SuperTux - en to da translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
da: Global opvarmning

en: One Night in the Sky
da: En nat på himlen

en: The abandoned castle
da: Den forladte borg

en: Another cold day
da: Endnu en kold dag

en: ...but no one can stop it...
da: ... men ingen kan stoppe det ...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
da: -Beklager, denne flyvende platform er doven.
    -Kom tilbage en anden gang.

en: You can't climb higher than the clouds...
da: Du kan ikke klatre højere end skyerne ...

en: Castle of Light and Darkness
da: Lysets og mørkets borg

en: Cave Run
da: Huleløb

en: Cold Cavern
da: Kold hule

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
da: #Godt gjort! Du beholdte den røde lanterne! Det var ikke nødvendigt, men fordi du gjorde det får du 100 mønter!

en: Coconut Fortress
da: Kokosfæstning

en: Crystal Sunset
da: Krystalsolnedgang

en: Crystal Skies
da: Krystalhimmel

en: Crystal Beauty
da: Krystalskønhed

en: Crystal Cataclysm
da: Krystalkatastrofe

en: Out on the Crystal Fields
da: Ude på krystmarkerne

en: The dark castle
da: Den mørke borg

en: Deep, deeper...
da: Dybt, dybere ...

en: ...deepest!
da: ... dybest!

en: Circles
da: Cirkler

en: Don't miss your ride
da: Gå ikke glip af din tur

en: Going down
da: Går ned

en: Entering the castle
da: Indgang gennem borgen

en: Flower Bonus
da: Blomsterbonus

en: After the Glaciers
da: Efter gletsjerne

en: Hanging From the Roof
da: Hængende fra loftet

en: A hilly landscape
da: En bakket landskab

en: In the Spring
da: Om foråret

en: It's getting unfinishable
da: Det bliver ufærdigt

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
da: Lidt lys i mørket ville være fint, tak!

en: Snowfall alert
da: Pas på snefald

en: Holes, a Day on Ice
da: Huller, en dag på is

en: The Toilette zone
da: Toilettezonen

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
da: - Skyld ud:
    #Tryk på tasten op for at skylde ud!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
da: - En vej ud?
    #Lad os hoppe!

en: My Penny is over the ocean
da: Min Penny er på den anden side af havet

en: Pink Snow
da: Lyserød sne

en: Red alert! The forest is burning!
da: Rød alarm! Skoven brænder!

en: Sewer escape
da: Kloakflugten

en: To rain or not to rain - That's the question
da: At regne eller ikke regne - det er spørgsmålet

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
da: At regne eller ikke regne - det er spørgsmålet (Antarktis)

en: A snowy hill
da: En snedækket bakke

en: Three Frosty Icebergs
da: Tre frosne isbjerge

en: Under the Ice
da: Under isen

en: Bonus Island III
da: Bonusø III

en: Go Home
da: Gå hjem
