sudoers-1.8.29rc1 - en to nb translation catalogue (426 entries)

en: syntax error
nb: syntaksfeil

en: %p's password:
nb: passord for %p:

en: [sudo] password for %p:
nb: [sudo] passord for %p:

en: Password:
nb: Passord:

en: *** SECURITY information for %h ***
nb: *** SIKKERHETSinformasjon om %h ***

en: Sorry, try again.
nb: Feil. Prøv igjen.

en: unable to allocate memory
nb: klarte ikke å tildele minne

en: a digest requires a path name
nb: kontrollsummering krever at du velger et stinavn

en: invalid notbefore value
nb: ugyldig «notbefore»-verdi

en: invalid notafter value
nb: ugyldig «notafter»-verdi

en: timeout value too large
nb: for langt tidsavbrudd

en: invalid timeout value
nb: ugyldig tidsavbrudd

en: Alias "%s" already defined
nb: Alias «%s» er allerede definert

en: unable to fork
nb: klarte ikke å kopiere prosess

en: unable to change password for %s
nb: klarte ikke å endre passord for %s

en: unable to get login class for user %s
nb: klarte ikke å hente innloggingsklasse for brukeren %s

en: unable to begin bsd authentication
nb: klarte ikke å starte bsd-autentisering

en: invalid authentication type
nb: ugyldig autentiseringstype

en: unable to initialize BSD authentication
nb: klarte ikke å starte opp BSD-autentisering

en: your account has expired
nb: kontoen din er utgått

en: approval failed
nb: godkjenning mislyktes

en: unable to read fwtk config
nb: klarte ikke å lese fwtk-innstillinger

en: unable to connect to authentication server
nb: klarte ikke å koble til autentiseringstjener

en: lost connection to authentication server
nb: tilkobling til autentiseringstjener ble brutt

en: authentication server error:
    %s
nb: det oppstod en feil med autentiseringstjener:
    %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
nb: %s: klarte ikke å konvertere fullmaktsgiver til streng («%s»). %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
nb: %s: klarte ikke å tolke «%s». %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
nb: %s: klarte ikke å slå opp i akkreditiv-hurtiglager. %s

en: %s: unable to allocate options: %s
nb: %s: klarte ikke å tildele innstillinger. %s

en: %s: unable to get credentials: %s
nb: %s: klarte ikke å hente akkreditiver. %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
nb: %s: klarte ikke å starte opp akkreditiv-hurtiglager. %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
nb: %s: klarte ikke å lagre akkreditiv i hurtiglager. %s

en: %s: unable to get host principal: %s
nb: %s: klarte ikke å hente vertens fullmaktsgiver. %s

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
nb: %s: Klarte ikke å bekrefte TGT! Dette kan være et tegn på at du er under angrep! %s

en: unable to initialize PAM: %s
nb: klarte ikke å starte opp PAM: %s

en: PAM authentication error: %s
nb: Feil ved PAM-autentisering. %s

en: account validation failure, is your account locked?
nb: det oppstod en feil ved validering av brukerkonto. Er kontoen din sperret?

en: Account or password is expired, reset your password and try again
nb: Kontoen eller passordet er utgått. Tilbakestill passordet ditt og prøv igjen

en: unable to change expired password: %s
nb: klarte ikke å endre et utgått passord. %s

en: Password expired, contact your system administrator
nb: Passordet er utgått. Kontakt systemadministratoren

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
nb: Kontoen er utgått, eller PAM-innstillingene mangler en «account»-del for sudo. Kontakt systemadministratoren

en: PAM account management error: %s
nb: Feil med PAM-kontohåndtering: %s

en: you do not exist in the %s database
nb: du finnes ikke i %s-databasen

en: failed to initialise the ACE API library
nb: klarte ikke å starte opp ACE API-biblioteket

en: unable to contact the SecurID server
nb: klarte ikke å kontakte SecurID-tjener

en: User ID locked for SecurID Authentication
nb: Bruker-ID-en er sperret fra SecurID-autentisering

en: invalid username length for SecurID
nb: lengden på brukernavnet er ugyldig for SecurID

en: invalid Authentication Handle for SecurID
nb: ugyldig autentiseringshåndtak for SecurID

en: SecurID communication failed
nb: Det oppstod en feil under kommunikasjon med SecurID

en: unknown SecurID error
nb: ukjent SecurID-feil

en: invalid passcode length for SecurID
nb: kodelengden er ugyldig for SecurID

en: unable to initialize SIA session
nb: kalrte ikke å starte opp SIA-økt

en: invalid authentication methods
nb: ugyldige autentiseringsmetoder

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
nb: Din installasjon av sudo har ugyldige autentiseringsmetoder! Du kan ikke blande selvgående og tjeneravhengige autentiseringsmetoder.

en: no authentication methods
nb: fant ingen autentiseringsmetoder

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
nb: Din installasjon av sudo har ingen autentiseringsmetoder tilgjengelig! Bruk valget «--disable-authentication» hvis du vil skru av autentisering.

en: Unable to initialize authentication methods.
nb: Klarte ikke å starte opp autentiseringsmetoder.

en: Authentication methods:
nb: Autentiseringsmetoder:

en: Could not determine audit condition
nb: Klarte ikke å finne revisjonsstatus

en: unable to commit audit record
nb: klarte ikke å kjøre revisjonsoppføring

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
nb: 
    Vi går ut i fra at systemadministrator har gitt deg en
    typisk moralpreken om det du gjør. Det koker som regel ned til tre ting:
    
        #1) Ha respekt for andres privatliv og personvern.
        #2) Tenk før du skriver.
        #3) Makt medfører plikt og ansvar.

en: unknown uid: %u
nb: uid-en «%u» er ukjent

en: unknown user: %s
nb: brukeren %s er ukjent

en: order increment: %s: %s
nb: økning: %s: %s

en: starting order: %s: %s
nb: begynnende rekkefølge: %s: %s

en: order padding: %s: %s
nb: sorteringsutfylling: %s: %s

en: %s version %s
nb: %s versjon %s

en: %s grammar version %d
nb: %s gramatikkversjon %d

en: unsupported input format %s
nb: inndata-format %s støttes ikke

en: unsupported output format %s
nb: utdata-format %s støttes ikke

en: %s: input and output files must be different
nb: %s: inndata- og utdatafiler må være ulike

en: unable to initialize sudoers default values
nb: klarte ikke å laste inn standardverdier for sudoers

en: %s: unknown key word: %s
nb: %s: nøkkelord %s er ukjent

en: invalid defaults type: %s
nb: %s er en ukjent forvalgtype

en: invalid suppression type: %s
nb: %s er en ukjent utelatelsestype

en: invalid filter: %s
nb: %s er et ugyldig filter

en: unable to open %s
nb: klarte ikke å åpne %s

en: failed to parse %s file, unknown error
nb: klarte ikke å tolke %s. Ukjent feil

en: parse error in %s near line %d
nb: tolkefeil i %s ved linje %d

en: parse error in %s
nb: tolkefeil i %s

en: unable to write to %s
nb: klarte ikke å skrive til %s

en: %s - convert between sudoers file formats
nb: %s - konverter mellom «sudoers»-filformater

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
nb: 
    Valg:
      -b, --base=dn              base-domenenavn for sudo LDAP-forespørsler
      -c, --config=fil     sti til oppsettsfil
      -d, --defaults=deftypes    bare konverter standardverdier av valgte typer
      -e, --expand-aliases       utvid aliaser ved konvertering
      -f, --output-format=format velg utdata-format («JSON», «LDIF» eller «sudoers»)
      -i, --input-format=format  velg inndata-format («LDIF» eller «sudoers»)
      -I, --increment=tall       mengde som hver sudoOrder skal økes med
      -h, --help                 vis hjelpetekst og avslutt
      -m, --match=filter         bare konverter oppføringer som samsvarer med valgt filter
      -M, --match-local          filtrer på passwd- og group-databaser
      -o, --output=utdatafile    lagre konvertert sudoers i valgt utdatafil
      -O, --order-start=num      startpunkt for første sudoOrder
      -p, --prune-matches        fjern brukere, grupper og vertsnavn som ikke samsvarer
      -P, --padding=num          grunnutfylling for sudoOrder-økning
      -s, --suppress=områder     fjern utdata for valgte områder
      -V, --version              vis versjonsinfo og avslutt

en: unknown defaults entry "%s"
nb: forvalg «%s» er ukjent

en: unable to get GMT time
nb: klarte ikke å hente GMT-tid

en: unable to format timestamp
nb: klarte ikke å formatere tidsstempel

en: internal error, %s overflow
nb: intern feil: %s er full

en: too many sudoers entries, maximum %u
nb: sudoers inneholder for mange linjer. Maksgrense er %u

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
nb: miljøvariabel «SUDOERS_BASE» er tom, og «-b» er ikke valgt.

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
nb: Syslog-plassering, hvis syslog brukes til loggføring: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
nb: Syslog-prioritet når brukeren har autentisert seg: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
nb: Syslog-prioritet når brukeren ikke har klart å autentisere seg: %s

en: Put OTP prompt on its own line
nb: Legg OTP-ledetekst på egen linje

en: Ignore '.' in $PATH
nb: Ignorer «.» i $PATH

en: Always send mail when sudo is run
nb: Send alltid e-post når noen kjører sudo

en: Send mail if user authentication fails
nb: Send e-post hvis en bruker mislykkes i å autentisere seg

en: Send mail if the user is not in sudoers
nb: Send e-post hvis bruker ikke finnes i sudoers-fil

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
nb: Send e-post hvis brukeren ikke finnes i sudoers-fil for denne verten

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
nb: Send e-post hvis brukeren ikke har lov til å kjøre en kommando

en: Send mail if the user tries to run a command
nb: Send e-post hvis brukeren prøver å kjøre en kommando

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
nb: Bruk separat tidsstempel for hver kombinasjon av bruker og tty

en: Lecture user the first time they run sudo
nb: Gi brukere en moralpreken første gang de kjører sudo

en: File containing the sudo lecture: %s
nb: Fil som inneholder sudo-moralpreken: %s

en: Require users to authenticate by default
nb: Krev at brukere skal autentisere seg som standard

en: Root may run sudo
nb: Rotbruker kan kjøre sudo

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
nb: Ta med vertsnavn i loggfil (ikke syslog)

en: Log the year in the (non-syslog) log file
nb: Ta med år i loggfil (ikke syslog)

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
nb: Start et skall hvis sudo kjøres uten argumenter

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
nb: Velg målbrukers $HOME når et skall startes med «-s»

en: Always set $HOME to the target user's home directory
nb: Bruk alltid målbrukers hjemmemappe som $HOME

en: Allow some information gathering to give useful error messages
nb: Tillat informasjonsinnhenting for å gjøre feilmeldingene nyttige

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
nb: Krev fullstendige vertsnavn i sudoers-fil

en: Insult the user when they enter an incorrect password
nb: Send brukere en fornærmelsestekst når de oppgir feil passord

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
nb: Bare tillat brukere å kjøre sudo hvis de bruker en tty

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
nb: Visudo tar hensyn til miljøvariabelen EDITOR

en: Prompt for root's password, not the users's
nb: Spør etter rotbrukers passord, i stedet for eget passord

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
nb: Spør etter passord for «runas_default» i stedet for eget passord

en: Prompt for the target user's password, not the users's
nb: Spør etter målbrukers passord, i stedet for eget passord

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
nb: Bruk standardverdier i målbrukers innloggingsklasse, hvis den finnes

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
nb: Gi verdier til miljøvariablene «LOGNAME» og «USER»

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
nb: Velg målbrukers uid som effektiv uid, i stedet for faktisk uid

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
nb: Ikke last inn målbrukers gruppevektor

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
nb: Hvilken lengde linjer i loggfiler skal pakkes ned til (bruk 0 for å deaktivere pakking): %u

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
nb: Tidsavbrudd for autentiseringstidsstempel: %.1f minutter

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
nb: Tidsavbrudd for passordetterspørsel: %.1f minutter

en: Number of tries to enter a password: %u
nb: Antall forsøk på å skrive inn passord: %u

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
nb: U-maske som skal brukes, eller 0777 for å bruke egen maske: 0%o

en: Path to log file: %s
nb: Sti til loggfil: %s

en: Path to mail program: %s
nb: Sti til e-postprogram: %s

en: Flags for mail program: %s
nb: Valg for e-postprogram: %s

en: Address to send mail to: %s
nb: Hvilken adresse det skal sendes e-post til: %s

en: Address to send mail from: %s
nb: Hvilken adresse e-posten skal sendes fra: %s

en: Subject line for mail messages: %s
nb: Emnelinje i e-postmeldinger: %s

en: Incorrect password message: %s
nb: Melding om feil passord: %s

en: Path to lecture status dir: %s
nb: Sti til mappe for moralpreken-status: %s

en: Path to authentication timestamp dir: %s
nb: Sti til mappe for autentiseringstidsstempel: %s

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
nb: Eieren av mappa for autentiseringstidsstempel: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
nb: Brukerne i denne gruppa fritas fra passord- og PATH-krav: %s

en: Default password prompt: %s
nb: Standard passord-ledetekst: %s

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
nb: Hvis dette er valgt, blir system-ledetekst alltid overstyrt av passord-ledetekst.

en: Default user to run commands as: %s
nb: Standardbruker for kjøring av kommandoer: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
nb: Verdi som overstyrer brukerspesifikk $PATH: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
nb: Filsti til tekstbehandler som visudo skal bruke: %s

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
nb: Når pseudokommandoen «list» skal kreve passord: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
nb: Når pseudokommandoen «verify» skal kreve passord: %s

en: Preload the dummy exec functions contained in the sudo_noexec library
nb: Last inn prøvekjøringsfunksjonene som ligger i biblioteket «sudo_noexec»

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
nb: Om lokal sudoers-fil skal ignoreres når en LDAP er aktiv

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
nb: Fildeskriptorne >= %d lukkes før en kommando blir kjørt

en: If set, users may override the value of `closefrom' with the -C option
nb: Hvis dette er valgt, har brukerne mulighet til å overstyre «closefrom»-verdien med valget «-C»

en: Allow users to set arbitrary environment variables
nb: Tillat brukere å velge arbitrære miljøvariabler

en: Reset the environment to a default set of variables
nb: Tilbakestill brukermiljøet til et sett med standardvariabler

en: Environment variables to check for sanity:
nb: Miljøvariabler som skal kontrolleres:

en: Environment variables to remove:
nb: Miljøvariabler som skal fjernes:

en: Environment variables to preserve:
nb: Miljøvariabler som skal beholdes:

en: SELinux role to use in the new security context: %s
nb: SELinux-rolle som skal brukes i ny sikkerhetskontekst: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
nb: SELinux-type som skal brukes i ny sikkerhetskontekst: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
nb: Sti til sudo-spesifikk miljøfil: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
nb: Sti til sudo-spesifikk miljøfil: %s

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
nb: Regioninnstilling som skal brukes når «sudoers» tolkes: %s

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
nb: Tillat sudo å spørre etter et passord som - hvis skrevet inn - blir synlig på skjermen

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
nb: Gi visuell respons når brukere skriver inn passord

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
nb: Bruk raskere joker-søking som er mindre presis (og som ikke søker i filsystemet)

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
nb: U-masker som er valgt i sudoers overstyrer brukermasker, selv hvis sudoers åpner for mer tilgang enn brukermaska

en: Log user's input for the command being run
nb: Loggfør bruker-inndata i kommandoen som kjøres

en: Log the output of the command being run
nb: Loggfør utskrift fra kommandoen som kjøres

en: Compress I/O logs using zlib
nb: Komprimer inn- og utdatalogger ved bruk av «zlib»

en: Always run commands in a pseudo-tty
nb: Kjør alltid kommandoer i en pseudo-tty

en: Plugin for non-Unix group support: %s
nb: Støttetillegg for grupper som ikke er Unix-grupper: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
nb: Mappe hvor inn- og utdatalogger skal lagres: %s

en: File in which to store the input/output log: %s
nb: Fil hvor inn- og utdatalogger skal lagres: %s

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
nb: Legg til en oppføring i utmp-/utmpx-fil ved tildeling av pty

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
nb: Kjør kommandoer som utmp-bruker, i stedet for brukeren som skriver inn kommando

en: Set of permitted privileges: %s
nb: Tillatte privilegier: %s

en: Set of limit privileges: %s
nb: Begrensningsprivilegier: %s

en: Run commands on a pty in the background
nb: Kjør kommandoer på en pty i bakgrunnen

en: PAM service name to use: %s
nb: PAM-tjenestenavn som skal brukes: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
nb: PAM-tjenestenavn som skal brukes til innloggingsskall: %s

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
nb: Prøv å sette opp PAM-akkreditiver for målbruker

en: Create a new PAM session for the command to run in
nb: Lag en ny PAM-økt som kommandoen kjøres i

en: Perform PAM account validation management
nb: Håndter validering av PAM-kontoer

en: Maximum I/O log sequence number: %u
nb: Høyeste tillatte sekvensnummer i inn-/utdatalogg: %u

en: Enable sudoers netgroup support
nb: Slå på støtte for sudoers-nettgruppe

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
nb: Kontroller skrivetillatelse til foreldermapper ved redigering av filer med sudoedit

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
nb: Følg symbolske lenker ved redigering av filer med sudoedit

en: Query the group plugin for unknown system groups
nb: Spør gruppetillegget om ukjente systemgrupper

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
nb: Kontroller nettgrupper basert på både bruker, vert og domene

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
nb: Tillat kjøring av kommandoer selv om sudo ikke klarer å skrive til revisjonslogg

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
nb: Tillat kjøring av kommandoer selv om sudo ikke klarer å skrive til I/O-logg

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
nb: Tillat kjøring av kommandoer selv om sudo ikke klarer å skrive til loggfil

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
nb: Slå opp grupper i sudoers på gruppe-ID i stedet for gruppenavn

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
nb: Loggoppføringer som er større enn dette blir delt opp i flere syslog-meldinger: %u

en: User that will own the I/O log files: %s
nb: Bruker som skal eie I/O-loggfiler: %s

en: Group that will own the I/O log files: %s
nb: Gruppe som skal eie I/O-loggfiler: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
nb: Filmodus for I/O-loggfiler: 0%o

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
nb: Kjør kommandoer med fildeskriptor i stedet for sti: %s

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
nb: Ignorer ukjente standardverdier i sudoers i stedet for å vise advarsel

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
nb: TIdsavbrudd for kommando: %u sekunder

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
nb: La bruker velge tidsavbrudd via kommandolinje

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
nb: Tøm inn- og utdata direkte til disk i stedet for å mellomlagre

en: Include the process ID when logging via syslog
nb: Ta med prosess-ID ved bruk av syslog

en: Type of authentication timestamp record: %s
nb: Type autentiseringstidsstempel: %s

en: Authentication failure message: %s
nb: Feilmelding ved autentisering: %s

en: Ignore case when matching user names
nb: Ignorer små/store bokstaver i brukernavn

en: Ignore case when matching group names
nb: Ignorer små/store bokstaver i gruppenavn

en: Log when a command is allowed by sudoers
nb: Loggfør kommandoer som er tillatt av sudoers

en: Log when a command is denied by sudoers
nb: Loggfør kommandoer som er avvist av sudoers

en: %s:%d unknown defaults entry "%s"
nb: %s: %d «%s» er en ukjent standardoppføring

en: %s: unknown defaults entry "%s"
nb: %s: «%s» er en ukjent standardoppføring

en: %s:%d no value specified for "%s"
nb: %s: %d «%s» har ingen verdi

en: %s: no value specified for "%s"
nb: %s: «%s» har ingen verdi

en: %s:%d values for "%s" must start with a '/'
nb: %s:%d verdier av «%s» må begynne med «/»

en: %s: values for "%s" must start with a '/'
nb: %s: verdier av «%s» må begynne med «/»

en: %s:%d option "%s" does not take a value
nb: %s:%d «%s» kan ikke ha en verdi

en: %s: option "%s" does not take a value
nb: %s: «%s» kan ikke ha en verdi

en: %s:%d invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
nb: %s:%d Defaults-type 0x%x for valget «%s» er ugyldig

en: %s: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
nb: %s: Defaults-type 0x%x for valget «%s» er ugyldig

en: %s:%d value "%s" is invalid for option "%s"
nb: %s:%d «%s» er en ugyldig verdi for valget «%s»

en: %s: value "%s" is invalid for option "%s"
nb: %s: verdien «%s» er ugyldig valget «%s»

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
nb: sudo_putenv: envp er korrupt (lengde samsvarer ikke)

en: unable to rebuild the environment
nb: klarte ikke å bygge opp miljøet på nytt

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
nb: du har ikke tillatelse til å bestemme følgende miljøvariabler: %s

en: parse error in %s near line %d
nb: tolkningsfeil i %s ved linje %d

en: parse error in %s
nb: tolkningsfeil i %s

en: unsupported digest type %d for %s
nb: behandlingstype %d for %s støttes ikke

en: %s: read error
nb: %s: lesefeil

en: %s must be owned by uid %d
nb: %s må eies av uid %d

en: %s must only be writable by owner
nb: %s kan ikke gi skrivetillatelse til andre enn eieren

en: unable to load %s: %s
nb: klarte ikke å laste inn %s. %s

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
nb: fant ikke symbolet «group_plugin» i %s

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
nb: %s: versjon %d av gruppetillegget passer ikke (forventet versjon %d)

en: unable to parse IP address "%s"
nb: klarte ikke å tolke IP-adresse «%s»

en: unable to parse netmask "%s"
nb: klarte ikke å tolke nettverksmaske «%s»

en: Local IP address and netmask pairs:
nb: Lokale par av IP-adresser og nettverksmasker:

en: %s exists but is not a directory (0%o)
nb: %s finnes, men er ikke en mappe (0%o)

en: unable to mkdir %s
nb: klarte ikke å utføre mkdir %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
nb: klarte ikke å endre %s modus til 0%o

en: unknown group: %s
nb: %s er en ukjent gruppe

en: unable to read %s
nb: klarte ikke å lese %s

en: unable to create %s
nb: klarte ikke å opprette %s

en: unable to write to I/O log file: %s
nb: klarte ikke å skrive til I/O-loggfil: %s

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
nb: %s: intern feil. Inn-/ut-loggfil for hendelse %d er ikke åpen

en: %s: internal error, invalid signal %d
nb: %s: intern feil. Signal %d er ugyldig

en: %s: invalid log file
nb: %s: ugyldig loggfil

en: %s: time stamp field is missing
nb: %s: tidsstempel-felt mangler

en: %s: time stamp %s: %s
nb: %s: tidsstempel %s: %s

en: %s: user field is missing
nb: %s: brukerfelt mangler

en: %s: runas user field is missing
nb: %s: «kjør som bruker»-felt mangler

en: %s: runas group field is missing
nb: %s: «kjør som gruppe»-felt mangler

en: starttls not supported when using ldaps
nb: starttls støttes ikke når du bruker ldaps

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
nb: klarte ikke å starte opp database for SSL-sertifikater og -nøkler. %s

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
nb: du må velge TLS_CERT i %s for å bruke SSL

en: unable to initialize LDAP: %s
nb: klarte ikke å starte opp LDAP. %s

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
nb: start_tls er valgt, men LDAP-bibliotekene støtter hverken «ldap_start_tls_s()» eller «ldap_start_tls_s_np()»

en: invalid sudoOrder attribute: %s
nb: «%s» er en ugyldig sudoOrder-attributt

en: sudo_ldap_conf_add_ports: port too large
nb: sudo_ldap_conf_add_ports: portnummeret er for stort

en: unsupported LDAP uri type: %s
nb: LDAP-ens adressetype %s støttes ikke

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
nb: du kan ikke blande ldap- og ldaps-nettadresser

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
nb: klarte ikke å konvertere sudoOption: %s%s%s

en: unable to open audit system
nb: klarte ikke å åpne revisjonssystemet

en: unable to send audit message
nb: klarte ikke å sende revisjonsmelding

en: %8s : (command continued) %s
nb: %8s : (kommando fortsetter) %s

en: unable to open log file: %s
nb: klarte ikke å åpne loggfil: %s

en: unable to lock log file: %s
nb: klarte ikke å låse loggfil: %s

en: unable to write log file: %s
nb: klarte ikke å skrive loggfil: %s

en: No user or host
nb: Ingen bruker eller vert

en: validation failure
nb: feil ved gyldighetssjekk

en: user NOT in sudoers
nb: brukeren er IKKE i sudoers

en: user NOT authorized on host
nb: brukeren er IKKE autorisert på verten

en: command not allowed
nb: denne kommandoen tillates ikke

en: %s is not in the sudoers file.  This incident will be reported.
nb: %s finnes ikke i sudoers-fil. Denne hendelsen blir rapportert.

en: %s is not allowed to run sudo on %s.  This incident will be reported.
nb: %s has ikke tillatelse til å kjøre sudo på %s. Denne hendelsen blir rapportert.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
nb: Brukeren %s kan ikke kjøre sudo på %s.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s' as %s%s%s on %s.
nb: Brukeren %s har ikke tillatelse til å kjøre «%s%s%s» som %s%s%s på %s.

en: %s: command not found
nb: %s: fant ikke kommando

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
nb: ignorerer «%s» i «.».
    Bruk «sudo ./%s» hvis dette er «%s»-programmet du prøver å kjøre.

en: authentication failure
nb: feil ved autentisering

en: a password is required
nb: du må oppgi et passord

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
nb[0]: %u mislykket passordforsøk
nb[1]: %u mislykkede passordforsøk

en: unable to dup stdin: %m
nb: klarte ikke å duplisere standard innkanal. %m

en: unable to execute %s: %m
nb: klarte ikke å kjøre %s. %m

en: unable to fork: %m
nb: klarte ikke å kopiere prosess. %m

en: unable to open pipe: %m
nb: klarte ikke å åpne datarør. %m

en: digest for %s (%s) is not in %s form
nb: behandlingen for %s (%s) er ikke i %s-skjemaet

en: unable to stat %s
nb: klarte ikke å lage statistikk av %s

en: 
    LDAP Role: %s
nb: 
    LDAP-rolle: %s

en: 
    Sudoers entry:
nb: 
    Oppføring i sudoers:

en:     RunAsUsers:
nb:     Kjør som-brukere:

en:     RunAsGroups:
nb:     Kjør som-grupper:

en:     Options:
nb:     Valg:

en:     Commands:
nb:     Kommandoer:

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
nb: Standardoppføringer som gjelder for %s på %s:

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
nb: Kjør-som- og kommandospesifikke standardoppføringer for %s:

en: User %s may run the following commands on %s:
nb: Brukeren %s kan kjøre følgende kommandoer på %s:

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
nb: Brukeren %s har ikke tillatelse til å kjøre sudo på %s.

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
nb: ignorerer ufullstendig sudoRole: cn: %s

en: invalid LDIF attribute: %s
nb: «%s» er en ugyldig LDIF-attributt

en: invalid %.*s set by sudo front-end
nb: ugyldig %.*s fra sudo-grenseflate

en: unable to parse network address list
nb: klarte ikke å tolke nettverksadresse-liste

en: user name not set by sudo front-end
nb: sudo-grenseflate har ikke angitt brukernavn

en: user-ID not set by sudo front-end
nb: sudo-grenseflate har ikke angitt bruker-ID

en: group-ID not set by sudo front-end
nb: sudo-grenseflate har ikke valgt gruppe-ID

en: host name not set by sudo front-end
nb: sudo-grenseflate har ikke angitt vertsnavn

en: unable to execute %s
nb: klarte ikke å kjøre %s

en: Sudoers policy plugin version %s
nb: Sudoers regeltillegg versjon %s

en: Sudoers file grammar version %d
nb: Sudoers-grammatikkversjon %d

en: 
    Sudoers path: %s
nb: 
    Sti til «sudoers»-fil: %s

en: nsswitch path: %s
nb: Sti til «nsswitch»: %s

en: ldap.conf path: %s
nb: Sti til «ldap.conf»: %s

en: ldap.secret path: %s
nb: Stil til «ldap.secret»: %s

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
nb: klarte ikke å tildele krok av typen %d (versjon %d.%d)

en: unable to cache uid %u
nb: klarte ikke å hurtiglagre uid %u

en: unable to cache uid %u, already exists
nb: klarte ikke å hurtiglagre uid %u. Uid-en eksisterer allerede

en: unable to cache user %s
nb: klarte ikke å hurtiglagre bruker %s

en: unable to cache user %s, already exists
nb: klarte ikke å hurtiglagre brukeren %s. Brukeren eksisterer allerede

en: unable to cache gid %u
nb: klarte ikke å hurtiglagre gid %u

en: unable to cache gid %u, already exists
nb: klarte ikke å hurtiglagre gid %u. Gid-en eksisterer allerede

en: unable to cache group %s
nb: klarte ikke å hurtiglagre gruppe %s

en: unable to cache group %s, already exists
nb: klarte ikke å hurtiglagre gruppa %s. Gruppa eksisterer allerede

en: unable to cache group list for %s, already exists
nb: klarte ikke å hurtiglagre liste over %s. Lista eksisterer allerede

en: unable to cache group list for %s
nb: klarte ikke å hurtiglagre gruppeliste for %s

en: unable to parse groups for %s
nb: klarte ikke å tolke grupper for %s

en: unable to parse gids for %s
nb: klarte ikke å tolke gid-er for %s

en: perm stack overflow
nb: perm-stabelen er full

en: perm stack underflow
nb: perm-stabelen er tom

en: unable to change to root gid
nb: klarte ikke å endre gid til rotbruker

en: unable to change to runas gid
nb: klarte ikke å endre til kjør som-gid

en: unable to set runas group vector
nb: klarte ikke å velge «kjør som»-gruppevektor

en: unable to change to runas uid
nb: klarte ikke å endre uid til «kjør som»-bruker

en: unable to change to sudoers gid
nb: klarte ikke å endre gid til sudoers

en: too many processes
nb: for mange prosesser

en: unable to get current working directory
nb: klarte ikke å hente gjeldende arbeidsmappe

en: truncated audit path user_cmnd: %s
nb: forkortet revisjonssti «user_cmnd»: %s

en: truncated audit path argv[0]: %s
nb: forkortet revisjonssti «argv[0]»: %s

en: audit_failure message too long
nb: audit_failure-meldinga er for lang

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
nb: klarte ikke å starte opp SSS-kilde. Har du installert SSSD på maskinen?

en: unable to find symbol "%s" in %s
nb: fant ikke symbolet «%s» i %s

en: problem with defaults entries
nb: det har oppstått et problem med én eller flere standardoppføringer

en: no valid sudoers sources found, quitting
nb: fant ingen gyldig sudoers-kilde. Avslutter.

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
nb: sudoers-fil tillater ikke rotbruker å kjøre sudo

en: you are not permitted to use the -C option
nb: du har ikke tillatelse til å bruke valget «-C»

en: timestamp owner (%s): No such user
nb: eier («%s») av tidsstempel finnes ikke

en: no tty
nb: ingen tty

en: sorry, you must have a tty to run sudo
nb: du må ha en tty for å kunne kjøre sudo

en: command in current directory
nb: kommando i gjeldende mappe

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
nb: du har ikke tillatelse til å velge tidsavbrudd for kommandoer

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
nb: du har ikke tillatelse til å beholde brukermiljøet

en: command too long
nb: kommandoen er for lang

en: %s is not a regular file
nb: %s er ikke en vanlig fil

en: %s is owned by uid %u, should be %u
nb: %s eies av uid %u, som skulle vært %u

en: %s is world writable
nb: %s kan overskrives av alle

en: %s is owned by gid %u, should be %u
nb: %s eies av gid %u, som skulle vært %u

en: only root can use "-c %s"
nb: du må være rotbruker for å velge «-c %s»

en: unknown login class: %s
nb: innloggingsklasse %s er ukjent

en: unable to resolve host %s
nb: klarte ikke å slå opp vertsnavn %s

en: invalid filter option: %s
nb: %s er et ugyldig filtervalg

en: invalid max wait: %s
nb: %s er ugyldig maksimal ventetid

en: invalid speed factor: %s
nb: %s er en ugyldig hastighetsfaktor

en: %s/%.2s/%.2s/%.2s/timing: %s
nb: %s/%.2s/%.2s/%.2s/tidsberegning: %s

en: %s/timing: %s
nb: %s/tidsberegning: %s

en: %s/%s/timing: %s
nb: %s/%s/tidsberegning: %s

en: Replaying sudo session: %s
nb: Spiller av sudo-økt i reprise: %s

en: unable to add event to queue
nb: klarte ikke å legge hendelse i kø

en: unable to set tty to raw mode
nb: klarte ikke å velge råmodus for tty

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
nb: Advarsel: terminalen din er for liten for å spille av loggen skikkelig.

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
nb: Loggens størrelse er %d x %d, mens terminalstørrelsen din er %d x %d.

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
nb: Sudo-reprise ferdig. Trykk på en knapp for å gå tilbake til terminal.

en: invalid timing file line: %s
nb: linja for tidsberegningsfil  er ugyldig: %s

en: ambiguous expression "%s"
nb: uttrykket «%s» er flertydig

en: unmatched ')' in expression
nb: fant ingenting som samsvarer med deluttrykket «)»

en: unknown search term "%s"
nb: «%s» er et ukjent søkevalg

en: %s requires an argument
nb: %s krever at du bruker et argument

en: invalid regular expression: %s
nb: %s er et ugyldig regulært uttrykk

en: could not parse date "%s"
nb: klarte ikke å tolke datoen «%s»

en: unmatched '(' in expression
nb: uttrykkets «(» samsvarer ikke

en: illegal trailing "or"
nb: du kan ikke avslutte med «or»

en: illegal trailing "!"
nb: du kan ikke avslutte med «!»

en: unknown search type %d
nb: «%d» er en ukjent søketype

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
nb: bruk: %s [-hnRS] [-d mappe] [-m tall] [-s tall] ID

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
nb: bruk: %s [-h] [-d dir] -l [søkeuttrykk]

en: %s - replay sudo session logs
nb: %s - spill av sudo-øktlogg

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
nb: 
    Valg:
      -d, --directory=dir  velg loggfil-mappe
      -f, --filter=filter  velg hvilke(n) inn- og utdatatype(r) som skal vises
      -h, --help           vis hjelpetekst og avslutt
      -l, --list           vis tilgjengelige ID-er, med valgfritt uttrykk
      -m, --max-wait=num   maskimal ventetid mellom hendelser (i sekunder)
      -n, --non-interactive  ingen ledetekst (send alt til standardutdata)
      -R, --no-resize        ikke prøv å endre terminalstørrelse
      -S, --suspend-wait   vent mens kommando er på pause
      -s, --speed=num      øk eller senk utskriftshastigheten
      -V, --version        vis versjon og avslutt

en: 	host  unmatched
nb: 	vert  samsvarer ikke

en: 
    Command allowed
nb: 
    Kommando tillatt

en: 
    Command denied
nb: 
    Kommandoen tillates ikke

en: 
    Command unmatched
nb: 
    Kommandoen samsvarer ikke

en: %s is group writable
nb: %s kan overskrives av gruppa den tilhører

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
nb: klarte ikke å korte ned tidsstempel-fil til %lld byte

en: unable to read the clock
nb: klarte ikke å lese klokka

en: ignoring time stamp from the future
nb: tidsstempel for fremtidig tidspunkt blir ignorert

en: time stamp too far in the future: %20.20s
nb: tidsstempelet er for langt inn i fremtiden: %20.20s

en: unable to lock time stamp file %s
nb: klarte ikke å låse tidsstempel-fil %s

en: lecture status path too long: %s/%s
nb: filsti for moralpreken-status («%s/%s») er for lang

en: the -x option will be removed in a future release
nb: valget «-x» blir fjernet i en fremtidig versjon

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
nb: bruk verktøyet cvtsudoers i stedet

en: press return to edit %s:
nb: trykk linjeskift for å redigere %s:

en: specified editor (%s) doesn't exist
nb: finner ikke valgt redigeringsprogram (%s)

en: no editor found (editor path = %s)
nb: fant ingen redigeringsprogram («editor»-sti = %s)

en: write error
nb: skrivefeil

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
nb: klarte ikke å undersøke midlertidig fil (%s). %s er ikke endret

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
nb: midlertidig fil (%s) er tom. %s er ikke endret

en: editor (%s) failed, %s unchanged
nb: noe gikk galt med behandleren (%s). %s er ikke endret

en: %s unchanged
nb: %s er ikke endret

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
nb: klarte ikke å åpne midlertidig fil (%s) på nytt. %s er ikke endret

en: unabled to parse temporary file (%s), unknown error
nb: klarte ikke å tolke midlertidig fil (%s). Ukjent feil

en: internal error, unable to find %s in list!
nb: intern feil: fant ikke %s i lista!

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
nb: klarte ikke å endre uid og gid for %s til (%u, %u)

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
nb: %s og %s er ikke på samme filsystem. Bruker «mv» til å gi nye navn

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
nb: kommando mislyktes. «%s %s %s». %s er ikke endret

en: error renaming %s, %s unchanged
nb: klarte ikke å gi %s nytt navn. %s er ikke endret

en: What now?
nb: Hva nå?

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
nb: Du har følgende valgmuligheter:
      (e) rediger sudoers-fil på nytt
      (x) avslutt uten å lagre endringer i sudoers-fil
      (Q) avslutt og lagre endringene i sudoers-fil (FARLIG!)

en: unable to run %s
nb: klarte ikke å kjøre %s

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
nb: %s: feil eier. uid og gid skulle vært «%u, %u»

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
nb: %s: feil tillatelsesmodus. Skulle vært modus 0%o

en: %s: parsed OK
nb: %s: lest og tolket OK

en: %s busy, try again later
nb: %s er opptatt. Prøv igjen senere

en: unable to lock %s
nb: klarte ikke å låse %s

en: Edit anyway? [y/N]
nb: Vil du redigere likevel [j/N]

en: Error: %s:%d cycle in %s "%s"
nb: Feil: %s:%d sløyfe i %s «%s»

en: Warning: %s:%d cycle in %s "%s"
nb: Advarsel: %s:%d sløyfe i %s «%s»

en: Error: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
nb: Feil: %s:%d referanse til %s «%s», som ikke er definert

en: Warning: %s:%d %s "%s" referenced but not defined
nb: Advarsel: %s:%d referanse til %s «%s», som ikke er definert

en: Warning: %s:%d unused %s "%s"
nb: Advarsel: %s:%d %s «%s» står ubrukt

en: %s - safely edit the sudoers file
nb: %s - rediger sudoers-fil på en trygg måte

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
nb: 
    Valg:
      -c, --check       undersøkelsesmodus
      -f, --file=sudoers   oppgi hvor sudoers-fila ligger
      -h, --help        vis denne hjelpeteksten og avslutt
      -q, --quiet       mindre detaljerte meldinger om syntaksfeil
      -s, --strict      streng syntakskontroll
      -V, --version     vis versjon og avslutt

en: too many levels of includes
nb: du har for mange nivåer av inkluderte filer
