SuperTux - en to la translation catalogue (38 entries)

en: Flight Test
la: Probatio volandi

en: Dungeons but no Dragons
la: Cavernae, sed sine bestiis

en: Lies!
la: Doli!

en: Train Leaves in One Minute
la: Avtomobilis mox abibit

en: Castle Gate
la: Portes castelli

en: A Long Way Home
la: Via ad domum longissima est

en: Bonus Island Castle
la: Castellum insulae additionalis

en: Area 42
la: Ager 42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
la: -Insulam additionalem finivisti!
    
    	Leveles mundi de eis sunt:
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Si non omnios leveles solvavis, i in via alia et solva eos!
    #Et ibi level abditus latet...
    #Eos, qui insulam fecerant, gratiam habemus.
    #Utinam te placeret!

en: Pipe Down Over There
la: I infra ibi!

en: Something Fishy
la: Aliquid piscibus

en: Fire In The Sky
la: Ignis in caelo

en: Have I been here before?
la: Fueramne hic antea?

en: Bad Guys Stink!
la: Hostes olent!

en: A good start
la: Initium bonum

en: Too easy
la: Facilior

en: Still too easy
la: Adhuc facilior

en: Semi-Frozen
la: Paene ut glacies

en: Cave Of Mirrors
la: Caverna symmetros

en: A Maze In The Sky
la: In caelo erramus

en: Collapse Imminent!
la: Collabri potest!

en: Tip Of The Iceberg
la: Summum monti de glacie

en: Bonus Island I
la: Insula additionalis I

en: You found a secret place!
la: Agrum abditum invenisti!

en: Hint: Use igloos to get back here.
la: Consilium: Usa aedificios de glacie ut adiers.

en: Warp to Matr1x' Sector
la: Ad agrum Matr1xis

en: Warp to Thompson's Domain
la: Ad imperium Thompsonis ire

en: Leave the SuperTux Team Island
la: Insulam SuperTuxis relinquere

en: Warp to Abednego's Area
la: Ad agrum Abednegonis ire

en: Leave Torfi's Territory
la: Campum Torfiis relinquere

en: Leave Abednego's Area
la: Agrum Abednegonis relinquere

en: Leave Thompson's Domain
la: Imperium Thompsonis relinquere

en: Back to Matr1x' Sector
la: Ad agrum Matr1xis redire

en: Warp home
la: Ad domum ire

en: Warp to the SuperTux Team Island
la: Ad insulam SuperTuxis ire

en: Leave Matr1x' Sector
la: Agrum Matr1xis relinquere

en: Continue Matr1x' Sector
la: In agro Matr1xis cotinuare

en: Warp to Torfi's Territory
la: Ad campum Torfiis ire
