SuperTux - en to ja translation catalogue (33 entries)

en: -Congratulations!
    
    #You successfully made it through
    #Bonus Island II
    
    
    	featuring levels contributed by
    	Kevin
    	Jason Kleinemas
    	Denilson
    	Tobe Deprez
    	Big C
    	Thomas Nilsen
    	Torfi Gunnarsson
    	Daniel Alston
    	Nilrok
    	Corlin Heydman
    
    
    #Once again, we'd like to thank
    #everyone who contributed to this
    #release. We hope that you enjoyed
    #it, and that it made waiting for
    #Milestone 3 a little easier. :-)
    
    
     The end of the ice age is near...
ja: -おめでとうございます！
    #ボーナス アイランド2
    #をクリアしました。
    
    
    #このコースを作成したのは、
    #ケビン
    #ジェイソン Kleinemas
    #デニルソン
    #トベ デプレ
    #ビッグC
    #トーマス ニルソン
    #Torfi ガナーソン
    #ダニエル アルストン
    #Nilrok
    #Corlin Heydman
    
    
    #もう一度、我々はこのコース集の作成者に
    #感謝したいと思います。
    #楽しんでいただけたでしょうか。
    #また、マイルストーン3を待つことが
    #少し楽なようです。 :-)
    #氷河期の終わりは近いようです....

en: Mario's Supposed to Deal With This...
ja: マリオは、これを対処することになり...

en: fjerd
ja: フィヨルド

en: The long cave
ja: 長い洞窟

en: Blind To The World
ja: 世界をブラインド

en: snarf
ja: 持ち去る

en: On The Road Again
ja: また道路

en: Frozen Tunnel
ja: 氷のトンネル

en: Luft Airship
ja: ルフト飛行船

en: ...Where Everything Is Possible
ja: 全てが可能な場合...

en: Insert Original Title Here
ja: オリジナルタイトルの挿入

en: End Of The Ice Age
ja: 氷河時代の終わり

en: Think Fast, or Die
ja: 速いか、終わるか

en: Fan Fortress
ja: ファンのようさい

en: Nolok's Party Pit
ja: Nolokのパーティピット

en: Water Ways
ja: 水の道

en: All That Glistens Is Not Gold
ja: すべてが輝く金ではありません。

en: A Cold Day
ja: 寒い一日

en: High Gravity
ja: 強い重力

en: Firestorm
ja: 火の嵐

en: A Long Journey
ja: 長い道のり

en: Life Support
ja: ライフサポート

en: Cliff Jumping
ja: がけでジャンプ

en: Into The Cave
ja: どうくつへの入り口

en: You have 1 minute
ja: 1 分の持ち時間があります

en: A Path Trough The Clouds
ja: 雲の谷の道

en: In Flanders Ice Field
ja: イン フランダーズ アイス フィールド

en: Castle in the Sky
ja: 天空の城

en: Tradition
ja: たからもの

en: Bonus Island II
ja: ボーナスアイランド 2

en: You found a secret place!
ja: 秘密の場所を見つけました！

en: I wonder where that path leads to...
ja: その道は、どこにつながるのでしょうか...

en: Warp home...
ja: 最初にいた場所にワープします。
