sudo 1.9.14b1 - en to ro translation catalogue (239 entries)

en: unable to open userdb
ro: nu se poate deschide userdb

en: unable to switch to registry "%s" for %s
ro: nu se poate comuta la registrul „%s” pentru %s

en: unable to restore registry
ro: nu se poate restaura registrul

en: unable to allocate memory
ro: nu se poate aloca memoria

en: unable to stat %.*s
ro: nu se poate stabili starea lui %.*s

en: %.*s exists but is not a directory (0%o)
ro: %.*s există, dar nu este un director (0%o)

en: unable to open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: unable to mkdir %.*s
ro: nu se poate executa mkdir %.*s

en: unable to open %.*s
ro: nu se poate deschide %.*s

en: regular expression too large
ro: expresia regulată este prea lungă

en: Unknown signal
ro: Semnal necunoscut

en: invalid value
ro: valoare nevalidă

en: value too large
ro: valoare prea mare

en: value too small
ro: valoare prea mică

en: invalid Path value "%s" in %s, line %u
ro: valoare de rută(path) nevalidă „%s” în %s, linia %u

en: invalid value for %s "%s" in %s, line %u
ro: valoare nevalidă pentru %s „%s” în %s, linia %u

en: unsupported group source "%s" in %s, line %u
ro: sursă de grup nesuportată „%s” în %s, linia %u

en: invalid max groups "%s" in %s, line %u
ro: grupuri maxime nevalide „%s” în %s, linia %u

en: %s is not a regular file
ro: %s nu este un fișier regulat

en: %s is owned by uid %u, should be %u
ro: %s este deținut de uid-ul %u, ar trebui să fie %u

en: %s is world writable
ro: %s este inscriptibil global

en: %s is group writable
ro: %s este inscriptibil de către grup

en: failed to determine AppArmor confinement
ro: nu s-a reușit să se determine confinarea (izolarea) AppArmor

en: unable to change AppArmor profile to %s
ro: nu se poate schimba profilul AppArmor la %s

en: %s: truncate %s to zero bytes? (y/n) [n]
ro: %s: se trunchiază %s la zero octeți? (y/n) [n]

en: not overwriting %s
ro: nu se suprascrie %s

en: unable to read from %s
ro: nu se poate citi de la %s

en: unable to write to %s
ro: nu se poate scrie la %s

en: unable to stat %s
ro: nu se poate stat %s

en: %s: not a regular file
ro: %s: nu este un fișier regulat

en: %s: bad file mode: 0%o
ro: %s: mod de fișier defectuos: 0%o

en: unable to restore current working directory
ro: nu se poate restaura directorul de lucru curent

en: unable to set privileges
ro: nu se pot stabili privilegiile

en: unable to set limit privileges
ro: nu se poate stabili limita privilegiilor

en: unknown login class %s
ro: clasă de autentificare necunoscută %s

en: unable to set user context
ro: nu se poate stabili contextul utilizatorului

en: unable to set process priority
ro: nu se poate stabili prioritatea procesului

en: unable to change root to %s
ro: nu se poate schimba directorul rădăcină la %s

en: unable to change to runas uid (%u, %u)
ro: nu se poate schimba la uid-ul run_as (%u, %u)

en: unable to change directory to %s
ro: nu se poate schimba directorul la %s

en: starting from %s
ro: începând de la %s

en: unable to set handler for signal %d
ro: nu se poate stabili manipulantul pentru semnalul %d

en: intercept mode is not supported with SELinux RBAC on this system
ro: modul de interceptare nu este acceptat cu SELinux RBAC pe acest sistem

en: unable to log sub-commands with SELinux RBAC on this system
ro: nu se pot înregistra sub-comenzi cu SELinux RBAC pe acest sistem

en: unable to remove PRIV_PROC_EXEC from PRIV_LIMIT
ro: nu se poate elimina PRIV_PROC_EXEC de la PRIV_LIMIT

en: unable to add event to queue
ro: nu se poate adăuga evenimentul la coadă

en: command not set by the security policy
ro: comanda nu este stabilită de politica de securitate

en: command rejected by policy
ro: comandă respinsă de politică

en: approval plugin error
ro: eroare la modulul de aprobare

en: policy plugin error
ro: eroare de modul de politică

en: invalid PolicyCheckRequest
ro: PolicyCheckRequest nevalid

en: client request too large: %zu
ro: cererea clientului este prea mare: %zu

en: unable to unpack %s size %zu
ro: nu se poate despacheta %s cu dimensiunea %zu

en: unexpected type_case value %d in %s from %s
ro: type_case cu o valoare neașteptată %d în %s de la %s

en: server message too large: %zu
ro: mesaj de la server prea mare: %zu

en: I/O plugin error
ro: Eroare a modulului In/Ieș(I/O)

en: command rejected by I/O plugin
ro: comandă respinsă de modulul In/Ieș/(I/O)

en: error logging suspend
ro: eroare la suspendarea jurnalizării

en: error changing window size
ro: eroare la schimbarea dimensiunii ferestrei

en: error reading from socketpair
ro: eroare la citirea de la socketpair

en: unexpected reply type on backchannel: %d
ro: tip de răspuns neașteptat pe backchannel: %d

en: unable to set controlling tty
ro: nu se poate stabili tty de control

en: unable to create pipe
ro: nu se poate crea „tubul conector”(pipe)

en: unable to receive message from parent
ro: nu se poate primi mesajul de la procesul părinte

en: unable to fork
ro: nu se poate bifurca

en: unable to restore tty label
ro: nu se poate restaura eticheta tty

en: unable to execute %s
ro: nu se poate executa %s

en: policy plugin failed session initialization
ro: modulul de politică a eșuat la inițializarea sesiunii

en: unable to create sockets
ro: nu se pot crea socluri

en: error in event loop
ro: eroare în bucla de eveniment

en: internal error, %s overflow
ro: eroare internă, supraplin %s

en: unable to set registers for process %d
ro: nu se pot configura registrele pentru procesul %d

en: process %d exited unexpectedly
ro: procesul %d a ieșit în mod neașteptat

en: unable to set seccomp filter
ro: nu se poate configura filtrul seccomp

en: interpreter argument , expected "%s", got "%s"
ro: argument interpret, era așteptat „%s”, s-a primit „%s”

en: pathname mismatch, expected "%s", got "%s"
ro: nepotrivire în numele de rută, era așteptat „%s”, s-a primit „%s”

en: %s[%d] mismatch, expected "%s", got "%s"
ro: nepotrivire în %s[%d], era așteptat „%s”, s-a primit „%s”

en: process %d unexpected status 0x%x
ro: stare neașteptată a procesului %d: 0x%x

en: unable to get event message for process %d
ro: nu s-a putut obține mesajul de eveniment pentru procesul %d

en: unable to get registers for process %d
ro: nu se pot obține registrele pentru procesul %d

en: unable to allocate pty
ro: nu se poate aloca pty

en: unable to restore terminal settings
ro: nu se pot restaura configurările terminalului

en: unable to set handler for SIGCONT
ro: nu se poate stabili gestionarul pentru semnalul SIGCONT

en: unable to set handler for SIG%s
ro: nu se poate stabili gestionarul pentru semnalul SIG%s

en: unable to restore handler for SIG%s
ro: nu se poate restaura gestionarul pentru semnalul SIG%s

en: unable to restore handler for SIGCONT
ro: nu se poate restaura gestionarul pentru semnalul SIGCONT

en: unable to send message to monitor process
ro: nu se poate trimite mesajul la procesul de monitorizare

en: error in %s, line %d while loading plugin "%s"
ro: eroare în %s, linia %d în timpul încărcării modulului „%s”

en: ignoring duplicate plugin "%s" in %s, line %d
ro: se ignoră modulul duplicat „%s” în %s, linia %d

en: unable to load %s: %s
ro: nu se poate încărca %s: %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
ro: nu se poate găsi simbolul „%s” în %s

en: incompatible plugin major version %d (expected %d) found in %s
ro: versiune majoră a modulului incompatibilă %d (se aștepta %d) găsită în %s

en: ignoring policy plugin "%s" in %s, line %d
ro: se ignoră modulul de politică „%s” în %s, linia %d

en: only a single policy plugin may be specified
ro: doar un singur modul de politică poate fi specificat

en: unknown plugin type %d found in %s
ro: tip de modul necunoscut %d găsit în %s

en: policy plugin %s does not include a check_policy method
ro: modulul de politică %s nu include o metodă check_policy

en: invalid environment variable name: %s
ro: nume de variabilă de mediu nevalid: %s

en: the argument to -C must be a number greater than or equal to 3
ro: argumentul la -C trebuie să fie un număr mai mare sau egal cu 3

en: you may not specify both the -i and -s options
ro: nu puteți specifica ambele opțiuni, -i și -s

en: you may not specify both the -i and -E options
ro: nu puteți specifica amândouă opțiunile -i și -E

en: the -E option is not valid in edit mode
ro: opțiunea -E nu este validă în modul editare

en: you may not specify environment variables in edit mode
ro: nu puteți specifica variabile de mediu în modul editare

en: the -U option may only be used with the -l option
ro: opțiunea -U poate fi utilizată doar cu opțiunea -l

en: the -A and -S options may not be used together
ro: opțiunile -A și -S nu pot fi utilizate împreună

en: sudoedit is not supported on this platform
ro: sudoedit nu este suportat pe această platformă

en: Only one of the -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v or -V options may be specified
ro: Doar una dintre opțiunile -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v sau -V poate fi specificată

en: Only one of the -K, -k or -N options may be specified
ro: Doar una dintre opțiunile -K, -k sau -N poate fi specificată

en: %s - edit files as another user
ro: %s - editează fișiere ca alt utilizator

en: %s - execute a command as another user
ro: %s - execută o comandă ca alt utilizator

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

en: use a helper program for password prompting
ro: utilizează un program auxiliar pentru solicitarea parolei

en: use specified BSD authentication type
ro: utilizează un tip de autentificare BSD specificat

en: run command in the background
ro: rulează comanda în fundal

en: ring bell when prompting
ro: sună din clopoțel atunci când se solicită

en: close all file descriptors >= num
ro: închide toți descriptorii de fișier >= num

en: run command with the specified BSD login class
ro: rulează comanda cu clasa de autentificare BSD specificată

en: change the working directory before running command
ro: schimbă directorul de lucru înainte de-a executa comanda

en: preserve user environment when running command
ro: păstrează mediul utilizatorului atunci când se rulează comanda

en: preserve specific environment variables
ro: păstrează variabile de mediu specifice

en: edit files instead of running a command
ro: editează fișiere în locul rulării unei comenzi

en: run command as the specified group name or ID
ro: rulează comanda ca grupul cu numele sau ID-ul specificat

en: set HOME variable to target user's home dir
ro: stabilește variabila HOME să țintească spre directorul personal al utilizatorului

en: display help message and exit
ro: afișează mesajul de ajutor și iese

en: run command on host (if supported by plugin)
ro: rulează comanda pe gazdă (dacă este suportat de modul)

en: run login shell as the target user; a command may also be specified
ro: rulează shell-ul de autentificare ca utilizatorul țintă; o comandă poate fi, de asemenea, specificată

en: remove timestamp file completely
ro: elimină complet fișierul de datare

en: invalidate timestamp file
ro: invalidează fișierul de datare

en: list user's privileges or check a specific command; use twice for longer format
ro: listează privilegiile utilizatorului sau verifică o comandă specifică; utilizează de două ori pentru formatul mai lung

en: non-interactive mode, no prompts are used
ro: mod neinteractiv, nu sunt utilizate solicitări

en: preserve group vector instead of setting to target's
ro: păstrează vectorul grupului în loc să configurați pe cel al țintei

en: use the specified password prompt
ro: utilizează solicitarea de parolă specificată

en: change the root directory before running command
ro: schimbă la directorul rădăcină, înainte de a rula comanda

en: create SELinux security context with specified role
ro: creează contextul de securitate SELinux cu rolul specificat

en: read password from standard input
ro: citește parola de la intrarea standard

en: run shell as the target user; a command may also be specified
ro: rulează shell-ul ca utilizatorul țintă; o comandă poate fi, de asemenea, specificată

en: create SELinux security context with specified type
ro: creează contextul de securitate SELinux cu tipul specificat

en: terminate command after the specified time limit
ro: termină comanda după limita de timp specificată

en: in list mode, display privileges for user
ro: în modul listă, afișează privilegiile pentru utilizator

en: run command (or edit file) as specified user name or ID
ro: rulează comanda (sau editează fișierul) ca utilizator cu numele sau ID-ul specificat

en: display version information and exit
ro: afișează informațiile de versiune și iese

en: update user's timestamp without running a command
ro: actualizează datarea utilizatorului fără să se ruleze o comandă

en: stop processing command line arguments
ro: oprește procesarea argumentelor în linia de comandă

en: unable to open audit system
ro: nu se poate deschide sistemul auditare

en: unable to send audit message
ro: nu se poate trimite mesajul de auditare

en: unable to fgetfilecon %s
ro: nu se poate fgetfilecon %s

en: %s changed labels
ro: etichete modificate %s

en: unable to restore context for %s
ro: nu se poate restaura contextul pentru %s

en: unable to open %s, not relabeling tty
ro: nu se poate deschide %s, nu se etichetează din nou tty

en: %s is not a character device, not relabeling tty
ro: %s nu este un dispozitiv de caracter, nu se etichetează din nou tty

en: unable to get current tty context, not relabeling tty
ro: nu se poate obține contextul tty curent, nu se etichetează din nou tty

en: unknown security class "chr_file", not relabeling tty
ro: clasă de securitate necunoscută „chr_file”, nu se etichetează din nou tty

en: unable to get new tty context, not relabeling tty
ro: nu se poate obține contextul tty nou, nu se etichetează din nou tty

en: unable to set new tty context
ro: nu se poate stabili contextul tty nou

en: you must specify a role for type %s
ro: trebuie să specificați un rol pentru tipul %s

en: unable to get default type for role %s
ro: nu se poate obține tipul implicit pentru rolul %s

en: failed to get new context
ro: nu s-a putut obține contextul nou

en: failed to set new role %s
ro: nu s-a putut stabili rolul nou %s

en: failed to set new type %s
ro: nu s-a putut stabili tipul nou %s

en: %s is not a valid context
ro: %s nu este un context valid

en: failed to get old context
ro: nu s-a putut obține contextul vechi

en: unable to determine enforcing mode.
ro: nu se poate determina modul de impunere.

en: unable to set exec context to %s
ro: nu se poate stabili contextul exec la %s

en: unable to set key creation context to %s
ro: nu se poate stabili contextul de creare a cheii la %s

en: Only one of the -c or -i options may be specified
ro: Doar una dintre opțiunile -c sau -i poate fi specificată

en: invalid file descriptor number: %s
ro: număr de descriptor de fișier nevalid: %s

en: The -%c option may not be used in edit mode.
ro: Opțiunea -%c nu poate fi utilizată în modul de editare.

en: The -%c option may only be used in edit mode.
ro: Opțiunea -%c poate fi utilizată numai în modul de editare.

en: %s: editing symbolic links is not permitted
ro: %s: editarea legăturilor simbolice nu este permisă

en: %s: editing files in a writable directory is not permitted
ro: %s: editarea fișierelor într-un director inscriptibil nu este permisă

en: contents of edit session left in %s
ro: conținutul sesiunii de editare rămase în %s

en: unable to get group list
ro: nu se poate obține lista de grup %s

en: unable to save handler for signal %d
ro: nu se poate salva manipulantul pentru semnalul %d

en: unable to restore handler for signal %d
ro: nu se poate restaura manipulantul pentru semnalul %d

en: resource control limit has been reached
ro: limita de control al resursei a fost atinsă

en: user "%s" is not a member of project "%s"
ro: utilizatorul „%s” nu este un membru al proiectului „%s”

en: the invoking task is final
ro: sarcina de invocare este finală

en: could not join project "%s"
ro: nu s-a putut alătura proiectului „%s”

en: no resource pool accepting default bindings exists for project "%s"
ro: nu există un grup de resurse care acceptă legături implicite pentru proiectul „%s”

en: specified resource pool does not exist for project "%s"
ro: nu există grupul de resurse specificat pentru proiectul „%s”

en: could not bind to default resource pool for project "%s"
ro: nu s-a putut lega la grupul de resurse implicit pentru proiectul „%s”

en: setproject failed for project "%s"
ro: setproject a eșuat pentru proiectul „%s”

en: warning, resource control assignment failed for project "%s"
ro: avertizare, alocarea controlului de resurse a eșuat pentru proiectul „%s”

en: Sudo version %s
ro: Versiune sudo %s

en: Configure options: %s
ro: Configurează opțiunile: %s

en: fatal error, unable to load plugins
ro: eroare fatală, nu se pot încărca modulele

en: plugin did not return a command to execute
ro: modulul nu a întors o comandă de executat

en: unexpected sudo mode 0x%x
ro: mod sudo neașteptat 0x%x

en: you do not exist in the %s database
ro: nu existați în baza de date %s

en: unable to determine tty
ro: nu se poate determina tty

en: The "no new privileges" flag is set, which prevents sudo from running as root.
ro: Este setat indicatorul „fără privilegii noi”, ceea ce împiedică rularea «sudo» ca root.

en: If sudo is running in a container, you may need to adjust the container configuration to disable the flag.
ro: Dacă «sudo» rulează într-un container, poate fi necesar să ajustați configurația containerului pentru a dezactiva indicatorul.

en: %s must be owned by uid %d and have the setuid bit set
ro: %s trebuie să fie deținut de uid-ul %d și să aibă bitul setuid stabilit

en: effective uid is not %d, is %s on a file system with the 'nosuid' option set or an NFS file system without root privileges?
ro: uid-ul efectiv nu este %d, este %s pe un sistem de fișiere cu opțiunea „nosuid” stabilită sau un sistem de fișiere NFS fără privilegii de root?

en: effective uid is not %d, is sudo installed setuid root?
ro: uid-ul efectiv nu este %d, este sudo instalat root setuid?

en: unable to set supplementary group IDs
ro: nu se pot stabili ID-urile de grup suplimentare

en: unable to set effective gid to runas gid %u
ro: nu se pot stabili gid-uri efective către gid-uri run_as %u

en: unable to set gid to runas gid %u
ro: nu se poate stabili gid-ul către gid-ul run_as %u

en: argv not set by the security policy
ro: argv nu este stabilit de politica de securitate

en: envp not set by the security policy
ro: envp nu este stabilit de politica de securitate

en: unexpected child termination condition: %d
ro: condiție de terminare a procesului copil neașteptată: %d

en: unable to initialize policy plugin
ro: nu se poate inițializa modulul de politică

en: policy plugin %s is missing the "check_policy" method
ro: modulului de politică %s îi lipsește metoda „check_policy”

en: policy plugin %s does not support listing privileges
ro: modulul de politică %s nu suportă listarea privilegiilor

en: policy plugin %s does not support the -v option
ro: modulul de politică %s nu suportă opțiunea -v

en: policy plugin %s does not support the -k/-K options
ro: modulul de politică %s nu suportă opțiunile -k/-K

en: error initializing I/O plugin %s
ro: eroare la inițializarea modulului In/Ieș(I/O) %s

en: error initializing I/O plugin
ro: eroare la inițializarea modulului In/Ieș(I/O)

en: error initializing audit plugin %s
ro: eroare la inițializarea modulului auditare %s

en: %s: unable to log error event%s%s
ro: %s: nu se poate înregistra evenimentul de eroare%s%s

en: %s: unable to log accept event%s%s
ro: %s: nu se poate înregistra evenimentul de acceptare%s%s

en: audit plugin error
ro: eroare a modulului de auditare

en: %s: unable to log reject event%s%s
ro: %s: nu se poate înregistra evenimentul de respingere%s%s

en: error initializing approval plugin %s
ro: eroare la inițializarea modulului de aprobare %s

en: command rejected by approver
ro: comandă respinsă de aprobator

en: no writable temporary directory found
ro: nu s-a găsit niciun director temporar inscriptibil

en: %s left unmodified
ro: %s lăsat nemodificat

en: %s unchanged
ro: %s neschimbat

en: sesh: internal error: odd number of paths
ro: sesh: eroare internă: număr impar de rute(paths)

en: sesh: unable to create temporary files
ro: sesh: nu se pot crea fișierele temporare

en: sesh: killed by a signal
ro: sesh: omorât de un semnal

en: sesh: unknown error %d
ro: sesh: eroare necunoscută %d

en: unable to copy temporary files back to their original location
ro: nu se pot copia fișierele temporare înapoi la locația lor originală

en: unable to copy some of the temporary files back to their original location
ro: nu se pot copia o parte din fișierele temporare înapoi la locația lor originală

en: unable to change uid to root (%u)
ro: nu se poate schimba uid-ul la root (%u)

en: plugin error: invalid file list for sudoedit
ro: eroare de modul: lista de fișiere pentru sudoedit nu este validă

en: plugin error: missing file list for sudoedit
ro: eroare de modul: lipsește lista de fișiere pentru sudoedit

en: unable to read the clock
ro: nu se poate citi ceasul

en: intercept port not set
ro: portul de interceptare nu este definit

en: timed out reading password
ro: limită de timp atinsă pentru citirea parolei

en: no password was provided
ro: nu a fost furnizată nicio parolă

en: unable to read password
ro: nu se poate citi parola

en: a terminal is required to read the password; either use the -S option to read from standard input or configure an askpass helper
ro: un terminal este necesar pentru a citit parola; ori utilizați opțiunea -S pentru a citi de la intrarea standard ori configurați un ajutor askpass

en: no askpass program specified, try setting SUDO_ASKPASS
ro: nu s-a specificat niciun program askpass, încercați să stabiliți SUDO_ASKPASS

en: unable to set gid to %u
ro: nu se poate stabili gid-ul la %u

en: unable to set uid to %u
ro: nu se poate stabili uid-ul la %u

en: unable to run %s
ro: nu se poate rula %s

en: unable to save stdin
ro: nu se poate salva stdin

en: unable to dup2 stdin
ro: nu se poate dup2 stdin

en: unable to restore stdin
ro: nu se poate restaura stdin
