sudoers 1.9.15b1 - en to ja translation catalogue (693 entries)

en: syntax error
ja: 構文エラー

en: %p's password:
ja: %p のパスワード:

en: [sudo] password for %p:
ja: [sudo] %p のパスワード:

en: Password:
ja: パスワード:

en: *** SECURITY information for %h ***
ja: *** %h のセキュリティ情報 ***

en: Sorry, try again.
ja: 残念、また試してください。

en: unable to allocate memory
ja: メモリ割り当てを行えませんでした

en: a digest requires a path name
ja: 認証方式にはパスが必要です

en: values for "CWD" must start with a '/', '~', or '*'
ja: "CWD" の値は '/', '~', または '*' で開始しなければいけません

en: "CWD" path too long
ja: "CWD" パスが長すぎます

en: values for "CHROOT" must start with a '/', '~', or '*'
ja: "CHROOT" の値は '/', '~', または '*' で開始しなければいけません

en: "CHROOT" path too long
ja: "CHROOT" パスが長すぎます

en: syntax error, reserved word %s used as an alias name
ja: 構文エラー、予約語 %s がエイリアス名に使われています

en: invalid notbefore value
ja: notbefore の値が無効です

en: invalid notafter value
ja: notafter の値が無効です

en: timeout value too large
ja: 制限時間の値が大き過ぎます

en: invalid timeout value
ja: 時間制限値が無効です

en: command too long
ja: コマンド名が長すぎます

en: expected a fully-qualified path name
ja: 完全修飾パス名が必要です

en: Alias "%s" already defined
ja: 別名 "%s" はすでに定義されています

en: unable to dup stdin: %m
ja: 標準入力を複製できません: %m

en: unable to execute %s: %m
ja: %s を実行できません: %m

en: unable to fork
ja: fork できません

en: unable to fork: %m
ja: fork できません: %m

en: unable to open pipe: %m
ja: パイプを開けません: %m

en: %8s : (command continued) %s
ja: %8s : (コマンド継続中) %s

en: expected JSON_STRING, got %d
ja: JSON_STRING を予期していたら、 %d でした

en: JSON_ARRAY too large
ja: JSON_ARRAY が大きすぎます

en: missing double quote in name
ja: 名前に二重引用符がありません

en: missing JSON_OBJECT
ja: JSON_OBJECT がありません

en: expected JSON_OBJECT, got %d
ja: JSON_OBJECT を予期していたら、 %d でした

en: json stack exhausted (max %u frames)
ja: JSON スタックを使い切りました(最大 %u フレーム)

en: objects must consist of name:value pairs
ja: オブジェクトは 名前:値 のベアである必要があります

en: missing separator between values
ja: 値の間の分離記号がありません

en: unmatched close brace
ja: 余分な閉じ中括弧があります

en: unexpected array
ja: 予期せぬところに配列

en: unmatched close bracket
ja: 余分な閉じ角括弧があります

en: unexpected string
ja: 予期せぬところに文字列

en: missing colon after name
ja: 名前の後にコロンがありません

en: unexpected boolean
ja: 予期せぬところに真偽値

en: unexpected null
ja: 予期せぬところにNULL

en: unexpected number
ja: 予期せぬところに数値

en: parse error
ja: 構文解析エラー

en: invalid regular expression "%s": %s
ja: 無効な正規表現です "%s": %s

en: %s: invalid log file
ja: %s: 無効なログファイルのパス

en: %s: time stamp field is missing
ja: %s: タイムスタンプのフィールドがありません

en: %s: time stamp %s: %s
ja: %s: タイムスタンプ %s: %s

en: %s: user field is missing
ja: %s: ユーザー名フィールドがありません

en: %s: runas user field is missing
ja: %s: runasユーザー名フィールドがありません

en: %s: runas group field is missing
ja: %s: runasグループ名フィールドがありません

en: %s exists but is not a directory (0%o)
ja: %s が存在しますがディレクトリではありません (0%o)

en: unable to mkdir %s
ja: ディレクトリ %s を作成できません

en: unable to change mode of %s to 0%o
ja: %s のアクセス権限のモードを 0%o に変更できません

en: error reading timing file: %s
ja: タイミングファイルの読み込みエラー: %s

en: invalid timing file line: %s
ja: 無効なタイミングファイルの行です: %s

en: %s: protocol error: NULL key
ja: %s: プロトコルエラー: key が NULL です

en: %s: protocol error: wrong type for %s
ja: %s: プロトコルエラー: %s の型としては間違っています

en: %s: protocol error: NULL value found in %s
ja: %s: プロトコルエラー: %s に NULL値が入っています

en: unable to generate UUID
ja: uuid を生成できません

en: %s: protocol error: %s missing from AcceptMessage
ja: %s: プロトコルエラー: %s が AcceptMessage にありません

en: %s: unable to format session id
ja: %s: セッションIDを整形できません

en: %s: %s is not set
ja: %s: %s は設定されていません

en: unable to expand iolog path %s
ja: iolog のパス %s を伸長できません

en: unable to create iolog path %s
ja: iolog のパス %s を作成できません

en: invalid iofd %d
ja: 無効な iofd %d です

en: error closing iofd %u: %s
ja: iofd %u を閉じる際にエラーが発生しました: %s

en: error flushing iofd %u: %s
ja: iofd %u をフラッシュする際にエラーが発生しました: %s

en: invalid I/O log %s: %s referenced but not present
ja: 無効な I/O ログ %s: %s が参照されていますが存在しません

en: %s: unable to find resume point [%lld, %ld]
ja: %s: 復元ポイントが見つかりません [%lld, %ld]

en: unable to open %s
ja: %s を開けません

en: unable to open %s/%s
ja: %s/%s を開けません

en: unable to copy %s/%s to %s/%s: %s
ja: %s/%s から %s/%s にコピーできません: %s

en: unable to rename %s to %s
ja: %s から %s に名前を変更できません

en: %s/%s: unable to find resume point [%lld, %ld]
ja: %s/%s: 復元ポイントが見つかりません [%lld, %ld]

en: missing I/O log file %s/%s
ja: I/O ログファイル %s/%s がありません。

en: %s/%s: unable to seek forward %zu
ja: %s/%s: 前方検索できません %zu

en: unable to connect to relay
ja: リレーに接続できません

en: server message too large: %zu
ja: サーバーメッセージが大き過ぎます: %zu

en: unable to add event to queue
ja: イベントをキューに追加できません

en: unexpected state %d for %s
ja: 予期しない状態 %d (%sの)

en: state machine error
ja: 状態マシンエラー

en: invalid AcceptMessage
ja: 無効な AcceptMessage

en: invalid RejectMessage
ja: 無効な RejectMessage

en: invalid ExitMessage
ja: 無効な ExitMessage

en: invalid RestartMessage
ja: 無効な RestartMessage

en: invalid AlertMessage
ja: 無効な AlertMessage

en: %s: unexpected IoBuffer
ja: %s: 予期しない IoBuffer

en: protocol error
ja: プロトコルエラーです

en: invalid IoBuffer
ja: 無効な IoBuffer です

en: invalid ChangeWindowSize
ja: 無効な ChangeWindowSize

en: invalid CommandSuspend
ja: 無効な CommandSuspend

en: unable to unpack %s size %zu
ja: %s を伸長できません (長さ %zu )

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
ja: 予期しない type_case の値 %d が %s の中にあります、 %s から出てきたものです。

en: unrecognized ClientMessage type
ja: 認識できないクライアントメッセージのタイプです

en: timed out writing to client %s
ja: クライアント %s への書き込みがタイムアウト

en: missing write buffer for client %s
ja: クライアント %s への書き込みバッファがありません

en: timed out reading from client %s
ja: クライアント %s からの読み込みがタイムアウト

en: EOF from %s without proper TLS shutdown
ja: %s からの EOF が適切な TLS 通信の終了なしに現れました

en: client message too large: %zu
ja: クライアントメッセージが大き過ぎます: %zu

en: client message too large
ja: クライアントメッセージが大き過ぎます

en: invalid ClientMessage
ja: 無効な ClientMessage

en: unable to get remote IP addr
ja: リモートIPアドレスを取得できません

en: Unable to attach user data to the ssl object: %s
ja: ユーザーデータをSSLオブジェクトに添付することができません: %s

en: unable to setup listen socket
ja: 接続待ちソケットを準備できません

en: unexpected signal %d
ja: 予期しないシグナル %d

en: sudo log server
ja: Sudo ログサーバー

en: Options:
ja: オプション:

en: path to configuration file
ja: 設定ファイルのパス

en: display help message and exit
ja: ヘルプメッセージを表示して終了する

en: do not fork, run in the foreground
ja: フォークせずに、フォアグラウンドで実行する

en: percent chance connections will drop
ja: 接続が切れる割合（％）

en: display version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Protobuf-C version 1.3 or higher required
ja: Protobuf-C バージョン 1.3 以上が必要です

en: invalid random drop value: %s
ja: 無効な乱数ドロップ値です: %s

en: %s version %s
ja: %s バージョン %s

en: unknown user %s
ja: 不明なユーザー %s

en: unknown group %s
ja: 不明なグループ %s

en: unable to parse iolog mode %s
ja: iolog モード %s を解析できません

en: invalid value for %s: %s
ja: %s には無効な値: %s

en: TLS not supported
ja: TLS がサポートされていません

en: %s: not a fully qualified path
ja: %s: 完全修飾パスではありません

en: unknown syslog facility %s
ja: 未知の syslog ファシリティ %s

en: unknown syslog priority %s
ja: 未知の syslog プライオリティ %s

en: %s:%d unmatched '[': %s
ja: %s:%d 対応しない '[': %s

en: %s:%d garbage after ']': %s
ja: %s:%d ']' の後に余計なものがあります: %s

en: %s:%d invalid config section: %s
ja: %s:%d 無効な config セクション: %s

en: %s:%d invalid configuration line: %s
ja: %s:%d 無効な設定の行: %s

en: %s:%d expected section name: %s
ja: %s:%d セクション名が必要です: %s

en: %s:%d [%s] illegal key: %s
ja: %s:%d [%s] 適合しないキー: %s

en: unable to open log file %s
ja: ログファイル %s を開けません

en: unable to initialize server TLS context
ja: サーバーTLSコンテキストを初期化できません

en: unable to initialize relay TLS context
ja: リレーTLSコンテキストを初期化できません

en: unable to create journal file
ja: ジャーナルファイルを作成できません

en: unable to lock %s
ja: %s をロックできません

en: unable to lock journal file
ja: ジャーナルファイルをロックできません

en: unable to open journal file
ja: ジャーナルファイルを開けません

en: unable to write journal file
ja: ジャーナルファイルへ書き込むことができません

en: unable to rename journal file
ja: ジャーナルファイルの名前を変更できません

en: unexpected EOF reading journal file
ja: ジャーナルファイルの予期せぬところにEOF

en: error reading journal file
ja: ジャーナルファイルの読み込みエラー

en: invalid journal file, unable to restart
ja: 無効なジャーナルファイル、再スタートできません

en: unable to seek to [%lld, %ld] in journal file %s
ja: [%lld, %ld] が見つかりません、 ジャーナルファイル %s で探索中

en: unexpected value_case %d in %s from %s
ja: 予期しない value_case の値 %d が %s の中にあります、 %s から出てきたものです。

en: error parsing AcceptMessage
ja: AcceptMessage の解析中にエラー

en: error creating I/O log
ja: I/O ログの作成でエラー

en: error logging accept event
ja: accept イベントのログ記録でエラー

en: error parsing RejectMessage
ja: RejectMessage の解析でエラー

en: error logging reject event
ja: reject イベントのログ記録でエラー

en: error logging exit event
ja: exit イベントのログ記録でエラー

en: log is already complete, cannot be restarted
ja: ログは完了しているので、再開できません

en: unable to restart log
ja: ログを再開できません

en: error parsing AlertMessage
ja: AlertMessage の解析中にエラー

en: error logging alert event
ja: alert イベントのログ記録でエラー

en: unable to format timing buffer, length %d
ja: タイミングバッファーを書式整形できません、長さ %d

en: randomly dropping connection
ja: 不規則に接続が落ちています

en: error writing IoBuffer
ja: IoBuffer の書き込みでエラー

en: error writing ChangeWindowSize
ja: ChangeWindowSize の書き込みでエラー

en: error writing CommandSuspend
ja: CommandSuspend の書き込みでエラー

en: TLS handshake with relay host failed
ja: リレーホストへのTLS ハンドシェイクが失敗

en: unable to connect to relay host
ja: リレーホストに接続できません

en: %s: invalid ServerHello, missing server_id
ja: %s: 無効な ServerHello です、server_id がありません

en: invalid ServerHello
ja: 無効な ServerHello です

en: unrecognized ServerMessage type
ja: 認識できない ServerMessage のタイプです

en: timed out reading from relay %s (%s)
ja: リレー %s (%s) からの読み込みがタイムアウト

en: timeout reading from relay
ja: リレーからの読み込みがタイムアウト

en: relay host name does not match certificate
ja: リレーホスト名が証明書と一致しません

en: error reading from relay
ja: リレーからの読み込みでエラー

en: unable to read from relay
ja: リレーから読み込めません

en: relay server closed connection
ja: リレーサーバーが接続を閉じました

en: server message too large
ja: サーバーメッセージが大き過ぎます

en: timed out writing to relay %s (%s)
ja: リレー %s (%s) への書き込みがタイムアウト

en: timeout writing to relay
ja: リレーへの書き込みがタイムアウト

en: error writing to relay
ja: リレーへの書き込みでエラー

en: send sudo I/O log to remote server
ja: sudo I/O ログをリモートサーバーに送る

en: only send an accept event (no I/O)
ja: 受け取りイベントのみを送る (I/O なし)

en: certificate bundle file to verify server's cert against
ja: サーバーの証明書を検証するために突き合わせる証明書バンドルファイル

en: certificate file for TLS handshake
ja: TLSハンドシェイクのための証明書ファイル

en: host to send logs to
ja: ログの送り先とするホスト

en: remote ID of I/O log to be resumed
ja: 復元するI/O ログのリモート ID

en: private key file
ja: プライベート鍵ファイル

en: do not verify server certificate
ja: サーバーの証明書を検証しない

en: port to use when connecting to host
ja: ホストに接続するのに使用するポート

en: restart previous I/O log transfer
ja: 以前の I/O ログ転送を再開する

en: reject the command with the given reason
ja: 与えられた理由によりコマンドを拒否する

en: stop transfer after reaching this time
ja: この時間になったら転送を止める

en: test audit server by sending selected I/O log n times in parallel
ja: 選んだ I/O ログを n 重に並列送信することで監査サーバーを試験する

en: unable to look up %s:%s: %s
ja: 警告: %s:%s を参照できません: %s

en: unable to get server IP addr
ja: サーバーのIPアドレスを取得できません

en: unable to read %s/%s: %s
ja: %s/%s から読み込むことができません: %s

en: unexpected I/O event %d
ja: 予期しない I/O イベント %d

en: %s: unexpected state %d
ja: %s: 予期しない状態 %d

en: error message received from server: %s
ja: サーバからエラーメッセージを受け取りました: %s

en: abort message received from server: %s
ja: サーバから中断メッセージを受け取りました: %s

en: %s: unexpected type_case value %d
ja: %s: 予期しない type_case の値 %d

en: timeout reading from server
ja: サーバーからの読み込みがタイムアウト

en: host name does not match certificate
ja: ホスト名が証明書と一致しません

en: premature EOF
ja: 早すぎるファイル終端 (EOF)

en: server message too large: %u
ja: サーバーメッセージが大き過ぎます: %u

en: timeout writing to server
ja: サーバーへの書き込みがタイムアウト

en: both restart point and iolog ID must be specified
ja: 再開するポイントとIOログIDを指定する必要があります

en: a restart point may not be set when no I/O is sent
ja: I/Oが送られない場合は再開するポイントを設定できません

en: exited prematurely with state %d
ja: ステータス %d で予期せぬ終了をしました

en: elapsed time sent to server [%lld, %ld]
ja: サーバーに送られた経過時間 [%lld, %ld]

en: commit point received from server [%lld, %ld]
ja: サーバーから受け取ったコミットポイント [%lld, %ld]

en: TLS handshake timeout occurred
ja: TLS ハンドシェイクでタイムアウトが発生

en: unable to set event
ja: イベントを設定できません

en: TLS connection failed: %s
ja: TLS接続に失敗しました: %s

en: unable to allocate ssl object: %s
ja: SSLオブジェクトを割り当てることができません: %s

en: Unable to attach socket to the ssl object: %s
ja: ソケットをSSLオブジェクトに取り付けることができません: %s

en: unable to initialize TLS context
ja: TLS コンテキストを初期化できません

en: unable to set TLS 1.2 ciphersuite to %s: %s
ja: TLS 1.2 暗号化スイートを %s に設定できません: %s

en: unable to set TLS 1.3 ciphersuite to %s: %s
ja: TLS 1.3 暗号化スイートを %s に設定できません: %s

en: unable to set diffie-hellman parameters: %s
ja: ディフィー・ヘルマン パラメーターを設定できません: %s

en: unable to create TLS context: %s
ja: TLS コンテキストを作成できません: %s

en: unable to set minimum protocol version to TLS 1.2: %s
ja: プロトコルの最小バージョンを TLS 1.2 に設定できません: %s

en: unable to get time of day
ja: 時刻を取得できません

en: unable to change password for %s
ja: %s のパスワードを変更できません

en: unable to get login class for user %s
ja: ユーザー%s のログインクラスを得ることができません

en: invalid authentication type
ja: 無効な認証タイプです

en: unable to begin BSD authentication
ja: BSD 認証を開始できません

en: unable to initialize BSD authentication
ja: BSD 認証を開始できません

en: your account has expired
ja: あなたのアカウントの有効期限が切れています

en: approval failed
ja: 認証に失敗しました

en: unable to read fwtk config
ja: fwtk 設定を読み込めません

en: unable to connect to authentication server
ja: 認証サーバーに接続できません

en: lost connection to authentication server
ja: 認証サーバーへの接続が失われました

en: authentication server error:
    %s
ja: 認証サーバーエラーです:
    %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
ja: %s: プリンシパルを文字列('%s')に変換できません: %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
ja: %s: '%s' を構文解析できません: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
ja: %s: 資格情報キャッシュ を解決できません: %s

en: %s: unable to allocate options: %s
ja: %s: オプションを設定できません: %s

en: %s: unable to get credentials: %s
ja: %s: 資格情報を取得できません: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
ja: %s: 資格情報キャッシュ を初期化できません: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
ja: %s: 資格情報をキャッシュできません: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
ja: %s: ホストプリンシパルを取得できません: %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
ja: %s: TGT を検証できません! おそらく攻撃です!: %s

en: unable to initialize PAM: %s
ja: PAM を初期化できません: %s

en: PAM authentication error: %s
ja: PAM 認証エラーです: %s

en: account validation failure, is your account locked?
ja: アカウントの有効性検証に失敗しました。あなたのアカウントはロックされていませんか?

en: Account or password is expired, reset your password and try again
ja: アカウントまたはパスワードが期限切れです。パスワードをリセットして再試行してください

en: unable to change expired password: %s
ja: 期限の切れたパスワードを変更できません: %s

en: Password expired, contact your system administrator
ja: パスワードが期限切れです。システム管理者に連絡してください

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
ja: アカウントの期限切れ、または sudo 用の PAM 設定に "account" セクションがありません。システム管理者に連絡してください

en: PAM account management error: %s
ja: PAM アカウント管理エラーです: %s

en: you do not exist in the %s database
ja: あなたは %s データベース内に存在しません

en: failed to initialise the ACE API library
ja: ACE API ライブラリの初期化に失敗しました

en: unable to contact the SecurID server
ja: SecurID サーバーに接続できません

en: User ID locked for SecurID Authentication
ja: SecurID 認証のユーザーIDがロックされています

en: invalid username length for SecurID
ja: SecurID 用のユーザー名の長さが無効です

en: invalid Authentication Handle for SecurID
ja: SecurID 用の認証ハンドルが無効です

en: SecurID communication failed
ja: SecurID 通信に失敗しました

en: unknown SecurID error
ja: 不明な SecurID エラーです

en: invalid passcode length for SecurID
ja: SecurID 用のパスコード長が無効です

en: unable to initialize SIA session
ja: SIA セッションを初期化できません

en: invalid authentication methods
ja: 無効な認証方法

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
ja: 無効な認証方法が sudo のコンパイル時に組み込まれています!  スタンドアローンと非スタンドアローン認証を混在させてはいけません。

en: no authentication methods
ja: 認証方法がありません

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
ja: 認証方法が sudo のコンパイル時に組み込まれていません!  認証を無効にする場合には、configure オプションで --disable-authentication を指定してください。

en: Unable to initialize authentication methods.
ja: 認証方法を初期化できません。

en: Authentication methods:
ja: 認証方法:

en: Could not determine audit condition
ja: 監査条件を決定できませんでした

en: unable to commit audit record
ja: 監査レコードをコミットできません

en: unknown uid %u
ja: 不明な uid %u

en: error reading lecture file %s
ja: 講義ファイル %s の読み込みエラー

en: ignoring lecture file %s: not a regular file
ja: 講義ファイル %s を無視します: 通常ファイルではありません

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
ja: 
    あなたはシステム管理者から通常の講習を受けたはずです。
    これは通常、以下の3点に要約されます:
    
        #1) 他人のプライバシーを尊重すること。
        #2) タイプする前に考えること。
        #3) 大いなる力には大いなる責任が伴うこと。

en: For security reasons, the password you type will not be visible.
ja: セキュリティー上の理由で、あなたがタイプしたパスワードは表示しません。

en: cycle in %s "%s"
ja: 循環を発見 %s "%s"

en: %s "%s" referenced but not defined
ja: %s "%s" は参照されているのに定義されていません

en: order increment: %s: %s
ja: order の増分: %s: %s

en: starting order: %s: %s
ja: 開始の order: %s: %s

en: order padding: %s: %s
ja: order の増分: %s: %s

en: %s grammar version %d
ja: %s 文法バージョン %d

en: unsupported input format %s
ja: サポートされてない入力形式です %s

en: unsupported output format %s
ja: サポートされてない出力形式です %s

en: %s: input and output files must be different
ja: %s: 入力ファイルと出力ファイルは別である必要があります

en: unable to initialize sudoers default values
ja: sudoers のデフォルト値を初期化できません

en: %s: unknown key word %s
ja: %s: 不明なキーワード %s

en: invalid defaults type: %s
ja: 無効なデフォルトの指定です: %s

en: invalid suppression type: %s
ja: 無効な抑制の指定です: %s

en: invalid filter: %s
ja: 無効なフィルターです: %s

en: failed to parse %s file, unknown error
ja: %s ファイルの構文解析に失敗しました。不明なエラーです

en: unable to write to %s
ja: %s へ書き込むことができません

en: %s - convert between sudoers file formats
ja: %s - sudoers ファイル形式間での変換を行う

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
ja: 
    オプション:
      -b, --base=dn              sudo の LDAP クエリ のベース DN
      -c, --config=conf_file     設定ファイルへのパス
      -d, --defaults=deftypes    指定した形式の Defaults のみを変換する
      -e, --expand-aliases       変換する時にエイリアスを展開する
      -f, --output-format=format 出力の書式: JSON, LDIF または sudoers
      -i, --input-format=format  入力の書式: LDIF または sudoers
      -I, --increment=num        それぞれの sudoOrder の増分
      -h, --help                 ヘルプメッセージを表示して終了する
      -m, --match=filter         filter にマッチするエントリのみを変換する
      -M, --match-local          フィルタは passwd および group データベースを使用する
      -o, --output=output_file   変換された sudoers を output_file に出力する
      -O, --order-start=num      最初の sudoOrder の開始点
      -p, --prune-matches        マッチしないユーザー、グループ、ホストを取り除く
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder の増分
      -s, --suppress=sections    いくつかのセクションの出力を抑制する
      -V, --version              バージョン情報を表示して終了する

en: internal error, %s overflow
ja: 内部エラー、%s がオーバーフローしました

en: unable to get GMT time
ja: GMT 時刻を取得できません

en: unable to format timestamp
ja: タイムスタンプを書式整形できません

en: %s:%d:%d: unknown defaults entry "%s"
ja: %s:%d:%d: 未知のデフォルト項目 "%s" です

en: too many sudoers entries, maximum %u
ja: sudoers の項目が多すぎます、最大は %u です。

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
ja: SUDOERS_BASE 環境変数が設定されておらず -b オプションも指定されていません。

en: %s:%d:%d: converting host list to ALL
ja: %s:%d:%d: ホストのリスト を ALL に変換しています

en: unable to find alias %s
ja: エイリアス %s が見つかりません

en: %s:%d:%d: renaming alias %s to %s
ja: %s:%d:%d: エイリアスの名前 %s を %s に変更しています

en: %s:%d:%d: removing duplicate alias %s
ja: %s:%d:%d: 重複したエイリアス %s を削除しています

en: %s:%d:%d: conflicting Defaults entry "%s" host-specific in %s:%d:%d
ja: %s:%d:%d: Defaults のエントリー "%s" が %s:%d:%d にある ホスト特定指定sと衝突しています

en: %s:%d:%d: made Defaults "%s" specific to host %s
ja: %s:%d:%d: Defaults "%s" をホスト %s に特有のものとしました。

en: %s:%d:%d: unable to make Defaults "%s" host-specific
ja: %s:%d:%d: Defaults "%s" をホストに特有のものにできません

en: %s:%d:%d: removing Defaults "%s" overridden by subsequent entries
ja: %s:%d:%d: 後続のエントリーで上書きされた Defaults の "%s" を削除しています

en: %s:%d:%d: merging userspec into %s:%d:%d
ja: %s:%d:%d: userspec を %s:%d:%d に併合しています

en: %s:%d:%d: removing userspec overridden by subsequent entries
ja: %s:%d:%d: 後続のエントリーで上書きされた userspec を削除しています

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
ja: ログ記録時に syslog を使用する場合の syslog ファシリティ: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
ja: ログ記録時に syslog を使用する場合の syslog プライオリティ: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
ja: ユーザー認証に失敗したと時に使用される syslog プライオリティ: %s

en: Put OTP prompt on its own line
ja: ワンタイムパスワード入力要求をそれのみの行に表示します

en: Ignore '.' in $PATH
ja: $PATH 内にある '.' を無視します

en: Always send mail when sudo is run
ja: sudo を実行した時に、常にメールを送信します

en: Send mail if user authentication fails
ja: ユーザー認証に失敗した場合にメールを送信します

en: Send mail if the user is not in sudoers
ja: ユーザー他 sudoers 内に存在しない場合にメールを送信します

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
ja: ユーザーがこのホスト用の sudoers 内に存在しない場合にメールを送信します

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
ja: ユーザーが許可されていないコマンドを実行しようとした場合にメールを送信します

en: Send mail if the user tries to run a command
ja: ユーザーがマンドを実行しようとした場合にメールを送信します

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
ja: ユーザー/tty の組み合わせごとに分離したタイムスタンプを使用します

en: Lecture user the first time they run sudo
ja: ユーザーが最初に sudo を実行した時に講義を行う

en: File containing the sudo lecture: %s
ja: sudo の講義が含まれているファイル: %s

en: Require users to authenticate by default
ja: デフォルトでユーザーが認証されていることを必要とします

en: Root may run sudo
ja: root が sudo を実行するかもしれません

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
ja:  ログファイル (syslog 以外) に記録する時にホスト名を含めます

en: Log the year in the (non-syslog) log file
ja: ログファイル (syslog 以外) に記録する時に年情報を含めます

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
ja: sudo を引数無しで起動した場合、シェルを開始します

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
ja: シェルを -s で開始した時に $HOME を変更後のユーザーのホームディレクトリに設定します

en: Always set $HOME to the target user's home directory
ja: $HOME を常に変更後のユーザーのホームディレクトリに設定します

en: Allow some information gathering to give useful error messages
ja: 役に立つエラーメッセージを表示するためにいくつかの情報を収集することを許可します

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
ja: sudoers ファイルに完全修飾ホスト名 (FQDN) を要求します

en: Insult the user when they enter an incorrect password
ja: 間違ったパスワードを入力した時にユーザーを侮辱します

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
ja: tty がある場合のみ sudo の実行を許可します

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
ja: visudo が EDITOR 環境変数を尊重して使用します

en: Prompt for root's password, not the users's
ja: ユーザーのパスワードではなく、root のパスワードの入力を要求します

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
ja: ユーザーのパスワードではなく、 runas_default ユーザーのパスワードの入力を要求します

en: Prompt for the target user's password, not the users's
ja: 現在のユーザーのパスワードではなく、変更先ユーザーのパスワードの入力を要求します

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
ja: 変更先ユーザーのログインクラスのデフォルトが存在する場合は、デフォルトを適用します

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
ja: LOGNAME および USER 環境変数を設定します

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
ja: 実効ユーザーIDのみ変更先ユーザーの UID に設定し、実ユーザーIDは変更しない

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
ja: グループベクトルを変更先ユーザーの値で初期化しない

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
ja: ログファイルの行頭から改行までの長さ (0 の場合は改行しない): %u

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
ja: 認証タイムスタンプのタイムアウト値: %.1f 分

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
ja: パスワード入力要求のタイムアウト値: %.1f 分

en: Number of tries to enter a password: %u
ja: パスワード入力の試行回数: %u

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
ja: 使用する umask 値 (0777 の場合はユーザーの設定値を使用します): 0%o

en: Path to log file: %s
ja: ログファイルのパス: %s

en: Path to mail program: %s
ja: メールプログラムのパス: %s

en: Flags for mail program: %s
ja: メールプログラムの引数フラグ: %s

en: Address to send mail to: %s
ja: メールの送信先アドレス: %s

en: Address to send mail from: %s
ja: メールの送信元アドレス: %s

en: Subject line for mail messages: %s
ja: メールの件名 (Subject) 行: %s

en: Incorrect password message: %s
ja: パスワードを間違った時のメッセージ: %s

en: Path to lecture status dir: %s
ja: 受講状況ディレクトリのパス: %s

en: Path to authentication timestamp dir: %s
ja: 認証タイムスタンプディレクトリのパス: %s

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
ja: 認証タイムスタンプディレクトリの所有者: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
ja: パスワード入力と PATH の要求が免除されるグループに属するユーザー: %s

en: Default password prompt: %s
ja: パスワード入力要求時に表示される文字列: %s

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
ja: 設定した場合、すべての場合において passprompt がシステムの入力要求表示を上書きします

en: Default user to run commands as: %s
ja: コマンドを実行するデフォルトの変更先ユーザー: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
ja: ユーザーの $PATH を上書きする時の値: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
ja: visudo で使用されるエディターのパス: %s

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
ja: 'list' 疑似コマンド使用するためにパスワードを要求される時: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
ja: 'verify' 疑似コマンドを使用するためにパスワードを要求される時: %s

en: Preload the sudo_noexec library which replaces the exec functions
ja: exec 関数群を置き換える sudo_noexec ライブラリ事前ロードします

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
ja: LDAP ディレクトリが実行中の場合、ローカルの sudoers ファイルを無視します

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
ja: %d 以上の値をもつファイル記述子をコマンド実行前に閉じます

en: If set, users may override the value of "closefrom" with the -C option
ja: 設定しても、ユーザーが "closefrom" の値を -C オプションで上書きするかもしれません

en: Allow users to set arbitrary environment variables
ja: ユーザーが任意の環境変数を設定することを許可します

en: Reset the environment to a default set of variables
ja: 環境変数の集合をデフォルトに設定します

en: Environment variables to check for safety:
ja: 安全性の確認を行う環境変数:

en: Environment variables to remove:
ja: 削除する環境変数:

en: Environment variables to preserve:
ja: 保護する環境変数:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
ja: 新しいセキュリティコンテキスト内で使用する SELinux の役割: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
ja: 新しいセキュリティコンテキスト内で使用する SELinux のタイプ: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
ja: sudo 固有の環境ファイルのパス: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
ja: 制限付きsudo 固有の環境ファイルのパス: %s

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
ja: sudoers を構文解析する時に使用するロケール: %s

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
ja: パスワードが表示されてしまう状態であっても sudo がパスワード入力を要求することを許可します

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
ja: パスワード入力要求でユーザーの入力があった時に、視覚的なフィードバックを提供します

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
ja: ファイルシステムにアクセスしないがより正確では無い、素早い一致確認処理を行います

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
ja: sudoers で指定した umask 値でユーザーの umask 値を上書きします (ユーザーの umask 値より緩い場合でも)

en: Log user's input for the command being run
ja: コマンドを実行した時のユーザー入力をログに記録します

en: Log the command's standard input if not connected to a terminal
ja: 端末に接続していない場合にコマンドの標準入力をログに記録します

en: Log the user's terminal input for the command being run
ja: コマンドを実行した時のユーザーの端末入力をログに記録します

en: Log the output of the command being run
ja: コマンドを実行した時の出力をログに記録します

en: Log the command's standard output if not connected to a terminal
ja: 端末に接続していない場合にコマンドの標準出力をログに記録します

en: Log the command's standard error if not connected to a terminal
ja: 端末に接続していない場合にコマンドの標準エラー出力をログに記録します

en: Log the terminal output of the command being run
ja: コマンドを実行した時の端末出力をログに記録します

en: Compress I/O logs using zlib
ja: I/O ログを zlib を使用して圧縮します

en: Always run commands in a pseudo-tty
ja: 常に疑似 tty 内でコマンドを実行します

en: Plugin for non-Unix group support: %s
ja: UNIX 以外のグループをサポートするためのプラグインです:%s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
ja: 入出力 (I/O) ログを保存するディレクトリです:%s

en: File in which to store the input/output log: %s
ja: 入出力 (I/O) ログを保存するファイルです:%s

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
ja: pty を割り当てた時に utmp/utmpx ファイルに記録を加えます

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
ja: utmp に記録するユーザーを、実行したユーザーではなく、変更後のユーザーにします

en: Set of permitted privileges: %s
ja: 許容される権限の集合: %s

en: Set of limit privileges: %s
ja: 制限される権限の集合: %s

en: Run commands on a pty in the background
ja: コマンドを pty でバックグラウンドで実行する

en: PAM service name to use: %s
ja: 利用する PAM サービス名: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
ja: ログインシェルで利用する PAM サービス名: %s

en: PAM service name to use when sudo is run with the -A option: %s
ja: sudo が -A オプション付きで実行されたときに使う PAM サービス名: %s

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
ja: ターゲットユーザーの PAM 資格情報による認証を試みる

en: Create a new PAM session for the command to run in
ja: 実行するコマンドのために新しい PAM セッションを生成する

en: Perform PAM account validation management
ja: PAM アカウント検証管理を実行しています

en: Maximum I/O log sequence number: %s
ja: I/O ログシーケンス番号の最大値: %s

en: Enable sudoers netgroup support
ja: sudoers のネットグループサポートを有効にする

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
ja: ファイルを sudoedit で編集するときに親ディレクトリが書き込み可能か確かめる

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
ja: ファイルを sudoedit で編集するときにシンボリックリンクを追う

en: Query the group plugin for unknown system groups
ja: 不明なシステムグループについて、グループプラグインに問い合わせる

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
ja: ネットグループについて、すべてのタプル（ユーザー、ホスト、ドメイン）を基に判定する

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
ja: 監査ログファイルへの書き込みができなくても、コマンドの実行を許可する

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
ja: I/O ログファイルへの書き込みができなくても、コマンドの実行を許可する

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
ja: ログファイルへの書き込みができなくても、コマンドの実行を許可する

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
ja: グループの照合を sudoers の中で行い、グループ名でなくグループIDを用いる

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
ja: ログエントリーがこの値より長くなると、複数の syslog メッセージに分割されます: %u

en: User that will own the I/O log files: %s
ja: I/O ログの所有者となるユーザー: %s

en: Group that will own the I/O log files: %s
ja: I/O ログの所有者となるグループ: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
ja: I/O ログのファイルモード: 0%o

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
ja: コマンドの実行時にパスでなくファイル記述子を使う: %s

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
ja: sudoers の中の未知の Defaults エントリーを無視し、警告を出さない

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
ja: コマンドが中断されるまでの経過時間を秒で指定する: %u

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
ja: ユーザーがコマンド実行の制限時間をコマンドラインで指定できるようにする

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
ja: I/O ログのデータをバッファせずに、即ディスクにフラッシュする

en: Include the process ID when logging via syslog
ja: syslog へのログ記録時にプロセスIDを含める

en: Type of authentication timestamp record: %s
ja: 認証タイムスタンプのタイプ: %s

en: Authentication failure message: %s
ja: 認証失敗メッセージ: %s

en: Ignore case when matching user names
ja: ユーザー名の検索で大文字小文字を同一視する

en: Ignore case when matching group names
ja: グループ名の検索で大文字小文字を同一視する

en: Log when a command is allowed by sudoers
ja: コマンドが sudoers で許可された場合にログに記録します

en: Log when a command is denied by sudoers
ja: コマンドが sudoers で拒否された場合にログに記録します

en: Sudo log server(s) to connect to with optional port
ja: オプショナルなポートで接続する Sudo ログサーバー

en: Sudo log server timeout in seconds: %u
ja: Sudo ログサーバーのタイムアウト、単位は秒: %u

en: Enable SO_KEEPALIVE socket option on the socket connected to the logserver
ja: ログサーバーに接続したソケットで SO_KEEPALIVE ソケットオプションを有効にする

en: Path to the audit server's CA bundle file: %s
ja: 認証サーバーの CA バンドルファイルのパス: %s

en: Path to the sudoers certificate file: %s
ja: sudoers の証明書ファイルのパス: %s

en: Path to the sudoers private key file: %s
ja: sudoers のプライベート鍵ファイルのパス: %s

en: Verify that the log server's certificate is valid
ja: ログサーバーの証明書が有効か検証する

en: Allow the use of unknown runas user and/or group ID
ja: 未知の runas ユーザーおよび/またはグループ ID を使うことを許可する

en: Only permit running commands as a user with a valid shell
ja: 有効なシェルを持つユーザーのみにコマンド実行を許可する

en: Set the pam remote user to the user running sudo
ja: PAMのリモートユーザーを sudo を実行しているユーザーに設定

en: Set the pam remote host to the local host name
ja: PAMのリモートホストをローカルホスト名に設定

en: Working directory to change to before executing the command: %s
ja: コマンド実行前に変更する作業ディレクトリ: %s

en: Root directory to change to before executing the command: %s
ja: コマンド実行前に変更するルートディレクトリ: %s

en: The format of logs to produce: %s
ja: 生成するログの書式: %s

en: Enable SELinux RBAC support
ja: SELinux RBAC のサポートを有効にする

en: Path to the file that is created the first time sudo is run: %s
ja: sudo が最初に実行された時に作成されるファイルのパス: %s

en: Intercept further commands and apply sudoers restrictions to them
ja: これ以降のコマンドに割り込み、sudoers による制限を適用する

en: Log sub-commands run by the original command
ja: コマンドが実行したサブコマンドをログに記録する

en: Log the exit status of commands
ja: コマンドを実行した後の終了ステータスをログに記録します

en: Subsequent commands in an intercepted session must be authenticated
ja: 割り込みセッションの中で続くコマンドには認証が必要です

en: Allow an intercepted command to run set setuid or setgid programs
ja: 割り込まれたコマンドが setuid または setgid プログラムを実行することを許可します

en: The maximum size to which the process's address space may grow (in bytes): %s
ja: プロセスのアドレス空間の最大値(バイト単位): %s

en: The largest size core dump file that may be created (in bytes): %s
ja: コアダンプファイルの最大サイズ(バイト単位): %s

en: The maximum amount of CPU time that the process may use (in seconds): %s
ja: プロセスが使用するCPU時間の最大値(秒単位): %s

en: The maximum size of the data segment for the process (in bytes): %s
ja: プロセスのデータセグメントサイズの最大値(バイト単位): %s

en: The largest size file that the process may create (in bytes): %s
ja: プロセスが作成するファイルサイズの最大値(バイト単位): %s

en: The maximum number of locks that the process may establish: %s
ja: プロセスが作るロックの最大数: %s

en: The maximum size that the process may lock in memory (in bytes): %s
ja: プロセスがロックするメモリーサイズの最大値(バイト単位): %s

en: The maximum number of files that the process may have open: %s
ja: プロセスが開くファイル数の最大値: %s

en: The maximum number of processes that the user may run simultaneously: %s
ja: ユーザーが同時に走らせるプロセスの最大数: %s

en: The maximum size to which the process's resident set size may grow (in bytes): %s
ja: プロセスが使用するメモリー(RSS)の最大値(バイト単位): %s

en: The maximum size to which the process's stack may grow (in bytes): %s
ja: プロセスのスタックサイズの最大値(バイト単位): %s

en: Attempt authentication even when in non-interactive mode
ja: 非対話モードでも認証を試みる

en: Store plaintext passwords in I/O log input
ja: I/Oログ入力に平分のパスワードを格納する

en: List of regular expressions to use when matching a password prompt
ja: パスワードのプロンプトに一致するか調べる正規表現の一覧

en: The mechanism used by the intercept and log_subcmds options: %s
ja: インターセプトと log_subcmds オプションで使われるメカニズム: %s

en: Attempt to verify the command and arguments after execution
ja: コマンドと引数を実行後に検証することを試みます

en: AppArmor profile to use in the new security context: %s
ja: 新しいセキュリティコンテキスト内で使用する AppArmor プロファイル: %s

en: unknown defaults entry "%s"
ja: 不明なデフォルト項目 "%s" です

en: no value specified for "%s"
ja: "%s" に値が指定されていません

en: invalid operator "%c=" for "%s"
ja: "%c=" は "%s" には無効な演算子です

en: option "%s" does not take a value
ja: オプション "%s" は値をとりません

en: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
ja: 0x%x はオプション "%s" のデフォルトタイプとして無効です

en: value "%s" is invalid for option "%s"
ja: "%s" はオプション "%s" の値としては無効です

en: path name for "%s" too long
ja: "%s" のパス名が長すぎます

en: values for "%s" must start with a '/', '~', or '*'
ja: "%s" の値は  '/', '~', または '*' で開始しなければいけません

en: values for "%s" must start with a '/'
ja: "%s" の値は '/' で開始しなければいけません

en: LDAP Role: %s
ja: LDAP 役割: %s

en: Sudoers entry: %s
ja: sudoers 項目: %s

en:     Options:
ja:     オプション:

en:     Commands:
ja:     コマンド:

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
ja: 既定値のエントリと照合中 (ユーザー名 %s) (ホスト名 %s):

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
ja: ユーザー %s 用の Runas およびコマンド特有のデフォルト:

en: User %s may run the following commands on %s:
ja: ユーザー %s は %s 上で コマンドを実行できます

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
ja: ユーザー %s は %s 上で sudo を実行することを許可されていません。

en: ignoring editor: %.*s
ja: エディターを無視します: %.*s

en: editor arguments may not contain "--"
ja: エディターの引数には "--" を含むことができません

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
ja: sudo_putenv: envp が破損しています。長さが合いません

en: unable to rebuild the environment
ja: 環境を再構築できません

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
ja: 残念ですが、あなたは次の環境変数を設定することを許可されていません: %s

en: unsupported digest type %u for %s
ja: サポートされてない 認証方式 %u を %s に適用しようとしました

en: %s: read error
ja: %s: 読み込みエラー

en: unable to load %s: %s
ja: %s をロードできません: %su

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
ja: %s 内にシンボル "group_plugin" がありません

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
ja: %s: 互換性のないグループプラグインメジャーバージョン %d です。予期されるのは %d です

en: unable to parse IP address "%s"
ja: IPアドレス "%s" を解析できません

en: unable to parse netmask "%s"
ja: ネットマスク "%s" を解析できません

en: Local IP address and netmask pairs:
ja: ローカル IP アドレスとネットマスクの組:

en: unable to update sequence file
ja: シーケンスファイルを更新できません

en: unable to write to I/O log file: %s
ja: %s へ I/O ログを書き込むことができません

en: unable to create %s/%s
ja: %s/%s を作成できません

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
ja: %s: 内部エラー、I/O イベント %d のログファイルを開けません

en: unable to read the clock
ja: 時刻を読み込むことができません

en: %s: internal error, invalid signal %d
ja: %s: 内部エラー、無効なシグナル %d

en: starttls not supported when using ldaps
ja: starttls は ldaps を使用時にはサポートされていません

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
ja: SSL 証明書と鍵データベースを初期化できません: %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
ja: SSL を使用するためには %s の中の TLS_CERT を設定する必要があります

en: unable to initialize LDAP: %s
ja: LDAP を初期化できません: %s

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
ja: start_tls が指定されていますが、LDAP ライブラリが ldap_start_tls_s() または ldap_start_tls_s_np() をサポートしていません

en: invalid sudoOrder attribute: %s
ja: 無効な sudoOrder 属性です: %s

en: %s: port too large
ja: %s: ポートが大き過ぎます

en: unsupported LDAP uri type: %s
ja: サポートされてない LDAP URI タイプです: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
ja: ldap と ldaps の URI を混ぜて使用できません

en: duplicate sudoOption: %s%s%s
ja: sudoOption が重複しています: %s%s%s

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
ja: sudoOption を変換できません: %s%s%s

en: unable to open audit system
ja: 監査システムを開くことができません

en: unable to send audit message
ja: 監査メッセージを送ることができません

en: error in event loop
ja: イベントループでエラーが発生しました

en: Creation of new SSL_CTX object failed: %s
ja: 新しい SSL_CTX オブジェクトの作成に失敗しました: %s

en: unable to load certificate authority bundle %s
ja: 認証局の証明書バンドル %s をロードできません

en: unable to load certificate %s
ja: 証明書 %s をロードできません

en: unable to load private key %s
ja: プライベート鍵を読み込めません: %s

en: Unable to allocate ssl object: %s
ja: SSLオブジェクトを割り当てることができません: %s

en: TLS connection to %s:%s failed: %s
ja: %s:%s へのTLS接続に失敗しました: %s

en: TLS initialization was unsuccessful
ja: TLS 初期化が成功しませんでした

en: TLS handshake was unsuccessful
ja: TLS ハンドシェイクが成功しませんでした

en: %s: internal error, invalid exit status %d
ja: %s: 内部エラー、無効な終了コード %d

en: lost connection to log server
ja: ログサーバーへの接続が失われました

en: missing write buffer
ja: 書き込みバッファが失われました

en: unable to connect to log server
ja: ログサーバーに接続できません

en: user NOT in sudoers
ja: ユーザーが sudoers 内にありません

en: user NOT authorized on host
ja: ホスト上でユーザーが認証されていません

en: command not allowed
ja: コマンドが許可されていません

en: %s is not in the sudoers file.
ja: %s は sudoers ファイルにありません。

en: %s is not allowed to run sudo on %s.
ja: %s は %s 上で sudo を実行することを許可されていません。

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
ja: 残念ですが、ユーザー %s は %s 上で sudo を実行できません。

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s%s' as %s%s%s on %s.
ja: 残念ですが、ユーザー %s は'%s%s%s%s' を %s%s%s として %s 上で実行することは許可されていません。

en: This incident has been reported to the administrator.
ja: この出来事は管理者宛てに報告されました。

en: %s: command not found
ja: %s: コマンドが見つかりません

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
ja: '.' 内で見つかった "%1$s" を無視します
    この "%3$s" を実行したい場合は "sudo ./%2$s" を使用してください。

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
ja[0]: %u 回パスワード試行を間違えました

en: authentication failure
ja: 認証失敗

en: a password is required
ja: パスワードが必要です

en: problem parsing sudoers
ja: sudoers を構文解析する時に起きた問題

en: unable to write log file %s
ja: ログファイル %s に書き込むことができません

en: digest for %s (%s) bad length %zu, expected %zu
ja: %s (%s) のハッシュの長さが %zu で、 予期される %zu ではありません

en: digest for %s (%s) is not in %s form
ja: %s (%s) のハッシュは %s 形式ではありません

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
ja: 不完全な sudoRole: cn: %s を無視します

en: invalid LDIF attribute: %s
ja: 無効な LDIF 属性です: %s

en: unable to restore root directory
ja: ルートディレクトリを取得できません

en: unable to restore current working directory
ja: カレント作業ディレクトリを取得できません

en: invalid %.*s set by sudo front-end
ja: 無効な %.*s が sudo のフロントエンドで設定されています

en: unable to parse network address list
ja: ネットワークのアドレスリストを解析できません

en: user name not set by sudo front-end
ja: ユーザー名が sudo のフロントエンドで設定されていません

en: user-ID not set by sudo front-end
ja: ユーザーIDが sudo のフロントエンドで設定されていません

en: group-ID not set by sudo front-end
ja: グループIDが sudo のフロントエンドで設定されていません

en: host name not set by sudo front-end
ja: ホスト名が sudo のフロントエンドで設定されていません

en: invalid working directory: %s
ja: 無効な作業ディレクトリ: %s

en: invalid chroot directory: %s
ja: 無効な chroot ディレクトリ: %s

en: unable to execute %s
ja: %s を実行できません

en: %s: invalid mode flags from sudo front end: 0x%x
ja: %s: 無効なモードフラグが sudo のフロントエンドで指定されています: 0x%x

en: Sudoers policy plugin version %s
ja: sudoers ポリシープラグイン  バージョン %s

en: Sudoers file grammar version %d
ja: sudoers ファイル文法バージョン %d

en: 
    Sudoers path: %s
ja: 
    sudoers のパス: %s

en: nsswitch path: %s
ja: nsswitch のパス: %s

en: ldap.conf path: %s
ja: ldap.conf のパス: %s

en: ldap.secret path: %s
ja: ldap.secret のパス: %s

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
ja: タイプ %d のフックを登録できません (バージョン %d.%d)

en: unable to deregister hook of type %d (version %d.%d)
ja: タイプ %d のフックを登録解除できません (バージョン %d.%d)

en: unable to cache uid %u
ja: ユーザーID %u をキャッシュできません

en: unable to cache uid %u, already exists
ja: ユーザーID %u をキャッシュできません。すでに存在します

en: unable to cache user %s
ja: ユーザー %s をキャッシュできません

en: unable to cache user %s, already exists
ja: ユーザー %s をキャッシュできません。すでに存在します

en: unable to cache gid %u
ja: グループID %u をキャッシュできません

en: unable to cache gid %u, already exists
ja: グループID %u をキャッシュできません。すでに存在します

en: unable to cache group %s
ja: グループ %s をキャッシュできません

en: unable to cache group %s, already exists
ja: グループ %s をキャッシュできません。すでに存在します

en: unable to cache group list for %s, already exists
ja: グループリスト %s をキャッシュできません。すでに存在します

en: unable to cache group list for %s
ja: グループリスト %s をキャッシュできません

en: unable to parse groups for %s
ja: %s のグループを解析できません

en: unable to parse gids for %s
ja: %s のグループIDを解析できません

en: perm stack overflow
ja: perm スタックがオーバーフローしました

en: perm stack underflow
ja: perm スタックがアンダーフローしました

en: unable to change to root gid
ja: root のグループIDへ変更できません

en: unable to change to runas gid
ja: 実行するためのグループIDに変更できません

en: unable to set runas group vector
ja: グループベクトルを実行するためのものに変更できません

en: unable to change to runas uid
ja: 実行するためのユーザーIDに変更できません

en: unable to change to sudoers gid
ja: sudoers のグループIDへ変更できません

en: too many processes
ja: プロセスが多すぎます

en: unable to get current working directory
ja: カレントディレクトリを取得できません

en: truncated audit path ctx->user.cmnd: %s
ja: 検証の対象とする長さを切り詰めました ctx->user.cmnd: %s

en: truncated audit path argv[0]: %s
ja: 検証の対象とする長さを切り詰めました argv[0]: %s

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
ja: SSS のソースを初期化できません。SSSD はあなたのマシンにインストールされていますか？

en: unable to find symbol "%s" in %s
ja: シンボル "%s" が %s 内にありません

en: unable to get defaults from %s
ja: %s から既定値を取得できません

en: no valid sudoers sources found, quitting
ja: 有効な sudoers のソースが見つかりません。終了します

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
ja: sudoers の指定により root が sudo を使用することは禁止されています

en: user not allowed to override closefrom limit
ja: ユーザーが closefrom 制限をオーバーライドすることは許されていません

en: you are not permitted to use the -C option
ja: -C オプションを使用することは許可されていません

en: no tty
ja: tty がありません

en: sorry, you must have a tty to run sudo
ja: 残念ですが、sudo を実行するには tty が必要です

en: invalid shell for user %s: %s
ja: ユーザー %s には無効な シェル: %s

en: user not allowed to change root directory to %s
ja: ユーザーはルートディレクトリを %s に変更できません

en: you are not permitted to use the -R option with %s
ja: -R オプションを %s と共に使用することは許可されていません

en: user not allowed to change directory to %s
ja: ユーザーはディレクトリを %s に変更できません

en: you are not permitted to use the -D option with %s
ja: -D オプションを %s と共に使用することは許可されていません

en: command in current directory
ja: コマンドがカレントディレクトリにあります

en: "cd" is a shell built-in command, it cannot be run directly.
ja: "cd" はシェルの内蔵コマンドで、直接実行できません。

en: the -s option may be used to run a privileged shell.
ja: 権限を昇格したシェルを実行するために -s オプションが使われることがあります。

en: the -D option may be used to run a command in a specific directory.
ja: コマンドを実行するディレクトリを指定するために  -D オプションを使うことができます。

en: user not allowed to set a command timeout
ja: ユーザーはコマンド実行の制限時間を設定することを許可されていません

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
ja: 残念ですが、あなたはコマンド実行の制限時間を設定することを許可されていません

en: user not allowed to preserve the environment
ja: ユーザーは環境変数を保存することを許可されていません

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
ja: 残念ですが、あなたは環境変数を保存することを許可されていません

en: no command specified
ja: コマンドが指定されていません

en: error setting user-specified environment variables
ja: ユーザーが指定した環境変数の設定でエラーです

en: sudoedit doesn't need to be run via sudo
ja: sudoedit の実行に sudo を使用する必要はありません

en: unable to read %s
ja: %s を読み込めません

en: %s is not a regular file
ja: %s は通常ファイルではありません

en: %s is owned by uid %u, should be %u
ja: %s はユーザーID %u によって所有されています。これは %u であるべきです

en: %s is world writable
ja: %s は誰でも書き込み可能です

en: %s is owned by gid %u, should be %u
ja: %s のグループIDは %u になっています。これは %u であるべきです

en: only root can use "-c %s"
ja: root のみ "-c %s" を使用できます

en: unknown login class %s
ja: 不明なログインクラス %s

en: unable to resolve host %s
ja: ホスト %s の名前解決ができません

en: invalid filter option: %s
ja: 無効なフィルターオプションです: %s

en: invalid max wait: %s
ja: 無効な最大待機時間です: %s

en: invalid speed factor: %s
ja: 無効な speed_factor の値です: %s

en: invalid time offset %s
ja: 無効な時間オフセット %s

en: %s/timing: %s
ja: %s/タイミング: %s

en: Replaying sudo session: %s
ja: 再生する sudo セッション: %s

en: unable to set tty to raw mode
ja: tty を raw モードに設定できません

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
ja: 警告: ログをきちんとリプレイするには端末が小さすぎます。

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
ja: ログの大きさは %d x %d で、端末の大きさは %d x %d です。

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
ja: 再生が終了しました、何かキーを押すと端末を回復します。

en: ambiguous expression "%s"
ja: 曖昧な式 "%s です"

en: unmatched ')' in expression
ja: 式内で ')' が不一致です

en: unknown search term "%s"
ja: 不明な検索語 "%s" です

en: %s requires an argument
ja: %s は引数が必要です

en: could not parse date "%s"
ja: 日付 "%s" を構文解析できませんでした

en: unmatched '(' in expression
ja: 式内で '(' が不一致です

en: illegal trailing "or"
ja: 末尾に "or" を配置できません

en: illegal trailing "!"
ja: 末尾に "!" を配置できません

en: unknown search type %d
ja: 未知の検索タイプ %d

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
ja: 使用法: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
ja: 使用法: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]

en: %s - replay sudo session logs
ja: %s - sudo セッションログをリプレイします

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
ja: 
    オプション:
      -d, --directory=dir  セッションログのディレクトリを指定する
      -f, --filter=filter  表示する I/O タイプを指定する
      -h, --help           ヘルプメッセージを表示して終了する
      -l, --list[=expr]    使用可能なセッションIDを一覧表示する、オプションで条件 expr を指定可能
      -m, --max-wait=num   イベント間の待ち時間の最大秒数を指定する
      -n, --non-interactive  プロンプトなしで、セッションは標準出力に送られます
      -R, --no-resize        端末の大きさを変更しようとしない
      -S, --suspend-wait   コマンドがサスペンドされている間、待機する
      -s, --speed=num      出力速度を速くする、または遅くする
      -V, --version        バージョン情報を表示して終了する

en: 
    Invalid shell for user %s: %s
ja: 
    ユーザー %s には無効な シェル: %s

en: 
    Password required
ja: 
    パスワードが必要です

en: 
    Parse error
ja: 
    構文解析エラー

en: 
    Command allowed
ja: 
    コマンドが許可されました

en: 
    Command denied
ja: 
    コマンドが拒否されました

en: 
    Command unmatched
ja: 
    コマンドが一致しませんでした

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
ja: タイムスタンプファイルを %lld バイトに切り詰めることができません

en: ignoring time stamp from the future
ja: 未来の時刻のタイムスタンプを無視します

en: time stamp too far in the future: %20.20s
ja: タイムスタンプが遠すぎる将来になっています: %20.20s

en: unable to lock time stamp file %s
ja: タイムスタンプファイル %s をロックすることができません

en: %s:%d:%d timestampowner: unknown user %s
ja: %s:%d:%d: timestampowner: 未知のユーザー %s

en: sudoedit should not be specified with a path
ja: sudoedit はパスなしで設定するべきです

en: press return to edit %s:
ja: %s を編集するためにリターンを押してください:

en: contents of edit session left in %s
ja: 編集セッションの内容が %s 内に残っています

en: specified editor (%s) doesn't exist
ja: 指定したエディター (%s) が存在しません

en: no editor found (editor path = %s)
ja: エディターが見つかりません (エディターのパス = %s)

en: unable to stat %s
ja: %s の状態取得 (stat) ができません

en: write error
ja: 書き込みエラーです

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
ja: 一時ファイル (%s) の状態取得 (stat) ができません。%s は変更されません

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
ja: 一時ファイル (%s) の大きさが 0 です。%s は変更されません

en: editor (%s) failed, %s unchanged
ja: エディター (%s) が異常終了しました。%s は変更されません

en: %s unchanged
ja: %s は変更されません

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
ja: 一時ファイル (%s) を再度開くことができません。%s は変更されません。

en: unable to parse temporary file (%s), unknown error
ja: 一時ファイル (%s) の構文解析ができません。不明なエラーです

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
ja: %s の (ユーザーID, グループID) を (%u, %u) に設定できません

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
ja: %s と %s は同じファイルシステム上にありません。名前を変更するために mv を使用しています

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
ja: コマンドの失敗です: '%s %s %s'。%s は変更されません

en: error renaming %s, %s unchanged
ja: %s の名前変更に失敗しました。%s は変更されません

en: What now?
ja: 次は何でしょうか?

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
ja: オプション:
      e -- sudoers ファイルを再度編集します
      x -- sudoers ファイルへの変更を保存せずに終了します
      Q -- sudoers ファイルへの変更を保存して終了します (*危険です!*)

en: unable to run %s
ja: %s を実行できません

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
ja: %s: 所有権に誤りがあります。(ユーザーID, グループID) は (%u, %u) であるべきです

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
ja: %s: アクセス権限に誤りがあります。モードは 0%o であるべきです

en: %s: parsed OK
ja: %s: 正しく構文解析されました

en: %s busy, try again later
ja: %s がビジー状態です。後で再試行してください

en: Edit anyway? [y/N]
ja: それでも編集しますか? [y/N]

en: the -x option will be removed in a future release
ja: -x オプションは将来のリリースでは削除されます

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
ja: cvtsudoers ユーティリティーを代わりに使用することを検討してください

en: Warning: %s:%d:%d: unused %s "%s"
ja: 警告: %s:%d:%d: エイリアス %s "%s" は使用されていません

en: %s - safely edit the sudoers file
ja: %s - sudoers ファイルを安全に編集する

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -I, --no-includes        do not edit include files
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
ja: 
    オプション:
      -c, --check              検査のみを行う
      -f, --file=sudoers       sudoers ファイルの位置を指定する
      -h, --help               ヘルプメッセージを表示して終了する
      -I, --no-includes        include ファイルを編集しない
      -q, --quiet              文法エラーメッセージをより少なく (静かに) する
      -s, --strict             厳密な文法検査を行う
      -V, --version            バージョン情報を表示して終了する

en: empty string
ja: 空の文字列

en: empty group
ja: 空のグループ

en: empty netgroup
ja: 空のネットグループ

en: unterminated regular expression
ja: 途中で終わっている正規表現

en: invalid line continuation
ja: 無効な行の継続

en: invalid IPv6 address
ja: 無効な IPv6 アドレス

en: unexpected line break in string
ja: 文字列の予期せぬところに改行

en: ignoring editor backup file
ja: エディターのバックアップファイルを無視します

en: ignoring file name containing '.'
ja: '.' を含むファイル名を無視します

en: too many levels of includes
ja: インクルードの階層が大きすぎます
