SuperTux - en to nds translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
nds: Dat Klima word warmer

en: One Night in the Sky
nds: Eene Nacht an'n Häven

en: The abandoned castle
nds: Dat verlaten Slött

en: Another cold day
nds: Noch een koller Dag

en: ...but no one can stop it...
nds: … aver nüms kann 't uphollen …

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
nds: -Doot mi Leid, deese Flüggböhn is leu.
    -Kumm een anner Maal weer.

en: You can't climb higher than the clouds...
nds: Du kannst nich hoger as de Wulken klauern …

en: Castle of Light and Darkness
nds: Slött vun Lücht un Dunker

en: Cave Run
nds: Höhlenrennen

en: Cold Cavern
nds: Kolle Höhl

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
nds: #Hunnert! Du hest de rode Lanteern behollen! Dat weer nich nödig, aver du hest dat daan, un daar kriggst du 100 Geldstücken för!

en: Coconut Fortress
nds: Palmnööten-Schanz

en: Crystal Sunset
nds: Isekluten-Sünnunnergahn

en: Crystal Skies
nds: Ieskluten-Häven

en: Crystal Beauty
nds: Ieskluten-Mooigheid

en: Crystal Cataclysm
nds: Ieskluten-Innannerfall

en: Out on the Crystal Fields
nds: Ut vun de Ieskluten-Felden

en: The dark castle
nds: Dunker Slött

en: Deep, deeper...
nds: Deep, deeper, …

en: ...deepest!
nds: … deepste!

en: Circles
nds: Kreisen

en: Don't miss your ride
nds: Verpass de Fahrt nich

en: Going down
nds: Na unnern

en: Entering the castle
nds: In dat Slött

en: Flower Bonus
nds: Gode Blomen

en: After the Glaciers
nds: Achter de Iesfelden

en: Hanging From the Roof
nds: Vum Dack hangen

en: A hilly landscape
nds: Höchten-Landskupp

en: In the Spring
nds: Frohjahr

en: It's getting unfinishable
nds: Dat is haast nich daan to kregen

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
nds: Een bietje Lücht im Dunker is düll, büdde danke!

en: Snowfall alert
nds: Wahrschau: Sneei fallt

en: Holes, a Day on Ice
nds: Locken, een Dag up Ies

en: The Toilette zone
nds: De Klozoon

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
nds: - Spölen: 
    #Drück de Boven-Tast tum Spölen!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
nds: - Een Weg na buten?
    #Laat uns hüppen!

en: My Penny is over the ocean
nds: Miene Penny is achter de See

en: Pink Snow
nds: Rosa Sneei

en: Red alert! The forest is burning!
nds: Alarmstand rood! De Wald brannt!

en: Sewer escape
nds: Dör 't Ofwater utnaihen

en: To rain or not to rain - That's the question
nds: Regen of keen Regen – dat is de Fraag

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
nds: Regen of keen Regen – dat is de Fraag (Süüdpol)

en: A snowy hill
nds: Sneeihöcht

en: Three Frosty Icebergs
nds: Dree kolle Iesbargen

en: Under the Ice
nds: Unner de Ies

en: Bonus Island III
nds: Feine Insel III

en: Go Home
nds: Na Huus gahn
