SuperTux - en to gl translation catalogue (47 entries)

en: Global Warming
gl: Quecemento Global

en: One Night in the Sky
gl: Unha Noite no Ceo

en: The abandoned castle
gl: O castelo abandonado

en: Another cold day
gl: Outro día frío

en: ...but no one can stop it...
gl: ...pero ninguén pode paralo...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
gl: -Desculpas, esta plataforma voadora é unha lacazana.
    -Volve noutro momento.

en: You can't climb higher than the clouds...
gl: Podes escalar máis alto que as nubes...

en: Castle of Light and Darkness
gl: O Castelo da Luz e da Escuridade

en: Cave Run
gl: Carreira da Cova

en: Cold Cavern
gl: Caverna Fría

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
gl: #Bo traballo! Conservaches a lanterna vermella! Non necesitabas pensar, pero como o fixeches, recibes 100 moedas!

en: Coconut Fortress
gl: A Fortaleza do Coco

en: Crystal Sunset
gl: Solpor de Cristal

en: Crystal Skies
gl: Ceos de Cristal

en: Crystal Beauty
gl: Beleza de Cristal

en: Crystal Cataclysm
gl: Cataclismo de Cristal

en: Out on the Crystal Fields
gl: Fóra nos Campos de Cristal

en: The dark castle
gl: O castelo escuro

en: Deep, deeper...
gl: Profundo, máis profundo...

en: ...deepest!
gl: ...o máis profundo!

en: Circles
gl: Círculos

en: Don't miss your ride
gl: Non perdas o paseo

en: Going down
gl: Descendendo

en: Entering the castle
gl: Entrando no castelo

en: Flower Bonus
gl: Bono de Flor

en: After the Glaciers
gl: Despois dos Glaciares

en: Hanging From the Roof
gl: Colgando do Tellado

en: A hilly landscape
gl: Unha paisaxe montañosa

en: In the Spring
gl: Na Primavera

en: It's getting unfinishable
gl: Isto non remata nunca

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
gl: Estaría ben un pouco de luz na escuridade, grazas!

en: Snowfall alert
gl: Alerta de nevarada

en: Holes, a Day on Ice
gl: Buratos, un Día no Xeo

en: The Toilette zone
gl: O Cuarto de Baño

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
gl: - Nivelar: 
    #Preme a tecla para nivelar!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
gl: - Unha Saída?
    #Saltemos!

en: My Penny is over the ocean
gl: A miña Penny está sobre o océano

en: Pink Snow
gl: Neve Rosa

en: Red alert! The forest is burning!
gl: Alerta Vermella! O bosque está ardendo!

en: Sewer escape
gl: Saída polo sumidoiro

en: To rain or not to rain - That's the question
gl: Chover ou non chover - Esa é a cuestión

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
gl: Chover ou non chover - Esa é a cuestión (Antártica)

en: A snowy hill
gl: Un outeiro nevado

en: Three Frosty Icebergs
gl: Tres Icebergs Conxelados

en: Under the Ice
gl: Baixo o Xeo

en: Bonus Island III
gl: Illa de Bono III

en: Go Home
gl: Ir a Casa
