SuperTux - en to pt_BR translation catalogue (41 entries)

en: Flight Test
pt_BR: Teste de Voo

en: Dungeons but no Dragons
pt_BR: Caverna sem Dragão

en: Lies!
pt_BR: Mentiras!

en: Train Leaves in One Minute
pt_BR: O Trem Parte em Um Minuto

en: Bonus Dias!
pt_BR: Bônus Dias!

en: Castle Gate
pt_BR: Portão do Castelo

en: A Long Way Home
pt_BR: Um Longo Caminho Para Casa

en: Bonus Island Castle
pt_BR: Castelo da Ilha Bônus

en: Area 42
pt_BR: Área 42

en: -Congratulations!
    
    #You have successfully finished
    #Bonus Island I
    
    	featuring levels contributed by
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #If you didn't clear all levels yet,
    #find your way back home and take
    #another path. There is still more
    #challenge waiting for you!
    
    #And there is a secret level to be
    #found as well...
    
    #A big "Thank you" goes out to
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope you enjoyed it!
pt_BR: -Parabéns!
    
    #Você terminou com sucesso
    #a Ilha Bônus I
    
    	apresentando níveis extras
    	contribuídos por
    	Jason W. Thompson
    	Torfi Gunnarsson
    	Abednego
    	Matr1x
    
    
    #Se você não terminou todos
    #os níveis ainda, volte para casa
    #e pegue outro caminho.
    #Ainda existem muitos desafios
    #esperando por você!
    
    #Existe uma fase secreta a
    #ser descoberta também...
    
    #Um grande "Obrigado" vai para
    #todos que contribuíram com este
    #lançamento.
    #Esperamos que tenha gostado!

en: Pipe Down Over There
pt_BR: Desça Pelo Cano

en: Something Fishy
pt_BR: Algo Errado

en: Fire In The Sky
pt_BR: Fogo no Céu

en: Have I been here before?
pt_BR: Já estive aqui antes?

en: Bad Guys Stink!
pt_BR: Vilões Fedem!

en: #These levels were made Swimming-Ready by Serano and revamped by AllyTheOcelot
pt_BR: #Esses níveis foram feitos prontos para natação por Serano e renovados por AllyTheOcelot

en: A good start
pt_BR: Um bom começo

en: Too easy
pt_BR: Muito fácil

en: #All these levels were upgraded for milestone 2 by Hume.
pt_BR: #Todos esses níveis foram atualizados para milestone 2 por Hume.

en: Still too easy
pt_BR: Ainda muito fácil

en: Semi-Frozen
pt_BR: Semi-Congelado

en: Cave Of Mirrors
pt_BR: Caverna Dos Espelhos

en: A Maze In The Sky
pt_BR: Uma Confusão no Céu

en: Collapse Imminent!
pt_BR: Colapso Iminente!

en: Tip Of The Iceberg
pt_BR: Ponta do Icebergue

en: Bonus Island I
pt_BR: Ilha Bônus I

en: You found a secret place!
pt_BR: Você encontrou um local secreto!

en: Hint: Use igloos to get back here.
pt_BR: Dica: Use os iglus para voltar aqui.

en: Warp to Matr1x' Sector
pt_BR: Ir para o Setor do Matr1x

en: Warp to Thompson's Domain
pt_BR: Ir para o Domínio do Thompson

en: Leave the SuperTux Team Island
pt_BR: Deixar a Ilha do Time SuperTux

en: Warp to Abednego's Area
pt_BR: Ir para a Área do Abednego

en: Leave Torfi's Territory
pt_BR: Deixar o Território do Torfi

en: Leave Abednego's Area
pt_BR: Deixar a Área do Abdnego

en: Leave Thompson's Domain
pt_BR: Deixar o Domínio do Thompson

en: Back to Matr1x' Sector
pt_BR: Voltar para o Setor do Matr1x

en: Warp home
pt_BR: Ir para casa

en: Warp to the SuperTux Team Island
pt_BR: Ir para a Ilha do Time SuperTux

en: Leave Matr1x' Sector
pt_BR: Deixar o Setor do Matr1x

en: Continue Matr1x' Sector
pt_BR: Continuar no Setor do Matr1x

en: Warp to Torfi's Territory
pt_BR: Ir para o Território do Torfi
