SuperTux - en to de translation catalogue (31 entries)

en: -Congratulations!
    
    #You successfully made it through
    #Bonus Island II
    
    
    	featuring levels contributed by
    	Kevin
    	Jason Kleinemas
    	Denilson
    	Tobe Deprez
    	Big C
    	Thomas Nilsen
    	Torfi Gunnarsson
    	Daniel Alston
    	Nilrok
    	Corlin Heydman
    
    
    #Once again, we'd like to thank
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope that you enjoyed
    #it, and that it made waiting for
    #Milestone 3 a little easier. :-)
    
    
     The end of the ice age is near...
de: -Glückwunsch!
    
    #Du hast erfolgreich die
    #zweite Bonusinsel geschafft!
    
    	Mit Leveln von
    	Kevin
    	Jason Kleinemas
    	Denilson
    	Tobe Deprez
    	Big C
    	Thomas Nilsen
    	Torfi Gunnarsson
    	Daniel Alston
    	Nilrok
    	Corlin Heydman
    
    
    #Wir wollen nochmal allen danken,
    #die dieser Version beigetragen haben.
    #Wir hoffen, dass es Spaß gemacht hat,
    #und dass es es einfacher gemacht hat,
    #auf Meilenstein 3 zu warten. :-)
    
    Das Ende der Eiszeit ist nah ...

en: Mario's Supposed to Deal With This...
de: Das ist Marios Job …

en: The long cave
de: Die lange Höhle

en: Blind To The World
de: Blind gegenüber der Welt

en: snarf
de: stehlen

en: On The Road Again
de: Wieder unterwegs

en: Frozen Tunnel
de: Gefrorener Tunnel

en: Luft Airship
de: Luftschiff

en: ...Where Everything Is Possible
de: … Wo alles möglich ist

en: Insert Original Title Here
de: Hier ausgefallenen Titel einsetzen

en: End Of The Ice Age
de: Ende der Eiszeit

en: Think Fast, or Die
de: Denk schnell oder stirb

en: Fan Fortress
de: Fan-Festung

en: Nolok's Party Pit
de: Noloks Partygrube

en: Water Ways
de: Wasserwege

en: All That Glistens Is Not Gold
de: Es ist nicht alles Gold, was glänzt

en: A Cold Day
de: Ein kalter Tag

en: High Gravity
de: Hohe Schwerkraft

en: Firestorm
de: Feuersturm

en: A Long Journey
de: Eine lange Reise

en: Life Support
de: Lebenserhaltung

en: Cliff Jumping
de: Klippenspringen

en: Into The Cave
de: In die Höhle

en: You have 1 minute
de: Du hast 1 Minute

en: A Path Trough The Clouds
de: Ein Pfad durch die Wolken

en: In Flanders Ice Field
de: In Flanders Eisfeld

en: Castle in the Sky
de: Luftschloss

en: Bonus Island II
de: Bonus-Insel II

en: You found a secret place!
de: Du hast ein Versteck gefunden!

en: I wonder where that path leads to...
de: Ich frage mich, wo dieser Weg wohl hinführt …

en: Warp home...
de: Nach Hause teleportieren…
