SuperTux - en to nb translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
nb: Global oppvarming

en: One Night in the Sky
nb: En natt i stjernehimmelen

en: The abandoned castle
nb: Det forlatte slottet

en: Another cold day
nb: Nok en kald dag

en: ...but no one can stop it...
nb: …men ingen kan stoppe det…

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
nb: -Unnskyld, men denne svevende plattformen er lat.
    -Kom tilbake senere.

en: You can't climb higher than the clouds...
nb: Du kan ikke klatre høyere enn skyene…

en: Castle of Light and Darkness
nb: Lysets og mørkets slott

en: Cave Run
nb: Huleløpet

en: Cold Cavern
nb: Kald hule

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
nb: #Godt jobbet! Du tok vare på den røde lykten! Du trengte ikke gjøre det, men siden du gjorde det, får du 100 ekstra mynter!

en: Coconut Fortress
nb: Kokosnøttfestningen

en: Crystal Sunset
nb: Krystallsolnedgang

en: Crystal Skies
nb: Krystallhimmel

en: Crystal Beauty
nb: Krystallskjønnhet

en: Crystal Cataclysm
nb: Krystallkataklysme

en: Out on the Crystal Fields
nb: Ute på krystallmarkene

en: The dark castle
nb: Det mørke slottet

en: Deep, deeper...
nb: Dypere og dypere …

en: ...deepest!
nb: … dypest!

en: Circles
nb: Sirkler

en: Don't miss your ride
nb: Ikke kom for sent til bussen

en: Going down
nb: På vei ned

en: Entering the castle
nb: Inn i slottet

en: Flower Bonus
nb: Blomstbonus

en: After the Glaciers
nb: Etter istidene

en: Hanging From the Roof
nb: Heng fra taket

en: A hilly landscape
nb: Kupert landskap

en: In the Spring
nb: Om våren

en: It's getting unfinishable
nb: Det blir umulig å komme gjennom

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
nb: Litt lys i mørket hadde vært fint, takk!

en: Snowfall alert
nb: Varsel om snøbyger

en: Holes, a Day on Ice
nb: Nedfall og en dag på isen

en: The Toilette zone
nb: Toalettsonen

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
nb: - Trekk ned: 
    #Trykk «Pil opp» for å trekke ned!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
nb: - En utvei?
    #La oss hoppe!

en: My Penny is over the ocean
nb: Min Penny er over havet

en: Pink Snow
nb: Rosa snø

en: Red alert! The forest is burning!
nb: Alarm! Skogen har tatt fyr!

en: Sewer escape
nb: Flukten fra kloakken

en: To rain or not to rain - That's the question
nb: Å regne eller ikke å regne – det er spørsmålet

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
nb: Å regne eller ikke å regne – det er spørsmålet (Sørpolen)

en: A snowy hill
nb: Det snør på toppene

en: Three Frosty Icebergs
nb: Tre frosne isfjell

en: Under the Ice
nb: Under isen

en: Bonus Island III
nb: Bonusøy III

en: Go Home
nb: Gå hjem
