SuperTux - en to el translation catalogue (50 entries)

en: Welcome to Antarctica
el: Καλώς ήρθες στην Ανταρκτική

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
el: -Κουτάκια δώρων
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Τα κουτάκια δώρων μπορεί να περιέχουν νομίσματα, ενισχυτικά ή ειδικά αντικείμενα για να σας βοηθήσουν στην αναζήτηση.
    #
    #Χτυπήστε τα από κάτω για να δείτε τα περιεχόμενα τους.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
el: -Αυγά
    !images/powerups/egg/egg.png
    #Το αυγό κάνει τον Tux να γίνεται μεγαλύτερος. Τότε ο Tux μπορεί να σπάσει ξύλινα κουτάκια με το κεφάλι του.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
el: -Σημεία ελέγχου
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Ενεργοποιήστε το σημείο ελέγχου. Αν χάσετε, μπορείτε να συνεχίσετε το επίπεδο από εκεί. Κάθε φορά που ξανασυνεχίσετε από ένα σημείο ελέγχου, θα χάνετε το 10 τοις εκατό από τα νομίσματά σας (τουλάχιστον 25 νομίσματα).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
el: -Τρέξιμο
    !images/tiles/signs/run.png
    #Το μονοπάτι μπροστά σας έχει εμπόδιο. Πάρτε κάποια φόρα πριν πηδήσετε για να ξεπεράσετε το εμπόδιο.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
el: -Λουλούδι φωτιάς
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Το λουλούδι φωτιάς δίνει στον Tux την δυνατότητα να πυροβολάει πύρινες μπάλες.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
el: -Κούκλα Tux
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Η κούκλα Tux σας δίνει 100 νομίσματα.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
el: -Μυστικές περιοχές
    #Πολά επίπεδα περιέχουν μυστικές περιοχές πίσω από αυτό που φαίνεται να είναι απλός τοίχος. Ψάξτε για ενδείξεις ώστε για να τις βρείτε.

en: The Journey Begins
el: Το Ταξίδι Ξεκινάει

en: Tobgle Road
el: Δρόμος Tobgle

en: The Somewhat Smaller Bath
el: Το Κάπως Μικρότερο Λουτρό

en: The Frosted Fields
el: Τα Παγωμένα Πεδία

en: Oh no! More Snowballs!
el: Ωχ όχι! Περισσότερες Χιονόμπαλες!

en: Stone Cold
el: Πέτρινο Ψύχος

en: Grumbel's Sense of Snow
el: Η Αίσθηση Χιονιού του Grumbel

en: 23rd Airborne
el: 23η  Airborne

en: Night Chill
el: Νυχτερινή Ψύχρα

en: Into the Stars
el: Στα Αστέρια

en: Above the Arctic Skies
el: Πάνω από τους Αρκτικούς Ουρανούς

en: Entrance to the Cave
el: Είσοδος στο Σπήλαιο

en: Under the Ice
el: Κάτω από τον Πάγο

en: Living in a Fridge
el: Ζώντας σε ένα Ψυγείο

en: '...or is it just me?'
el: '...ή είναι απλώς η ιδέα μου?'

en: Ice in the Hole
el: Πάγος στην Τρύπα

en: Miyamoto Monument
el: Το Μνημείο του Miyamoto

en: End of the Tunnel
el: Τέλος του Τούνελ

en: A Path in the Clouds
el: Ένα Μονοπάτι στα Σύννεφα

en: A Mysterious House of Ice
el: Ένα Μυστηριώδες Σπίτι στον Πάγο

en: The Escape
el: Η Απόδραση

en: The Shattered Bridge
el: H Γκρεμισμένη Γέφυρα

en: Arctic Ruins
el: Αρκτικά Ερείπια

en: The Castle of Nolok
el: Το Κάστρο του Nolok

en: No More Mr Ice Guy
el: Όχι άλλο Κύριε Παγωμένε Τύπε

en: A Fork in the Road
el: Ένα Πιρούνι στο Δρόμο

en: -Switches
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use switches.  This one activates the lift to your right.
el: -Διακόπτες
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Οι διακόπτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλων των ειδών τα πράγματα. Πατήστε το πλήκτρο "Επάνω βελάκι" για να χρησιμοποιήσετε τους διακόπτες. Αυτός ο διακόπτης ενεργοποιεί τον ανελκυστήρα στα δεξιά σας.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the jump key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
el: -Τραμπολίνο
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Το τραμπολίνο επιτρέπει στον Tux να πηδήξει σε νέα ύψη. Κρατήστε πατημένο το πλήκτρο πηδήματος καθώς πηδάτε στο τραμπολίνο για να φτάσετε σε επιπλέον ύψος.

en: - Climbing
    # Tux can climb!  Press the UP key to start climbing.  Press the ACTION key or jump to let go.
el: - Αναρρίχηση
    # Ο Tux μπορεί να σκαρφαλώσει!  Πατήστε το πλήκτρο «Επάνω βελάκι» για να ξεκινήσετε το σκαρφάλωμα.  Πατήστε το πλήκτρο ACTION ή πηδήξτε για να το αφήσετε.

en: Bonus Level
el: Έξτρα Επίπεδο

en: Picnic With Penny
el: Πικνικ με την Penny

en: Somewhere at the shores
    of Antarctica...
el: Κάπου στις όχθες
    της Ανταρκτικής...

en: Tux: Hello Penny
el: Tux: Γειά σου Penny

en: Penny: Hey Tux
el: Penny: Γειά σου Tux

en: Tux: Check out my dance moves.
el: Tux: Δείτε τις χορευτικές μου κινήσεις.

en: Tux: Oww... my head...
el: Tux: Άουυ... Το κεφάλι μου...

en: Tux: Wait!
el: Tux: Περίμενε!

en: Tux: Where are you, Penny?!
el: Tux: Που είσαι, Penny;!

en: Tux: Oh no...
el: Tux: Ωχ όχι...

en: Tux: Don't worry, Penny, I'll rescue you!
el: Tux: Μην ανησυχείς, Penny, θα σε σώσω!

en: Icyisland
el: Παγωμένο Νησί

en: You Found a Secret Area!
el: Βρήκες μια Μυστική Περιοχή!
