begynde med en »/«

en: %s:%d option "%s" does not take a value
da: %s:%d indstillingen »%s« kan ikke modtage en værdi

en: %s: option "%s" does not take a value
da: %s: indstillingen »%s« kan ikke modtage en værdi

en: %s:%d invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
da: %s:%d ugyldig standardtype 0x%x for tilvalget »%s«

en: %s: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
da: %s: ugyldig standardtype 0x%x for tilvalget »%s«

en: %s:%d value "%s" is invalid for option "%s"
da: %s:%d værdien »%s« er ugyldig for tilvalget »%s«

en: %s: value "%s" is invalid for option "%s"
da: %s: værdien »%s« er ugyldig for tilvalget »%s«

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
da: sudo_putenv: ødelagt envp, forskellig længde

en: unable to rebuild the environment
da: kan ikke genopbygge miljøet

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
da: beklager, du har ikke tilladelse til at angive de følgende miljøvariabler: %s

en: parse error in %s near line %d
da: fortolkningsfejl i %s nær linje %d

en: parse error in %s
da: fortolkningsfejl i %s

en: unsupported digest type %d for %s
da: ej understøttet sammendragstype %d for %s

en: %s: read error
da: %s: læsefejl

en: %s must be owned by uid %d
da: %s skal være ejet af uid %d

en: %s must only be writable by owner
da: %s skal være skrivbar af ejer

en: unable to load %s: %s
da: kan ikke indlæse %s: %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
da: kan ikke finde symbol »group_plugin« i %s

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
da: %s: inkompatibel gruppeudvidelsesmodul for hovedversion %d, forventede %d

en: unable to parse IP address "%s"
da: kan ikke fortolke IP-adressen »%s«

en: unable to parse netmask "%s"
da: kan ikke fortolke netmasken »%s«

en: Local IP address and netmask pairs:
da: Lokal IP-adresse og netmaskepar:

en: %s exists but is not a directory (0%o)
da: %s findes men er ikke en mappe (0%o)

en: unable to mkdir %s
da: kan ikke mkdir %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
da: kan ikke ændre tilstand på %s til 0%o

en: unknown group: %s
da: ukendt gruppe: %s

en: unable to read %s
da: kan ikke læse %s

en: unable to create %s
da: kan ikke oprette %s

en: unable to write to I/O log file: %s
da: kan ikke skrive til I/O-logfilen: %s

en: %s: internal error, file index %d not open
da: %s: intern fejl, filindekset %d er ikke åbent

en: starttls not supported when using ldaps
da: starttls er ikke understøttet, når der bruges ldaps

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
da: kan ikke initialisere SSL-cert og key db: %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
da: du skal angive at TLS_CERT i %s skal bruge SSL

en: unable to initialize LDAP: %s
da: kan ikke initialisere LDAP: %s

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
da: start_tls angivet men LDAP libs understøtter ikke ldap_start_tls_s() eller ldap_start_tls_s_np()

en: sudo_ldap_conf_add_ports: port too large
da: sudo_ldap_conf_add_ports: port for stor

en: unsupported LDAP uri type: %s
da: ikkeunderstøttet LDAP uri-type: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
da: kan ikke blande ldap og ldaps URI'er

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
da: kan ikke konvertere sudoOption: %s%s%s

en: unable to open audit system
da: kan ikke åbne overvågningssystem

en: unable to send audit message
da: kan ikke sende overvågningsbesked

en: %8s : (command continued) %s
da: %8s: (kommando fortsat) %s

en: unable to open log file: %s
da: kan ikke åbne logfilen: %s

en: unable to lock log file: %s
da: kan ikke låse logfilen: %s

en: unable to write log file: %s
da: kan ikke skrive til logfilen: %s

en: No user or host
da: Ingen bruger eller vært

en: validation failure
da: valideringsfejl

en: user NOT in sudoers
da: bruger IKKE i sudoers

en: user NOT authorized on host
da: bruger IKKE autoriseret på vært

en: command not allowed
da: kommando ikke tilladt

en: %s is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
da: %s er ikke sudoersfilen. Denne handling vil blive rapporteret.

en: %s is not allowed to run sudo on %s.  This incident will be reported.
da: %s har ikke tilladelse til at køre sudo på %s. Denne handling vil blive rapporteret.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
da: Beklager. Bruger %s må ikke køre sudo på %s.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s' as %s%s%s on %s.
da: Beklager. Bruger %s har ikke tilladelse til at køre »%s%s%s« som %s%s%s på %s.

en: %s: command not found
da: %s: Kommando ikke fundet

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
da: ignorerer »%s« fundet i ».«
    Brug »sudo ./%s«, hvis dette er den »%s«, du ønsker at køre.

en: authentication failure
da: godkendelsesfejl

en: a password is required
da: der kræves en adgangskode

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
da[0]: %u ukorrekt adgangskodeforsøg
da[1]: %u ukorrekte adgangskodeforsøg

en: unable to fork
da: kan ikke forgrene

en: unable to fork: %m
da: kan ikke forgrene: %m

en: unable to open pipe: %m
da: kan ikke åbne datakanal: %m

en: unable to dup stdin: %m
da: kan ikke dup stdin: %m

en: unable to execute %s: %m
da: kan ikke køre %s: %m

en: digest for %s (%s) is not in %s form
da: sammendrag for %s (%s) er ikke i %s-form

en: unable to stat %s
da: kan ikke stat %s

en: 
    LDAP Role: %s
da: 
    LDAP-rolle: %s

en: 
    Sudoers entry:
da: 
    Sudoers-punkt:

en:     RunAsUsers:
da:     KørSomBrugere:

en:     RunAsGroups:
da:     KørSomGrupper:

en:     Options:
da:     Tilvalg:

en:     Commands:
da:     Kommandoer:

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
da: Matchende standardpunkter for %s på %s:

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
da: Kør som og kommandospecifikke standarder for %s:

en: User %s may run the following commands on %s:
da: Bruger %s må køre de følgende kommandoer på %s:

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
da: Bruger %s har ikke tilladelse til at køre sudo på %s.

en: invalid %.*s set by sudo front-end
da: ugyldig %.*s angivet af sudo-brugerfladen

en: unable to parse network address list
da: kan ikke fortolke netværksadresseliste

en: user name not set by sudo front-end
da: brugernavn er ikke angivet af sudo-brugerfladen

en: user ID not set by sudo front-end
da: bruger-id er ikke angivet af sudo-brugerfladen

en: group ID not set by sudo front-end
da: gruppe-id er ikke angivet af sudo-brugerfladen

en: host name not set by sudo front-end
da: værtsnavn er ikke angivet af sudo-brugerfladen

en: unable to execute %s
da: kan ikke udføre %s

en: Sudoers policy plugin version %s
da: Udvidelsesmodulversion %s for sudoerspolitik

en: Sudoers file grammar version %d
da: Grammatikversion %d for sudoersfil

en: 
    Sudoers path: %s
da: 
    Sudoers-sti: %s

en: nsswitch path: %s
da: nsswitch-sti: %s

en: ldap.conf path: %s
da: ldap.conf-sti: %s

en: ldap.secret path: %s
da: ldap.secret-sti: %s

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
da: kan ikke registrere »hook« af typen %d (version %d.%d)

en: unable to cache uid %u, out of memory
da: kan ikke cache uid %u, ikke nok hukommelse

en: unable to cache uid %u, already exists
da: kan ikke cache uid %u, findes allerede

en: unable to cache user %s, out of memory
da: kan ikke cache bruger %s, ikke nok hukommelse

en: unable to cache user %s, already exists
da: kan ikke cache bruger %s, findes allerede

en: unable to cache gid %u, out of memory
da: kan ikke cache gid %u, ikke nok hukommelse

en: unable to cache gid %u, already exists
da: kan ikke cache gid %u, findes allerede

en: unable to cache group %s, out of memory
da: kan ikke cache gruppe %s, ikke nok hukommelse

en: unable to cache group %s, already exists
da: kan ikke cache gruppe %s, findes allerede

en: unable to cache group list for %s, already exists
da: kan ikke cache gruppeliste for %s, findes allerede

en: unable to cache group list for %s, out of memory
da: kan ikke cache gruppeliste for %s, ikke nok hukommelse

en: unable to parse groups for %s
da: kan ikke fortolke grupper for %s

en: unable to parse gids for %s
da: kan ikke fortolke gid'er for %s

en: perm stack overflow
da: permanent stakoverløb

en: perm stack underflow
da: permanent stakunderløb

en: unable to change to root gid
da: kan ikke ændre til root gid

en: unable to change to runas gid
da: kan ikke ændre til kør som gid

en: unable to set runas group vector
da: kan ikke angive kør som gruppevektor

en: unable to change to runas uid
da: kan ikke ændre til kør som uid

en: unable to change to sudoers gid
da: kan ikke ændre til sudoers gid

en: too many processes
da: for mange processer

en: unable to get current working directory
da: kan ikke hente nuværende arbejdsmappe

en: truncated audit path user_cmnd: %s
da: afkortet revisionssti user_cmnd: %s

en: truncated audit path argv[0]: %s
da: afkortet revisionssti argv[0]: %s

en: audit_failure message too long
da: audit_failure-besked er for lang

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
da: kan ikke initialisere SSS-kilde. Er SSSD installeret på din maskine?

en: unable to find symbol "%s" in %s
da: kan ikke finde symbol »%s« i %s

en: problem with defaults entries
da: problem med standardpunkter

en: no valid sudoers sources found, quitting
da: ingen gyldige sudoerskilder fundet, afslutter

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
da: sudoers angiver at administrator (root) ikke har tilladelse til sudo

en: you are not permitted to use the -C option
da: du har ikke tilladelse til at bruge tilvalget -C

en: timestamp owner (%s): No such user
da: tidsstempelejer (%s): Ingen sådan bruger

en: no tty
da: ingen tty

en: sorry, you must have a tty to run sudo
da: beklager, du skal bruge en tty for at køre sudo

en: command in current directory
da: kommando i aktuel mappe

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
da: beklager, men du har ikke tilladelse til at angive tidsudløb for kommando

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
da: beklager, men du har ikke tilladelse til at bevare miljøet

en: command too long
da: kommando er for lang

en: %s is not a regular file
da: %s er ikke en regulær fil

en: %s is owned by uid %u, should be %u
da: %s er ejet af uid %u, bør være %u

en: %s is world writable
da: %s er skrivbar for alle

en: %s is owned by gid %u, should be %u
da: %s er eget af gid %u, bør være %u

en: only root can use "-c %s"
da: kun administrator (root) kan bruge »-c %s«

en: unknown login class: %s
da: ukendt logindklasse: %s

en: unable to resolve host %s
da: kan ikke slå vært %s op

en: invalid filter option: %s
da: ugyldigt filtertilvalg: %s

en: invalid max wait: %s
da: ugyldig maks ventetid: %s

en: invalid speed factor: %s
da: ugyldig hastighedsfaktor: %s

en: Replaying sudo session: %s
da: Genafspiller sudosession: %s

en: unable to add event to queue
da: kan ikke tilføje hændelse til køen

en: unable to set tty to raw mode
da: kan ikke angive tty til rå (raw) tilstand

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
da: Advarsel: Din terminal er for lille til korrekt at afspille loggen.

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
da: Loggeometri er %d x %d, din terminals geometri er %d x %d.

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
da: Genafspilning er afsluttet. Tryk på en tast for at gendanne terminalen.

en: invalid timing file line: %s
da: ugyldig timingfillinje: %s

en: ambiguous expression "%s"
da: tvetydigt udtryk »%s«

en: unmatched ')' in expression
da: manglende »)« i udtryk

en: unknown search term "%s"
da: ukendt søgeterm »%s«

en: %s requires an argument
da: %s kræver et argument

en: invalid regular expression: %s
da: ugyldigt regulært udtryk: %s

en: could not parse date "%s"
da: kunne ikke fortolke dato »%s«

en: unmatched '(' in expression
da: mangler »(« i udtryk

en: illegal trailing "or"
da: ugyldig kæde »or« (eller)

en: illegal trailing "!"
da: ugyldig kæde »!«

en: unknown search type %d
da: ukendt søgeterm %d

en: %s: invalid log file
da: %s: Ugyldig logfil

en: %s: time stamp field is missing
da: %s: Tidsstempelfelt mangler

en: %s: time stamp %s: %s
da: %s: Tidsstempel %s: %s

en: %s: user field is missing
da: %s: Brugerfelt mangler

en: %s: runas user field is missing
da: %s: runas-brugerfelt mangler

en: %s: runas group field is missing
da: %s: runas-gruppefelt mangler

en: usage: %s [-hnR] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
da: brug: %s [-hnR] [-d mappe] [-m num] [-s num] ID

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
da: brug: %s [-h] [-d mappe] -l [søgeudtryk]

en: %s - replay sudo session logs
da: %s - genafspil sudosessionslogge

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir  specify directory for session logs
      -f, --filter=filter  specify which I/O type(s) to display
      -h, --help           display help message and exit
      -l, --list           list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num   max number of seconds to wait between events
      -s, --speed=num      speed up or slow down output
      -V, --version        display version information and exit
da: 
    Tilvalg:
      -d, --directory=dir  angiv mappe for sessionslogge
      -f, --filter=filter  angiv hvilken I/O-type at vise
      -h, --help           vis denne hjælpetekst og afslut
      -l, --list           vis tilgængelige sessions-ID'er med valgfrit udtryk
      -m, --max-wait=num   maks antal sekunder at vente mellem hændelser
      -s, --speed=num      øg eller sænk uddata
      -V, --version        vis versionsinformation og afslut

en: 	host  unmatched
da: 	host  matchede ikke

en: 
    Command allowed
da: 
    Kommando tilladt

en: 
    Command denied
da: 
    Kommando nægtet

en: 
    Command unmatched
da: 
    Kommando ikke matchet

en: %s is group writable
da: %s er gruppe-skrivbar

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
da: kan ikke afkorte tidsstempelfil til %lld byte

en: unable to read the clock
da: kan ikke læse uret

en: ignoring time stamp from the future
da: ignorerer tidsstempel fra fremtiden

en: time stamp too far in the future: %20.20s
da: tidsstempel for langt ude i fremtiden: %20.20s

en: unable to lock time stamp file %s
da: kan ikke låse tidsstempelfilen %s

en: lecture status path too long: %s/%s
da: undervisningsstatussti er for lang: %s/%s

en: the -x option will be removed in a future release
da: tilvalget -x vil blive fjernet i fremtidige udgivelser

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
da: overvej i stedet for at bruge redskabet cvtsudoers

en: press return to edit %s:
da: tryk retur for at redigere %s:

en: specified editor (%s) doesn't exist
da: angivet redigeringsprogram (%s) findes ikke

en: no editor found (editor path = %s)
da: intet redigeringsprogram fundet (sti for redigeringsprogram = %s)

en: write error
da: skrivefejl

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
da: kan ikke stat midlertidig fil (%s), %s unchanged

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
da: midlertidig fil med nullængde (%s), %s uændret

en: editor (%s) failed, %s unchanged
da: redigeringsprogram (%s) fejlede, %s uændret

en: %s unchanged
da: %s uændret

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
da: kan ikke genåbne midlertidig fil (%s), %s uændrede.

en: unabled to parse temporary file (%s), unknown error
da: kan ikke fortolke midlertidig fil (%s), ukendt fejl

en: internal error, unable to find %s in list!
da: intern fejl, kan ikke finde %s på listen!

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
da: kan ikke angive (uid, gid) af %s til (%u, %u)

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
da: %s og %s er ikke på det samme filsystem, bruger mv til at omdøbe

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
da: kommando fejlede: »%s %s %s«, %s uændret

en: error renaming %s, %s unchanged
da: fejl under omdøbing af %s, %s uændret

en: What now?
da: Hvad nu?

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
da: Tilvalg er:
      r(e)diger sudoersfil igen
      afslut(x) uden at gemme ændringer til sudoersfil
      afslut(Q) og gem ændringer til sudoersfil (FARLIGT!)

en: unable to run %s
da: kan ikke køre %s

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
da: %s: forkert ejer (uid, gid) bør være (%u, %u)

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
da: %s: ugyldige rettigheder, bør være tilstand 0%o

en: %s: parsed OK
da: %s: fortolket o.k.

en: %s busy, try again later
da: %s travl, forsøg igen senere

en: Error: %s:%d cycle in %s "%s"
da: Fejl: %s:%d: cyklus i %s »%s«

en: Warning: %s:%d cycle in %s "%s"
da: Advarsel: %s:%d: cyklus i %s »%s«

en: Error: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
da: Fejl: %s:%d %s »%s« refereret men ikke defineret

en: Warning: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
da: Advarsel: %s:%d %s »%s« refereret men ikke defineret

en: Warning: %s:%d unused %s "%s"
da: Advarsel: %s:%d ubrugt %s »%s«

en: %s - safely edit the sudoers file
da: %s - rediger sikkert sudoersfilen

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
da: 
    Tilvalg:
      -c, --check              kun kontroltilstand
      -f, --file=file          angiv filplacering for sudoers
      -h, --help               vis denne hjælpetekst og afslut
      -q, --quiet              mindre uddybende (stille) beskeder for syntaksfejl
      -s, --strict             streng syntakskontrol
      -V, --version            vis information om version og afslut

en: too many levels of includes
da: for mange niveauer af includes (inkluderinger)
