SuperTux - en to pt_BR translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
pt_BR: O Nível Anteriormente Conhecido Como "-89,2 Graus"

en: Global Warming
pt_BR: Aquecimento Global

en: One Night in the Sky
pt_BR: Uma Noite no Céu

en: The abandoned castle
pt_BR: O castelo abandonado

en: Another cold day
pt_BR: Mais um dia frio

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
pt_BR: Chuva Florestal (ou "Chuva Antártica")

en: ...but no one can stop it...
pt_BR: ...mas niguém pode parar ela...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
pt_BR: -Desculpa, esta plataforma voadora está com preguiça.
    -Volte mais tarde.

en: You can't climb higher than the clouds...
pt_BR: Você não pode subir mais alto do que as nuvens...

en: Castle of Light and Darkness
pt_BR: Castelo de Luz e Escuridão

en: Cave Run
pt_BR: Corrida da Caverna

en: Cold Cavern
pt_BR: Caverna Gelada

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
pt_BR: #Parabéns! Você ficou com a lanterna vermelha! Você não precisava, mas já que você ficou com ela, você ganhou 100 moedas!

en: Coconut Fortress
pt_BR: Fortaleza dos Cocos

en: Crystal Sunset
pt_BR: Pôr do sol de cristal

en: Crystal Skies
pt_BR: Céus de Cristal

en: Crystal Beauty
pt_BR: Beleza de Cristal

en: Crystal Cataclysm
pt_BR: Cataclismo de Cristal

en: Out on the Crystal Fields
pt_BR: Lá fora nos Campos de Cristal

en: The dark castle
pt_BR: O castelo escuro

en: Deep, deeper...
pt_BR: Profundo, mais profundo...

en: ...deepest!
pt_BR: ...o mais profundo!

en: Circles
pt_BR: Círculos

en: Don't miss your ride
pt_BR: Não perca sua carona

en: Going down
pt_BR: Descendo

en: Entering the castle
pt_BR: Entrando no castelo

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
pt_BR: #Desculpe, nada para ver aqui! Use a corda para sair!

en: Flower Bonus
pt_BR: Flor Bônus

en: After the Glaciers
pt_BR: Atrás dos Glaciares

en: Hanging From the Roof
pt_BR: Pendurado No Telhado

en: A hilly landscape
pt_BR: A paisagem montanhosa

en: In the Spring
pt_BR: Na Primavera

en: It's getting unfinishable
pt_BR: Está ficando inacabável

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
pt_BR: Alguma luz na escuridão seria bom, obrigado!

en: Snowfall alert
pt_BR: Alerta de Nevasca

en: Holes, a Day on Ice
pt_BR: Buracos, Um Dia No Gelo

en: The Toilette zone
pt_BR: Para Zona Toalete

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
pt_BR: - Descarga: 
    #Pressione a tecla para cima, em ordem de dar a descarga!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
pt_BR: - Uma Saída?
    #Vamos Pular!

en: My Penny is over the ocean
pt_BR: A minha Penny está no oceano

en: Pink Snow
pt_BR: Neve Cor-de-Rosa

en: Red alert! The forest is burning!
pt_BR: Alerta vermelho! A floresta está em chamas!

en: Sewer escape
pt_BR: Fuga do Esgoto

en: To rain or not to rain - That's the question
pt_BR: Chover ou não chover - Isto é a questão

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
pt_BR: Chover ou não chover - Eis a questão (Antártica)

en: A snowy hill
pt_BR: A Colina de Neve

en: Three Frosty Icebergs
pt_BR: Três Icebergues Congelados

en: Under the Ice
pt_BR: Embaixo do Gelo

en: Bonus Island III
pt_BR: Ilha Bônus III

en: Go Home
pt_BR: Ir para Casa
