SuperTux - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Flight Test
pt: Teste de Voo

en: Dungeons but no Dragons
pt: Calabouços mas sem Dragões

en: Lies!
pt: Mentiras!

en: Train Leaves in One Minute
pt: O Comboio Parte em Um Minuto

en: Bonus Dias!
pt: Bónus Dias!

en: Castle Gate
pt: Portão do Castelo

en: A Long Way Home
pt: Um Longo Caminho Até Casa

en: Bonus Island Castle
pt: Ilha Extra do Castelo

en: Area 42
pt: Área 42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
pt: -Parabéns!
    
    #Terminaste com sucesso
    #a Ilha Extra I
    
    	com níveis criados por
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Se não terminaste ainda todos
    #os níveis, volta para casa
    #e vai por outro caminho.
    #Ainda existem muitos desafios
    #à tua espera!
    
    #E existe um nível secreto
    #a ser descoberto também...
    
    #Um grande "Obrigado" para
    #todos os que contribuíram com este
    #lançamento.
    #Esperamos que tenhas gostado!

en: Pipe Down Over There
pt: Desce pelo Cano Ali

en: Something Fishy
pt: Algo Suspeito

en: Fire In The Sky
pt: Fogo no Céu

en: Have I been here before?
pt: Já aqui estive antes?

en: Bad Guys Stink!
pt: Os Mauzões Cheiram Mal!

en: #These levels were made Swimming-Ready by Serano and revamped by AllyTheOcelot
pt: #Estes níveis foram feitos prontos para natação por Serano e renovados por AllyTheOcelot

en: A good start
pt: Um bom começo

en: Too easy
pt: Demasiado fácil

en: #All these levels were upgraded for milestone 2 by Hume.
pt: #Todos estes níveis foram atualizados para milestone 2 por Hume.

en: Still too easy
pt: Continua demasiado fácil

en: Semi-Frozen
pt: Semi-Congelado

en: Cave Of Mirrors
pt: Caverna dos Espelhos

en: A Maze In The Sky
pt: Um Labirinto no Céu

en: Collapse Imminent!
pt: Colapso Iminente!

en: Tip Of The Iceberg
pt: Ponta do Icebergue

en: Bonus Island I
pt: Ilha Extra I

en: You found a secret place!
pt: Encontraste uma área secreta!

en: Hint: Use igloos to get back here.
pt: Dica: usa os iglus para voltares a este lugar.

en: Warp to Matr1x' Sector
pt: Tele-transportar para o Setor Matr1x

en: Warp to Thompson's Domain
pt: Tele-transportar para o Domínio do Thompson

en: Leave the SuperTux Team Island
pt: Deixar a Ilha da Equipa do SuperTux

en: Warp to Abednego's Area
pt: Tele-transportar para a Área do Abednego

en: Leave Torfi's Territory
pt: Sair do Território do Torfi

en: Leave Abednego's Area
pt: Sair da Área do Abdnego

en: Leave Thompson's Domain
pt: Sair do Domínio do Thompson

en: Back to Matr1x' Sector
pt: Voltar para o Setor Matr1x

en: Warp home
pt: Tele-transportar para casa

en: Warp to the SuperTux Team Island
pt: Tele-transportar para a Ilha da Equipa do SuperTux

en: Leave Matr1x' Sector
pt: Sair do Setor Matr1x

en: Continue Matr1x' Sector
pt: Continuar no Setor Matr1x

en: Warp to Torfi's Territory
pt: Teletransportar para o Território do Torfi
