SuperTux - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: 23rd Airborne
ja: 第23空挺団

en: You found a secret area!
ja: 秘密の場所を見つけました！

en: Above the Arctic Skies
ja: 極寒の空の上

en: -Air Flower
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #The Air Flower gives Tux the ability to glide in the air for a few seconds, while holding the JUMP Key.
ja: -エアーフラワー
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #エアーフラワーをとると、ジャンプキーを押している間、Tuxは数秒間空を飛べるようになります。

en: Between Two Glaciers
ja: 氷壁に囲まれるペンギン

en: -Crystals
    #This level contains four coloured crystals. Can you find them?
    #
    #Note: These crystals do not serve any purpose at the moment but they might will in a future release of the game.
ja: -クリスタル
    #このステージには4つのカラークリスタルがあります。見つけられますか？
    #
    #注意: 現時点では、クリスタルは特に意味を持ちませんが、ゲームの今後のリリースでは意味を持つ可能性があります。

en: Empty Throne Room
ja: 誰もいない王座の間

en: The Castle of Nolok
ja: Nolokの城

en: The Crystal Mine
ja: クリスタルの鉱山

en: #You have to activate two switches to open this door.
ja: #このドアを開くには、2つのスイッチを切り替える必要があります。

en: End of the Tunnel
ja: トンネルの出口

en: Entrance to the Cave
ja: 洞窟への入り口

en: A Fork in the Road
ja: 分かれ道

en: -Switches
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use a switch.
    #There are also buttons that you can press by jumping on them.
ja: -スイッチ
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #スイッチでさまざまな操作ができます。スイッチを使うには上キーを押してください。
    #ジャンプすることで押下できるボタンもあります。

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the JUMP key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
ja: -トランポリン
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #トランポリンを使うと、より高くジャンプできるようになります。ジャンプキーを押したままジャンプすると、さらに高くジャンプできます。

en: -Climbing
    #Tux can climb! Press the UP key to start climbing. Press the ACTION key or jump to let go.
ja: -登る
    #タックスは登れます。登るには、上キーを押してください。アクションキーまたはジャンプキーを押すと、登るのをやめます。

en: -Secret Exits
    #Some level can have multiple exits. They are mostly hidden, so keep an eye out for them.
    #Maybe they lead you to something special.
ja: -隠しゴール
    #複数のゴールがあるステージもあります。こういったゴールは隠されていることが多いので、注意してみてください。
    #特別なことが起こることがあります。

en: The Frosted Fields
ja: 霧の平原

en: Over the Frozen Bridge
ja: 腹滑って橋を渡って

en: Ice in the Hole
ja: ひやひやな穴探索

en: Icy Valley
ja: 氷の谷

en: Into the Stars
ja: 星空の中へ

en: Picnic With Penny
ja: Pennyとピクニック

en: The Journey Begins
ja: 旅の始まり

en: Living in a Fridge
ja: 呑気な冷蔵庫生活

en: Miyamoto Monument
ja: ミヤモト・モニュメント

en: Oh No! More Snowballs!
ja: あああ！雪玉来たー！

en: Night Chill
ja: 夜の寒さ

en: ...Or Is It Just Me?
ja: …私だけですか？

en: A Path in the Clouds
ja: 雲の通り道

en: Tux had reached the end of the castle.
ja: タックスは城の奥にたどり着いた。

en: But to his surprise all he could find was a letter.
ja: しかし、驚いたことに、見つかったのは一枚の手紙だけだった。

en: A letter from Penny telling Tux that Nolok has taken her to a far forest.
ja: それは、ノロークに遠く離れた森へと連れ去られたことをタックスに伝える、ペニーからの手紙だった。

en: Unsure about what Nolok was doing to her, Tux became worried about his beloved Penny.
ja: ノロークが最愛のペニーに何をしたのか分からなかったので、タックスはうろたえた。

en: Until suddenly...
ja: すると突然…

en: Somewhere at the shores of Antarctica...
ja: これは、南極のどこかの海岸でのお話…

en: Tux the penguin was going to meet his friend, Penny, for a picnic.
ja: ペンギンのタックスは、ピクニックをしようと友達のペニーに会いに行くところだった。

en: Tux woke up, dizzy, to find that Penny was missing!
ja: タックスがめまいとともに目覚めると、ペニーがいなくなっていた！

en: Tux was starting to become worried. He then saw a letter, and it read:
ja: タックスはうろたえた。その時、彼は一枚の手紙を見つけた。それには、こう書いてあった。

en: "Tux, I have kidnapped your beloved Penny and have taken her to my fortress."
ja: 「タックスよ、俺はお前の最愛のペニーを誘拐して、要塞に連れて行ってやった。」

en: "The path to my fortress is littered with my minions."
ja: 「要塞への道には俺の手先を用意しておいた。」

en: "You don't have a chance of saving her! Signed, Nolok."
ja: 「彼女を救うチャンスはないぞ！ノロークより。」

en: Realizing the trouble Penny could be in, Tux became determined to save her.
ja: ペニーが陥ったトラブルに気づき、タックスは彼女を救う決心をした。

en: Then, Tux saw Nolok's castle in the distance and set off to rescue Penny!
ja: タックスは遠くにノロークの城を見つけて、ペニーを救うべく出発した！

en: Exhausted from his long walk, Tux decided to take a little break.
ja: 長旅の疲れから、タックスは少し休憩を取ることにした。

en: But then, all of a sudden he heard a loud roar from a distance.
ja: しかしその時、突然遠くで大きく吠える声が聞こえた。

en: A yeti seems to have observed him from afar.
ja: イエティは遠くからタックスを見つけたようだ。

en: Concerned by the yeti's sudden retreat, Tux decided to continue his journey, ...
ja: イエティが突然逃げたのを受けて、タックスは旅を続けることにした。…

en: ...while secretly hoping not to run into the yeti again, by any means.
ja: …絶対に二度とイエティに偶然出会いませんようにと、密かに願いながら。

en: The Shattered Bridge
ja: 閉ざされた橋

en: The Somewhat Smaller Bath
ja: やや小さめのお風呂

en: Stone Cold
ja: ストーンコールド

en: Under the Ice
ja: 氷の下

en: Via Nostalgica
ja: ノスタルジカを経由して

en: Welcome to Antarctica
ja: 南極へようこそ

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
ja: -ボーナスブロック
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #ボーナスブロックには、冒険を助けるコインやパワーアップアイテム、特別なアイテムが入っていることがあります。
    #
    #中身を取るには、ブロックをジャンプして叩いてください。

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
ja: -タマゴ
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #タマゴを取ると、タックスの体が大きくなります。大きくなったタックスは、木のブロックを壊せるようになります。

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
ja: -チェックポイント
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #これに触れると、チェックポイントを追加します。タックスが死んだ場合、ここからレベルを再開できます。ただし、持っているコインの10%以上 (最低でも25枚) を失います。

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
ja: -走って！
    !images/tiles/signs/run.png
    #行く手が塞がれています。ブロックを超えるには、ジャンプする前にスピードをつけてください。

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
ja: -ファイアフラワー
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #ファイアフラワーを取ると、タックスはファイアボールを打てるようになります。

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
ja: -Tuxの人形
    !images/powerups/1up/1up.png
    #これを取ると、コインを100枚獲得できます。

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
ja: -秘密の場所
    #多くのコースには、壁に見えるようで、実は入ることができる秘密の場所があります。手がかりをさがしてみてください。

en: Icy Island
ja: 氷の島

en: No More Mr. Ice Guy
ja: アイス野郎はもうこりごり

en: A Yeti in the Distance
ja: 遠方のイエティ
