SuperTux - en to nl translation catalogue (49 entries)

en: The Level Formely Known As "-89,2 Degrees"
nl: Het level dat voorheen bekend stond als ‘-89,2 graden’

en: Global Warming
nl: Opwarming van de aarde

en: One Night in the Sky
nl: Eén nacht in de lucht

en: The abandoned castle
nl: Het in onbruik geraakte kasteel

en: Another cold day
nl: Alwéér een koude dag

en: Forest Rain (aka "Antarctic Rain")
nl: Bosregen (ook wel bekend als ‘Antarctische regen’)

en: ...but no one can stop it...
nl: ...maar niemand kan het doen stoppen...

en: -Sorry, this flying platform is lazy.
    -Come back another time.
nl: -Sorry, dit vliegende platform is lui.
    -Kom een andere keer terug.

en: You can't climb higher than the clouds...
nl: Je kunt niet boven de wolken klimmen...

en: Castle of Light and Darkness
nl: Kasteel van licht en duisternis

en: Cave Run
nl: Grotmarathon

en: Cold Cavern
nl: Koude grot

en: #Good job! You kept the red lantern! You didn't need to though, but just because you did, have 100 coins!
nl: #Goed zo, je hebt de rode lantaarn behouden! Eigenlijk had je hem niet nodig; desondanks krijg je 100 munten!

en: Coconut Fortress
nl: Fort Kokosnoot

en: Crystal Sunset
nl: Kristallen zonsondergang

en: Crystal Skies
nl: Kristallen luchten

en: Crystal Beauty
nl: Kristallen schoonheid

en: Crystal Cataclysm
nl: Kristallen natuurramp

en: Out on the Crystal Fields
nl: In de kristallen velden

en: The dark castle
nl: Het duistere kasteel

en: Deep, deeper...
nl: Diep, dieper...

en: ...deepest!
nl: ...diepst!

en: Circles
nl: Cirkels

en: Don't miss your ride
nl: Vergeet je lift niet

en: Going down
nl: Op weg naar beneden

en: Entering the castle
nl: Binnentreding van het kasteel

en: #Sorry, nothing to see here! Use the rope to get out!
nl: #Sorry, er valt hier niks te zien! Klim weg via het touw!

en: Flower Bonus
nl: Bloemenbonus

en: After the Glaciers
nl: Na de gletsjers

en: Hanging From the Roof
nl: Hangend aan het plafond

en: A hilly landscape
nl: Een heuvelrijk landschap

en: In the Spring
nl: In de lente

en: It's getting unfinishable
nl: Het is bijna niet meer af te ronden

en: Some light in the darkness would be fine, thanks!
nl: Het zou fijn zijn als er wat licht in de duisternis was. Bij voorbaat dank!

en: Snowfall alert
nl: Waarschuwing: sneeuwval

en: Holes, a Day on Ice
nl: Gaten, een dag op het ijs

en: The Toilette zone
nl: De toiletzone

en: - Flush: 
    #Press the up key to flush!
nl: -Doorspoelen:
    #Druk op pijltje omhoog om door te spoelen!

en: - A Way out?
    #Let's Jump!
nl: - Een weg naar buiten?
    #Laten we springen!

en: Pink Snow
nl: Roze sneeuw

en: Red alert! The forest is burning!
nl: Code rood! Er is een bosbrand gaande!

en: Sewer escape
nl: Riooluitvlucht

en: To rain or not to rain - That's the question
nl: Regen of geen regen - dat is de vraag

en: To rain or not to rain - That's the question (Antarctic)
nl: Regen of geen regen - dat is de vraag (Antarctisch)

en: A snowy hill
nl: Een besneeuwde heuvel

en: Three Frosty Icebergs
nl: Drie bevroren ijsbergen

en: Under the Ice
nl: Onder het ijs

en: Bonus Island III
nl: Bonuseiland III

en: Go Home
nl: Keer huiswaarts
