SuperTux - en to be translation catalogue (42 entries)

en: Global Warming
be: Глабальнае пацяпленне

en: One Night in the Sky
be: Адна ноч у небе

en: The abandoned castle
be: Занядбаны палац

en: Another cold day
be: Яшчэ адзін халодны дзень

en: ...but no one can stop it...
be: ...але ніхто не можа спыніць яго...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
be: -Даруй, гэтая платформа занятая.
    -Вяртайся пазней.

en: You can't climb higher than the clouds...
be: Нельга залезці вышэй за хмары...

en: Castle of Light and Darkness
be: Палац Святла і Цемры

en: Cave Run
be: Пячорны бег

en: Cold Cavern
be: Халодная пячора

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
be: Добрая праца! Ты ўтрымаў чырвоны ліхтар! Ты мог бы гэтага і не рабіць, але раз зрабіў, то атрымлівай 100 манет!

en: Coconut Fortress
be: Какосавая крэпасць

en: Crystal Sunset
be: Крыштальны заход

en: Crystal Skies
be: Крыштальныя нябёсы

en: Crystal Beauty
be: Крыштальная прыгажосць

en: Crystal Cataclysm
be: Крыштальны катаклізм

en: Out on the Crystal Fields
be: Па-за крыштальнымі палямі

en: The dark castle
be: Цёмны палац

en: Deep, deeper...
be: Глыбока, глыбей...

en: ...deepest!
be: ...як мага глыбей!

en: Circles
be: Кругі

en: Don't miss your ride
be: Не прапусціце сваю паездку

en: Going down
be: Ісці ўніз

en: Entering the castle
be: Уваход у палац

en: Flower Bonus
be: Кветкавы бонус

en: After the Glaciers
be: Апасля леднікоў

en: Hanging From the Roof
be: Звісанні з даху

en: A hilly landscape
be: Пагоркавы краявід

en: In the Spring
be: Па Вясне

en: It's getting unfinishable
be: Ды гэта будзе бясконца

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
be: Трохі святла ў цемры будзе дарэчы, дзякуй!

en: Snowfall alert
be: Перасцярога пра снегапад

en: Holes, a Day on Ice
be: Палонцы, дзень на лёдзе

en: The Toilette zone
be: Прыбіральная зона

en: My Penny is over the ocean
be: Мая Пені - за акіянам

en: Pink Snow
be: Ружовы снег

en: Red alert! The forest is burning!
be: Чырвоная небяспека! Лес гарыць!

en: To rain or not to rain - That's the question
be: Ліць ці не ліць - вось у чым пытанне

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
be: Ліць ці не ліць - вось у чым пытанне (Антарктыка)

en: A snowy hill
be: Снежны пагорак

en: Under the Ice
be: Пад ільдом

en: Go Home
be: Ісці дахаты
