calculate-activity - en to si translation catalogue (117 entries)

en: Calculate
si: ගණනය කරන්න

en: add
si: එක් කරන්න

en: factorial
si: ක්‍රමාරෝපිත

en: factorize
si: සාධක වලට වෙන් කරන්න

en: abs(x), return absolute value of x, which means -x for x < 0
si: abs(x), x හි නියත අගය ලබා දෙයි, එනම් x <0 සඳහා -x

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
si: acos(x), කෝසයින අගය ලබා දෙයි. මෙය කෝයිනය x වන කෝණයයි. -1 <= x < 1 සඳහා අර්ථ දැක්වේ

en: acosh(x), return the arc hyperbolic cosine of x. This is the value y for which the hyperbolic cosine equals x.
si: acosh(x), x හි බහුවලයික කෝසයින අගය ලබා දෙයි. මෙය බහුවලයික කෝසයිනය x ට සමානවන y අගයයි.

en: add(x, y), return x + y
si: add(x, y), x + y ලබා දෙයි

en: asin(x), return the arc sine of x. This is the angle for which the sine is x. Defined for -1 <= x <= 1
si: asin(x), x හි චාප සයිනය ලබා දෙයි. මෙය සයිනය x වන කෝණයයි. -1 <= x <= 1 සඳහා අර්ථ දැක්වේ

en: asinh(x), return the arc hyperbolic sine of x. This is the value y for which the hyperbolic sine equals x.
si: asinh(x), x හි බහුවලයික සයින අගය ලබා දෙයි. මෙය බහුවලයික සයිනය x ට සමානවන y අගයයි.

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
si: atan(x), x හි චාප ටෑනය එවයි. මෙටෑනයයිනය x වන කෝණයයි. සියළු x සඳහා අර්ථදැක්වේ

en: atanh(x), return the arc hyperbolic tangent of x. This is the value y for which the hyperbolic tangent equals x.
si: atanh(x), x හි බහුවලයික ටැංජන අගය ලබා දෙයි. මෙය බහුවලයික ටැංජනය x ට සමානවන y අගයයි.

en: b10bin(x), interpret a number written in base 10 as binary, e.g.: b10bin(10111) = 23,
si: b10bin(x), 10 පාදයෙන් ලියා ඇති අංකයක් ද්වීමය ලෙස අර්ථය පහදා දෙයි, උදා.: b10bin(10111) = 23,

en: ceil(x), return the smallest integer larger than x.
si: ceil(x), x ට වඩා වැඩි කුඩාම නිඛිල සංඛ්‍යාව ලබා දෙයි.

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
si: cos(x), x හි කෝසයිනය එවයි. මෙය ඒකක වෘතයේ කෝණය x වන X-ඛණ්ඩාංක අගයයි

en: Can not divide by zero
si: ශූන්‍යයෙන් බෙදිය නොහැක

en: Invalid argument
si: අවලංගු විස්තාරකය

en: gcd(a, b), determine the greatest common denominator of a and b. For example, the biggest factor that is shared by the numbers 15 and 18 is 3.
si: gcd(a, b), a හා b හි මහා පොදු සාධකය තීරණය කරයි. උදාහරණයක් ලෙස, 15 සහ 18 යන අංක හවුලේ තබා ගන්නා විශාලතම සාධකය 3 වේ.

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
si: exp(x), x හි ප්‍රකෘති ඝාතය එවයි. e^x මඟින් දෙනු ලැබේ

en: Factorial only defined for integers
si: ක්‍රමාරෝපිතය නිඛිල සංඛ්‍යා සඳහා පමණක් අර්ථ දක්වා ඇත

en: factorial(n), return the factorial of n. Given by n * (n - 1) * (n - 2) * ...
si: factorial(n), n හි ක්‍රමාරෝපිතය ලබා දෙයි. n * (n - 1) * (n - 2) * ... දෙනු ලබයි

en: floor(x), return the largest integer smaller than x.
si: floor(x), x ට වඩා අඩු විශාලම නිඛිල සංඛ්‍යාව ලබා දෙයි.

en: inv(x), return the inverse of x, which is 1 / x
si: inv(x), x හි ප්‍රතිලෝමය ලබා දෙයි, එනම් 1 / x

en: Logarithm(x) only defined for x > 0
si: Logarithm(x) අර්ථ දක්වන්නේ x > 0 සඳහා පමණි

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
si: ln(x), x හි ප්‍රකෘති ලඝු ගණකය එවයි. මෙය exp() = x වන ඝාතීය අගයයි. x >= 0 සඳහා අර්ථ දැක්වේ.

en: log10(x), return the base 10 logarithm of x. This is the value y for which 10^y equals x. Defined for x >= 0.
si: log10(x), x හි 10 පාදයේ ලොග් අගය ලබා දෙයි. මෙය 10^y අගය x ට සමාන වන y අගයයි. x >= 0 සඳහා අර්ථ දක්වා ඇත.

en: Can only calculate x modulo <integer>
si: ගණනය කල හැක්කේ x modulo <integer> පමණි

en: mul(x, y), return x * y
si: mul(x, y), x * y ලබා දෙයි

en: negate(x), return -x
si: negate(x), -x ලබා දෙයි

en: Or(x, y), logical or. Returns True if x or y is True, else returns False
si: or(x, y), තාර්කික හෝ . x හෝ y සත්‍ය විට සත්‍ය ද අන් සෑම විටම අසත්‍ය ද ලබා දෙයි

en: pow(x, y), return x to the power y (x**y)
si: pow(x, y), x, y බලයට ලබා දෙයි (x**y)

en: rand_float(), return a random floating point number between 0.0 and 1.0
si: rand_float(), 0.0 සහ 1.0 අතර අහඹු දශම සංඛ්‍යාවක් ලබා දෙයි

en: rand_int([<maxval>]), return a random integer between 0 and <maxval>. <maxval> is an optional argument and is set to 65535 by default.
si: rand_int([<maxval>]), 0 සහ <maxval> අතර අහඹු නිඛිල සංඛ්‍යාවක් ලබා දෙයි. <maxval> අමතර විස්තරකයක් වන අතර පෙරනිමියෙන් 65535 ට සකසා ඇත.

en: round(x), return the integer nearest to x.
si: round(x), x ට ආසන්නතම නිඛිල සංඛ්‍යාව ලබා දෙයි.

en: Bitwise operations only apply to integers
si: බිටු අනුව මෙහෙයුම් නිඛිල සංඛ්‍යා වලට පමණක් යෙදෙයි

en: shift_left(x, y), shift x by y bits to the left (multiply by 2 per bit)
si: shift_left(x, y), y බිටි ප්‍රමාණයකින් x වමට තල්ලු කරයි (බිටුවකට 2න් ගුණ කිරීම)

en: shift_right(x, y), shift x by y bits to the right (divide by 2 per bit)
si: shift_right(x, y), y බිටි ප්‍රමාණයකින් x දකුණට තල්ලු කරයි (බිටුවකට 2න් බෙදීම)

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
si: sin(x), x හි ෝසයිනය එවයි. මෙය ඒකක වෘතයේ කෝණය x වනYX-ඛණ්ඩාංක අගයයි

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
si: sinh(x), x හි බහුවලයික සයිනය එවයි. (exp(x) - exp(-x)) / 2 මඟින් දෙනු ලැබේ

en: sinc(x), return the sinc of x. This is given by sin(x) / x.
si: sinc(x), x හි sinc ලබා දෙයි. මෙය sin(x) / x මඟින් දෙනු ලබයි.

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
si: sqrt(x), x හි වර්ගමූලය එවයි. මෙය වර්ගය x වන සේ වූ අගයයි . x >= 0 සඳහා අර්ථ දැක්වේ.

en: square(x), return x * x
si: square(x), x * x ලබා දෙයි

en: sub(x, y), return x - y
si: sub(x, y), x - y ලබා දෙයි

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
si: tan(x), x හි ටෑන්ජනය එවයි. මෙය ඒකක වෘතයේ මූලයේ සිට එහි පරිධිය මතකෝණය x වන සේ වූ ලක්ෂයට අඩින ලද රේඛාවේ බෑවුමයි. sin(x) / cos(x) මඟින් දෙනු ලැබේ

en: tanh(x), return the hyperbolic tangent of x. Given by sinh(x) / cosh(x)
si: tanh(x), x හි බහුවලයික ටැංජනය ලබා දෙයි. sinh(x) / cosh(x) මඟින් දෙනු ලැබේ

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
si: xor(x, y), තාර්කික xor. x හා y දෙකින් එකක් පමණක් සත්‍ය විට සත්‍ය ද අන්සෑම විටකම අසත්‍ය ද එවයි

en: Help
si: උදව්

en: Copy
si: පිටපත් කරන්න

en: Cut
si: කපන්න

en: Paste
si: අලවන්න

en: Square
si: සමචතුරස්‍රය

en: Square root
si: වර්ගමූලය

en: Inverse
si: ප්‍රතිලෝමය

en: e to the power x
si: e හි x වන බලය

en: x to the power y
si: x හි y වන බලය

en: Natural logarithm
si: ප්‍රකෘති ලඝුගණකය

en: Factorial
si: ක්‍රමාරෝපිත

en: Sine
si: සයින්

en: Cosine
si: කෝසයින්

en: Tangent
si: ටෑන්

en: Arc sine
si: චාප සයින්

en: Arc cosine
si: චාප කෝසයින්

en: Arc tangent
si: චාප ටෑන්

en: Hyperbolic sine
si: බහුවලයික සයින්

en: Hyperbolic cosine
si: බහුවලයික කෝසයින්

en: Hyperbolic tangent
si: බහුවලයික ටෑන්

en: Logical and
si: තාර්කික සහ

en: Logical or
si: තාර්කික හෝ

en: Equals
si: සමානයි

en: Not equals
si: අසමානයි

en: Pi
si: පයි

en: e
si: ඊ

en: Plot
si: අඳින්න

en: Degrees
si: අංශක

en: Radians
si: රේඩියන

en: Degrees / Radians
si: අංශක / රේඩියන

en: Exponent / Scientific notation
si: ඝාතීය / විද්‍යාත්මක අංකනය

en: Number of shown digits
si: පෙන්වන ඉලක්කම් ගණන

en: Integer formatting base
si: නිඛිල සංඛ්‍යා ආකෘතිකරණය කිරීමේ පාදය

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
si: plot(eqn, var=-a..b), 'eqn' සමීකරණය 'var' විචල්‍යයන් සමඟ a සිට b දක්වා වූ පරාසයේ අඳියි

en: Parse error at %d
si: %d හි ව්‍යාකරණ විග්‍රහ කිරීමේ දෝෂයක්

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
si: මෙය හුදෙක් පරීක්ෂණාත්මක මාතෘකාවක් පමණි, සුචිය සඳහා help(index) භාවිතා කරන්න

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
si: 'test' ගැන උදව් සඳහා help(test) හෝ index ගැන උදව් සඳහා help(index) භාවිතා කරන්න

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
si: සුචිය

en: topics
si: මාතෘකා

en: Topics
si: මාතෘකා

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
si: විචල්‍යයන්

en: Variables
si: විචල්‍යයන්

en: Functions
si: ක්‍රියා

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
si: '%s' සම්බන්ධයෙන් උදව් නොපවතී,සුචිය සඳහා  help(index)භාවිතා කරන්නx

en: help
si: උදව්

en: Recursion detected
si: නැවත නැවත සිදුවීම හඳුනාගන්නා ලදි

en: Function '%s' not defined
si: '%s' ක්‍රියාවලිය අර්ථදක්වා නැත

en: Variable '%s' not defined
si: '%s' විචල්‍ය අර්ථදක්වා නැත

en: Attribute '%s' does not exist
si: '%s' විස්තරකය නොපවතී

en: Parse error
si: විශ්ලේෂණ දෝෂයකි

en: Multiple statements not supported
si: බහු ප්‍රකාශන සහය දක්වන්නේ නැත

en: Internal error
si: අභ්‍යන්තර දෝෂය

note: TRANS: multiplication symbol (default: '×')
en: mul_sym
si: *

note: TRANS: division symbol (default: '÷')
en: div_sym
si: /

note: TRANS: equal symbol (default: '=')
en: equ_sym
si: =

en: Undefined
si: අර්ථදක්වා නැත

en: Error: unsupported type
si: දෝෂයක්: සහය නොදක්වන වර්ගයකි

en: Clear
si: පවිත්‍ර කරන්න

en: Edit
si: සකසන්න

en: Algebra
si: වීජ ගණිතය

en: Trigonometry
si: ත්‍රිකෝණමිතිය

en: Boolean
si: බූලීය

en: Miscellaneous
si: විවිධ

en: Label:
si: ලේබලය:

en: All equations
si: සියළු සමීකරණ

en: My equations
si: මගේ සමීකරණ

en: Show variables
si: විචල්‍යයන් පෙන්වන්න

en: Equation.parse() string invalid (%s)
si: Equation.parse() අනුලකුණුවැල වලංගු නොවේ (%s)

en: Can not assign label: will cause recursion
si: ලේබලයක් ආදේශ කිරීමට නොහැක: නැවත නැවත සිදු කිරීමක් වනු ඇත

en: Writing to journal (%s)
si: ජ'නලයට ලියවේ (%s)

en: button_pressed(): invalid type
si: button_pressed(): වලංගු නොවන වර්ගයකි
