SuperTux v0.6.0-1010-gefc33a183 - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: A Narrow Path
fr: Un Chemin Proche

en: Beginning The Journey
fr: Début de Quête

en: Cave Of Dreams
fr: Caverne Des Rêves

en: Cold Forest
fr: Forêt Glacée

en: Crystal Mania
fr: La Folie Des Cristaux

en: Deeper Into The Mountains
fr: Au Plus Profond Des Montagnes

en: Feeling The Nature
fr: Sentir La Nature

en: Fog And Mist
fr: Brume et Brouillard

en: Forest Mountains
fr: Montagnes Arborées

en: #One Path contains enemies, the other treasure...
fr: #Un Chemin recèle des ennemis, l'autre un trésor...

en: #You can use this door to try the other way...
fr: #Tu peux utiliser cette porte pour essayer l'autre chemin...

en: Generic Snow Level
fr: Niveau de Neige Générique

en: Glacier Danger
fr:  Danger Glacier

en: Halloween Fields
fr: Prés d'Halloween

en: It's Halloween Time!
fr: C'est Halloween!

en: Let's Climb That Mountain!
fr: Grimpons à Cette Montagne!

en: Night Terrors
fr: Terreurs Nocturnes

en: A Penguin In The Bushes
fr: Un Manchot Dans Les Buissons

en: Rainy Swamps
fr: Marécages Pluvieux

en: Sky High
fr: Haut Ciel

en: SnowMan's Land
fr: Terre du Yéti

en: #It sure is breezy today, huh?
fr: #Ça caille aujourd'hui, non?

en: Snowy Sunset
fr: Coucher du Soleil Enneigé

en: Some Icy Path
fr: Quelques Chemins Gélés

en: #You won't be able to pass, if you don't bring him something he wants...
fr: #Tu ne peux pas passer, si tu ne lui apportes pas ce qu'il veut...

en: #Maybe this crystal is the right thing for this snowman...?
fr: #Peut-être ce cristal est bon pour le yéti...?

en: #Great, now he's gone... I'll keep the crystal for myself.
fr: #Super, il est parti maintenant... Je vais me garder le cristal.

en: Spooky Mansion
fr: Manoir Frissonnant

en: Stormy Night
fr: Nuit d'Orage

en: Sunshine Valley
fr: Vallée Sous Le Soleil

en: The Way Of The Snow
fr: Le Chemin De La Neige

en: Too Much Water
fr: Trop d'Eau

en: Two Tiny Towers
fr: Les Deux petites Tours

en: Bonus Island IV
fr: Île Bonus IV

en: Enter Forest Sector
fr: Entrer Dans le Secteur Forestier

en: Enter Halloween Sector
fr: Entrer Dans le Secteur Halloween

en: Enter Arctic Sector
fr: Entrer Dans le Secteur Arctique

en: Go Home
fr: Retourner au point de départ

en: Go Back
fr: Revenir

en: The next challenge awaits...
fr: Le prochain défi attend...
