sugar - en to fr translation catalogue (511 entries)

en: Migrated to GSettings
fr: Migré vers GSettings

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
fr: Cette clé montre si oui ou non les valeurs GConf ont été migrées à GSettings

en: Backup URL
fr: Sauvegarde de l'URL

en: URL where the backup is saved to.
fr: URL d'enregistrement de la sauvegarde.

en: Show Log out
fr: Afficher Déconnexion

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
fr: Si VRAI, Sugar affichera une option "Déconnexion".

en: Show Restart
fr: Afficher Redémarrer

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
fr: Si VRAI, Sugar affichera une option "Redémarrer".

en: Show Shutdown
fr: Afficher Eteindre

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
fr: Si VRAI, Sugar affichera une option "Eteindre".

en: Show Register
fr: Afficher Inscription

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
fr: Si VRAI, Sugar affichera une option "Inscription".

en: Bundle IDs of protected activities
fr: Identifiants de paquet des activités protégées

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
fr: Les utilisateurs ne sont pas autorisés à supprimer ces activités depuis la vue liste.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
fr: Limite du nombre d'activités simultanément ouvertes.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
fr: Cet entier est utilisé pour définir une limite au nombre d'activités ouvertes. Par défaut (0), il n'y a pas de limite.

en: User Name
fr: Nom de l'utilisateur

en: User name that is used throughout the desktop.
fr: Nom identifiant l'utilisateur sur le bureau.

en: Default nick
fr: Pseudo par défaut

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
fr: "disabled" pour demander un pseudo lors de l'initialisation ; "system" pour réutiliser l'identifiant long du compte UNIX.

en: User Color
fr: Couleurs de l'utilisateur

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
fr: Couleur de l'icône du XO utilisée sur le Bureau. La chaîne de caractères est composée des couleurs du trait et du remplissage. Le format correspond aux couleurs RVB. Exemple : #AC32FF,#9A5200

en: User Gender
fr: Genre de l'utilisateur

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
fr: Genre de l'utilisateur de Sugar, masculin, féminin, ou indéfini

en: User Birth Timestamp
fr: Horodatage de la naissance de l'utilisateur

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
fr: Horodatage de naissance (secondes depuis l'EPOCH du système)

en: Group Label
fr: Étiquette du groupe

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
fr: Étiquette associée à la classe de scolarité, par exemple 'CE1'

en: Background image path
fr: Chemin d'accès de l'image de fond d'écran

en: Path to the image to be used as a background.
fr: Chemin d'accès de l'image d'arrière plan utilisée comme fond d'écran.

en: Background alpha level
fr: Niveau de transparence du canal alpha pour l'image de fond d'écran

en: The opacity of the background image.
fr: Niveau d'opacité de l'image de fond d'écran.

en: Mimetype registry
fr: Type MIME (registre IANA)

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
fr: Représenté par les paires clé-valeur des types MIME et de leurs activités correspondantes

en: Volume Level
fr: Niveau de volume

en: Volume level for the sound device.
fr: Niveau de volume du périphérique audio.

en: Sound Muted
fr: Audio désactivé

en: Setting for muting the sound device.
fr: Réglage de mise en sourdine du périphérique audio.

en: Brightness Level
fr: Niveau de brillance

en: Brightness level for the computer screen.
fr: Niveau de brillance de l'écran d'ordinateur.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Timezone setting for the system.
fr: Configuration du fuseau horaire du système.

en: Home views
fr: Vues principales

en: List of home views, including the view icon, the favorite icon and the layout
fr: Liste des vues principales, incluant la vue liste, la vue favoris et la vue voisinage

en: Launcher animation interval
fr: Intervalle d'animation du lanceur

en: Delay in milliseconds between animation updates for launcher pulsing icon.
fr: Délai en millisecondes de rafraîchissement des animations par le lanceur.

en: Edge Delay
fr: Délai bords

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
fr: Délai d'activation de la trame utilisant les bords de la vue.

en: Corner Delay
fr: Délai coins

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
fr: Délai d'activation de la trame utilisant les coins de la vue.

en: Trigger Size
fr: Taille zone activation

en: Size of the frame trigger area, in px from the corner/edge.
fr: Taille de la zone d'activation de trame, en pixels à partir du bord ou du coin de la vue.

en: Jabber Server
fr: Serveur Jabber

en: URL of the jabber server to use.
fr: URL du serveur Jabber à utiliser.

en: Publish to Gadget
fr: Publication vers Gadget

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
fr: Si VRAI, Sugar permettra aux autres utilisateurs du serveur Jabber de nous retrouver.

en: Social Help Server
fr: Serveur d'aide Social Help

en: URL of the social help server to use with protocol.
fr: URL du serveur d'aide Social Help.

en: Power Automatic
fr: Alimentation Automatique

en: Automatic power management (increases battery life)
fr: Gestion automatique de l'alimentation (prolonge la durée de vie de la batterie)

en: Power Extreme
fr: Alimentation Extrême

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
fr: Gestion extrême de l'alimentation (désactive les réseaux sans fil, prolonge la batterie)

en: Keyboard layouts
fr: Dispositions du clavier

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
fr: Liste des dispositions du clavier. Une ligne mise en forme pour chaque variante

en: Keyboard options
fr: Options du clavier

en: List of keyboard options.
fr: Liste des options de clavier.

en: Keyboard model
fr: Modèle de clavier

en: The keyboard model to be used
fr: Modèle de clavier à utiliser

en: Default font face
fr: Police par défaut

en: Font face that is used throughout the desktop.
fr: Police de caractère utilisée dans tout le bureau.

en: Default font size
fr: Taille par défaut

en: Font size that is used throughout the desktop.
fr: Taille par défaut des caractères de la police utilisée dans tout le bureau.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
fr: Afficher les réseaux Ad-hoc de Sugar

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
fr: Si VRAI, Sugar affichera les réseaux ad-hoc des canaux 1,6 et 11. Si Sugar ne voit aucun réseau "connu" au démarrage, il se connecte automatiquement à un réseau Ad-hoc.

en: Enable Ad-hoc autoconnect
fr: Autorise l'auto-connexion Ad-hoc

en: If TRUE, Sugar will autoconnect to Ad-hoc networks.
fr: Si VRAI, Sugar se connectera automatiquement aux réseaux Ad-hoc.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - Identifiant utilisateur (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration de l'identifiant de l'utilisateur du réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - Mot de passe (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration du mot de passe de l'utilisateur du réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - numéro (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration du numéro de téléphone dans le réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - APN (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration du nom du point d'accès (APN) au réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - Code PIN (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration du numéro d'identification personnel (PIN) pour le réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
fr: GSM - Code PUK (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
fr: Configuration de la clé de déverrouillage personnelle (PUK) pour le réseau GSM (OBSOLÈTE/INUTILISÉ)

en: TODO: add summary
fr: A FAIRE: ajouter un résumé

en: TODO: add description
fr: A FAIRE: ajouter une description

en: Pitch value for the speech sugar service
fr: Hauteur de voix du service vocal

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
fr: Valeur de hauteur de voix utilisée par le service vocal de Sugar

en: Rate value for the speech sugar service
fr: Débit de parole du service vocal

en: Rate value used by the speech service in Sugar
fr: Valeur de débit de parole utilisée par le service vocal de Sugar

en: Activity update backend.
fr: Actualisation d'activité en backend.

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
fr: Nom du module en tâche de fond dédié à la mise à jour d'activité, suivi par un point, suivi par le nom de la classe.

en: Microformat update URL.
fr: URL Microformat actualisation.

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
fr: URL de la ressource Microformat utilisée en tâche de fond par le module d'actualisation d'activité.

en: Automatic update frequency.
fr: Fréquence d'actualisation automatique.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
fr: Fréquence de mise à jour automatique des activités, mesurée en jours. 0 indique désactivée.

en: Timestamp of last activity update.
fr: Horodatage dernière actualisation.

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
fr: Horodatage Unix (secondes depuis l'Epoch, heure 0 du 01/01/1970) de la dernière mise à jour réussie de l'activité.

en: New ASLO update.json URL.
fr: URL update.json pour le nouvel ASLO.

en: URL used by the new ASLO updater to download activity data.
fr: URL utilisée par le traitement d'actualisation du nouveau stock d'activités ASLO pour le téléchargement des données.

en: A description of the hardware available to the user.
fr: Une description du matériel dont dispose l'utilisateur.

en: This string is displayed in the control panel, about computer section.
fr: Cette chaîne de caractère est affichée sur le panneau de contrôle, dans la section à propos de mon ordinateur.

en: About Me
fr: À propos de moi

en: You must enter a name.
fr: Vous devez indiquer un nom.

en: stroke:   color=%s hue=%s
fr: trait:   couleur=%s teinte=%s

en: stroke:   %s
fr: trait:   %s

en: fill:     color=%s hue=%s
fr: remplissage:     couleur=%s teinte=%s

en: fill:     %s
fr: remplissage:     %s

en: Error in specified color modifiers.
fr: Erreur dans les modificateurs de couleur spécifiés.

en: Error in specified colors.
fr: Erreur dans les couleurs spécifiées.

en: Click to change your color:
fr: Cliquer pour changer de couleur :

en: Select gender:
fr: Sélectionner un genre:

en: About my Computer
fr: À propos de mon ordinateur

en: Not available
fr: Non disponible

en: Identity
fr: Identité

en: Model:
fr: Modèle:

en: Serial Number:
fr: Numéro de série :

en: Software
fr: Logiciel

en: Build:
fr: Version :

en: Sugar:
fr: Sugar :

en: Firmware:
fr: Micrologiciel :

en: Wireless Firmware:
fr: Micrologiciel pour le réseau sans fil :

en: %d days ago
fr: il y a %d jours

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Last system update:
fr: Dernière mise à jour du système :

en: Copyright and License
fr: Copyright et licence

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
fr: Sugar est l'interface graphique utilisateur que vous utilisez actuellement. Sugar est un logiciel libre couvert par la licence GNU/GPL (General Public License). Vous êtes autorisé à le modifier et/ou à en distribuer des copies aux conditions spécifiées.

en: Full license:
fr: Licence complète :

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Select a background:
fr: Sélectionner un arrière-plan :

en: Clear background
fr: Effacer l'arrière-plan

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Error: timezone does not exist.
fr: Erreur : le fuseau horaire n'existe pas.

en: Frame
fr: Cadre

en: never
fr: jamais

en: instantaneous
fr: immédiat

en: %s seconds
fr: %s secondes

en: Activation Delay
fr: Délai d'activation

en: Activation Area
fr: Zone d'activation

en: Corner
fr: Coin

en: Edge
fr: Bord

en: Size
fr: Taille

en: toolbar size
fr: Taille de la barre d'outils

en: exact corner or edge
fr: coins et bords exacts

en: exact corner
fr: coins exacts

en: exact edge
fr: bords exacts

en: ignored
fr: ignoré

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard Model
fr: Modèle de clavier

en: Key(s) to change layout
fr: Touche(s) de modification de la disposition

en: Keyboard Layout(s)
fr: Disposition(s) du clavier

en: Language
fr: Langue

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
fr: Accès impossible à ~/.i18n. Création de paramètres par défaut.

en: Language for code=%s could not be determined.
fr: La langue associée au code = %s n'a pas pu être déterminée.

en: Sorry I do not speak '%s'.
fr: Désolé je ne parle pas '%s'.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
fr: Ajoutez des langues dans l'ordre souhaité. Si la traduction n'est pas disponible, la suivante dans la liste sera utilisée.

en: Error writting language configuration (%s)
fr: Erreur lors de l'enregistrement des paramètres de langue (%s)

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
fr: Fournir les informations ci-après pour configurer une connexion large bande à un réseau cellulaire (3G).

en: Country:
fr: Pays:

en: Provider:
fr: Fournisseur :

en: Plan:
fr: Formule :

en: Username:
fr: Identifiant :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Number:
fr: Numéro :

en: Access Point Name (APN):
fr: Nom du Point d'Accès (APN) :

en: Personal Identity Number (PIN):
fr: Numéro d'Identité Personnel (PIN) :

en: Plan #%s
fr: Forfait #%s

en: Provider %s
fr: Fournisseur %s

en: Network
fr: Réseau

en: State is unknown.
fr: État inconnu.

en: Error in specified radio argument use on/off.
fr: Erreur de paramétrage du réseau radio. Utiliser Marche/Arrêt.

en: Error in specified argument use 0/1.
fr: Argument spécifié incorrect. Utiliser 0/1.

en: Wireless
fr: Réseau sans fil

en: The wireless radio may be turned off to save battery life.
fr: Le réseau sans fil doit être arrêté pour économiser la batterie.

en: Discard wireless connections if you have trouble connecting to the network
fr: Supprimer les connexions sans fil en cas de problème d'accès au réseau

en: Discard wireless connections
fr: Supprimer les connexions sans fil

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
fr: Le serveur est comparable à la pièce où vous êtes ; les personnes connectées au même serveur pourront se voir même si elles ne sont pas sur le même réseau.

en: Server:
fr: Serveur :

en: Social Help is a forum that lets you connect with developers and discuss Sugar Activities.  Changing servers means discussions will happen in a different place with different people.
fr: Social Help est un forum d'aide qui permet de rentrer en contact avec des concepteurs à propos des activités de Sugar.  Le changement de serveur implique que les discussions se feront ailleurs avec d'autres personnes.

en: Social Help Server:
fr: Serveur Social Help :

en: Power
fr: Alimentation

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
fr: Erreur dans le paramétrage de gestion de l'alimentation automatique. Utiliser Marche/Arrêt.

en: Power management
fr: Gestion de l'alimentation

en: Software Update
fr: Mise à jour logicielle

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
fr: Les mises à jour logicielles corrigent les erreurs, éliminent les failles de sécurité et apportent de nouvelles fonctionnalités.

en: Update in progress...
fr: Mise à jour en cours...

en: Checking for updates...
fr: Vérification des mises à jour...

en: Installing updates...
fr: Installation des mises à jour...

en: Checking %s...
fr: Vérification de %s...

en: Looking for updates...
fr: Recherche de mises à jour...

en: Downloading %s...
fr: Téléchargement de %s...

en: Updating %s...
fr: Mise à jour de %s...

en: Your software is up-to-date
fr: Vos logiciels sont à jour

en: You can install %s update | You can install %s updates
fr[0]: Vous pouvez installer %s mise à jour
fr[1]: Vous pouvez installer %s mises à jour

en: Can't connect to the activity server
fr: Impossible de se connecter au serveur d'activité

en: Verify your connection to internet and try again, or try again later
fr: Vérifier la connexion internet et retenter l'opération maintenant, ou plus tard

en: %s update was installed | %s updates were installed
fr[0]: %s mise à jour a été installée
fr[1]: %s mises à jour ont été installées

en: Install selected
fr: Installer les activités sélectionnées

en: Download size: %s
fr: Taille du téléchargement : %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
fr: De la version %(current)s à %(new)s (taille : %(size)s)

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
fr: Version %(version)s (taille : %(size)s)

note: TRANS: download size is 0
en: None
fr: Zéro

note: TRANS: download size of very small updates
en: 1 KB
fr: 1 Ko

note: TRANS: download size of small updates, e.g. '250 KB'
en: %.0f KB
fr: %.0f Ko

note: TRANS: download size of updates, e.g. '2.3 MB'
en: %.1f MB
fr: %.1f Mo

en: Web Services
fr: Services Web

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
fr: Aucun service Web n'est installé.
    Allez sur %s pour plus d'informations.

en: My Audio
fr: Mon équipement audio

en: Speaker
fr: Haut parleur

en: My Battery
fr: Ma batterie

en: Removed
fr: Retirée

en: Charging
fr: En charge

en: Very little power remaining
fr: La batterie est pratiquement déchargée

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
fr: %(hour)d:%(min).2d restantes

en: Charged
fr: Charge complète

en: My Display
fr: Mon écran

en: Take a screenshot
fr: Faire une capture d'écran

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Display
fr: Ecran

en: Show my keyboard
fr: Afficher mon clavier

en: IP address: %s
fr: Adresse IP : %s

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Connected
fr: Connecté

en: No wireless connection
fr: Aucune connexion sans fil

en: Channel
fr: Canal

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Wired Network
fr: Réseau filaire

en: Speed
fr: Vitesse

en: Wireless modem
fr: Modem sans fil

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Connect
fr: Connecter

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Cancel
fr: Annuler

en: Try connection again
fr: Essayez de vous reconnecter

en: Error: %s
fr: Erreur : %s

en: Suggestion: %s
fr: Suggestion : %s

en: Connected for %s
fr: Connecté depuis %s

en: %d KB
fr: %d Ko

en: Check your PIN/PUK configuration.
fr: Vérifiez votre configuration PIN/PUK.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
fr: Vérifiez la configuration de votre nom de point d'accès (APN)

en: Check the Number configuration.
fr: Vérifiez la configuration du numéro.

en: Check your configuration.
fr: Vérifiez votre configuration.

en: Mesh Network
fr: Réseau maillé

en: Mesh Network %s
fr: Réseau maillé %s

en: No GSM connection available.
fr: Aucune connexion GSM disponible.

en: Create a connection in My Settings.
fr: Créer une connexion dans Mes réglages.

en: Speech
fr: Voix

en: Say selected text
fr: Dites le texte sélectionné

en: Stop playback
fr: Interrompre la lecture

en: Pitch
fr: Hauteur

en: Rate
fr: Taux

en: Pause playback
fr: Pause de la lecture

en: finger
fr: doigt

en: stylus
fr: stylet

en: My touchpad
fr: Mon pavé tactile

en: Show contents
fr: Afficher les contenus

en: Favorites Layout
fr: Disposition des favoris

en: Layout of the favorites view.
fr: Disposition de la vue des favoris.

en: Favorites resume mode
fr: Mode de reprise des favoris

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
fr: Lorsque le mode reprise est activé, cliquer sur l'icône d'un favori permet la reprise de l'activité correspondante dans l'état de sa précédente utilisation.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
fr: sugar-control-panel: ATTENTION, plusieurs options avec un nom identique ont été trouvées : %s module: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
fr: sugar-control-panel: key=%s n'est pas une option disponible

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
fr: Usage : sugar-control-panel [ option ] clé [ args ... ] 
        Contrôle de l'environnement sugar. 
        Options: 
        -h             afficher ce message d'aide et quitter 
        -l             afficher la liste des options disponibles 
        -h clé       afficher les informations sur cette clé 
        -g clé       obtenir la valeur actuelle de cette clé 
        -s clé       définir la valeur actuelle de cette clé 
        -c clé       effacer la valeur actuelle de cette clé

en: To apply your changes you have to restart Sugar.
    Hit ctrl+alt+erase on the keyboard to trigger a restart.
fr: Pour appliquer vos changement, vous devez redémarrer Sugar.
    Tapez ctrl+alt+suppr sur le clavier pour exécuter le redémarrage.

en: Warning
fr: Attention

en: Changes require restart
fr: Redémarrer pour valider les changements

en: Cancel changes
fr: Annuler les changements

en: Later
fr: Plus tard

en: Restart now
fr: Redémarrer maintenant

en: An activity is not responding.
fr: Une activité ne répond pas.

en: You may lose unsaved work if you continue.
fr: Si vous continuez, les données non sauvegardées de votre travail seront perdues.

en: Search in %s
fr: Rechercher dans %s

en: Settings
fr: Paramètres

en: Done
fr: Accepter

en: Clear search
fr: Effacer la recherche

en: No matching activities
fr: Aucune activité correspondante

en: Confirm erase
fr: Confirmer la suppression

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
fr: Confirmer la suppression : faut-il supprimer %s définitivement ?

en: Keep
fr: Conserver

en: Erase
fr: Supprimer

en: Remove favorite
fr: Retirer le favori

en: Make favorite
fr: Ajouter aux favoris

note: TRANS: label for the freeform layout in the favorites view
en: Freeform
fr: Libre

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
fr: Concentrique

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
fr: Spirale

note: TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Box
fr: Boîte

en: Registration
fr: Enregistrement

en: Please wait, searching for your school server.
fr: Attendez s'il vous plaît, le système recherche le serveur votre école.

en: Registration Failed
fr: Échec de l'enregistrement

en: Registration Successful
fr: Enregistrement réussi

en: You are now registered with your school server.
fr: Vous êtes maintenant enregistré sur le serveur de l'école.

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Register again
fr: S'enregistrer à nouveau

en: Home
fr: Accueil

en: Group
fr: Groupe

en: Neighborhood
fr: Voisinage

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
fr: Une clé de chiffrement est requise pour
    le réseau sans fil '%s'.

en: Key Type:
fr: Type de clé :

en: Authentication Type:
fr: Type d'authentification :

en: Wireless Security:
fr: Protocole de chiffrement du réseau sans fil :

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
fr: Reprendre

en: Join
fr: Rejoindre

en: Ad-hoc Network %d
fr: Réseau ad-hoc %d

en: Mesh Network %d
fr: Réseau maillé %d

en: Cannot connect to the server.
fr: Impossible de se connecter au serveur.

en: The server could not complete the request.
fr: Le serveur n'a pas pu achever la requête.

en: List view
fr: Vue liste

en: Decline
fr: Refuser

en: %dB
fr: %do

en: %dKB
fr: %dKo

en: %dMB
fr: %dMo

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
fr: %s sur %s

en: Transfer from %s
fr: Transfert depuis %s

en: Accept
fr: Accepter

en: Dismiss
fr: Refuser

en: The other participant canceled the file transfer
fr: L'autre participant a annulé le transfert du fichier

en: Transfer to %s
fr: Transfert vers %s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
fr: Retirer

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: %s clipping
fr: Rognage de %s

en: Activity
fr: Activité

en: Name:
fr: Nom :

en: Click to change color:
fr: Cliquer pour changer de couleur :

en: Back
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Select grade:
fr: Sélectionner le niveau scolaire :

en: Preschool
fr: Petite ou moyenne section

en: Kindergarten
fr: Grande section

en: 1st Grade
fr: CP

en: 2nd Grade
fr: CE1

en: 3rd Grade
fr: CE2

en: 4th Grade
fr: CM1

en: 5th Grade
fr: CM2

en: 6th Grade
fr: Sixième

en: 7th Grade
fr: Cinquième

en: High School
fr: Collège ou Lycée

en: Adult
fr: Adulte

en: Do you want to permanently erase "%s"?
fr: Faut-il supprimer "%s" définitivement ?

en: Untitled
fr: Sans titre

en: No preview
fr: Pas de prévisualisation

en: Kind: %s
fr: Type MIME : %s

en: Date: %s
fr: Date : %s

en: Size: %s
fr: Taille : %s

en: No date
fr: Sans date

en: Participants:
fr: Participants :

en: Description:
fr: Description :

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Favorite entries
fr: Favoris

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
fr: Tout

en: Anytime
fr: N'importe quand

en: Since yesterday
fr: Depuis hier

en: Past week
fr: Depuis une semaine

en: Past month
fr: Depuis un mois

en: Past year
fr: Depuis une année

en: Copy to
fr: Copier vers

en: Duplicate
fr: Recopier

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Error while copying the entry. %s
fr: Erreur lors de la copie de l'entrée. %s

en: Error
fr: Erreur

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
fr: Démarrer

en: No activity to start entry
fr: Aucune activité à démarrer

en: Sort view
fr: Trier l'affichage

en: Sort by date modified
fr: Trier selon la date de modification

en: Sort by date created
fr: Trier selon la date de création

en: Sort by size
fr: Trier selon la taille

en: Deselect all
fr: Dé-sélectionner tout

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
fr[0]: Voulez-vous supprimer %d entrée ?
fr[1]: Voulez-vous supprimer %d entrées ?

en: Copy
fr: Copier

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
fr: %(selected)d sélectionné(s) sur %(total)d

en: Select filter
fr: Sélectionner un filtre

en: Your Journal is empty
fr: Ton Journal est vide

en: Your documents folder is empty
fr: Ton dossier Documents est vide

en: The device is empty
fr: Le périphérique de stockage est vide

en: No matching entries
fr: Aucune entrée correspondante

en: Older Version Of %s Activity
fr: Ancienne version de l'activité %s

en: Do you want to downgrade to version %s
fr: Revenir à la version %s?

en: Your Journal is full
fr: Ton journal est plein

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
fr: Effacer des entrées anciennes du Journal pour libérer de la place pour les nouvelles entrées.

en: Show Journal
fr: Afficher le Journal

en: Choose an object
fr: Choisir un objet

en: Choose an object to open with %s activity
fr: Choisir un objet à ouvrir avec l'activité %s

en: Close
fr: Fermer

en: Resume with
fr: Reprendre avec

en: Start with
fr: Commencer avec

en: Send to
fr: Envoyer à

en: View Details
fr: Afficher les détails

en: Entries without a file cannot be sent.
fr: Impossible d'envoyer les entrées sans fichier.

en: Entries without a file cannot be copied.
fr: Impossible de copier les entrées sans fichier.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
fr[0]: Veux-tu copier l'entrée %d?
fr[1]: Veux-tu copier les entrées %d?

en: Clipboard
fr: Presse-papier

en: No friends present
fr: Aucun ami présent

en: No valid connection found
fr: Aucune connexion valide trouvée

en: No activity to resume entry
fr: Aucune activité pour reprendre l'entrée

en: Stop
fr: Arrêter

en: Continue
fr: Continuer

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
fr: %(index)d sur %(total)d : %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
fr: %(free_space)d Mo de libre

en: Favorites view %d
fr: Vue favoris %d

en: The reason for the device state change is unknown.
fr: La raison du changement d'état du périphérique est inconnue.

en: The state change is normal.
fr: Le changement d'état est normal.

en: The device is now managed.
fr: Le périphérique est géré.

en: The device is no longer managed.
fr: Le périphérique n'est plus géré.

en: The device could not be readied for configuration.
fr: Le périphérique n'est pas disponible pour être configuré.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
fr: Impossible de réserver la configuration IP (adresse indisponible, dépassement de délai, etc.).

en: The IP configuration is no longer valid.
fr: La configuration IP n'est plus valide.

en: Secrets were required, but not provided.
fr: Secrets requis mais non fournis.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
fr: Déconnexion du demandeur 802.1X depuis le point d'accès ou le serveur d'authentification.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
fr: Échec de la configuration du demandeur 802.1X.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
fr: Arrêt ou échec inattendu du demandeur 802.1X.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
fr: Délai d'authentification trop long du demandeur 802.1X.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
fr: Échec du démarrage du service PPP dans le délai autorisé.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
fr: Déconnexion inattendue du service PPP.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
fr: Arrêt ou échec inattendu du service PPP.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
fr: Échec du démarrage du service DHCP dans le délai autorisé.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
fr: Le service DHCP a signalé une erreur inattendue.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
fr: Arrêt ou échec inattendu du service DHCP.

en: The shared connection service failed to start.
fr: Échec du démarrage du service de connexion partagée.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
fr: Arrêt ou échec inattendu du service de connexion partagée.

en: The AutoIP service failed to start.
fr: Échec du démarrage du service AutoIP.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
fr: Le service AutoIP a signalé une erreur inattendue.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
fr: Arrêt ou échec inattendu du service AutoIP.

en: Dialing failed because the line was busy.
fr: Échec de la numérotation car la ligne était occupée.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
fr: Échec de la numérotation en l'absence de tonalité.

en: Dialing failed because there was no carrier.
fr: Échec de la numérotation résultant de l'absence de porteuse.

en: Dialing timed out.
fr: Délai de la numérotation dépassé.

en: Dialing failed.
fr: Échec de la numérotation.

en: Modem initialization failed.
fr: Échec de l'initialisation du modem.

en: Failed to select the specified GSM APN
fr: Échec de la sélection de l'APN du GSM spécifié

en: Not searching for networks.
fr: Pas de recherche de réseaux.

en: Network registration was denied.
fr: Enregistrement sur le réseau refusé.

en: Network registration timed out.
fr: Enregistrement sur le réseau expiré.

en: Failed to register with the requested GSM network.
fr: Échec de l'enregistrement avec le réseau GSM demandé.

en: PIN check failed.
fr: Échec de la vérification du code PIN.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
fr: Le micrologiciel requis pour le périphérique est peut-être absent.

en: The device was removed.
fr: Le périphérique a été retiré.

en: NetworkManager went to sleep.
fr: NetworkManager est en veille.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
fr: La connexion active du périphérique a été supprimée ou a disparu.

en: A user or client requested the disconnection.
fr: Un utilisateur ou un client a demandé la déconnexion.

en: The device's carrier/link changed.
fr: La porteuse/le lien du périphérique a changé.

en: The device's existing connection was assumed.
fr: La connexion du périphérique est supposée être établie.

en: The supplicant is now available.
fr: Le suppliant est disponible.

en: The modem could not be found.
fr: Modem introuvable.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
fr: Échec ou dépassement de délai de la connexion Bluetooth.

en: Unused.
fr: Inutilisé.

en: Mesh
fr: Réseau maillé

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Screenshot of "%s"
fr: Capture d'écran de "%s"

en: Activity launcher
fr: Lanceur d'activités

en: %s is already running. Please stop %s before launching it again.
fr: %s est déjà en marche. Veuillez arrêter %s pour relancer à nouveau.

en: The maximum number of open activities has been reached. Please close an activity before launching a new one.
fr: Le nombre maximum d'activités en cours a été atteint. Veuillez arrêter une activité avant d'en lancer une autre.

en: Remove friend
fr: Retirer un ami

en: Make friend
fr: Ajouter un ami

en: Shutdown
fr: Éteindre

en: Restart
fr: Redémarrer

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: My Settings
fr: Mes paramètres

en: Invite to %s
fr: Inviter à %s

en: <b>%s</b> failed to start.
fr: <b>%s</b> n'a pas pu être démarré.

en: Starting...
fr: Démarrage...

en: Activity failed to start
fr: Échec du démarrage de l'activité

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
fr: Afficher la source

en: View Help
fr: Vue d'aide

en: Start new
fr: Démarrer

[ctx: Volume]
en: Remove
fr: Retirer

en: Help Manual
fr: Manuel d'aide

en: Social Help
fr: Aide en ligne

en: Help: %s
fr: Aide: %s

en: Instance Source
fr: Source de l'instance

en: Do you want to duplicate %s Activity?
fr: Voulez-vous dupliquer l'activité %s ?

en: This may take a few minutes
fr: Cela peut prendre quelques minutes

en: Duplicating activity...
fr: Duplication de l'activité...

en: Duplicated
fr: Dupliquée

en: The activity has been duplicated
fr: L'activité a été dupliquée

en: Duplicated activity already exists
fr: L'activité dupliquée existe déjà

en: Delete your copy before trying to duplicate the activity again
fr: Supprimer votre copie avant de tenter à nouveau de dupliquer l'activité

en: Activity Bundle Source
fr: Source du paquet de l'activité

en: Sugar Toolkit Source
fr: Source de la boîte à outils Sugar

en: View source: %s
fr: Afficher le code source : %s

en: View source: %r
fr: Afficher le code source : %r

en: Please select a file in the left panel.
fr: Veuillez sélectionner un fichier dans le panneau de gauche.

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Please connect a device to continue
fr: Veuillez connecter un périphérique pour continuer

en: Select your volume
fr: Sélectionnez votre volume

en: Not enough space in volume
fr: Il n'y a pas assez d'espace dans le volume

en: Backup from user %s
fr: Sauvegarde par l'utilisateur %s

en: No checkpoints found in the device
fr: Aucun point de contrôle n'a été trouvé sur le périphérique

en: Select your checkpoint
fr: Sélectionner un point de contrôle

en: Not enough space in disk
fr: Il n'y a pas assez d'espace sur le disque

en: Local Device Backup
fr: Sauvegarde locale

en: Save the contents of your Journal
fr: Enregistrer le contenu du journal

en: Restore the contents of your Journal
fr: Restituer le contenu du journal

en: Please close all the activities, and start again
fr: Veuillez fermer toutes les activités et relancer à nouveau

en: Select where you want create your backup
fr: Sélectionnez où vous voulez créer la sauvegarde

en: Select where you want retrieve your restore
fr: Sélectionnez d'où vous voulez restituer la sauvegarde

en: Retry
fr: Essayer à nouveau

en: Starting backup...
fr: Lancement de la sauvegarde...

en: Starting restore...
fr: Lancement de la restitution...

en: I want to restore the content of my Journal. In order to do this, my Journal will first be emptied of all its content; then the restored content will be added.
fr: Pour la restitution du journal, celui-ci sera d'abord vidé de tout son contenu, puis le contenu restitué y sera ajouté.

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Operation started
fr: Opération lancée

en: Backup finished successfully
fr: Sauvegarde réalisée avec succès

en: Restore realized successfully.
fr: Restitution réalisée avec succès.

en: Clear notifications
fr: Effacer les notifications
