sugar - en to ar translation catalogue (354 entries)

en: Migrated to GSettings
ar: رحل الى اعدادات G

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
ar: هذا المفتاح يوضح هل تم ترحيل أم لا قيم GConf إلى GSettings

en: Backup URL
ar: مسار النسخ الاحتياطي

en: URL where the backup is saved to.
ar: مسار مكان الحفظ الاحتياطي.

en: Show Log out
ar: أظهر الخروج

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
ar: إذا ضبطت "صحيح" فستظهر سكّر خيار "اخرج".

en: Show Restart
ar: أظهر إعادة التشغيل

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
ar: إذا ضبطت "صحيح" فستظهر سكّر خيار "أعد التشغيل".

en: Show Shutdown
ar: اعرض إيقاف التشغيل

en: Bundle IDs of protected activities
ar: معرّف حزمة الأنشطة المحميّة

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
ar: هناك حد لعدد من الأنشطة المفتوحة في آن واحد.

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User name that is used throughout the desktop.
ar: الاسم المستَخدم في أرجاء سطح المكتب.

en: Default nick
ar: الكنية المبدئية

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
ar: استخدم "disabled" (معطل) للسؤال عن الكنية عند البدء، أو "system" (النظام) لاستخدام اسم الولوج إلى حساب النظام.

en: User Color
ar: لون المستخدم

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
ar: لون الأيقونة المستخدم في أنحاء سطح المكتب. يركب من لون الحواف ولون الملء بنسق ألوان rbg. مثال: #AC32FF,#9A5200

en: Volume Level
ar: مستوى الصوت

en: Volume level for the sound device.
ar: مستوى شدة الصوت.

en: Sound Muted
ar: الصوت مُصمَت

en: Setting for muting the sound device.
ar: إعداد لكتم صوت الجهاز.

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timezone setting for the system.
ar: المنطقة الزمنية للنظام.

en: Edge Delay
ar: تأخير الحافة

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
ar: تأخير تنشيط الإطار باستخدام الحواف.

en: Corner Delay
ar: تأخير الركن

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
ar: تأخير تنشيط الإطار باستخدام الأركان.

en: Jabber Server
ar: خادوم جابِر

en: URL of the jabber server to use.
ar: مسار خادوم جابِر الذي سيستخدم.

en: Publish to Gadget
ar: انشر في Gadget

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
ar: إذا ضبطت "صحيح" فستتيح سكّر البحث عنا في خادوم جابِر.

en: Power Automatic
ar: الطاقة تلقائية

en: Automatic power management (increases battery life)
ar: إدارة آلية للطاقة (تطيل من عمر البطارية)

en: Power Extreme
ar: الطاقة متشددة

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
ar: إدارة قصوى للطاقة (تعطّل اللاسلكي وتطيل عمر البطارية)

en: Keyboard layouts
ar: تخطيطات لوحة المفاتيح

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
ar: قائمة بتخطيطات لوحة المفاتيح، كل على الشكل ‪layout(variant)‬

en: Keyboard options
ar: خيارات لوحة المفاتيح

en: List of keyboard options.
ar: قائمة بخيارات لوحة المفاتيح.

en: Keyboard model
ar: طراز لوحة المفاتيح

en: The keyboard model to be used
ar: طراز لوحة المفاتيح الذي سيستخدم

en: Default font face
ar: الخط المبدئي

en: Font face that is used throughout the desktop.
ar: الخط المستَخدم في أرجاء سطح المكتب.

en: Default font size
ar: حجم الخط المبدئي

en: Font size that is used throughout the desktop.
ar: حجم الخط المستَخدم في أرجاء سطح المكتب.

en: About Me
ar: عنّي

en: You must enter a name.
ar: يجب أن تُدخِل اسما.

en: stroke:   color=%s hue=%s
ar: الحواف:   اللون=%s التشبع=%s

en: stroke:   %s
ar: الحواف:   %s

en: fill:     color=%s hue=%s
ar: الملء:     اللون=%s التشبع=%s

en: fill:     %s
ar: الملء:     %s

en: Error in specified color modifiers.
ar: خطأ في مُغيّرات الألوان المحددة.

en: Error in specified colors.
ar: خطأ في الألوان المحددة.

en: Click to change your color:
ar: انقر لتغيير اللون:

en: About my Computer
ar: عن حاسوبي

en: Not available
ar: غير مُتاح

en: Identity
ar: المعرّف

en: Serial Number:
ar: الرقم التسلسلي:

en: Software
ar: البرمجيات

en: Build:
ar: البناء:

en: Sugar:
ar: سُكّر:

en: Firmware:
ar: البرمجيات المضمّنة:

en: Wireless Firmware:
ar: برمجية اللاسلكي المضمّنة:

en: Today
ar: اليوم

en: Copyright and License
ar: حقوق النشر والترخيص

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
ar: سُكّر هي واجهة المستخدم الرسومية التي تنظر لها الآن. سُكّر برمجية حرّة تخضع لرخصة جنو للتأميم عامّة الأغراض، ويمكنك تعديلها و/أو توزيع نسخ منها وفق شروط معينة مذكورة هنا.

en: Full license:
ar: الترخيص كاملا:

en: Background
ar: الخلفية

en: Select a background:
ar: اختر خلفية:

en: Clear background
ar: امسح الخلفية

en: Date & Time
ar: التاريخ والوقت

en: Frame
ar: الإطار

en: never
ar: أبدا

en: instantaneous
ar: حالا

en: %s seconds
ar: %s ثوان

en: Activation Delay
ar: تأخير التفعيل

en: Corner
ar: الركن

en: Edge
ar: الحافة

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keyboard Model
ar: طراز لوحة المفاتيح

en: Key(s) to change layout
ar: زر تغيير التخطيط

en: Keyboard Layout(s)
ar: تخطيط لوحة المفاتيح

en: Language
ar: اللغة

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
ar: تعذّر الوصول إلى ‭~/.i18n‬. ستُنشأ إعدادات قياسية.

en: Language for code=%s could not be determined.
ar: تعذّر تحديد اللغة ذات الرمز=%s.

en: Sorry I do not speak '%s'.
ar: آسف، لا أتحدث '%s'.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
ar: أضف اللغات حسب الترتيب الذي تفضله. إذا لم تتوفر ترجمة ستؤخذ من التالية في القائمة.

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ar: عليك إعطاء المعلومات التالية لضبط اتصال الإنترنت عبر شبكة الهاتف المحمول (ج٣).

en: Country:
ar: البلد:

en: Provider:
ar: مقدم الخدمة:

en: Plan:
ar: النظام:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: Password:
ar: كلمة السّر:

en: Number:
ar: الرقم:

en: Access Point Name (APN):
ar: اسم نقطة الاتصال (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
ar: رقم المعرف الشخصي (PIN):

en: Plan #%s
ar: نظام #%s

en: Provider %s
ar: مقدم الخدمة %s

en: Network
ar: الشبكة

en: State is unknown.
ar: الحالة مجهولة.

en: Error in specified radio argument use on/off.
ar: خطأ في معامل الإذاعة المحدد، استخدم on/off.

en: Error in specified argument use 0/1.
ar: خطأ في المعامل المحدد، استخدم0\1.

en: Wireless
ar: اللاسلكي

en: Radio
ar: الإذاعة

en: Collaboration
ar: التعاون

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
ar: الخادوم مثله مثل الغرفة التي تجلس بها؛ الأشخاص على نفس الخادوم يرون بعضهم البعض، حتى لو لم يكونوا على نفس الشبكة.

en: Server:
ar: الخادوم:

en: Power
ar: الطاقة

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
ar: خطأ في معامل pm التلقائي، استخدم on/off.

en: Power management
ar: إدارة الطاقة

en: Software Update
ar: تحديث البرمجيات

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
ar: تحديث البرمجيات يُصلح الأعطال ويغلق الثغرات الأمنية ويوفر خصائص جديدة.

en: Update in progress...
ar: يجري التحديث...

en: Checking for updates...
ar: يلتمس التحديثات...

en: Installing updates...
ar: يُثبّت التحديثات...

en: Checking %s...
ar: يلتمس %s...

en: Looking for updates...
ar: يلتمس التحديثات...

en: Downloading %s...
ar: ينزّل %s...

en: Updating %s...
ar: يحدّث %s...

en: Your software is up-to-date
ar: برمجيات محدّثة

en: You can install %s update | You can install %s updates
ar[0]: لا تحديثات لتثبيتها%.0s
ar[1]: يمكنك تثبيت تحديث واحد%.0s
ar[2]: يمكنك تثبيت تحديثين%.0s
ar[3]: يمكنك تثبيت %s تحديثات
ar[4]: يمكنك تثبيت %s تحديثا
ar[5]: يمكنك تثبيت %s تحديث

en: %s update was installed | %s updates were installed
ar[0]: لم تُثبّت أي تحديثات%.0s
ar[1]: ثُبّت تحديث واحد%.0s
ar[2]: ثُبّت تحديثين%.0s
ar[3]: ثُبّتت %s تحديثات
ar[4]: ثُبّت %s تحديثا
ar[5]: ثُبّت %s تحديث

en: Install selected
ar: ثبّت المختار

en: Download size: %s
ar: حجم التنزيل: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
ar: من الإصدارة %(current)s إلى %(new)s (الحجم %(size)s)

note: TRANS: download size is 0
en: None
ar: صفر

note: TRANS: download size of very small updates
en: 1 KB
ar: 1 ك.بايت

note: TRANS: download size of small updates, e.g. '250 KB'
en: %.0f KB
ar: %.0f ك.بايت

note: TRANS: download size of updates, e.g. '2.3 MB'
en: %.1f MB
ar: %.1f م.بايت

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
ar: لم تُثبّت أي خدمات وب.
    من فضلك زُر %s لمزيد من المعلومات.

en: My Battery
ar: بطاريتي

en: Removed
ar: أُزيل

en: Charging
ar: يشحن

en: Very little power remaining
ar: بقي القليل جدا من الطاقة

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
ar: باقي %(hour)d:%(min).2d

en: Charged
ar: مشحون

en: Show my keyboard
ar: اعرض لوحة المفاتيح

en: IP address: %s
ar: رقم (عنوان) الإنترنت: %s

en: Disconnect
ar: اقطع الاتصال

en: Connecting...
ar: يتصّل...

en: Connected
ar: مُتّصل

en: No wireless connection
ar: لا اتصال لاسلكي

en: Channel
ar: قناة

en: Unknown
ar: مجهول

en: Wired Network
ar: شبكة سلكية

en: Speed
ar: السرعة

en: Wireless modem
ar: مودم لاسلكي

en: Please wait...
ar: انتظر من فضلك...

en: Connect
ar: اتصل

en: Disconnected
ar: مفصول

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Try connection again
ar: حاول الاتصال مرة أخرى

en: Error: %s
ar: عطل: %s

en: Suggestion: %s
ar: الاقتراح: %s

en: Connected for %s
ar: اتّصل لمدة %s

en: %d KB
ar: %d ك.بايت

en: Check your PIN/PUK configuration.
ar: راجع ضبط رقم المعرف الشخصي أو مفتاح القفل.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
ar: راجع ضبط اسم نقطة الاتصال (APN)

en: Check the Number configuration.
ar: راجع ضبط الرقم.

en: Check your configuration.
ar: راجع الإعدادات.

en: Mesh Network
ar: شبكة عُروِيّة

en: Mesh Network %s
ar: شبكة عُروِيّة %s

en: No GSM connection available.
ar: لا تتوفر أي اتصالات هاتف محمول.

en: Speech
ar: الكلام

en: Say selected text
ar: انطق النص المحدد

en: Stop playback
ar: أوقف التشغيل

en: Pitch
ar: الحدة

en: Rate
ar: المعدَّل

en: Pause playback
ar: ألبِث التشغيل

en: finger
ar: أصبع

en: stylus
ar: قلم

en: My touchpad
ar: لوحة اللمس

en: Show contents
ar: أظهر المحتويات

en: Favorites Layout
ar: المنظور المفضل

en: Layout of the favorites view.
ar: تنظيم المنظور المفضل.

en: Favorites resume mode
ar: طور الاستكمال المفضل

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
ar: في وضع الاستكمال، النقر على أيقونة مفضلة سيستكمل آخر مدخلة لهذا النشاط.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
ar: لوحة تحكم سكر: تحذير، وُجد أكثر من خيار بنفس الاسم: %s الوحدة: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
ar: لوحة تحكم سكر: key=%s ليس متاحا كخيار

en: sugar-control-panel: %s
ar: لوحة تحكم سكر: %s

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
ar: الاستخدام: لوحة تحكم سكر [ خيار ] مفتاح [ معاملات ... ]
    لوحة تحكم لبيئة «سُكّر».
    الخيارات: 
    -hاعرض رسالة المساعدة هذه 
    -lاسرد كل الخيارات المتاحة 
    -h keyاعرض معلومات عن هذا المفتاح 
    -g key       اعرض القيمة الحالية للمفتاح 
    -s keyاضبط قيمة المفتاح 
    -c keyامسح القيمة الحالية للمفتاح

en: Warning
ar: تحذير

en: Changes require restart
ar: تتطلب التغييرات إعادة التشغيل

en: Cancel changes
ar: ألغِ التغييرات

en: Later
ar: لاحقا

en: Restart now
ar: أعِد التشغيل الآن

en: Search in %s
ar: ابحث في %s

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Done
ar: تمّ

en: Ok
ar: حسنا

en: Version %s
ar: الإصدارة %s

en: Clear search
ar: امسح البحث

en: No matching activities
ar: لا توجد أنشطة مطابقة

en: Confirm erase
ar: أكّد المسح

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
ar: أكّد المسح: أتريد مسح %s نهائيا؟

en: Keep
ar: احفظ

en: Erase
ar: امسح

en: Remove favorite
ar: احذف المفضلة

en: Make favorite
ar: اصنع مفضلة

note: TRANS: label for the freeform layout in the favorites view
en: Freeform
ar: حُر

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
ar: حلقة

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
ar: حلزون

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Box
ar: صندوق

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Triangle
ar: مثلث

en: Registration Failed
ar: فشل التسجيل

en: Registration Successful
ar: نجح التسجيل

en: You are now registered with your school server.
ar: الآن، أنت مسجّل في خادوم مدرستك.

en: Register
ar: سجّل

en: Register again
ar: أعِد التشغيل مرة أخرى

en: Home
ar: المنزل

en: Group
ar: المجموعة

en: Neighborhood
ar: الجِوَار

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
ar: مطلوب مفتاح تعمية للشبكة اللاسلكية '%s'.

en: Key Type:
ar: نوع المفتاح:

en: Authentication Type:
ar: نوع الاستيثاق:

en: WPA & WPA2 Personal
ar: ‏WPA و WPA2 شخصي

en: Wireless Security:
ar: أمن اللاسلكي:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
ar: استكمل

en: Join
ar: التحق

en: Ad-hoc Network %d
ar: شبكة لا مركزية %d

en: Mesh Network %d
ar: شبكة عُروِيّة %d

en: Cannot connect to the server.
ar: تعذّر الاتصال بالخادوم.

en: The server could not complete the request.
ar: لم يستطع الخادوم إكمال الطلب.

en: List view
ar: منظور القائمة

en: Decline
ar: ارفض

en: %dB
ar: %d بايت

en: %dKB
ar: %d ك.بايت

en: %dMB
ar: %d م.بايت

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
ar: ‏%s من %s

en: Transfer from %s
ar: نقل من %s

en: Accept
ar: اقبل

en: Dismiss
ar: ارفض

en: The other participant canceled the file transfer
ar: ألغى الشخص الآخر نقل الملف

en: Transfer to %s
ar: نقل إلى %s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
ar: أزِل

en: Open
ar: افتح

en: Open with
ar: افتح باستخدام

en: %s clipping
ar: قصاصة %s

en: Activity
ar: النشاط

en: Name:
ar: الاسم:

en: Click to change color:
ar: انقر لتغيير اللون:

en: Back
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Do you want to permanently erase "%s"?
ar: أتريد إزالة "%s" نهائيًا؟

en: Untitled
ar: بدون عنوان

en: No preview
ar: لا معاينة

en: Kind: %s
ar: النوع: %s

en: Date: %s
ar: التاريخ: %s

en: Size: %s
ar: الحجم: %s

en: No date
ar: لا تاريخ

en: Participants:
ar: المشاركون:

en: Description:
ar: الوصف:

en: Tags:
ar: الوُسوم:

en: Comments:
ar: التعليقات:

en: Journal
ar: الدفتر

en: Favorite entries
ar: المدخلات المفضلة

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
ar: أي شيء

en: Anytime
ar: أي وقت

en: Since yesterday
ar: منذ أمس

en: Past week
ar: الأسبوع الماضي

en: Past month
ar: الشهر الماضي

en: Past year
ar: السنة الماضية

en: Copy to
ar: انسخ إلى

en: Duplicate
ar: استنسخ

en: Refresh
ar: أعد التحميل

en: Error while copying the entry. %s
ar: عطل أثناء نسخ المدخلة. %s

en: Error
ar: عطل

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
ar: ابدأ

en: No activity to start entry
ar: لا نشاط لبدء المُدخلة

en: Sort view
ar: رتّب المنظور

en: Sort by date modified
ar: رتّب حسب تاريخ التعديل

en: Sort by date created
ar: رتّب حسب تاريخ الإنشاء

en: Sort by size
ar: رتّب حسب الحجم

en: Deselect all
ar: ألغ أختيار الكل

en: Select all
ar: اختر الكل

en: Copy
ar: انسخ

en: Your Journal is empty
ar: دفترك خالِ

en: Your documents folder is empty
ar: مجلد المستندات فارغ

en: The device is empty
ar: الجهاز فارغ

en: No matching entries
ar: لا مدخلات مطابقة

en: Older Version Of %s Activity
ar: إصدارة أقدم من نشاط %s

en: Do you want to downgrade to version %s
ar: أتريد الرجوع إلى الإصدارة الأقدم %s

en: Your Journal is full
ar: دفترك ممتلئ

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
ar: من فضلك احذف بعض مُدخلات الدفتر القديمة لإخلاء مساحة للمُدخلات الجديدة.

en: Show Journal
ar: أظهر الدفتر

en: Choose an object
ar: اختر عنصرا

en: Close
ar: أغلق

en: Resume with
ar: استعد مع

en: Start with
ar: ابدأ مع

en: Send to
ar: أرسل إلى

en: View Details
ar: اعرض التفاصيل

en: Entries without a file cannot be sent.
ar: لا يمكن إرسال المدخلات التي لا ملفات لها.

en: Documents
ar: المستندات

en: Entries without a file cannot be copied.
ar: لا يمكن نسخ المدخلات التي لا ملفات لها.

en: Clipboard
ar: الحافظة

en: No friends present
ar: لا يوجد أصدقاء

en: No valid connection found
ar: لم يُعثر على اتصال سليم

en: No activity to resume entry
ar: لا نشاط لاستكمال المُدخلة

en: Stop
ar: أوقف

en: Continue
ar: أكمل

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
ar: %(index)d من %(total)d :‏ %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
ar: %(free_space)d م.بايت خالية

en: Favorites view %d
ar: منظور المفضلات %d

en: The reason for the device state change is unknown.
ar: سبب تغيّر حالة الجهاز غير معروف.

en: The state change is normal.
ar: تغيّر الحالة طبيعي.

en: The device is now managed.
ar: الجهاز مُدار الآن.

en: The device is no longer managed.
ar: لم يعُد الجهاز مُدارًا.

en: The device could not be readied for configuration.
ar: تعذّر تجهيز الجهاز لإعداده.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
ar: تعذّر حجز إعدادات رقم الإنترنت (لا عناوين متاحة أو لانتهاء المهلة إلخ).

en: The IP configuration is no longer valid.
ar: لم تعُد إعدادات رقم الإنترنت صالحة.

en: Secrets were required, but not provided.
ar: الأسرار مطلوبة لكن لم تُعطَ.

en: Dialing failed because the line was busy.
ar: فشل الاتصال لانشغال الخط.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
ar: فشل الاتصال لانعدام الحرارة بالخط.

en: Dialing failed because there was no carrier.
ar: فشل الاتصال لانقطاع الخط.

en: Dialing timed out.
ar: انتهت مهلة الاتصال.

en: Dialing failed.
ar: فشل الاتصال.

en: Modem initialization failed.
ar: فشلت تهيئة المودم.

en: Not searching for networks.
ar: لن يبحث عن شبكة.

en: Network registration was denied.
ar: رُفض تسجيل الشبكة.

en: Network registration timed out.
ar: انتهت مهلة تسجيل الشبكة.

en: Failed to register with the requested GSM network.
ar: فشل تسجيل شبكة الهاتف المحمول المطلوبة.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
ar: البرمجيات المضمنة التي يحتاجها الجهاز غير متاحة.

en: The device was removed.
ar: أزيل الجهاز.

en: NetworkManager went to sleep.
ar: ذهب NetworkManager للنوم.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
ar: أزيل أو اختفى الاتصال النشط مع الجهاز.

en: A user or client requested the disconnection.
ar: طلب مستخدم أو عميل قطع الاتصال.

en: The device's carrier/link changed.
ar: تغيّر مزوّد\رابط الجهاز.

en: The device's existing connection was assumed.
ar: استُخدم الاتصال الموجود مع الجهاز.

en: The supplicant is now available.
ar: ”المتوسل“ متاح الآن.

en: The modem could not be found.
ar: تعذّر العثور على المودم.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
ar: فشل اتصال بلوتوث أو انتهت مدته.

en: Unused.
ar: غير مستخدمة.

en: Mesh
ar: الشبكة العروية

en: Screenshot
ar: لقطة شاشة

en: Screenshot of "%s"
ar: لقطة من "%s"

en: Remove friend
ar: أزل الصديق

en: Make friend
ar: اصنع صديق

en: Shutdown
ar: أطفئ

en: Restart
ar: أعد التشغيل

en: Logout
ar: اخرج

en: My Settings
ar: إعداداتي

en: Invite to %s
ar: ادعُ إلى %s

en: <b>%s</b> failed to start.
ar: فشل بدء <b>%s</b>

en: Starting...
ar: يبدأ...

en: Activity failed to start
ar: فشل بدء النشاط

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
ar: اعرض المصدر

en: Start new
ar: ابدأ الآن

[ctx: Volume]
en: Remove
ar: أزِل

en: Instance Source
ar: مصدر السيرورة

en: Source
ar: المصدر

en: Activity Bundle Source
ar: مصدر حزمة النشاط

en: Sugar Toolkit Source
ar: مصدر عُدة الأدوات سكّر

en: View source: %s
ar: اعرض مصدر: %s

en: View source: %r
ar: اعرض مصدر: %r
