SuperTux - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
ro: Încălzire globală

en: One Night in the Sky
ro: O noapte în cer

en: The abandoned castle
ro: Castelul abandonat

en: Another cold day
ro: Altă zi rece

en: ...but no one can stop it...
ro: ...dar nimeni n-o poate opri...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
ro: -Scuze, platforma asta e leneșă.
    -Revino altădată.

en: You can't climb higher than the clouds...
ro: Nu te poți cățăra peste nivelul norilor...

en: Castle of Light and Darkness
ro: Castelul Luminii și al Întunericului

en: Cave Run
ro: Alergarea prin peșteră

en: Cold Cavern
ro: Caverna rece

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
ro: #Bună treabă! Ai păstrat felinarul roșu! Nu era nevoie dar pentru că ai făcut-o, poftim 100 de monede!

en: Coconut Fortress
ro: Fortăreața nucii de cocos

en: Crystal Sunset
ro: Apusul de cristal

en: Crystal Skies
ro: Ceruri de cristal

en: Crystal Beauty
ro: Frumusețea de cristal

en: Crystal Cataclysm
ro: Cataclism de cristal

en: Out on the Crystal Fields
ro: Afară, pe câmpurile de cristal

en: The dark castle
ro: Castelul întunecat

en: Deep, deeper...
ro: Adânc, mai adânc...

en: ...deepest!
ro: ... cel mai adânc!

en: Circles
ro: Cercuri

en: Don't miss your ride
ro: Nu pierde cursa

en: Going down
ro: Coborâm

en: Entering the castle
ro: Intrarea în castel

en: Flower Bonus
ro: Bonusul floare

en: After the Glaciers
ro: După ghețari

en: Hanging From the Roof
ro: Atârnând de acoperiș

en: A hilly landscape
ro: Un peisaj deluros

en: In the Spring
ro: Primăvara

en: It's getting unfinishable
ro: Devine interminabil

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
ro: Niște lumină în întuneric ar fi bună, mulțumesc!

en: Snowfall alert
ro: Alertă de ninsoare

en: Holes, a Day on Ice
ro: Găuri, o zi pe gheață

en: The Toilette zone
ro: Zona toaletei

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
ro: - Golește: 
    #Apasă tasta sus pentru golire!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
ro: - O ieșire?
    #Să sărim!

en: My Penny is over the ocean
ro: Penny a mea este peste ocean

en: Pink Snow
ro: Zăpadă roz

en: Red alert! The forest is burning!
ro: Alertă roșie! Pădurea arde!

en: Sewer escape
ro: Evadarea din canal

en: To rain or not to rain - That's the question
ro: Să plouă sau să nu plouă - asta-i întrebarea

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
ro: Să plouă sau să nu plouă - asta-i întrebarea (Antarctica)

en: A snowy hill
ro: Un deal nins

en: Three Frosty Icebergs
ro: Trei ghețari geroși

en: Under the Ice
ro: Sub gheață

en: Bonus Island III
ro: Insula Bonus III

en: Go Home
ro: Mergi acasă
