SuperTux - en to ja translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
ja: 地球温暖化

en: One Night in the Sky
ja: ある日の夜空

en: The abandoned castle
ja: 城跡

en: Another cold day
ja: 別の寒い日

en: ...but no one can stop it...
ja: ...しかし、それを止めることはできません...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
ja: -申し訳ありませんが、このリフトはなまけものです。
    -別の時間に戻ります。

en: You can't climb higher than the clouds...
ja: 雲より上には行けません…

en: Castle of Light and Darkness
ja: 光と闇の城

en: Cave Run
ja: 地下で走る

en: Cold Cavern
ja: 冷たいどうくつ

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
ja: #よくできました！あなたは赤いランタンを持ち続けました。あなたは100枚以上のコインを持っています。しかし、あなたがする理由はなく、する必要はありませんでした！

en: Coconut Fortress
ja: ココナッツのようさい

en: Crystal Sunset
ja: 結晶の夕焼け

en: Crystal Skies
ja: 結晶の空

en: Crystal Beauty
ja: 美しい結晶

en: Crystal Cataclysm
ja: 結晶の大変動

en: Out on the Crystal Fields
ja: 結晶のフィールドの出口

en: The dark castle
ja: 暗い城

en: Deep, deeper...
ja: 深く、もっと深く…

en: ...deepest!
ja: …最も深い場所！

en: Circles
ja: サークル

en: Don't miss your ride
ja: 乗りすごさないで

en: Going down
ja: 下に向かっています

en: Entering the castle
ja: 城への入り口

en: Flower Bonus
ja: フラワーボーナス

en: After the Glaciers
ja: 氷河のあと

en: Hanging From the Roof
ja: 屋根にぶら下がって

en: A hilly landscape
ja: 丘の風景

en: In the Spring
ja: 春になりました

en: It's getting unfinishable
ja: ゴール不可能になってきました

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
ja: 暗闇の中でも、光のおかげで大丈夫でしょう！

en: Snowfall alert
ja: 雪からの注意

en: Holes, a Day on Ice
ja: 穴と氷の日

en: The Toilette zone
ja: トイレゾーン

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
ja: -水を流す:
    #水を流すには上キーを押してください！

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
ja: -出口ですか？
    #飛んでみましょう！

en: My Penny is over the ocean
ja: 私のペニーは海の向こう側

en: Pink Snow
ja: ピンクの雪

en: Red alert! The forest is burning!
ja: 緊急事態！　森が燃えています！

en: Sewer escape
ja: 下水道からの脱出

en: To rain or not to rain - That's the question
ja: 雨が降るか降らないか—それが問題だ

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
ja: 雨が降るか降らないか—それが問題だ (南極バージョン)

en: A snowy hill
ja: 雪におおわれた丘

en: Three Frosty Icebergs
ja: 3つの寒い氷山

en: Under the Ice
ja: 氷の下

en: Bonus Island III
ja: ボーナスアイランド 3

en: Go Home
ja: 最初にいた場所に戻る
