SuperTux - en to cs translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
cs: Úroveň dříve známá jako "-89,2 stupňů"

en: Global Warming
cs: Globální oteplování

en: One Night in the Sky
cs: Jedna noc v oblacích

en: The abandoned castle
cs: Opuštěný hrad

en: Another cold day
cs: Další studený den

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
cs: Lesní déšť (dříve "Antarktický déšť")

en: ...but no one can stop it...
cs: ...ale nikdo to nedokáže zastavit...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
cs: -Promiň, tato létající plošina je líná.
    -Vrať se jindy.

en: You can't climb higher than the clouds...
cs: Nemůžeš stoupat výš, než nad mraky...

en: Castle of Light and Darkness
cs: Hrad světla a temnoty

en: Cave Run
cs: Běh na dlouhou jeskyni

en: Cold Cavern
cs: Studená jeskyně

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
cs: #Dobrá práce! Nechal sis červenou lucernu! Nemusel jsi, ale protože jsi jí dostal až sem, dostaneš 100 mincí!

en: Coconut Fortress
cs: Kokosová pevnost

en: Crystal Sunset
cs: Krystalový západ slunce

en: Crystal Skies
cs: Krystalové nebe

en: Crystal Beauty
cs: Krystalová krása

en: Crystal Cataclysm
cs: Krystalová pohroma

en: Out on the Crystal Fields
cs: Venku na krystalových polích

en: The dark castle
cs: Tmavý hrad

en: Deep, deeper...
cs: Hluboko, hlouběji...

en: ...deepest!
cs: ...nejhlouběji!

en: Circles
cs: Kruhy

en: Don't miss your ride
cs: Ať ti to neujede

en: Going down
cs: Dolů!

en: Entering the castle
cs: Vniknutí do hradu

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
cs: #Promiň, ale tady není nic k vidění. Použij provaz, aby ses odsud dostal!

en: Flower Bonus
cs: Květinový bonus

en: After the Glaciers
cs: Po ledovcích

en: Hanging From the Roof
cs: Visící ze stropu

en: A hilly landscape
cs: Kopcovitá krajina

en: In the Spring
cs: Na jaře

en: It's getting unfinishable
cs: Stává se to nemožným

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
cs: Nějaké světlo ve tmě by se hodilo. Díky!

en: Snowfall alert
cs: Výstraha: sněhová bouře

en: Holes, a Day on Ice
cs: Díry, den na ledě

en: The Toilette zone
cs: Záchodová zóna

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
cs: -Spláchnutí: 
    #Stiskni tlačítko NAHORU pro spláchnutí!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
cs: - Cesta pryč?
    #Skoč!

en: My Penny is over the ocean
cs: Moje Penny je za oceánem

en: Pink Snow
cs: Růžový sníh

en: Red alert! The forest is burning!
cs: Poplach! Hoří les!

en: Sewer escape
cs: Únik z kanálu

en: To rain or not to rain - That's the question
cs: Pršet, či nepršet? - Toť otázka

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
cs: Pršet, či nepršet? - Toť otázka (Antarktida)

en: A snowy hill
cs: Sněžný kopec

en: Three Frosty Icebergs
cs: Tři mrazivé ledovce

en: Under the Ice
cs: Pod ledem

en: Bonus Island III
cs: Bonusový ostrov III

en: Go Home
cs: Jít domů
