SuperTux - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
fr: Le niveau connu précédemment en tant que "-89,2 degrés"

en: Global Warming
fr: Réchauffement climatique

en: One Night in the Sky
fr: Une nuit dans le ciel

en: The abandoned castle
fr: Le château abandonné

en: Another cold day
fr: Un autre jour de froid

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
fr: Pluie de forêt (aussi "Pluie en Antarctique")

en: ...but no one can stop it...
fr: … mais personne ne peut l'arrêter…

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
fr: -Désolé, cette plateforme volante est fainéante.
    -Reviens plus tard.

en: You can't climb higher than the clouds...
fr: Tu ne peux pas grimper plus haut que les nuages…

en: Castle of Light and Darkness
fr: Château de la Lumière et de l'Obscurité

en: Cave Run
fr: Une Course des Cavernes

en: Cold Cavern
fr: La Caverne Froide

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
fr: #Bon Travail ! Tu as gardé la lanterne rouge ! Tu n'en avais pas besoin, mais puisque tu l'as fait, voilà 100 pièces !

en: Coconut Fortress
fr: La Forteresse des noix de coco

en: Crystal Sunset
fr: Coucher de soleil cristallin

en: Crystal Skies
fr: Cieux de cristal

en: Crystal Beauty
fr: La beauté du cristal

en: Crystal Cataclysm
fr: Le cataclysme des cristaux

en: Out on the Crystal Fields
fr: Traversée des champs de cristaux

en: The dark castle
fr: Le château obscur

en: Deep, deeper...
fr: Profond, de plus en plus profond…

en: ...deepest!
fr: … le plus profond !

en: Circles
fr: Cercles

en: Don't miss your ride
fr: Ne rate pas ton train

en: Going down
fr: La descente

en: Entering the castle
fr: L'entrée du château

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
fr: #Désolé, rien à voir ici! Utilisez la corde pour sortir!

en: Flower Bonus
fr: Bonus fleuri

en: After the Glaciers
fr: Après les glaciers

en: Hanging From the Roof
fr: Accroché au plafond

en: A hilly landscape
fr: Un paysage vallonné

en: In the Spring
fr: Au printemps

en: It's getting unfinishable
fr: Ça devient infinissable

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
fr: Un peu de lumière dans l'obscurité serait chouette, merci !

en: Snowfall alert
fr: Alerte avalanche

en: Holes, a Day on Ice
fr: Oh l'idée… Oh Nice…

en: The Toilette zone
fr: La 4½ ème dimension

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
fr: - Tirer la chasse : 
    #Appuyez sur la touche « Haut » pour tirer la chasse !

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
fr: - Une sortie ?
    #Allons-y !

en: My Penny is over the ocean
fr: Il Était une Petite Penny

en: Pink Snow
fr: La Neige Rose

en: Red alert! The forest is burning!
fr: Alerte Rouge ! La Foret est en Feu !

en: Sewer escape
fr: Fuite par les égouts

en: To rain or not to rain - That's the question
fr: Pleuvoir, ou ne pas pleuvoir - Telle est la question

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
fr: Pleuvoir, ou ne pas pleuvoir- Telle est la question (Antarctique)

en: A snowy hill
fr: Une colline enneigée

en: Three Frosty Icebergs
fr: Trois icebergs givrés

en: Under the Ice
fr: Sous la glace

en: Bonus Island III
fr: Île Bonus 3

en: Go Home
fr: Retourner au point de départ
