sudoers 1.9.15b1 - en to sv translation catalogue (694 entries)

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: %p's password:
sv: lösenord för %p:

en: [sudo] password for %p:
sv: [sudo] lösenord för %p:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: *** SECURITY information for %h ***
sv: *** SÄKERHETSINFORMATION för %h ***

en: Sorry, try again.
sv: Försök igen.

en: unable to allocate memory
sv: kan inte allokera minne

en: a digest requires a path name
sv: en kontrollsumma kräver ett sökvägsnamn

en: values for "CWD" must start with a '/', '~', or '*'
sv: värden för ”CWD” måste börja med ett ”/”, ”~” eller ”*”

en: "CWD" path too long
sv: ”CWD”-sökväg för lång

en: values for "CHROOT" must start with a '/', '~', or '*'
sv: värden för ”CHROOT” måste börja med ett ”/”, ”~” eller ”*”

en: "CHROOT" path too long
sv: ”CHROOT”-sökväg för lång

en: syntax error, reserved word %s used as an alias name
sv: syntaxfel, reserverat ord %s använt som ett aliasnamn

en: invalid notbefore value
sv: ogiltigt notbefore-värde

en: invalid notafter value
sv: ogiltigt notafter-värde

en: timeout value too large
sv: tidsgränsvärde för stort

en: invalid timeout value
sv: ogiltigt värde för tidsgräns

en: command too long
sv: kommandot för långt

en: expected a fully-qualified path name
sv: förväntade en fullständigt kvalificerad sökväg

en: Alias "%s" already defined
sv: Aliaset ”%s” är redan definierat

en: unable to dup stdin: %m
sv: kan inte duplicera stdin: %m

en: unable to execute %s: %m
sv: kan inte köra %s: %m

en: unable to fork
sv: kan inte grena process

en: unable to fork: %m
sv: kan inte grena process: %m

en: unable to open pipe: %m
sv: kan inte öppna rör: %m

en: %8s : (command continued) %s
sv: %8s : (kommando fortsätter) %s

en: expected JSON_STRING, got %d
sv: förväntade JSON_STRING, fick %d

en: JSON_ARRAY too large
sv: JSON_ARRAY för stor

en: missing double quote in name
sv: saknar citationstecken i namn

en: missing JSON_OBJECT
sv: saknar JSON_OBJECT

en: expected JSON_OBJECT, got %d
sv: förväntade JSON_OBJECT, fick %d

en: json stack exhausted (max %u frames)
sv: json-stack utarmad (max %u ramar)

en: objects must consist of name:value pairs
sv: objekt måste bestå av namn:värde-par

en: missing separator between values
sv: saknar separator mellan värden

en: unmatched close brace
sv: omatchad avslutningsklammerparentes

en: unexpected array
sv: oväntad array

en: unmatched close bracket
sv: omatchad avslutningsklammer

en: unexpected string
sv: oväntad sträng

en: missing colon after name
sv: saknar kolon efter namn

en: unexpected boolean
sv: oväntad boolean

en: unexpected null
sv: oväntat null

en: unexpected number
sv: oväntat nummer

en: parse error
sv: tolkningsfel

en: invalid regular expression "%s": %s
sv: ogiltigt reguljärt uttryck ”%s”: %s

en: %s: invalid log file
sv: %s: ogiltig loggfil

en: %s: time stamp field is missing
sv: %s: tidsstämpelfält saknas

en: %s: time stamp %s: %s
sv: %s: tidsstämpel %s: %s

en: %s: user field is missing
sv: %s: användarfältet saknas

en: %s: runas user field is missing
sv: %s: runas-användarfältet saknas

en: %s: runas group field is missing
sv: %s: runas-gruppfältet saknas

en: %s exists but is not a directory (0%o)
sv: %s finns men är inte en katalog (0%o)

en: unable to mkdir %s
sv: kan inte skapa katalogen %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
sv: kan inte ändra läge för %s till 0%o

en: error reading timing file: %s
sv: fel vid inläsning av tidsmätningsfil: %s

en: invalid timing file line: %s
sv: ogiltig rad i tidsmätningsfil: %s

en: %s: protocol error: NULL key
sv: %s: protokollfel: NULL-nyckel

en: %s: protocol error: wrong type for %s
sv: %s: protokollfel: fel typ för %s

en: %s: protocol error: NULL value found in %s
sv: %s: protokollfel: NULL-värde hittat i %s

en: unable to generate UUID
sv: kan inte generera UUID

en: %s: protocol error: %s missing from AcceptMessage
sv: %s: protokollfel: %s saknas i AcceptMessage

en: %s: unable to format session id
sv: %s: kan inte formattera sessions-id

en: %s: %s is not set
sv: %s: %s: är inte satt

en: unable to expand iolog path %s
sv: kan inte öppna iolog-sökväg %s

en: unable to create iolog path %s
sv: kan inte skapa iolog-sökväg %s

en: invalid iofd %d
sv: ogiltig iofd %d

en: error closing iofd %u: %s
sv: fel vid stängning av iofd %u: %s

en: error flushing iofd %u: %s
sv: fel vid tömning av iofd %u: %s

en: invalid I/O log %s: %s referenced but not present
sv: ogiltig I/O-logg %s: %s refererad men inte närvarande

en: %s: unable to find resume point [%lld, %ld]
sv: %s: kan inte hitta omstartspunkt [%lld, %ld]

en: unable to open %s
sv: kan inte öppna %s

en: unable to open %s/%s
sv: kan inte öppna %s/%s

en: unable to copy %s/%s to %s/%s: %s
sv: kan inte kopiera %s/%s till %s/%s: %s

en: unable to rename %s to %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s

en: %s/%s: unable to find resume point [%lld, %ld]
sv: %s/%s: kan inte hitta omstartspunkt [%lld, %ld]

en: missing I/O log file %s/%s
sv: saknar I/O-loggfil %s/%s

en: %s/%s: unable to seek forward %zu
sv: %s/%s: kan inte söka framåt %zu

en: unable to connect to relay
sv: kan inte ansluta till relä

en: server message too large: %zu
sv: servermeddelande för långt: %zu

en: unable to add event to queue
sv: kan inte lägga till händelse till kö

en: unexpected state %d for %s
sv: oväntat tillstånd %d för %s

en: state machine error
sv: fel i tillståndsmaskin

en: invalid AcceptMessage
sv: ogiltigt AcceptMessage

en: invalid RejectMessage
sv: ogiltigt RejectMessage

en: invalid ExitMessage
sv: ogiltigt ExitMessage

en: invalid RestartMessage
sv: ogiltigt RestartMessage

en: invalid AlertMessage
sv: ogiltigt AlertMessage

en: %s: unexpected IoBuffer
sv: %s: oväntad IoBuffer

en: protocol error
sv: protokollfel

en: invalid IoBuffer
sv: ogiltig IoBuffer

en: invalid ChangeWindowSize
sv: ogiltig ChangeWindowSize

en: invalid CommandSuspend
sv: ogiltig CommandSuspend

en: unable to unpack %s size %zu
sv: kan inte packa upp %s storlek %zu

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
sv: oväntat type_case-värde %d i %s från %s

en: unrecognized ClientMessage type
sv: okänd ClientMessage-typ

en: timed out writing to client %s
sv: tidsgräns passerad vid skrivning till klient %s

en: missing write buffer for client %s
sv: saknar skrivbuffert för klient %s

en: timed out reading from client %s
sv: tidsgräns passerad vid läsning från klient %s

en: EOF from %s without proper TLS shutdown
sv: EOF från %s utan korrekt TLS-nedstängning

en: client message too large: %zu
sv: klientmeddelande för stort: %zu

en: client message too large
sv: klientmeddelande för stort

en: invalid ClientMessage
sv: ogiltigt ClientMessage

en: unable to get remote IP addr
sv: kan inte hämta fjärr-IP-adress

en: Unable to attach user data to the ssl object: %s
sv: Kan inte fästa användardata på ssl-objektet: %s

en: unable to setup listen socket
sv: det går inte att ställa in lyssningsuttag

en: unexpected signal %d
sv: oväntad signal %d

en: sudo log server
sv: sudo-loggserver

en: Options:
sv: Alternativ:

en: path to configuration file
sv: sökväg till konfigurationsfil

en: display help message and exit
sv: visa hjälpmeddelande och avsluta

en: do not fork, run in the foreground
sv: grena inte, kör i förgrunden

en: percent chance connections will drop
sv: procents chans att anslutningar slängs

en: display version information and exit
sv: visa versionsinformation och avsluta

en: Protobuf-C version 1.3 or higher required
sv: Protobuf-C version 1.3 eller högre krävs

en: invalid random drop value: %s
sv: ogiltigt slumpmässigt avbrottsvärde: %s

en: unknown user %s
sv: okänd användare %s

en: unknown group %s
sv: okänd grupp %s

en: unable to parse iolog mode %s
sv: kan inte tolka iolog-läge %s

en: invalid value for %s: %s
sv: ogiltigt värde för %s: %s

en: TLS not supported
sv: TLS stöds inte

en: %s: not a fully qualified path
sv: %s: inte fullständigt kvalificerad sökväg

en: unknown syslog facility %s
sv: okänd syslog-funktionalitet: %s

en: unknown syslog priority %s
sv: okänd syslog-prioritet: %s

en: %s:%d unmatched '[': %s
sv: %s:%d omatchad ”[”: %s

en: %s:%d garbage after ']': %s
sv: %s:%d skräp eft ”]”: %s

en: %s:%d invalid config section: %s
sv: %s:%d ogiltigt konfigurationsavsnitt: %s

en: %s:%d invalid configuration line: %s
sv: %s:%d ogiltig konfigurationsrad: %s

en: %s:%d expected section name: %s
sv: %s:%d avsnittsnamn förväntades: %s

en: %s:%d [%s] illegal key: %s
sv: %s:%d [%s] ogiltig nyckel: %s

en: unable to open log file %s
sv: kan inte öppna loggfil %s

en: unable to initialize server TLS context
sv: kan inte initiera TLS-serverkontext

en: unable to initialize relay TLS context
sv: kan inte initiera TLS-reläkontext

en: unable to create journal file
sv: kan inte skapa journalfil

en: unable to lock %s
sv: kan inte låsa %s

en: unable to lock journal file
sv: kan inte låsa journalfil

en: unable to open journal file
sv: kan inte öppna journalfil

en: unable to write journal file
sv: kan inte skriva journalfil

en: unable to rename journal file
sv: kan inte byta namn på journalfil

en: unexpected EOF reading journal file
sv: oväntat filslut vid läsning av journalfil

en: error reading journal file
sv: fel vid inläsning av journalfil

en: invalid journal file, unable to restart
sv: ogiltig journalfil, kunde inte starta om

en: unable to seek to [%lld, %ld] in journal file %s
sv: kan inte söka till [%lld, %ld] i journalfil %s

en: unexpected value_case %d in %s from %s
sv: oväntat value_case %d i %s från %s

en: error parsing AcceptMessage
sv: fel vid tolkning av AcceptMessage

en: error creating I/O log
sv: fel vid skapande av I/O-logg

en: error logging accept event
sv: fel vid loggning av acceptanshändelse

en: error parsing RejectMessage
sv: fel vid tolkning av RejectMessage

en: error logging reject event
sv: fel vid loggning av avböjningshändelse

en: error logging exit event
sv: fel vid loggning av avslutningshändelse

en: log is already complete, cannot be restarted
sv: logg är redan komplett, kan inte startas om

en: unable to restart log
sv: kan inte starta om logg

en: error parsing AlertMessage
sv: fel vid tolkning av AlertMessage

en: error logging alert event
sv: fel vid loggning av alarmhändelse

en: unable to format timing buffer, length %d
sv: kan inte formatera tidsbuffert, längd %d

en: randomly dropping connection
sv: släpper slumpmässigt anslutningen

en: error writing IoBuffer
sv: fel vid skrivning av IoBuffer

en: error writing ChangeWindowSize
sv: fel vid skrivning av ChangeWindowSize

en: error writing CommandSuspend
sv: fel vid skrivning av CommandSuspend

en: TLS handshake with relay host failed
sv: TLS-handskakning med relävärd misslyckades

en: unable to connect to relay host
sv: kan inte ansluta till relävärd

en: %s: invalid ServerHello, missing server_id
sv: %s: ogiltigt ServerHello, saknar server_id

en: invalid ServerHello
sv: ogiltigt ServerHello

en: unrecognized ServerMessage type
sv: okänd ServerMessage-typ

en: timed out reading from relay %s (%s)
sv: tidsgräns passerad vid läsning från relä %s (%s)

en: timeout reading from relay
sv: tidsgräns passerad vid läsning från relä

en: relay host name does not match certificate
sv: relävärdnamnet matchar inte certifikatet

en: error reading from relay
sv: fel vid läsning från relä

en: unable to read from relay
sv: kan inte läsa från relä

en: relay server closed connection
sv: reläserver stängde anslutningen

en: server message too large
sv: servermeddelandet för stort

en: timed out writing to relay %s (%s)
sv: tidsgräns passerad vid skrivning till relä %s (%s)

en: timeout writing to relay
sv: tidsgräns passerad vid skrivning till relä

en: error writing to relay
sv: fel vid skrivning till relä

en: send sudo I/O log to remote server
sv: skicka sudo I/O-logg till fjärrserver

en: only send an accept event (no I/O)
sv: skicka endast en accepteringshändelse (ingen I/O)

en: certificate bundle file to verify server's cert against
sv: certifikatbuntfil för att verifiera serverns certifikat mot

en: certificate file for TLS handshake
sv: certifikatfil för TLS-handskakning

en: host to send logs to
sv: värd att skicka loggar till

en: remote ID of I/O log to be resumed
sv: fjärr-ID för I/O-logg som ska återupptas

en: private key file
sv: privat nyckelfil

en: do not verify server certificate
sv: verifiera inte servercertifikat

en: port to use when connecting to host
sv: port som ska användas när du ansluter till värd

en: restart previous I/O log transfer
sv: starta om tidigare I/O-loggöverföring

en: reject the command with the given reason
sv: avvisa kommandot med angiven anledning

en: stop transfer after reaching this time
sv: stoppa överföring efter att ha nått denna tid

en: test audit server by sending selected I/O log n times in parallel
sv: testa granskningsservern genom att skicka utvalda I/O-loggar n gånger parallellt

en: unable to look up %s:%s: %s
sv: kan inte slå upp %s:%s: %s

en: unable to get server IP addr
sv: kan inte hämta server-IP-adress

en: unable to read %s/%s: %s
sv: kan inte läsa %s/%s: %s

en: unexpected I/O event %d
sv: oväntad I/O-händelse %d

en: %s: unexpected state %d
sv: %s: oväntat tillstånd %d

en: error message received from server: %s
sv: felmeddelande mottaget från server: %s

en: abort message received from server: %s
sv: avbrottsmeddelande mottaget från server: %s

en: %s: unexpected type_case value %d
sv: %s: oväntat type_case-värde %d

en: timeout reading from server
sv: tidsgräns passerad vid läsning från server

en: host name does not match certificate
sv: värdnamn matchar inte certifikat

en: premature EOF
sv: oväntad EOF

en: server message too large: %u
sv: servermeddelande för långt: %u

en: timeout writing to server
sv: tidsgräns passerad vid skrivning till server

en: both restart point and iolog ID must be specified
sv: både omstartspunkt och iolog-ID måste anges

en: a restart point may not be set when no I/O is sent
sv: en omstartspunkt får inte sättas när ingen I/O skickas

en: exited prematurely with state %d
sv: avslutade oväntat i tillstånd %d

en: elapsed time sent to server [%lld, %ld]
sv: förfluten tid skickad till server [%lld, %ld]

en: commit point received from server [%lld, %ld]
sv: incheckningspunkt mottagen från server [%lld, %ld]

en: TLS handshake timeout occurred
sv: Tidsgräns för TLS-handskakning uppnådd

en: unable to set event
sv: kan inte ställa in händelse

en: TLS connection failed: %s
sv: TLS-anslutning misslyckades: %s

en: unable to allocate ssl object: %s
sv: kan inte allokera ssl-objekt: %s

en: Unable to attach socket to the ssl object: %s
sv: Kan inte fästa kontakt på ssl-objektet: %s

en: unable to initialize TLS context
sv: kan inte initiera TLS-kontext

en: unable to set TLS 1.2 ciphersuite to %s: %s
sv: kan inte ställa in TLS 1.2-krypteringssvit till %s: %s

en: unable to set TLS 1.3 ciphersuite to %s: %s
sv: kan inte ställa in TLS 1.3-krypteringssvit till %s: %s

en: unable to set diffie-hellman parameters: %s
sv: kunde inte sätta diffie-hellman-parametrar: %s

en: unable to create TLS context: %s
sv: kan inte skapa TLS-kontext: %s

en: unable to set minimum protocol version to TLS 1.2: %s
sv: kunde inte sätta minsta protokollversion till TLS 1.2: %s

en: unable to get time of day
sv: kan inte hämta tid på dagen

en: unable to change password for %s
sv: kan inte ändra lösenord för %s

en: unable to get login class for user %s
sv: kan inte hämta inloggningsklass för användaren %s

en: invalid authentication type
sv: ogiltig autentiseringstyp

en: unable to begin BSD authentication
sv: kan inte påbörja BSD-autentisering

en: unable to initialize BSD authentication
sv: kan inte initiera BSD-autentisering

en: your account has expired
sv: ditt konto har gått ut

en: approval failed
sv: godkännande misslyckades

en: unable to read fwtk config
sv: kan inte läsa fwtk-konfiguration

en: unable to connect to authentication server
sv: kan inte ansluta till autentiseringsservern

en: lost connection to authentication server
sv: förlorade kontakten med autentiseringsservern

en: authentication server error:
    %s
sv: fel i autentiseringsservern:
    %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
sv: %s: kan inte konvertera principal till sträng (”%s”): %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
sv: %s: kan inte tolka ”%s”: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
sv: %s: kan inte slå upp inloggningsuppgiftscache: %s

en: %s: unable to allocate options: %s
sv: %s: kan inte allokera flaggor: %s

en: %s: unable to get credentials: %s
sv: %s: kan inte hämta inloggningsuppgifter: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
sv: %s: kan inte initiera inloggningsuppgiftscache: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
sv: %s: kan inte lagra inloggningsuppgifter i cache: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
sv: %s: kan inte hämta principal för värd: %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
sv: %s: Kan inte verifiera TGT! Möjlig attack!: %s

en: unable to initialize PAM: %s
sv: kan inte initiera PAM: %s

en: PAM authentication error: %s
sv: PAM-autentiseringsfel: %s

en: account validation failure, is your account locked?
sv: kontovalidering misslyckades. Är ditt konto låst?

en: Account or password is expired, reset your password and try again
sv: Kontot eller lösenordet har gått ut. Återställ ditt lösenord och försök igen

en: unable to change expired password: %s
sv: kan inte ändra utgånget lösenord: %s

en: Password expired, contact your system administrator
sv: Lösenordet har gått ut. Kontakta din systemadministratör

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
sv: Konto utgånget eller så saknar PAM-konfigurationen ett ”account”-avsnitt för sudo, kontakta din systemadministratör

en: PAM account management error: %s
sv: Fel vid hantering av PAM-konto: %s

en: you do not exist in the %s database
sv: du finns inte i %s-databasen

en: failed to initialise the ACE API library
sv: misslyckades med att initiera ACE API-biblioteket

en: unable to contact the SecurID server
sv: kan inte kontakta SecurID-servern

en: User ID locked for SecurID Authentication
sv: Användar-ID låst för SecurID-autentisering

en: invalid username length for SecurID
sv: ogiltig längd för användarnamn för SecurID

en: invalid Authentication Handle for SecurID
sv: ogiltigt autentiseringshandtag för SecurID

en: SecurID communication failed
sv: SecurID-kommunikation misslyckades

en: unknown SecurID error
sv: okänt SecurID-fel

en: invalid passcode length for SecurID
sv: ogiltig lösenordslängd för SecurID

en: unable to initialize SIA session
sv: kan inte initiera SIA-session

en: invalid authentication methods
sv: ogiltiga autentiseringsmetoder

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
sv: Ogiltiga autentiseringsmetoder inkompilerade i sudo! Du får inte blanda fristående och icke-fristående autentisering.

en: no authentication methods
sv: inga autentiseringsmetoder

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
sv: Det finns inga autentiseringsmetoder inbyggda i sudo!  Om du vill inaktivera autentisering, använd konfigurationsflaggan --disable-authentication.

en: Unable to initialize authentication methods.
sv: Kan inte initiera autentiseringsmetoder.

en: Authentication methods:
sv: Autentiseringsmetoder:

en: Could not determine audit condition
sv: Kunde inte fastställa granskningsvillkor

en: unable to commit audit record
sv: kan inte bekräfta granskningsberättelse

en: unknown uid %u
sv: okänt uid %u

en: error reading lecture file %s
sv: fel vid inläsning av lektionsfil %s

en: ignoring lecture file %s: not a regular file
sv: hoppar över lektionsfil %s: inte en vanlig fil

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
sv: 
    Vi litar på att du har fått den vanliga lektionen från den lokala system-
    administratören. Den kan vanligtvis reduceras till dessa tre saker:
    
        #1) Respektera andras integritet.
        #2) Tänk innan du skriver.
        #3) Med stor makt kommer ett stort ansvar.

en: For security reasons, the password you type will not be visible.
sv: Av säkerhetsskäl kommer lösenordet du skriver in inte att synas.

en: cycle in %s "%s"
sv: cykel i %s ”%s”

en: %s "%s" referenced but not defined
sv: %s ”%s” refererad till men inte definierad

en: order increment: %s: %s
sv: ordningsinkrement: %s: %s

en: starting order: %s: %s
sv: startordning: %s: %s

en: order padding: %s: %s
sv: ordningsutfyllnad: %s: %s

en: %s grammar version %d
sv: %s grammatikversion %d

en: unsupported input format %s
sv: inmatningsformat %s stöds inte

en: unsupported output format %s
sv: utmatningsformat %s stöds inte

en: %s: input and output files must be different
sv: %s: in- och utmatningsfiler måste vara olika

en: unable to initialize sudoers default values
sv: kan inte initiera sudoers standardvärden

en: %s: unknown key word %s
sv: %s: okänt nyckelord %s

en: invalid defaults type: %s
sv: ogiltig standardtyp: %s

en: invalid suppression type: %s
sv: ogiltig undertryckningstyp: %s

en: invalid filter: %s
sv: ogiltigt filter: %s

en: failed to parse %s file, unknown error
sv: misslyckades med att tolka %s-filen, okänt fel

en: unable to write to %s
sv: kan inte skriva till %s

en: %s - convert between sudoers file formats
sv: %s - konvertera mellan sudoers filformat

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
sv: 
    Flaggor:
      -b, --base=dn              DN-bas för sudo LDAP-förfrågningar
      -c, --config=konffil       sökvägen till konfigurationsfilen
      -d, --defaults=stdtyper    konvertera endast Standard av de angivna typerna
      -e, --expand-aliases       expandera alias under konvertering
      -f, --output-format=format ställ in utmatningsformat: JSON, LDIF eller sudoers
      -i, --input-format=format  ställ in inmatningsformat: LDIF eller sudoers
      -I, --increment=ant        antal att öka varje sudoOrder med
      -h, --help                 visa hjälpmeddelande och avsluta
      -m, --match=filter         konvertera endast poster som matchar filtret
      -M, --match-local          filtermatchning använder passwd och gruppdatabaser
      -o, --output=utmatningsfil skriv konverterad sudoers till utmatningsfil
      -O, --order-start=ant      startpunkt för första sudoOrder
      -p, --prune-matches        skala bort användare, grupper och värdar som inte matchar
      -P, --padding=num          basutfyllnad för sudoOrder-inkrement
      -s, --suppress=avsnitt     undertryck utmatning av vissa avsnitt
      -V, --version              visa versionsinformation och avsluta

en: internal error, %s overflow
sv: internt fel, %s spill

en: unable to get GMT time
sv: kan inte hämta GMT-tid

en: unable to format timestamp
sv: kan inte formatera tidsstämpel

en: %s:%d:%d: unknown defaults entry "%s"
sv: %s:%d:%d: okänd standardpost ”%s”

en: too many sudoers entries, maximum %u
sv: för många sudoers-poster, maximalt %u

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
sv: miljövariabeln SUDOERS_BASE är inte satt och flaggan -b angavs inte.

en: %s:%d:%d: converting host list to ALL
sv: %s:%d:%d: konverterar värdlista till ALL

en: unable to find alias %s
sv: kan inte hitta alias %s

en: %s:%d:%d: renaming alias %s to %s
sv: %s:%d:%d: byter namn på alias %s till %s

en: %s:%d:%d: removing duplicate alias %s
sv: %s:%d:%d: tar bort duplicerat alias %s

en: %s:%d:%d: conflicting Defaults entry "%s" host-specific in %s:%d:%d
sv: %s:%d:%d: Defaults-post ”%s” står i konflikt med värdspecifik på %s:%d:%d

en: %s:%d:%d: made Defaults "%s" specific to host %s
sv: %s:%d:%d: gjorde Defaults ”%s” specifika för värd %s

en: %s:%d:%d: unable to make Defaults "%s" host-specific
sv: %s:%d:%d: kan inte göra Defaults ”%s” värdspecifik

en: %s:%d:%d: removing Defaults "%s" overridden by subsequent entries
sv: %s:%d:%d: tar bort Defaults ”%s” åsidosatt av efterföljande poster

en: %s:%d:%d: merging userspec into %s:%d:%d
sv: %s:%d:%d: sammanfogar användarspec till %s:%d:%d

en: %s:%d:%d: removing userspec overridden by subsequent entries
sv: %s:%d:%d: tar bort användarspec åsidosatt av efterföljande poster

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
sv: Syslog-facilitet om syslog används för loggning: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
sv: Syslog-prioritet att använda när användaren lyckas med autentisering: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
sv: Syslog-prioritet att använda när användaren misslyckas med autentisering: %s

en: Put OTP prompt on its own line
sv: Lägg OTP-prompt på en egen rad

en: Ignore '.' in $PATH
sv: Ignorera ”.” i $PATH

en: Always send mail when sudo is run
sv: Skicka alltid e-post när sudo körs

en: Send mail if user authentication fails
sv: Skicka e-post om användarens autentisering misslyckas

en: Send mail if the user is not in sudoers
sv: Skicka e-post om användaren inte finns med i sudoers

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
sv: Skicka e-post om användaren inte finns med i sudoers för denna värddator

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
sv: Skicka e-post om användaren inte tillåts att köra ett kommando

en: Send mail if the user tries to run a command
sv: Skicka e-post om användaren försöker köra ett kommando

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
sv: Använd en separat tidsstämpel för varje användar-/tty-kombination

en: Lecture user the first time they run sudo
sv: Lär upp användaren första gången de kör sudo

en: File containing the sudo lecture: %s
sv: Fil som innehåller sudo-lektion: %s

en: Require users to authenticate by default
sv: Kräv att användare autentiseras som standard

en: Root may run sudo
sv: Root får köra sudo

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
sv: Logga värdnamnet i (den icke syslog-baserade) loggfilen

en: Log the year in the (non-syslog) log file
sv: Logga året i (den icke syslog-baserade) loggfilen

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
sv: Om sudo startas utan argument, starta ett skal

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
sv: Ställ in $HOME till målanvändaren när ett skal startas med -s

en: Always set $HOME to the target user's home directory
sv: Ställ alltid in $HOME till målanvändarens hemkatalog

en: Allow some information gathering to give useful error messages
sv: Tillåt viss informationsinsamling för att ge meningsfulla felmeddelanden

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
sv: Kräv fullständiga värdnamn i sudoers-filen

en: Insult the user when they enter an incorrect password
sv: Förolämpa användaren när de anger ett felaktigt lösenord

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
sv: Tillåt bara användare att köra sudo om de har en tty

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
sv: Visudo kommer att respektera miljövariabeln EDITOR

en: Prompt for root's password, not the users's
sv: Fråga efter root-lösenordet, inte användarens

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
sv: Fråga efter runas_default-användarens lösenord, inte användarens

en: Prompt for the target user's password, not the users's
sv: Fråga efter målanvändarens lösenord, inte användarens

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
sv: Tillämpa standardvärden i målanvändarens inloggningsklass om det finns en

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
sv: Ställ in miljövariablerna LOGNAME och USER

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
sv: Sätt bara det effektiva uid:t till målanvändaren, inte till det riktiga uid:t

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
sv: Initiera inte gruppvektorn till den från målanvändaren

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
sv: Längden vid vilken långa loggfilsrader radbryts (0 för att inte radbryta): %u

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
sv: Tidsgräns för autentiseringstidsstämpel: %.1f minuter

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
sv: Tidsgräns för lösenordsprompt: %.1f minuter

en: Number of tries to enter a password: %u
sv: Antal försök att ange ett lösenord: %u

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
sv: Umask att använda eller 0777 för att använda användarens: 0%o

en: Path to log file: %s
sv: Sökväg till loggfil: %s

en: Path to mail program: %s
sv: Sökväg till e-postprogram: %s

en: Flags for mail program: %s
sv: Flaggor för e-postprogram: %s

en: Address to send mail to: %s
sv: Adress att skicka e-post till: %s

en: Address to send mail from: %s
sv: Adress att skicka e-post från: %s

en: Subject line for mail messages: %s
sv: Ämnesrad för e-postmeddelanden: %s

en: Incorrect password message: %s
sv: Meddelande vid felaktigt lösenord: %s

en: Path to lecture status dir: %s
sv: Sökväg till lektionsstatuskatalog: %s

en: Path to authentication timestamp dir: %s
sv: Sökväg till katalog för autentiseringstidsstämplar: %s

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
sv: Ägare av katalogen för autentiseringstidsstämplar: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
sv: Användare i denna grupp är undantagna från lösenords- och SÖKVÄGs-kraven: %s

en: Default password prompt: %s
sv: Standard lösenordsprompt: %s

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
sv: Om inställt kommer passprompt att åsidosätta systemprompten i varje fall.

en: Default user to run commands as: %s
sv: Standardanvändaren att köra kommandon som: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
sv: Värde att åsidosätta användarens $PATH med: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
sv: Sökväg till textredigerare för användning av visudo: %s

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
sv: När ett lösenord ska krävas för pseudokommandot ”list”: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
sv: När lösenord ska krävas för pseudokommandot ”verify”: %s

en: Preload the sudo_noexec library which replaces the exec functions
sv: Förinläs sudo_noexec-biblioteket vilket ersätter exec-funktionerna

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
sv: Om LDAP-registret är uppe, ignorerar vi den lokala sudoers-filen

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
sv: Fildeskriptorer >= %d kommer att stängas innan ett kommando körs

en: If set, users may override the value of "closefrom" with the -C option
sv: Om inställt kan användare åsidosätta värdet ”closefrom” med flaggan -C

en: Allow users to set arbitrary environment variables
sv: Låt användare ställa in godtyckliga miljövariabler

en: Reset the environment to a default set of variables
sv: Återställ miljön till standarduppsättningen av variabler

en: Environment variables to check for safety:
sv: Miljövariabler att säkerhetskontrollera:

en: Environment variables to remove:
sv: Miljövariabler att ta bort:

en: Environment variables to preserve:
sv: Miljövariabler att behålla:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
sv: SELinux-roll att använda i den nya säkerhetskontexten: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
sv: SELinux-typ att använda i den nya säkerhetskontexten: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
sv: Sökväg till den sudo-specifika miljöfilen: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
sv: Sökväg till den begränsade sudo-specifika miljöfilen: %s

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
sv: Lokalanpassning att använda vid tolkning av sudoers: %s

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
sv: Tillåt sudo att fråga efter ett lösenord även om det skulle vara synligt

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
sv: Ge visuell återkoppling vid lösenordsprompten när det finns användarinmatad data

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
sv: Använd snabbare matchning som är mindre exakt men inte använder filsystemet

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
sv: Umasken angiven i sudoers kommer att åsidosätta användarens, även om den är mer tillåtande

en: Log user's input for the command being run
sv: Logga användarens inmatning för kommandot som körs

en: Log the command's standard input if not connected to a terminal
sv: Logga kommandots standard in om inte ansluten till en terminal

en: Log the user's terminal input for the command being run
sv: Logga användarens terminalinmatning för kommandot som körs

en: Log the output of the command being run
sv: Logga utmatningen för kommandot som körs

en: Log the command's standard output if not connected to a terminal
sv: Logga kommandots standard ut om inte ansluten till en terminal

en: Log the command's standard error if not connected to a terminal
sv: Logga kommandots standard fel om inte ansluten till en terminal

en: Log the terminal output of the command being run
sv: Logga terminalutmatningen för kommandot som körs

en: Compress I/O logs using zlib
sv: Komprimera I/O-loggar med hjälp av zlib

en: Always run commands in a pseudo-tty
sv: Kör alltid kommandon i en pseudo-tty

en: Plugin for non-Unix group support: %s
sv: Insticksmodul för stöd för icke-Unix-grupper: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
sv: Katalog i vilken in-/utmatningsloggar lagras: %s

en: File in which to store the input/output log: %s
sv: Fil i vilken in-/utmatningsloggar lagras: %s

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
sv: Lägg till en post till utmp/utmpx-filen när en pty allokeras

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
sv: Sätt användaren i utmp till runas-användaren, inte användaren som anropar

en: Set of permitted privileges: %s
sv: Uppsättning tillåtna rättigheter: %s

en: Set of limit privileges: %s
sv: Uppsättning av begränsningsrättigheter: %s

en: Run commands on a pty in the background
sv: Kör kommandon i en pty i bakgrunden

en: PAM service name to use: %s
sv: PAM-tjänstnamn att använda: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
sv: PAM-tjänstnamn att använda för inloggningsskal: %s

en: PAM service name to use when sudo is run with the -A option: %s
sv: PAM-tjänstnamn att använda när sudo körs med flaggan -A: %s

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
sv: Försök att etablera PAM-inloggningsuppgifter för målanvändaren

en: Create a new PAM session for the command to run in
sv: Skapa en ny PAM-session för kommandot att köra i

en: Perform PAM account validation management
sv: Utför valideringshantering av PAM-konto

en: Maximum I/O log sequence number: %s
sv: Största sekvensnummer i I/O-logg: %s

en: Enable sudoers netgroup support
sv: Aktivera sudoers nätgruppsstöd

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
sv: Kontrollera överordnade kataloger för skrivbarhet när filer redigeras med sudoedit

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
sv: Följ symboliska länkar när filer redigeras med sudoedit

en: Query the group plugin for unknown system groups
sv: Fråga gruppinsticksmodulen efter okända systemgrupper

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
sv: Matcha nätgrupper baserat på hela tupeln: användare, värd och domän

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
sv: Tillåt kommandon att köras även om sudo inte kan skriva till granskningsloggen

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
sv: Tillåt kommandon att köras även om sudo inte kan skriva I/O-loggen

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
sv: Tillåt kommandon att köras även om sudo inte kan skriva till loggfilen

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
sv: Gör namnupplösning för grupper i sudoers och matcha efter grupp-ID, inte namnet

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
sv: Loggposter större än detta värde kommer att delas upp i flera syslog-meddelanden: %u

en: User that will own the I/O log files: %s
sv: Användare som kommer att äga I/O-loggfilerna: %s

en: Group that will own the I/O log files: %s
sv: Grupp som kommer att äga I/O-loggfilerna: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
sv: Filrättigheter att använda för I/O-loggfilerna: 0%o

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
sv: Kör kommandon efter fildeskriptor istället för efter sökväg: %s

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
sv: Hoppa över okända Defaults-poster i sudoers istället för att skriva ut en varning

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
sv: Tid i sekunder efter vilka kommandot kommer att avslutas: %u

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
sv: Tillåt användaren att ange en tidsgräns på kommandoraden

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
sv: Spola ut I/O-loggdata till disk omedelbart istället för att buffra det

en: Include the process ID when logging via syslog
sv: Inkludera process-ID:t vid loggning via syslog

en: Type of authentication timestamp record: %s
sv: Typ av post för autentiseringstidsstämplar: %s

en: Authentication failure message: %s
sv: Autentiseringsfelsmeddelande: %s

en: Ignore case when matching user names
sv: Matcha användarnamn skiftlägesokänsligt

en: Ignore case when matching group names
sv: Matcha gruppnamn skiftlägesokänsligt

en: Log when a command is allowed by sudoers
sv: Logga när ett kommando tillåts av sudoers

en: Log when a command is denied by sudoers
sv: Logga när ett kommando nekas av sudoers

en: Sudo log server(s) to connect to with optional port
sv: Sudo-loggservrar att ansluta till med valfri port

en: Sudo log server timeout in seconds: %u
sv: Tidsgräns för sudo-loggserver i sekunder: %u

en: Enable SO_KEEPALIVE socket option on the socket connected to the logserver
sv: Aktivera SO_KEEPALIVE-kontaktalternativ på kontakten ansluten till loggservern

en: Path to the audit server's CA bundle file: %s
sv: Sökväg till granskningsserverns CA-buntfil: %s

en: Path to the sudoers certificate file: %s
sv: Sökväg till sudoers certifikatfil: %s

en: Path to the sudoers private key file: %s
sv: Sökväg till sudoers privata nyckelfil: %s

en: Verify that the log server's certificate is valid
sv: Verifiera att loggserverns certifikatfil är giltig

en: Allow the use of unknown runas user and/or group ID
sv: Tillåt användningen av okänd runas-användare och/eller grupp-ID

en: Only permit running commands as a user with a valid shell
sv: Tillåt endast körning av kommandon som en användare med ett giltigt skal

en: Set the pam remote user to the user running sudo
sv: Ställ in pam-fjärranvändaren för användaren som kör sudo

en: Set the pam remote host to the local host name
sv: Ställ in pam-fjärrvärden till det lokala värdnamnet

en: Working directory to change to before executing the command: %s
sv: Arbetskatalog att ändra till före körning av kommandot: %s

en: Root directory to change to before executing the command: %s
sv: Rotkatalog att ändra till innan kommandot körs: %s

en: The format of logs to produce: %s
sv: Formatet för loggarna som ska produceras: %s

en: Enable SELinux RBAC support
sv: Aktivera SELinux RBAC-stöd

en: Path to the file that is created the first time sudo is run: %s
sv: Sökväg till filen som skapas första gången sudo körs: %s

en: Intercept further commands and apply sudoers restrictions to them
sv: Fånga in vidare kommando och tillämpa sudoers-begränsningar på dem

en: Log sub-commands run by the original command
sv: Logga underkommandon som körs av originalkommandot

en: Log the exit status of commands
sv: Logga avslutningsstatus för kommandon

en: Subsequent commands in an intercepted session must be authenticated
sv: Framtida kommandon i en infångad session måste autentiseras

en: Allow an intercepted command to run set setuid or setgid programs
sv: Tillåt ett infångat kommando att köra setuid- eller setgid-program

en: The maximum size to which the process's address space may grow (in bytes): %s
sv: Maximal storlek upp till vilken processens adressområde får växa (i byte): %s

en: The largest size core dump file that may be created (in bytes): %s
sv: Största storlek för kärndumpfil som får skapas (i byte): %s

en: The maximum amount of CPU time that the process may use (in seconds): %s
sv: Maximal mängd CPU-tid som processen får använda (i sekunder): %s

en: The maximum size of the data segment for the process (in bytes): %s
sv: Maximal storlek på datasegmentet för processen (i byte): %s

en: The largest size file that the process may create (in bytes): %s
sv: Största filstorlek som processen får skapa (i byte): %s

en: The maximum number of locks that the process may establish: %s
sv: Största antalet lås som processen får etablera: %s

en: The maximum size that the process may lock in memory (in bytes): %s
sv: Maximal storlek som processen får låsa i minnet (i byte): %s

en: The maximum number of files that the process may have open: %s
sv: Maximalt antal filer som processen får ha öppna: %s

en: The maximum number of processes that the user may run simultaneously: %s
sv: Maximalt antal processer som användaren får köra samtidigt: %s

en: The maximum size to which the process's resident set size may grow (in bytes): %s
sv: Maximal storlek upp till vilken processens residenta mängd får växa (i byte): %s

en: The maximum size to which the process's stack may grow (in bytes): %s
sv: Maximal storlek upp till vilken processen stack får växa (i byte) : %s

en: Attempt authentication even when in non-interactive mode
sv: Försök att autentisera även i icke-interaktivt läge

en: Store plaintext passwords in I/O log input
sv: Spara lösenord i klartext i I/O-logg-indata

en: List of regular expressions to use when matching a password prompt
sv: Lista över reguljära uttryck att använda vid matchning av en lösenordsförfrågan

en: The mechanism used by the intercept and log_subcmds options: %s
sv: Mekanismen som används av infångning och log_subcmd-flaggorna: %s

en: Attempt to verify the command and arguments after execution
sv: Försök att verifiera kommandot och argumenten efter körning

en: AppArmor profile to use in the new security context: %s
sv: AppArmor-profil att använda i den nya säkerhetskontexten: %s

en: unknown defaults entry "%s"
sv: okänd standardpost ”%s”

en: no value specified for "%s"
sv: inget värde angivet för ”%s”

en: invalid operator "%c=" for "%s"
sv: ogiltig operator ”%c=” för ”%s”

en: option "%s" does not take a value
sv: flaggan ”%s” tar inte emot något värde

en: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
sv: ogiltig Defaults-typ 0x%x för flagga ”%s”

en: value "%s" is invalid for option "%s"
sv: värdet ”%s” är ogiltigt för flaggan ”%s”

en: path name for "%s" too long
sv: sökvägsnamn för ”%s” för långt

en: values for "%s" must start with a '/', '~', or '*'
sv: värden för ”%s” måste börja med ett ”/”, ”~” eller ”*”

en: values for "%s" must start with a '/'
sv: värden för ”%s” måste börja med ett ”/”

en: LDAP Role: %s
sv: LDAP-roll: %s

en: Sudoers entry: %s
sv: Sudoers-post: %s

en:     RunAsUsers:
sv:     KörSomAnvändare:

en:     RunAsGroups:
sv:     KörSomGrupper:

en:     Options:
sv:     Flaggor:

en:     Commands:
sv:     Kommandon:

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
sv: Matchande standardposter för %s på %s:

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
sv: Runas- och kommando-specifika standardvärden för %s:

en: User %s may run the following commands on %s:
sv: Användare %s får köra följande kommandon på %s:

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
sv: Användaren %s tillåts inte att köra sudo på %s.

en: ignoring editor: %.*s
sv: ignorerar textredigerare: %.*s

en: editor arguments may not contain "--"
sv: textredigerarargument får inte innehålla ”--”

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
sv: sudo_putenv: trasig envp, längd stämmer inte

en: unable to rebuild the environment
sv: kan inte återuppbygga miljön

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
sv: du får inte lov att ställa in följande miljövariabler: %s

en: unsupported digest type %u for %s
sv: kontrollsumma av typ %u av stöds inte för %s

en: %s: read error
sv: %s: läsfel

en: unable to load %s: %s
sv: kan inte läsa in %s: %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
sv: kan inte hitta symbolen ”group_plugin” i %s

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
sv: %s: inkompatibel gruppinsticksmodul huvudversion %d, förväntade %d

en: unable to parse IP address "%s"
sv: kan inte tolka IP-adress ”%s”

en: unable to parse netmask "%s"
sv: kan inte tolka nätmask ”%s”

en: Local IP address and netmask pairs:
sv: Lokala IP-adress- och nätmaskpar:

en: unable to update sequence file
sv: kan inte uppdatera sekvensfil

en: unable to write to I/O log file: %s
sv: kan inte skriva till I/O-loggfil: %s

en: unable to create %s/%s
sv: kan inte skapa %s/%s

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
sv: %s: internt fel, I/O-loggfil för händelse %d inte öppen

en: unable to read the clock
sv: kan inte läsa klockan

en: %s: internal error, invalid signal %d
sv: %s: internt fel, ogiltig signal %d

en: starttls not supported when using ldaps
sv: starttls stöds inte när ldaps används

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
sv: kan inte initiera SSL-certifikat och nyckeldatabas: %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
sv: du måste ställa in TLS_CERT i %s för att använda SSL

en: unable to initialize LDAP: %s
sv: kan inte initiera LDAP: %s

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
sv: start_tls angivet men LDAP-bibliotek har inte stöd för ldap_start_tls_s() eller ldap_start_tls_s_np()

en: invalid sudoOrder attribute: %s
sv: ogiltigt sudoOrder-attribut: %s

en: %s: port too large
sv: %s: port för stor

en: unsupported LDAP uri type: %s
sv: LDAP-uri-typ stöds ej: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
sv: kan inte blanda ldap- och ldaps-URI:er

en: duplicate sudoOption: %s%s%s
sv: duplicerad sudoOption: %s%s%s

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
sv: kan inte konvertera sudoOption: %s%s%s

en: unable to open audit system
sv: kan inte öppna granskningssystem

en: unable to send audit message
sv: kan inte skicka granskningsmeddelande

en: error in event loop
sv: fel i händelseloop

en: Creation of new SSL_CTX object failed: %s
sv: Skapande av nytt SSL_CTX-objekt misslyckades: %s

en: unable to load certificate authority bundle %s
sv: kan inte läsa in certifikatauktoritetsbunt %s

en: unable to load certificate %s
sv: kan inte läsa in certifikat %s

en: unable to load private key %s
sv: kan inte läsa in privat nyckel %s

en: Unable to allocate ssl object: %s
sv: Kan inte allokera ssl-objekt: %s

en: TLS connection to %s:%s failed: %s
sv: TLS-anslutning till %s:%s misslyckades: %s

en: TLS initialization was unsuccessful
sv: TLS-initiering misslyckades

en: TLS handshake was unsuccessful
sv: TLS-handskakning misslyckades

en: %s: internal error, invalid exit status %d
sv: %s: internt fel, ogiltig avslutningskod %d

en: lost connection to log server
sv: förlorade kontakten med loggservern

en: missing write buffer
sv: saknar skrivbuffert

en: unable to connect to log server
sv: kan inte ansluta till loggserver

en: user NOT in sudoers
sv: användare finns INTE i sudoers

en: user NOT authorized on host
sv: användaren är INTE auktoriserad på värddatorn

en: command not allowed
sv: kommandot tillåts inte

en: %s is not in the sudoers file.
sv: %s finns inte i sudoers-filen.

en: %s is not allowed to run sudo on %s.
sv: %s tillåts inte att köra sudo på %s.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
sv: Tyvärr, användaren %s får inte köra sudo på %s.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s%s' as %s%s%s on %s.
sv: Tyvärr, användaren %s tillåts inte att köra ”%s%s%s%s” som %s%s%s på %s.

en: This incident has been reported to the administrator.
sv: Denna incident har rapporterats till administratören.

en: %s: command not found
sv: %s: kommandot hittades inte

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
sv: ignorerar ”%s” som hittades i ”.”
    Använd ”sudo ./%s” om detta är den ”%s” som du vill köra.

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
sv[0]: %u felaktigt lösenordsförsök
sv[1]: %u felaktiga lösenordsförsök

en: authentication failure
sv: autentiseringsfel

en: a password is required
sv: ett lösenord krävs

en: problem parsing sudoers
sv: problem vid tolkning av sudoers

en: unable to write log file %s
sv: kan inte skriva till loggfil %s

en: digest for %s (%s) bad length %zu, expected %zu
sv: kontrollsumma för %s (%s) felaktig längd %zu, förväntade %zu

en: digest for %s (%s) is not in %s form
sv: kontrollsumma för %s (%s) är inte på %s-form

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
sv: hoppar över ofullständig sudoRole: cn: %s

en: invalid LDIF attribute: %s
sv: ogiltigt LDIF-attribut: %s

en: unable to restore root directory
sv: kan inte återställa rotkatalog

en: unable to restore current working directory
sv: kan inte återställa aktuell arbetskatalog

en: invalid %.*s set by sudo front-end
sv: ogiltigt %.*s inställt av sudo-framände

en: unable to parse network address list
sv: kan inte tolka nätverksadresslista

en: user name not set by sudo front-end
sv: användarnamn inte inställt av sudo-framände

en: user-ID not set by sudo front-end
sv: användar-ID inte inställt av sudo-framände

en: group-ID not set by sudo front-end
sv: grupp-ID inte inställt av sudo-framände

en: host name not set by sudo front-end
sv: värdnamn inte inställt av sudo-framände

en: invalid working directory: %s
sv: ogiltig arbetskatalog: %s

en: invalid chroot directory: %s
sv: ogiltig chroot-katalog: %s

en: unable to execute %s
sv: kan inte köra %s

en: %s: invalid mode flags from sudo front end: 0x%x
sv: %s: ogiltiga lägesflaggor från sudo-framände: 0x%x

en: Sudoers policy plugin version %s
sv: Sudoers policyinsticksmodul version %s

en: Sudoers file grammar version %d
sv: Sudoers-filgrammatik version %d

en: 
    Sudoers path: %s
sv: 
    Sökväg till sudoers: %s

en: nsswitch path: %s
sv: Sökväg till nsswitch: %s

en: ldap.conf path: %s
sv: Sökväg till ldap.conf: %s

en: ldap.secret path: %s
sv: Sökväg till ldap.secret: %s

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
sv: kan inte registrera krok av typ %d (version %d.%d)

en: unable to deregister hook of type %d (version %d.%d)
sv: kan inte avregistrera krok av typ %d (version %d.%d)

en: unable to cache uid %u
sv: kan inte cacha uid %u

en: unable to cache uid %u, already exists
sv: kan inte cacha uid %u, finns redan

en: unable to cache user %s
sv: kan inte cacha användare %s

en: unable to cache user %s, already exists
sv: kan inte cacha användare %s, finns redan

en: unable to cache gid %u
sv: kan inte cacha gid %u

en: unable to cache gid %u, already exists
sv: kan inte cacha gid %u, finns redan

en: unable to cache group %s
sv: kan inte cacha grupp %s

en: unable to cache group %s, already exists
sv: kan inte cacha grupp %s, finns redan

en: unable to cache group list for %s, already exists
sv: kan inte cacha grupplista för %s, finns redan

en: unable to cache group list for %s
sv: kan inte cacha grupplista för %s

en: unable to parse groups for %s
sv: kan inte tolka grupper för %s

en: unable to parse gids for %s
sv: kan inte tolka gids för %s

en: perm stack overflow
sv: perm-stackspill

en: perm stack underflow
sv: perm-stackunderspill

en: unable to change to root gid
sv: kan inte ändra till root-gid

en: unable to change to runas gid
sv: kan inte ändra till runas-gid

en: unable to set runas group vector
sv: kan inte ställa in gruppvektor för runas

en: unable to change to runas uid
sv: kan inte ändra till runas-uid

en: unable to change to sudoers gid
sv: kan inte ändra till sudoers-gid

en: too many processes
sv: för många processer

en: unable to get current working directory
sv: kan inte hämta aktuell arbetskatalog

en: truncated audit path ctx->user.cmnd: %s
sv: trunkerad granskningssökväg ctx->user_cmnd: %s

en: truncated audit path argv[0]: %s
sv: trunkerad granskningssökväg argv[0]: %s

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
sv: kan inte initiera SSS-källa. Är SSSD installerat på din maskin?

en: unable to find symbol "%s" in %s
sv: kan inte hitta symbol ”%s” i %s

en: unable to get defaults from %s
sv: kan inte hämta standardvärden från %s

en: no valid sudoers sources found, quitting
sv: inga giltiga sudoers-källor hittades, avslutar

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
sv: sudoers anger att root inte tillåts att använda sudo

en: user not allowed to override closefrom limit
sv: användare inte tillåten att åsidosätta closefrom-begränsning

en: you are not permitted to use the -C option
sv: du tillåts inte att använda flaggan -C

en: no tty
sv: ingen tty

en: sorry, you must have a tty to run sudo
sv: tyvärr, du måste ha en tty för att köra sudo

en: invalid shell for user %s: %s
sv: ogiltigt skal för användare %s: %s

en: user not allowed to change root directory to %s
sv: användare inte tillåten att ändra rotkatalog till %s

en: you are not permitted to use the -R option with %s
sv: du tillåts inte att använda flaggan -R med %s

en: user not allowed to change directory to %s
sv: användare inte tillåten att ändra katalog till %s

en: you are not permitted to use the -D option with %s
sv: du tillåts inte att använda flaggan -D med %s

en: command in current directory
sv: kommando i aktuell katalog

en: "cd" is a shell built-in command, it cannot be run directly.
sv: ”cd” är ett inbyggt shell-kommando, det kan inte köras direkt.

en: the -s option may be used to run a privileged shell.
sv: flaggan -s får inte användas för att köra ett privilegierat skal.

en: the -D option may be used to run a command in a specific directory.
sv: flaggan -D får inte användas för att köra ett kommando i en specifik katalog.

en: user not allowed to set a command timeout
sv: användare inte tillåten att ställa in en tidsgräns för kommandon

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
sv: tyvärr, du tillåts inte att ställa in en tidsgräns för kommandon

en: user not allowed to preserve the environment
sv: användare inte tillåten att behålla miljön

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
sv: tyvärr, du tillåts inte att behålla miljövariabler

en: no command specified
sv: inget kommando specificerat

en: error setting user-specified environment variables
sv: fel vid sättning av användarspecificerade miljövariabler

en: sudoedit doesn't need to be run via sudo
sv: sudoedit behöver inte köras via sudo

en: unable to read %s
sv: kan inte läsa %s

en: %s is not a regular file
sv: %s är inte en vanlig fil

en: %s is owned by uid %u, should be %u
sv: %s ägs av uid %u, ska vara %u

en: %s is world writable
sv: %s är skrivbar för alla

en: %s is owned by gid %u, should be %u
sv: %s ägs av gid %u, ska vara %u

en: only root can use "-c %s"
sv: endast root kan använda ”-c %s”

en: unknown login class %s
sv: okänd inloggningsklass %s

en: unable to resolve host %s
sv: kan inte slå upp värddatorn %s

en: invalid filter option: %s
sv: ogiltig filterflagga: %s

en: invalid max wait: %s
sv: ogiltig största väntan: %s

en: invalid speed factor: %s
sv: ogiltig hastighetsfaktor: %s

en: invalid time offset %s
sv: ogiltigt värde för tidsavstånd %s

en: %s/timing: %s
sv: %s/tidsmätning: %s

en: Replaying sudo session: %s
sv: Spelar upp sudo-session: %s

en: unable to set tty to raw mode
sv: kan inte ställa in tty i råläge

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
sv: Varning: din terminal är för liten för att korrekt spela upp loggen.

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
sv: Logg-geometri är %d x %d, din terminals geometri är %d x %d.

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
sv: Uppspelning avslutad, tryck på en tangent för att återställa terminalen.

en: ambiguous expression "%s"
sv: tvetydigt uttryck ”%s”

en: unmatched ')' in expression
sv: omatchat ”)” i uttryck

en: unknown search term "%s"
sv: okänt sökvillkor ”%s”

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: could not parse date "%s"
sv: kunde inte tolka datumet ”%s”

en: unmatched '(' in expression
sv: omatchat ”(” i uttryck

en: illegal trailing "or"
sv: ogiltigt avslutande ”or”

en: illegal trailing "!"
sv: ogiltigt efterföljande ”!”

en: unknown search type %d
sv: okänd söktyp %d

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
sv: användning: %s [-hnRS] [-d kat] [-m num] [-s num] ID

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
sv: användning: %s [-h] [-d kat] -l [sökuttryck]

en: %s - replay sudo session logs
sv: %s - spela upp loggar från sudo-session

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
sv: 
    Flaggor:
      -d, --directory=kat  ange katalog för sessionsloggar
      -f, --filter=filter  ange vilka I/O-typer som ska visas
      -h, --help           visa hjälptext och avsluta
      -l, --list           lista tillgängliga sessions-ID:n, med valfritt uttryck
      -m, --max-wait=num   största antal sekunder att vänta mellan händelser
      -n, --non-interactive  inga frågor, sessionen skickas till standard ut
      -R, --no-resize        försök inte att ändra storlek på terminalen
      -S, --suspend-wait   vänta medan kommandot var i viloläge
      -s, --speed=num      påskynda eller fördröj utmatning
      -V, --version        visa versionsinformation och avsluta

en: 
    Invalid shell for user %s: %s
sv: 
    Ogiltigt skal för användare %s: %s

en: 
    Password required
sv: 
    Ett lösenord krävs

en: 
    Parse error
sv: 
    Tolkningsfel

en: 
    Command allowed
sv: 
    Kommandot tillåts

en: 
    Command denied
sv: 
    Kommandot nekades

en: 
    Command unmatched
sv: 
    Kommando omatchat

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
sv: kan inte trunkera tidsstämpelfil till %lld byte

en: ignoring time stamp from the future
sv: ignorerar tidsstämpel från framtiden

en: time stamp too far in the future: %20.20s
sv: tidsstämpel är för långt in i framtiden: %20.20s

en: unable to lock time stamp file %s
sv: kan inte låsa tidsstämpelfil %s

en: %s:%d:%d timestampowner: unknown user %s
sv: %s:%d:%d: tidstämpelägare: okänd användare %s

en: sudoedit should not be specified with a path
sv: sudoedit ska inte anges med en sökväg

en: press return to edit %s:
sv: tryck på retur för att redigera %s:

en: contents of edit session left in %s
sv: innehållet från redigeringssessionen lämnat i %s

en: specified editor (%s) doesn't exist
sv: angiven textredigerare (%s) finns inte

en: no editor found (editor path = %s)
sv: ingen textredigerare hittad (sökväg för textredigerare = %s)

en: unable to stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: write error
sv: skrivfel

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
sv: kan inte hämta filinformation för temporärfil (%s), %s oförändrad

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
sv: temporärfil tom (%s), %s oförändrad

en: editor (%s) failed, %s unchanged
sv: textredigeraren (%s) misslyckades, %s är oförändrad

en: %s unchanged
sv: %s oförändrad

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
sv: kan inte återöppna temporärfil (%s), %s är oförändrad.

en: unable to parse temporary file (%s), unknown error
sv: kan inte tolka temporärfil (%s), okänt fel

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
sv: kan inte ställa in (uid, gid) för %s till (%u, %u)

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
sv: %s och %s finns inte på samma filsystem, använder mv för att byta namn

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
sv: kommandot misslyckades: ”%s %s %s”, %s är oförändrad

en: error renaming %s, %s unchanged
sv: fel vid namnbyte för %s, %s är oförändrad

en: What now?
sv: Nu då?

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
sv: Alternativen är:
      r(e)digera sudoers-filen igen
      avsluta (x) utan att spara ändringar i sudoers-filen
      Avsluta (Q) och spara ändringar i sudoers-filen (FARLIGT!)

en: unable to run %s
sv: kan inte köra %s

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
sv: %s: felaktig ägare (uid, gid) ska vara (%u, %u)

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
sv: %s: felaktiga rättigheter, bör vara läge 0%o

en: %s: parsed OK
sv: %s: tolkad OK

en: %s busy, try again later
sv: %s är upptagen, försök igen senare

en: Edit anyway? [y/N]
sv: Redigera ändå? [y/N]

en: the -x option will be removed in a future release
sv: flaggan -x kommer att tas bort i en framtida version

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
sv: överväg att använda verktyget cvtsudoers istället

en: Warning: %s:%d:%d: unused %s "%s"
sv: Varning: %s:%d:%d: oanvänd %s ”%s”

en: %s - safely edit the sudoers file
sv: %s - redigera sudoers-filen på ett säkert sätt

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -I, --no-includes        do not edit include files
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
sv: 
    Flaggor:
      -c, --check              genomför endast kontroller
      -f, --file=sudoers       ange plats för sudoers-filen
      -h, --help               visa hjälptext och avsluta
      -I, --no-includes        redigera inte include-filer
      -q, --quiet              mindre utförliga (tysta) syntaxfelmeddelanden
      -s, --strict             strikt syntaxkontroll
      -V, --version            visa versionsinformation och avsluta

en: empty string
sv: tom sträng

en: empty group
sv: tom grupp

en: empty netgroup
sv: tom nätgrupp

en: unterminated regular expression
sv: oavslutat reguljärt uttryck

en: invalid line continuation
sv: ogiltig radfortsättning

en: invalid IPv6 address
sv: ogiltig IPv6-adress

en: unexpected line break in string
sv: oväntad radbrytning i sträng

en: ignoring editor backup file
sv: ignorerar säkerhetskopiefil för textredigerare

en: ignoring file name containing '.'
sv: ignorerar filnamn som innehåller ”.”

en: too many levels of includes
sv: för många nivåer av inkluderingar
