SuperTux - en to es translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
es: El nivel anteriormente conocido como «-89,2 grados»

en: Global Warming
es: Calentamiento global

en: One Night in the Sky
es: Una noche celeste

en: The abandoned castle
es: El castillo abandonado

en: Another cold day
es: Otro frío día

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
es: Lluvia forestal (o «lluvia antártica»)

en: ...but no one can stop it...
es: ...pero nadie puede detenerlo...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
es: -Disculpa, esta plataforma de vuelo es inestable.
    -Vuelve en otro momento.

en: You can't climb higher than the clouds...
es: No puedes trepar más allá de las nubes...

en: Castle of Light and Darkness
es: El castillo claroscuro

en: Cave Run
es: De caminata hasta la cueva

en: Cold Cavern
es: La caverna fresquita

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
es: #¡Buen trabajo! ¡Mantuviste la linterna roja! ¡No lo necesitaste sin embargo, pero solo porque lo hiciste, tienes 100 monedas!

en: Coconut Fortress
es: Fortaleza cocotil

en: Crystal Sunset
es: Puesta de sol cristalina

en: Crystal Skies
es: Cielos cristalinos

en: Crystal Beauty
es: De cristalina belleza

en: Crystal Cataclysm
es: Cataclismo cristálido

en: Out on the Crystal Fields
es: Más allá de los campos de cristal

en: The dark castle
es: El castillo oscuro

en: Deep, deeper...
es: Profundo, más profundo...

en: ...deepest!
es: ...¡más profundo!

en: Circles
es: Círculos

en: Don't miss your ride
es: No te pierdas tu paseo

en: Going down
es: Bajando

en: Entering the castle
es: Entrando al castillo

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
es: #Vaya, aquí no hay nada, utiliza la cuerda para salir.

en: Flower Bonus
es: Flor de bonificación

en: After the Glaciers
es: Tras los glaciares

en: Hanging From the Roof
es: Colgando del techo

en: A hilly landscape
es: Un paisaje montañoso

en: In the Spring
es: En la primavera

en: It's getting unfinishable
es: Esto no termina

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
es: ¡Algo de luz en entre tanta oscuridad no vendría mal, gracias!

en: Snowfall alert
es: Alerta de nevada

en: Holes, a Day on Ice
es: La aventura de los agujeros, un día sobre hielo

en: The Toilette zone
es: Zona de bañistas

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
es: - Enjuagar: 
    #¡Presiona la tecla flecha arriba para enjuagar!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
es: - ¿Una salida?
    #¡Salta!

en: My Penny is over the ocean
es: Mi querida Penny está más allá del océano

en: Pink Snow
es: Nieve del color de rosa

en: Red alert! The forest is burning!
es: ¡Alerta roja! ¡El bosque arde!

en: Sewer escape
es: Alcantarilla de escape

en: To rain or not to rain - That's the question
es: Llover o no llover; esa es la cuestión

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
es: Llover o no llover; esa es la cuestión (Antártida)

en: A snowy hill
es: Una colina muy nevada

en: Three Frosty Icebergs
es: Tres ricos icebergs escarchados

en: Under the Ice
es: Bajo el hielo

en: Bonus Island III
es: Isla de bonificación III

en: Go Home
es: Vuelve a casa
