sudo 1.9.10b1 - en to fi translation catalogue (214 entries)

en: unable to open userdb
fi: käyttäjätietokannan avaaminen epäonnistui

en: unable to switch to registry "%s" for %s
fi: vaihtaminen rekisteriin ”%s” epäonnistui %s-käyttäjälle

en: unable to restore registry
fi: rekisterin palautus epäonnistui

en: unable to allocate memory
fi: muistin varaaminen epäonnistui

en: unable to stat %.*s
fi: stat-kutsu epäonnistui tiedostolle %.*s

en: %.*s exists but is not a directory (0%o)
fi: %.*s on olemassa, mutta ei ole hakemisto (0%o)

en: unable to open %s
fi: %s: avaaminen epäonnistui

en: unable to open %.*s
fi: tiedoston %.*s avaaminen epäonnistui

en: unable to mkdir %.*s
fi: hakemiston %.*s luominen epäonnistui

en: regular expression too large
fi: säännöllinen lauseke liian suuri

en: Unknown signal
fi: Tuntematon signaali

en: invalid value
fi: virheellinen arvo

en: value too large
fi: arvo on liian suuri

en: value too small
fi: arvo on liian pieni

en: invalid Path value "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen Path-arvo ”%s” tiedostossa %s, rivillä %u

en: invalid value for %s "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen %s-arvo ”%s” tiedostossa %s, rivillä %u

en: unsupported group source "%s" in %s, line %u
fi: tukematon ryhmälähde ”%s” tiedostossa %s, rivillä %u

en: invalid max groups "%s" in %s, line %u
fi: virheellinen ryhmien enimmäismäärä ”%s” tiedostossa %s, rivillä %u

en: unable to stat %s
fi: stat-kutsu epäonnistui tiedostolle %s

en: %s is not a regular file
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto

en: %s is owned by uid %u, should be %u
fi: polun %s omistaa uid %u, tulisi olla %u

en: %s is world writable
fi: %s on yleiskirjoitettava

en: %s is group writable
fi: %s on ryhmäkirjoitettava

en: %s: truncate %s to zero bytes? (y/n) [n]
fi: %s: katkaistaanko %s nollaan tavuun? (y/n) [n]

en: not overwriting %s
fi: jätetään ylikirjoittamatta %s

en: unable to read from %s
fi: tiedostosta %s lukeminen epäonnistui

en: unable to write to %s
fi: tiedostoon %s kirjoittaminen epäonnistui

en: %s: not a regular file
fi: %s: ei ole tavallinen tiedosto

en: %s: bad file mode: 0%o
fi: %s: virheellinen tiedostotila: 0%o

en: unable to restore current working directory
fi: nykyisen työhakemiston palauttaminen epäonnistui

en: unknown login class %s
fi: tuntematon kirjautumisluokka %s

en: unable to set user context
fi: käyttäjäkontekstin asettaminen epäonnistui

en: unable to set process priority
fi: prosessiprioriteetin asettaminen epäonnistui

en: unable to change root to %s
fi: root-käyttäjän vaihtaminen käyttäjäksi %s epäonnistui

en: unable to change to runas uid (%u, %u)
fi: vaihtaminen runas-uid:ksi (%u, %u) epäonnistui

en: unable to change directory to %s
fi: vaihtaminen hakemistoksi %s epäonnistui

en: starting from %s
fi: aloitetaan hakemistosta %s

en: unable to set handler for signal %d
fi: käsittelijän asettaminen signaalille %d epäonnistui

en: unable to remove PRIV_PROC_EXEC from PRIV_LIMIT
fi: PRIV_PROC_EXEC-määreen poistaminen PRIV_LIMITiltä epäonnistui

en: unable to add event to queue
fi: tapahtuman lisääminen jonoon epäonnistui

en: invalid PolicyCheckRequest
fi: virheellinen PolicyCheckRequest

en: command rejected by policy
fi: käytäntö hylkäsi komennon

en: policy plugin error
fi: käytäntölisäosan virhe

en: client request too large: %zu
fi: asiakaspyyntö on liian suuri: %zu

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
fi: odottamaton type_case-arvo %d (%s) kirjastosta %s

en: server message too large: %zu
fi: palvelinsanoma on liian suuri: %zu

en: error reading from socketpair
fi: virhe luettaessa sokettiparista

en: unexpected reply type on backchannel: %d
fi: odottamaton vastaustyyppi paluukanavalla: %d

en: unable to set controlling tty
fi: ohjaavan tty:n asettaminen epäonnistui

en: unable to create pipe
fi: putken luominen epäonnistui

en: unable to receive message from parent
fi: viestin vastaanotto vanhemmalta epäonnistui

en: unable to fork
fi: fork-kutsu epäonnistui

en: unable to restore tty label
fi: tty-nimiön palauttaminen epäonnistui

en: unable to execute %s
fi: %s: suorittaminen epäonnistui

en: policy plugin failed session initialization
fi: käytäntölisäosa epäonnistui istunnon alustamisessa

en: unable to create sockets
fi: sokettien luominen epäonnistui

en: error in event loop
fi: virhe tapahtumasilmukassa

en: unable to restore handler for signal %d
fi: käsittelijän palauttaminen signaalille %d epäonnistui

en: unable to allocate pty
fi: pty:n varaaminen epäonnistui

en: I/O plugin error
fi: siirräntälisäosan virhe

en: command rejected by I/O plugin
fi: siirräntälisäosa hylkäsi komennon

en: error logging suspend
fi: virhe suspend-toiminnon lokiin kirjaamisessa

en: error changing window size
fi: virhe ikkunan koon muuttamisessa

en: unable to send message to monitor process
fi: viestin lähettäminen prosessien valvomiseksi epäonnistui

en: error in %s, line %d while loading plugin "%s"
fi: virhe tiedostossa %s, rivillä %d alustettaessa lisäosaa ”%s”

en: %s must be owned by uid %d
fi: polun %s omistajan on oltava uid %d

en: %s must be only be writable by owner
fi: polun %s on oltava vain omistajan kirjoitettavissa

en: ignoring duplicate plugin "%s" in %s, line %d
fi: ohitetaan lisäosan ”%s” kaksoiskappale tiedostossa %s, rivillä %d

en: unable to load %s: %s
fi: %s: lataaminen epäonnistui: %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
fi: symbolia ”%s” ei löytynyt kohteesta %s

en: incompatible plugin major version %d (expected %d) found in %s
fi: löydettiin yhteensopimaton lisäosan pääversio %d (odotettiin %d) kohteesta %s

en: ignoring policy plugin "%s" in %s, line %d
fi: ohitetaan käytäntölisäosa ”%s” tiedostossa %s, rivillä %d

en: only a single policy plugin may be specified
fi: vain yksi käytäntölisäosa voidaan määritellä

en: unknown plugin type %d found in %s
fi: tuntematon lisäosatyyppi %d löytyi kohteesta %s

en: policy plugin %s does not include a check_policy method
fi: käytäntölisäosa %s ei sisällä check_policy-metodia

en: internal error, %s overflow
fi: sisäinen virhe, %s-ylivuoto

en: invalid environment variable name: %s
fi: virheellinen ympäristömuuttujan nimi: %s

en: the argument to -C must be a number greater than or equal to 3
fi: argumentin valitsimelle -C on oltava vähintään 3

en: you may not specify both the -i and -s options
fi: valitsimia -i ja -s ei voi käyttää yhdessä

en: you may not specify both the -i and -E options
fi: valitsimia -i ja -E ei voi käyttää yhdessä

en: the -E option is not valid in edit mode
fi: valitsin -E ei kelpaa muokkaustilassa

en: you may not specify environment variables in edit mode
fi: ympäristömuuttujia ei voi määritellä muokkaustilassa

en: the -U option may only be used with the -l option
fi: valitsinta -U voi käyttää vain valitsimen -l kanssa

en: the -A and -S options may not be used together
fi: valitsimia -A ja -S ei voi käyttää yhdessä

en: sudoedit is not supported on this platform
fi: sudoedit ei ole tuettu tällä alustalla

en: Only one of the -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v or -V options may be specified
fi: Vain yhtä valitsimista -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v tai -V voidaan käyttää

en: %s - edit files as another user
fi: %s - muokkaa tiedostoja toisena käyttäjänä

en: %s - execute a command as another user
fi: %s - suorita komentoja toisena käyttäjänä

en: 
    Options:
fi: 
    Valitsimet:

en: use a helper program for password prompting
fi: käytä apuohjelmaa salasanakyselyyn

en: use specified BSD authentication type
fi: käytä määriteltyä BSD-todennustyyppiä

en: run command in the background
fi: suorita komento taustalla

en: ring bell when prompting
fi: soita kelloa kehotteissa

en: close all file descriptors >= num
fi: sulje kaikki tiedostokahvat >= num

en: run command with the specified BSD login class
fi: suorita komento määritellyllä BSD-kirjautumisluokalla

en: change the working directory before running command
fi: muuta työhakemisto ennen komennon suorittamista

en: preserve user environment when running command
fi: säilytä käyttäjäympäristö komentoa suoritettaessa

en: preserve specific environment variables
fi: säilytä tietyt ympäristömuuttujat

en: edit files instead of running a command
fi: muokkaa tiedostoja komennon suorittamisen sijasta

en: run command as the specified group name or ID
fi: suorita komento määriteltynä ryhmänimenä tai -ID:nä

en: set HOME variable to target user's home dir
fi: aseta HOME-muuttuja osoittamaan kohdekäyttäjän kotihakemistoon

en: display help message and exit
fi: näytä opasteviesti ja poistu

en: run command on host (if supported by plugin)
fi: suorita komento etäkoneella (jos lisäosa tukee)

en: run login shell as the target user; a command may also be specified
fi: suorita kirjautumiskuori kohdekäyttäjänä; voidaan myös antaa komento

en: remove timestamp file completely
fi: poista aikaleimatiedosto kokonaan

en: invalidate timestamp file
fi: mitätöi aikaleimatiedosto

en: list user's privileges or check a specific command; use twice for longer format
fi: luettele käyttäjän käyttöoikeudet tai tarkasta tietty komento; kahdesti käyttämällä pidempi muoto

en: non-interactive mode, no prompts are used
fi: ei-vuorovaikutteinen tila, ei kehotteita

en: preserve group vector instead of setting to target's
fi: säilytä ryhmävektori kohteen vektorin asettamisen sijasta

en: use the specified password prompt
fi: käytä annettua salasanakehotetta

en: change the root directory before running command
fi: muuta juurihakemisto ennen komennon suorittamista

en: create SELinux security context with specified role
fi: luo SELinux-turvakonteksti määritellyllä roolilla

en: read password from standard input
fi: lue salasana vakiosyötteestä

en: run shell as the target user; a command may also be specified
fi: suorita kuori kohdekäyttäjänä; voidaan myös antaa komento

en: create SELinux security context with specified type
fi: luo SELinux-turvakonteksti määritellyllä roolilla

en: terminate command after the specified time limit
fi: päätä komento määrätyn aikarajan jälkeen

en: in list mode, display privileges for user
fi: näytä luettelotilassa käyttäjän oikeudet

en: run command (or edit file) as specified user name or ID
fi: suorita komento (tai muokkaa tiedostoa) määriteltynä käyttäjänimenä tai -ID:nä

en: display version information and exit
fi: näytä versiotiedot ja poistu

en: update user's timestamp without running a command
fi: päivitä käyttäjän aikaleima suorittamatta komentoa

en: stop processing command line arguments
fi: lopeta komentoriviargumenttien käsittely

en: unable to open audit system
fi: audit-järjestelmän avaaminen epäonnistui

en: unable to send audit message
fi: audit-viestin lähettäminen epäonnistui

en: unable to fgetfilecon %s
fi: fgetfilecon %s -kutsu epäonnistui

en: %s changed labels
fi: %s muutti nimiöitä

en: unable to restore context for %s
fi: kontekstin palauttaminen kohteelle %s epäonnistui

en: unable to open %s, not relabeling tty
fi: %s: avaaminen epäonnistui, ei uudelleennimiöidä tty:tä

en: %s is not a character device, not relabeling tty
fi: %s ei ole merkkilaite, ei uudelleennimiöidä tty:tä

en: unable to get current tty context, not relabeling tty
fi: nykyisen tty-kontekstin noutaminen epäonnistui, ei uudelleennimiöidä tty:tä

en: unknown security class "chr_file", not relabeling tty
fi: tuntematon turvaluokka ”chr_file”, ei uudelleennimiöidä tty:tä

en: unable to get new tty context, not relabeling tty
fi: uuden tty-kontekstin noutaminen epäonnistui, ei uudelleennimiöidä tty:tä

en: unable to set new tty context
fi: uuden tty-kontekstin asettaminen epäonnistui

en: you must specify a role for type %s
fi: %s-tyypille on määriteltävä rooli

en: unable to get default type for role %s
fi: oletustyypin hakeminen %s-roolille epäonnistui

en: failed to get new context
fi: uuden kontekstin noutaminen epäonnistui

en: failed to set new role %s
fi: uuden roolin %s asettaminen epäonnistui

en: failed to set new type %s
fi: uuden tyypin %s asettaminen epäonnistui

en: %s is not a valid context
fi: %s ei ole kelvollinen konteksti

en: failed to get old context
fi: vanhan kontekstin noutaminen epäonnistui

en: unable to determine enforcing mode.
fi: pakotustilan päättely epäonnistui.

en: unable to set exec context to %s
fi: exec-kontekstin asetus arvoon %s epäonnistui

en: unable to set key creation context to %s
fi: avaimenluontikontekstin asetus arvoon %s epäonnistui

en: requires at least one argument
fi: vaatii vähintään yhden argumentin

en: invalid file descriptor number: %s
fi: virheellinen tiedostokahvanumero: %s

en: unable to run %s as a login shell
fi: yritys ajaa %s kirjautumiskuorena epäonnistui

en: %s: editing symbolic links is not permitted
fi: %s: symbolisten linkkien muokkaus ei ole sallittua

en: %s: editing files in a writable directory is not permitted
fi: %s: tiedostojen muokkaus kirjoitettavassa hakemistossa ei ole sallittua

en: contents of edit session left in %s
fi: muokkausistunnon sisältö jätetty kohteeseen %s

en: unable to get group list
fi: ryhmälistan noutaminen epäonnistui

en: unable to save handler for signal %d
fi: signaalin %d käsittelijän tallentaminen epäonnistui

en: resource control limit has been reached
fi: resurssivalvontaraja saavutettu

en: user "%s" is not a member of project "%s"
fi: käyttäjä ”%s” ei ole ”%s”-hankkeen jäsen

en: the invoking task is final
fi: kutsuva tehtävä on final-tyyppinen

en: could not join project "%s"
fi: ”%s”-hankkeeseen liittyminen epäonnistui

en: no resource pool accepting default bindings exists for project "%s"
fi: ”%s”-hankkeelle ei ole oletusyhteydet hyväksyvää resurssivarantoa

en: specified resource pool does not exist for project "%s"
fi: määriteltyä resurssivarantoa ei ole olemassa ”%s”-hankkeelle

en: could not bind to default resource pool for project "%s"
fi: ”%s”-hanketta ei voitu sitoa oletusresurssivarantoon

en: setproject failed for project "%s"
fi: setproject-kutsu ”%s”-hankkeelle epäonnistui

en: warning, resource control assignment failed for project "%s"
fi: varoitus, ”%s”-hankkeen resurssivalvontaosoitus epäonnistui

en: Sudo version %s
fi: Sudo-versio %s

en: Configure options: %s
fi: Asetusvalitsimet: %s

en: fatal error, unable to load plugins
fi: vakava virhe, lisäosien lataaminen epäonnistui

en: plugin did not return a command to execute
fi: lisäosa ei palauttanut suoritettavaa komentoa

en: unexpected sudo mode 0x%x
fi: odottamaton sudo-tila 0x%x

en: you do not exist in the %s database
fi: sinua ei ole olemassa %s-tietokannassa

en: unable to determine tty
fi: tty:n päätteleminen epäonnistui

en: The "no new privileges" flag is set, which prevents sudo from running as root.
fi: ”Ei uusia oikeuksia” -lippu on asetettu, mikä estää sudon suorittamiseen root-käyttäjänä.

en: If sudo is running in a container, you may need to adjust the container configuration to disable the flag.
fi: Jos sudoa käytetään kontissa, kontin asetuksia on ehkä muutettava lipun kytkemiseksi pois käytöstä.

en: %s must be owned by uid %d and have the setuid bit set
fi: polun %s omistajan on oltava uid %d ja setuid-bitin on oltava asetettu

en: effective uid is not %d, is %s on a file system with the 'nosuid' option set or an NFS file system without root privileges?
fi: vallitseva käyttäjä-id ei ole %d, sijaitseeko %s ”nosuid”-valintaa käyttävällä tiedostojärjestelmällä, vai onko tämä NFS-tiedostojärjestelmä ilman root-käyttöoikeuksia?

en: effective uid is not %d, is sudo installed setuid root?
fi: vallitseva käyttäjä-id ei ole %d, onko sudo asennettu setuid root -käyttöoikeuksilla?

en: unable to set supplementary group IDs
fi: täydentävien ryhmä-ID:iden asettaminen epäonnistui

en: unable to set effective gid to runas gid %u
fi: vallitsevan ryhmä-ID:n asettaminen runas-ryhmä-ID:ksi %u epäonnistui

en: unable to set gid to runas gid %u
fi: ryhmä-ID:n asettaminen runas-ryhmä-ID:ksi %u epäonnistui

en: unexpected child termination condition: %d
fi: lapsiprosessin odottamaton päättymisehto: %d

en: unable to initialize policy plugin
fi: käytäntölisäosan alustaminen epäonnistui

en: policy plugin %s is missing the "check_policy" method
fi: käytäntölisäosalta %s puuttuu ”check_policy”-metodi

en: policy plugin %s does not support listing privileges
fi: käytäntölisäosa %s ei tue käyttöoikeuksien luettelua

en: policy plugin %s does not support the -v option
fi: käytäntölisäosa %s ei tue valitsinta -v

en: policy plugin %s does not support the -k/-K options
fi: käytäntölisäosa %s ei tue valitsimia -k/-K

en: error initializing I/O plugin %s
fi: virhe alustettaessa siirräntälisäosaa %s

en: error initializing I/O plugin
fi: virhe alustettaessa siirräntälisäosaa

en: error initializing audit plugin %s
fi: audit-lisäosan %s alustaminen epäonnistui

en: %s: unable to log error event%s%s
fi: %s: virhetapahtuman kirjaaminen lokiin epäonnistui%s%s

en: %s: unable to log accept event%s%s
fi: %s: hyväksyntätapahtuman kirjaaminen lokiin epäonnistui%s%s

en: audit plugin error
fi: audit-lisäosan virhe

en: %s: unable to log reject event%s%s
fi: %s: hylkäystapahtuman kirjaaminen lokiin epäonnistui%s%s

en: error initializing approval plugin %s
fi: hyväksyntälisäosan %s alustaminen epäonnistui

en: command rejected by approver
fi: hyväksyjä hylkäsi komennon

en: approval plugin error
fi: hyväksyntälisäosan virhe

en: no writable temporary directory found
fi: kirjoitettavaa väliaikaishakemistoa ei löytynyt

en: %s left unmodified
fi: %s jätetty muuttamattomaksi

en: %s unchanged
fi: %s muuttamaton

en: sesh: internal error: odd number of paths
fi: sesh: sisäinen virhe: polkujen pariton määrä

en: sesh: unable to create temporary files
fi: sesh: väliaikaistiedostojen luominen epäonnistui

en: sesh: killed by a signal
fi: sesh: signaali tappoi

en: sesh: unknown error %d
fi: sesh: tuntematon virhe %d

en: unable to copy temporary files back to their original location
fi: väliaikaistiedostojen kopioiminen takaisin niiden alkuperäiseen sijaintiin epäonnistui

en: unable to copy some of the temporary files back to their original location
fi: joidenkin väliaikaistiedostojen kopioiminen takaisin niiden alkuperäiseen sijaintiin epäonnistui

en: unable to change uid to root (%u)
fi: käyttäjä-ID:n vaihtaminen rootiksi (%u) epäonnistui

en: plugin error: missing file list for sudoedit
fi: lisäosavirhe: puuttuu sudoedit-tiedostoluettelo

en: unable to read the clock
fi: kellon lukeminen epäonnistui

en: intercept port not set
fi: sieppausporttia ei ole asetettu

en: timed out reading password
fi: aikakatkaisu salasanaa luettaessa

en: no password was provided
fi: salasanaa ei annettu

en: unable to read password
fi: salasanan lukeminen epäonnistui

en: a terminal is required to read the password; either use the -S option to read from standard input or configure an askpass helper
fi: salasanan lukemiseksi vaaditaan pääte; käytä joko valitsinta -S vakiosyötteen lukemiseksi tai aseta salasanakyselin

en: no askpass program specified, try setting SUDO_ASKPASS
fi: salasanakyselin on määrittelemättä, yritä asettaa SUDO_ASKPASS

en: unable to set gid to %u
fi: ryhmä-ID:n asettaminen arvoon %u epäonnistui

en: unable to set uid to %u
fi: käyttäjä-ID:n asettaminen arvoon %u epäonnistui

en: unable to run %s
fi: salasanakyselimen %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to save stdin
fi: vakiosyötteeseen tallentaminen epäonnistui

en: unable to dup2 stdin
fi: dup2-kutsu vakiosyötteelle epäonnistui

en: unable to restore stdin
fi: vakiosyötteen palauttaminen epäonnistui
