SuperTux - en to fr translation catalogue (29 entries)

en: -Congratulations!
    
    #You successfully made it through
    #Bonus Island II
    
    
    	featuring levels contributed by
    	Kevin
    	Jason Kleinemas
    	Denilson
    	Tobe Deprez
    	Big C
    	Thomas Nilsen
    	Torfi Gunnarsson
    	Daniel Alston
    	Nilrok
    	Corlin Heydman
    
    
    #Once again, we'd like to thank
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope that you enjoyed
    #it, and that it made waiting for
    #Milestone 3 a little easier. :-)
    
    
     The end of the ice age is near...
fr: - Félicitations !
    
    #Vous avez réussi à terminer
    #l'Île Bonus II
    
    
    composée de niveaux créés par
    Kevin
    Jason Kleinemas
    Denilson
    Tobe Deprez
    Big C
    Thomas Nilsen
    Torfi Gunnarsson
    Daniel Alston
    Nilrok
    Corlin Heydman
    
    
    #Nous voulons une nouvelle fois
    #remercier toutes les personnes qui
    #ont contribué. Nous espérons que
    #vous avez apprécié d'y jouer, et que
    #cela rend un peu plus facile l'attente
    #de la Milestone 3 :-)
    
    
    La fin de l'âge de glace est proche…

en: Mario's Supposed to Deal With This...
fr: Mario doit-il vraiment faire ça ?

en: The long cave
fr: La longue caverne

en: Blind To The World
fr: Aveugle aux yeux du monde

en: On The Road Again
fr: Toujours sur la route

en: Frozen Tunnel
fr: Le tunnel glacé

en: ...Where Everything Is Possible
fr: … Là ou tout devient possible

en: Insert Original Title Here
fr: Trouver un titre original

en: End Of The Ice Age
fr: La fin de l'âge de glace

en: Think Fast, or Die
fr: Marche ou crève

en: Fan Fortress
fr: La forteresse des ventilo

en: Nolok's Party Pit
fr: La boum de Nolok

en: Water Ways
fr: La voie des mers

en: All That Glistens Is Not Gold
fr: Tout ce qui brille n'est pas d'or

en: A Cold Day
fr: Un jour de grand froid

en: High Gravity
fr: Haute gravité

en: Firestorm
fr: La tempête de feu

en: A Long Journey
fr: Un long voyage

en: Life Support
fr: Mode survie

en: Cliff Jumping
fr: Saute par dessus la falaise

en: Into The Cave
fr: Dans la grotte

en: You have 1 minute
fr: Vous avez une minute

en: A Path Trough The Clouds
fr: Un chemin à travers les nuages

en: In Flanders Ice Field
fr: Les champs glacés des Flandres

en: Castle in the Sky
fr: Le château dans le ciel

en: Bonus Island II
fr: Île bonus 2

en: You found a secret place!
fr: Vous avez trouvé une île cachée !

en: I wonder where that path leads to...
fr: Où mène donc ce chemin…

en: Warp home...
fr: Retourner au départ...
