SuperTux v0.6.0-1010-gefc33a183 - en to pt_BR translation catalogue (40 entries)

en: A Narrow Path
pt_BR: Um Caminho Estreito

en: Beginning The Journey
pt_BR: Começando a Jornada

en: Cave Of Dreams
pt_BR: Caverna dos Sonhos

en: Cold Forest
pt_BR: Floresta Fria

en: Crystal Mania
pt_BR: Cristal Mania

en: Deeper Into The Mountains
pt_BR: Mais Fundo Nas Montanhas

en: Feeling The Nature
pt_BR: Sentindo a Natureza

en: Fog And Mist
pt_BR: Nevoeiro

en: Forest Mountains
pt_BR: Montanhas da Floresta

en: #One Path contains enemies, the other treasure...
pt_BR: #Um caminho possui inimigos; o outro, um tesouro...

en: #You can use this door to try the other way...
pt_BR: #Você pode usar esta porta para tentar o outro caminho...

en: Generic Snow Level
pt_BR: Nível Genérico de Neve

en: Glacier Danger
pt_BR: Perigo Glacial

en: Halloween Fields
pt_BR: Campos do Dia das Bruxas

en: It's Halloween Time!
pt_BR: É Hora do Dia das Bruxas!

en: Let's Climb That Mountain!
pt_BR: Vamos Escalar Essa Montanha!

en: Night Terrors
pt_BR: Terrores Noturnos

en: A Penguin In The Bushes
pt_BR: Um Pinguim Nos Arbustos

en: Rainy Swamps
pt_BR: Pântanos Chuvosos

en: Sky High
pt_BR: Alto Nos Céus

en: SnowMan's Land
pt_BR: Terra Do Homem Das Neves

en: #It sure is breezy today, huh?
pt_BR: #Com certeza você está alegre hoje, hein?

en: Snowy Sunset
pt_BR: Pôr-do-sol Nevado

en: Some Icy Path
pt_BR: Algum Caminho Gelado

en: #You won't be able to pass, if you don't bring him something he wants...
pt_BR: #Você não poderá passar se não trouxer algo que ele quer...

en: #Maybe this crystal is the right thing for this snowman...?
pt_BR: #Talvez este cristal seja a coisa certa para esse homem das neves...?

en: #Great, now he's gone... I'll keep the crystal for myself.
pt_BR: #Ótimo, agora que ele se foi... vou ficar com o cristal para mim.

en: Spooky Mansion
pt_BR: Mansão Assustadora

en: Stormy Night
pt_BR: Noite De Tempestade

en: Sunshine Valley
pt_BR: Vale Do Nascer Do Sol

en: The Way Of The Snow
pt_BR: O Caminho Da Neve

en: Too Much Water
pt_BR: Muita Água

en: Two Tiny Towers
pt_BR: Duas Pequenas Torres

en: Bonus Island IV
pt_BR: Ilha Bônus IV

en: Enter Forest Sector
pt_BR: Entrar no Setor da Floresta

en: Enter Halloween Sector
pt_BR: Entrar no Setor do Dia das Bruxas

en: Enter Arctic Sector
pt_BR: Entrar no Setor Ártico

en: Go Home
pt_BR: Ir para Casa

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: The next challenge awaits...
pt_BR: O próximo desafio aguarda...
