SuperTux - en to nb translation catalogue (38 entries)

en: Flight Test
nb: Testflyging

en: Dungeons but no Dragons
nb: Fengsel og stengsel

en: Lies!
nb: Fusk og fanteri

en: Train Leaves in One Minute
nb: Toget går om ett minutt

en: Castle Gate
nb: Ved slottsporten

en: A Long Way Home
nb: Den lange veien hjem

en: Bonus Island Castle
nb: Bonusøy-slott

en: Area 42
nb: Område 42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
nb: -Gratulerer!
    
    #Du har klart å komme
    #gjennom Bonusøy I.
    
    	Brettene på øya er laget av
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Viss du ikke har fullført
    #alle brettene, kan
    #du gå tilbake og ta
    #en annen vei.
    #Flere utfordringer venter!
    
    #Og det finnes også et
    #hemmelig brett …
    
    #Vi ønsker å takke alle
    #som har vært med på å
    #utvikle dette spillet.
    
    #Og vi håper du koste
    #deg med å spille!

en: Pipe Down Over There
nb: Bare rør

en: Something Fishy
nb: Dette lukter det fisk av

en: Fire In The Sky
nb: Ild frå himmelen

en: Have I been here before?
nb: Har jeg vært her før?

en: Bad Guys Stink!
nb: Slemmestad

en: A good start
nb: En god start

en: Too easy
nb: For lett

en: Still too easy
nb: Fremdeles for lett

en: Semi-Frozen
nb: Halvfrossen

en: Cave Of Mirrors
nb: Speilhulen

en: A Maze In The Sky
nb: Over hals og hode

en: Collapse Imminent!
nb: På grottevandring

en: Tip Of The Iceberg
nb: Toppen av isfjellet

en: Bonus Island I
nb: Bonusøy I

en: You found a secret place!
nb: Du fant en hemmelig plass!

en: Hint: Use igloos to get back here.
nb: Hint: Bruk igloer for å komme tilbake hit.

en: Warp to Matr1x' Sector
nb: Teleporter til Matr1x-marka

en: Warp to Thompson's Domain
nb: Teleporter til Thompsons terreng

en: Leave the SuperTux Team Island
nb: Forlat utviklerøya

en: Warp to Abednego's Area
nb: Teleporter til Abednegos areal

en: Leave Torfi's Territory
nb: Forlat Torfis territorium

en: Leave Abednego's Area
nb: Forlat Abednegos areal

en: Leave Thompson's Domain
nb: Forlat Thompsons terreng

en: Back to Matr1x' Sector
nb: Tilbake til Matr1x-marka

en: Warp home
nb: Teleporter hjem

en: Warp to the SuperTux Team Island
nb: Teleporter til utviklerøya

en: Leave Matr1x' Sector
nb: Forlat Matr1x-marka

en: Continue Matr1x' Sector
nb: Gå videre i Matr1x-marka

en: Warp to Torfi's Territory
nb: Teleporter til Torfis territorium
