SuperTux - en to es_AR translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
es_AR: Calentamiento global

en: One Night in the Sky
es_AR: Una noche en el cielo

en: The abandoned castle
es_AR: El castillo abandonado

en: Another cold day
es_AR: Otro día fresco

en: ...but no one can stop it...
es_AR: ...Pero nadie puede detenerlo...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
es_AR: -Lo siento, esta plataforma voladora es floja.
    -Volvé a intentarlo en otro momento.

en: You can't climb higher than the clouds...
es_AR: No podés escalar más arriba que las nubes...

en: Castle of Light and Darkness
es_AR: El castillo de la luz y la oscuridad

en: Cave Run
es_AR: Correr en la cueva

en: Cold Cavern
es_AR: Caverna congelada

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
es_AR: #¡Buen trabajo! ¡Te quedaste con la linterna roja! Sin embargo, no era necesario, pero solo porque lo hiciste, ¡tomá 100 monedas!

en: Coconut Fortress
es_AR: Fortaleza de Coco

en: Crystal Sunset
es_AR: La puesta de sol del cristal

en: Crystal Skies
es_AR: El cielo del cristal

en: Crystal Beauty
es_AR: La belleza del cristal

en: Crystal Cataclysm
es_AR: Cataclismo del cristal

en: Out on the Crystal Fields
es_AR: En los campos de cristal

en: The dark castle
es_AR: El castillo oscuro

en: Deep, deeper...
es_AR: Profundo y más profundo...

en: ...deepest!
es_AR: ...¡Lo más profundo que podás!

en: Circles
es_AR: Circulos

en: Don't miss your ride
es_AR: No te perdás de tu paseo

en: Going down
es_AR: Yendo abajo

en: Entering the castle
es_AR: Entrando al castillo

en: Flower Bonus
es_AR: El bonus de la flor

en: After the Glaciers
es_AR: Después de los glaciares

en: Hanging From the Roof
es_AR: Colgando del techo

en: A hilly landscape
es_AR: Un paisaje montañoso

en: In the Spring
es_AR: En la Prima-vera

en: It's getting unfinishable
es_AR: Se está volviendo menos pescadoso

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
es_AR: Un poco de luz en la oscuridad sería genial ¡Gracias!

en: Snowfall alert
es_AR: Alerta de avalancha

en: Holes, a Day on Ice
es_AR: La aventura de los agujeros, un día sobre hielos

en: The Toilette zone
es_AR: La zona del baño

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
es_AR: - Descargar
    #¡Presioná la tecla de arriba para descargar!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
es_AR: ¿Una pista?
    #¡Vamos a saltar!

en: My Penny is over the ocean
es_AR: Mi Penny está arriba del océano

en: Pink Snow
es_AR: Nieve Rosada

en: Red alert! The forest is burning!
es_AR: ¡Alerta roja! ¡El bosque se está quemando!

en: Sewer escape
es_AR: Escape de la alcantarilla

en: To rain or not to rain - That's the question
es_AR: Llover o no llover - Esa es la cuestión

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
es_AR: Llover o no llover - Esa es la cuestión (Antártico)

en: A snowy hill
es_AR: Una colina muy nevada

en: Three Frosty Icebergs
es_AR: Los tres Icebergs escarchados

en: Under the Ice
es_AR: Debajo del hielo

en: Bonus Island III
es_AR: La isla de bonus III

en: Go Home
es_AR: Andá a casa
