SuperTux - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
it: Riscaldamento globale

en: One Night in the Sky
it: Una Notte in Cielo

en: The abandoned castle
it: Il castello abbandonato

en: Another cold day
it: Un altro freddo giorno

en: ...but no one can stop it...
it: ...ma nessuno può fermarlo...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
it: -Spiacenti, questa piattaforma volante è pigra.
    -Si prega di tornare un'altra volta.

en: You can't climb higher than the clouds...
it: Non puoi arrampicarti più in alto delle nuvole...

en: Castle of Light and Darkness
it: Castello della Luce e dell'Oscurità

en: Cave Run
it: Percorso di Grotta

en: Cold Cavern
it: Caverna Fredda

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
it: #Ottimo lavoro! Hai tenuto la lanterna rossa! Non era necessario, ma visto che l'hai fatto eccoti 100 monete!

en: Coconut Fortress
it: Fortezza Noce di Cocco

en: Crystal Sunset
it: Tramonto di Cristallo

en: Crystal Skies
it: Cieli di Cristallo

en: Crystal Beauty
it: Bellezza di Cristallo

en: Crystal Cataclysm
it: Cataclisma di Cristallo

en: Out on the Crystal Fields
it: Sui Campi di Cristallo

en: The dark castle
it: Il castello oscuro

en: Deep, deeper...
it: A fondo, più a fondo...

en: ...deepest!
it: ...massima profondità!

en: Circles
it: Cerchi

en: Don't miss your ride
it: Non perdere il tuo passaggio

en: Going down
it: Scendendo

en: Entering the castle
it: Entrando nel castello

en: Flower Bonus
it: Bonus Floreale

en: After the Glaciers
it: Dopo i Ghiacciai

en: Hanging From the Roof
it: Penzolando dal Tetto

en: A hilly landscape
it: Un paesaggio collinoso

en: In the Spring
it: In Primavera

en: It's getting unfinishable
it: Sta diventando infinibile

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
it: Avere un po' di luce nell'oscurità sarebbe magnifico, grazie!

en: Snowfall alert
it: Allarme nevicata

en: Holes, a Day on Ice
it: Buchi, un giorno sul ghiaccio

en: The Toilette zone
it: La zona del bagno

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
it: - Sciacquone: 
    #Premi il tasto su per tirarlo!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
it: - Una via d'uscita?
    #Saltiamo!

en: My Penny is over the ocean
it: La mia Penny è al di là dell'oceano

en: Pink Snow
it: Neve Rosa

en: Red alert! The forest is burning!
it: Allarme rosso! La foresta sta bruciando!

en: Sewer escape
it: Fuga dalle fogne

en: To rain or not to rain - That's the question
it: Piovere o non piovere - Questo è il problema

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
it: Piovere o non piovere - Questo è il problema (Antartico)

en: A snowy hill
it: Una collina nevosa

en: Three Frosty Icebergs
it: Tre gelidi iceberg

en: Under the Ice
it: Sotto il ghiaccio

en: Bonus Island III
it: Isola bonus III

en: Go Home
it: Vai a casa
