SuperTux v0.6.0-1010-gefc33a183 - en to de translation catalogue (40 entries)

en: A Narrow Path
de: Ein enger Pfad

en: Beginning The Journey
de: Die Reise beginnt

en: Cave Of Dreams
de: Traumhöhle

en: Cold Forest
de: Kalter Wald

en: Crystal Mania
de: Kristall-Manie

en: Deeper Into The Mountains
de: Tiefer in den Berg hinein

en: Feeling The Nature
de: Die Natur erleben

en: Fog And Mist
de: Dunst und Nebel

en: Forest Mountains
de: Waldberge

en: #One Path contains enemies, the other treasure...
de: #Ein Pfad enthält Gegner, der andere Schätze ...

en: #You can use this door to try the other way...
de: #Du kannst diese Tür benutzen, um den anderen Weg auszuprobieren ...

en: Generic Snow Level
de: Allgemeines Schnee-Level

en: Glacier Danger
de: Gletschergefahr

en: Halloween Fields
de: Halloween-Felder

en: It's Halloween Time!
de: Es ist Zeit für Halloween!

en: Let's Climb That Mountain!
de: Lasst uns den Berg erklimmen!

en: Night Terrors
de: Nächtliche Schrecken

en: A Penguin In The Bushes
de: Ein Pinguin in den Büschen

en: Rainy Swamps
de: Regnerische Moore

en: Sky High
de: Hoch in den Wolken

en: SnowMan's Land
de: Schneemannsland

en: #It sure is breezy today, huh?
de: #Es weht heute ein kühles Lüftchen, oder?

en: Snowy Sunset
de: Eisiger Sonnenuntergang

en: Some Icy Path
de: Ein eisiger Pfad

en: #You won't be able to pass, if you don't bring him something he wants...
de: #Du wirst nicht vorbei gehen können, es sei denn, du bringst ihm das, wonach er fragt ...

en: #Maybe this crystal is the right thing for this snowman...?
de: #Vielleicht ist dieser Kristall das Richtige für den Schneemann ...?

en: #Great, now he's gone... I'll keep the crystal for myself.
de: #Na super ... jetzt ist er weg ... Ich behalte den Kristall einfach.

en: Spooky Mansion
de: Spukendes Herrenhaus

en: Stormy Night
de: Stürmische Nacht

en: Sunshine Valley
de: Sonnenschein-Tal

en: The Way Of The Snow
de: Der Weg des Schnees

en: Too Much Water
de: Zu viel Wasser

en: Two Tiny Towers
de: Zwei winzige Türme

en: Bonus Island IV
de: Bonus-Insel IV

en: Enter Forest Sector
de: Waldsektor betreten

en: Enter Halloween Sector
de: Halloweensektor betreten

en: Enter Arctic Sector
de: Arktischen Sektor betreten

en: Go Home
de: Nach Hause gehen

en: Go Back
de: Zurück

en: The next challenge awaits...
de: Die nächste Herausforderung wartet schon ...
